Jlicume £riltsri)e (fouraitt iCONOMISCH PISTOOL OP BORST DJAKARTA Tegenregering gevormd - Sjafruddin premier Regering te Djakarta zal niet aftreden LM PvdA vraagt opnieuw 0111 belastingverhoging Program van Boekittinggi Frauderende boekhouder en directeur in arrest Koe redde baas uit brandende boerderij Vuurgevecht bij de berg Scopus Amerikaans en Koreaans vliegtuig vermist 1958 LUNDAG 17 FEBRUARI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang no. 11188 F. O IE MEE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leider, en Ometreken „Stanhwstirij i$ oheMroftt myo o«r1 in Ifdjenspoct" Sport en wedstrijden ZIE PAC. 4 EN 6 de d rijk ET HET VORMEN van een tegenregering voor geheel Indonesië heeft de opstan dige Padangse groep zaterdagmiddag definitief de knoop doorgehakt en radicaal roken met de centrale regering van premier Djuanda zowel als met de dictatoriale ingen van Sukarno. Als constitutioneel president blijft de regering te Boekittinggi er leiding van premier Sjafruddin hem echter nog erkennen. Zij houdt tevens de r open voor overleg met Mohammed Hatta, op wiens steun en die van de sultan Djokjakarta in Midden-Sumatra wordt gerekend. Aan alle Indonesiërs, waar gij u bevindt, waar onze stem ook dt gehoord, in naam van de Al- chtige heeft de revolutionaire iteng-raad besloten een nieuwe ering voor de Indonesische repu- lc te vormen." Zo begon overste zaterdagmiddag zijn toe aak tot het volk van Padang. Het initieve besluit was even daar- ir genomen in de vergadering de revolutionaire raad, die on- delllijk na het verstrijken van ultimatum was bijeengeroepen, ut premier Sjafruddin Prawli - tevens minister van financiën in in de nieuwe regering op kolonel □din Simbolon, voorheen militair mtndant van Noord-Sumatra (buiten st zaken), dr. Baharuddin Harahap lediging). Mohamcd Shafie (onder- kuituur en gezondheid) (en justitie), Bnmiro Djojohadikusumo, voorheen van financiën! handel en verkeer), iel Warouw, tot dusver militair at- i in Peking (wederopbouw, industrie penbare werken), Saladin Sarumpaet bouw en arbeid), overste Salch La- (voorlichting), Mochtar Lintang sdienstzaken) en Abdul Gani Usman ble zaken). Mogelijkheid van burgeroorlog is niet uitgesloten HET IS DUIDELIJK, dat de regering van Djakarta niet aan aftrede ■denkt. „Een ding is zeker", werd op het ministerie van buitenlandse zaken gezegd, „Premier Djuanda zal niet aftreden". rerste Huseedn zelf is niet in de nieu- regering opgenomen, maar hij blijft commandant van de uit acht bataljons saade divisie op Midden-Sumatra da e man en ook de populaire figuur hel volk. Dat bleek ook wel uit de erende ovatie, die hij na het procla- de tegenregering in ontvangst len van de tienduizenden, die het vroegere gouverneurshuis waren e.igeetroomd. Overigens schijnt kolo- Yentje Sumual, de commandant van 4-Celebes, voorbestemd te zijn om hef te worden van de gezamenlijke penmacht, waarover de aanhangers de regering Sjafruddin beschikken. iukarno bleek erger te zijn dan de tderlandse gouverneur-generaal. Het i duidelijk, dat wij niet te doen heb- met Nederlandse kolonialisten, r met ons eigen volk en het hoofd onze zogenaamde regering in Dja- i. Het is mogelijk, dat wij iifl hijd tegen de centrale regering bot ingen zullen beleven met onze eigen toeders, die door haar zijn misleid, a huidige strijd is een eerlijke irijd. hj beschuldigde Sukarno ervan. roepia's te hebben aangenomen tegenprestatie voor het toelaten Hezen en dergelijke bedragen over te hebben gegooid met zijn verfoeide tionale conceptie". Ook zei Sjafruddin, niemand anders dan Sukarno zelf de uld behoort te krijgen van de jongste zijn leven. „In het verleden hij meer dan genoeg voor Indonesië daarom zagen wij graag, dat Iwouw toonde over zijn zonden". Philippijnen wijzen Sumual niet uit Philippijnse onderminister van bui- •"tdse zaken Serrano heeft zaterdag gens A.F.P. een verzoek van de Indo- amlbassade te Manilla tot an drie Indonesische rebellen leg, Ventje Sumual, majoor Pantouw Alwi, afgewezen- Hij verklearde, 'ijn land onzijdig blijft in het c< tussen de centrale Indonesische tog te Djakarta en de tegenregering te fcttinggi. Indonesische goud- en deviezen- fes zijn blijkens de jongste week- der Bank Indonesia deze week op- gedaald en wel met 0,12% procent 10,49 pet van de opeisbare verplich- gtn. De voorschotten van de bank aan gering namen in één week toe met miljoen roepiah, de bankbiljettenom- P daalde echter van 13.855 min tot 1*49 min. Padang blokkeert goud tegenregering heeft veertig banken l2«ventien landen geseind, dat alle goud 1 centrale regering met ingang geblokkeerd is. Verzocht wordt geen van de hand te doen zonder "■fning van de tegenregering ei mogelijk aan de Bank Indonesia Padang verslag uit te brengen. Bui- ®kndse banken in vele landen, o.a. Ne- trtand hebben mededeling ontvangen, buitenlandse zaken Op het ministerie gaf men geen woord op de vraag of er geweld gebruikt zou worden. Maar in verschillende poli tieke kringen in Djakarta geeft mer openlyk toe. dat de mogelijkheid van eer bloedige burgeroorlog bestaat. De eerste daad van Djakarta tegen de regering op Sumatra is het uitvaardigen van een arrestatiebevel tegen de ver schillende ministers van de tegenregering Aangehouden moeten worden Sjafruddin Prawinegara, Bahanuddin Harahap, Su- mltro, Saladin Taib, Abdul Gani Usman en Mohammed Sjafie. De ministers den beschuldigd van pogingen de tige regering omver te werpen en hoogverraad. Ook de ontslagen kolonels, die zitting hebben genomen in de tegen regering, en de twee andere opstandige kolonels, wier aanhouding vorige week is gelast, zijn van verraad beschuldigd. Het is overigens niet duidelijk, hoe de nieuwe ministers gearresteerd m< worden. De opstandige kolonels ei nieuwe regering beheersen een gebied ongeveer 50.000 vierkante km Midden-Sumatra, waar zich geen troepen an de centrale regering bevinden. Generaal-majoor NasutSon heeft verder rag telegrammen gezonden aan drie leden v^\, de tegenregering, waarin wordt ge vraagd binnen drie dagen te beslissen of zij trouw zullen blijven aan de regering in Djakarta of zich achter de revolutio naire beweging zullen scharen. De mi nisters, die een telegram hebben gekre gen, zijn Mochtar Lintang, minister v« godsdienstzaken, overste Saleh Mudahi minister van voorlichting, die zich thans in Djakarta bevinden en kolonel Warouw, minister van openbare werken, thans mi litair attaché in Peking. De reactie van de regering in Padang op het arrestatiebevel was: Nasution moet met de toekomst rekening houden, zijn blik verbreden en begrijpen wat de beweging in de buitengewesten betekent. De grote regerings- en oppositiepar tijen in Indonesië, met uitzondering van de communisten, hebben na het verne men van de proclamatie van de tegen regering een poging gedaan om in het conflict Padang-Djakarta te bemiddelen. Op de ministers In Padang werd een be roep gedaan zich van verdere acties te onthouden en hun geschillen met de re- gering-Djuanda te onderwerpen aan he parlement. Sukarno spreekt Onmiddellijk na z(jn terugkeer van zjjr buitenlandse reis heeft president Sukar no, staande op de trappen van zijn palei! een korte toespraak gehouden. De presi dent deed net of er niets was gebeurd er zei, dat hij zeer dankbaar was dat zljr beroep de eenheid van de staat te be waren ter harte was genomen. Ook pre mier Djuanda, die Sukarno met het vol tallige kabinet op het vliegveld had be groet, negeerde ln zijn welkomstwoori het uitroepen van dc tegenregering. Andere leden van het kabinet hebben evenwel in korte gesprekken hun ong- rustheid uitgesproken. Hardi, de vice-pre mier, zei dat de situatie explosief en dat de problemen in het verdeelde Indonesië krachtig moesten worden a gepakt. Hardi zei: Wij begrijpen de tevredenheid van de buitengewesten wij hopen dat a'les vredelievend wordt geregeld. Ook een „uitspraak van het volk" over de werkgelegenheid Soebrandio, de minister van buiten landse zaken, zag de toestand minder ernstig in en vond de vorming va regering in Padang van ondergeschikt belang. De vorming van een tegenregering ln Padang is volkomen dwaas en illusoir, heeft Ganis Harsono. officieel namens de regering in Djakarta verklaard. Sjafrud din heeft bovendien niet zoveel aanhang. Door gebieden als Celebes, Zuid-Suma- tra en Noord-Sumatra zou hij volgens Harsono niet worden gesteund. De proclamatie wordt alleen gezien als een politieke druk op het kabinet Dju anda om af te treden. Djakarta acht het van betekenis, dat de regering in Padang zich „revolutionaire regering" heeft genoemd en niet de „vrije regering van Indonesië", een uitdrukking, die verleden week door Sjafruddin werd gebruikt. Washington zwijgt In de westelijke hoofdsteden heeft geen commentaar willen leveren op de gebeurtenissen in Indonesië. Eerst n ten nadere gegevens bekend zijn. Washington kreeg men evenwel ondanks het officiële stilzwijgen wel de indruk, dat men met ongeduld afwacht welke In vloed de proclamatie van Padang op de houding van Sukarno zal hebben. Het is geen geheim, dat de Ver, Staten het liefst oud-vice-president Hatta in de regering zien terugkeren. De New York Sunday Times schrijft, dat in Djakarta gemompel over de burger oorlog wordt gehoord. Zo'n oorlog zou het grootste drama zijn in de geschiedenis van Indonesië. Op het ogenblik bestaat er een impasse. Java kan zijn gezag niet opleggen aan Sumatra, Celebes, Oost- Borneo en de Molukken. De Londense Times is van mening, dat de proclamatie van de tegenregering waarschijnlijk geen dramatische ve Aftreden Chinese premier Joei President Tsjan-g Kai Tsjek van natio- 'Üstisch China heeft geweigerd het ont- "8 te aanvaarden van premier Joei. Joei zijn ontslag aangeboden nadat hij •w de president was berispt omdat h'j tPeaWe opdrachten niet zou hebben uit- Joei zei gisteren vastbesloten t1 Ü3. de functie toch neer te leggen. 1 de Arbeid, de heer E. A. Vermeer, heeft zaterdag in Zwolle gesproken over de gevolgen van de bestedings beperking en gepleit voor een ver dere verhoging van de vermogens belasting en van de belasting op de hoogste inkomens. Want, aldus de heer Vermeer, geen middel mag on gebruikt worden gelaten in de strijd tegen de werkloosheid. „Om de werkgelegenheid te vergroten" zei de voorzitter van de de P.v.d.A., „zijn een duidelijk programma van openbare werken en koopkrachtinspuitingen nodig. Dit vraagt financiële middelen en de Par tij van de Arbeid ds er niet gerust op, dat men die aan minister Hofstra zal geven". En hij vervolgde: „Zijn de andere partijen daartoe echter niet bereid, dan wordt de grens van het toelaatbare overschreden en zal de Par ten van de Artieid niet aarzelen een uit spraak van het volk te vragen". De heer Vermeer meende, dat de be stedingsbeperking voor vele conservatie ve krachten de kapsto-k is, om een serie verlangens op te hangen. De mening van ,,de" economen, dat een werkloosheidspercentage van drie pet. niet ernstig is, is niet juist, omdat het niet eerljjk is een klein deel de zwaarste lasten te laten dragen, aldus de heer l. Zij eist van' alle strijdkrachten der centrale regering, dat zij zich onder haar bevelen stellen. Van de regering-Djuanda eist zij. dat deze al haar gelden, bezittingen en buitenlandse valuta-reserves aan de regering te Boekittingi overdraagt. 3. Zij verlangt van alle ambtenaren en diplomaten in het buitenland, dat deze alleen haar orders uitvoeren. 4. Zij wil diplomatieke betrekkingen aan knopen met alle landen en zich hou den aan de beginselen van het Hand vest der Verenigde Naties. 6. Geen enkel land behoort rich met de huidige binnenlandse aangelegenheden van Indonesië in te laten. 6. Zij belooft de eigendommen te ontzien van alle buitenlanders, die haar wet ten eerbiedigen, hetgeen ook geldt voor de Nederlanders. 7. De strijd om westelijk Nieuw-Guinea maakt zij ook tot de hare. 8. Alle transacties met Djakarta moeten worden gestaakt, zowel financieel het overmaken van royalties b.v. als wat betreft het vervoer van olie van Sumatra naar Java. De oliebronnen op Zuid-Sumatra en de raffinaderijen van de Caltex, de Stanvac en de Kon. Shell produceren verreweg het grootste percentage van de in Indo nesië verbruikte en door Indonesië geëx porteerde olie. De installaties op Borneo kunnen slechts een klein gedeelte dekken van de behoeften op Java. De republiek Indonesia en Neder lands Nieuw-Guinea vormden kort geleden één enkel vreedzaam r\jk, dat zich uitstrekte over een afstand van de Noordzee tot de Kaspische Zee. Nederlands Nieuw-Guinea geniet nog rust en vrede, maar Indonesië is ver scheurd. Midden-Sumatra en waar schijnlijk ook Atjeh staan onder de tegenregering. Zuid-Sumatra's po sitie is onzeker. Noord-Sumatra is op handen van de centrale regering. Bor neo is min of meer onafhankelijk van Djakarta, maar het is onzeker, wel ke positie het zal kiezen tegenover de tegenregering. Celebes is ver deeld. Noord-Celebes is op handen van Ventje Sumual, dus van de te genregering. De commandant van de Molukken schijnt nog trouw te zijn aan Djakarta. Op Ceram zet de re gering der Zuid-Molukken de strijd voort. In West- en Midden-Java en in Zuidoost-Celebes vecht de Daroe-l-Islam. dering zal brengen in de politieke toe komst van Indonesië, De nieuwe ministers weten helemaal niet zeker wat zij zullen In officiële kringen in Den Haag was men niet bereid ook maar enig Gelden genomen uit kassen ZOWEIL in Amsterdam als in Haar lem heeft de politie de hand ge legd op fraudeurs, die gelden veer- duisterden uit de kas van de firma's waarbij zij vertrouwensposities be kleedden. Centrale Volksbank in Nederhorst den Berg, op het hoofdbureau van politie met de mededeling schuldig te zijn aan fraudu leuze handelingen. Sedert 1950 had hij ge- In Houtigehage in de onmiddellijke om geving van Drachten is zondagavond om streeks zeven uur een grote boerderij, bewoond door de heer L. van der Veen, vrijwel geheel afgebrand. De -gehele hooi- voorraad, 100 pakken stro, veel huisraad i boerengereedschap gingen verloren. De veestapel kon worden gered. 1 et naar buitep brengen van de laatste koe werd de heer Van der Veen zodanig door de rook bedwelmd, dat hij niet meer uit eigen kracht de brandende stal kon verlaten. De koe trok hem edhter mee Aanslag op Truman? Te Indiepenóence (Missouri) is zaterdag een man aangehouden, die nadat hij had geprobeerd een onderhoud met oud-pne- södent Truman te krijgen, in het bezet a een automatische pistool bleek te zijn. PRINSES MARIJKE ELF JAAR Deze foto maakte hoffotograaf Meyboom van onze jongste prinses Marijke, die morgen haar elfde verjaardag viert. Carnaval gangers verongelukt Vanmorgen vroeg is op de Bosscheweg te Maastricht een auto met acht inzitten- in een bocht over de kop geslagen. De 30-jarige militair J. W. Guffens uit de Limburgse hoofdstad kwam om het le- Het echtpaar Aerts werd zwaai wond in een ziekenhuis opgenomen. De overige inzittenden kwamen met de schrik vrij. Men keerde terug van camavalfeest. De auto sloeg over de kop, nadat de wa gen tegen een afrastering was gereden. Proef met Atlas mislukte weer De Amerikaanse luchtmacht heeft niet veel geluk met de Atlas-raketten. Zater- is een proef met een van deze pro jectielen op de basis Cape Canaveral weer regeld geïnde bedragen ten eigen nutte aangewend en op die marnier 99 000 aan de kas van de bank onttrokken. Omdat hij de laatste tijd zich niet erg veilig meer voelde en dacht dat men hem in de gaten had, meldde hij zich. H. had een assuran tie- en administratiekantoor ln Neder horst den Berg. waar hij de financiële be langen van tal van Inwoners behartigde. De administratie is ln beslag genomen en H. gearresteerd. In Haarlem arresteerde de politie de 55- jarige G. K., financieel directeur van een handelsonderneming. Bij een accountants onderzoek kwam aan hert licht, dat K. in anderhalf jaar tijds f 64.000 moet hebben verduisterd, eenvoudig door het geld uit de kas van de firma te nemen en daar voor geregeld schuldbekentenissen te schrijven. Kortgeleden werd hij evenwel geschorst als finanoieel directeur toen hij een paar beleidsfouten had gemaakt. Door deze schorsing en door persoonlijke finan ciële moeilijkheden bleek K. niet meer in staat te zijn het weggenomen bedrag terug te betalen. De man heeft de verduisterin gen bekend en is ingesloten. Leden van het Israëlische politiegarni- zoen op de berg Scopus hebben volgens een mededeling van het hoofdkwartier van hert Israëlische leger gisteravond een fel vuurgevecht geleverd met Jordaanse mi litairen. Drie Israëlische politiemannen wenden gewond. Hun .toepend l< ernstig. Israël heeft een klacht ingediend bij da Palestijnse bestandscommissie van de V.N. Een aantal Jordaniërs was volgens de Israëlische verklaring het Israëlische ge bied binnengekomen en had het vuur ge opend op politiemannen die hen tegemoet Stassen afgetreden als adviseur voor de ontwapening Eisenhowers adviseur voor ont wapeningskwesties, is zaterdag on verwacht afgetreden. Er zijn her haaldelijk berichten geweest over een conflict tussen Stassen en de mi nister van buitenlandse zaken, Dulles. Maar de perschef van het Witte Huls, James Hagerty, verklaarde dat Stassen is afgetreden om in mei kandidaat te kunnen zijn bij de republikeinse voor verkiezingen voor het gouverneurschap van de Amerikaanse staat Pennsylvanië. President Eisenhower heeft het ontslag „met diep leedwezen" aanvaard. Hij had niet op het ontslag aangedrongen. Lei ders van de republikeinse partij in Penn sylvanië zouden, naar verluidt, krachtig gekant zijn tegen de kandidatuur van Stassen voor het gouverneurschap van him staat. HET IS WEER MOOI GEWEEST... "W/'ERD er zaterdagmiddag nog een lcnte-achtige temperatuur van 12 gr. C. ge- meten, zondag bleef het kwik in Zuid-Holland al b(j 9 gr. C. staan. Vandaag moesten w(J genoegen nemen met hoogstens 5 gr. C„ waarmee een einde Is gekomen aan ccn periode van bijzonder zacht februari-weer, die juist een week heeft geduurd. Een harde tot stormachtige wind blaast uit het noorden koude, uit de Poolstreken afkomstige lucht in de richting van ons land. Hierin komen naast opklaringen ook hagelbuien voor. In de komende nacht zal de temperatuur hier en daar al beneden het vriespunt kunnen dalen. Dc cerate helft van deze week moet met guur en koud weer gerekend worden, al zal de harde noordelijke wind langzaam wat gaan afnemen. Ongeluk of gedwongen landing? Een C-47 Dakota van de Amerika luchtmacht wordt sinds zaterdagavond op een vlucht tussen Napels en Athei vermist. Aan boord waren zeven leden van dc bemanning en negen passagiers, allen militairen. Omstreeks 23 uur ving men het laatste radiobericht van het toe- Het toestel was even tevoren uit Napels vertrokken op een vlucht van Duitsland naar Turkije- Amerikaanse, Britse en Weerbericht SNEEUW OF HAGEL De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen, maar ook en- kele hagel- of sneeuwbuien. matige tot krachtige, Q kust aanvankelijk nog hardo J noordwestelijke wind. Wei nig verandering in temperaituur, maar vannacht dn het binnenland lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 18 februari: zon oo 07.51 uur onder 17.58 uur. Maan op 07.18 uur, onder 18.14 uur. N.M Italiaanse vliegtuigen en schepen van de Amerikaanse zesde vloot hebben gisteren zonder resultaat de gehele dag gezocht. Vandaag zou men de pogingen hervat ten. Men houdt rekening met de moge lijkheid, dat het toestel een gedwongen landing ln Albanië heeft moeten maken. Ander toestel Ook een vliegtuig van de Zuidkoreaan- se nationale luchtvaartmaatschappij met 28 passagiers en een driekoppige beman ning wordt vermist. Aangezien zich aan boord het hoofd van de geheime dienst van de Zuidkoreaanse luchtmacht en drie leden van het Zuidkoreaanse leger be vonden, houdt men ook hier rekening met de mogelijkheid, dat het toestel mis schien gedwongen is naar Noord-Korea te vliegen. Westcluitse prins verongelukt De 35-jarige Heinrlch Franz Wilhelm, prims ven B-euaren, is tijdens een werv.d- reis in een nieuw Duits autotype, in Bra zilië dodelijk verongelukt, toen de auto in een 35 meter diepe afgrond reed. Zijn zueter en zwager, die ook in de wagen zaten, liepen slechts lichte verwondin gen op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1