CHRISTELIJK 1 De verdwenen miniatuur De vrijmaking niet los van de doleantie l Mevrouw Witterholt-Heidanus benoemd tot ridder O.N. Europese christen-democraten gaan (oud en jong) naar Scheveningen Kanttekening h ïl Pauselijke audiëntie werd manifestatie Nationale chr. vakschool voor meubelbedrijf 2 Te weinig vronie humor Via Kerknieuws knippen w\j uit het Gereformeerd Kerkblad voor Overijssel en Gelderland uit een artikel van ds. D. Zemel, predikant van de gereformeerde kerk (ond. art. 31) te Enschede- Zuid naar aanleiding van het toetreden van prof. dr. K. J. Popma tot de vrijgemaakte ker- E vrijgemaakte kerken zijn voortgekomen uit de Afschei ding en uit de Doleantie. En men mag mij een V.U.-mannetje noe men. aan deze werkelijkheid ver andert dit niets. Ook de Doleantie stroomt door de Vrijmaking. Ik wilde graag, dat men dit niet vergat. Er kan zo geroemd wor den op de Afscheiding Het is al les A. wat de klok slaat. En daar na schijnt niets meer te bestaan. Doch God heeft ervoor gezorgd, dat na A ook B gezegd werd. De kerkgeschiedenis is voortgegaan en ze hield geen halt bij de Al- scheiding. Het is vervelend om te schrij ven, maar ik heb wel eens een schooldag meegemaakt, waarop ik bij me zelf dacht: Wat doe ik hier? Na 1834 was er in een dikke honderd jaar niets meer gebeurd. Pas met de vrijmaking, het nieu^ we gezang op het oud-A. kwam er weer leven in de kerk. Aldus het doorlopende thema. Daarmee bedoel ik niet de Do leantie tegen de Afscheiding uit te spelen. Dat zou even misselijk zijn. Maar ik wil erkennen de his torie, die de Here van de kerk ge maakt heeft. Hij schonk Reforma tie in 1834 en in 1886. En de vrucht van beide Reformaties was de Vrijmaking. PROF. POPMA schrijft ook: „Ik kan niet begrijpen, dat iemand de vrijmaking van de gereformeer de kerken zijn dagelijks lied en psalmgezang noemt, als ik er aan moet denken, dat..-.. tamelijk veel vrijgemaakt gereformeerden. is geen Godzalig bedrijf. Evenmin werpt het winst af. Door zinloos napraten is de kerk nog nooit ge bouwd. Ft AT is zeker een groot kwaad onder de zon. Naar de uitval van prof. Popma: ..Als onder Christenen de waarheid niet meer met een gulle lach gezocht en be sproken kan worden, is het met hen gedaan". We zijn van het zelfde gevoelen. En het is jam mer. dat die vrome humor al te veel ontbreekt Het is onder ons vaak zo ge wrongen, zo akelig ernstig. Van een mug wordt een olifant ge maakt. Nietigheden worden opge blazen. En ze spatten nog niet ":t elkaar. Dat is het ergste. We zijn onchristelijk allerlei onzinnig gedaas gaan in. In plaats van de gek er r te steken. Indien we als vrijgemaakten gens gebrek aan hebben is humor, aan de gulle lach. van strakke ge- Op het God verlosse zichten en geve c._ mor. Daar zullen we allemaal van opknappen. De Vrijmaking ten baat. Nog meer graantjes zouden we kunnen pikken uit het geschrift van prof. Popma. Doch dan ko men we terecht bij korrels als de ze: ..Er is geen sprake van. dat (gelijk dikwijls beweerd wordt) de vrijgemaakt gereformeerden een select gezelschap van geeste lijke fijnproevers zouden zijn". Een waarheid als een koe. En zo dra we bij zulke waarheden te recht komen, is het de hoogste tijd op te houden. C.B.P.Bnam afscheid van de presidente (Van een onzer redacteuren) -p. E woensdag te Utrecht gehouden jaarvergadering en contactdag ]_J van de Bond van Chr Boerinnen, Boerendochters en andere Plattelandsvrouwen en Meisjes (C.B.P.B.) was drukker bezocht dan ooit tevoren. Hier was alle reden voor, want mevrouw F. Witterholt- Heidanus uit Winsum nam hier afscheid van de bond, die zij vanaf de oprichting met al haar krachten diende en waarvan ze nu acht jaar als presidente de leiding heeft gehad. Haar verdiensten als zo danig vonden erkenning in de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Naast dit officiële huldeblijk ontving ze als afscheids geschenk van de leden een miniatuur-veestapel met stalling en een koelkast. Mr. F. Daniels, de vertegenwoordiger van de minister van landbouw, speldde het eremetaal op de revers van haar mantelpak. Vice-presidcnte mej. Aad Moleman vertolkte de dank van de C.B.P.B. voor de massale hoeveelheid werk, die mevr. Witterholt voor de Bond verzette. Zij gaf leiding en sti mulans aan het eigen verenigingsleven, zij bezorgde de bond een eigen goed geredigeerd bondsblad. SE bars afwijzen, zonder zijn schrift lijke nalatenschap en reformatori sche activiteit recht te kennen". Inderdaad. Groen van Prinste- rer is in de mode. het is hem ge gund. Ofschoon hij niet kan heten een reformator van de kerk. Het is hem gegund ondanks zijn piëtis- Echter Kuyper deugt het haar van de hond niet. Nochtans heeft hij de kerk mogen leiden uit het diensthuis. En zonder hem we zijn het in dit opzicht volmaakt met prof. Popma eens is Schil der niet te verklaren, gelijk el ders wordt geconstateerd: ,,het réveil van Schilder, wiens werk zonder dat van Abram Kuyper trouwens ondenkbaar en onmoge lijk ware geweest". Er moet maar eens een einde komen aan dat kraken van Kuy per zonder Kuyper te kennen. Het Onder de sprekers: prof. Erhard en Bidault Op donderdag 8 en vrijdag 9 mei wordt in het Kurhaus te Scheveningen het twaalfde internationale congres van de Nouvelles Equipes Internationales gehouden over het thema: „De menselijke persoon in de christen-democra tische politiek". Als gastvrouwe treedt op de Nederlandse équipe van de N.E.I., waarin zijn vertegenwoordigd de Katholieke Volkspartij, de Anti- Revolutionaire Partij en de Christel ij k-Historische Unie. Aan dit congres gaat vooraf een internationale bijeenkomst van de Internationale unie van jonge christen-democraten, gewijd aan het vraagstuk van de migratie in het perspectief van de Europese integratie. Als gastvrouwe treedt op de Neder landse équipe van deze unie waarin vertegenwoordigd zijn de jongeren organisaties van de K.V.P. en de A.R.P. Op het congres 't i*& va* 'tAétttf Enkrateia-conferentie op 11 en 12 april De Enkrateiabond van prot. chr. drankbestrijdingsverenigingen zal op 11 en 12 april in het Jeugdcentrum De Witte Hei te Huis ter Heide een confe rentie houden, welke zal worden ge. presideerd door ds. C. M. van de Loo, Geref. predikant te Dordreoht. In de zitting van 11 april zal ir. A. Ooster broek van G)es, lid van het hoofdbe stuur van de Nat. Chr. Geheelonthou ders Vereniging, refereren over: „Be zwaren en n lljkheden ten opzichte van de drankbestrijding nu". In de zitting van zaterdag 12 april zal de beer W. C. F. P-heps te 's-Gravc 'ge. vice- voorzitter van net hoofdbestuur van de Geref. vereniging voor drankbestrijding, de rapport--i en beslissingen :en aanzien van het air-' .sme van de generale synoden ier Ned. Herv. Kerk en der Geref. Kerken aan een nadere bespre king onderwerpen. Sprekers zijn hier: de heer G. Stolten- berg, president van de jongeren-unie in Duitsland, die een algemeen politiek ver slag zal uitbrengen. Over het thema van het congres zal het woo'rd voeren mr. P. Coumou, juridisch adviseur bij de christelijke metaalbewerkersbond. De heer Jean Degimbe. secretaris-generaal van de unie zal een kort verslag over de activiteiten van de organisatie geven. Aan dit congres nemen deel afgevaar digden van de acht aangesloten Europe se landen en van de jonge christen-de mocratische groepen in ballingschap. In acht men 120 deelnemers. totaal de N.E.I. op 8 en 9 mei zal het woord worden gevoerd door de heer W. K. N. Schmelzer, staatsse cretaris van het ministerie van binnen landse zaken, over: „Hoe ziet het Chris-, tendom de mens in de maatschappij van vandaag?", door prof. dr. L. Erhard, minister van economische zaken van de Duitse Bondsrepubliek over: „Een eco nomische politiek in dienst van de per soon en de welvaart van allen", door luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer over: „Vrijheid en veiligheid", door de heer M. Ruppert, lid der Eerste Kamer, voorzitter van het C.N.V. en vice-pre sident van de Internationale Christelijke Vakbeweging over: ,.De menselijke per soon en de sociale rechtvaardigheid" en door de hear Georges Bidault over: „Het christelijke antwoord op de internationa le problemen van nu". De heer Alfred Coste-Floret. secreta- •generaal van de N.E.I.afgevaardig- (Van onze sociaal-economische rcdactiei in de nationale vergadering van Het is morgen precies veertig jaar ge- Frankrijk en burgemeester van Luchon. leden, dat de Nederlandse Christelijke apport uitbrengen over de hui- Boeren- en Tuindersbond werd opge- dige politieke situatie. Het programma richt. Het bestuur van de C.B.T.B. heeft vermeldt voorts een receptie, die de ge- besloten dit jubileum begin juni op meente 's-Gravenhage en de Nederland-1 waardige wijze te vieren, e regering aan de deelnemers zullen! Op 5 juni a.s. wordt In één van de lanbieden. Op zaterdag 10 mei vindt een j jaarbeurshallen te Utrecht een jubileum- xcursie van de deelnemers naar Am-1 congres belegd, waar tal van prominen- sterdam plaats. ten het woord zullen voeren. Op dit congres «orden ongeveer twee-1 De voo^lt»r. dc he€r q,,. d"» Heuvel, zal een openingsrede uitspre- 1 ken, waarin behalve het historisch as- peet van de bond ook de principiële be- 1 tekenis van een 'hristelijke boerenorga- nisatie duidelijk gesteld zal worden. Jubileumcongres C.B.T.B. op 5 juni honderd deelnemers verwacht Duitsland, Oostenrijk, België, Groot-Brit- tannië, Skandinavië. Luxemburg en Zwit serland. Waarschijnlijk zullen ook ver tegenwoordigers van Zuid-Amerikaanse christen-democratische partijen, evenals vertegenwoordigers van de by de N.E.I. aangesloten Unie van christen-democra ten in ballingschap (Polen, Hongarije, Litauen, Roemenië) het congres bijwo- Jongeren Het congres van de jongeren wordt ge houden op maandag 5, dinsdag 6 en woensdag 7 mei. eveneens in het Kur- Thans kan ook reeds meegedeeld den. dat dr. ir. A. Vondeling, minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, het woord zal voeren, evenals prof. mr. W. Rip, buitengewoon hoogle raar te Wageningen. Eind mei versohijnt een speciaal her denkingsnummer van Ons Platteland, het orgaan van de C.B.T.B., dat ter ge legenheid van het jubileum geheel in het teken zal staan van het veertig-jarig be staan van de C.B.T.B. PANIEK OP HET VOETBALVELD „HU heeft er tweeëntwintig doorgelaten.'* (Zó boeiend is nu PANORAMA l) De provinciale afdelingen boden op originele wijze een even origi neel geschenk aan. Namens elke provincie traden twee dames naar voren in de kleurige klederdracht van hun gewest. Na een dankwoord op rijm overhandigden z\i dan een. eend. Later volgde nog de maquette van een eendenhok, dat inmiddels in Winsum gebouwd is. Mevr. Wit terholt had zich n.I. laten ontval lendat zij zich in rustiger jaren graag op de eendenfokkerijzou toeleggen. Een koelkast ,.om de eendenbout in goed te houden" com pleteerde dit geschenk. De jeugdige, nieuwe presidente, mevr. A. Vermet-de Ruiter (dochter van het C. H. Kamerlid) nam met schroom èn met enthousiasme de hamer van haar „De Poldermeisjes" uit Axel zorg de Yoor de muzikale afwisseling in het officiële programma. Sterke groei In de morgenvergadering werden de huishoudelijke zaken afgewerkt. De pre sidente herinnerde even aan het 20- jarig bestaan van de bond en aan de moeilijke beginjaren, toen men haast geen voet aan de grond kon krijgen. Het jaarverslag van mej. Lugtig- heid, de secretaresse, liet over de huidige situatie een geheel ander ge luid horen. In het afgelopen jaar kwamen er 1200 nieuwe leden bij, zodat het ledental nu ruim 8600 be draagt. Het aantal afdelingen nam 41 tot 255. i .HU- öbROEPlNliSWKRK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Emmen (toez.i: A. Faber te Boxum. Bedankt voor Eenrum: kand. G. Brink te IJsbrechtum; voor Heerew; den: kand. K. G. de Noord te W tGron.). GEREFORMEERDE KERKEN GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Aangenomen naar Zuidhorn: R. Hou wen te Nijmegen DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Hollum c.a.: B. K. Homan te Blokzijl. ROME IN MOEILIJKHEDEN i T)E EEUWENOUDE STRIJD om de rein terug te winnen en zo mogelj Italiaanse staat te seculariseren, de Christendemocratische partij ofwel te verwezenlijken, is opnleuv. opgelaaid. Thans is de machtige com munistische partij de voornaamste opnieuw een kabinet te vormen. tegenpool van de rooms-katholieke Tegen deze achtergrond heeft zié kerk en het is duidelijk, dat de toe dezer dagen het proces te Floreij komst van Italië bepaald zal worden afgespeeld met als beklaagde de door de uitslag van de worsteling schop van Prato, mgr. Fiordelli. tussen deze twee machten. kent de geschiedenis. Anderhalf Talrijke communisten zijn nog steeds geleden traden Mauro Bellandi rooms-katholiek. En wonderlijk ge- Loriana Nunziati voor een ambtenj noeg gaven de communistische afge- van de burgerlijke stand Gouden jubileum ds. N. Postem-a Zaterdag 8 maart a.s. viert ds. N. Postema, emeritus-predikant der Geref. Kerken woonachtig te De Bilt (U.). zijn gouden ambtsjubileum. De jubilaris werd 6 oktober 1882 te Domburg ge boren. Hij studeerde aan de theologische hogeschool te Kampen en werd in okto ber 1907 kandidaat. In 1908 werd hij te Kapelle-Biezelinge in het predikambt bevestigd. In 1912 vertrok hij naar Beilen, waarna hij in 1920 in zijn derde en laatste gemeente te Veendam intrede deed. Deze kerk heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat op 8 maart 1948. Als eme-'tus-predikant is ds. Postema werk zaam geweest als hulpprediker te Enk huizen, Ols en Loenen a. d. Vecht. Jaarvergadering C.G.M.O. De Vereniging van leraren bij het christelijk voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs houdt haar 41ste jaar vergadering te Delft op 1. 2 en 3 april. Dinsdag 1 april is de huishoudelijke vergadering, waar voorzien zal worden in de vacature, ontstaan door het af treden van voorzitter dr. A. la Fleur. Woensdag houdt dr. G. B. W. Huizenga uit Den Haag een inleiding op de be spreking van het onderwerp „School en gezin". Donderdag is de openbare ver gadering. waar prof. mr. L. W. G. Scholten zal spreken over „Het v.h.m.o. en de Staten-Generaal". Benoemd tot hoofd Van de Groen van Prinstererschool voor u.l.o. te Vlaardin- gen: A. Voogt aldaar; van de chr. nat. school te Nieuwkoop: C. A. Looyen te Kamperland (Z.). Sfn vaardigden hun steun aan het in 1929 welijk. Bellandi, communist en tussen Mussolini en het Vaticaan ge- loochenaar, weigerde zijn huwel sloten verdrag van Lateranen, toen kerkelijk te laten inzegenen en z de bevrijding in het parlement bruid legde zich hoewel zij $1 over gestemd werd. Daardoor beroof den zij de Christendemocraten van hun meest waardevolle wapen, nl goed rooms-katholiek bekend st« bij deze beslissing neer. j£. De bisschop heeft toen in de ki de beschuldiging, dat de communis- een brief laten voorlezen, waarin zelde, dat de kerk de beide mem als openlijke zondaren beschouw e" gaven zij aan de voorzittershamer ook in het parochieblad gepublice bel Zo steunden zij. die geloofden, dat den. er geen God bestond behalve Stalin, De gehele gang van zaken paste de clausule, dat de rooms-katholieke komen in de kraam van de com godsdienst de staatsgodsdienst zou nistische partij. Uit het gedrag zijn. Dit had tot gevolg, dat iedere Bellanti is duidelijk gebleken, Kr. deze man zich in dienst van zijn p 1 Italiaan verplicht was, de kerk fi nancieel te steunen en dat de op voeding op de scholen rooms-katho liek zou zijn. tij had gesteld, waardoor tijdens proces in feite de communistic partij en de rooms-katholieke k lltJK ZOU ZIJ 11. Sindsdien is veel veranderd. De com- tegenover elkaar stonden. De on arL munisten zijn ook in Italië in de op hankelijke rechter heeft de kerk ie- positie gedreven, omdat men daar oordeeld, niet omdat haar verteg °Pa Slowakije achter het ijzeren gordijn ze waarop hij dat had gedaan, zou trekken. Het gevolg daarvan is De communisten juichten en wtilde op de noodzaak, de christendei „pb craten bij de komende verkiezin ,j00 leefd en dat de aanval voornamelijk ten val te brengen. De paus h m is gericht op de partij die zich als fel gereageerd door de feestelijke 1 verdediger van de belangen van die denking van zijn kroning op 12 r kerk had opgeworpen: de Christen democratische. Over enkele maanden moeten in Ita- a.s. af te gelasten. En de chri democratische premier Zoli heeft klaard, de gang van zaken als roofcm na de onttroning van Stalin en het zich in een uiterst moeilijke poi j i Russische verraad in Hongarije heeft laten manoeuvreren, waaruit de a moeten incasseren. Zij tracht thans, munisten politieke munt kun^st door de strijd tegen de kerk nieuw slaan. Er is reden, de ontwikkel ker leven in te blazen, het verloren ter- in Italië nauwlettend gade te sla Burgemeester gj. J. G. Boot van versum sprak in deze bijeenkomst uver. „Wij van het platteland". Hij schetsje de grote veranderingèh, die zich gedu rende de laatste decennia in het plat telandsleven voltrokken, vooral door specialisatie en industrialisatie. De plattelandssamenleving a'reigt soms uiteen te vallen, als de nieuwelingen aut van de oude vormen niet inzien ie „oude plattelanders de nieuwe len niet willen aanvaarden". Er valt ook een afbraak van de Kerk te die tot een braakliggend platte land zal leiden. Bij het zoeken van de juiste synthese hebben maatschappelijk werk en diakonaat een belangrijke taak, maar vrouwenhulp bij het zoe ken van oplossingen is onmisbaar. Vooral ook. omdat ook deze opbouw in het gezin moet beginnen. De heer W. P. Cnossen sprak namens de C.B.T.B e„ de heer H- Bos verte- Hieraan uterd toegevoegd: „Deze genwoordigde de Chr. Jonge Boeren- en1 Tuindersbond. Een groot aantal afge- i ^e.nsf weigeren de sacramenten en vaardigden van vrouwenorganisaties beledigen de bisschoppen. Wij moeten woonden de vergadering bij. DE VEROORDEELDE BISSCHOP DE GEWONE wekelijkse audiëntie van de Paus is gisteren uit gelopen op een manifestatie in de St. Pieter, waar 10.000 ge lovigen hem enthousiast toejuichten. Deze massale opkomst hield verband met de afgelasting van alle feestelijkheden ter gelegenheid van de pauselijke kroningsdag. Zoals gemeld heeft de Paus dit besluit genomen uit protest tegen het vonnis tegen de bisschop van Prato. fn zijn toespraak maakte de Paus geen melding van de moeilijkheden, maar even voordat hij de kerk werd binnengedragen, klonk door de luid- sprekerinstallatie de oproep, te bidden „voor de bekering van hen, die mod der gooien naar de Kerk, welke de enige burcht der deugdzaamheid luurip bidden". Waarschijnlijk vestiging te Utrecht Binnen niet al te lange tijd is de oprichting te verwachten van landelijke christelijke vakschool voor het meubileringsbedrijf. Deze mede deling deed gisteren op de jaarver gadering van de Chr. Bond van Pa troons in het Meubileringsbedrijf te Amersfoort, de secretaris van de bond, de heer C. Brouwer. De bedoeling is dat deze vakschool 37 In de laatste wagen zat de witgebaarde heer. Hij had de donkere bril afgezet. Op de duur be lemmeren zwarte brilleglazen het gezicht. Spe ciaal bij mensen met kerngezonde ogen. Professor Horn tuurde ingespannen door het kleine venster in de achterwand van de wagen. Om precies te zijn keek hij niet door het ven stertje. maar door het gat, dat was ontstaan doordat hij het venster er uit had gesneden. Iemand, die een schietwapen in de hand houdt en er rekening mee houdt, dat er motorvoertui gen kunnen naderen waarin politiemannen zit ten, kan wel een schietgat gebruiken; maar geen vensterglas er voor Professor Horn had de bedoeling in de ban den van dergelijke auto's, die hem niet bevie len, gaten te schieten. Dat is een betrekkelijk humane en desondanks zeer doelmatige metho de. mensen die haast hebben te verhinderen snel op te schieten- In de eerste der zes taxi's zaten de heren Storm. Achtel en Karsten. En de man, die tij dens de reis naar Warnemünde op een worste laar leek. Hij was in de tussentijd veranderd. Niet tot zijn voordeel. Op het lage voorhoofd had hij verscheidene builen. En de neus zat hem scheef in het gezicht en was gezwollen. Men zou hebben kunnen denken, dat hij in een dorsmachine terecht was gekomen „Je moet morgen beslist een nieuwe hoed ko pen." zei de kleine mijnheer Storm. „Je hoofd is zeker twee nummers groter geworden." „Een krankzinnigheid, in het donker te gaan bakkeleien." bromde de misvormde worstelaar. „Nu weet ik niet eens aan wie ik deze versie- Erich Kastner: ringen te danken heb. Ik zou graag revanche Juffrouw Trübner en de heer slager Külz wa ren op het politiebureau in Warnemünde over hun personalia ondervraagd. Zij hadden hun passen getoond en de naam meegedeeld van de jonge man, die spoorloos uit het hotel verdwe nen was. Hij woonde in Charlottenburg, in de Holtzendorfstrasse, had de jongedame er aan toe gevoegd. „De bende heeft mijnheer Struve waarschijn lijk meegesleept," zei de inspecteur. „Hij zal zich hebben verweerd. Hij zal hen achterna zijn gelopen om hen tegen te houden- En toen heeft men hem overmand." „Verschrikkelijk!" riep Külz. „De arme jon gen! Wie weet, hoe en waar we hem weer vin den. Laat ik hopen dat hij geen gezin heeft." Irene Trübner werd melancholiek en probeerde van haar handschoenen een koord te draaien. Het was haar bijna gelukt. Zij werd echter in haar werk onderbroken. Brussel was aan de te lefoon. De jonge dame haastte zich in het aan grenzend vertrek naar het toestel- „De chef zal verbaasd zijn," dacht zij. „Laat ik hopen, dat hij me niet voor de 1ste januari opzegt." Ondertussen weidde Oskar Külz uit over mijn heer Storm en de overige inzittenden van de coupé derde klasse, waarin hij had gereisd. Hij wees er op, dat het Rudi Struve was geweest, die hem met behulp van een sprookje er opmerk zaam op had gemaakt, hoe gevaarlijk deze rei zigers voor de gemeenschap waren. Daarna ver telde Külz van zijn merkwaardige belevenissen in Kopenhagen, van het „Vierbladige Hoefijzer", van het pension Curtius en van de witgebaar de heer met de donkere bril. Hij haalde zelfs de ontmoeting met Storm in Hótel d'Angleterre op en voor de antiquiteitenyrinkel in de Bredga- de. En ten slotte poogde hij het uiterlijk van Storm, Achtel, Horn en de anderen duidelijk te beschrijven en dat is reeds heel andere men sen dan een man als Oskar Külz mislukt. De inspecteur stelde ertussen door korte vragen. Een politieman noteerde de verklaringen van de getuige Külz. Toen de getuige niets meer inviel, verhief de inspecteur zich. „Ik zend het proces-verbaal di rect naar Rostock," zei hij. „Van daaruit zal men dan de noodzakelijke stappen doen. Ik zelf zal de douane te dezer stede en de stations-poli- tie op de hoogte stellen. Anders knijpt de bende misschien naar Kopenhagen uit. Excuseer mij." „Ga uw gang," antwoordde de getuige. „Nu toont u maar eens wat u kunt! Ik wil wel graag 'ens zien, waarvoor ik zoveel belasting betaal." Bij de deur ontmoette de inspecteur juffrouw Trübner. Ze zei: „Mijnheer Steinhövel looft tienduizend mark beloning uit voor de terugbe zorging van de miniatuur. En morgenmiddag komt hij in Berlijn aan In een kort woord tot een groep gees telijken gaf de Paus later uiting aan zijn bezorgdheid. Ook hij riep op tot gebed. Van r.k. zijde in Italië Is echter ook op matiging aangedrongen. Het gezag hebbende Milanese blad „Corriere Del- la Sera" betoogde, dat het vonnis van de rechtbank te Florence de verhou dingen tussen kerk en staat in Italië niet mag vertroebelen, aangezien hiervan slechts de communisten zouden profite- Een aantal Italiaanse bisschoppen, nl. die van Lombardije, hebben in een herderlijk schrijven er bij gees telijken en leken op aangedrongen, „te werken voor de vrede en mee te helpen, verkeerde opvattingen die hebben geleid tot de anti-klerikale campagne in Italië recht te zetten." De bisschop van Pisa (grenzende aan het bisdom van Prato) zei tot zijn ge lovigen: „Wij eerbiedigen de over heid. Het zou een ernstig iets zijn als men geen vertrouwen meer zou hebben in de magistratuur, die de maatschap pelijke orde moet waarborgen". Een Italiaans gerechtshof heeft een huwelijk, op het sterfbed van de man gesloten, burgerlijk ongeldig verklaard terwijl de r.k. kerk het geldig had ge noemd. Het geval speelde zich af op 31 augus tus 1955. Een stervende Italiaan liet toen de pastoor van zijn parochie roepen om aanwezig te zijn bij het huwelijk, dat hij wilde sluiten met een vrouw, die hem vier kinderen had geschonken. De pastoor, die op dat ogenblik niet thuis was, kwam te laat ter plaatse. De man was al overle den. De overledene had echter in middels voor vier getuigen verklaard dat hij met de vrouw in kwestie wil- te Utrecht wordt gevestigd en zal uitgaan zowel van de werkgevers- genoemde patroonsbond) als van de werknemersorganisatie (de Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouw nijverheid). De bedoeling is, de school te stichten als bovenbouw van de eerste christelijke lagere technische school te Utrecht. Deze lagere technische school te Utrecht zal waarschijnlijk per 1 september a.s. het lesrooster uitbreiden met onderwijs in meubelstofferen, meubelmaken en wo ningstoffering. Op deze school als basis zou dan de vakschool gebouwd kunnen worden, in- dien enigszins mogelijk geheel bestuurd 1 de trouwen, en beheerd door het bestuur van de chr. De ^erk erkende krachtens de bepa- organisaties van werkgevers en werkne- j lingen van het canonieke recht het mers op dit terrein. huwelijk. De pastoor stelde de huwe- De vakschool zou op moeten leiden üjksacte op en overhandigde deze aan voor bedrijfsleider en voor de functie van de burgerlijke autoriteiten. Deze wil-j leraar bij dit onderwijs. Het diploma den de acte echter niet inschrijven, op het niveau van het meestersdiploma De zou vrijstelling moeten geven voor het vestigingsdiploma. Het meestersdiploma is op het ogenblik in Nederland nog niet Ds. Tj. Jonker enJÏÏ ds. H. W. Lovink overleden In de ouderdom van 79 jaar St. Oedenrode overleden ds. Tj. Jon eme edikant der Ned. Herv. k Ds. Jonker werd 16 augustus 1871' Woudsend (Fr.) geboren, studeerde de rijksuniversiteit te Utrecht en v in 1903 kandidaat in de provi Utrecht. Op april 1904 aanvaardde het predikambt te Haskerhorne, waar hij in 1910 naar Garijp vertrok 1917 werd hij predikant te Ovezandc in 1920 in Biezelinge. In 1926 werd Jonker predikant te Joure, welke sta plaats hy in 1930 met Marrum selde. In 1934 vertrok hij naar Ak woude en in 1938 deed hij intredf Minnertsga, waar hij 1 mei 1944 ee emeritaat ontving. Gistermorgen is te Maasdijk na ziekte van enkele weken in de ou dom van 62 jaar overleden ds. H. Lovink, predikant bij de Ned. E Gemeente aldaar. Ds. Lovink wen 1894 geboren, in 1920 kandidaal Drenthe en op 3 april 1920 te Gelzei in het predikambt bevestigd. In vertrok hij naar Scharnegoutum e! 1928 deed hij te Gramsbergen inti In 1934 wc.d hij predikant te Sexbie en op 24 augustus 1947 verbond hij aan de gemeente te Maasdijk. Retraites Herv. ker' De raad voor de herderlijke zo Nederlandse Hervormde Kerk voor 1958 weer een aantal retraites organiseerd in huizen, die ov gemeen éénpersoonskamertjes heblkrd Inlichtingen verschaft ds. A. F. L. Dijk, pastorie der hervormde gemee Purmerend. f 8-11 april Valkenburg (L); leiding: A. F. L. van Dijk en ds. W. Heins. L 11-13 april Eijkmanhuis. Driebe: I (Utrechtse gemeente); ds. C. B. Burger, V, april Den Alerdick (Ov.); mej. 27-29 juni De Hoorneboeg. Hlh ISociale werkers) ds. J. C. van Doi Is. H. J. Teutscher. 3-5 sept Eijkmanhuis; ds. Ph. W. I - J- "in Dijk. maakte er een rechtszaak A. Dönszelman, wika J. Koolhaas. i(Jonge Kerk); id. J. Koolhaas, ivember Eijkmar mte); ds. A. Dor*" Calvijn-herdenking i mei volgend jaar (Wordt vervolgd) I gedokterd. bekend, er bestaat zelfs voor de meubel en woningstoffering nog geen najver- heidsakte, die bij de wet is ingesteld. De bedoeling is de plannen bij het de partement zo mogelijk nog dit jaar in te dienen, zodat de school in de begroting voor 1959 zou kunnen worden opgeno-1 men, en wellicht per september 1959 zou j kunnen gaan draaien. W aarborafonds Op korte termijn is voor het meubile ringsbedrijf voorts de instelling te ver- j wachten van een waarborgfonds. Het ba-! sisbedrag zal worden verkregen door een geringe heffing van 2.50 via het hoofd bedrijfschap detailhandel. Met behulp van overheidssteun en bankkrediet zal men ongeveer een half miljoen in het fonds kunnen samenbrengen. De moeilijkheden om te komen tot de oprichting van een publiekrechtelijk or gaan schuilen op het ogenblik voorna melijk in de wijze van grensafbakenine voor een bedrijfschap woninginrichting De Centrale Bor.d overweegt de vraae of er een bedrijfschap voor de meubelin dustrie moet komen. Achter de scher- wordt op het ogenblik aan de zaak De Gereformeerde Kerk rijk zal eind mei van het volgende Haar eis werd echter in "eerste gedenken, dat in 1559 de eerste natii instantie afgewezen. Ook in hoger be- le synode van de gereformeerde kei roep kreeg zij geen gelijk. Het ge- !n Frankrijk werd gehouden. Het Bt< rechtshof bepaalde, dat een kerkelijk tcve"s de eerste maal In ue wcreli e g huwelijk in Italië gesloten. slechts 1 s.'.z geldig is als een pries- ter als getuige bij de huwelijksslui ting aanwezig is geweest en het hu welijkscontract heeft getekend. Vragen staat vrij. 7. Steeds méér huisvrouwen zien In, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaar maaltijdenslagenHjweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan z\jn misluk kingen b\) voorbaat uitgesloten. in synodale vergadering bijeenkw Een week na deze herdinking vierhonderd jaar geleden dat Calvijo Beza de academie in Genève stichtte#6 s De Gereformeerde Wereldbond (W< De Presbyterian Alliance) heeft alle le< eid kerken al voorgesteld zondag 31 tie 1959 deze voor de geschiedenis van an protestantisme belangrijke gebeurte ;em sen te herdenken. Er zijn ook plan I voor een film, die het jaar 1559 i schouwelijk zal voorstellen. I De nationale raad van de Gere 1 meerde Kerk in Frankrijk heeft zicb 1_ zig gehouden met de voorbereiding 1 frgj de feestelijkheden. Hij besloot zich dsi beperken in het „terugblikki integendeel de christenen van v te helpen gelijke moed en trt te betonen als voortijds de vaderen j de reformatie. rij® Benoemd tot onderwijzer aan de vormde school te Dinteloord: P hebber te Zaandam: aan de chr. ;chool te Ferwerd: J. Volbeda te Zw« 1981 sluis; aan de chr. nat. school te I derkerk: W. van Hulst te Ede; aan VI< chr. nat. school te Veendam: J. Kni| te Groningen. i de tij P

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2