CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Hoort Albert Schweitzer in de Hervormde Kerk thuis "1 Eenheidsloon betekent, dat iedereen tekort komt Roolvink pleitte voor een vrijere loonvorming Gewezen r.-katholieken hebben een eigen roeping gekregen Boek Utrechtse kerkvergadering wil een noodgemeente in Veenendaal Prinses Beatrix terug in Paramaribo Reisplan van de N.C.R.V. J De Wilde - Buskes IV TN NAVOLGING van naar zijn 1 besef praktisch alle onderzoe kers van het Nieuwe Testament stelt ds. De Wilde, dat Jezus leef de in het laat-joodse voorstellings complex, dat zich hulde in het ge waad van de eschatologie (het be sef dat het einde nabij is; de weeën van de messias; het komen van de messias op de wolken). Je zus zelf wist zich messias in de ko mende, en lijdende knecht des He ren in de huidige bedeling. Hier door bracht hij de solidariteit van God met de mensen in hun leed. Omdat de wederkomst uitbleef gaf de christenheid al spoedig allerlei joodse vormen prijs. Zij ging vervolgens de nadruk leggen op de Logos het Woord Gods die in Jezus verschenen was. De Christuswerkelijkheid openbaarde zich aan de wereld in deze Christusgestalte. Er is dus geen tegenstelling tussen de Palestijn se Jezus en deze Christusgestal te, zoals ds. Buskes concludeerde, maar continuïteit ds. De Wilde als leerlingen van Albert Schweit zer. De Vereniging van vrijzinnig hervormden zal zich verzetten te gen elke poging om Schweitzer- discipelen uit het ambt te ontzet ten. Waar de linkergrens van de Hervormde Kerk valt is een zaak die de hele kerk heeft uit te ma ken. De vereniging kan alleen zeg gen, dat zij met allen die haar* (zeer gematigde) beginselverkla ring aanvaarden, ook met de links vrijzinnigen, binnen de grenzen van de Hervormde Kerk behoort. De duivel grijnst al van genoegen wanneer hij over leertucht hoort mompelen in de kerk, zo zegt ds. De Wilde. Religieus humanist? bij het geloof weinig overgebleven. Bij hem is, zo zegt de predikant, alleen sprake van een ethische na volging van Jezus op grond van de Bergrede en van een Christus mystiek die geen betrekking heeft op de historische Jezus. Daarom ook zou hij de woordprediking van Schweitzer en de zijnen ille gitiem achten in de Hervormde Kerk. ,,Ik zeg niet nee tegen Schweit zer als predikant in onze Hervorm de Kerk, omdat hij eerbied voor het leven predikt ik zou willen dat meer dominees dit deden maar omdat hij de inhoud van de prediking laat opgaan in eerbied voor het leven". Het gaat hier, naar ds. Buskes zegt, om de vraag of christelijk geloof en reli gieus humanisme gelijk zijn. Ethiek is religie DS. BUSKES citeert vervolgens Schweitzers „Geschichte der Leben Jesu Forschung" om aan te tonen dat het schrijver niet gaat de geloofsvoorstellin- dat hij het wezenlijke der religie de vroomheid acht, die ontstaat wanneer men door Jezus gegrepen is. Hieruit blijkt volgens ds. Buskes. dat de wezenlijke kern van het evangelie bij Schweitzer de natuurlijke en diepe zedelijk heid van Jezus is. Kort gezegd: ethiek is religie en van geloofs leer kan geen sprake zijn. Schweitzer is een geesteskind van het wijsgerig idealisme der 19de eeuw; monisme en immanen tie overheersen. Hij verwacht het Godsrijk op aarde als resultaat van de zedelijke arbeid der men sen, en niet als een daad van God op Gods tijd, zoals Paulus ge looft. Schweitzer is het niet eens met Paulus; de leer van verzoening en rechtvaardiging noemt Schweit zer immers een nevenkrater, die bij hem niet functioneert. De ver geving staat in geen enkel ver band met de verzoeningsdood van Ter informatie van onzê lezers delen wij mede, dat dr. J. J. Buskes, predikant van de hervorm de gemeente van Amsterdam, werkzaam is in de Oranjekerk- wijkgemeente aldaar. Dr. A. de Wilde is predikant van de hervormde gemeenten van Oude en Nieuwe Niedorp in de classis (Van onze sociaal-economische redactie) De heer B. Roolvink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vak verbond, heeft gisteren tijdens een studieconferentie van het C.N.V., die speciaal gewijd was aan: Het systeem van loonpolitiek, een krach tig pleidooi gevoerd voor een vrijere, meer gedifferentieerde loonpo litiek in Nederland. Behalve een volledig door de overheid geleide loonpolitiek wees de heer Roolvink ook een loonpolitiek af, die geheel overgelaten is aan het spel der vrye maatschappelyke krachten. Hij sprak zich uit voor een systeem, dat tussen deze beide standpunten in staat en eigenlijk een systeem is van geheel andere orde, een systeem, de christelijk sociale actie waardig. Een loonvorming, die rekening houdt met de belangen van anderen, die ruimte laat voor enkeling en georganiseer de verbanden, ruimte voor differentiatie in het loon, maar vooral voor het dragen van verantwoordelijkheid in en via de georganiseerde ver banden. Wie niet kan hebbendat de een meer verdient dan de ander, moet zich verzoenen met een sterk centra listisch loonbeleid, waarbij iedereen te weinig krijgt, wanteen eenheids- „ln de rechte straatmet boeiende inhoud (Van een onzer redacteuren) Voor ons ligrt een 'merkwaardig tijdschrift. Het verschijnt om de drie maanden en heet „In de rechte straat", naar de straat waar Paulus in Damaskus tot beke ring kwam. Het is bedoeld als contactorgaan tussen gewezen rooms-katholieken en staat onder redactie van ds. H. J. Hegger en evangelist W. M. A. Kuin. Naar het uiterlijk valt ,Jn de rechte straat" bepaald tegen: het eerste nummer is op heer TlesseV blauwig stencilpapier ietwat slordig vermenigvuldigd. Op de inhoud komt het dus wel zeer aan. En die inhoud wordt gevormd door een boelende zendbrief 1 van ds. Hegger, die huiselijke nieuwtjes in het eerste nummer even blij-vroom meedeelt als zijn vreugde over het staan in de evangelische vrijheid. loon betekent dat iedereen tekort De praktijk van de afgelopen tien jaar is, aldus de heer Roolvink, dat bij het huidige loonsysteem het loon peil zo laag mogelijk wordt gehouden. Aan de hand van minitieuze bereke ningen en allerlei gemillimeter wi'<t en weegt meri over de geringste wijzi gingen. Weinig vertrouwen Uitvoerig nam spreker de kritiek onder dé loupe, die, nogal eens wordt aange voerd tegen dè vrijere loonvorming. Men durft het verschil in'belóning niet te aan vaarden, omdat men onvoldoende ver trouwen heeft in de vakorganisatie. De motieven van socialistische zijde ten diepste peilend komt men tot de conclu sie, dat men het laatste woord toch lie ver overlaat aan vadertje staat. In dit 'erbarid citeerde de heer Roolvink de het orgaan van het N.V.V. Het= VAN DE DAG Binnenlands apostolaat, orgaan van de Sint Willlbrord Vereniging, Rhijng. straatweg 40, Oegstgeest. Het Mandement van 1954 over de rooms-katholieken in het openbare le ven van vandaag heeft de schijn ge wekt van het contact, dat rooms-ka tholieken met andersdenkenden hebben mochten, te regelen. De vraag is ge rezen, in welke vormen dit contact nog mogelijk zou zijn en in het bijzon der hoe, vanuit de beslotenheid, het apostolaat kon worden beoefend. Dit geschrift, zich op de voorschriften van het Mandement baserende, ziet blijk baar nog mogelijkheden tot doorbre king van de beslotenheid op sociaal- charitatief gebied en betoogt voorts, dat in de verschillende streken van ons land de kwesties niet altijd gelijk zijn Voorts maakt het de naar wij me nen juiste opmerking, dat de orga nisaties op zichzelf nog geen geloofs beleving betekenen of kerstening van het aardse leven meebrengen. Het komt, zo wordt de lezer voorgehouden, aan op vorming van de persoonlijkheid. Op deze wijze zal, aldus wordt gesteld, het samenwerken ook effectief worden bevorderd. Wij hebben als vroegere rooms-katho lieken een eigen roeping van God ge kregen, zo schrijft ds. Hegger. Aller eerst omdat wij onze gewezen geloofs genoten het Evangelie moeten verkon digen, dat ons zo gelukkig maakt; stille- kes van die zegen genieten zonder er anderen opmerkzaam óp te rrlaken zou ondankbaar en koud egoisme zijn: Maar wij hebben wellicht ook een roe ping tegenover hen, die in het protes tantisme geboren zijn. In mijn spreek beurten heb ik er dikwijls op gewezen, hoezeer de protestanten bevoorrecht "zijn, die opgegroeid zijn met Gods zuivere Woord. Zij hebben niet die walging ge kend, dat je het onverteerbare voedsel van de menselijke overlevering, vnn dor re, dode dogmata tot je nemen moet op straffe van doodzonde en hel. Wij wer- Advertentie Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Zendingscentrum verzorgt lectuur repatrianten Het zendingscentrum van de Gere formeerde Kerken in Nederland, Wil- helminalaan 3 te Baarn, deelt mee, dat het vanaf heden optreedt als vertegen woordiger van de lectuurdiensten in In donesië voor de verkoop van Indonesi sche en Javaanse boeken. Deze medede ling is vooral voor hen van belang, die in aanraking komen met Indonesisch sprekende repatrianten. Het zendings centrum is graag bereid om bij de aan koop van de boeken adviezen te geven. De literatuur beslaat een breed ter- de theologie, zoals commenta- jes. Verder evangelielectuur, kerstboek jes, kinder- en jeugdlectuur, psalm, en gezangboeken enz. Minister Zijlstra voor de chr. middenstanders Op woensdagmiddag 23 april, de twee de dag van de viering in Groningen van het veertigjarig bestaan van de Christe lijke Middenstandsbond zal de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl stra een rede uitspreken. Na de minister houdt prof. mr. I. A. Diepenhorst uit Zeist de feestrede. De jubileumvergadering wordt gehou den in de concertzaal van het gebouw „De Harmonie" te Groningen. De dag te voren, dinsdag 22 april wordt in het ge bouw „Het Tehuis" de vergadering van de bondsraad gehouden. den volgepropt met menselijke fanta sieën, met de harde kosten van wijsge rige stelsels, terwijl onze ziel dorsfte naar de levende Heer, naar het Brood des levens. Maar na zulk mij heel dikwijls: U kunt wel enigs- gelijk i de natuurlijke taak akorganisaties zijn te halen wat er in zit, maar de heer Roolvink wilde dit be slist niet zien als een natuurlijke taak. misschien is het wel de natuur van vele vakverenigingen. Op de achtergrond staat het wantrouwen bij de tegenstanders van de vrijere loonpolitiek, dat de vakorgani- saties het met elkaar toch niet kunnen en dan moet de overheid het maar doen. 1 Dp7P IrrïtiisV W de andere kant zijn wij toch ook een beetje jaloers: op jullie. Jullie hebben de rijkdom van het Evan gelie helemaal zelf moeten ontdekken, of beter: God heeft jullie heel pijnlijk losgescheurd van het verleden, waarmee je vergroeid was, maar van de andere kant heen hij jullie ook meer dan ons W Zijn onuitsprekelijke I perking hebben dit aangetoond. Aan *v"°-1 j- actieve vrijere loonpolitiek verbaasd goedheid en ontferming. Wij zijn schien teveel gewend geraakt aan onze rijkdom. Ik geloof, dat deze protestanten gelijk hebben. Ja, het is zo mooi, dat wij één lichaam vormen, waarvan Jezus Chris tus het hoofd is. En elk lid heeft daarin zijn eigen taak. Zij, die in het protestan tisme geboren zijn, moeten de kerk van Jezus helpen opbouwen door hun diepe inzicht in Gods Woord En wij moeten intense blijdschap om de verras sende liefde Gods laten doortrillen door het gehele leven van de gemeente des Heren. Daarom mogen wij als gewezen r. katholieken ook in geen geval aan roepsvorming gaan doen. Zoals wij de levende gemeente des Heren nodig heb ben, zo heeft die gemeente ook ons nodig. Het contact, dat wij onder elkaar be- aren, mag dus .niet ten doel hebben is in een uitzonderingspositie te hand haven, maar juist in tegendeel om ons roeping tegenover de gemeente des Heren, de Bruid van Christus, steeds bewust te maken. In eigen huis De vakorganisaties zijn echter wel In staat hun leden te doen luisteren; een consumptiebeperking en bestedingsbe- zelf stelde de heer Rool- dat er primair een de loonvorming bedrijfslevi vink daarom als coördinatie kömt L S eigen huis. De bij het C.N.V. aangesloten bonden zullen op de hoogte moeten zijn van eikaars plannen en de stand van het overleg. Iedere bond moet geen auto noom loonbeleid voeren. De taak van dc vakcentrale kan zowel een remmend als een stimulerend karakter dragen. Bij het bepalen van het algemeen loonbeleid dient immers rekening gehouden te worden, zowel met de sociaal-economische situa tie als met de samenhang, welke bestaat tussen de diverse doeleinden van hel economisch beleid. Geen touwtrekkerij Per bedrijfstak zal men zich niet schul dig moeten maken aan touwtrekkerij, met allerlei onvoorziene, wellicht onwen selijke repercussies in de prijzensfeer. Ook de vakcentrale zal immers verant woordelijkheid dragen voor de bewaking van het loonpeil, juist met het >og op het algemeen belang en de prijsom keling. Wanneer men per bedrijfstak deze antwoordeljjkheid niet aanvaardt, zal de overheid gelijk hebben wanneer zij de zaak opnieuw aan zich trekt. Als com plement van de grotere vrijheid per be drijfstak zag de heer Roolvink de vrij heid in de onderneming. Het moet per onderneming mogelijk zijn van het al gemeen overeengekomene af te wijken. Er moet relatie zijn tussen het arbeiders- en ondernemersinkomen. Er zijn ondernemingen die 20 pet. divi dend uitkeren en er zijn ondernemingen, die op de rand van een faillissement le ven. De c.a.o.'s zullen ook kleiner moeien worden, minder grote terreinen moeten bestrijken. Meer delen moeten eer zonderlijke c.a.o. krijgen, zodat ook met specifieke omstandigheden rekening gehouden kan worden. De richtlijnen vast te steilen door de Sociaal Economische Raad nullen i een minimum- dan een maximumkarak- tecj dienen te dragen. Bezitsvorming een adem zou de heer Roolvink deze gedachten omtrent loonvorming per bedrijfstak en in de onderneming toe wil len voegen de stimulering van het spa ren. Waar de vrijere beloningen dit toe laten zal ook meer gespaard moeten wor den, eventueel via een zekere verplich ting tot het kopen van aandelen ii onderneming, aandelen echter, die koopbaar zijn, zodat de bestedingsvrijheid van het inkomen gehandhaafd blijft. Ten aanzien van de actuele gang 1 zaken in de loonpolitiek merkte de heer Roolvink nog op, dat het vrijwel niet voorkomt, dat waar werkgevers en werk- ;rs in een belangrijke bedrijfstak het worden over arbeidsvoorwaarden het College van Rijksbemiddelaars het ontwerp-contract afwijst. Wat betreft de reeds lang aanhangig zijnde ontwerp- c.a.o. voor de bouw wilde de heer Rool vink dan ook niet pessimistisch zijn. Zijn indruk was, dat deze er wel op niet te lange termijn zal komen. Geen toeslagen 'Sprèker verklaarde zich geen vóór- stander van de vele toeslagen en tarieven die op het ogenblik worden oelaald, ge zien de stijgende produktiviteiten in ver schillende sectoren. Wanneer er een te ruggaande conjunctuur intreedt zullen deze toeslagen en tarieven net eerst weg vallen en zal het voor de werknemers slechter blijken te zijn dan voor de oor log. Veel beter is de verschillende vor- :n van loonsverhoging ook inderdaad het loon te verwerken. Een drastische loonsverlaging zonder aantasting van het contract is dan niet mogelijk. Het toeslag- tariefsysteem kan op den duur het •trouwen in het georganiseerd overleg ernstig schokken. De betekenis van de werkclassificatie >u de heer Roolvink niet willen over trekken. het is slechts een waardevol hulpmiddel. Buiten het cijfer van de """"''classificatie om kunnen nog vele re factoren een rol spelen. Kleine meerderheid De provinciale kerkvergadering van Utrecht heeft met elf tegen tien stemmen besloten tot toepas- Lonferentie sing _van overgangsbepaling 238 Intussen wijst alles in ds. Heggers zijn a-h op de minderheidsgroepering in de hervormde gemeente van brief naar de tweede conferentie katholieken, die op 26 en 27 april in het Maarten Maartenshuis te Doorn gehou den wordt. Ds. Hegger vroeger pater Heger CssR zal spreken over: „Geloof en vrijspraak van de schuld in tegen stelling tot de biecht". En evangelist W. M. H. Kuin vroeger pater Kuin O.C.R. spreekt over: Geloof dat ons met Je- verenigt in tegenstelling met de Inlichtingen verschaft BeenHunkemöller Kon. weg 311. Groenekan. Veenendaal. Kerkvisitatoren pro vinciaal en generaal hebben ge adviseerd deze overgangsbepaling toe te passen. Wanneer het breed moderamen van de generale synode toestemming geeft, zal de orthodoxe evangelisatie in de hervormde gemeente, die een andere j modaliteit van prediking en zielszorg) begeert dan de gereformeerde-bondsker- Kanttekening GOEDKOPERE KOFFIE jQE koffie zal weer in prijs wor den verlaagd. Dit is een ver blijdend bericht voor koffiedrinkend Nederland, vooral omdat de prijs verlaging het gevolg is van een voor ons gunstige ontwikkeling op de in ternationale koffiemarkt. Ons land is geheel op invoer aangewezen en elke besparing van deviezen is in de huidige omstandigheden zeer welkom. Ook is elke verlichting van het gezinsbudget toe te juichen. Dat de koffie goedkoper zou worden, was al duidelijk, toen enkele we ken geleden de pogingen van de Zuidamerikaanse koffieproducenten om door internationale afspraken inzake uitvoer en produktie de prijs in de hand te kunnen houden waren mislukt. Nadat de koffieproducen ten van Zuid-Amerika en uit de Aziatisch-Afrikaanse landen een week in conferentie bijeen waren geweest, bleek, dat laatstgenoemden tegenstander van een dergelijke regeling zijn. Zij zullen doorgaan, op basis van vrije mededinging met de Zuidamerikaanse producenten te Dit was een tegenvaller voor de Zuidamerikaanse landen, wier staatshuishouding grotendeels is gebaseerd op de opbrengst van de koffie-uitvoer. Sedert 1955 heb ben deze landen reeds geprobeerd, een inter-Amerikaans koffiebureau op te richten, dat de prijzen zou moeten regelen door middel van een voorraadpolitiek. Dit plan had van een wereldkoffieraad op de zelfde moeilijkheden gestrand, verband met de ontwikkeling van de conjunctuur zijn de Latijns-Ame. rikaanse landen evenwel in oktober begonnen met het contingenteren van hun uitvoer, teneinde de prij. zen omhoog te brengen. Voor deze produktiebeperking voe len de andere landen evenwel nieti, omdat er vele gevaren aan verbon den zijn. De reeds gevestigde pro- ducenten zouden er door bevoor: deeld kunnen worden boven de opkomende. Op het gebied vai koffie zou bijvoorbeeld het geves tigde Brazilië niet blijvend moges worden bevoordeeld boven het op. komende Kameroen, zo schrijft Le Monde. Toch is het ook in het belang van landen als Kameroen dat lossing wordt gevonden voor dit ne telige koffieprobleem. In de opko mende gebieden zijn beschermende maatregelen getroffen en wordt de producent een minimum-prijs ge garandeerd. Dergelijke systemei hebben evenwel geen directe vloed op de wereldprijzen en kun- nen ook de gevolgen van een prijs- daling op lange termijn niet opvan gen. Daarom wordt gepleit vooi een intensieve campagne tot uit breiding van de consumptie propaganda daarvoor kan in elk ge val bijdragen tot een regeling, Wellicht ligt hier inderdaad een mo gelijkheid om dit probleem tot we- echter geen succes door verschil derzijds genoegen van producent»j, van mening tussen de belangheb bende landen en met name door de weigering v ten, deel te nationale koffie-overeenkomst. consumenten te regelen. Verho ging van de prijzen zou onvermij de Verenigde Sta- delijk leiden tot vermindering vai een inter- het verbruik, terwijl prijsverlagiï gen zonder twijfel het verbruik zul In 1957 Is een plan tot instelling len doen toenemen. Nabij Coppenamepunt in Suri name brachten de vissers en de an dere bevolkingsgroepen prinses Beatrix een ovatie en boden fraaie bloemen aan. Saramacca is een typisch Hindostaans district, van daar ook dat dit bezoek een Hin dostaans tintje kreeg. Bij Calcutta stond de bevolking op gesteld en bood de Prinses op Hindo- staanse wijze mooie geschenken aan Ook de erepoort was duidelijk anders van stijl dan de vorige die de Prinses had gezien. Bij Sidorédjo, een Javaanse nederzet ting, werd weer even gestopt opdat het dorpshoofd volgens de Javaanse adat zijn opwachting kon maken. Bij de Grondjes waar afstammelingen van Ne derlandse kolonisten woonden, stonden de gezinnen, getooid met oranje, de Prin ses hartelijk toe te wuiven. In verband met de tijd kon tot haar spijt niet bij ieder boerenfamilie worden gestopt. Te Groningen ontving de Prinses de genodigden in het recreatiegebouw. On der een baldakijn van hoofddoeken en gedragen door vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen van Suriname, werd zij vervolgens naar een Hindo- staanse huwelijksschommel gebracht. Hindoevrouwen nemen bij de huwelijks plechtigheid op een dergelijke schóm- mel plaats om vruchtbaarheid af te sme ken. De Prinses nam lachend op de schommel plaats en bracht deze flink ig. Hie stanen en Javanen. Vervlogens bekeek de Prinses de boom, die men indertijd ter gelegenheid van haar geboorte te Groningen had geplant. Daarna werd een Hindostaanse maaltijd gebruikt ten huize van de dis trictscommissaris. De heer Adhin de Prinses op de verschillende merk waardige gebruiken en het ritueel van de Hindostanen. Hij toonde de Prinses ook hoe de roti, een pannekoek met daarin groenten, schapen- en kippen vlees overgoten met kerrie, moet wor den gegeten. Na nog genoeglijk samen te zijn ge bleven, werd de terugreis naar Para- 32 „Hebt u verstand van Gothiek?" vroeg zij. „Neen. Maar van de twintigste eeuw begrijp ik ook niets." Papa Külz sliep- Bij het uitademen gingen zijn snorharen iedere keer overeind staan. Ze keken en hoorden een poosje toe. Toen vroeg Struve: „Zullen we hem in zijn bedje brengen?" Op hetzelfde ogenblik sperde Külz zijn ogen open en nam verbaasd de pretlievende omge ving op. „Ach ja," zei hij toen. „Ik wist eerst hele maal niet waar ik was!" Hij wilde verder spre ken. Maar eensklaps werden zijn ogen groot en rond als van een pop. Hij staarde verbijsterd op de tafel. De jongelieden volgden zijn blik. .Juffrouw Trübner werd wit als een muur en fluisterde hees: „Dat is toch niet mogelijk!" Op de tafel lag een pakje. Het was hetzelfde pakje, dat zij mijnheer Külz 's middags in Kopenhagen had toegestopt, toen ze door de perroncontrole gingen. En het was hetzelfde pakje, dat de heer Külz op het traject „Danmark" door een valse douane-ambtenr.ar ontstolen was! De oude man greep naar zijn hoofd. „Slaap ik nog?" vroeg hij. „Neen," zei Rudi Struve. „Maar waarom bent u toch zo opgewonden?" Külz boog zich naar hem over. wees op het angstwekkende pakje en fluisterde schor: „Dat is toch de valse miniatuur?" Struve keek juffrouw Trübner aan. Zij knikte ,,En er ligt een brief naast," zei Kulz. Hij greep er naar. De jonge man riep de kellner, die tegen een Erich Kastner: zuil leunde. ,,Is er gedurende de laatste minu ten een onbekende bij onze tafel geweest?" „Er is mij niets opgevallen, mijnheer." „Of heeft een bode een pakje afgegeven?" „Niet dat ik weet, mijnheer." „Het is goed," verklaarde Struve. „Dank je". De kellner trok zich terug. Slager Külz haalde de leesbril uit zijn jas en opende de enveloppe Toen hij de bril opzette en de brief uit het couvert trok, trilden zijn vin gers. Hij vouwde het papier open en las wat er op stond. WIJ ZIJN WEL IS WAAR AAN BRUTALITEI TEN VAN ELKE AARD GEWEND, MAAR WAT U ZICH TEGENOVER ONS HEBT VEROOR LOOFD. IS ZONDER TWIJFEL HET TOP PUNT VAN ONBESCHAAMDHEID! SCHAAMT U ZICH' TOT ZIENS! Rudi Struve moest lachen, niettegenstaande de ernstige situatie. „De boeven zijn moreel ver ontwaardigd!" zei hij. „Ook dat nog. Het wordt steeds mooier!" Irene Trübner zat bleek en zwijgend in haar hoek, drukte haar handtas dicht tegen zich aan en blikte met angstige ogen om zich heen. Mijnheer Külz was verontwaardigd. „Ik moet me schamen?" vroeg hij woedend. „Dat heeft mij nog niemand in mijn hele leven durven zeg gen! En juist die schurken moeten de eersten zijn!" Hij dacht na. Daarna zei hij trouwhar tig: „Bovendien geloofde ik toch zelf dat ze echt „Dat kunt u dan uw kennissen uit de coupé vertellen, wanneer wij hen de volgende maal ontmoeten!" sloeg Rudi Struve lachend voor „Onze heren rovers houden er van brieven te schrijven Hij knikte Papa Külz monter toe. „Met mij hebben ze ook al gecorrespondeerd." „Wanneer dan? „Toen ik vanmiddag op het traject uw cou pé een beetje nauwkeuriger bekeek, staken ze me heimelijk een bouquetje op mijn hoed." Juf frouw Trübner schrok- „Dat was het dus!" „Heeft men u ook uitgescholden?" vroeg Os kar Külz. „Neen, alleen maar gewaarschuwd." „Waarom hebt u me niet direct in de trein de waarheid gezegd?" vroeg Irene Trübner. „Waarom?" Hij lachte. „U zou dan maar be zorgd om me zijn geweest. Of niet, schone prin- „Ik wil naar ons eigen hotel," verklaarde juf frouw Trübner opgewonden. „Ik wil onmiddellijk naar het hotel! Ik blijf geen minuut langer hier!" „Dat gaat helaas niet," zei Rudi Struve. „Ge looft u dan, dat die kerels ons alleen maar de valse miniatuur teruggebracht hebben en daar na naar Berlijn verder zijn gereisd?" „Wat gelooft u dan?" vroeg Külz. „Wat staat er gis laatste opmerking in de brief. keraad geeft, kerkelijke status krijgen als noodgemeente. Onder verantwoordelijkheid provinciale kerkvergadering kunnen dan niet alleen woordbediening en pastoraat maar ook bediening der sacramenten geschieden in de diensten van de derheidsgroep. Van belijdenis en doop dient de plaatselijke kerkeraad op ver antwoordelijkheid van de prov. kerkver gadering aantekening te houden in de officiële boeken der gemeente. Volgens het Gereformeerd Weekblad (Huizen) waren er leden, die het be leid van de Veènendaalse kerkeraad afkeurden, maar toch tegen de toepas sing van de ov. bep. stemden. Aan de andere kant hebben twee gerefor meerde leden van de prov. kerkver gadering vóórgestemd. Bij verschillende gereformeerde-bonds- bestaat het voornemen ookheeft preparatoor geëxamineerd' en uc- toepassing van overgangsbepalingen 238 roepbaar verklaard de heer J. W. Ge- a-h te vragen omdat de besprekingen nuit. kand. theol. aan de Vrije Universi- met de orthodoxe kerkeraden uiterstteJt Kand Genuït, Jan de Rooystraat 12, stroef verlopen. j Sprang-Capelle, zal een eventueel beroep Ridderkerk ,e's'°"d ln overweging De kerkeraad BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Reeuwijk: kand. C. van Schoonhoven te Barneveld. Beroepen te Mijnsherenland (toez).: Th. W. Quak te Brunssum; te GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Diever: G. Hengeveld te Woubrugge. Examen De classis 's-Hertogenbosch de hervormde ge- Ridderkerk is bij het breed moderamen van de generale synode in beroep gegaan tegen het provinciale be sluit de bekende overgangsbepalingen toe te passen op de Vereniging van vrij zinnige hervormden te Bolnes-Slikker- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Goudswaard: H. van Gilst te Dirksland; voor Slikkerveer: H. Rijksen te Vlaardingen. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Beroepen te Arnhem: D. Tjalsma te Groningen. Relsvercniging is gisteren versche- Er zullen niet minder dan 600 buitenlandse groepsreizen zUn. Dit aan tal is honderd meer dan vorig jaar was uitgestippeld De N.C.R.V. verwacht dit it ongeveer 13.000 leden aan deze zullen deelnemen. Voor de eerste maal in haar geschie denis heeft de N.C.R.V. de beschikking over een eigen huis dat in Kirchdorf na bij Kitzbühel staat. Hierheen gaat uiter aard een hele serie reizen en men ver wacht dat het van mei tot oktober be zet zal zijn, De jaarlijkse reis naar een populair reisdoel gaat dit jaar naar Merano in Noord Italië. Noord Italië is ook het doel van een groot aantal sportieve reizen en jeugdige leden. Voor deze Het aantal prigroreize.n (privé-groeps- reizen) is alt jaar aanzienlijk uitge breid, evenals het aantal lichte en zwaardere voetreizen. Vooral ook voor de jeugd is het programma vol variatie: Italië, Zwitserland en Oostenrijk zijn de landen waar de jeugd haar eigen standplaatsen heeft gekregen. Behalve in Valkenburg doet men vlak bij huis_ België en Luxemburg In Zwitserland zijn goedkope reizen gepland naar de oevers van het Vier- woudstedenmeer en naar de voet van de vierduizenders in het Berner Oberland. Zuid-Zwitserland en Oost-Zwitserland staan ook in de belangstelling. De categorie voetreizen neemt in om vang toe. Onder meer zullen dit jaar de hoogste berg van Europa, de Mont Blanc en het hoogste kerkdorp van Euro pa, Obergurgl, worden bezocht maribo gedeeltelijk per auto en g telijk per jacht gemaakt. Met de aankomst donderdagavond ii Paramaribo was tevens een einde ge- komen aan de tochten van Prinse Beatrix door het binnenland van I name. De laatste dagen van haar blijf in de tropen zal zij in Paramaribo Aambeien? neem dit tabletje en U stilt de pijn* Duizenden lijders aan aambeien zijn bij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volko men nieuw middel in tabletvorm, ge woon in te nemen met 'n glaasje water, U heeft geen zalf of zetpillen nodig Hemotabs doen de zwellingen slirikea en bevorderen genezing; ze zijn zachi laxerend en helpen zodoende de nor male functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. HEMOTABS Dr. C. Hille Ris Lambers overleden In de ouderdom van 92 jaar is te Bilt' hoven overleden dr. C. Hille Ris Lamben, emeritus predikant der Nederlandse Her vormde Kerk. Dr. Hille Ris Lambers werd te Maassluis geboren, studeerde te Utrecht, ook promoveerde in 1890 op een proef schrift „De kerkvervolging op de Ve- luwe". In dat jaar werd hij predikant li Oostvoorne; hij stond verder te Venhui zen (N.-H.1, Haaksbergen, Jorwerd es Lith. In 1937 ging hij met emeritaat Bilthoven richtte hij een afdeling op de Vereniging van vrijzinnige hervorit den. Hij w lische Maa Protestant. Dr. Hille Ris Lambers is vooral beker geworden door zijn actie tot verbeterii van de predikantstraktementen in Hervormde Kerk. Nederlandse christenen doen mee voor Israël Van protestants-christelijke zijde I een comité opgericht, dat ter gelegeï heid van het tienjarig bestaan van S staat Israël het tweede vaderlasl de Nederlandse christenen e0 actie wil ondernemen onder het moth ..Wij doen mee" Alle leden van christelijke kerken, ge meenten en instellingen, beheerders kerkelijke fondsen en particulieren i— den door het comité opgewekt in schrijven op de ontwikkelingslening 19M van de staat Israël om op deze wijK steun te verlenen aan en vertrouwen ui' te spreken in de jonge staat, die op M april 1948 werd gesticht. Het comité wordt gevormd door df- het protestantse kerkelijke leven. Advertentie BONZO Voer uw hond het beste FF IX| i'4 wat er is. Geef hem M Bonzo. Hij glanst u dan m tegen! 70 cent per pak. De tucht op de scholen Het Christelijk Pedagogisch Studie centrum organiseert op 3 en 4 maart een conferentie voor leraren van christelijke v.h.m.o.-scholen over het thema „De tucht op onze scholen". Sprekers zijn dr. L. de Klerk, die het onderwerp pedagogisch-psychologisch be nadert, en dr. G. B. W. Huizinga uit Den Haag, die het vanuit de praktijk beziet

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2