r X" 0, WJMW S6 0* V onz€j€uqó-p&qin&f Kabouter Frits ontdekt de grote schat Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefd ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 MAART 1958 y, O. 3 10 15 Vijftien teke ningen zien jul lie hier. Alle te keningen stellen een voorwerp voor. Maar alle voorwerpen zijn niet goed, zeven ervan zijn nl. fout getekend. Welke zeven zijn datSchrij ven jullie de nummers maar achter elkaar op. Oplossingen insturen voor dinsdag 4 maart. Onze brievenbus kleurde 'ekenin- l tVOl nmg DOOR MARTI EN VAN DIJK (Vervolg vso vorige week.) Het verhaal van Hans In de eerste dagen ging Frits er iedere keer, als het maar even kon, op uit om kruiden te zoeken. Uit de boeken van zijn grootvader wist hij precies, welke kruiden of hij moest hebben om Hans be ter te maken. En het hielp. Na eni ge dagen begon Hans al wat op te knappen en als Frits hem hielp, kon hij zo af en toe al wat eten. En toen begon hij ook te vertel len wat er gebeurd was. ..Op een dag. zo begon Hans, toen ik me erg verveelde en de regen bui ten tegen de ramen kletterde, trok ik mijn regenjas aan en stapte ik naar Flip Eekhoorn. Flip woont iets verderop in het bos. Hij deed hetzelf de als ik, want hij zat zich name lijk ook te vervelen. Eerst deden we samen wat spelletjes. Maar toen her innerde Flip zich opeens, dat hij bo ven op zolder nog een stapel oude papieren had liggen, die hij eens bij Gerrit Wijsneus de Kraai had gekocht. We klommen naar de zolder en sleep ten de papieren naar beneden. Ik plaagde Flip nog met te zeggen, dat er in zulke oude papieren toch niets belangrijks kon staan. Maar toen we een paar van die papieren hadden doorgelezen, bemerkten we al gauw, dat ze een oud geheim bewaarden' Er werd in gezegd, dat enkele dagreizen hier vandaan een heel groot meer lag. Aan de overkant van dat meer was een donkere grot en daarin lag een grote schat verborgen. Voordat Je echter bij die schat kon komen, zo stond er ook nog in die papieren, moest je een geheimzinnig gevaar passefen. Er stond wel iets in die papieren over dat gevaar, maar dat was niet meer te lezen. Zelfs met mijn bril op kon ik het niet ontcij feren. Je begrijpt, zo vertelde Hans verder, dat we er wel iets voor voel den om die schat te pakken te krij gen. We besloten dan ook om zo gauw als het wat beter weer zou wor den op pad te gaan. Na enige dagen gingen we weg. We schoten behoor lijk op en het was niet moeilijk om de weg te vinden, want op de papie ren stond precies beschreven hoe we moesten lopen. Toch was Flip niet zo opgewekt meer als toen we op weg gingen, 's Avonds, toen we bij een kampvuurtje zaten vertelde hij me dat hij toch eigenlijk niet zo goed durfde. Hij was eigenlijk erg bang voor dat geheimzinnige gevaar, zei hij. Nu moet je weten dat de eek hoorns hier in het bos eigenlijk maar bange kereltjes zijn. Daarom ver baasde ik me er niet eens zo erg over. We spraken af dat ik alleen verder zou gaan en dat Flip naar huis terug zou keren. Ik pakte het nodige in mijn rugzak en de volgen de dag verdween Flip opgelucht naar huis. Eerst had hij nog geprobeerd om mij over te halen mee terug te gaan. Maar daar voelde ik niets voor. He moest en zou proberen die geheim zinnige schat te pakken te krijgen. Ik ging dus in mijn eentje verder en in stilte lachte ik Flip wel eens uit als ik aan zijn bangheid dacht. Precies op de derde dag nadat ik alleen ver der was gegaan kreeg ik het onge luk. Je moet weten, dat er vlak voordat je aan het meer komt een paar hele steile bergen zijn. Daar moest ik overheen. Ik liep over een smal paadje, tot ik plotseling uitgleed en in de diepte viel. Gelukkig ston- slagers k^-eeg ik van jull'e deze week. Want dat er een trommel slager tevoorschijn kwam alr je alle driehoeken in de tekening invulde dat wisten jullie allemaal wel, ge loof ik. Greetje Boom uit Hoog-Blokland stuurde een leuke gekleurde teke- krijgt de hoofdprijs deze week. Corrie Bouw eindelijk dan hè Corrie). Nelly Grootendorst en Anneke Bos krijgen de troost prijzen. Allemaal meisjes zijn het deze week die de prijzen hebben gewonnen, volgende week ver wacht ik toch ook weer jongens die meedoen met de puzzels hoor Ik heb natuurlijk ook deze week van neven oplossingen ontvangen, maar de meisjes hadden deze week echt de prijzen verdiend. En na dit lange verhaal komen dan de brieven van A-G. MargTiet en An- net Andriesen schreven over de ver jaardag van Annet. Wat kreeg jij veel voor je verjaardag zeg. Ik geloof dat jij heel goed je best doet op school Wim Benard, bewaar die kaarten maar goed. Was de televisie mooi Aat? Gezellig dat je naar de juffrouw mocht. Schrijf je me de volgende keer het vervolg van het verhaal Aadje Blom. of was het al uit? Wat heb jij pappa dinsdag gegeven Pleun v. d. Berg? Ik vind dat je toch al keurig een brief kunt schrijven Alie Bezemer. heb je een mooi cijfer voor schrijven op school? Ik ben blij dat de borduurdoos naar je zin is Anneke v. d. Berg. gaat Pita morgen mee? Kees van Belle heeft dubbele Captain Grant- plaatjes, wie wil met hem ruilen? Wat een mooie foto van jou Sarian van Bekkum, moet ik ze je niet te rugsturen? Vind je het fijn dat je gaat verhuizen Nico van Belle? Je komt nu dicht bij zee te wonen zeg! Ik kon op de tekeningen goed zien je allemaal van klei hebt ge- Belle. Toch je maakt Hannie 1 den er een paar struiken die mijn val braken, maar toch maakte ik een lelijke smak. Ik probeerde weer over eind te komen, maar dat lukte niet zo best. Kruipend wist ik weer bo ven te komen. Hoe dat ooit gelukt is weet ik nu nog niet. Ik kon er natuurlijk niet aan denken om de tocht verder te maken en ik strom pelde zo goed en zo kwaad als dat ging naar huis toe. Toen ik in het va- renbos kwam viel ik flauw van de pijn. Daar heb jij mij gevoAden. En dankzij jouw goede zorgen lig ik hier nu weer in mijn eigen bed." Nu be greep Frits hoe het kwam dat hij voor een gesloten deur was gekomen en ook hoe het kwam dat zijn vriend je zo door en door moe was geweest toen hij hem had gevonden. ,,Ga nou eerst maar eens lekker slapen, dan ben je weer gauw beter", zei kabou ter Frits tegen zijn vriendje. Hans draaide zich om en nog geen vijf tel len later sliep hij als een os. Onder tussen dacht kabouter Frits aan de grote schat waar Hans over had ge sproken. (Volgende week verder) brief nog vol gekregen hè Ida Berger, wist je helemaal niets te schrijven? Hoe is het gegaan met de gym- nastiekuitvoering Dicky van den Berg? Heb je al iets geborduurd uit de borduurdoos die je voor je ver jaardag hebt gekregen Iemme Ba- rends? Je tekening was mooi Margrietje Bot. Jij loopt nogal wat marsen mee is 't niet Jaap Bremmer? Bedankt voor de mooie tekening van de school, is dat jullie school? Knapt jullie broertje nu al op Gosientje en Bertha Brander- horst? Krijgen jullie het huisje dat je voor me getekend, hebt Jacob Boer? Hoe is de foto van je broer tje Leen geworden Gert Boer? Ik geloof dat jij best zou willen dat jullie thuis ook zo'n winkel hadden als je oom Corrie Branderhorst? Maar dan zou je denk ik nog meer gaan wegen, of niet? Was je klei ne zusje niet moe Bert Boer, toen je met haar gewandeld had? Is je broer al uit het ziekenhuis Ineke de Bruijn? Ik zou haast meelij met je krijgen Hannie de Bruijn, maar ik zal toch maar geen schoenen sturen. Ik vind het leuk dat jij ook mee gaat doen met de Brievenbus Hen- ny Bosch. Natuurlijk mag Corrie Bogerd ook mee doen. Ben je een eind meegereden met de dirigent Jen- neke Cornet, of heeft hij je netjes thuisgebracht? Dat is leuk Coby Cornet zo'n speelbroekje maken voor je eigen zusje. Schiet het al op? Wat een gezellige avond zal dat zijn geweest Nel den Draak. Ik vind zwemmen ook een fijne sport. Woon jij ook in de nieuwe buurt van Vlaardingen Aad den Draak, of gaan ze de nieuwe huizen tegen ou de woningen aanbouwen? Ik vond de plaat nog best gaan Stieneke Do- lieslager, heb je nog zoveel huis werk'' Heb je al mooie cijfers ge haald voor het paasrapport Hilleke van Dijk? Was oma blij dat je kwam Anneke van Dijk? Blijft je nichtje voor goed bij jullie Hanneke Dillo? Natuurlijk mag je nog mee doen nu je in IJmuiden woont Nellie van Doorn. Heb je al een vriendinne tje op de nieuwe school? Ik vond het een heel leuke tekening van de olifant die naar de pinda hapt Saskia Donker. Dus jij hebt een mooie bruiloft meegemaakt Hans van Es. Heb jij ook een gedichtje opgezegd? Jij durft zeg Marieke van Es, zo'n eind fietsen met Ada achterop. Ben je nu weer helemaal beter Ada van Es? Jullie hadden een mooi schil derijtje gemaakt voor me. Jij boft. met die vulpen Annie van Es. Zijn' de nieuwe banken er al? Had de drieling Faber deze week geen tijd? Je woonde in Den Helder, Nico de Groot, maar waar woon je nu? Hanneke Gerritsen stuurde een heel nette brief met mooie bloemen erin getekend. Fijn dat mamma zo'n hulp heeft aan jou, Sjanie v. d. Graaff, help je haar iedere dag met de afwas, ja zeker? Vader zal je best een mooie kaart sturen Marga Goos, ik denk niet dat hij je zal ver geten. Ook Hilda Groenewold schrijft me voor t eerst, hartelijk welkom Hilda. Wat een leuke ver rassing Thea Geleijnse, ik zal de foto goed bewaren. Dat „cadeautje" van mij komt wel, maar dat duurt nog wel even. Jullie hebt heel wat die ren op de boerderij Winifred van Geest. Ga je nu iedere dag op je fiets naar school? Nellie Guttciing maakte mooie tekeningen bij de op lossing van een vorige keer. Jan Guldemond en Leny de Groot stuur den mij alleen maar een oplossing. Volgende keer weer beter Mar- rie Gorissen, afgesproken? Jij houdt zeker veel van dieren Dik Gussekloo? De platen vond ik erg mooi. Krijgen jullie nu weer een nieuwe leraar Ineke Gusse kloo? Dit waren de brieven van AG. De nieuwelingen heb ik maar tegelijk met de ouderen ant woord gegeven in de Brievenbus, omdat er de ze week niet zoveel nieu welingen waren. De kin deren van HN. zijn volgende week weer aan de beurt Ik vraag nog maar eens: schrijven jullie in de brieven je naam, adres en leeftijd? De brieven moeten voor dinsdag 4 maart in mijn bezit zijn. Nu jongens en meisjes, de brievenbus is helemaal leeg. tot de volgende week allemaal. Dag. TANTE JOS. EEN REPORTAGE VOOR JILLIE gelooft in haar sprookjes KENNEN jullie Anneke Elro? Heb je wel eens naar haar ge zwaaid, wanneer ze in een open rijtuig, bespannen met vier schimmels een rijtoer maakte door de stad. Of ben je wel eens bij haar thuis geweest? Niet in haar woning in Rijswijk, maar daar waar ze zich echt thuis voelt. In de zalen, waar de sprook jesprinses honderdduizenden kinderen laat genieten van haar sprookjestóneel. ZES JAAR Pff, sprookjeshoor ik jullie al een beetje minachtend zeggen. Wie gelooft er nou nog in sprookjes. Maar wees eens eerlijk heb ben jullie er nooit eens van ge droomd een elfje of kaboutertje te zijn? Zijn jullie niet blij, als Assepoester tenslotte toch haar prins krijgt? Of bang wanneer de boze koningin de mooie Sneeuw witje een giftige appel laat eten en wanneer Hans en Grietje door de heks 'n het Pannekoekenhuisje worden gevangen? Anneke Elro gelóóft in sprookjes. En daarom heeft ze zoveel succes bij kinderen in alle grote steden ALTIJD OP REIS De svrookjesprinses, zoals ze wel eens genoemd wordt, is met haar gezelschap bijna altijd op reis in het kleine rode busje. De ene dag speelt het gezelschap in Groningen, de volgende in Maastricht, Den Haag, Enschede, Rotterdam. Het rode busje met de toneeldecors op de imperial, legt soms wel twee duizend kilometer af in drie dagen. Hoeveel maal Anneke Elro het doek voor de eerste scène al heeft zien opgaan, weet ze zelf niet. Anneke Elro (in het midden op de foto) laat zien hoe goed ze wel spini kan. Het is een scène uit één van de sprookjes. „Toen ik voor de eerste keer op het toneel stond, was ik zes jaar. Ik mocht in het sprookjestoneel van mijn ouders een van de elfjes zijn", vertelt ze ons. Maarde sprookjesprinses mocht alleen de' planken op wanneer ze haar huis werk af hadDus alleen op woens dagmiddag: Later, toen ze van school af was, hoefde ze niet lang te zoeken naar een baan natuurlijk bij het toneel. Als actrice werkte Anneke Elro bij enkele toneelgezelschappen. Maar haar hart bleef uitgaan naar het jeugdtoneel. Naar de romantische sprookjes vooral. Zes jaar geleden begon Anneke Elro haar sprookjestoneel. Nu is het een gezelschap van tien vol wassenen: soms werken kinderen mee als kabouters, elfjes of andere figurantenrolletjes. Doornroosje, Sneeuwwitje, Asse poester, Hans en Grietje, Rood kapje, Repelsteeltje, Klein Duimpje, Panda en Piggelmee. Dit zijn de sprookjesverhalen waarmee Anneke Elro zich honderden vriendjes en vriendinnetjes maakt. STAPELS BRIEVEN Stapels brieven ontvangt ze en soms mogen een paar kinderen in de pauze van de voorstelling haar in de kleedkamer bezoeken. Ze heeft kort blond haar. Maar in haar sprookjes draagt ze meestal een pruik met lange golvende lokken. Haar vriendjes en vrien dinnetjes van zo om en nabij de acht jaar geven de sprookjesprinses bedremmeld een handje en bieden haar soms hun grootste schat een zuurstok aan. Daarom mis schien ook treedt Anneke Elro zo graag voor jullie op! weer eens de hoofdrol in onze veertien daagse uitvoering. Met no. 460 geeft hij een aardige solo weg en in 461 demon streert hij met een tweetal probleem vrienden een briljant stukje slagwerk. No. 460 J. H. H. Scheyen, Kerkrade. m a 4 fis 8' i m m m m i m m m m m ffl m m L Zwart: 2, 5, 7, 9, 13, 16, 17, 24, 29, 30, 3/36 Wit: 11. 15, 18, 22, 23. 25. 28, 37, 39, 42/ 269. ,.W« hebben toch maar een „Nee," zei Rao. „Nou we hebben nog en geen tafel", antwoordde Jimmy, heel mooi huis", merkte Jimmy op, helemaal geen meubelen. Geen stoel Rao had een idee en liep' weg. „maar weet je wat jammer is?" 271. Het duurde niet eens zo heel paar stoelen en na een paar uurtjes meubelen naar binnen en even la- lang, want al spoedig was de tafel was ook dit moeilijke werk gedaan. ter aten4 ze hun maal van hun eigen klaar. Ze timmerden ook nog een Trots droegen de twee vrienden de tafel. KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAL: 1. zangstem, 3. er van door, 10. deel van een mast, 12. soort kraai, 14. glanzen, glim men, 15 hijstoestel, 16 kost baar iets, 19. regelmaat, 20. deel van een uitroep, 21. soort kachel, stookplaats, 23. om slaan, 26. helder, duidelijk, 28. gewicht, afk., 29. den lezer heil, afk., 31. onmid dellijk, 33. uitroep, 35. index, afk., 37. gerief, 38. kameel, 40. borrel (spreekt.), 43. mand, 44. val lend sluitijzer, 45. viool, 48. totdat, 49. dit is, afk. 50. bezit iedere vrouw, 52. naamloze vennootschap (Frans) afk., 53 „...-Day" 9 mei '45, 55. Russi sche keizer, 57. iemand die zich uit eigen kracht omhoog gewerkt heeft, 61 Duitse stad, 63. kalkachtige stof, 64. drie master, 66. hatelijke opmer king, 68. Noach's boot, 69. verzoeken, 71. muzieknoot, 72. in, 73. drie bij elkaar be horende boeken, 74. duw, daad. VERTICAAL 1. bep. bijl, 2. uiting v. vreugde, 4. landbouw werktuig, 5. springerig insect, 6. larix, 7. goed geregeld, 8. niet een, 9. voegwoord, 10. bep. misdadiger, 11. Duitse stad, 13. naaigereedschap, 15. bep. soort peer, 17. deel van schoen, 18. langzaam, 20. de (Frans), 22. bedrijver, 24. ten laatste, afk. 25. ferme, 27. toestel om vaart te verminderen, 30. spoedig, 32. afkeuren, 33. af sluiting, 34. ploeg voetballers, 36. goed te onder scheiden, 39. god v. d. liefde, 41. leger in Indon. afk., 42. vetter dan andere, 45. vernieler, 46. insectendoder, 47. schoen, 51 Saëns, Fr. componist, 53. in de verte, 54. frequentie-modu latie, afk., 56. hert, 57. kaartspel, 58. Eng. lengte maat, afk., 59. halte, 60. dus, 62. verstand, 65. wig, 67. bedorven, 69. vrouwelijk, afk., 70. ele ment, afk.. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op on? bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2,50 Oplossing vorige puzzel No. 450 (Arie v. d. Stoep.) Zwart: 1, 6, 8, 13. 14, 18, 23, 27, 28. 31, 32, 37. Wit: 17. 22, 25, 26, 30, 33, 39, 42, 44. 45, No. 451. (Hans Rotteveel). Zwart: 1, 3, 6, 9, 13, 16, 18—20, 24, 25, 30, 40, 44. Wit: 15, 17, 21, 22, 27—29, 32, 33, 37—39, 49, 50. Oplossing: 39—34; 49—43; 50x39; 33—29; 15—24; 28x8; 22x4; 4—18; 18x2. No. 452 (J. H. H. Scheyen). Zwart: 1. 6, 8, 9, 14, 18, 19, 21, 23, 27, 28. Wit: 25, 29, 32, 34, 37, 39, 40, 43, 44, 50. Oplossing: 25—20; 39—33; 40—35; 35x4; 4x16; 50—44; 37—32; 16x2. No. 453 (J. H. H. Scheyen en H. M. Roos) Zwart: 7/10, 13, 15, 18, 21/23, 27, 31, 35, 36. Wit: 16, 24,. 25, 29, 30, 32, 33, 38, 40/42, 44. 47. Oplossing: 2419!; 3329!; 38x29; 42 38; 47x38; 16—11, 11x4; 25—20; 4x6;. De fraaie en verrassende ontleding verraadt de meesterhand (en). Een compliment aan de auteurs is hier zeker op zijn Uit het nationale damtornooi (H) De volgende combinatierijke stelling deed zich voor in de partij tussen J. Edink (zwart) en J. J. de Vries (wit). Zwart, die dus aan zet was kon op verschillende manieren een damzet uit- i. De enige winnende is de volgen- Een andere mogelijkheid in deze stand is: 26—31, 18—22, 17—21, 11x22, 24—30, 14—20, 19x48 De zwarte dam wordt nu echter direct Ogenomen door 3631 enz. Op de andere mogelijkheden voor zwart om op dam te komen wij telden er nog drie gaan we voorbij, daar deze evenmin winnend zijn. In plaats van één van deze damzetten nam zwart de uitruil door 1722, 11x31, 23—28, 13—18, 19—30. waarna na een tiental zetten de volgende eindstand ont stond: Zwart: 20, 26, 33; Wit: 42, 45, dam op 3. In dit eindspel speelde Zwart 3338 (wit 42x33), 26—31, 31—37. Wit won toen verrassend door 2534! Op 3741 zou volgen 34—23 enz. en op 37—42, 3448 Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. „Dat is een prachtig spelletje. We zullen het maar ineens benutten om Pietje zijn levertraan te geven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16