SAMSON Iffi'bOKOliö Particuliere bouw worde geen overheidszaak I SAMson KRONIEK Ministeh wacht ontwikkeling kapitaalmarkt af Vehkcutk Drie koeien door stroom gedood Indonesië verandert uitvoer- politiek Die is goed! half zware shag" Hilde Timmers (23) spreekt tien talen Nasser en Bourguiba bedreigd KONING SAOED BESCHULDIGD TUNESIË BOOS OP EGYPTE BOEKENHOEK iiiiii Foundation, een nuttig geheim van de vrouw DONDERDAG 6 MAART 1958 Tam einde van werkloosheidsdebat (Van onze parlementaire redacteur.) T\E INTERPELLATIE BIEWENGA (a.r.) over de bestrijding van de werk- U loosheid is gisteren geëindigd met de verwerping van drie gommunis- gisteren geëindigd met de verwerping van drie communis- p, tische moties. Door de constructieve fracties in ae Tweede Kamer werden, na een uitvoerig antwoord van de ministers Suurhoff, Vondeling en Witte, geen motie ingediend. Door de heer Biewenga is dus ook geen motie over de particuliere woningbouw ingediend Geheel gerust was hij echter niet over het antwoord van minister Witte De interpellant vroeg de regering dan ook "bij deze kwestie de vinger aan de pols fe houden. larschijnlijk 1 was goed dat de Kamer in dit iwerkloosheidsdebat een grote zelfbeheer- lan de dag heeft gelegd. Het was ge makkelijk voor de fracties elkaar te over troeven. Het feit, dat de regering nu on- r f 150 min extra ter bestrijding var de werkloosheid gaat uittrekken, is ech- litermate belangrijk Het betekent, i dat de regering waakzaam de Kamer weten een keur van argumenten heeft Slminister Witte zich verzet tegen de ge- Pi dachte om de particuliere woningbouw Nieste stimuleren door het geven van eer ia rentebijslag of een tweede hypotheek- ma regeling. Zo zeide hij, dat de kapitaal- kt en de rentestand reeds een neiging verbetering vertonen In bet derde (kwartaal van het vorig jaar was er nog groot aantal aanvragen voor de par- O. ticuliere bouw. De rentevoet stond 1 op een peil dat ipoedig bereikt z De minister van bouwnijverheid wilde de gedachte uit de wereld helpen, dat de particuliere bouw in de kou blijft De huidige premieregeling voor deze bouw kost de schatkist enorme cijfers Het komt neer op een subsidie van 5300 5400 gld. per woning Van dit bedrag be- Jhoeft nimmer iets te worden terugbe- ZlTtaald. Mij kan dus moeilijk stellen, aldus de heer Witte, dat de huidige regeling ichriel is. Het is echter maar de vraag if de regeling in deze tijd de beste op lossing is. Het huidige systeem heeft da charme van de duidelijkheid en de een voud. Nu past, volgens de bewindsman, leen rentebijslag of een tweede hypotheek regeling, niet in dit systeem Daardoor iou de indruk worden gewekt dat de [rentevoet door de overheid normatief wordt gesteld voor de particuliere bouw Bovendien zal door het geven van een jaarlijkse bijdrage ook de particuliere bouw vastgeklonken worden heidsadministratie, want de financiering centraal geregeld moeten worden, i moest minister Witte de snggestle de meerderheid van de Kamer af wijzen op administratieve en financiële gronden. Vooral dit laatste speelde in zij' •argumentatie een belangrijke rol Tocb (begreep de bewindsman dat Igebeuren als de kapitaalmarkt zich on verhoopt niet zal herstellen. Een ruimere lubsidieregeiing voor de particuliere bouw zal dan noodzakelijk zijn Daarbij kan gedacht worden aan een hypotheek- regeling of aan jaarlijkse bijdrageregelin gen. Beide mogelijkheden zullen op het departement worden uitgewerkt. Minister Witte hoopte echter, dat deze regelingen nooit nodig zullen zijn, want zij vergen en enorme administratie. Met nadruk stelde minister Witte, dat CREAM CRACKERS geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct. Los 28 ct gr. Ook zoutloos. Op een boerderij in Duizel (N.Bwaren vanmorgen twee jonge elektriciens aan de lichtleiding bezig. Zij hadden de stroom ickerheidshalve uitgeschakeld. Toen zij afloop van het karwei het net weer onder spanning zetten, vielen er dertien runderen In de stal door de stroom getroffen op de grond. Drie koeieo bleken te zijn overleden. Bestelauto onder trein Op de onbewaakte overweg in de Bar- (germeerweg te Emmen is gistermiddag een bestelauto door een trein gegrepen en opzij geworpen. De bestuurder van de bestelauto is. de 30-jarige Fransman G. B na uit de vernielde wagen te zijn bevrijd in zeer zorgwekkende toestand naar het xiekenhuis te Emmen overgebracht De trein, een „blauwe engel", die om 16.21 uur van Emmen naar Zwolle ver trokken was. werd aan de zijkant be •chadigd en had ongeveer een half uur vertraging. Mr. D. A. Delprat, oud-directeur vai maatschappij Nederland en voorzitter de Amsterdamse kamer van koophandel is benoemd tot liberaal lid van de Eerst» Kamer in de vacature-prof. mr. G. d« Grooth, daar mr. N. J. C. M. Kappeym van de Coppello uit Loenen aan de Vecbt voor zijn benoeming heeft bedankt Branko Draskovitsji, de nieuwe Zuid- ilavische ambassadeur in Nederland, pas over enkele weken komen, daar hij longontsteking heeft. bouw van meer woningwetwoningen <een oplossing ls. Als er kapitaal te vin den is voor deze bouw. moet er ook ka pitaal zijn voor de particuliere bouw. Financiering Minister Suurhoff had goed in het oor geknoopt, dat vier fracties van mening rijn, dat de belastingen maar verhoogd moeten worden „als het niet anders kan" Van dit realistische standpunt heeft de regering nota genomen, zo zeide de be windsman van sociale zaken De regering wil deze zaak echter nog even aanzien. De mogelijkheid van lenen is afhankelijk wan de ontwikkeling op dt kapitaalmarkt Deze markt moet echter zoveel mogelijk de lagere publiekrechtelijke licha- worden gereserveerd Als men gaat bezuinigen moet er opgepast worden, dat daardoor geen extra werkloosheid ont- De regering staat niet bij voorbaat tfwijzend tegen belastingverhoging. Zij laat het financieringsprobleem echter vol ledig open Eén ding weten de minister» teker: er zal niet met inflatoire middelen gefinancierd moeten worden. De werk gelegenheid zal daardoor alleen maar ge- ichaad worden. De KVP-fractie had gezegd, dat de re gering pleisters op de wonden plakt maar dat zij de oorzaak van de kwaa' met haar maatregelen niet aantast Voor wat de ex port betreft verwees minister Suurhoff laar de komende industrialisatie-nota. di» waarschijnlijk in april bij de Tweede Ka- ner zal worden ingediend. Over de be- •ltsvorming wilde hij niet spreken. Dit inderwerp verwees hij n taris Schmelzer. Industrialisatie nister Vondeling, die optrad als ml- r van economische zaken a.i., vond nog een vraag of de premieregeling ter bevordering van de industrialisatie in de kerngemeenten integraal hersteld moet worden. Hij vond het zeer wenselijk te komen tot een concentratie van het aan tal kernen in de ontwikkelingsgebieden Er zijn echter voldoende financiële mid delen beschikbaar om de industrialisatie te kunnen aanmoedigen Zo is er nog f2.5 min beschikbaar voor de bouw van in dustriegebouwen Voor de uitbreiding van mdustrietefreinen is nog f 250 000 uit t» geven, terwijl ook hogere bedragen uit getrokken kunnen worden voor de bouw van industriehallen. Er kwam dus een tam einde aan dit werkloosheidsdebat. Er kon ook moeilijk .ets anders worden ver wacht. De Kamer was tevreden over de maatregelen van de regering ter bestrijding van de acute werkloos heid. En de andere belangrijke pun ten, waarover wel verschil van me ning kan ontstaan, zoals het finan- cieringspribleem, de bevordering van het sparen (en daaraan gekoppeld het investeringsbeleid) werden tot nader order uitgesteld. Met deze gang van zaken kan men wel instem men, want het belangrijkste is nu eenmaal, dat de regering paraat is. Dat heeft zij bewezen en de interpel- latie-Biewenga zal haar geleerd heb ben. dat haar aandacht voor het werkgelegenheidsbeleid geen ogen blik mag verslappen. En als dat zo is zijn moties ook overbodig. Amendement op de Geneesmiddelenwet (Van onze parlementsredactie) Op het wetsontwerp op de geneesmid delenvoorziening, dat vandaag door de Tweede Kamer in openbare behandeling zou worden genomen, is reeds een door de heren Bachg (kath. v.), Schmal (c.h.), De Vreeze (kath. v.), Van Dis (s.g.) en De Wolf (kath. v.) ondertekend amende ment ingediend, dat tegemoetkomt aan de wensen en verlangens, die de laatste tijd door de drogisten zijn geuit. Het amendement beoogt in het wetsontwerp vast te leggen, dat voor de detailverkoop van vrije (niet op de z.g. U.A.-lijst) ver pakte geneesmiddelen uit een oogpunt van gezondheidsbescherming een speciale ver gunning nodig zal zijn ter voldoening aan eisen betreffende de bedrijfsuitoefening, de controle daarop, de bedrijfsinrichting en de bekwaamheid. Deze eisen zouden dan bij algemene maatregel van bestuur nader moeten worden vastgesteld. De Indoni ische minister in financiën door de Amerikaans dollar 34 roepiahV i het Slamat heeft heden volgens A.N.P lcment medegedeeld, dat de regerlm besloten heeft het oude uitvoerapparaal te gebruiken om de sinds december afge- te bevorderen Zij wil hier bij behalve Indonesische ook gevestigd» •varen maatschappijen met buitenland mtacten gebruiken In Nederlandse zakenkringen Is m voorzichtig met het uitspreken van n nlngen over deze verklaringen en wijst op. dat gevestigde Nederlandse exporton dernemingen. die in december werden „overgenomen", tot dusverre geen uit voervergunningen hebben ontvangen. Wel kregen rubber- en theeondernemingen ge legenheid na de „overneming" hun pro- dukten uit te voeren. Men kan niet gelo ven. dat de gebruikmaking van buiten landse exportbedrijven lang kan duren, daar dit in strijd is met de oprichting van tvoerbureau der regering Exposities in Delfts Prinsenhof Nauwelijks ls de Dieric Boutstentoon stelling in het Stedelijk Museum „He» Prinsenhof" te Delft (die bijna 25.000 be zoekers trok) gesloten, of een nieuwe ex positie wordt ingericht. Op 28 maart zal. ter gelegenheid van het eerste lustrum afdeling Delft van de Vereniging Antilliaanse studerenden in Neder land. een tentoonstelling van Surinaamse folklore worden geopend. Zij zal bestaan it foto's en etnografische voorwerpen Op 3 april heeft voorts de opening plaats jn de jaarlijkse tentoonstelling „Contour der beeldende kunst in Nederland". EERSTE EVACUÉS NAAR HOLTERHOEK Maandag 17 maart zullen ongeveer honderd veertig evacués, voornamelijk al leenstaande friannen en enkele gezinnen. In de legerplaats Holterhoek in Eeibergen worden ondergebracht. Geleidelijk zullen er 350 400 worden ondergebracht. De leiding van het kamp krijgt kapitein vlieger T. Biegers uit Den Haag. die word» geassisteerd door eenendertig man bur gerpersoneel, die aanvankelijk per 1 mrt zouden zijn ontslagen. \clres over verkoop van geneesmiddelen De Vereniging van fabrikanten en gros siers in pharmaceutdsche produkten Fagropharm heeft zich tot de Staten- Generaal gewend met het verzoek te be vorderen dat de kruideniers eenvoudige, verpakte genees- en verbandmiddelen mogen blijven verkopen Men acht dit vooral voor het publiek ten plattelande van groot belang. noteert. Dit komt overeen met een koers van 11 cent tegen officieel 11.40 of 33 cent en een zwarte roepiah-koers van 52 of Vragen over ongeluk in Staatsmijn Maurits Dr. J. G. H. Tans (soc.), lid van d» Tweede Kamer, heeft de minster van economische zaken vragen gesteld over het ongeluk in de staatsmijn Maurit» Onder meer vraagt hij of wel alles is ge daan om ongelukken te voorkomen en of taalmoeilijkheden geen rol hebben ge- Nederlands earillon speelt in Brussel Op het terrein van de wereldtentoon stelling 1958 te Brussel is woensdagmiddag het klokkenspel voor de Nederlandse af deling aangekomen. Dit carillon, dat uit 47 klokken bestaat en dat te Aarle-Rixtel (Noordbrabant) werd gegoten, is een der grootste die ooit in Nederland werden vervaardigd De bromklok weegt zowat 2500 kg. D» klokken zullen opgehangen worden in een 35 meter hoge toren Dit werk zal veer tien dagen in beslag nemen. Op de tentoonstelling zullen de best» Nederlandse en Belgische beiaardiers con certen geven op dit klokkenspel. Ook zal het carillon mechanisch worden bespeeld. Na de tentoonstelling zullen de klok- en naar Nederland worden terugge bracht en in de tijdens de oorlog verwoes- en thans gerestaureerde Eusebiustoren Arnhem worden opgehangen. Zij zul- i met toevoeging van vijf klokken, aronder een van zeven ton, die de grootste van Nederland is. het grootst» carillon van ons land vormen. Proeven met radioactief zand in Goereese gat Het lid van de Eerste Kamer. ir. M. A Geuze (c.h.) heeft de ministers van social» zaken en van verkeer gevraagd naar het gevaar, dat verbonden is aan de proeven met radioactief zand, die men deze week in het Goereese gat neemt. --nmeüer V 1 - i in handige plastic verpakking HET LEVEN N het Haagse hotel Des Indes hebben we een kopje koffie gedronken met de vier dames, op de Nederlandse afdeling de wereldtentoonstelling te Brussel voor ons land als gast vrouw zullen optreden, cn later met een van haar, mejuffrouw Hilde Timmers uit Assen, een praatje gemaakt cn gesproken over haar toekomstige functie, waaraan de Engelsen de naam „fair-hostess" geven. Mejuffrouw Timmers, slank cn.klein van postuur en in het bezit van prachtig glanzend zwart haar, was gekleed in het, ah we dat nare woord mogen gebruiken, uniform, dat zy tijdens de duur van de wereld tentoonstelling zal dragen: een mantelpakje „met vloeiende lijn", zoals ze nadrukke lijk zei, en van een kleur, die gelijkt op het R.A.F.-biue, en van een stof, die het Palmbeach nabij komt maar het niet is, en met een sluiting van zeven knopen. Zy droeg een coquet hoedje van donkerblauw stro met opgeslagen rand en donkerblauwe pumps met spitse neus. En om volledig te zijn: een schoudertas. We gaan, vertelde ze nog, een japon dragen van dezelfde kleur. „Want mocht het deze zomer eens heel erg warm wor den. dan kunnen we tenminste ons jasje uittrekken zonder dat dit aan de eenheid van onze kleding schade doet." Jongste Er hadden zidh een 120 dames voor de functie van „fair-hostess" aangemeld. „Ik was bijna nog te laat." zei mejuffrouw Timmers. „Ik had zo maar eens geschre ven naar Brussel en kreeg toen een brief terug, waarin stond, dat ik me moest wenden tot een adres in Den Haag. En dat heb ik gedaan en na drie dagen had ik al antwoord Ik werd uitgenodigd om me te laten testen op geschiktheid. Een van de eisen was een goede talenkennis. Mevr. Nienhuis-Jonker. onze chief-hostes, die de test afnam, begon 'n gesprek in 't Frans en ging ineens door in 't Engels en later in 't Duits. Een tweede eis wa6 goe de omgangsvormen." Toen ik was aange nomen bleek dat ik de jongste van ons vieren was, nl. 23 jaar." Tolk In woon in Assen, vertelde mejuffrouw Timmers. .Mijn vader is daar apotheker en ik studeer aan de universiteit te Gro ningen Spaans en Zweeds. Later wil ik graag tolk worden bij een Europese orga nisatie en daarom doe ik veel aan uien Ik houd veel van reizen, maar ik heb er een hekel aan als ik de taal van het land niet spreek en dat is de reden, dat ik me op allerlei talen heb geworpen. Ik spreek Frans. Duits, Engels, Spaan6, Italiaans, Zweeds. Deens, Portugees, Noors en Fins. en op het ogenblik leer ik Russisch. De parktijk van de taal doe ik ln het land zelf op. Zo ben ik vier maanden releleld- ster geweest voor een Spaans reisbureau. Ik heb vijf maanden in Finland gewoond en in Zweden, en daar le6 gegeven op scholen en in kranten artikelen geschre ven over Nederland, en ook heb ik huis houdelijke werkzaamheden verricht." „Als je Frans wilt leren, om een voor beeld te noemen, moet je niet eerst vier jaar in Nederland studeren en dan naai Frankrijk gaan, maar je moet drie jaai in Frankrijk gaan wonen en dan in Ne derland een jaar hard grammatica gaan Arts Ik heb, vertelde mejuffrouw Timmere, in Madrid als tolk gewerkt en in Toledo op een fabriek, waar ze soevenirs maken. „Ik ben nog in Noord-Afrika geweest, Tanger, en in Italië. En dat ik nu bruin zie, komt niet omdat ik me h opgemaakt, maar omdat ik twee maanden als reisleidster in Oostenrijk heb gezeten. Het was daar prachtig. Op de wereldten toonstelling zou ik het lleflst twee men sen, die met elkaar willen sipreken, maa: elkaar niet kunnen verstaan, helpen doo: als tolk op te treden. Ik wil op mijn ge bied net zo helpen als een arts een zieke." Het talen spreken zit onze familie tn het bloed, zei mejuffrouw Timmere. „Mijn vader spreekt 6 7 telen, ook Servisch C. Noltee, hoofdlandmetei Bosch, is benoemd tol officier i van Oranje-Nassau. DeD KOLONEL SERRAJ hoofd van de geheime dienst van het Syrische leger, heeft koning Saoed van Saoedie-Arabië ervan beschuldigd, een complot te hebben gesmeed om Nasser uit de weg te ruimen. Serraj zou 22 miljoen pond sterling hebben aangeboden gekregen als hij Nasser wilde vermoorden. Op de persconferentie, waar Serraj dit vertelde, liet hij met een bandrecorder opnamen horen van de gesprekken, die tussen hem en Saoeds schoon vader waren gevoerd, en fotocopieën zien van chèques, die hij als vooi schot zou hebben ontvan gen. Ook toonde hij een brief van het particulier secretariaat van de Koning, dat richtlijnen voor de uitvoering van het comDlot bevatte. De staatsgreep zou op de ochtend van de volksstemming (2J februari) uitgevoerd moeten worden. Een afgezant van de koning zou Serraj na d» aankomst van Nasser in Damascus weer benaderd hebben en hem twee mihoen Syrische ponden heb ben aangeboden als hei vliegtuig, waarin Nasser naar Kairo zou terugvliegen, door een ander toestel zou worden neergeschoien. Het aanvallende vlieg tuig zou als Israëlisch. Br'ls of Amerikaans gedood verfd kunnen worden is Tunis gekomen met een beschuldiging tegen Egypte, dat een vazal van de in ballingschap ge- gane Tunesische oppositieleider Salah Ben Yoessef naar Tunis zou zijn gestuurd met het doel president Bourguiba te vermoorden. De Tunesische minister van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat in verband hiermee ln Tunesië 41 per sonen zijn gearresteerd. De minister zeide, dat Tunesië het zeer ernstig opnam, dat ln Kairo een aanslag ls be raamd op Bourguiba wegens diens pro-Westerse houding. Yoessef. de voormalige leider van de aan het bewind zijnde nieuwe grondwetspartij, is twee jaar geleden uil Tunesië gevlucht. Men vermoedt dat hij in Kairo ls. Tunesië heeft het ook zeer hoog opgenomen, dat Ben Yoessef met Egyptische hulp de Tunesiërs opriep in op stand te komen, zowel uit godsdienstige als uit politieke overwegingen. De Tunesische minister van buitenlandse zaken heeft de Egyptische zaakgelastigde ontvangen en hem van de ont stemming van zijn regering op de hoogte gesteld. Later had hij de Lybische ambassadeur ontvangen. Men meem tn Tunis, dat hij met tem over de samenzwering heeft gesproken. »n beetje Russisch. Mijn broertje, di» ln de hoogste klas van de H.B.S. zit heeft de telen hoge cijfers. Mijn moeder heeft Nederlands gestudeerd en geschie denis, en spreekt eveneens een paar ta- Voor de grap spreken we thul6 zo n toe wel eens een hele dag een vreemde taal. En daarnaast hebben we altijd gasten. We hebben een Arabisch meisje te logeren gehad, en een Spaans, een Frans, een Duits, en dat helpt ook veel. Mijn vader i6 tuk op de buitenlands» keuken en hij rust niet eerder voordat an zijn gasten allerlei recepten heeft gekregen. Hij is een echte gastronoom." Taak We hadden graag nog een paar uur met mejuffrouw Timmers blijven babbe len. maar dat ging niet. want we moesten dringend naar Amsterdam. Alvorens ech ter Des Indes te verlaten hebben we d» directeur van de Nederlandse afdeling van de wereldtentoonstelling, jhr. Ir. F. E. C. Everts,gevraagd wat nu eigenlijk de taak van de „fair-hostess" zal zijn. Hij zei: „Er zijn vier „tair-foosteses", mevr. A. A. J. Nienhuis-Jonker. mejuffrouw Beatrijs van Lieberg-en, mejuffrouw Els Standaert en mejuffrouw Hilde Timmers. Nu komt er op een middag laat een Zuid- amerikaanse zakenman op de tentoon stelling. Die man heeft aan alles behoeft» behalve aan een referaat over geleid» economie of over de voordelen van d» Nederlandse pootaardappel. Die man wil rust, een stoel en koffie. En dan komen onze dames. Ze lispelen in het Spaans of tn het Portugees: „Wilt u koffie of coca cola" en laten hem dan een half uur met rust. En dat heeft meer nut. dan hem vol te 6toppen met allerlei brochures Voorts leggen de dames allerlei contacten tussen buitenlanders en onze inzenders." Heren Naast deze dames zijn op de wereldten toonstelling ook heren werkzaam, zei Everts. „En hun taak Is verschillend. We hebben mensen voor het ontvangen hoge gasten, voor het geven van f lichting over de Nederlandse economie en over Nederland in het algemeen. We hebben Jongelui, die op de hoogte zijn van de Nederlandse waterbouwkunde de metaalnijverheid en de chemische In dustrie. enz. ZD allen gaan tijdig naar Brussel om het tentoonstellingsterrein te leren kennen en enkele cursussen te vol gen. We zullen er voor zorgen, dat Neder land op de wereldtentoonstelling goed voor de dag komt, op elk gebied." ZWERVER Nieuw militair tehuis in Steen wijk geopend In Steenwijk is gisteren een nieuw mili tair tehuis van Pro Rege geopend. D» voorzitter van het hoofdbestuur, kolonel b.d. K.N.I.L. G. Wielinga sprak de ope ningsrede uit, waarna hij de huisouder» installeerde. Een groot aan-tad spreker» bood geschenken aan. Amazone, Machtige Stroom, door Karen Aabye. Uitgave Forum- boekerij, Den Haag. Een boottocht over 's werelds grootst» rivier is het onderwerp van een aardige, luchtige reisbeschrijving door de Deens» schrijfster en journaliste, die zich voor deze gelegenheid als kousenfabrikant» voordeed en gezellig haar indrukken van deze bijzondere „cruise" weergeeft. Men wordt er iets uit gewaar van inheems- Brazilië, maakt kennis met Engelsen-op reis en ondergaat de bekoring van een verkwikkende, avontuurlijke vakantie reis door onbekende gebieden Aangena me vakantielectuur Numeri, door prof. dr. A. Noordtzty 2e druk (Serie „Korte Verklaring der H.S."). Uitg. J. H. Kok N.V., Kam- Met de vertaling en verklaring van hei boek Numeri beëindigde wijlen prof. Noord-tzij zijn omvangrijke bijdirage aan de bekende „Korte Verklaring" van Kok. Het deeltje verscheen in 1941 en was al geruime tijd uitverkocht. Nu is dan een herdruk verschenen, die in 'de nieuwe spelling is overgezet doch overigens ge heel ongewijzigd is gebleven. Voor de latere intekenaars weer een welkome aanvulling van een waardevolle en terecht alom gewaardeerde commentaren- Zuinigheid Wij hebben geconstateerd, dat bij de huurgrenzen van 120 en f 90 geen huur woningen voor de middengroep worden gebouwd. De verhoging van deze huur grenzen if beslist geen faciliteit voor da woningzoekende middengroepers. En hen had minister Witte moeten helpen. Da extra-faciliteit voor de in 1958 te bouwen woningwetwoningen vergt een bedrag van f 10 miljoen gedurende tenminste 10 jaren. De contante waarde hiervan fcan worden bepaald op ruim f 70 miljoen. Gezien dit bedrag aan extra-uitgaven voor de woningwetbouw zijn tot) van mening, dat ook de premies noor da particuliere huurwoningen hadden moe ten verhoogd. Het lid van de a.r.-fractl in de Tweede Kamer, de heer Van Eiber gen, heeft de minister verzocht een ren tebijslag voor de particuliere bouw te geven. Dit verzoek is helaas niet inge willigd. Om welke reden is niet vermeld. Waarschijnlijk vooral op grond van ad- ministratief-technische bezwaren. Zou de minister zijn afwijzend standpunt hand haven, dan zal hij spoedig constateren, dat er geen 40.000 particuliere woningen worden gebouwd, en dan zou hU in afwijking van het door hem tot nu to» gevoerde beleid een groter aantal wo ningwetwoningen moeten toestaan. Maar het wordt dan een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, want dit zal 's Rijks schatkist heel wat meer kosten dan de door ons bepleite premie- verhoging voor de huurwoningen voor de midden- (Van onze moderedactrice) Zr is een deel der damesgarderobe, arover men pleegt te spreken onder milde verzamelnaam „foundation", en vrouw houdt er van publiekelijk er deze geheimpjes van haar kleding spreken, hoe belangrijk deze ook mo gen zijn. De goede „foundation" immers de enige basis waarop een aardig ja ponnetje tot zijn volste recht komt. Veel zijn de misverstanden nog, de on kunde ook, die de vrouw verhinderen het juiste te kiezen. Daarom hebben 36 Industriële ondernemingen in ons land. samenwerkend ln de Vereniging van Ne derlandse corsetfabrikanten, besloten hun voorlichting aan het publiek te verster ken. Dit gebeurt door shows, instructie avonden en vooral ook door opleiding van vakkundig personeel, dat in speciaalza ken op dit gebied de koopsters met goede raad bijstaat Intussen is reeds veel bereikt. Was de omzet van de Nederlandse corsetindustrie ln 1950 nog zeventien miljoen gulden thans bedraagt deze reeds rond dertig miljoen gulden. Het aantal werkkrach- in deze Industrie steeg ln deze periode 1800 tot 2300, Tegenover een exporl waarde van 2.2 miljoen gulden staal import van 9.6 miljoen gulden. In procenten uitgedrukt: in 1956 was 75 pro cent van alle industrieel vervaardigde bustehouders, die in ons land verkocht werden, van Nederlandse oorsprong en 55 procent van de corsetten. Geproduceerd worden thans jaarlijks in Nederland: 900.000 corsetten. 150.000 step-ins (dit zijn rondgeweven gordels zonder extra ver sterking) en 3.500.000 b.h.'s (in 1950 was dit laatste cijfer 1.500.000). Daarbij komt nog eéh onbekend aantal nlet-industrieel vervaardigde „founda tions", die grotendeels door verkoop-aan- huis worden afgezet. De fabrikanten nemen tegenover dez» wijze van verkoop een afwijzende hou ding aan, mede op basis van een rapport van de Nederlandse Huishoudraad, waar- In vele gevallen van teleurstelling bij d» koopsters werden vermeld. Daar het dragen van de juiste „founda- don" niet alleen een kwestie van ijdelheld ls. maar wel degelijk ook de gezondheid raakt, is voorzichtigheid en beleid bij elk» aankoop gebodeD. Het is onmogelijk alge mene richtlijnen te geven ln een zo Indi viduele zaak. De fabrikanten trachten door op grote schaal metingen te verrich ten daaruit vele gemiddelden te halen systeem dat in de confectie-lndus- nu ook wordt toegepast onder d» naam D.J.M de juiste maat) en dus zo mogelijk aan deze individuele eisen tegemoet te komen Een werkwijze die naar twee zijden 'oordelen heeft, nl. voor haar die d» :euze moei maken cn voor de Industrie, zoals uit de genoemde stijgende omzet cijfers wel blijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5