CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Loflied op het dorpspastoraat met völpon zie je er geen torst van Openbare les dr. E* Diemer aan Vrije Universiteit De Engelse kerken hadden grote invloed op sociale structuur 2 Stad en platteland Ds. R. Bijl schrijft in Woord en Dienst een loflied op het platteland. In een artikel, „De vreugde van het dorpspas toraat'stelt hij eerst, dat er in Christus geen stad of dorp is. Voor God zijn alle soorten aardbewoners ongesorteerd op één hoop geworpen. Theologisch is de mening niet van belang, dat het eigenlijke echte leven van een mens in deze tijd zich moet afspelen 'in de Europees- Amerikaanse cultuurkring, dat het moet worden geleefd in de grote stad. en dat je geen mo dern mens bent, als je niet weet wat industrialisatie en continubedrijf in het gezins leven aan invloed kunnen uit oefenen. /EVEN overwegingen heeft ds. Bijl hierbij. Allereerst de idylle en nauw daarmee verbonden de sarritas. Daarover schrijft hij o.m. De pastoorse kan haar lust tot bloemenkweek botvieren. De pas tor kan handenarbeid in het gezon de zweet zijns aanschijns doen. Zonder wroeging neemt hij de tijd om een konijnenhok te timmeren voor zijn zoon of de stofzuiger te controleren voor zijn vrouw. En 'de kinderen. Zij graven als de vossen en vinden gelegenheid voor holen. Zij bouwen als vogels en ze hebben grote nesten in de kastanjeboom. Veilig en vrolijk le ren ze lopen, autopedrijden eri fiet sen binnen de omheining van de te zien, hoe de bakker bakt, de tuinder plant en de boer zijn koei en melkt. Wat is 'het gezond om het ritme der natuur ongeremd te beleven. Wat is het gezond om de seizoenen als wachters en begelei ders van de arbeid der volwasse nen en van de spelen der kinde ren in functie te zien. En dan komt daar nog een paradoxaal genot bij: het genot om te winkelen en eens een uitgangsavond te hebben in de stad. v - TNAAR is op het dorp noodzakelijke *~J aandacht voor de s o cj o 1 o g i e. Ik spreek nu niet over de tijd voor studie om onmisbare kennis bronnen rustig te kunnen raadple gen. Graag wilde ik met bijzonde re nadruk wijzen op het feit, dat sociologische vraagstukken niet uitsluitend van belang zijn voor de grotere woon- en werkcentra. Het platteland komt na de stad ook aan de beurt. Het platteland is al aan de beurt door de onweer staanbare trek of wel de emigra tie naar de stad. Economisch en sociaal dringt de stad zichzelf op aan het platteland. In Emmen. in Drachten en in de IJmond beleven gemeenten en ambtsdragers, de omwenteling der maatschappij. Plattelandspredikanten hebben dus de belangrüke kans om met de ogen open lijfelijk terecht te komen in geheel andere levens structuren. - - de praktijk. Niemand moet namelijk menen, dat psychologische studie een over bodige luxe is, als men slechts heeft om te springen met de plat telanders. Niemand moet ook me nen. dat het platteland een soort primitief, achtergebleven gebied is, waar beschaving en ontwikke-. ling nog moeten wprden gebracht. Trouwens, hoe gevaarlijk zijn wij westerlingen tegenwoordig be zig de zogenaamde achtergeble ven gebieden te helpen met tech nische. medische en economische middelen, terwijl er op geen stuk ken na zo veel ijver en aandacht besteed wordt aan de waarlijk geestelijke hulp voor de losgesla gen primitieven. De stadsmens toont zich op het platteland ten onzent ook steeds enige graden handiger, gewiek ster. vrijmoediger, maar het staat te bezien of niet juist de stad mo- geestelijk, karakterologisch achterblijft en verachtert. Op het platteland komt men tenminste uitgesproken, uitgegroeide, volwas sen karakters tegen. y-t lijk pastoraat beoefenen. Heel in het kort betekent dat de leiding en de bewustmaking van de kerkeraad. Dorpsouderlingen en diakenen kan men met enig re sultaat laten deelnemen aan het theologische en breedkerkelijke le ven en meeleven. De ambten fun geren. Zelfs opzicht en tucht fun geren. De gemeente kan geleerd worden de ambtsdragers als zodanig te achten. De catechese is niet een slag in de lucht. De jeugd kan in zijn to taliteit bereikt en met een paar aardige hulpmiddelen zelfs tot ge zond enthousiasme gebracht. Het geheim is namelijk dat men de ge zinnen als zodanig kan aanspreken en de ouders tot meewerking op roepen. De kerkdiensten staan gelukkig met de zondagsviering in het cen trum van de aandacht. Het huisbe zoek is geen willekeurig nalopen van de noodzakelijkste- gevallen. De herder kan de kudde over zien. De herder kan de schapen bij name kennen. Rijksuniversiteit. Gepromo veerd tot doctor ln de geneeskunde op een proefschrift „Aethanolpraeclpltatle analyse van hlstomen": P. Bijvoet te Doorn. Ds. D. Zwart overleden In de leeftijd van 57 jaar is overleden ds. D. Zwart/ predikant van de gerefor meerde kerk te Andijk. Zondagmorgen na de kerkdienst voelde ds. Zwart zich onwel. Na een ziekte van enkele dagen is hij overleden. Ds. Zwart werd geboren in 1900 te Oosternijkerk. bezocht het Willem Lode- wijkgymnasium te Groningen en studeerde aan de Vrije Universiteit. In 1928 verbond hij zich aan de kerk van Oudemirdum. Hij diende voorts de kerken van Aalten (1932), Utrecht (1937), Halfweg (1944). In 1953 ging hij. na een herhaald beroep, naar Andijk. Bisschop van Haarlem krijgt coadjutor De r.k. bisschop te Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft aan de paus verzocht hem een coadjutor toe te voegen, daar zijn hoge leeftijd hem het waarnemen van het bisschopsambt bemoeilijkt. De coad jutor zou het recht van opvolging krij gen. De paus heeft meegedeeld aan dit verzoek te zullen voldoen. Motieven ter beoefening van de perswetenschap Wens van Kuyper nu vervuld Met een openbare les onder de titel „Motieven ter beoefening van de perswetenschap" heeft dr. E. Diemer hedenmiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam het lectoraat in de perswetenschap aanvaard. In zijn rede heeft dr. Diemer be toogd, dat de pers, hoezeer vaak on bewust, in tweeërlei opzicht levens beschouwelijk werkzaam is. In de eerste plaats omdat zij met haar be richtgeving de wereld beschouwt, in de tweede plaats, omdat zij, haar ter rein van berichtgeving universeel kie zende, zich richt tot de mens in diens universele belangstelling, tot de mens in zijn totaliteit. In de uitoefening haar taak, inlichtend en voor lichtend werkzaam te zijn, zal de we tenschap de pers dienend, steunend, wegen wijzend en waar nodig verma nend ter zijde moeten staan. Vooraf had dr. Diemer een beeld ge geven van de ingewikkelde structuur die pers en perswezen vertonen. Behalve in gewikkeld, is de pers voor de weten schap een object in beweging, waarbij, naar gelang van de omstandigheden, veelal een of meer aspecten en niet altijd het eigenlijke asnect voor een belangrijk deel de aandacht der bij het perswezen betrokkene op zich concen- Het eigenlijke ligt in het schepDen en bevorderen van publiciteit ter inlichting en ter voorlichting, een publiciteit van steeds universeler karakter, gericht op actualiteit en beoefend met continuïteit. Uit deze werkzaamheid valt de positie verklaren, die de pers in de samenle ving i-s gaan innemen. De krantelezer De pers als middel van communicatie betekent een betrekking tussen krant lezèr. De mens is in onze tijd kranteleL__ geworden. De krant wil gelezen worden en al zal er van de krant invloed uitgaan op de lezer, aan de andere kant zal de krant, in haar inhoud, in de keuze van te publiceren berichten, in d,e bewer king ook van deze berichten, zich door het zoeken, van de lezer laten beïnvloe den. Van de betrekking tussen krant er lezer weet'men in de prille persweten schap nog weinig en er valt hier nog veel researchwerk te verrichten. Van de mens als krantelezer worden inmiddels gewoonlijk twee. met elkaar samenhangende eigenschappen meld: zijn lijdelijkheid en het massaka rakter, dat hij zou vertonen. Echter, waar een. kleinere of grotere, veelheid van kranten is als in ons land daar heeft de mens als krantelezer een keuze, die bovendien steeds kan worden gewij zigd. De keuze is er een tussen kranten van onderscheiden individualiteit. Hiér ligt de mogelijkheid van een activiteit bij de krantelezer, een activiteit die de betoogde lijdelijkheid wezenlijk kan cor rigeren. Om deze reden ook kan binnen het to tale lezerspubliek onderscheid worden gemaakt tussen evenzovele lezerskrin gen en ligt in de individualiteit van de krant de band tussen krant en lezer. Daarom zal de publiciteit van een krant mede het karakter dragen van gerichte publiciteit en wordt elke krant als het ware een groepskrant. - Verantwoordelijkheid De wederkerige afhankelijkheid van krant en lezer betekent voor het perswe zen een verplaatsing van het overwe gend 'juridische (de persvrijheid) naar het overwegend sociale vlak. Het bete kent voorts de noodzakelijkheid om de zin voor eigen vrijheid, waarop de pers gaarne prat gaat, een diep gevoel van verantwoordelijkheid te paren. Zeker in ons land leeft onder wie bij het perswezen betrokken zijn de overtui ging, dat alleen bij scherp waken voor gezonde interne situaties, ook in econo misch opzicht, en bij besef van de hoge verantwoordelijkheid, de pers haar func tie ten overstaan van de lezer kan ver vullen. De aanvankelijke vrijheid is me de door de ingewikkelde structuur van het perswezen een beperkte geworden. Bij een juiste opvatting in de uitoefening van haar taak behoeft dit voor de pers niet uitsluitend verlies te betekenen. De noodzakelijkheid van het verantwoor delijkheidsbesef wordt haar nu, integen deel, dagelijks ingescherpt. Ten onzent zal het de pers gemakkei lijker vallen, de lezer ernstig te nemen, waar het tot het karakter van ons volk behoort, dat het. als met zovele andere zaken, ook met de pers ernst heeft ge maakt. Dr. Diemer heeft zijn openbare les besloten met eraan te herinneren, dat dr. A. Kuyper reeds in 1900 had aan gedrongen op het inruimen aan de Vrije Universiteit van een plaats voor het perswezen. i BER< IKPINGSWKRK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oegstgeest (accl.): mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Bedankt voor Strathroy Ont. (Cana da): C. L. Timmers te St. Pancras. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Tholen: H. van Gilst te Dirksland. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen het beroep van de pro vinciale kerkvergadering van Zuid-Hol land (standplaats Ridderkerk; ov. bep. 238 a-h): Ph. Ouwendijk, voorganger dei- Vereniging van vrijzinnige hervormden te Bolnes-Slikkerveer. Jubilea predikanten Zondag is het 45 jaar geleden, dat ds. O. W. C. van Willigen van der Veen te Hindelopen bevestigd werd tot predi kant der hervormde gemeente. Ds. Van Willigen van der Veen werd in 1886 geboren. Toegelaten tot de evangeliebediening door het provinciaal kerkbestuur van Noordbrabant was hij half jaar hulpprediker te Schiedam. ÏÏa de gemeente van Hindelopen diende de jubilaris die van Heeg 1918Nw. Stadskanaal (1922) en Rhoon, waar hij werkzaam geweest is van 1928 tot aan zijn emeritaat in 1951. Ds. Van Willigen van der Veen, die thans te Oosterbeek woont, is leraar godsdienstonderwijs ge weest aan de tweede christelijke h.b.s. (thans Joh. Calvijnlyceum) te Rotter dam-Zuid. Ds. W. S. Pontier, emeritus predikant van de gereformeerde kerk van Maas dijk, gedenkt zondag dat hij voor 4.' jaar bevestigd werd als predikant var de gereformeerde kerk van Kruiningen. In 1915 te Maasdijk gekomen, diende hij' deze kerk tot aan zijn emeritaat in 1953. Kanttekenii GEEN STATISCH WERKSTUK J-JET WAS en dat bleek wel het echter ook hier zeer reëel geldt algemeen gevoelen der Zuidhol- regeren vooruitzien is, mag landse statenleden niet geheel enenmale niet van worden bevredigend, deze min of meer vrij- gaan, dat het wel zal meevallt blijvende behandeling van de studie tegenvallen, zo men wil). Al Randstad en Delta en van de twee Haringvliet nodig zal zijn nota's over de landbouw en de re- expansie van de Randstad en creatie. Het is gemakkelijker spre- mee voor onze nationale ecoi ken, als het gaat om concrete voor- dan mogen wij straks niet w stellen, om een beslissing over dui- overrompeld en verplicht delijk omlijnde plannen. Hier en maatregelen te nemen op een dan doelen wij speciaal op het rap- stip, waarvan gezegd moet port Randstad en Delta betrof dat we de boot hebben gemist, het „slechts" een voorstudie, waar- zal reeds nu serieus moeten wi van een der statenleden zei: „Hier nagegaan op welke wijze de ben ik, maar het kan ook anders!" wachte ontwikkeling Al zal men toch ook niet dienen te banen kan worden geleid. Dai vergeten dat aan deze studie wel wij verplicht tegenover de g( degelijk een duidelijke en naar ons ties, die na ons komen, gevoelen alleszins aanvaardbare vi- Men kan bepaald niet zeggei sie ten grondslag ligt. Om bij het de staten enthousiast waren slot der bijna driedaagse behande- heel deze ontwikkeling. Er ling te beginnen; alle fracties in de laaiende geestdrift over deze s .staten hebben zich kunnen vinden culaire groei. Geen provinciaal: in een motie die de dank van gede- vinisme in de zin puteerde staten oogstte. Dit college weet nu welke richting voor de na bije toekomst de staten wensen vragen, en het is in feite dezelfde weg, die minst „Kijk iedereen wil hier zijn b vestigen." integendeel: er wareo vele zorgen, niet r de toekomst van de het dagelijks bestuur der provincie bouw en het bewoonbaar hu Vrije kerken meer Advertentie .-en. zyój uteeb fit/ Zodra Uw kinderen over verkoudheid klagen, of over hoofd-, keel- of kiespijn, wees er dai vlug bij. Eén 'ASPRO' help! direct en voor komt schoolverzuim. 'ASPRO' is onscha delijk voor hun maag en is het ideale\ huismiddel tegen allerlei kwalen. (Dosering: 2 ASPRO's voor Uzelf, maximaal 1 voor Uw kind) i de pijn verdwijnt! dan staatskerk In een voordracht vo'ór de En- :lse radio maakte rev. C. North cott onlangs duidelijk, welke in vloed de staatskerk, maar vooral ook de zg. vrije kerken hebben op de sociale structuur van Engeland Wales.'Deze vrije kerken tellen 750.000 methodisten, terwijl bap tisten en congregationalisten elk 200.000 leden hebben. De presby terianen, die ook tot deze kerken moeten worden gerekend, tellen alleen hun ingeschreven1 leden. Dat zijn er 60.000. .Orti-nu det be tekenis van de vrije kerken aan te duiden op het publieke leven, noemde rev. Northcott het terrein van de politiek. De zg. non-conformisten, zo zei hij, werden geen lid van de conservatieve partij, maar van de liberale en later van de arbeiderspartij (Labour). Ter wijl landheer en landgeestelijke angli canen waren en op de conservatieven stemden, koos de ambachtsman op het land en de predikant van de vrije kerk links. De vrije kerken zetten zich open lijk in voor betere scholen, ding van het kiesrecht uitbrei- alle kla: ;r vroeger der samenleving, die buiten vielen, en vooral, vroeg, voor betere oudedagsverïorging het begin dus v vaartsstaat. Bij de non-conformisten van Engeland van Wales werden religie en politiek iet gescheiden. Veel meer huldigde ..ien de overtuiging, dat op bepaalde tijden politieke acties nodig waren, om het geloof zijn waarde te doen bewijzen, Zo verkreeg de Engelse politiek haar bekende „morele gezicht", dat men zc ongeveer als het non-conformistische ge weten aanduidde. Onrecht in sociaal op zicht werd onder de loupe genomen en de tegenacties tegen bepaalde toestan den werden met gelovige hartstocht be vochten. Soms was men daarbij over- zelfgerechtigd. Dan sprak de tegenstander van huichelarij. Maar het is de verdienste van de leden van de vrije kerken gebleven, dat men thans in Engeland nog weet: in de algemene dingen gaat het om de dienst Socialisme Ook het ontstaan van het politiek cialisme werd in Engeland sterk door de vrije kerken beïnvloed In de eer ste tijd, na 1830, zochten vele leidende figuren van de socialistische beweging hun aanwijzingen in het Nieuwe Testa ment. Velen dezer socialisten werden le- kepredikers in de vrije kerken. De Brit- sociale beweging droeg toen de trek- i van een religieuze opwëkkingsbe- weging. En de Britse arbeiders geraak- 26 „Dat mag u niet zeggen!" Mijnheer Külz fluisterde hét slechts. Maar toen de ander hem geruime tijd vriendelijk en medelijdend aankeek, liet hij het hoofd zinken, als schaamde hij zich Voor die mensen. De jonge man ging verder met zijn sprookje. „Ze hadden een plan gemaakt. Dat plan was niet slecht. Want het was op een stevig funda ment gebouwd. Op de lichtgelovigheid van de bra ve man. Een van de bende verscheen als dou ane-ambtenaar. Hij opende de bagage en stal op die manier het sieraad uit de koffer, zonder dat de goede man argwaan kreeg. Eerst toen hij, omdat hij honger had, de coupé verliet, werden zij onrustig. Het sieraad hadden zij wel is waar, maar als de brave man nu, terwijl zij er niet bij waren, de koffer opende en de diefstal be merkte? Zij waren, zoals alle mensen van hun slag, op alles voorbereid. Roof en moord zijn na aan elkaar verwant. Maar de brave man keerde terug en was even vriendelijk voor hen .als voorheen. Dus kon hij er nog niets van weten. Maar toen hij opstond en uit zijn koffer siga ren wilde halen toen schrokken zij geweldig. Hij mocht de koffer in geen geval openen! Daar om haastten zij zich allen om de man sigaren en sigaretten aan te bieden. En hij was, omdat hij een brave man was, door zoveel hartelijkheid tot tranen toe geroerd." Mijnheer Struve pau seerde. Slager Oskar Külz uit Berlijn zat vooroverge bogen. Zijn gezicht was bloedrood en de vuisten lagen als hamers op de knieën. „Tot zover verhaalt het sprookje." deelde Stru ve mee. „Maar het is nog niet ten einde." „Toch wel!" Mijnheer Külz stond op. „Het Erich Këstner: sprookje is uit!" Hij pakte zijn stok en ging zon der nog iets te zeggen met zware passen naar de trap. De jonge mensen keken de oude, gebogen reus verbaasd na. Daarna sprongen zij gelijktijdig op en haastten zich achter hem aan. „Waar wilt u heen?" vroeg Irene Trübner angstig. Hij schoof haar hand onzacht ter zijde. „Naar mijn coupé!" „En wat wilt u daar doen?" vroeg Struve. „Afrekenen!" zei de oude man. „Ik sla die schurken hun hersens in! Met de vlakke hand! Laat me los!" „Neen!" wierp de jonge man tegen. „Al moest ik met u hier op het dek aan het vechten slaan! Hoewel ik u graag lijden mag! Al zou men ons daarna in het ziekenhuis brengen! In deze ge moedstoestand laat ik u niet naar uw coupé gaan!" Mijnheer Külz, deze goedmoedige mens, hief de vuist op, om de heer die Rudi heette, te slaan. Toen trad Irene Trübner tussenbeiden en zei: „Papa Külz! Wat mankeert u toch! Ik dacht dat u mij helpen wilde!" „Alles heeft zijn grenzen," bromde hij. „Be halve mijn domheid, zoals nu wel duidelijk is." Daarna liet hij de geheven vuist zinken en zei tot de anderen: „Neemt u mij niet kwalijk." „Helemaal niet." Juffrouw Trübner haakte haar arm in die van de driftige reus en trok hem stap voor stap naar de dekstoelen terug. „Alle rovers zult u toch niet kunnen doodslaan!" „Neen, alleen maar die in de coupé!" Rudi Struve lachte. Daarna opperde hij scep tisch: „Met tien vingers tegen tien revolvers vechten is iets waar je van moet houden." Hij drukte de brave man in een stoel. Zij za ten lange tijd zwijgend bij elkaar. Irene Trübner wees met de hand naar de horizon. De Duitse kust kwam in 't zicht. „Het gaat niet!" meende Külz na korte tijd. „Ik kan bij die kerels niet meer blijven. Dat gaat beslist niet! Ik stap in Warnemünde uit. Anders gebeurt er nog een ongeluk. Ik moet di rect van het schip af!" De trein had in Warnemünde de boot verlaten. Nu reed hij weer, zoals treinen dat behoren te doen, door weiden en landerijen en voorbij dor pen en kudden vee. Een reiziger, die vlak na Ko penhagen in slaap gevallen en nu eerst wakker geworden zou zijn, had nauwelijks kunnen raden of hij zich nog in Denemarken of reeds in Meck lenburg bevond. De beide landschappen lijken als twee druppels water op «elkaar. In een coupé tweede klasse onderhield een wit- gebaarde heer. die een donkere bril droeg, zich met een textielfabrikant uit Krefeld over de Euro pese exporthandel. (Wordt vervolgd) ten daardoor niet in dezelfde materia listische denkwijze als die op het vaste land. Het Britse socialisme behield lan ge tijd een eigen karakter, ofschoon de vrije kerken niet begrepen, dat zij hier mede iéts van doen hadden. Van alle Engelse kerken heeft de thodistische het meest te doen met de vakorganisaties. De idee van de metho distische „gezelschappen" mijnwerkers van Wales en de industrie bevolking van Noord-Engeland, zeer sympathiek, zoals de melodieën van de door Charles Wesley, de broer van John Wesley, vervaardigde geestelijke liede ren. De kapellen van de methodisten gav^n de arbeiders de mogelijkheid om als 'lekepredikers, leiders van de ge meenten of als zondagsschoolleiders te werken en om daardoor aan een soci- beneden gedrukt leven, nieuwe zin te geven. In het methodisme opende zich een mogelijkheid om in de christelijke gemeente werkzaam te zijn, ook vöor hen, die tot de onderste maat schappelijke lagen behoorden. Van de huidige Lngelse welvaarts staat zegt Northcott dat alle Britse ker ken, de anglicaanse, de vrije kerken en de geestelijken van de R.K. kerk, aan deel hebben in zijn ontstaan. Waren de kerken niet de baanbrekers voor alle soort van vrijwillige hulp? En, al heeft thans dan ook de staat die diensten overgenomen, vergeten mag toch niet worden, wat de kerken op dit gebied ge presteerd hebben. Tegenwoordig moeten de kerken niet met de welvaartsstaat ancurreren. Maar wel willen zij die, aar het nodig is, aanvullen en boven- karakter a leiding van de provincie. En velen tegenstellingen zijn liever zien, dat elders, waar dal der nodig is, deze ontwikkelinj zou voltrekken. Maar Zuid.Ho i eenmaal, door zijn uniekt enkel woord over wal al volgt. Fundamentele in de statenvergadering niet geble ken. Waar de één nog een vraag teken zette dit gold wel in het bijzonder de aanleg van haven- en tigingsvoorwaarden, het meest industrieterreinen aan het Haring- vraagd en uiteindelijk beslist no vliet en het stichten van Deltastad tijd de ondernemer in volle plaatste de ander een dik uitroep- waar hij zijn activiteiten wil teken. Tegenover enkele alternatie- plooien, ven Maasvlakte, Brielse Maas e.d. Nog een werden ernstige bezwaren aange- worden aangeduid als de toe voerd. Men mag zich daarvan zeker der gemeentelijke uitbreiding!; niet afmaken met de opmerking: ,,de nen aan deze studie. Dat blijf! tijd zal het leren", of (nog erger) moeilijk onderwerp, waarbij met de kreet: „komt tijd, komt raad", maar dat zich in de loop van de ko mende jaren allerlei zaken kunnen vraagd. Men kan o.i. niet wijzigen en de ontwikkeling anders meer stellen: beide zaken 1 kan zijn dan nu wordt veronder- niets met elkaar te maken, laiin steld, daarmede moet rekening wor- gemeenten hun gang maar i den gehouden. Daarom, zal deze stu- Maar aan de andere kant maj die niet als een statisch werkstuk ook niet zo worden, dat de nil) w mogen worden gehanteerd, maar als dingsplannen een de gedachten bepalend docu ment, dat in grote trekken de meest beeld te gebruiken) gewenste mogelijkheden aangeeft, Van een rapport, dat een nog maar voldoende flexibel is om niet zekere toekomst al heeft vastgd at verwachte ontwikkelingen te kun- wij geloven, dat er op dit punt nen opvangen. diepgaand overleg in de mi De vraag naar de economische vallen veel te bereiken valt e noodzaak zal bij dit alles beslissend dien, dat een streekplan, vastge is zijn. Misschien hééfty^Zuid-Holland met Instemming der betrokken genoeg aan Rozenburg al betwij- meenten, de nu tot uiting gek? felen wij dat en is het Haringvliet bezorgdheid voor een belangrijk helemaal niet eens nodig. Aangezien zal kunnen wegnemen. worden opgek (om een misschien niet erg NOG GEEN HERENIGING Venhcx&z CREAM CRACKERS geheel eigea karakter. Per groot pak 80ct.Los 28 ct per 100 gr. Ook zoutloos. Classis Brielle tegen de vrouw in het ambt De classis Brielle van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft in haar jongste vergadering uitvoerig gesproken over de voorstellen van de generale synode inzake de toelating van de vrouw tot het ambt van ouderling en diaken en de dispensatie voor het ambt van predikant. Het voorstel werd in zijn geheel worpen met dertig tegen negen stem men. De classis zal bij kennisgeving van de uitslag aan de synode een aanbeveling ng uit te steil r de theologie georaent. Voorts sprak men breedvoerig Sstukken die zich rond het Deltaplan oen en waarmee deze classis wel heel in het bijzonder te maken krijgt, daar zij Voorne en Putten en Goeree- Overflakkee omvat, een gebied dat wel het hart van het Deltagebied kan worden genoemd. TNE situatie in Korea vertoont merkwaardige overeenkomst communistisch China kunnen met die in Duitsland. Beide landen gaan. In beide gevallen kaï zijn in twee stukken verdeeld en in slechts sprake zijn beide landen bevinden zich strijd- ke oplossing, als er krachten van een grote communis tische mogendheid. Noord-Korea is bezet door troepen van communis tisch China en in Oost-Duitsland ternationaal toezicht, dat volgens Westduitse begrippen Een dergelijke oplossing nog MiddenrDuitsland wordt ge noemd =- zijn belangrijke onderde- len van het Russische rode 'leger slechts instemmen met „hereniji aanbiedingen van de Sowjetun een p« reens je ming wordt bereikt over herent van Korea en Duitsland, nadal verkiezingen zijn gehouden onde ink vert fo gestationeerd. En in beide anti- van Duitsland in de vorm communistische gedeelten van deze confederatie, d.w landen leeft een groeiend verlangen van de twee bestaande staten, naar hereniging. dus naast elkaar blijven bestaai Wat Duitsland betreft is er sprake mogelijkheid van een werk. van terugtrekking van een gedeelte -!te van de Russische strijdkrachten en is zelfs de mogelijkheid opengelaten, _r, dat het rode leser Oost-Dultsland bereld z,Jn- (le Russische voon Ui en Polen geheel zal ontruimen, als ?en„,e aanvaarden. r de westelijke mogendheden bereid In Korea liggen de zaken lek zijn, hun militaire bases ln West- dtrs- hetee,en "«tekent Europa - voornamelijk ln West- ,d« h"!"li8'nfr daar eerder eet Duitsland - prijs to geven. ka" .chln_a steld, dat in geheel Korea vrije In Korea doet zich een zelfde si- kiezingen zullen worden gehoi pi tuatle voor. Ook daar moet rekening onder neutraal toezicht. Wat Ne ui worden gehouden met een geleide- Korea betreft zouden dergt! lijke terugtocht van de Chinese verkiezingen beslist niet vrij j „vrijwilligerslegers", die zich enige en daarom hebben de Ver. Sb tijd na het uitbreken van de Ko reaanse oorlog in Noord-Korea heb- um[HUUU,, .au ben genesteld. En ook daar wordt zijn, als in geheel Korea werki °I thans getracht, de landen di£ nog vrije verkiezingen worden gehoi strijdkrachten in Zuid-Korea heb- onder toezicht van de Veren! >pe ben gestationeerd, tot de terugtocht Naties en als de toestand zod is, dat de troepen in Zuid-S r Zendingsvakantieweken Evenals voorgaande jaren hoopt het zendingscentrum van de Gereformeerde Kerken weer een aantal zendingsvakan tieweken te organiseren. Het zijn er dit jaar drie. van 5 tot 12, van 12 tot 19 en an 19 tot 26 juli. Tijdens deze vakantieweken is men overdag geheel vrij om te doen wat men wil. Op enkele avonden zullen echter lezingen worden gehouden door zen dingsarbeiders, die op dat moment in ons land zijn of door werkers op het thuisfront Van de gasten wordt ver wacht dat zij deze lezingen zullen bij wonen. Ook zal één avond worden ge vuld met het vertonen van de nieuwe zendingsfilms. De zaterdag-, zondag- en woensdagavond zijn echter vrij. Nadere inlichtingen zullen gaarne wor den verstrekt door het zendingscentrum, Wilhelminalaan 3, Baarn. te dwingen, Het ligt voor de hand, dat de re- niet langer nodig zijn. geringen van Zuid-Korea en West- De kans op hereniging van Duitsland en de westelijke mogend- en Duitsland is dus tengevolge heden, die hij de regeling van de de stappen van China en de problemen van deze landen betrok- jetunie beslist niet groter ge' ken zijn, niet zonder meer op de den. G.P.V. wil geen samenwerking De vier afzonderlijke kiesverenigin gen van het Geref. Politiek Verbond t Enschede (de politieke organisatie vai. leden der vrijgemaakte Geref. Kerken in ons land) hebben met algemene stem- men hun goedkeuring gehecht aan hei besluit van de contactraad om het ver zoek van de A.R. Partij tot samenwer king bij de verkiezingen voor de pro vinciale staten en de gemeenteraad af te wijzen. Men wilde in deze samenwer king ook de Chr. Hist. Unie betrekken. Het G.P.V. heeft een eigen kandida tenlijst vastgesteld en ook een eigen ge meenteprogram ontworpen. Jaarvergadering Geref. Bond De jaarvergadering van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk wordt woensdag 23 april in K. en W. te Utrecht gehouden. De vergadering be nt om twee uur. Om zeven uur avonds hoopt men samen te komen i een der Utrechtse hervormde kerken Dor het houden van een bidstond. Advertentie BONZO L Iedere hond heeft vlees nodig. Geef hem dus Bonzo. 70 cent per pak. FELIXj li Prof. ir. M. H. Car( overleden Gisternacht is te Rijswijk overl» prof. ir. M. H. Caron, die in wetenset lelijke kringen over de gehele tfï jn meu- n n&> rna Dorlof -srl bekendheid heeft ontwikkeling van noemde „Caron-proces", een metaf!. gisch proces voor het winnen vai Gedurende de tweede wereldoorlO dit proces algemeen toegepast. Martinus Hendrik Caron werd geW op 22 februari 1883 te Tirto bij P' longan. Hij doorliep de h.b.s. te Sejots' baja en Semarang en studeerde éti aan de Delftse hogeschool. In 1910 s hij aangesteld tot mijningenieur bij1 mijnbouwmaatschappij op Sumatra e« 1912 bij de dienst voor de mijnbou* het voormalige Nederlands-Indië. In 1928 werd hij fcenoemd tof leraar aan de Technische Hogescbofll Delft, waar hij metallurgie en doei» doceerde. Hij schreef publikaties d tikelen in „De Ingenieur", in het j' boek van het Indische mijnwezen i vnor_fc verhandelingen voor het mijnbouwkundig genootsd

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2