Dr. Loenen herinterpreteert Eleatische filosofie Indien conclusies juist moet huidige visie worden herzien GAMELANMUZIEK IN MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Brandgangen L. Morsweg worden betegeld Scholieren van Leiden toonden zich artiesten Chigiano-kwintet komt vijf maart naar Leiden MEITWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 Z.W.O.-subsidie voor Leids geleerde Het monument van Piet Paaltjens in Leiden Zoals wij gisteren al meldden, hebben I. en W. van Leiden aan de beeldhouwer A. Hettema te Amsterdam opdracht gege- van een monumentje te maken ter herinnering aan Piet Paaltjens, die men de vertegenwoordiger kan noemen van het vroegere romantische studentenleven. Hij bewoog zich vooral op literair terrein tn heeft vele gedichten geschreven. is nog niet zeker, waar het monu- een plaaits krijgt. Gedacht is echter n dat gedeelte van Leiden Zuid- West, waar de straten herinneringen op roepen aan de letterkundigen van de tachtiger jaren. Heropening van zaak Vanmorgen is in de Kraaierstraat de zaak heropend van de heer C. D. Ligtvoet. Deze zaak heeft een belangrijke moder nisering ondergaan. Er was veel bclang- telling voor de heropening. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Frederlque Suzanna Apolona r v. T. C. Nelson en N. G. de Raad; Jo hanna dr van B. J. Dijkdrent en J- Buis; Theo zn van J. Aandewiel en M. de Rui- Engel zn van R. W Ouwehand en C. Vlieland; Johan Jacobus zn van W lok en J. C. van der Vos. Gehuwd: A. F. G. W. Nijs en H. Kühler. Overleden: A. M. Vlasveld, 11 jr, zoon: J. Olijhoek, 93 jr, weduwe van T. Hoger- De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. H. M. M. Loenen. docent in de wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden en leraar in de klassieke letteren aan het stedelijk gymnasium aldaar, een subsidie verleend voor de Engelse vertaling van een studie over de eleatische wijsbegeerte, getiteld „Parmenides, Melissos, Gorgias. Een herinterpretatie van de eleatische filosofie". Deze studie is een poging om op een taalkundige basis de eleatische wijsbegeerte vanuit een nieuw gezichtspunt te verstaan. en alleen het bestaan van verschijnselen In zijn studie heeft dr. Loenen uitsluitend de essentiële taalkundige kwesties in de tekst zelf behandeld en het filologische detailwerk in uit voerige voetnoten besproken. Ge zien de moeilijke terminologie van Parmenides heeft de auteur hieraan veel aandacht besteed. Mochten de door mij getrokken conclusies juist zijn, zo besloot dr. Loenen het onder houd. dan zal het gevolg zijn, dat wij de gangbare visie op de wijs gerige ontwikkeling in de vijfde eeuw voor Christus op fundamen tele punten dienen te herzien. Leiden bekeek Europa-reizen HET passage- en reisbureau Lis- sone-Lindeman hield gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een propaganda-avond. onder lei ding van de heer Koch, chef van Lissone-Lindeman. De heer H. Tiemstra, propaganda-chef van het nationale Zwitserse Verkeers bureau te Amsterdam, hield een inlei dend praatje over Zwitserland. Het sta biele prijspeil van dit land noemde hij de redenen waarom Zwitser land de laatste tijd zo geliefd is 01 de vakantie door te brengen. Vervolgens ging de heer Tiemstra it de vertoning van kleurenfilms. Eerst kregen de aanwezigen een tocht kris kras door Zwitserland te zien. Hierop volgden opnamen van de toeristencentra Bijzonder aantrekkelijk was het filmpji waarin zweefvliegtochten over de Alpen werden gemaakt. Met een film over Berner-Oberland In de vier jaargetijden over de wintersport werd het programma besloten. Dat dr. Loenen zijn werk in het En gels laat vertalen, ligt in de omstandig heid. dat hij aldius een groter aantal spe cialisten kan bereiken dan wanneer sbud'ie in het Nederlands verscheen. De vertaling zal worden gemaakt door juffrouw C. Di'kshoorn te '6-Gravenhage en naar wordt gehoopt, zal deze aar einde van dit jaar gereed zijn. Intussen hoopt dT. Loenen een Nederlandse uit gever bereid te vinden zijn studie te publiceren Eleaten In een onderhoud herinnerde dr. Loe nen er allereerst aan. dat de school der Eleaben gedurende de eerste helft van de vijfde eeuw voor Christus haar bloei tijd beleefde, vooral door de werkzaam heid van Parmenides. Voorloper van deze school, waartoe ook Zeno en Mekssos behoorden, was Xenophanes uit Colophon. De omstreeks 525 te Elea geboren Par menides legde zijn denkbeelden nee een wijsgerig leerdicht, getiteld „ove natuur", waarvan slechts fragmenten be waard zijn gebleven. Volgens de gang bare opvatting zijn voor Parmenides zijn aanhangers de veelheid en de v andering, die wij dagelijks om ons heen zien, niet werkelijk, omdat zij behoren tot de wereld van de schijn, welke het voorwerp van onze onbetrouwbare tuigelijke Ikenni6 vormt. De enige werke lijkheid is „het zijn" en de voornaamste kenmerken hiervan zijn „eeuwigheid' ,onve rand'erlijkhei d' Hoewel dit niet zonder meer duidelijk is, nam men dus tot nog toe vrij alge meen aan, dat dit zijnsbegrip betrekking had op het fysisch heelal, evenals men de mening was toegedaan, dat dit zijnsbegrip het eindresultaat was van een wijsgerige redenering, waarin tegenspraken dan ook niet schenen te ontbreken. Onderzoek Op grond van een exact filologisch on derzoek en met gebruikmaking van een eenvoudige conjectuur, meent dr. Loe nen nu te kunnen aantonen, dat hun grondstelling luidde „iets is", dat wil zeggen: er bestaat iets dat eeuwig en on veranderlijk is, zodat primo het zijns begrip der Eleaten reeds i6 te vinden het uitgangspunt van hun filosofie secundb, dat dit niet slaat op het fy sisch heelal. Daardoor vervalt de noodzaak hun de opvatting toe te schreven, dat veel heid en verandering niet bestaan en dat dientengevolge de wereld slechts schUn Is. BU Parmenides heeft dit zijnsbegrip nu betrekking op het den ken, meer In het bijzonder op het den ken van het begrip zijnde als een logisch-ontologische eenheid. Zijn leerling Melissos trachtte op zelf standige wijze, namelijk door een zuiver- abetracte deductie, eveneens met een ten dens naar een niet-stoffelijk zijn, de grondstelling van Parmenides te hand haven. Melissos werd bestreden door zijn tijdgenoot Gorgias, die de these verdedig, de. dat er geen zijn in de strikt eleatische zin van het woord bestaat, en zo dit wel bestond, men het niet zou kunnen kennen, evenmin alè men het een ander zou kun nen duidelijk maken voor geval het ge kend kon worden. Dit betekent dus. dat Gorgias op empiristische standpunt stond Muziek in Leiden Mannenkoren en accordeons vormden treffende harmonie HET HOHNER-ACCORDEON Or kest ,.N eerlandia" en de man nenkoren ..Kunst na Arbeid", „Inter en „Onderling Zanggenot" n in de uitstekend bezette Stads gehoorzaal een buitengewoon con cert. Nu, „buitengewoon" was dit con cert wèl, tenminste: naar Neder landse moatstaven gemeten. Weliswaar was het reeds de derde keer, dat deze combinatie hier ter stede optrad, dan is dit een bewijs teméér, dat Leiden op accordeongebied een unieke plaats in ons land bezet. Want waar vindt (ten onzent) elders een dergelijk evene nt plaat6? ..Neerlandlia" is in zijn soort een bijzon der ensemble. Samengesteld uit technisch ver gevorderde spelers, die in meer derheid met beroepsmuzikanten kunnen worden gelijkgesteld, logenstraft het door zijn sublieme prestaties alle laatdunkende meningen, die er ten aanzien van het •ccordeon als orkesbinstrument-van-voor- rang nog mochten bestaan. De beer Lauw BoeHaard, wiens leerlingen voor het overgrote deel deze accordeonis ten zijn, ziet. steeds meer algemeen, ook In de wereld der kunstmuziek, het recht van zijn onvermoeide streven erkend Nu vormt dit gezelschap het enige spe cifieke Hohner-orkest in den lande draagt zo. mede door de waardevolle in strumenten, die het bespeelt, het 6 tem- J van de hoge kwaliteit Om met de werken in de genoem de combinatie uitgevoerd, te begin nen: Men hoorde heel goede uitvoe ringen van Bruckners „Mitt er nacht", Sullivans „The lost Chord", „White Christmas" en „Land of Hope and Glory". Louis van Wijngaarden, die in deze uit voeringen de leiding had, hield de grote schare zangers en instrumentalisten voor treffelijk in de hand. De zang klonk wèl- verzorgd, vooral in het mezzo en piano, en tot in de kleinste détails volwaardig. Een enkele maal (in het forte) toonden zich enkele eerste tenoren wat èl vervoerd, maar dit deed nauwelijks af breuk aan de totaal-indruk. Het orkest sloot zich hierbij nauwgezet aan. Men kan wellicht de samengang van accordeons er mannenstemmen, niet onder Alle omstan digheden even ideaal achten, maar inter essant is de verbinding zéker. De koren alléén zongen, onder meer, Bruckners „Trösterin Musik' eveneens in artistiek opzicht zeer verantwoord. Persoonlijk hadden we de werken Sullivan en Curt Mahr („Heimat, griisze dich") graag door wat minder drukkelijk romantische vervangen ge zien, maar een „White Christmas" „Land of Hope and Glory" vormden daar tegenover toch een te waarderen besluit. Het programma zag er vrij rommelig uit en was bovendien ongelijk in waarde. De samenstelling had in elk geval de dienste, afwisselend en dus niet eentonig te zijn. Het orkest, onder de heer Boellaard, was bewonderenswaardig in de wèl heel erg grillige „Ouverture Caprice" van Würthner. Het gaf vooral van Ponchielh'i "Urendans" een vertolking, meesterlijk van beheersing, accentuatie en frasering. Ook in de ouverture „Ditihter und Bauer" cn de suite „Variété" van Würthner, toonde het spel dezelfde rustige beheer sing, die het kenmerk is van grote digheid, en tevens van de muziek-waar dige eenvoud. Joban van Wolfswinkel De ondergelopen tuinen achter de Lage Morsweg, tussen de Dykstraat en de grens met Oegstgeest. Door de hoge dor pels komt het water net niet in de schuren en de keukens. Foto N. van der Horst Verjaardagsavond in diaconessenhuis Ter gelegenheid van de 61ste verjaar dag van het Diaconessenhuis werd gis teren in de „huiskamer" van het huis een feestavond gehouden, waarop veel zusters, doktoren, bestuursleden en geno digden aanwezig waren. Omdat de i zitter van het bestuur, prof. dr J. N. Bak huizen van den Brink, door een lichte gesteldheid verhinderd was, leidde de ge neesheer-directeur, dr. F. A. Nolle, avond. Dr, Nolle gaf een overzicht van de vele gebeurtenissen in het afgelopen jaar. De geneesheer-directeur zei dat deze verjaar dag daarom reden tot dankbaarheid geeft, omdat we kunnen vieren de verwerkelij king van de boodschap iets voor anderen te zijn, lijden te verlichten. Het huis oudert. deze boodschap niet Aan de feestavond werkte mee de be kende voordrachtskunstenaar Coos Hoboken. „De legende van de derde duif", waarin de duif getekend wordt die geen rust zal vinden voordat in de harten alle mensen vrede heerst, droeg hij als •erste voor. „De Kruisweg" was het twee de werk van zijn programma. Het zuster- koor zong, versterkt door enkele mannen stemmen en met medewerking van strij kers onder leiding van Ab van Kapel ,Jesu meine Freude", een cantate van Dietrich Buxtehude. Vrijdagavond herhaling GISTERAVOND had in het Rijksmusexim voor Volkenkunde de eerste lezing in de geheel gerestaureerde en gemoderniseerde aula plaats. Het was een lezing waarbij de muziek een voorname plaats innam en tevens als illustratie diende bij het gesproken woord. De muziek, in dit geval Javaanse gamélanmuziek, werd ten gehore gebracht door een groep jeug dige Hollandse musici, die zich onder leiding van dr. G. D. van Wengen, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, in de gamelanmuziek hebben verdiept. Aan de hand van de «amelanstukken worden de toehoorders door dir. Van Wengen geleidelijk in de wereld der Ja vaanse muziek binnengevoerd. Allereerst werd aandacht besteed aan de verschilden de eigen en de ons vertrouwde ziek en het muzieksysteem der Javanen. Zo is er het belangrijke ver schil in toonschaal, waarbij de Javaan octaaf in 5 delen verdeelt en zodoende grotere intervallen i-n de muziek krijgt wij gewend zijn. Een ander verschil wordt gevormd door de klank kleur van het orkest, dnie in ons eigen westerse symfonie-orkest sterk wordt be paald door snaarinstrumenten, maar die de Javaanse gamela-nmuzdek tot stand nt door de vele bronzen slaginstrumen ten. Ten slotte is de stijl van spelen en de opbouw van het Javaanse orkest ge heel anders. Die opbouw van het orkest vormt eigenlijk de sleutel tot een beter be grip van de Javaanse muziek. Dc aan wezigheid van een volledig Javaans orkest gaf een grote steun bij deze di dactische uiteenzetting over gamelan muziek. Achtereenvolgens konden alle Instrumenten tot klinken worden ge bracht. eerst afzonderlijk en later in orkestverband. De klank en de tech niek van ieder Instrument konden op deze wijze duidelijk worden gedemon- Vervolgerts worden verschillende soor ten va>n orkest composities besproken, waarbij het groepje enthousiaste jonge musici telkens voor een passende illus tratie vam het gesproken woord zorgde. Demonstratie Eén vam deze orkestcomposities vormde al6 het ware de inleiding tot de wajang- demonstratie. die het tweede gedeelte van de avond vulde. Dit muziekstuk werd meldjk tijdens het wajangspel weer ten gehore gebracht als begeleiding van de strijd tussen de goede en kwade partij, vertegenwoordigd door resp. de wajang- beid Ardjoena en z'n woeste en kwaad aardige tegenstander Kala Fradangge. Deze strijd tussen goed en kwaad (dUe in dit geval als inzet had de hand van de schone prinses Sumbadra) vormt het hoofdthema van iedeT wajamgverhaal. Het spel werd, nadat het was ingeleid, lotte uitgevoerd door dr. Van Wengen met begeleiding van het Javaanse orkest In verband met de grote belang stelling die voor deze Javaanse muziekavond bestond, zal vrijdag avond een herhaling worden ge geven. Ir. De Gruyter naar Damascus Op woensdag 5 maart wordt een verga dering van het hoogheemraadschap van Rijnland gehouden, waarin om 12 uur af scheid wordt genomen van ir. P. de Gruy ter, die zijn functie van ingenieur var Rijnland neerlegt. Later op de middag heeft een afscheidsreceptie plaats In he gemeenlandshuis te Leiden. Ir. De Gruyter vertrekt voor twee jaa op uitnodiging van de Syrische regering naar Damascus om daar leiding te geven aan openbare werken. Water dupeert bewoners IN DEZE TIJD van het jaar met regen, sneeuw, vorst en dooi hebben vele achtertuinen en brandgangen in Leiden te lijden van een teveel aan water en ijs. Er zijn bewoners die laarzen hebben moeten kopen om zonder natte kleren bij hun schuur en huis te kunnen komen. Een van die natte complexen zijn de tuinen achter de woningen van de bouw vereniging De Tuinstadwijk aan de Lage Morsweg, van de Dijkstraat tot aan de grens met Oegstgeest. de drainage wordt bedekt, op een ondoor dringbare asfaltlaag is gaan gelijken. Van belang was dc mededeling, Een bewoner deelde ons mee. dat men op sommige plaatsen wel dertig centi meter en nog meer in het water zakt. Als het water bevriest, kunnen de be woners gerust van een particuliere ijs baan spreken. Er zijn al meer dan eens klachten ingediend, maar die zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. Vooral de brandgangen zijn onbegaanbaar, omdat de tuinen naar deze gangen aflopen. Tegen een dergelijke wateroverlast zijn twee maatregelen te ondernemen, name lijk de ophoging van de tuinen en de gan gen en drainage. Van de zijde van het be stuur van de woningbouwvereniging ver namen wij, dat de tuinen en de gangen aan deze kartt van de Lage Morsweg reeds van drainage zijn voorzien, maar deze functioneert bij een regen- en sneeuwval als van de laatste weken niet naar wens omdat de grint- en koolaslaag waardoor dat de woningbouwvereniging samenwerking met de gemeentelijke ingstichting juist nu heeft be sloten, dat nog vóór de aanstaande zomer in de twee lange brandgan gen en in de zijgangen een tegelpad zal worden aangelegd. Alle wonin gen die achter de Lage Morsweg liggen, zijn namelijk gemeentelijk bezit. KANTOORMACHINES DemmeniE. Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 Tuinbouw en Plant kunde In de bovenzaal van Zomerzorg kwa men gisteravond de leden van de afde ling Lenden vam Tuinbouw en Plantkun de bijeen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. H. Smit herkozen. Gekozen werden de heren W. Oudshoorn en A. Wetselear in de plaats van de heren C. van Egmond en M. J. Esseveld. De heer W Barnard koos men tot lid van de kas- commissie Herdacht werd in deze ver gadering de heer D. A. de Rooy. die dins dag ten grove is gedragen. Na de pauze verzorgde de heer J. Ver mande een praatje over beplanting en aanleg. Duidelijk Liet de inleider het ver schil zien tussen de Engelse en Neder landse gewoonten op diit gebied. Wij zien bloemen en beplanting graag als een ge heel. de Engelsman ziet deze afzonder lijk. De heer Jonker dankte de inleider hartelijk voor het inzicht, waarmee hij de aanwezigen had verrijkt. Premier E. Jonckheer van de Neder landse Antillen wil tegen het einde der week naar Nederland reizen voor overleg inzake de interpretatie van het statuut voor het Koninkrijk, aldus Beurs en Nieuwsberichten. Dinsdag had hij te Paramaribo een bespreking met de Suri naamse premier. Geslaagde demonstraties T^IJDENS EEN BIJEENKOMST, die was georganiseerd door de com- missie „Inter scholair e Culturele Ontmoeting", hebben de leerlingen van de Leidse middelbare scholen gisteravond in het Antoniusclubhuis hun prestaties op het gebied van muziek en declamatie getoond. Een jury, bestaande uit leraren van de verschillende scholen en enkele personen uit de wereld van het muziekonderwijs, beoordeelden wie er voor een prijs in aanmerking kwamen. Het programma, waarin muziek en voordracht elkaar afwisselden, was zeer lang. Het is echter begrijpelijk dat alle scholen met een gelijk aantal deelnemers(sters) voor de dag wilden komen, aangezien de wedstrijd niet alleen ging om de individuele, maar daarnaast ook om schoolprestaties. Wat de declamatie betreft kwam het Rembrandit Lyceum 't best voor de dag. Paul de Koning ontving voor de voor dracht van „Een huis" van Gerrit Kouwe- naar de eerste prijs. Mieke van Velsen kwam met „Morgen" van P. C. Boutens in aanmerking voor de tweede prijs. Ook de schoolprijs, die door de L.J.A. beschik baar was gesteld, mochten zij in ontvangst Muziek De schoolprijs voor muziek ging naar het stedelijk gymnasium. Het pianospel van Kees van Pinxteren van het r.k. Lyceum werd beloond met de eerste prijs. Zijn eerste nummer was „Menuet antique" van Ravel en zijn tweede „Toccata" van Gargiulo. Willy van Schalk van de Chr. Kweekschool kreeg de tweede prijs voor vioolspel (een stuk van Kreisler) én piano spel (Menuetto van W. A. Mozart er Melody van Schubert). De tijd, waarin de jury zich voor geza menlijk overleg terugtrok, vulden Margot en Annemarie met gekostumeerde dansen. Zij kregen hiervoor na afloop een bloe menhulde. De schoolprijzen werden uitge reikt door dr. Roosenschoon, chef van di afdeling onderwijs, en de heer Zunder- man van de L.J.A. De juryleden ont vingen uit handen van de heer Vodegel aan het eind van de avond een persoon lijke attentie voor hun gewaardeerde Foto-cabaret in Leiden Op initiatief van de fotohandel en onder auspiciën van de Stichting ter Bevorde ring van de Amateurfotografie worden in een 25-tal plaatsen van Nederland caba ret-voorstellingen onder de titel „Juist Belicht" georganiseerd. In een aantrekke lijk programma van ernst en luim worden de verschillende mogelijkheden van do fotografie op een geheel nieuwe wijze be licht. Medewerkenden zijn: de actrice Sonja van Weerdenburg, bekend van het gezelschap Toon Hermans, en de radio- en televisieacteur Dick Gabel. De pianiste Hansje Kerckhoff verzorgt do begelei ding; dc muzikale arrangementen werden samengesteld door Wouter Denijs. Op maandag 3 maart om 8 uur zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal een voor stelling van dit cabaret worden gegeven. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Schouwburg. 8 uur: Litterls Sacrum, op voering van ,,De kinderen van Eduard". Stadsgehoorzaal, 8 uur: K en O., con cert Rott Philh Orkest onder leiding van Eduard Flipse. solist Irma Kolassi. Volkshuis. 2.15 uur: vogelmiddag. Zulderkerk. 8 uur- bidstond voor Am- bon. sprekers ds. H Heule (Geref. predi kant alhier) en ds. W H Tutuarima, Am bonees predikant te Amsterdam Gebouw Leger des Heils, 7.30 uur: con tactavond. Oegstgeest: Irene, 8 uur: vertoning zendingsfilm „Hakahana". Vrijdag Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Prytaneum, 8 uur- K en O letterkun- decursus „Moderne literatuur". Foyer gehoorzaal, 8 uur: Anker mode show. Oud-Hortuszicht. 8 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Beambtenbond familie-avond. Het gulden Vlies, 8 uur- district Leiden opleidingscommissie In het boek- en ras- terdiepdrukkersbedrljf, uitreiking van di ploma's. Café Aniba, 8 uur: „Door Eendracht Verbonden", jaarvergadering. Herengracht 34. 8 uur: Leidse Smalfilm liga. Stadsgehoorzaal, 8 uur- K en O., po pulair concert Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otter'.oo, solist Piet Schijf. Luxor, 4.45 uur: K. en O., fllmserle „Lachen en laten lachen'" onder leiding van L. J Jordaan. Schouwburg, 8 uur: Litterls Sacrum, op voering van „De kinderen van Eduard". Antoniusclubhuis, 8 uur; feestavond speeltuinvereniging „Om de doorbraak". Ambachtsschool. 3.30 uur. afscheid van D. Scheer, leraar timmeren. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: Volk van Suriname. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Reyst. Steenstraat 35, telefoon 20136, en de apotheek Oegstgeest. Wilhelmina- park 8. telefoon 26274. Muzikaal evenement dat de Maatschappij voor Toon kunst te Leiden op 5 maart a.s. geeft, de gelegenheid bieden kennis te maken met het beroemde „Quin- tetto Chigiano", dat dan voor het eerst te Leiden zal optreden. Dit ensemble omvat een pianist, twee violisten, een altist en een cellist. Opgericht in 1939 ontleende dit kwintet zijn naam aan de beroemde Chigiano-academie te Sienna. Inmiddels verwierf het ensemble zich sn grote reputatie, o.a. tijdens concert- •Izen door Europa, Zuid-, Midden en Noord-Amerika. Thans is het kwintet op tournée in Duitsland. Het aantrekkelijke van dit concert zal, afgezien van dc kwaliteit van het en semble, zeker ook hierin zijn gelegen, dat het repertoire voor piano-kwintet, dat hoewel beperkt, toch een aantal belang rijke werken omvat, ons op die avond wat nader zal worden gebracht. Het programma zal de volgende werken om vatten: kwintet in b van Boccherinl, kwintet van Shostakovltch en kwintet in César Franck. Via een klassiek werk (Boccherini), een romantisch werk (Franck) en een modern werk (Shosta- kovitch) zullen we dus de ontwikkeling n dit genre duidelijk kunnen volgen. Het is wellicht interessant te weten, dat het pianokwintet in de 18de eeuw is voortgekomen uit het zgn. quadro. d.i. een sonate voor vier strijkinstrumenten met continuo- partij vooi clavecimbel. Dergelijke quadro's werden in de late barok periode vrij veel geschreven, al bleef hun aantal achter bij dat van de triosonates, voor drie strijkinstru menten en continuopartij. Toen nu het klavecimbel tegen het laatste kwart van de 18e eeuw in onbruik geraakte, deden zich twee mogelijkheden met betrekking tot het quadro: men kon de continuo-partij eenvoudig weg laten, dan ontstond een strijkkwartet, welk genre bij de grote Weense klas sieken (Haydn. Mozart en Beethoven) een groot succes zou hebben; men kon echter ook de klavecimbelpartij vervan- Venhof CREAM CRACKERS geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct. Los 28 ct pet 100 gr. Ook zoutloos. Een door een pianopartij, dan ontstond planokwintet. Boccherinl, een Itali- meester die vooral in Spanje heeft gewerkt, heeft naast ontelbare andere kamermuziekwerken ook dit genre met es beoefend. Zijn stijl sluit nauw bij die van de Weense klassieken. Franck schreef zijn kwintet in f circa 1880, dus ln zijn derde en belangrijkste periode. Het werk vertoont in vele op zichten dezelfde kenmerken als de en kele latere kamermuziekwerken, de vioolsonate en het strijkkwartet. De thematiek is compact en zeer geschikt voor polyfone ontwikke ling; tegenover dit ontwikkelings principe staat een typisch franckis- tische modulatietechniek, die zo rijk geschakeerd is dat ook de minder gespecialiseerde luisteraar voort durend geboeid blijft. Dit kwintet van Franck hoort men slechts zelden, tengevolge van dc zelden beschikbare bezetting. Het zal zeker be langwekkend zijn het werk nader te leren kennen. Hetzelfde geldt voor het onbekende pianokwintet van Shos takovltch. De Russische meester is tot ïu toe vooral bekend geworden door :ijn latere symfonieën, waarvan de grote lengte meestal wordt goedgemaakt door gemakkelijk aansprekende, vaak pathetische zeggingskracht en kleurige orkestratie (Leningrad-symfonie bijv.). Het zal zeker de moeite Ionen nu ook met zijn kamermuziek kennis te maken. Dr. J. van der Veen. Lezing voor Viro Leiden over de Benelux JN DE GROTE ZAAL van de Nationale Levensverzekerlngbank, Rapenburg 8, kwamen gisteren de leden van de afde ling LeidenOegstgeest van de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde bU- ecn om te luisteren naar mr. J. W. A. Huibregtse. ambtenaar b(J het ministerie van buitenlandse zaken, die sprak over de Benelux Economische Unie. Doel van die Benelux la volgens mr. Huibregtse de afbraak va-n grensbelem- meiringen. De verwezenlijking van dit streven Is al vergevorderd, maar die rei ziger merkt daar nog niet zo veel vam. Ver verwijderd is men nog vam het ideaal van de monetaire unie. Een stap vooruit is echter de uitwisseling van ambtenaren op enkele ministeries. Mr. Huibregtse erkende de bezwa ren, die door taalkundigen tegen het woord Benelux zijn ingebracht. Het „lux" van Luxemburg betekent wel „Licht" en „bene" kam uit het Latljm vertaald worden met „goed"; echter afls bijwoord. Desondanks heeft men besloten het woord te handhaven. Dolle dinsdag 1944 was de datum, waar op de Benelux startte. Afgezien vam het landbouwprobleem is 97*1» vam de handel tussen de drie landen vrij. Er is een vrij personen- en kapitaalverkeer cn vooral ln de grensgebieden is deze samenwerking erg nauw Mr. Huibregtse besloot zljm toespraak, die eigenlijk een resumé was vam wat 9imds de bevrijding op Benelux-terrein is gedaan, met te wijzen op het unieverdrag, dat een uiteindelijke visie bevat. In de bespreking gwvg hij verder in op deze «amenwerkink in de Europese economi sche gemeenschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3