CHRISTELIJK L De verdwenen miniatuur Hoogst belangrijke discussie in „Woord en dienst" Radicale splitsing van grote stads en dorpskerken De enige oplossing van het 1085'ne gemeendvlnden aIdi,s de probleem der massaliteit Die ellendige sctaapendè hoest... Geruchtmakend smaadproces tegen Italiaanse bisschop lie wereld gonst van HOMY SCHM De Wilde-Buskes I '1 IN dankbare gehoorzaam heid aan de Heilige Schrift als bron der pre diking en enige regel des geloofs doet de hele kerk, ook in haar ambtelijke ver gaderingen, in gemeen schap met de belijdenis der vaderen en in het besef van haar verantwoordelijk heid voor het heden, zich strekkende naar de toe komst van Jezus Christus, belijdenis van de zelfopen baring van de drieënige God. De kerk weert al wat haar belijden weerspreekt. Artikel X van de kerkorde der Nederlandse Hervormde Kerk. CLP DE jaarvergadering van de Vereniging van vrijzinnige hervormden in Nederland heeft ds. P. van Wijnen indertijd een referaat gehouden over de positie van de links-vrijzinnigen in de Hervormde Kerk. Voor deze links-vrijzinnige predikant bestaat er geen ab soluut verschil tussen de open baring in Christus en de ande re vormen van openbaring, in andere godsdiensten, in de mensheidsgeschiedenis, in de natuur en in ons eigen leven. De Bijbel verschilt niet princi pieel van andere boeken. Ds. Van Wijnen wil niet een belij dende kerk, maar een volks kerk, die de grote verscheiden heid van protestants denken en voelen, zoals deze leeft in ons volk, kan opnemen. Hij wijst een bijzondere, bo vennatuurlijke, voor alle tijden geldende openbaring, die in Is raël begonnen is, in Christus werd voltooid en in de Bijbel is neergelegd, af. Zijn geloofs overtuiging is volstrekt ondog matisch. INs. VAN WIJNEN propageert hiermee een kerkbegrip, dat volgens dr. J. J. Buskes in strijd is met het kerkbegrip van de kerkorde der Hervormde Kerk. Ds. Van Wijnen wil dat de kerk niet langer nadruk legt op het belijden, maar op de gezindheid. Hij wenst dat de kerk artikel X van de kerk orde opgeeft. Het gaat hem om de liefde die Christus getoond en geleerd heeft. Dit betekent voor hem niet, dat de kerk een ondogmatisch instituut voor charitatieve arbeid moet wor den; de grote vragen van het leven moeten steeds aan de or de komen, maar dit moet vrij gebeuren, niet gebonden aan een min of meer gelijkgescha keld belijden. Wanneer de kerk deze koers gaat volgen, zal zelfs voor de buitenkerkelijke de stap naar de kerk niet groot zijn. Dit acht de predikant noodzakelijk om een ware volkskerk te kunnen formeren. £)EZE rede is het uitgangspunt van de discussie die de or thodoxe predikant dr. J. J. Bus kes en de vrijzinnige dr. A. de Wilde gevoerd hebben in „Woord en Dienst". Deze briefwisseling begon in okto ber; begin februari werd het laatste artikel geschreven. Daarna heeft dr. P. J. Ros- cam Abbing een nabeschou wing geschreven, waarop nog een kort gesprek tussen hem en dr. Buskes volgde. Beider zijn van oordeel, dat het juist nu van belang is klaarheid te krijgen over de betekenis van artikel X en over de vraag naar de volstrektheid van de openbaring van God in Jezus Christus. Een meer officiële uit spraak van de synode hierover acht dr. Buskes ge wenst en dr. Roscam Abbing vindt dat het wel zin kan heb ben deze vragen aan de synode voor te leggen. In de komende dagen vindt u op deze plaats een samenvatting van deze bijzonder belangrijke discussie, die in en buiten de Hervormde Kerk sterk de aan dacht trok en trekt. Dat de sa menvatting nog flitsender moest zijn dan de briefwisseling zelf, behoeft geen betoog. Het leek ons echter nuttig deze samen vatting te plaatsen, omdat de discussie in de Hervormde Kerk andere gesprekken in beweging Commissie van Asser synode eoneiudeert: Kanttekenin ONGELIJKE STRIJD "pw 1 1 O IER EN DAAR heeft r AL ZIJN de openbare zittingen tot het voorjaar gesloten, dat wil niet zeggen, Tv dat de generale synode van Assen der Gereformeerde Kerken al haar werk zaamheden onderbroken heeft. Er zUn verschillende synodale commissies aan het werk en zo nu en dan krijgt men de resultaten van die arbeid onder ogen. Zo verscheen onlangs een rapport van de commissie uit de synode, die o.m. de zaak van het probleem der grote-stadskerken diende voor te bereiden voor de openbare behandeling. Deze commissie had te oordelen over voorstellen, die afkomstig zfjn van de deputaten voor de herziening van de kerkorde. Aan deze deputaten gaf de synode van Leeuwarden in 1955 de opdracht mee, het probleem van splitsing te bezien van grote gemeenten in wijkgemeenten, die toch een zekere gemeen schappelijke band zouden houden. Het probleem was sterdam en Rotterdam op de Leeuwarder tafel gelegd. de kerken Het voorstel van deputaten gaat uit van de wenselijkheid van kerksplitsing, ook al zouden daardoor vele wijkgemeen- ten ontstaan.. Maar het is o.m. in ge sprekken met afgevaardigden van Rot terdam, 's-Gravenhage-West en Amster dam gebleken, dat dit lang niet al tijd gemakkelijk kan. Daarom hadden de deputaten gezocht naar een alge meen kader, waarbinnen plaatselijk bij zondere regelingen getroffen kunnen Zij stellen zich de grote-stadskerk voor als een cirkel, waarbinnen zelf standige wijkgemeenten. Tussen de „grote" kerk en de wijkgemeenten verdeling van verantwoordelijk heid en arbeid plaatsvinden, die veel overlaat aan de vrijheid der wijkkerken (nl. Woord, sacramenten, opzicht en tucht). Er zou een algemene kerkeraad moeten komen, die als een grote kring de wijkkerkeraden omsluit. Naar de clas sis zenden de wijkkerkeraden afgevaar digden, de algemene kerkeraad niet. Deputaten willen, dat de synode de kerken aanwijst, die in de termen val len om zulk een weg van „gedeelde ver antwoordelijkheid" op te gaan. Slechts drie heeft zich Het enige argument, dat de sie wil honoreren is, dat de dienaren des Woords wellicht enige verlichting kunnen krijgen van hun zware taak om twee preken per week te maken. Maar dat kan gemakkelijk door kansel- ruil met een buurgemeente en behoeft een splitsing dus niet in de weg te staan. T ussenvorm '"PEGEN HET VOORSTEL van deputaten 1 (algemene, „grote" kerkeraad en wijkkerkeraden) heeft de commissie be zwaren. De algemene kerkeraad wordt een tussenvorm tussen kerkeraad en classis. Een kerkeraad is hij niet, want de wijkkerkeraad heeft eigen tucht recht, eigen beroepingsrecht en mag af gevaardigden naar de classis zenden, wat de „grote" kerkeraad in het voor stel van deputaten niet mag. En is het beslist noodzakelijk, dat de synode de kerken aanwijst, die voor splitsing in aanmerking komen? Men zou hier syno dale ingreep op de vrijheid kunnen vre- W/AT ZAL de uitkómst zijn van luchtaanvallen van de afgelo de ongelijke strijd, die op het dagen probeert Soekamo de ogenblik in Indonesië aan de gang genregering te Boekittingi in is? Deze vraag houdt velen in alle delen van de wereld bezig maar nergens vrijwel wordt het antwoord er op met zoveel spanning afge wacht als in Nederland. Niet omdat —•zoals in Djakarta wel beweerd wordt ons land verwacht, zijn oude positie weer te kunnen inne- kwaad daglicht te stellen eigen optreden te rechtva*rdi| Hij hoopt er (egelijkertijd mee bereiken, dat andere landen e terugschrikken, relaties aan b pen met de opstandelingen. Of hij hierin zal slagen, is nc duidelijk Ofschoon er enkele als een eind gemaakt wordt tenge^esten zijn, die de zijde het dictatoriale bewind van Soe- de centrale regering te Djakt synodale commissie. Zij bedoelt de thode om de wijken zulk een zelfstan digheid toe te delin, dat ze wel aparte kerken lijken, zonder dat zij als zodanig geïnstitueerd zijn. Wijkraden zijn nu eenmaal geen kerkeraden. Aan deze gewraakte nraktljk kleeft bovendien het bezwaar, dat zij de kerk splitsing niet zal bevorderen doch tegen gaan. In deze situatie blijft de ene stadskerk bestaan, maar dan als een formaliteit, een leeg, nonactief omhul- Voorstel DE COMMISSIE heeft zelf de volgende oplossing aan te bevelen. De grote; stads- of dorpskerk splitst zich terstond' of geleidelijk in zelfstandige kerken. Als I het er genoeg zijn, kunnen zij een clas-j sis tfürmen. Maar dan ook een classis, geen tussending. Naast die eventuele i classis kan men dan voor zaken als fi-1 nanciën en diaconie een regeling tref-1 fen, zoals er zoveel tussen de kerken be staan. De praktijk leert overigens, dat ook zgn. minderbedeelde wijken bij zelf standigwording op den duur zonder steun van andere kerken kunnen. Tot 1959 MAAR omdat dit probleem kerksplitsing alleen besp lot van het Indonesische volk, waar mede het met zoveel nauwe banden was verbonden, het ter harte gaat. daarnaast speelt ook het feit, dat Indonesië overrompeld dreigt te wor den door het internationale commu nisme, een rol van grote betekenis bij het beoordelen van de huidige si tuatie. Als Nederland weigert, zi§h officieel uit te laten over de jongste ontwik kelingen in Indonesië, zolang de strijd aan de gang is en er dus geen sprake kan zijn van erkenning van de tegenregering op Midden-Suma tra, betekent dit niet, dat het achter de centrale regering te Djakarta staat. Deze houding wordt slechts ingegeven door het besef, dat elke inmenging van bui tenlandse en vooral van Neder landse zijde onwenselijk is. Een dergelijke interventie, ook al zou zij tegen Midden-Sumatra en Celebes bij velen in Indon 5 kwaad bloed heeft gezet. Zo het er om een voorbeeld te men naar uit, dat overste Barifrc van Zuid-Sumatra, die zich in sleutelpositie bevindt, zijn steun i® Djakarta zal onthouden. De tegenregering in Midden-Sni tra aarzelt nog, of zij Soekarno president zal blijven erkennen, er zijn berichten ontvangen, wan blijkt, dat dit niet lang meer geval zal zijn. Als het vertroi in Soekarno eenmaal zal er voor de opstandelingen gi weg terug meer zijn. Aan de and onze regering kant zouden de zaken in Indont rouv i >geu veel eenvoudiger komen te ligp dan thans het geval is, nu ee nigzeggend compromis nog niet uitgesloten is. Men is op Midden-Sumatra ecU slechts bestaan uit morele steun niet meer bereid, zich gewonnen voor de tegenregering in Boekittingi, geven. De ongelijke strijd zal zou de positie van deze groep Indo- den voortgezet. Een massale s nesiërs, die voor het welzijn van hun van Java uit lijkt niet waars land willen strijden, verzwakken. lijk, omdat de regering in Djaki$st< ksplitsing alleen besproken isj pat dit laatste inderdaad het geval er niet veel voor zal voelen, besluit in Assen zien vallen, wel de uit spraak. dat de synode als enige rr lljkheid radicale splitsing-met-overïeg ziet. Een nadere beslissing wil de com missie laten komen van de synode van ütrecht-1959. wanneer een denutaat- schap overleg gepleegd heeft met de plaatselijke kerken die daarvoor in aan merking komen. En dat zijn er veel meer dan men op het eerste gezicht zou denken. Advertentie Oe beroemde CANADESE hoestsiroop Eerste doop in Barnevelds DEh!™^m«EvanmS'J«r«nsug" bezwaren. Zij vindt dat deputaten te zeer hervormde noodgemeente monde van haar rapporteur, prof. dr. K. Dijk, zeer verheugd betoond over de arbeid van deputaten en het resultaat daarvan. Maar de commissie heeft ook veel kritiek. Allereerst vindt zij, dat kerken van cir ca 3.000 zielen reeds blootstaan aan de gevaren van massaliteit en dat de de putaten zich niet hadden moeten beper ken tot gesprekken met afgevaardigden van Amsterdam (centrum), 's-Graven- hage-West en Rotterdam icentrum). Er zijn meer dan vijftig kerken, die eigen lijk voor splitsing in aanmerking komen; de commissie noemt uit Zuid-Holland: Delft, Den Haag-Loosduinen, Den Haag- Oost, Den Haag-West, Scheveningen, Voorburg, Leiden, Rijnsburg, Dordrecht, Rotterdam-Zuid, Kralingen, Rotterdam, Oharlois, Delfshaven, Maassluis, Schie dam en Vlaardingen. Te radicaal? De onvoltooide opdracht (Th* unfinishtd fo.lt) •n waarlijk getuigende filn vol innerlijke spanning. CHRISTELIJKE FILMACTIE mbureau Jank Hilve Tel. K2950^T -13751 De naam van de hervormde evangeli satie te Barneveld, die zoals bekend zelfstandige status tegenover de be staande hervormde gemeente heeft ver kregen, is gewijzigd in Nederlandse Hervormde Kerk. kring Immanuelkerk, Barneveld. De Immanuelkerk is de plaats van samenkomst; de evangelisa tie kwam tot vorig jaar in het concert gebouw bijeen. Lidmaten van de Hervormde Kerk kunnen nu voortaan ook in de Imma nuelkerk hun kinderen laten dopen en het avondmaal vieren. Op zondag 2 maart hoopt ds. J. van Veen voor de eer ste maal in deze kerk aan zestien kin deren uit de gemeente de doop te bedie- Bij het debat eerder tot t De bediening van de sacrementen het bevestigen van huwelijken en maten geschiedt nu volkomen kerkorde- lijk, terwijl de hieruit volgende inschrij- I vingen in de kerkelijke registers plaatselijke gemeente op gezag horen, zegt de commissie ietwat ironisch. De stadmens heeft de verscheidenheid der gaven nodig; hij staat „midden in de cultuur" en moet „gevarieerd" gees telijk gevormd worden en daarom kan hij niet tevreden zijn met de eentonig heid van de dorpelingen. Aan dit ongees- telijke spel wil de commissie niet mee- w—i handgemeen gekomen. Verschei- .Om op de duur tot een meer bevre- doen; zü vindt dat in deze gedachten- dense afgevaardigden werden gekwetst, digende oplossing te komen wordt er - gang veel „vlees en wereld" meespeelt Het gevecht begon toen iemand een in de kerkorde bepaald, dat er elk jaar jen vraagt zich af waarom men dit nooit tegenstander ongodsdienstig noemde. Het een gesprek moet zijn tussen de ambts- zegt van huisbezoek, cathechlsatte en tijdens het driedaagse debat al eens dragers van de kerkeraad en van zo'nl leiding van de wijkraad, wat Immers Hgn vechtpartij gekomen. I noodgemeente. look werk van één man is. onder de indruk zijn gekomen van de bezwaren, die vanuit de drie gehoor de kerken tegen radicale kerksplitsing zijn geopperd. Die bezwaren hebben des tijds (in 1924) Den Haag niet weerhou den en onlangs Utrecht en Groningen niet om tot splitsing over te gaan (een splitsing die zich in Den Haag niet vol doende heeft doorgezet). Verschil in welstand van de leden en dus in de financiële mogelijkheden tussen de kleine kerken is te overko men door een accoord van financiële samenwerking (het is geen schande om een hulpbehoevende kerk te zijn) en diakonale onderlinge steun. Rondpreken Tafelpoten met krassen? Prachtbijts Ceta-Bever! T an de kansel als overspelig gebrandmerkt Te Florence Is gisteren een proces be- 1929 tussen de Italiaanse staat en het gonnen tegen mgr. Pietro Fiordelli, bis- Vaticaan gesloten verdrag van lateranen schop van Prato, in de buurt van Flo- is de „vrijheid van het geestelijke gezag" rence. die van smaad wordt beschuldigd, gewaarborgd. En in artikel zeven van de De bisschop had omtrent een jong paartje Italiaanse grondwet staat dat „staat en dat wel voor de wet was gehuwd, doch kerk, ieder op hun eigen gebied, onaf geen kerkelijke plechtigheid wilde, ver-hankelijk en soeverein zijn" aldus mgr. klaard dat het „in concubinaat" leefde. Fiordelli. 1 De vraag die de rechtbank te beant- De gedaagden de bisschop en de pas- woorden heeft 1», of binnen de kerk be toor die vanaf de kansel het oordeel van woordingen, die aan het canonieke recht de bisschop had bekendgemaakt, waren ontleend zijn maar bulten de kerk als sinaad kunnen worden aangemerkt, open- op het huwelijk dat de 33-jarige g: handelaar Mauro Bellani met het meisje Lorriana Nuniziati sloot. Bellani is politiek links georiënteerd, en de r.k. dat 0..„. „„0-t„u„1KHU pers in Italië deelt dit voortdurend met (persbureau Reuter) of communist (rJc. grote nadruk mede. Het paar volstond pers) is. met een burgerlijk huwelijk. De r.k. bladen wijzen er op, dat dit de De bisschop schreef de rechtbank onder I eerste maal is sinds het concordaat dat meer: „Ik was, als gevolg van de grote een Italiaanse bisschop voor de recht- bekendheid, die opzettelijk aan dit be-1 bank moet verschijnen. Zij betonen zich treurenswaardige voorval is gegeven en verontwaardigd dat de bisschop voor de ook met het oog op de opschudding, die rechter moet verschijnen „omdat hij zijn het onder mijn gelovigen had veroor- j plicht heeft gedaan." zaakt. genoodzaakt in het openbaar be-1 kend te maken in welke pijnlijke toe- j Aio- verearWimr Nff OV stand dit paar tegenover de kerk was! fT verëaaering Vr.U.V. komen te verkeren. Het is mijn plicht de evergadering van de Na- hoogheid van het sacrament en de heilig- .nale Christelijke geheelonthoudersver- heid van het kerkelijk huwelijk te ver-en}&in& zal op 10 en 11 april in de dedigen." schouwburg te Deventer onder presidi- De bisschop verklaarde ook dat hij niet um van ds. M. Groenenberg, hervormd wilde dat zijn houding zou worden uit- Preoikant te Amsterdam, worden Beleed als een erkennine. dat een han- houden. Op 9 april zal de ontvange i kunnen zijn, blijkt uit de laatste belangrijke eiland bijna onverdefi 1,0 beschuldiging van Soekarno, als zou te laten. De marine een buitenlandse macht begonnen zijn, het oproer in de buitengewesten uit te buiten. Een van de twee we- macht zullen het voornaamste m moeten doen. Zij kunnen veel kwaad stichten reldmachten wenst volgens Soekar- de Sumatranen het leven uittp] no, dat Indonesië zich bij haar aan- moeilijk maken. De blokkade sluit en zou zich dientengevolge be- echter niet doeltreffend te moeien met binnenlandse aangele- want er is nog steeds een level genheden. Het is duidelijk» dat hier- ruilhandel mede de Verenigde Staten worden gapore bedoeld. Door verdachtmakingen als deze en door intimidatiepogingen als de de gang tussen 8 de Sumatraanse kust, de bommen van Soekarno hebbt de wil tot verzet niet kunnen bj n ken. Baptisten gemeenten in cijfers Uit de thans verschenen statistiek van de Unie van baptistengemeenten in Nederland blijkt, dat het ledental op 1 januari totaal bedroeg 7675, 192 meer dan op 1 januari 1957. Het aantal bij de unie aangesloten ge meenten bedraagt thans 54 en vermeer derde met een door de stichting van een nieuwe gemeente te Groningen-Noord. Van deze 54 gemeenten bleven drie ge meenten in zielental gelijk en gingen er twintig in ledental achteruit. In 1957 werden er 332 personen gedoopt tegen 374 in 1956. 452 attestaties werden afgegeven 392 ontvangen. 53 personen traden andere kerkformaties tot de unie en 29 werden opnieuw lid. 57 perw onttrokken zich, tegen 86 in 1956. Ad tien personen werden van het lidnu schap uitgesloten. Dg unie heeft 45 predikanten evangelist-voorgangers. Zeven baptist gemeenten staan nog buiten de der welke die in Paramaribo ei (België). Voorzitter van de unie d: F. E. Huizinga, predika gelo(O). met verschenen. De bisschoppelijke veroordeling sloeg Hjk gebruikt mogen worden. Voor k~ '^-jarige groot-1 Italiaanse wet is het burgerlijk huwelijk 'en eerbaar als het kerkelijke. Hiei geheel buiten staat de kwestie, de bruidegom links-georiënteerd gelegd als een erkenning, dat delwijze, welke betrekking heeft op het geloofsleven, door een wereldlijke rech ter kan worden beoordeeld. In het in 29 „Hou nu maar op met dat gejammer!" brom de hij. Hij was zelf helemaal ontdaan. Zo een verrassing. Hij had helemaal niet geweten dat zijn vrouw kon huilen! Hoewel ze reeds vijfen dertig jaar getrouwd waren. Mevrouw Külz snikte, alsof ze alle verzuimde gelegenheden wilde inhalen. „Vergeet het nu maar," troostte hij. „Morgen ben ik toch weer thuis! En wat moeten de klan ten wel denken, wanneer je zo behuild achter de toonbank staat. Leg een doekje met koud water op je ogen." Ze snoot haar neus en maakte aanstalten te gaan spreken. Maar daarna bedacht ze zich en huilde verder. „Ik geloof dat er in de winkel is gebeld," merk te hij op. „Nu, het ga je goed, Emilie. Dus tot morgen. Groet de kinderen." Vlug hing hij de hoorn op. Buiten, voor de telefponcel bleef hij staan en wreef nadenkend zijn kin. „Dat had ik al twin tig jaar geleden moeten doen!" dacht hij. „Nu is het te laat! Nu helpt huilen niet meer Daar na ging hij langzaam in de hal terug naar de tafel waar de beide jonge mensen zaten. Op dezelfde tijd liet een witgebaarde heer zich voor Café Flint in Rostock vuur geven door een man die daar stond en zei: „Storm moet ogen blikkelijk twee man in een auto naar Wamemün- de sturen. Vijf anderen moeten hier aan het sta tion alle treinen controleren die var Wamemün- de komen." „Goed, chef." antwoordde de man. „Wie de drie ontdekt, belt onmiddellijk profes sor Horn in Hotel Blücher op. Ga n«ar boven en Erich Küstner: laat je aflossen. Jij gaat mee naar Warnemün- de." „Wat is er dan aan de hand?" „Houd je gezicht!" gaf professor Horn ten ant woord, nam beleefd voor de ander zijn hoed af en stak de straat over. ZAALPOST Hoewel het reeds tegen de avond liep, stond Irene Trübner er op, dat het door haar voorge stelde uitstapje zou doorgaan. Ze lieten zich met de veerpont over de War- now zetten en reden daarna met de tram, waar van de rails vlak langs de zeekust door moeras en heide lopen, tot Markgrafenheide, het eind station. Van hieruit wandelden zij over eenzame wegen door het bos. Het is merkwaardig, in het bos denkt men meer dan ergens anders aan zijn kinderjaren. Toentertijd schenen de bomen veel, veel hoger dan ze waren. En het struikgewas der bosjes veel ondoordringbaarder en angstwekkender dan thans. Toentertijd geloofde men nog dat Roodkapje vlak in de buurt de boze wolf moest zijn tegengekomen. En wanneer men een hout hakker en zijn vrouw ontmoette, droomde men 's nachts» dat men de ouders van Hans en Grietje had ontmoet. Die ouders, die hun beide kinderen in het bos te vondeling legden, omdat hun inkomen achteruitging In die periode ziet men in het bos de woon plaats van elfen en dwergen. Op een wei, dichtbij de rand van de heide, ging Irene Trübner in het groene gras zitten. Ze ging zelfs liggen en staarde door het netwerk van halmen en blaadjes naar boven in de blau we hemel. De beide mannen hurkten noodge dwongen op het gras en zaten daar, alsof ze bij Chinezen op bezoek waren. De krekels stemden hun mandolines. De sprinkhanen oefenden zich in het verspringen en een lichtgelovige citroen vlinder of was hij alleen maar bijziende? streek neer op de kunstbloem, die op juffrouw Trübner's hoed was vastgenaaid. Het duurde minuten voor hij het bedrog merkte en zonder honig wegfladderde. Rudi Struve zei: „We moesten hier kunnen blijven! We zouden drie hutten kunnen bouwen Wat denkt u er van9 Mijnheer Külz kon van wilde konijntjes kalfsleverworst maken en Wie ner schnitzels. Juffrouw Trübner zou bosbessen kunnen plukken en de lindebloesemthee zetten. En het is zelfs mogelijk broodjes van beukeno- ten te bakken, heb ik gehoord." „En u?", vroeg Irene Trübner. „Wilt u dan helemaal niets doen?" ,,Ik zou paling en scholletjes thuis brengen!" „Kunt u vissen?", vroeg Külz. „Neen. Maar ik zou iedere dag met de tram ïaar Warnemünde gaan en de vissen in de roke rij kopen." (Woidt vervolgd) april zal de ontvangende afdeling een begroetingssamenkomst or ganiseren en op 10 april zal het ge meentebestuur van Deventer de afge vaardigden officieel op het stadhuis ont vangen, Op de avond van die dag wordt in de lutherse kerk een wijdingssamen komst gehouden, waarin zullen voor gaan ds. E. Huizing, baptistenpredi kant en de voorzitter, ds. M. Groe nenberg. Op de alg.-• e:i vergader.r komt in behandeling het onderwerp: „Drankbestrijding als orde". Op 11 a- pril zullen een drietal excursies ge maakt worden. De algemene vergadering moet drie leden van het hoofdbestuur kiezen gens het periodiek aftreden van de he ren A. L. van der Mey, J. J. Smit en dr. Joh. van der Spek te 's-Graven- hage, van wie laatstgenoemde zich herkiesbaar heeft gesteld. BbRufcPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Schelluinen: kand. J. Kooien te Delft; tc Goedereede: kand. J. A. de Waard te Rijsoord. Aangenomen naar Hillegersberg (jeugd- predikant voor alle wijkgemeenten): R. Alers te Brielle GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oude Pekela: S. S. van Dijk te Witmarsum. Bedankt voor Appelscha: G. de Zeeuw te Schoonoord Tweetal te Groningen-West (vak.-L. van der Zanden): W. A. Krijger te Schie dam en H. de Moor te Enschede. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Veen fN Br.): H. Rijkse te Vlaardingen Bedankt voor Veenendaal: K. de Gier te 's-Gravenhage. En mèt U, heeft MARGRIET zich afgevraagd hoe het toch kom je tegenwoordig geen blad meer kunt openslaan of je komt Schneider tegen. Wat is de achtergrond van het enorme succe dit jonge meisje? Niemand beter dan onze MARGRIET-reporter F Seeger kan U daarover inlichten Hij is de man, die van oud intieme vriend is van de familie Schneiderhij is de man op knie de kleine Romy eens paardje heeft gereden Het is MARGRIET een groot genoegen U de échte, de wóre Schneider te mogen voorstellen met al de ontwapenende charm haar jeugd. Een jeugd, die zoveel weerklank vindt in MARGRIET, MARGRIET zélf is nog zo héérlijk jong, zo écht een blad van dei Van 1 Maart af brengt MARGRIET U een serie artikelen over Schneider, rijk geïllustreerd met een aantal exclusieve en partic foto's van het berenvachtje af tot Keizerin Sissi toe Gc b Lek test;

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2