K Klimrots op Pampus ■vorOL KLM geeft 230 ontslag man WYBERT Niet zomaar een plan Nederlandse alpinisten „liggen voor pampus" hl Belastingverhoging of 'n nieuwe lening? Minister; stabilisatie ingetreden in werkloosheidscijfers Geen voorrang bij uitrit IVI 111111 HOEDJES VAN ROZENBLAADJES EN BEDRUKTE KATOEN WE, De rente van één cent in vele eenwen zwtRveu Boekenhoek VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 een mond vol Sneeuwwitjes Voor 230 leden va.i haar grondpersoneel 200 op Schiphol en 30 op het hoofdkan toor te Den Haag heeft de K.L.M. gis teren bij de gewestelijke arbeidsbureaus ontslagvergunningen aangevraagd Deze aanvragen gelden alle sectoren van het bedrijf. Het verzoek om vergunning voor deze ontslagen betekent de consequentie van een tevoren uitgestippeld beleid. Degenen wie het aangaat, hebben hiervan monde ling of schriftelijk bericht gekregen. Men veronderstelt van vakbondszijde, dat deze massale aanvraag om ontslag vergunningen nog door een tweede ..golf' zal worden gevolgd Rokershoest 1 wordt voorkomen en bestreden met J^ENT U de populaire uitdrukking „voor pampus" liggen"? Weet u waar die vandaan komt? Vroe ger, toen de koopmansstad Amsterdam vanuit zee alleen te bereiken was via de Zuiderzee, moesten de schepen om de IJ-mond binnen te kunnen komen. hoog water afwachten. Arriveerde zo'n schip met laag water, dan moest het werkeloos gaan liggen wachten, in het zicht van het eiland Pampus, dat daar acht kilometer ten oosten van de IJ-monding in de Zuider zee lag. Dat is „voor pampus liggen", dus: verslagen liggen wachten. (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse bergklim-enthousiasten, verenigd in de Kon. Ned. Alpinisten Vereniging en de sectie Holland vat de Oostenrijkse Alpen Vereniging, liggen op het ogenblik „voor pampus". We bedoelen daar niets abnormaals mee. Maar in de boezem van deze verenigingen is men al lang op zoek naar een goede oefengelegenheid. En die oefengelegenheid denkt men te hebben gevonden in het verlaten eiland Pampus, dat op het ogen blik met zijn verwoeste fortificaties, figuurlijk „voor pampus ligt". Kort en goed: de alpinisten willen op Pampus een oefenrots bouwen, en zij kunnen de resten van de Ingestorte en gesloopte fortificaties (steenklompen, be- eelte. enfilml gehoui vend, i wenste J. Ka Josepb int; Eli N. P. i itten I. Stok lever vissei De kot» waard iter 1< alve op sle de Ber t 9 tot eeuwbui eidijkhd lelijk REGERING MOET 300 MILJOEN VINDEN (Van onze parlementaire redacteur) MET HET NIEUWE regeringsprogramma ter bestrijding van de werkloosheid zal 140 i 150 miljoen gemoeid zijn. Gezien de positie van de betalingsbalans, de begroting en de kapitaalmarkt acht de regering dit verantwoord. Maar daarnaast aldus minister Suurhoff gisteren in de Tweede Kamer krijgen we nog de last te dragen van de ontwikkeling in Indonesië. Deze kost de schatkist dit jaar 150 mil joen. En dit feit maakt bet noodzakelijk de budgettaire situatie nader te bekijken. Vervolg van pagina 1 De heer Biewenga (a r.) had tijdens zijn interpellatie er reeds op gewezen, dat een bestrijding van de werkloosheid met inflatoire middelen voorkomen moet wor den. Er blijven dus twee mogelijkheden over om de nieuwe uitgaven te financie ren: belastingverhoging of lenen. De ar. woordvoerder gaf op bedekte wijze de voorkeur aan de laatste mogelijkheid, want een belastingverhoging kan schade lijk zijn voor onze werkgelegenheid. Maar een belastingverhoging ter bestrijding van de werkloosheid wees hij toch niet onder alle omstandigheden of. Het ligt voor de hand, dat het vraag stuk van de financiering van dit nieuwe programma tot bestrijding van de werk loosheid en van de gevolgen van de Indonesische drama, de gemoederen van politiek Nederland de e.k. weken danig zal bezig houden. De socialisten hebben reeds meer dan eenmaal voor belastinp- verhoging gepleit. Ongetwijfeld zullen zij bezwaar maken tegen de gedachte om het begrotingstekort op te vangen door leningen. Daarvoor kan men als argu ment gebruiken, dat de kapitaalmarkt beschikbaar moet blijven voor de lagere publiekrechtelijke organen. De waarde van dit argument is afhankelijk van de ontwikkeling van de geld- en kapitaal markt in de komende tijd. En ook de grootte van het bedrag speelt daarbö uiteraard een rol. De heer Biewenga zeide In zijn rede voering het onverteerbaar te achten dat de regering de indruk wekt niet onge rust te zijn over de stijging van de werk loosheid. nu deze in vele plaatsen reed» Wanneer u uit een uitrit komt (of deze binnenrijdt) bent u wettelijk verplicht te zorgen dat het verkeer op de openbare weg niet wordt gehinderd. DK is een veelomvattende bepaling, want het houdt in: dat aan het verkeer op de openbare DE UITRIT eg voorrang moet worden verleend, d c =3* dat met de grootste voorzicht! en behoedzaamheid moet worden dat tijdens het oprijden het verkeer op de weg niet In ztfn bewegingen mag worden belemmerd. Komt u uit een uitrit waarbij het zicht op het verkeer op de openbare weg slecht la, daa is het verstandig om iemand an ders de situatie te laten verkennen. Hetzelfde geldt wanneer u achteruit rijdend de uitrit moet verlaten. hoger is dan 10*/». De regering werkt me» psychologische effecten. Zij moet op deze weg niet voortgaan, aldus de heer Bie wenga, want ons volk wil de harde feiten horen. De minister van sociale zaken was mening, dat er in de laatste tijd wel degelijk van een „schrikeffect" sprake is geweest. Hij hoopte, dat door -aangekondigde maatregelen de afwachtende houding van het publiek en het bedrijfsleven doorbroken zal zijn Het aantal werklozen zal eind februari vermoedelijk tot 125.000 mannen z(jn ge stegen. Op 31 januari waren er 122.511 nnelfjke werklozen. Aangezien het ech ter normaal is, dat de werkloosheid In februari Iets daalt betekent dit in feite stijging van de werkloosheid met ongeveer 9000 personen. Toch concludeerde minister Suurhoff uit deze cijfers, dat er in februari een stabilisatie is ingetreden. Zo zijn er ln deze maand niet meer werklozen geko- door korter werken. In december n er 4000 personen het slachtoffer de verkorte werkweek, in januari 10.000. Dit cijfer geldt ook voor februari Volgens het Centraal Planbureau zal de gemiddelde werkloosheid in dit jaar 100.000 mannen en 9.000 vrouwen omvat ten. De e.k. maanden is nog geen herstel te verwachten in de water-, spoor- en wegenbouw. In de metaalnijverheid moet teruggang in de werkgelegenheid verwacht. De textielnijverheid krijgt het ook niet gemakkelijk. Haar turele positie is, aldus minister Suurhoff, al jaren zwak. Voorts kan een lichte teruggang van de werkgelegenheid verwacht worden in de aardewerk- en baksteenindustrie, in de houtverwerkende industrie, de leder- en rubberindustrie, de veenderijen, de strokartonindustrie en ln de sector handel en verkeer. De con- fectieindustrie vertoont weer enige op leving. Gezien de verminderde koop kracht zal een volledig herstel nog wel enige tijd op zich laten wachten. Vermindering van de bedrijvigheid is in de volgende bedrijfstakken niet te ver wachten: de chemische nijverheid, de mijnen, de voedingsmiddelenindustrie, de grafische nijverheid, de reinigingsindus trie en de bank- en verzekeringsinstel lingen. In deze laatste groep zou door een voortgaande automatisering de werk gelegenheid nadelig beïnvloed kunnen Oorzaken In zijn antwoord op de twaalf vragen van de heer Biewenga zeide minister Suurhoff nog, dat de huidige werkloos heid niet in de eerste plaats het gevolg is van de bestedingsbeperking, doch vai de in 1956 en 1957 ontstane schaarste aai kapitaal- en geldmiddelen Deze schaarst) was weer een gevolg van de economische overspanning. Het bestedingsbeperkings program wilde slechts die overspanning tegen gaan. Had men de overbesteding op haar beloop gelaten, dan had dit op de lange duur tot massale werkloosheid geleid. De kapitaalschaarste heeft echtei tot een ongelijkmatige beperking van di bestedingen geleid. De combinatie vai bestedingsbeperking en kapitaalschaarste heeft echter effecten gehad, waarva draagwijdte tevoren niet nauwkeurig kan worden voorzien. Zo kon men bijv. mogelijk de reacties van het publiek op een kentering van de conjunctuur a spellen. Er was dus voor de minister alle reden om de interdepartementale sociaal-economische commissie aan werk te zetten. Aan de hand van rapport van deze commissie heeft de regering haar nieuwe maatregelen „van beperkte en gerichte aard" genomen, waardoor zij hoopt de onaanvaardbare toppen in de werkloosheid de baas kunnen worden, zonder dat het pro gramma tot bestedingsbeperking in ge vaar wordt gebracht. Deze interpellatie zal dinsdag a.s. den voortgezet. De Kamer heeft de ge legenheid gekregen de redevoering var minister Suurhoff gedurende het week einde te bestuderen Het Is de verwach ting dat nog vele sprekers het woord tonresten. puin en cement) daar uitste kend voor gebruiken. Op het idee van Pampus kwam men pas. nadat enkele andere plannen als onmogelijk waren verworpen. Het is zo, dat de enthousiaste berg beklimmers voor de weekend-training altijd naar het buitenland moeten: elk weekend trekken er dan ook gemiddeld zo'n zestig man naar de Eifel, naar de Ardennen, om zich daar in het klimmen en dalen te oefenen. Dat was niet ideaal, vooral niet voor hen, die er alleen de zaterdagmiddag aan wilden of konden besteden Het eerste plan was: op de resten van de Ringdijk, die voor de oor log door werklozen werd aangelegd om er een ringspoorweg om de hoofdstad op aan te leggen, maar die de laatste jaren de nieuwe uitbreidingsplannen Sloter- meer, Slotervaart, Geuzenveld van de stad scheiden. Nutteloos en beschadigd liggen de stukken van die ringdijk nu maar in de weg, speelterrein van kin deren, ergernis van alle aestheticl. „Laten we van zo'n stuk een oefenrots maken," dachten de alpinisten, maar een ingenieur van de Genie rekende uit, dat de toch zeker vijftien ton zware kunst rots in de slappe bodem zou wegzakken als er niet ingrijpend en duur geheid werd. Ook de "plannen, om in het Amster damse Bos definitieve naam voor het vroegere Bosplan een oefenrots te bouwen stuitten op dezelfde bezwaren: de rots werd te zwaar en er moest te veel en te duur materiaal naar toe ge sleept worden. „Het plan-Pampus was dan ook werke lijk een vondst," zo vertelt ons de alpinist A. H. Ronsdorf uit Amsterdam, „want daar was de ondergrond hard genoeg om het gewicht van zo'n rots te kunnen dra gen. terwijl we als we gebruik maak ten van de tien meter diepe fortgracht, die als een droge greppel op het eiland ligt slechts ,en „halve rots" behoefden Dit keurige Franse jongetje Roland draagt een pakje van witte wollen stof met een blauw streepje en een petje wan hetzelfde materiaal. Won derlijk genoeg heeft de ontwerper zijn model Turbulent, ontstuimip, ge noemd! Het beeldige meisje naast hem heet Francoise en haar jurkje van glanzend geel katoen Tourbillon. wervelwind. te bouwen om toch een „hele" beklim ming van twintig meter te verkrijgen. In eerste instantie is het plan voorge legd aan de Amsterdamse Sportraad, en de heer C. P. de Smit van die instantie, vertelt ons er enthousiast over. „Een leuk plan", vindt hij, „dat het verlaten eiland tegelijk 'n goede bestemming zal geven." Zijn overwegingen zijn verder, dat op Pampus niet gewaakt zal hoeven te den tegen de jeugd, die op een oefenrots in Nieuw West of het Bos de grootst) ongelukken zouden kunnen maken, ei de verwachting, dat de „vestiging" vai de alpinisten op Pampus daar zekei „leven ln de brouwerij" zal brengen ln de vorm van een verenigingsgebouw, een sociëteit of Iets dergelijks. LEUK PLAN En hoewel die klimrots op Pampus niet „zomaar" een plan is, zijn er toch nog enkele moeilijkheden te overwinnen. In de eerste plaats: de toestemming. Pam pus berust op het ogenblik nog onder Domeinen, maar bij Let officieel ophef fen van 'f font Pampus (Koninklijk Besluit van 29 oktober 1952) was al besloten, dat het ln handen van de gemeente Amster dam moet overgaan. Die overdracht is aanstaande, en eerst daarna zal de KNAV de gemeenteraad om toestemming De Nederlandse alpinisten „liggen dus niét voor pampus" in de figuurlijke zin; zij liggen echter wel „voor Pampus" ln de zin van de Watergeuzen, die voor Den Briel lagen. Zal Pampus onze nationale alp worden, waar stoer uitgedoste klauterenthousiasten met touwen, pickels, haken en stokken zich moei zaam tegenop worstelen, om vanaf de tien meter hoge top met de hand boven de ogen het weidse panorama te overzien? We weten het niet. Het en leuk plan, zeggen we met Sportraad-enthousiast De Smit. mag ik ook eens wat zeggen Ik vind alleen maar die mannen aantrekkelijk die weten hoe het hoort, die schoon, fit en fris zijn en die er goed verzorgd uitzien, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel mannen die zich scheren met water, zeep* en blauwe Gillette scheert, kent dat heerlijke schone, frisse gevoel, dat de gehele dag blijft. Haal ook meteen Uw pakje Gillette. 5 stuks 75 cent Gelijke kansen o I voert, niet vcx b|J het i de cijfer I Is. dat dit al'U Natuurlijk betreft het hier een ingewik keld probleem, dat niet een-twee-drie t>a op te lossen. Het is met name niet een voudig tijdig en op een afdoende manie kinderen en jonge mensen, die voor ee verdere opleiding in aanmerking zoude dienen te komen, te selecteren; wij geve ons daarvan ten volle rekenschap. Maa zelfs wie niet verontrust zou worden doe het element van sociaal onrecht, dat in el geval vele van de jonge mensen, wie ouders niet otter voldoende middelen he schikken, als zij de kans maar hadde graag een verdere opleiding zouden vo. gen. moet zich in elk geval sorgen make over de verspilling, waaraan onze Nedei landse volksgemeenschap zich op dit pur schuldig maakt. En dat in een tijd, waart terecht moord en brand wordt gt schreeuwd over ieder onnodig uitgegevo tientje, en waarin iedereen meer dan oo ervan is doordrongen, dat Nederland a leen door alle zeilen b(j te zetten, doe van al zijn hulpmiddelen, óók zijn geestt lijke potenties gebruik te maken zich zt kunnen handhaven in de moderne toerei) Hier klopt iets niet en moet inderdaa „ten spoedigste handelend worden oj getreden. Eerste-Kamerleden bezorgd over de P.T.T. (Van c parlementsredactde) Men maakt ziich in de Eerote Kamer zorgen over de sterke Invloed, die de P.T.T. ondergaat van de bestedingsbe perking. In het voorlopig verslag van de Senaat over de P.T.T.-begroting vragen vele leden aan minister Algera. of niet gevreesd moet worden voor het vastlopen een van de P.T.T.-beórijven. Dezelfde senatoren vragen zich af of de jongste verhoging van de P.T.T.-tarieven wel ge heel nodig is geweest. Sommige leden hebben de indruk, dat er in de laatste tijd sprake is van vertraging der werk zaamheden bij de Postcheque- en Giro dienst. Max Heymans (Van onze moderedactrice) MAX HEYMANS heeft zijn lentecollectie een romantisch accent gegeven Kleine ronde hoedjes, omwikkeld met een ragdunne sluier die ort de hals gedrapeerd kan worden, dopjes bestrooid met rozenblaadjes o grote hoeden met enorme randen, fijngeplooide turbans en hoeden me hoge bolronde bollen, die een rand hebben welke slechts licht omlaaj gebogen is. Het materiaal varieert van grof stro tot panama, van tule et zijde tot bedrukt katoen. Heel elegant en ook charmant zijn de rechte ensembles, japon met Jasje, dat tot even over de taille valt, waarbij het i teltje gevoerd is met het materiaal HET LEVEN MïhowM Gesprekken met burgemeesters KREGEN gistermiddag loontje van burgemeester J. G. Diepenhorst van Ammerstol, die ons op gewekt vertelde, dat de actie ten behoeve gedupeerde ouden van dagen, trouw lustigen en kinderen in z(jn gemeente goed is gestart. Ons comité Is nog maar nanwelUks rfln werkzaamheden begonnen en er is al een aardig bedrag binnen. De eerste resultaten zfjn erg bemoedigend, zei h(j. „Tot op heden hebben we een 900.— ontvangen en de gestorte bedragen liggen tossen de 2.— en de 100.—. En u sou de aantekeningen eens moeten lezen op de girostrookjes! Een inwoner uit Den Haag, die ons 2.stuurde, schreef: Allen twee pakjes sigaretten minder en Ammerstol is gered. Uit Koedflk ontvingen we een rUksdaalder met daarbij: Hedenmorgen m(jn AOW ontvangen-" dagen, trouwlustigen en kinderen uit Ammerstol, die door de manipulaties van de directeur van de Ammerstolse spaar bank hun geld zijn kwijtgeraakt volgt hier nog eens het gironummer van bur gemeester Diepenhorst: 28.23.08. Een greep Ik doe zo maar een greep, zed burge- leester Diepenhorst, om het medeleven duidelijk te maken. Hier: vijf gulden uit Vreeswijk met de aantekening: Een kleine tegemoetkoming voor de ouden van dagen van het eerste spaargeld voor een televisietoestel. En een bedrag van vijf gulden uit Gouda: Niet wachten, maar doen. Uit Den Haag ƒ3: Rest volgt. En van een voormalige leerkracht, die nu ln Bussum woont 30 en de aantekening: De hartelijke groeten aan alle oud-leer lingen en de beste wensen. En dan nog een bedrag van 100 uit Arneide. Aan de ploeg En volgende week. zo vertelde burge meester Diepenhorst nog, hopen we huis-aan-huis collecte te houden Bergambacht en Lekkerkerk. We gaan door met de actie en we hopen, dat de giften blijven stromen, want we er nog bij lange na niet. We hebben een 900. met de daarnaast het bedrag van 5000, dat een student speciaal heeft bestemd voor de kinderen. Maar de geleden schade is belangrijk grotei Daarom: de hand moet aan de ploeg blijven. Voor hen, die de actie van burge meester Diepenhorst willen steunen - het verlenen van hulp aan de ouden var Bewondering I Met burgemeester L. W. H. de Geus van Linschoten hebben we nog een kort ge sprek gevoerd over het optreden van vader en zoon Van Bunndk, die twintig moeders met baby's uit een te water ge raakte autobus hebben gered. „In de loop van de avond ben ik de redders gaan opzoeken", vertelde hij, „en ik trof de vader thuis. Hij zat bij de kachel en weer helemaal ln orde. Zoon Albert was voor een kort onderzoek naar een kenhuis gebracht. Hij had wat snij wonden opgelopen en de doktoren wilden w of hij nog nadelige gevolgen van zijn duik in het ijskoude water had ondervonden. Maar later op de avond is Albert weer thuisgekomen. Wat ik zo in hen heb be wonderd", zei burgemeester De Geus, ,4*. dat zij zonder ook maar een ogenblik er over na te denken, in het a'.er zijn ge sprongen. Het was een spontane redding zonder aarzelen" Anderhalf Jaar geleden reed op de zelfde plaats een personenauto in de Lln- schotervaart En toen was het ook Albert van Bunnlk. die de drenkelingen nasprong en op het droge bracht. 1169) De macht der verdubbeling, 60 eeuwi l.w.i. de geweldig grote getallen die in de tyd korte tyd bereikt worden door het voor- die éne gaande getal «leed» te verdubbelen, hed< komt wellicht het bette tot uitdrukki i Adam de dag „de Adar En wai natuurljjk wel, dat ten tyde van Adam de cent nog niet bestond, maar in bet onderhavige geval wordt desondankt verondersteld dat in de tyd van Adam iemand de beschikking over een derge lyk muntstukje heeft gehad. Hoewel ook de bankierskantoren van latere datum iyn, veronderstellen we voorts dat die cent tegen samengestelde rentr op de bank werd gezet. .Uiteraard be boeit de bank voor deze cent geen woekerrente te betalen en kan met de matige rente van 4 pet. genoegen wor den genomen. Na ongeveer 17 jaar is de cent dan verdubbeld, want door alle bijgeschreven renten gedurende die periode is het spaarkapitaal tot 2 eenl aangegroeid. Dat is inderdaad nog geen dubbeld. herinnert tot welk een fantastisch getal de 64-malige ver dubbeling van de graankorrel op het schaakbord heeft geleid, kunt u zich voorstellen, dat de cent die zieh 340 maal heeft verdubbeld, een volkomen onvoorstelbaar bedrag te voorsehyn roepL Toch zullen we proberen u van dit bedrai lelheid heeft van 1000.— te dat het licht een 300.000 km per ichtjaar de afstand »n vol jaar aflegt. tallei doel I :ende i van de twintigste ee i opwinden. Maar dot Ue cent is in num 6000 jaar immer» langegroeid tot een bedrag dat niet is uit te spreken, omdat het wordt gevormd veronderstelling, dat het werd uitbetaald in briefjes Desondanks zou die bram midabele afmetingen moi is die het licht Een lichteeuw nog 100 maal groter. Welnu, om het kapitaal dat werd ve kregen door één cent 340 maal te ve dubbelen, op te bergen in bankbiljette van 1000.- zouden we een brandkai moeten hebben, die zö diep is, dat bi licht ruim 200 miljard liehteeuwe nodig heeft bereiken. De breedte bedr 200 ailjard licht igen. i hoogte! En zelfs war bulldozers de bankbiljetten brandkast souden vegen, soud« duizenden jaren hard werkt noemenswaardig armer hebber denken a 'ulbare' in. die 'olkom Maar naast de Van Bunniks, verdienen ook de omwonenden een woord van lof voor de hulp. die zij hebben verleend, zei burgemeester De Geus. Mevrouw Ooet- veen, die op de bus stond te wachten, heeft daadwerkelijk aan de redding deel genomen. Zij kreeg een gevaarlijke anU- wond aan de pols. zo togen de slagader san. En voorts wil ik de familie Van Winden noemen, die zich als het waru met de nazorg heeft belast. En dat viel niet mee. Want, toen de moeders rich eenmaal gingen realiseren, wat er alle maal had kunnen gebeuren, kwam het tot enkele drama's. Verder heb ik groot res pect voor mejuffrouw Vergeer, die hoe wel ze al zeventig jaar is en nog niet zo lang geleden ernstig ziek was, direct naar de familie Van Winden liep om te rlen of ze kon helpen. Per boot Het was voor ons gisteren wel de dag van de burgemeesters. Want we hebben ook nog burgemeester W. H. C. Prick van het dorp Itieren gesproken, wiens ge meente door de hoge waterstand van de Maas geheel geïsoleerd is. ,,De oude kern wan Itteren is niet meer te bereiken", vertelde hij. „We verwachten, dat het weer net zo wordt als in 1952. Toen was de stand van het water ook erg hoog. Van een leverancier heb ik gehoord, dat ln de oude kern de voorraden levensmiddelen op zijn. We vermoeden, dat de bewoners flink wat hebben ingeslagen. Voorlopig echter dreigt er geen voedseltekort. In het uiterste geval kunnen we de oude kern met een boot bereiken. Een gezin hebben we moeten evacueren. In het huis, dat ze bewonen, stond het water al een halve meter hoog". Storing Aan de heer Poetma, chef van de ringsdienst van het telefoondistrict Zwolle, hebben we gevraagd hoe het pre cies zit met de storing in zijn district We hadden nl. gelezen, dat de aneeuw en ijzel tientallen telefoonpalen hadden doen breken. Hij zei: „Het telefoonver keer ie normaal. In het district zijn dui zenden abonnees en op die duizenden zijn er enkele honderden gedupeerden. ZIJ wonen in het gebied, waarvan de noor delijke grens loopt over Steen wijk. Kuinre. Hoogeveen en de zuidelijke grens ongeveer over Epe, Raalte. Als het weer goed blijft kan de storing in een week zijn opgeheven, Hebben we het weer tegen, dan duurt zij langer". Hongaren Een lezer schreef ons: „Door de eva castle vsn Nederlanders uit Indonesië tiji de Hongaren, die in ons land een toe vlucht hebben" gevonden, enigszins op de achtergrond geraakt. Hoe Is het met hen?" We sfjn op Informatie uitgegaan en nen nu het volgende vertellen. Ongeveer 275 Hongaarse vluchtelingen, die zich tengevolge van helmwee en taalmoeilijk heden in ons land niet thulsvoelden s(jn op uitdrukkelijk eigen verzoek naar hun land teruggekeerd. De aanpassing van de overigen verloopt over het algemeen be vredigend. Ongeveer 200 van hen genie ten overheldsuitkerlng voor levensonder hond. De overigen voorzien door werk In hun eigen onderhond. Van de 140 jongeren onder de 18 Jaar en de ongeveer 700 tas sen de 18 en 23 jaar zetten een 190 hun afgebroken middelbare en hogere studie voort, daartoe mede door particulier Initiatief ln staat gesteld. het hoedje. Bovendien geeft zo'n ensembl de plezierige kans de nodige variaties i het toilet te brengen, wanneer het man teltje bijv. vervangen wordt door ee grote driehoekige shawl of simpel door h« dragen van verschillende sieraden. Zo' recht jurkje ziet er met een enkele speld een roos op de heup of een zesdubbi 'snoer kralen telkens geheel anders ui- Voor de geklede hoedjes gebruikt Ma Heymans nog graag de volle, die slechl tot even over de ogen reikt en grool Daar de mode zandkleurig en café-au lalt voorschrijft zijn ook de hoedjes dik wljls ln tere tinten; pistache, roze, zach blauw en de combinaties daarvan. Bloemblaadjes over het ronde bollet] gevleid met een rozen takje als garnerin, maakt Max Heymans tot droomhoedjei die steeds v Het prettige van deze collectie was d< verscheidenheid, waaruit duidelijk blijk dat een modekunstenaar bij ieder type d Juiste omlijsting weet te vinden. Een ensemble van Max Hei/mans, u>aarb(j een breedgerande panama hoed gedragen wordt. Het korte rechte jasje heeft een wijkend kraagje en manchetjes van grove kant. Een modenieuiotje uit Londen: Dolcit ontwierp dit muiltje volgens de Ita liaanse leest en maakte het van quipurekant. Om het wat duurder te maken, kwam er nog een randje nerts ais verslering bij Farmaceutisch Latijn, door P. Mut- aaers, apotheker V(jfde herziene druk. Uitgave D. B. Centen. Amsterdam. De taal van de artsen ij bereidkunst nog steeds het Latijn. Dit boekje, waart geen oefeningen, doch slechts voor heelde gegeven worden, munt uit door eenvout Ieder die het farmaceutisch Latijn mos kennen, zal met veel genoegen dit werkj gebruiken. Achterin Is een woordenllj) opgenomen, die voor de apotheek volledi genoemd kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5