Jlictiuie griltëdje UTouranl Kamer wil particuliere bouw meer bevorderd zien Dulles wijst plan van Moskou af Voor financiering nog geen oplossing Vijf kompels geborgen EEN STRALENDE PRINSES KEERDE TERUG Mensen als ivij langs Steeds meer tekenen wijzen op landing 1.1 WOENSDAG 5 MAART 1958 BUREAUS: Steenslraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11202 Directie: OLEMEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER Chef-red.: H W J EN seri NB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leidei en Ometreken „$tatih«LStifb Is abfMmtt myo in le^qensporl" C.IS.V. WIL Positieve vorming werkende jeugd ZIE PAGINA 4 Socialisten dringen niet verder op belastingverhoging aan Op de staatsmijn Maurits te Geleen wappert de vlag halfstok: rouw om de zeven mannen die gisteren het leven lieten na de instorting van een pas kort in gebruik genomen pijler De opruimingsploegen In de staatsmijn Maurits, dile zoeken naar de slachtoffers van de pijlerinatorting tussen de 391 en 445 meter verdieping, hadden vanmorgen reeds vijf van de zeven omgekomen kom pels geborgen. De vier ploegen van ieder vier mijnwerkers lossen elkaar op gere gelde tijden af. Er wordt bij het werk veel hinder ondervonden van het bouw werk dat naar beneden is gestort, vooral van de ijzeren staven, waarop het dak rust, heeft directeur Ir. A. Helleman» gisteren verklaard. De kolenplj'ler, waarvan een gedeelte Instortte, is een geheel nieuwe pijler, die vorige week is aangetrokken. De grond laag erboven bleek evenwel van verra derlijke structuur te zijn. Niemand had liets gemerkt, een en ander is plotseling gebeurd. De staatsceretaris van economische za ken, de voorzitter en de secretaris van de mijnindustrieraad en van de National 'Coalboard te Londen, hebben de directie van de staatsmijnen telegrafisch van hun deelneming op de hoogte gesteld. Van daag zal de directie de ondernemingsraad 'van de staatsmijnen over het gebeurd» inlichten. DE SOCIALISTEN hebben het aan de vooravond van de verkiezingen toch maar raadzamer geacht niet verder aan te dringen op belas tingverhoging ter financiering van de werkgelegenheidspolitiek. De heer Roemers (soe.) zei het eens te zijn met de regering, dat eerst de ontwikkeling van de conjunctuur afgewacht moet worden. De socialis tische fractie behoudt haar standpunt voor tot het moment, waarop de regering met haar financieringsplan voor de Kamer verschijnt. De socialisten hebben daarmede maar de wijste partij gekozer». want uit de voortzetting van de interpelatie-Biewen- ga (a.r.) over de bestrijding van de werk loosheid, is wel gebleken, dat de andere fracties nog niet veel voor belastingver hoging voelen. Zo drong de heer Andries- sen (kath. v.) in de eerste plaats aan op bezuinigingen. Door een nieuwe belas tingverhoging zou de grens van de ont eigening, naar zijn mening, wel zeer dicht worden benaderd. Nu vond de heer Roe mers dat bezuinigen alleen maar zin heeft als daardoor de werkgelegenheid niet wordt aangetast. Anders zou men de kwaal maar verergeren. De heer Bie- wenga (a.r.) had er vrede mee dat het kabinet zich nog moet beraden op dit financieringsprobleem. Het zal waar schijnlijk gaan om een bedrag van f 300 min, nl. f 150 min voor de bestrijding de werkloosheid en f 150 min om de financiële gevolgen van het Indonesische drama te bestrijden. De a.r. woordvoer der zeide echter duidelijk, dat op dit mo ment belastingverhoging noch nuttig noch gewenst is. Hij vond het beter dit laar te verklaren, omdat de regering dan precies weet hoe de kaarten in d» Kamer liggen. De heer Andriessen (kath. was ook duidelijk in dit opzicht. „Be lastingverhoging is niet een alleenzalig makend middel", zo zei hij. Het alterna tief voor bezuiniging was voor hem lenen. Men moet nooit „nooit" zeggen, aldus de heer Van Mastrigt (c.h.). Maar in de huidige situatie zal belastingverhoging de werkgelegenheid waarschijnlijk ongun stig beïnvloeden. De WÖ-fractie heeft zich over dit probleem nog niet uitge laten. De heer Van Leeuwen zou dat waarschijnlijk hedenmiddag doen. Men kan veilig aannemen, dat deze fractie ook niet veel voor een belastingverho ging voelt. Er is dus een stevige Kamermeerder- TEGENVOORSTEL OP KOMST DE Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren de Russische voor waarden voor een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, voorafgaande aan een topconferen- :tie, onaanvaardbaar genoemd. Ook de permanente raad van de 'N.A.V.O., die gisteren te PartJs de nieu we Russische voorstellen besprak, kon niet akkoord gaan met de suggesties van het Kremlin. Deze westelijke afwijzing wil evenwel Biet zeggen, dat de deur voor een verder gesprek gesloten is en er geen kans meer bestaat voor het houden van een topcon ferentie. Op zijn wekelijkse perconferen tie liet Dulles namelijk doorschemerea dat Amerika een tegenvoorstel zal doen En een woordvoerder van de N.A.V-O.- raad zei gisteren: „Wij moeten de Russi sche voorstellen geduldig blijven bestu deren en tegenvoorstellen doen, totdat wij het eens zijn over een agenda, die tot enig succes kan leiden". Minister Dulles zei, dat de Russisch» voorwaarden een bijeenkomst, zoals d» Verenigde Staten zach die voorstellen, uitsluiten. De Ver. Staten, zo verduide lijkte hij zijn standpunt, willen niet mee doen aan bedrog of een grap en zij willen niet een bijeerkomst doen slagen, waarop men zich feitelijk niet met iets van bete kenis zal bezighouden. Ook voelen de Ver. Staten niets voor een bijeenkomst, waar op een scherp» manier meningsverschillen worden on derzocht, waardoor de spanning alleen maar zal toenemen. Op het ogenblik, zei Dulles, is er geen kwestie te noemen waarover de Ver. Staten en Rusland het. gezien de bestaande standpunten, naar redelijke waarschijnlijkheid, eens zouden kunnen worden. Kernwapens Interessant was de mededeling Dulles, dat er zekere vooruitzichten zijn op een wijziging in het Ameri kaanse standpunt betreffende het verbinden van een verbod op het nemen van proeven met kernwapens met een akkoord over een beëindi ging van de produktie van dergelijke wapens. Minister Dulles noemde het Russische standpunt ten aanzien van een eventuele 'topconferentie dubbelzinnig Enerzijds willen de Russen een agenda met belang rijke kwesties, maar aan de andere kant zijn zij van oordeel, dat de agenda moet bestaan uit punten, waarover men het waarschijnlijk wel eens zal worden. Hoewel op het ogenblik een akkoord over welke kwestie dan ook, onwaar schijnlijk is, betekende dit volgens Dulle6 niet, dat het onmogelijk zal zijn door een op juiste wijze uitgevoerde „verkenning" enige punten van overeenkomst te vin den. geloofde zelfs, dat het mogelijk zou zijn een ontwapeningsovereenkomst met Rusland te sluiten buiten een topconfe- Volgens de Amerikaanse gedachtengang was een topconferentie zeker niet onmis baar. Maar als andere landen die weg willen bewandelen, is Amerika bereid een topconferentie te aanvaarden. heid, die er voor zal zorgen dat de be< lastingen niet worden verhoogd, tenzij dit nu absoluut noodzakelijk is. Blijft d< werkloosheid stijgen dan is daaraan mis schien niet te ontkomen. In dat geval is een belastingverhoging altijd nog min der erg dan een onvoldoende bestrijding van de werkloosheid. Gezien de Kaï meerderheid zal het kabinet er goed doen te bekijken of er verder bezuinigd kan worden en of er een beroep op de kapitaalmarkt kan worden gedaan. Initiatief De interpellant Biewenga (a.r.) is er in geslaagd het initiatief in handen te hou den. Hij dreigde met een motie om een rentebijslag op de particuliere woning bouw mogelijk te maken. Minister Suur- hoff had dit denkbeeld verleden week donderdag afgewezen. Of deze motie er zal komen hangt af van het antwoord dat de ministers van sociale zaken en wederopbouw heden zouden geven. Zij zullen er echter rekening mee moeten houden, dat dit voorstel een goede kans heeft aangenomen te worden. t was de heer Van Eibergen (a.r.), die het denkbeeld van zijn fractiegenoot Biewenga nader uitwerkte. De achter grond van het voorstel is duidelijk: als de regering alleen maar de woningwet- bouw bevordert loopt de particuliere bouw spaak. En deze dreigt spaak te lo pen, omdat de huidige rentestand te hoog is. Door een bijslag van 's rijkswege op de rente te geven kan men de particu liere woningbouw dus bevorderen. Dit is voor de huisvesting van het grootste be lang, omdat de woningwetwoningen (dit zijn eigenlijk arbeiderswoningen) bevolkt dreigen te worden door mensen die eer hogere huur kunnen betalen. De heer Van Eibergen stelde voor eet rentebijslag van 2% gedurende vijf jaa< te geven. Voor een woning van f 25.000 zou dit f 2500 per jaar gaan kosten Eet werkloze arbeider op een „aanvulleni werkobject" kost echter 't dubbele De a r bouwdeskundige kwam dan ook tot de conclusie dat in de bouwnijverheid goed kope werkobjecten voor het grijpen lig gen. Nu vond de heer Van Eibergen zijn voorstel niet het eind van alle wijsheid Het voornaamste is voor hem dat de particuliere woningbouw wordt gestimu leerd. Het verlenen van een tweede hypotheek tegen lage rente vond hij ook een aanvaardbare oplossing. Het a.r. voorstel werd door de c.h Beernink met kracht gesteund. Als men geen rentebijslag kan geven dan moet d» regering voor „zelfbouwers" tegen ge makkelijke voorwaarden een tweede hypotheek verstrekken. Zou dat lukken dan kan men dit systeem uitbreiden tot de gehele particuliere woningbouw, want deze mag niet langer in de kou staan. Woningwetbouw en particuliere bouw zullen gelijke kansen moeten heb ben, aldus de heer Beernink. De sugges tie Biewenga—Van Eibergen vond ook bij de heer Andriessen (kath. v.) een gunstig onthaal. Zie vervolg pagina 5 Jongere zusjes konden er niet meer bij zijn PRINSES BEATRIX is terug in ons land Gisteravond omstreeks elf uur kwam zij met een vertraging van ongeveer twee en een half uur met de superconsteliation Griffioen op Schiphol aan. Voor haar jongere zusjes, de prinsessen Marijke en Margriet was deze vertraging een grote teleurstelling De gehele dag hadden zij erop gevlast met hun moeder mee naar het vliegveld te mogen, maar toen bekend werd dat het toestel later zou aankomen, kon den zij niet mee: het zou te laat worden Toen het grote toestel in het licht van de vele felle lampen tot stilstand kwam verscheen prinses Beatrix, met grijze mantel, een wit hoedje op het hoofd een boeket witte bloemen in de ha als eerste in de deuropening, stralend van vreugde over de geslaagde rei over de gelukkige thuiskomst. Snel kwam de Prinses de trap af, waar koningin Juliana haar wachtte; moeder dochter vielen elkaar in de armen Daarna schudde prinses Beatrix de han- de heer I. A. Aler, president- van de K.L.M., de heer U F M. Dellaert, directeur van de N V. Lucht haven Schiphol, mr. G. P. H Helders. n zaken overzee, mr. dr. R •olmachtigd minister van Su- mr. W. F M- Lampe, gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen Toen de Koningin en de Prinses onder de toejuichingen van de groeiende me nigte langzaam naar de hal wandelden herinnerde prinses Beatrix zich plotse ling, dat zij nog afscheid wilde nemen van de bemanningsleden van de Griffioen Vriendelijk drukte zij stewardess en be manning de hand- Even later was de Prinses haar moeder kwijtgeraakt in de drukte Weer keerde zij zich om, schoot in een lach en liep snel naar de Konin gin terug. Tien mdnuten later namen de Koningin en de Prinses, alsmede jkvr. C. E. Röell. kapitein-luitenant t.x. P. J- S. de Jong en mejuffrouw mr. M. Meurs, die onze kroonprinses op haar reis naar Su riname en de Nederlandse Antillen heb ben begeleid, in de gereedstaande hof- auto's plaats onder hartelijke en spon tane toejuichingen van het publiek. Stralend van vreugde begroet te H.M de Koningin haar oud ste dochter het einde van de zo geslaagde reis naar de West Nieuwe lening Bank Ned. Gemeenten De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten bericht, dat zij voornemens is over te gaan tot uitgifte van een 5Vi pro cent 25-jarige obligatielening van 100 miljoen tegen 99 procent. Het prospectus verschijnt 6 maart Strijd in Karachi twintig doden Bij ongeregeldheden in de buitenwijken van Karachi (India) zijn twintig mensen om het leven gekomen en ongeveer hon derdvijftig gewond. Na een twist tussen een Pathaan en een winkelier raakte een menigte van tweeduizend Pathanen slaags met de plaatselijke bevolking. Huizen werden in brand gestoken en winkels geplunderd. De politie opende het vuur om de menigte te verspreiden. Onder de naam „Pahtanen" vat men verschillende opstandige mohammedaanse stammen samen, die geregeld door regeringstroe pen tot rust moeten worden gebracht. Arabische unies hebben al ruzie De eerste vijandelijkheden tussen de Verenigde Arabische republiek (Egypte SyriëYemen) en de IraaksJordaanse federatie hebben plaats gehad. Gisteren heeft Jordanië Syrische auto's en vracht wagens verboden via Jordaanse grond gebied naar Irak en Koeweit te rijden. Jor daanse grensposten zouden volgens Sy rische woordvoerders gisteren niet minder dan vierhonderd Syrische vrachtauto's hebben tegengehouden. Het Syrisch verbond van vrachtautobe- zitters heeft president Nasser verzocht maatregelen te nemen Volgens niet be vestigde berichten hebben de Syrische autoriteiten nu alle Jordaanse auto's ver boden via Syrisch grondgebied naar de Libanon te rijden. Vragen over Ammers- tol Het Tweede Kamerlid H. Peschar (art>.) heeft aan de minister van financiën de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de spaarbank te Am- meretol niet onder het toezicht stond, zoals dit is geregeld in de wet toezicht kredietwezen? 2. Wil de minister meedelen welke hier van de oorzaken zijn? S. Is de minister bereid maatregelen te nemen, waardoor gebeurtenissen, zoal» die zidh in de spaarbank hebben voor gedaan, zoveel als mogelijk is worden voorkomen? DOODSLAG IN ETTEN Een caféruzie in Etten is zondagavond met het mes beslecht. Het slachtoffer, de 21-jarige stoffeerder A. W. B. Regtop uit Rucphen, overleed drie kwartier daarna aan zijn verwondingen. Reeds een half uur na de steekpartij kon de rijkspolitie van Etten de dader. C. B. uit Etten, aanhouden. Verdronken Op de Nieuwe Maas is een 38 ton me tende zolderbak gekapseisd De roergan ger J. Stapel uit Rotterdam verdronk. De schippersvrouw Ch. van Gorkum- Blok (29) van het rijnschip Flamingo is overboord gevallen en verdronken in de Rotterdamse Waalhaven. Jezus9 lijdensweg De blinde van Bethsaida De be vlsse En Hij vatte de blinde bij de hand en bracht hem buiten het dorp Marcus 8 vers 23. Bethsaida, BEWONERS splaats aan het meer van Galilea, brengen een blinde tot Jezus en zjj vragen Hem de man alleen maar aan te raken. Zoveel hebben ze van Jezus' wondermacht gezien, dat ze vol vertrouwei ook genezing zal brengen. Het gaat Anders. Jezus doet niet wat ze vragen. In plaats daarvan neemt Hjj de hand en leidt hem bui- krachten waren geschied welke in u geschied z(jn, reeds lang zouden zjj zich In zak en as bekeerd hebben!" Bethsaida daar kwamen Jakobus en Johannes vandaan. In de buurt van Bethsaida zUn de vijfduizend wonder- dat die aanraking baar gespijzigd en... daar was het dal men Jezus met geweld Koning wilde maken. De bewoners van Bethsaida brach- blinde tot Jezus t dorp. Dan pas geneest Hij de zijn niet met hun eigen blindheid ge- komen tot de Heiland, het licht der blinde, en stuurt hem i huis i de mededeling dat h(J het dorp zelf» wereld. Niet het Koninkrijk Gods had- binnengaan ogen, maar een aards koninkrijk, vrij van het Romeinse Juk. Ziende en toch blind wie aan zaken? Ge kunt het er«ens by Jezus' hand wil gaan bulten het ge- t.u.n. Het „Wee u Beth- woel van deze wereld, die wordt ge- WAAROM deze vreemde gang zaken? Ge kunt het ergens Sidon de DUIZENDEN NAAR RIOUW-ARCHIPEL T>EMANNINGSLEDEN van schepen, die uit de Riouw-archipel in Singa- pore zijn teruggekeerd, hebben berichten meegebracht over voorberei dingen tot de invasie van Midden-Sumatra. Militaire woordvoerders hadden verteld, dat uit Tandjong Pinang 5000 man Indonesische troepen een lan ding zouden ondernemen stroomopwaarts van de Siak bij Pakanbaroe, om vandaar op te rukken naar Boekit Tinggi en Padang. Verder zouden de Indonesische torpedo- bootjager Gadja Mada en andere oorlogs schepen in Djakarta duizend man aan boord nemen ter versterking van het landingsleger. Tandjong Pinang moet vol liggen met allerlei soorten kleine motor schepen. waarvan vele de vlag van Singa pore voeren. De regering van Singapore is volgens A P. een onderzoek begonnen naar geruchten, dat de centrale Indone sische regering van plan is. 24 in beslag genomen schepen te gebruiken voo invasie in Midden-Sumatra. Voor radio-Boekit Tinggi heeft premier Sjafruddin van de Indonesische tegen regering gezegd, dat hij reden heeft om te veronderstellen, dat er in de buurt van Pakanbaroe iets staat te gebeuren. Vlieg tuigen van de centrale regering voeren daar steeds meer luchtverkenningen uit. Wie krijgt het geld? In Pakanbaroe is de Amerikaanse Cal- !X-oliemaatschappü gevestigd. Volgens remler Sjafruddin heeft deze maat schappij besloten, de betaling van royalties aan de centrale Indonesische regering op te schorten en evenmin geld af te dragen aan de tegenregering zolang de geschillen tussen deze partijen nog niet zijn bijge legd. Een woordvoerder van de Caltex te Singapore kon de juistheid van deze mededeling niet bevestigen Een dergelijk besluit kan volgens hem alleen door de hoofddirectie worden genomen. In Pakan- Meer geld en nieuwe troepen voor de oorlog in Algerije PREMIER FELIX GAILLARD heeft gisteren, na langdurige besprekingen met de ministers die voor financiële en militaire zaken verantwoordelijk s{Jn, een regeling uitgewerkt om gelden vrjj te maken ter financiering van de oorlogvoering In Algerije. Geiden die al op de defensiebegroting voorkwamen werden toegewezen voor uitbreiding van het leger in Algerije, dat thans 480.000 man telt Volgens een gisteravond gepubliceerde verklaring maken de gelden het moge tijk de strijdmacht aanzienlijk uit te breiden. Er werd echter niet bekendgemaakt hoeveel de toegewezen fondsen bedragen. Wel is verklaard dat minister van flnan clën. Pfllmlin. heeft gedreigd W zullen treden wanneer het begrotingstekort door de nieuwe maatregelen toeneemt. baroe werken ongeveer 600 Amerikaanse employé's. De gezinnen van een aantal hunner wonen daar ook. Radio-Padang meldde gisteravond, dat nu ook het anti-communistische front op Zuid-Suinatra zich achter de opstandige beweging heeft geschaard. Verder Atjeh op het punt staan, zich bij het revolutionaire bewind op Midden-Suma tra aan te sluiten Premier Djuanda van de centrale rege ring heeft in een toespraak enkele dele gaties gezegd, dat de weg voor onder handelingen met Midden-Sumatra Noord-Celebes nu afgesloten is en de opstand snel moet worden neergesla gen Hij was niet aanwezig op een bijeen komst van Sukarno's nationale raad. waarover in officiële kringen een diep stilzwijgen wordt bewaard Ook Nasutlon chef-staf van het leger, was niet tegen woordig. maar hij had op die tijd eer onderhoud met de premier en de secre taris-generaal van buitenlandse Suwito Kusumowidagdo Hatta op voorgrond? Ai deze besprekingen vielen samen met een verklaring van de ambassa deur in de Philippijnen Nazir Pamun- tjak. dat Hatta weer aan de regering zal deelnemen en dat het kabinet- Djuanda wellicht zal aftreden. Waar nemers te Djakarta tasten nog volko men in het duister Zij menen echter, dat de laatste ontmoeting tussen Sukarno en Hatta meer succes zal hebben dan de vorige, vooral omdat er niets over is uitgelekt. Ingewikkeldg reis Volgens de Straits TinKreizen de opstandelingen van Singapore naar Suma tra op de volgende wijze: Vertrek uit Singapore in een kleine, snelle barkas, welke te Singapore is geregistreerd, naar een van de vele kleine Indonesische eilandjes bij de ingang van straat Malakka, vandaar verder op een bewa pend schip met een snelheid van 28 kno pen over een afstand van 300 mijl naar een punt tussen Djambi en Palembang aan de oostkust van Zuid-Sumatra en verder per auto De terugreis gaat volgen» dezelfde route Zie vervolg pagina 5 Douglas Home bij Zweedse koning op audiëntie Robin Douglas Home, huwelijkspreten dent voor prinses Margaretha van Zwe den, is vandaag in audiëntie ontvangen door koning Gustaaf Adolf. De audiëntie zou worden gevolgd door een maaltijd in het koninklijk paleis, waaraan de 25-jarige edelman en prinses Margaretha zouden aanzitten. Home is gisteravond in de Zweedse hoofdstad aan gekomen. Belastingontduiking f 8000 boete De rechtbank te Zwolle heeft vandaag de 60-jarige groothandelaar in kruiden, E. H. te Ermelo, veroordeeld tot een boete van 8000 wegens het doen van valse aangiften voor de inkomstenbelasting over de jaren 1952, 1953 en 1954 en voor d» vermogensbelasting over 1955, Aan in komsten gaf H. over de drie jaren teza men ongeveer 20.000 te weinig op en aan vermogen (1955) ongeveer f 30.000 te wei nig. MEER WIND De Bilt verwactot tot mor- genavond: Plaatselijk enkel» buien, maar ook opklaringen. Mati*e tot krachtige, in het noorden tijdelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets kouder overdag. (Opge maakt om 11.15 uur). Donderdag 6 maart: zon op 07.17 uur, onder 1827 uur. Maan op 19.56, onder 07.12 uur. HET WEER IN EUROP4 il! ozo wzw wzw wzw wzw wzw mn

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1