'Winkelcentrum Z.-West nadert voltooiing Agenda voor Leiden Autotocht van ouden van dagen stuit op bezwaren Schitterend concert met gloed en levensvreugde Mr» Brederveld benoemd tot secretaris in Almelo VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 Vanmorgen werd eerste winkel in gebruik genomen IET DE OPENING van een sigarenmagazijn aan het Bevrijdingsplein is vanmorgen om tien uur de functionering van het grote winkel- intrum in de omgeving van de Vijf-Meilaan begonnen. De winkels en de ir foningen aan dit plein zijn nu klaargekomen en in de loop van de vol- Ïle weken zullen de meeste achtereenvolgens worden betrokken. Ze zijn niet alle verkocht, maar over verscheidene worden al onderhandelingen «voerd. Bij de heer J. W. Roskam wapperde vanmorgen de vlag, want hij ?jj rkeerde in de gelukkige omstandigheid, de eerste winkel te mogen j,0| enen. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van 5tp itionaal Grondbezit en de bouwonderneming Panagro te Warmond. cent um aan het Bevrijdingsplein, 650 de hoek van de Vijf-Meilaan en de Dtgomerystraat, bevat zestien win- s Het Bevrijdingsplein in Leiden Zuid-West, waar vanmorgen om tien uur de eerste winkel werd geopend Foto N. van der Horst Nieuw bestuur V.V.S.L. Gisteren zijn alle leden van het bestuur der Vereniging voor Vrouwelijke Studen ten te Leiden voor 1958-1959 definitief ge kozen. Het zijn de dames T. Kooistra (praeses), M. M. S. Schoemaker (ab-actis), E. Badon Ghyben (quaestrix), H. M. van Veen (assessoir I) en E. H. van Gulik (assessor II). Scherpe politiecontrole in Leiden Gisteren heeft de po.litie een scherpe controle op straat uitgeoefend, waarbij 136 processen-verbaal werden opgemaakt wegens verkeersovertredingen en 's avonds wegens het niet functioneren van de fiets verlichting. twee-en-dertig woningen. De iels zien er zeer aantrekkelijk uit, grote etalages en veel glas, en aan afwerking van de woningen is ook zorg besteed. Het centrum is ge- nwd in opdracht van Nationaal Grond- Den Haag door de N.V. Panagro [Warmond, die ook de 252 woningen de bouwvereniging Eensgezindheid. >n Vijf-Meilaan en Wiardi Beckman- it, op haar naam heeft staan. Drie, vier en vijf flats boven de woningen hebben of vijf kamers. Het is moge- ,dat de winkeliers optiekrijgen op woning die onmiddellijk boven de nkel ligt, maar niet elke winkelier kt van deze mogelijkheid gebruik, t boven een winkel mensen kunnen en, die met de zaak niets hebben te ken. De winkels zijn zo geconstrueerd, I van twee winkels één grote kan irden gemaakt. Verscheidene zaken Hen van deze mogelijkheid gebruik ter. Langs de Vijf-Meilaan komt het j: Vijf-Meiplein te liggen, waaraan op bet ogenblik al wordt gewerkt. Het Bevrqdingsplein is en het Vuf-Mei- 0 plein wordt zeer royaal aangelegd, grote tegels in verschillende iren en de modernste lampen, die avonds een hel licht uitstralen. Aan het vyf-Meiplein zijn 24 winkels 'oningen gebouwd (hier drie lagen, in tegenstelling tot het Bevry- üngsplein, waar de woningen In twee lagen zyn opgetrokken). Verwacht wordt, dat de tweede serie tussen april en juni klaar komt. De prijs van de woningen varieert van 19.500 tot 25.500 gulden, uiteraard naar gelang het aantal kamers. Die van de winkels van 27.000 tot 55.000 gulden; dit verschil houdt verband met de ligging in de winkels (op een hoek), de grootte i het beschikbaar zijn van een garage. De bouw van het winkelcentrum is vlot verlopen. Men is er in september mee begonnen; de uitvoerder kan zeggen, dat hij erin geslaagd is, de 252 woningen van Eensgezindheid en het winkelcentrum in twee jaar af te leve- »n. Op het ogenblik bouwt Panagro ook ;n winkelcentrum in Emmeloord. Nationaal Grondbezit heeft gepoogd, verkoop van deze winkels en wonin gen aantrekkelijker te maken door voor het eerst in Nederland het in Engeland bestaande systeem van huurkoop toe te passen. Dat betekent, dat de eerste be taling slechts tien a 15 procent van het totale bedrag behoeft te zijn en dat ge durende vijftien jaar een bedrag moet worden betaald voor aflossing, rente en buitenonderhoud. «JCharlotte Köliler met „Yvette" in Leidse schouwburg Op 7 maart om 8 uur zal onder dciën van de Leidse boekver- i persvereniging in het raam van d Boekenweek 1958 Charlotte Köh- in de schouwburg „Yvette" van r de Maupassant voordragen e avond is een onderdeel van de vijf avonden bestaande toernee, deze grote voordrachtskunste- res door ons land maakt. Burge- ïester jhr. mr. F H. van Kinschot topt de voordrachtsavond te ope- a M«n schrijft ons over „Yvette": Het is een luchtig en toch weemoedig *»al, dat zich afspeelt in de Parijse aimonde. in de tweede helft yan de d|e eeuw De heldin, Yvette. is de &ter van een dure lichtekooi. Zelf is whter volkomen onschuldig en onbe- rcen en wanneer ze op schokkkende ize geplaatst wordt voor de realiteit 11 haar moeders bedrijf, is haar ont- Htenis zo groot, dat ze probeert, zelf- plegen. Ze wordt echter gered een jonge man, die op haar ver- is. Terwijl de auteur laat voorzien, de dochter dezelfde weg zal opgaan haar moeder, bespeurt men toch ook 1 huiverend heimwee naar de oor- takelijke zuiverheid. .Vvette" is een aangrijpend en reëel •haal en werd door de bekende actrice 'rlotte Kohier gekozen tot het stuk. *mee ze haar toneeljubileum wil vle- 1 Charlotte Köhle is trouwens de fc. die deze vertaling van Maupas- ta meesterwerk voor het voetlicht mag Puzzel-prominenten L Mevrouw Korswagen, Da Costa- rtr»at 38, Leiden; 2. N. van Poel- Zonneveldstraat 2, Hazers- woude-Rijndijk. 3. J. Wessel, „Nar- ^5'. Dr. mr. Van den Berghstichting. "oordwijk-Binnen. O A. ZWART o HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN Blijkens de Staatscourant van gisteren Is de inspecteur van 's rijks belastingen G. J. L. van Willigenburg, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der registratie successie te Leiden, verplaatst Lezers schrijven ons Geen overeenstemming bij oud-militairen Onder dit hoofd kwam op februari j.l. in dit dagblad een stukje voor, afkomstig van de afdeilng Alphen aan den Rijn van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruls. Als bestuur van het district Zuid-Hol land van deze Bond hebben wij gemeend ernstig protest tegen dit stuk te moeten aantekenen en u, lezer, een indruk te ge ven over de werkelijke gang van zaken. De afdeling Alphen aan den Rijn verwijt het hoofd- en districtsbestuur, dat geen medewerking is betoond en men zich ge- distancieerd heeft van de afdeling. Het tegendeel is echter waar. Het hoofdbestuur heeft zich in twee brieven tot de voorzitter van de afdeling, de heer C. Koren, gericht. Deze brieven zijn beide echter onbeantwoord gebleven. Het districtsbestuur heeft zich met drie brieven tot de afdeling gericht, en wel op 3 februari, 19 maart en 20 september 1957 De brief van 3 febr. is beantwoord en hield o.a. de belofte in, dat op de e.v. bestuurs vergadering een lid van hoofd- en/of dis trictsbestuur zou worden uitgenodigd deze vergadering bij te wonen. Deze belofte is echter nooit nagekomen. De brief van 19 maart is wel in het af delingsbestuur besproken, maar het daar voor opgestelde antwoord is nooit verzon- De brief van 20 sept, is op een uitge sproken negatieve wijze beantwoord. Zoals u hier dus uit kunt constateren, zijn er van de zijde van het hoofd- en districtsbestuur wel degelijk stappen on dernomen om tot een oplossing te komen, doch deze zijn nooit serieus aanvaard. Het districtsbestuur is nog steeds te al len tijde bereid, zich met de afdeling te verstaan om de gerezen moeilijkheden uit eg te ruimen. Namens het districtsbestuur: P. DE VRIES, voorzitter; Ph. J. A. COURTIER, secretaris. RADIO vraag brochure bij de handel ol NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V. falanyiy/u: SUPER B 7 M, L, FM, 6 buizen f 218,- STANDAARDSUPER C7[,«, l, FM. 7 buizen. J luidsprekers f 288,— MEESTERSUPER D 7 K, M, L, FM, klonkregisler, 5 luidsprekers f 360,— alle In edelhouten kasten S-GRAVENHAGE POSTBUS 1068, Vereniging Lakenhal gaat leden werven In de gele zaal van de Leidse Lakenhal werd gistermiddag een vergadering gehou den van de Vereniging van belangstellen den in de Lakenhal. Er was geringe be langstelling, maar zoals (ie voorzitter, prof. dr. A. W. Byvanck. meedeelde, telt de vereniging slechts 48 leden Besloten werd op een binnenkort te houden ling een overlijdenspenning aan te kopen voor De Lakenhal voor rekening van de vereniging. De directeur van het museum, drs. J N. van Wessem, deed de suggestie, ook een bijdrage te geven bij de aankoop i het stel- Besloten werd, een folder len om leden te W2rven. Gedacht werd aan vijftienhonderd folders. Er werden enkele namen voor het be stuur genoemd, maar oiftdat er enkele jaren niet was vergaderd, werd nog mand definitief gekozen. De heer R. O. Fock stelde voor, ook bij studenten aan te kloppen voor het lidmaat schap; dit zal worden onderzocht. De pen- ningmeesteresse, mej. F. A. Ie Poole, z ongeveer vierduizend gulden in kas Vrijdag Prybaneum, 8 uur: K. en O., letterkun- decursus „Moderne literatuur". i uur: K. en O. vertrek bussen naai Houbrusthallen Den Haag voor Weense ijsrevue. Gebouw Groenesteeg 16, 8 uur: zen- dingsavond Baptisten Gemeente, W. An- ceps uit Marseille over het zendingswerk 1 Frankrijk. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Kon. Vereniging directie van 's rijks belastingen te Utrecht, op het monumentale en Imposante. Bo- Leidse comité onderzoekt nu andere mogelijkheden De Freitas Branco dirigeert in Leiden het Residentie Orkest gese dirigent Pedro de Freitas Branco het Residentie Orkest te horen en te zien dirigeren. Onze verwachtingen Waren dan ook hoog gespannen, temeer omdat het Residentie Orkest toch al, mede dank zij Van Otterloo, de laatste jaren op een zeer hoog peil musiceert en derhalve een bekwaam dirigent alle gelegenheid biedt grootse dingen te verwezenlijken. De Freitas Branco stelde ons zeker niet teleur. Reeds bij de inzet van Webers ouver ture Euryanthe was het duidelijk, dat hij met dit ensemble wist om te gaan als met een vertrouwd instrument en dat hij bovendien ook zeer na keurig wist, hoe men deze briljante, bruisende muziek tot werkelijkheid moet maken. Het was een typisch zuidelijke visie op Weber, die hier tot uiting kwam; het was waarschijnlijk daardoor, dat we plotseling beseften, dat Weber toch ook in niet geringe mate schatplichtig is geweest aan de Italiaanse operastijl van zijn tijd, met name aan Rossini. vendiien maakte Uninsky aanvankelijk een zeer nerveuse indruk, althans hij nam de tempi zeer snel en soms griMrig, zodat het orkest met moeite volgde Van het prachtige derde deel af en met name in de finale herstelde het evenwicht zich geleidelijk, zodat toen toch nog een hoog niveau werd be reikt. Het spel van Uninsky was op zichzelf niet zelden prachtig van pressie en opbouw, het spel van een groot mee.-ter, wiens affiniteit echter niet in de eerste plaats uitgaat naar de sfeer van Brahms. Zijn vertolking miste tezeer de rust en de brede poëzie, waarop deze muziek naar ,ons gevoel reCht heeft. In de finale voel de de solist zich evenwel geheel thuis en zo was de grote geestdrift der toe hoorders na deze uitvoering volko men gerechtvaardigd. Hoogtepunt Problematischer was de uitvoering van Brahms' tweede pianoconcert in Bes. met Alexander Uninsky als soliisL Het werk is opzichzelf a-1 problematisch, want eigen lijk is het meer een symfonie met gaat-piamopartij, dan een echt virtuoos pianoconcert; de orkestpartij is zeker belangrijk als de pianopartij, zodat de samenwerking tussen dirigent en list veel afhangt. Sponning Nu was deze samenwerking helaas niet steeds volmaakt. Vooral in de eerste twee delen werd menigmaal een spanning tus sen beider opvattingen merkbaar. di< schade berokkende aan het geheel. Ter wijl namelijk De Freitas Branco de parti tuur meer van de elegische en lyrische kant benaderde, scheen Uninsky plaats de nadruk te willen leggen De volgende week wordt onder auspi- lën van het comité voor een autotocht an de ouden van dagen aller gezindten wederom een inzameling gehouden, waar de opbrengst dient ter dekking van de kosten, verbonden aan de organisatie dese jaarlijkse uitgaansdag. Dit jaar wordt het uitstapje voor de dertigste maal voorbereid, doch het staat nog niet hele maal vast, dat het weer bet karakter zal dragen van een autotocht. Verschillende factoren dwingen het mité ertoe een andere vorm te zoeken, waarvan een der belangrijkste het feit is, dat de Rijkspoliti In verband met het drukke verkeer het niet langer verantwoord acht een dergelijke gelijk lange file auto's langs de verkeers wegen te dirigeren, en niet langer bereid is door een escorte een veilig verloop min of meer te garanderen. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden het comité dit grote risi co nog veel rpinder durft te aanvaarden. Het heeft zich de vraag gesteld, of het. mede in verband met de gewijzigde maat schappelijke toestanden en verhoudingen, nog wel wenselijk la zijn werkzaamheden voort te zetten, doch het heeft gemeend die vraag, althans voor het Jaar 1958, be- igend te moeten beantwoorden. Het liet zich daarbij leiden door de gedachte, •en abrupt einde van zijn activiteiten honderden bejaarde Leidenaars van 70 jaar en ouder een grote teleurstelling m betekenen. Onderzoek Het stelt thans een onderzoek In naar de terzake bestaande mogelijkheden en il te zijner tijd van zijn bevindingen me dedeling doen. Inmiddels heeft het gemeentebestuur de volgende week als collecte-periode aan het comité toegewezen. In ieder geval dus vast, dat er ook dit Jaar iets onze bejaarde stadgenoten zal wor den gedaan. Wat dat zal zijn, is op het ogenblik nog niet bekend, maar in ieder geval zal het geld kosten en zal dus de collecte moeten doorgaan terwijl evenzeer vast staat, dat het comité over geen andere geldbronnen beschikt dan die welke voortspruiten uit de goedgeefsheid van de Leidse burgerij. Moge de sympathie ,die velen ni 30 jaar lang jegens de doelstellingen het comité koesteren, ook ditmaal In de opbrengst dezer collecte tot uitdrukking komen. Het hoogtepunt van de avond lag ons in de uitvoering na de pauze Kodóly's Dansen uit Gailamta, zeer slepend van melodiek en ritmiek en vendien bijzonder mooi georkestreerd. In deze muziek, die tegelijk elementair aard en geraffineerd van toon is. voelt deze dirigent zich uitstekend thuis: Dit bleek ook bij de volgende programma nummers: Elegia van de jonge Portugese componist Joly Braga Santos en de twee de suite Bacchus et Ariane van Albert Roussel. De Blegia ls voornamelijk interessant ais proeve van schilderachtige instrumen tatiekunst. want noch de inhoud noch de vorm getuigt van grote oorspronkelijk heid. De directie van De Freitas Branco was echter zo overtuigend en geestdrif tig, dat men de zwakke kanten van de partituur snel vergat. Het was in elk ge val de moeite waard kennds te nemen var een muziekstijl, waarvan we in Nederland praktisch niets afweten. Ten slotte bracht de suite van Roussel, eveneens een voornamelijk illustratiei en orkestraal boeiend werk, een fraaie apotheose van een grote lijnen schitterend concert. Het langdurige applaus bewees, dat Pedro de Freitas Branco te Leiden een grote indruk heeft gemaakt en dat men hem. liefst met het voortref felijke Residentie Orkest, steeds graag zal terugzien. Een beetje zuid- puropese gloed en levensvreugde kunnen we in dit kille klimaat wel gebruiken. Dr. J. van der Veen ..Litteris Sacrum", opvoering van „De kinderen van Eduard", blijspel. Station, 2 uur: afd. Leiden Ned. Reis- vereniging, vertrek per bus naar tent stelling „Brazilië" te Rotterdam. Harmonie, 8 uur: feestavond Vereni ging van gerepatrieerden voor Leiden en Omstreken. Marekerk, 7 uur: padvinders(sters) bij eenkomst ter gelegenheid van de Baden- Powell-herdenking, spreekster mejuf frouw H. J. Oudenbroek te Den Haag. Marekerk, 7 uur: bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente, ds. W. G. Overbosch te Amsterdam over „Aanklacht en aan bidding". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: Volk van Suriname. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48. telefoon 21060, en de apotheek te Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tele foon 26274. Concertnoviteit in Leiden Op woensdag 26 februari zal in de stads gehoorzaal een uitvoering plaats hebben van een aantal mannenkoren in samen werking met het accordeonorkest „Neer- landia". De mannenkoren zijn Kunst na Arbeid, Inter Nos en Onderling Zangge not, dirigent Louis van Wijngaarden. Dit optreden met een accordeonorkest is voor Leiden een noviteit. Het programma is met zorg samengesteld. Het vermeldt wer ken van Würthner, Schubert, Bruckner, Honegger, Ponchielli, Sullivan, Mahr, Fü- cik, Berlin en Elgar. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Arie zn van M- N. A. van den Berg en C. Stolk; Jacqueline Mariet- te dr van F. C. de Vos en W. H. Kort hals; Willem zn van N. Rensen en N. L G. Roos; Eduard Alexander zn van A A. Nijp en A. den Brave; Arie zn van W. Houtman en P. J Ketel- OVERLEDEN: E. van der Henst, 81 jr. weduwe v. L. J. van der Veer: J. Groen- huijzen, 82 jr. man; S. van der Grift, 86 jr, weduwe v. L. Rodenburg; W Keij- zer. 77 jr, weduwe v. J. Haasnoot: M. C van Eekelen, 85 jr, vrouw GEHUWD: P. W. Mark en A. D. Bron- meijer: J. D. Smit en E. M. Swaan; L. H van der Voet en M. P. Schouten: A. La- terveer en C Ruijtenbeek: N. van den Hoed en W. Nap; A. J. M. Duivenvoorden M. Heemskerk; L. H. M. van den Bere J. C. Vink; G. van de Pol en L. Dr- ing; C. Woudt en J. M. van den Berg. Breed inzicht in Leidse leven NA AAR wjj vernemen, is mr. E. Brederveld, tweede loco-secretaris van Leiden en chef van het kabinet van de burgemeester, in de gisteravond in Almelo ge houden vergadering van de gemeenteraad benoemd tot gemeente-secretaris aldaar, als opvolger van de heer J. van Drooge, die in oktober 1957 is overleden. Mr. Breder veld was Rummer twee van de door B. en IV. opgemaakte voordracht; nummer 1 was drs. C. P. van de Klooster te Zwolle. De benoeming is geschied met ingang van een nader te bepalen datum. Mr. Brederveld verwacht evenwel, dat hy zyn werkzaam heden in zyn nieuwe standplaats omstreeks mei zal beginnen. De heer Brederveld werd in 1922 te Leiden geboren. Na de lagere school volg de hij één jaar het u.l.o., maar het gym nasium lag hem meer. In 1941 verkreeg hij daar het einddiploma, waarop hij zijn intree deed in het Leidse stadhuis: 14 juli van dat jaar bij de afdeling financiën. Er zijn niet veel afdelingen in het ge meentelijke leven, waarvan de heer Bre derveld de functie niet kent. Op 15 ok tober 1941 kwam hij bij de afdeling derwijs. precies een jaar later by de af deling algemene zaken en op 1 nove 1948 werd hij secretaris van de directie van Gemeentewerken. Op 16 januari 1952 volgde zijn benoeming tot ambtenaar in Igemene dienst ter secretarie, aai kelij'k als referendaris; nu is hij admini strateur A (per 1 januari 1956). Sinds ei 1953 is de heer Brederveld chef het kabinet van de burgemeester sind6 9 december 1954 tweede loco-secre- taris In 1946 behaalde de heer Brederveld het diploma gemeente-administratie op 23 september 1952 deed hij zijn docto- examen in de rechten aan de Leidse universiteit. Vele functies Als gemeente-ambtenaar bekleedt hij vele functies. Hij toren van het gymnasium, e van toezicht op het middelbaar onderwijs, van de commissie strafverorde- ingen, van de juridische commissie, van commissie voor de markt- en haven dienst, van de verkeerscommissie, van de dienstcommissie gemeentesecretarie, de commissie Lakenhal Endegeest. Lid is hij van het school- melkcomité. Zijn activiteiten heeft de heer Breder veld niet tot de gemeentelijke 6feer be perkt. In de Geref. Kerk van Leiden be kleedt hij het ambt van diaken. Het Ge ref. rusthuis kent hem als secretaris de ohristelijke kweekschool als zitter. Hij is Lid van het bestuur diaconessenhuis en van het steunfonds de stichting Diaconessenhuis. Een groot aantal functies, die ervan getuigen, dat de heer Brederveld voor het Leidse leven in zijn vele facetten warme belang stelling heeft. Wel overeenkomsten i een onderiioud dat wy met mr. derveld hadden, kon hij on6 al iets lieuwe standplaats vertellen. Almelo was hem onbekend; vroeger is hy ■ioorheen gereisd, maar kénnen doet hij Almelo niet. De gemeente heeft ongeveer vijftigduizend inwoners. De bevol king is er gemoedelijk en burge meester mr. J. M. Ravesloot heeft de heer Brederveld*de verzekering ge geven. dat er een prettig ambtenaren team is. Wat het stadhuis betreft gaat de heer Brederveld er bepaald op achteruit. In Almelo bestaat dat uit twee herenhuizen en een 6emi-permanent gebouw. De problemen van Almelo liggen op planologisch, industrieel en verkeers technisch gebied. In tien jaren is de bevolking gegroeid van 38.000 tot 50.000 mensen. Dat brengt uiteraard ruimte- lyke problemen mee. De industrie wordt beheerst door de textiel, maar gaat het in deze branche minder goed, dan wordt een grote groep art^iders getroffen; vandaar dat wordt ge streefd naar indiistriespreiding. Het verkeer ls al evenzeer een knelpunt al6 in Lelden; Almelo heeft tal van nauwe 6traten De groei van de be volking komt in hoofdzaak door de trek van de industrie en de vermin- Vroege lente in Leiderdorp dering van werkzaamheden op het platteland. in de politieke verhoudingen van Al melo weerspiegelen zich die van Leiden, Er zijn 5 prot.-christelijke leden, 11 voor de p.v.d.a., 6 voor de k.v.p., 3 voor de v.v.d. en 2 voor de c.p.n. Van de wethou derszetels zijn er twee aan de p.v.d.a. toe bedeeld, 1 aan de prot.-chri6telijken en Hoewel het nog precies een maand duurt, voordat de le^e in het land komt en de eerste bloempjes hun kopje mogen opsteken, heeft het schaap van de heer W. G. Demmendal, Achthovenerweg 1, Leiderdorp, zich daarvan niets aangetrokken. Met voorjaarsvoortvarendheid heeft het vannacht het leven geschonken aan vier lammeren, zodat op de boerderij te Leiderdorp de lente de kalender een maand vooruit is. Foto N. van der Horst 1 aan de k.v.p. De portefeuille van fi nanciën wordt ook in Almelo door de prot.-christelijke wethouder beheerd. Het spreekt vanzelf, dat rtien in Almelo alles in het werk stelt, mr. Brederveld zo spoedig mogelijk een huis aan te bieden. De woningnood is er vrij groot; het aantal verhuur bare middenstandswoningen is be perkt. Het afscheid hier zal deze geboren en getogen Leidenaar niet gemakke lijk vallen, maar dat neemt niet weg, dat hij met verwachting zijn nieuwe werkkring zal betreden. Prof. Banning vandaag zeventig jaar Prof. dr. W. Banning, buitengewoon hoogleraar in de theologie voor dc ker- keiyke sociologie en buitengewoon hoog leraar in de rechten voor de wysgerige sociologie aan de Leidse universiteit, is andaag zeventig jaar geworden. Onlangs chreven w-y uitvoerig over hem ter ge legenheid van zyn veertigjarig jubileum als predikant van de Hervormde Kerk. Prof- Banning werd in Makkum gebo- •n. Hij stond als predikant te Haarlo en te Sneek, in welke laatste plaats hem in 'erband met zijn benoeming tor directeur 'an de Vereniging der Woodbrookers in Holland met ingang van 1 april 1928 eer vol ontslag werd verleend met de be voegdheid van emeritus. Van 1931 tot 1941 hy leider van de arbeidersgemeen schap te Bentveld en in 1940 werd hij bevestigd als voorganger van de Vereni ging van vrijz. Hervormden te Haarlem. In 1944 werd hij predikant van de Herv Gemeente te Naaldwijk. Een jaar later volgde zyn benoeming tot hoofddocent Kerk en Wereld te Driebergen en in 1947 werd hij bevestigd als predikant in ilgemene dienst voor buitengewone werk zaamheden. Zijn benoeming aan de Leidse universi teit had plaats in 1946. Op politiek gebied heeft prof. Banning zich vóór de oorlog de S.D.A.P. en na de oorlog in de P v.d.A. bewogen. Contactavond Leger des Heils Gisteravond had In de zaal van het Leger des Heils een contact-avond plaats. Deze avonden worden gehouden in het kader van het door het Leger uitgeschre ven contactjaar 1958. De spreekster was de sr.-majoor Edel- koort, medewerkster aan het redactie- departement van het Leger te Amsterdam die op bezielende wijze wees op het hoogste gebod waarin sprake is van da bedoeling, God en naaste niet alleen ta dienen maar bovenal lief te hebben. „On der de leiding Gods", aldus do majoor, zullen we deze liefde kunnen opbrengen is bidden en dienen ons tot een verblijdende plicht worden. Aan het begin sprak een der Jeugd- werksters een kort woord. De avond werd opgeluisterd met muziek en zang. Donderdag zal dc brigadier Ph. van Dalen van de Legerkweekschool te Am stelveen de reeks contactavonden beslui ten. Inbraak in café aan de Middelstegracht In de nacht van woensdag op donder dag heeft zich een geval van insluiping voorgedaan in een café aan de Middelste gracht. Er werden een bedrag van negen gulden en- elf flessen bier meegenomen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 20 februari - Oeelaapd TOOr tut ex. aioologie: de be«r 1 C BleijerveM ta

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3