Jlietttirc friitórfjr (üiouranl bommen een op dorpje SOLA Djakarta gaf de eerste Sukarno wierp deur voor verzoening toe klap Prinses per [orjaal naar JD iirokopondo Kwestie-Soedan is voorlopig bijgelegd HERENIGING OP AGENDA VAN TOPCONFERENTIE D Mensen als wij langs Jezuslijdensweg Bestedingsbeperking vindt men erg moeilijk te verteren heel Grillig weer - daarna zachter Gedistilleerd 16 pet. minder Üii Itiii ATERDAG 22 FEBRUARI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11193 Directie: t oiEMEB Hoofdredacteur: Dr. B. diemer Chef-red.: H. W J ens erin R CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leider, en Omstreken „$touhttstirb is oheWfum myo in legeer ifjenspoet" Argentijnen RIJP VOOR democratie ZIE PAGINA 5 E EERSTE BOMMEN zijn gevallen. Gisteren hebben twee Mitchcll- bommenwerpers van de Indonesische luchtmacht een aanval gedaan het plaatsje Painan, aan de westkust van Sumatra, 70 kilometer van dang. Er vielen zeven lichte bommen, waarvan enkele een brug over een ii beschadigden. Daarna werd Painan met de boordmitrailleurs bestookt, lar er vielen geen slachtoffers. ,Voor een vreedzame regeling van kwestie zijn bombardementen als niet bevorderlijk", zei minister rahap (verdediging) voor radio ing een verrassend gematigd nmentaar op deze gewapende actie de centrale regering. Eveneens radio-Padang werd overste mba op Noord-Celebes op de hoog- gesteld van het bombardement en ngemaand, zich niet tot overijlde den te laten verleiden, tob gisteren weer hebben Catalina' de luchtmacht landingen uitgevoerd iet meer van Singkarak ten noorden Padang. Na Sukarno's rede, waar- ade toon in de officiële vertaling enigs- iwas verzwakt, maar die niettemin be- üd niet getuigde van de wil om tot een lelijk te komen, is de Sumatraanse foregering in spoedzitting bijeenge- aen. Premier Sjafruddin verklaarde te- aver persvertegenwoordigers, dat Su- r.o\ oorden de deur hebben gesloten T verdere pogingen om tot een vreed- M oplossing te komen. Geweld is nu mogelijk", zei Sjafruddii aiet wij zullen het eerste schot Hij had gelijk, want kort daarna de berichten over het bombarde- in Painan, waar de mitrailleurs fclden op het moment, dat de bevolking voor een Mohammedaanse biddag de moskee begaf. Mgemeen werd verwacht, dat de tegen- lering Sukarno spoedig zal verwerpen leider van Indonesië. Sjafruddin heeft langdurige strijd voorspeld, waarbij lerom zal gaan, wie de ander op econo- Z6 J PARAMARIBO, 22 februari 'HINESE, INDONESISCHE, Hindo- staanse, Neger- en Europese kinderen a behorend tot het koninkrijk der tderlanden onder het Huis van Oranje, fbben in Paramaribo hand in hand voor inses Beatrix gedanst. Zij maakten deel an de jeugd balletgroep van het Cul- 1 Centrum Suriname, dat gisteravond de Prinses werd bezocht. De jeugdgroep bracht enkele specifiek lonaamse tafereeltjes voor het voet wit, onder andere Sranang Printjie Boe- (Surinaams Prentenboek) waarin een kotomissies optreden. Het jeugd- /an het centrum speelde een sym- ferder op de dag had de Prinses, juist :eend van haar bezoek aan het itelijk deel van Suriname, ver- digers van enkele sociale in- ontvangen, met wie zij gedu- anderhalf uur van gedachten wis- >ver problemen op sociaal en maat- lelijk terrein. Ook sprak zij in een t ongedwongen sfeer met vertegen- ers van de studerende jeugd. De ippen van de Koninklijke mare- waarvan zij beschermvrouwe is. eveneens met een bezoek ver- Zij boden de Prinses een cadeau [Vanmorgen is de Kroonprinses al vroeg welschap van premier dr. Ferriqr en ictscommissaris mr. J. van Petten en 1 echtgenoten naar Brokopondo afge- ?er auto ging het naar Zanderij. 1 een extra motortrein werd over- die het gezelschap naar Kabel, *0 klein dorpje aan de Surinamerivier het oerwoud, bracht. Hier bezocht *mses Beatrix het Prinses Juliana-hos- van de Evamg. Broedergemeente, groot gezondheidscentrum in de "Khtige hete oerbossen, waar vooral de salaria wordt bestreden. De directeur, dr V. Jansen, ontving de Prinses, die het henhuis bezichtigde. Vanmiddag werd reis naar Brokopondo met korjalen ''ortgezet. INRUILACTIE 20% REDUCTIE bij inlevering van °ud tafelgerei, wegens enorme be langstelling verlengd TOT EN MET 1 MAART misch gebied de meeste schade kan toe brengen. In verband met de blokkade van den-Sumatra en Noord-Celebes en het in beslag nemen van vijf schepen door de Indonesische marine, zijn de reders in Singapore huiverig geworden voor de ruilhandel met de opstandige gebieden. De regering van Singapore legt hen even wel niets in de weg, evenmin als aan overste Ventje Sumual, die op doorreis naar Padang in de kroonkolonie werd ver wacht. Den centrale regering fee Djakarta heeft de leiders der opstandelingen overste Hus sein en Sumual beschuldigd van verduis tering van rp. 543 miljoen aan buitenlands geld, verkregen uit onwettige ruilhandel met Singapore en andere plaatsen. Hus sein zou 22.500 ton copra hebben verkocht voor 33 min roepiah, 20.000 ton rubber voor rp. 65 min en 5000 ton koffie voor rp. 27 min, Sumual en Somba 150.000 ton copra voor rp. 222 min. Voorts heeft de Indonesische regering een beroep gedaan op buitenlandse cor respondenten te Padang om zich te be perken tot berichten betreffende feiten en zich niet te laten gebruiken als spreek buizen van een bende avonturiers. Zij erkent het recht om nieuws te verzame len, maar er moeten nieuwe normen wor den toegepast met betrekking tot de ver- zamelmg van nieuws, zegt zij. Bij de beëdiging van de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Indonesië heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, verklaard, dat Amerika grote belangstelling heeft voor de toe komst van Indonesië en dat de totstand koming der republiek Indonesia voor eei deel gevolg is van Amerika's belangstel ling voor haar grondvesting. De perschef van het ministerie, Lincoln White, seide, dat de toestand van Indonesië zo is, dat Amerika zijn ambassadeur daar zo spoedig mogelijk aanwezig wil zien. Het volgt do toestand nauwlettend. President Carolos Garcia van de Fhdlippijnen heeft te Manilla de be schuldigingen naast zich neergelegd, dat het een onvriendelijke daad der Philippijnen, dat Indonesische rebel len daar mogen blijven. Sumual is als koopman daar genomen en men heeft hem een visum gegeven op grond van het door de Indonesische regering ver strekte paspoort, zeide hij. Er was geen sprake van. dat de Philippijnen een officiële waarnemer naar de tegen regering zouden zenden. Maar de pers kan wel waarnemers daarheen laten gaan. De regering van Si ga pore heeft de uit voer van wapens naar alle Indonesische havens verboden. Daarentegen beweert het Indonesische persbureau Antara dat uit Midden- Sumatra 85 kisten wapens Atjeh zijn bin nengesmokkeld. Een vertegenwoordiger van de Japanse scheepvaartbeurs zeide, dat een voorge nomen levering van twee vrachtschepen aan Indonesië niet doorgang zal vinden, als deze voor Midden-Sumatra bestemd blijken. Een klein aantal vooraanstaande poli tici te Djakarta heeft volgens A.P een bemiddelingsplae» opgesteld onder leiding van Ruslan AbdUlgani, vice-voorzitter van de nationale raad. Het beoogt een presidentieel kabinet met Sukarno als leider en Hatta als zijn plaatsvervanger. Hatta zou geen doorslaggevende bezwa ren hebben De Par tal ÏJasional Indonesia en de Nahdatoe! Celatma zouden er voor ijveren en men acht hél mogelijk, dat de Masjumi medewerkt, doch de ten houden zich afzijdig. Hatta zou een persoonlijke koerier Midden-Sumatra hebben gezonden reactie op Sukarno' O', rrt. U Frankrijk wil een gehele isolatie Algiers-Tunis De strook niemandsland, die Frankrijk tussen Tunesië en Algerije wil, zal toch nog de evacuatie van zestig tot zeventig duizend mensen met zich meebrengen. De Fransen beogen hiermee een volkomen isolatie tussen Algerije en Tunesië. De „dode strook" zal zich over een leng te van 240 km uitstrekken van de Mid dellandse Zee tot bij de Sahara en een breedte hebben van zestien tot tachtig kilometer. In twee gevechten met Franse strijd krachten zijn meer dan honderd Alge rijnse opstandelingen gesneuveld, zo is gisteren te Algiers bekend gemaakt Tunesische beschuldigingen, dat Fran sen Tunesische patiënten uit een Frans ziekenhuis zouden hebben gezet, zijn door de Fransen met klem tegengesproken. Het aantal Tunesische patiënten in het bewuste ziekenhuis bedraagt nu 131. tweemaal zoveel als het aantal Franse teravond het debat over de door Soedan tegen Egypte ingediende klacht voor onbepaalde tijd uitge steld, nadat Egypte had meegedeeld besloten te hebben de stemming in het Noordsoedanese gebied over de Verenigde Arabische Republiek niet te houden. Eerst zullen Soedainese verkiezingen plaats hebben en dan is Egypte van plan de kwestie met de nieuwe Soedamese re- Dringend verzocht de gouver neur van de Amerikaanse staat New York om hulp van het leger. De bevolking van zijn staat is getroffen door een on gekende kou. Op alle mogelijke manieren tracht men zich tegen het gure weer te be schermen. De een maakte een masker van kranten, de ander wikkelde zijn voeten in, zoals Chinese vrouwen dat vroeger deden (foto rechts). Een heli- kopte7 bevrijdde twee kinde ren uit een volkomen ge- isoleerde boerderij. Autobotsing: een dode, vier gewonden Op de Helvodrtse weg te Vught zijn gis- teraivond omstreeks hailf tien twee perso nenauto's en een vrachtwagen op elkaar gebotst. Van de inzittenden van de per sonenauto's moesten er vijf ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Den Bosch worden gebracht Een van hen. de 55-jarige P J. var C. uit Tilburg, Is vannacht aan de ver wondingen bezweken. De toestand zijn 54-jarige echtgenote en van zijn A. v, d. C., is ernstig. De schoondochter H. van der C.-G. heeft een hersenschud ding. Van de Inzittenden der andere auto's kreeg mevrouw F. uit het dorp Zeeland een schedelbasufractuur. De oorzaak was dat een uit de rich ting 's-Hertogenbosch komende personen auto aan de lnmkerkani van de weg reed en daardoor in botsing kwam met achter eenvolgens een personenauto en vrachtauto, komende uit de richting Til burg. De auto, rijdende in de richting Til burg, Bonn stelt bondgenoten voor: regering van West-Duitsland heeft aan de permanente N.A.V.O.-raad voorgesteld de kwes tie van de hereniging van Duitsland op de agenda van een eventuele top conferentie te plaatsen. De weste lijke mogendheden hebben dit voor stel in beginsel aanvaard. Verder is in Bonn door de Westdurtse mi nister van defensie. Strauss, de opmer- Gasvergiftiging in Amsterdam Het bejaarde Amsterdamse echtpaar Giebels is gisternacht door gasvergifti ging om het leven gekomen. Een wijk verpleegster, die 's morgens de beide hulpbehoevende mensen zou komen hel pen, vond de deur gesloten. De 85-jarige man en zijn 86-jarige vrouw werden dood in bed aangetroffen. In de aan de slaap kamer grenzende keuken stond een gas kraan open. De man schijnt per abuis al vaker de gaskraan te hebben openge draaid, als hij deze wilde afsluiten. In Rotterdam is de 75-jarige mej. C- Fartuch gistermiddag in haar woning aan de Frederiksstraat dood in een stoel ge vonden. gestorven door gasverstikking. Buren hadden de politie gewaarschuwd dat de vrouw niet open deed en is uit het huis een sterke gaslucht kwam. De poli tie heeft toan de deur geforceerd- Het bleek, dat er een lek in de gasbuis was, die onder de vloer doorliep. kelijke verklaring afgelegd, dot het Wes ten bereid moet zijn het plan-Rapactó met het Oosten te bespreken. De Westduitse mi-meter stelde evenwel die volgende voorwaarden: 1. De hereniging van Duitsland moet besproken worden 2. De aitoomvrije zone moet ook Honga rije. Roemenië en Bulgarije omvatten Het Westen zou anders in een nadelige positae komen. Het akkoord over de a-toomvrije zone kan slechts gezien worden ads een on derdeel van en een eerste stap in de richting van een ailgemene ontwape- n ingsovereen komst gering te bespreken. De onderhandelingen zuiden dan niet aflleen betrekking hebben op het omstreden gebied, maar ook over een a-kkoord over het gebruik van de ri vier De Nijl Aangenomen wordt, dat Kalro op het ogenblik onderhandelingen met de rege ring van AbdoeLlah Khalil zinloos acht en hoopt beter te kunnen praten met een andere Soedanese regering. Het debat had een rustig verloop. De sba-ndpuniten van Egypte en Soedan wer den uiteengezet en verdedigd. Ten slotte nam de raad het besluit de bespreking voor onbepaalde tijd op te schorten, nadat erop was aangedrongen de bestaande toestand te handhaven in afwachting van het resultaat van nieuwe pogingen een regeling te vinden voor het Kwart miljard aan schatkistpapier Het ministerie van finanoiën deelt mede dat zij bij de inschrijving op schatkistpa pier van 21 februari 73.5 miljoen zes maands promessen heeft toegewezen tegen 97.967 per 100.000 of bijna 4 pet dieconto, en 130.9 min. 12 maands-pro- en tegen 95.552.80 per 100.000 of 4% pot. Drie-maands promessen zijn niet toegewezen. De derde wijze En zij vielen neder en bewezen Hem hulde. En zij ont sloten hun kostbaarheden en boden Hem geschenken aan: goud en wierook en mirre Mattheus 2 vers 11. aan het Kind van Bethlehem hoort ge reeds de stemmen van het Paasfeest en van het Pinksterfeest. De stemmen van het Paasfeest: het „kruist Hem, kruist Hem" van een mensenmassa die een aardse koning begeerde en dus een mens „wiens koninkrijk niet van deze wereld waa" verwierp- Eerst goud en wierook en mirre maar een kruis als de mense lijke droom bedrog lijkt. uit het oosten, een zoon van Cham, donker van huid en zwaar van baard. Hij brengt de mirre, het parfum der rijken, afkomstig uit Afrika. En met die gift was hij Nlcodemus voor, die mirre bracht naar de hof van Josef van Arlmathea om de gestorven Koning te eren. Een zoon van Cham en een zoon van Abraham: voor bei den is Jezus gestorven. En voor belden staat open het nienwe Jeruzalem, waar de lofzang voor onze Koning eenwig opklinkt. Enquête P.v.d.A. wijst uit: Nederlandse volk slecht ver teerd. Na jaren van een voorspoe dige ontwikkeling en een langzaam stijgende welvaart eensklaps te wor den overvallen door een gedwongen beperking op het levenspeil is ken nelijk te veel geweest Deze conclusie is getrokken uit een grote enquête, die de Partij van de Arbeid eind vorig jaar heeft gehouden. In oktober van het vorige jaar zijn aan 300.000 gezinnen verdeeld, over 400 gemeenten enquête formulieren gezonden met een tiental vragen over de actuele politieke en maatschappelijke verhoudingen. Om een groot mogelijke spreiding over alle groepen van de bevolking te verkrijgen, zijn de formulieren op de meest willekeu- ige wijze verspreid. Er zijn ongeveer 80,000 formulieren ruim 25 pet. terug ontvangen. Dit hoge percentage wordt als aanwijzing gezien, dat de belangstel voor politieke vragen belangrijk gro- is. dan wordt verondersteld. Nieuwe regering s nu een regering zou moeten worden gevormd, welke partijen zouden daarin volgens u dan zitting moeten hebben? Zo luidde één der vragen. Bijna 80 pet. bleek een andere samenstelling van het kabinet te willen. Het blijkt, dat het kabinet in zijn huidige samenstelling meer steun vindt op het platteland dan in de grote stad, al zijn de verschillen niet zo heel groot. Het tegenwoordige kabinet wordt gewaardeerd door de arbeiders dan door de middengroepen en de zelfstan digen. Bij hen, die hun voorkeur voor een an dere samenstelling uitspraken, geniet de toevoeging van de V.V.D. aan de bestaan de partijen in het kabinet veruit de voor keur. nl. 32 pet. van allen, die een nieuwe combinatie ontwierpen. De tweede plaats wordt ingenomen door hen, die uitsluitend een regering van P.v.d.A. en K.V.P. wen sen (17 pet.). Een derde belangrijke stro ming wenst de A.R. uit de zittende rege ringscombinatie te verwijderen (12 pet.). Een laatste groep van voorkeuren, die eveneens omvangrijk is betreft de 119é> van degenen, die de P.v.d.A. alleen als minderheidsregering dus, aan het bewind Ten aanzien van de vraag over de so ciale voorzieningen gaf de meerderheid als zijn mening, dat na de invoering van Geef Uw zenuwen ontspanning Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend VINOBASIS N.V. AMSTERDAM. (Van onze weerkundige medewerker.) OP DE MEESTE PLAATSEN werd vanmorgen hier in het westen 68 mm regen gemeten, veroorzaakt door een storing die gisteravond van Engeland over Zeeland naar België trok. Achter deze storing wordt met een zwakke noordelijke wind koudere lucht aangevoerd, waarin nog enkele hagel- en sneeuwbuien voor komen. In de komende nacht kan tijdens opklaringen de temperatuur tot om het vriespunt dalen. Morgen zal de bewolking weer gaan tcenemen. want een depressie bU IJsland voert zachtere oceaanlucht In de richting van de Noordzee. Deze lucht kan ons tegen morgenavond bereiken, hetgeen opnieuw mei enige regen gepaard gaat. Het weer blijft dus nog zeer wisselvallig met na morgen een stijging van de temperatuur. De afzet van binnenlands gedistilleerd is vorig jaar met 16 procent gedaald, die van gedistilleerd nit het buitenland bleef nagenoeg constant. Dit kan worden afgeleid uit de accljns- cijfers. zoals deze giBtcren op de be stuursvergadering van het produktschap voor gedistilleerde dranken werden toe gelicht In 1957 werd voor 24.358.000 geëx porteerd, tegen ƒ21.859.000 In 1956. Syriërs vóór fusie De Syriërs hebben gisteren met een overweldigende meerderheid de fusie van hun land met Egypte goedgekeurd en pre sident Nasser gekozen als eerste president van de Verenigde Arabische republiek. de wettelijke weduwen- en wezenvooraie- ning en de op hsnden zijnde verbetering van de invaliditeitswet verdere voorzie ningen aan ieder persoonlijk moeten wor den overgelaten. Het aantal dat meent, dat de grens der verplichte sociale voorzie ningen is bereikt, is In de stad aanzienlijk groter dan op het platteland. (Advertentie) Fa D. Kret en Zn. rfET WEEK DM EUROPA lil KOUDER WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht op klaringen en overwegend lichte vorst. Morgen toene mende bewolking en plaat selijk enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit noordelijke, later uit uiteenlopende rich tingen. Iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zondag 23 febr. Zon op 7.41, onder 18.07; Maan op 9.08. onder 23.32. Maandag 24 febr. Zon op 7.39, onder 18.09; Maan op 9.34, onder Op 26 febr. eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1