Hervormde classis houdt Kerkedag in Leiden MENS TOT MENS Belastingambtenaren tonen foto's in Boerhaavezalen van het draaiboek IEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 ht van heme! zr wat door, egen." j hebt i Mijn d toch 'k geef 2n, dal maken voer:-. Op tweede Pinksterdag JM DE KOMENDE MAANDEN zullen wij min of meer regelmatig de aandacht van onze lezers, en in het bijzonder van hen die daarbij direct !en elrokken zijn, vragen voor de grote Kerkedag, die de classis Leiden van t Hervormde Kerk op de tweede Pinksterdag van dit jaor in het centrum de classis, Leiden, zal houden. Op die dag komen vele honderden Her- ormden naar de Sleutelstad om de eerste Kerkedag in deze classis te neren", waarop op velerlei wijze vorm zal worden gegeven aan het heraa voor alle Kerkedagen in ons land dit jaar: „God met ons". denk! Voorbereidend werk in vele Gemeenten cd begonnen Het is bepaald niet voorbarig te :al van Gemeenten deze Kerkedag „gesprek van de week' ngzamerhand zo geworden, dat elke ge- (jenheid om deze dag even centraal wordt aangegrepen, van essentieel belang. Een Kerke- i| is niet alleen van belang om de dag de voorbereiding, s daïiharmee in menige Gemeente verschei- maanden zijn gemoead. In ieder ge- e grfr si behoort het zo te zijn. dat de bezoeker de Kerkedag de inhoud en de be- 5 van die dag duidelijk voor ogen dat hij min of meer „klaar" is. be- kennds en gemoed, _w.~ op het eigenlijke mac" loment gestalte te geven. di den avoc- eiiwij. en «fr imiTi noo4tena „God i „Alles" ineens Het thema is dus de bekende kerstslogan" „Immanuël". Het is te en als de kortst mogelijke samen- dü altin£ van gehele Evangelie. is een kreet, die de Kerk roept, iristfr k were^ Alles ineens wil sid ^en". 20 zeSl ^et algemene ericedag-boekje, dat de sectie vor- chtaWgswerk van de Raad voor de mee. lerderlijke Zorg van de Hervormde eleut- [erk heeft uitgegeven. Maar na het ndew linken van die kreet zal de Kerk ie n- e mensen van de Kerk en anderen in dl och duidelijk voor ogen moeten lellen. wat nu met die exclamatie ordt bedoeld. Dat is geen eenvou- tod °Pdracht. >litlel ffant wij moeten wel goed weten, dat oproep niet alleen betekenis heeft l v« het leven 13411116,1 de Kerk, maar dat ij voor het gehele leven, in zijn vele lcl- «chijniingsvormen, geldt. Ware hij lou- deilIff bestemd voor het binnenkerkelijke be dui' kan. het zou wellicht niet nodig zijn. velt: them zo spectaculair als op tweede eiistt ®ksterda§ in Leiden gebeurt, op de korlj wrSrond te stellen. De grote vraag is fest. hoe wij deze grootste Waarheid. n Immanuël", in ons gehele leven incorpo- uren en er blijk van geven, dat wij i mo-jfcor zijn gegrepen De Gemeenten zijn aan het studeren te P.?aan. Vele zullen het genoemde boekje itra «Mi als richtsnoer gebruiken. Daarin 'tlgeiWrden dlie drie woorden, die het tijde- schll- en eeuw4g€ leven dragen, uiteenge- ljntt iyemmenie. Aanbesteding riolering in Leiden zuid-west V Gisteren is in Leiden openbaar aanbe- het maken van rioleringswerken ter «boeve van het bouwrijp maken van uidwest V met bijkomende werken. De tttslag völigit: A. Faas' aannemiwgs- maatschappij n.v., Amsterdam I 254.000. 238.000, III 16.000; Firma Van Eerden ll dl «Veldman, 's-Gravenhage I 251.000,—, II .Wij 232000. III 20.000; N.V. ingenieursbureau de bouwnijverheid. Oegstgeest 1 #000. II 15.000. III 15.000; Firma A. Ph. «yl. Voorschoten I 243.800, II 229.000. n3ïM OOO; Eirma C. Westdijk en zoon, Woubrugge I 240.200, II 227.700, III 12.500; Joh. Visscher en zoon. Leiden I 235.000. 223.000. III 18.000; P. J. Visser en zoon, ze'1 Wassenaar I 227.000, II 215.000. III 13.000; D de Rooy, Badhoevedorp I 213.000, II liaai 203.000; N V. aannemingsmaatschappij vJh. Hüien en Roosen, Amsterdam I 210.600. D 199.300, III 12.000; N.V. voorheen firma P- Meijer. Beverwijk I 209.850. II 196.900 i'I 12.950; Firma J. Stam, Voorschoten 00; Aannemersbedrijf gebroed' n.v.. Leiden I 196.000. II 180.000. III 16.000; A. Hogeboom. Rijpwetering' I H. J. Strijk, Rijpwetering '92.000; L. P. van dor Geer, Lcddcn I 19'780. II 186.180. III 11.600; H. Bunscho- i zoon, Noordwijk I 191.780, II 180.000. III 13.500; Firma C. Smit en «D. R. de Jong, Vijfhuizen I 189.9- "8448, III 9.500; A. Th. Stuifzand, Leiden 185.400, II 176.400, III 9.000; Firm der Marei. Hoofddorp I 175.250. II 1Ö250, III 12 000; Aannemingsbedrijf „de Laler", Venlo I 169.980, II 159.780, III "•200; Jan Mens. Lisse I 167.900, II 157. III 10.000. Van der Luit HA AG WEG 31 - LEIDEN 'diegraleM iaden legd, uiteengezet en ook uiteengerafeld, met het doel dat de brede reeks van Gods werkelijkheden zichtbaar wordt vooi iedereen. De schrijvers leggen het thema aller eerst uit naar de kerkelijke feesten: Ad vent, Kerstfeest. Goede Vrijdag, Pasen. Hemelvaart en Pinksteren. Het boekje is doorspekt met praktische vragen op aller lei gebied, die met het oog op dit thema gesteld zouden kunnen worden. Ze wer pen op hun beurt weer vele vragen op Dit is het vignet van de Kerkedag. die de classis Leiden van de Hervormde Kerk op tweede Pinksterdag houdt. De Jgiuur stelt een vis voor, als teken van onderlinge herkenning en gemeenschap der Christenen in de Heer. Het Griekse woord „Ichthus" betekent: vis. De eer ste Christenen gebruikten de letters van dit woord zo: 1 Ièsous (Jezus), ch Christos (Christus), th theou (Gods), u h-Utos (Zoon) en s soo- ter (Verlosser). Naast de afbeelding van het visteken het thema van de Kerkedag: „God met ons Daarmee is dan het gewicht aangegeven van de kringen en de gespreksgroepen, die in de Gemeenten ter voorbereiding van deze Kerkedag zijn of nog worden (hope lijk spoedig!) gevormd. In Duitsland begonnen De Kerkedagen zijn een nieuwe ver schijning in de activiteiten van de Her vormde Kerk na de tweede wereldoorlog. Wika P. A. Geluk van het Groningse vormingscentrum „Breede", die een be langrijk aandeel heeft gehad in de „in voering" van de Kerkedagen in deze noordelijke provincie, schreef in „Woord en Dienst", het veertiendaagse orgaan voor het Hervormde Kerke werk, dat hij als grondgedachte van zo'n dag ziet het herstel van het algemene priesterschap der gelovigen. Het middel daartoe is de vorming van de leden der Gemeente. Het thema van de Baflose Kerkedag was dan ook: „Wij zijn er voor elkander" De Nederlandse Kerkedag is ge- inspireerd door het Duitse voorbeeld, maar het Duitse patroon werd na grondige studie volledig omgebouwd. Men werkt niet landelijk en niet In terkerkelijk, niet met werkgroepen, niet met een vijfdaags „congres" en "niet met een overvloed van cultuur. „Hier ligt een geweldige kans om de Hervormde Gemeenten de kennis te doen vinden omtrent het christen-zijn in deze wereld, de kennis van de Bübel en de kennis van de levende Here Christus, zonder welke de Kerk. naar een Schriftwoord. verloren Winstpunten Ds. H. B. Meyboom te Obdam noemde in een artikel in hetzelfde blad onder meer de volgende winstpunten var Kerkedagen in Noordholland: 1 de leden van de voorbereidingscommissie. w« een overwegend aantal niet-preddkanten zat, hebben met veel plezier een stuk Kerkewerk gedaan. 2. de voorbereiding in de Gemeenten was van de grootste wa de (men heeft er ook in de gezinnen o' gepraat). 3. in de classes werd het vi weer opgerakeld. 4. men werd uit z minderwaardigheidsgevoel tegenover de landelijke Kerk (donker Noordholland) opgelicht. 5. de Kerkedagen zelf hebben de mensen een behoorlijke hartverwar- rning gegeven. 6. psychologisch beleefde men de bevrijding van deprimerend ker kelijk dorpsleven, van schuchterheid in het praten over geestelijke zaken en van het belachelijk of lijzig vinden van het zingen van kerkelijke liederen. 7. men merkte, dat het goed was. als man en vrouw, als baas en arbeider, als ouders en kinderen, als „leek" en „geestelijke", als orthodox en vrijzinnig enz., samen Kerk te zijn. 8. men beleefde de kracht van het geloof. 9. men voelde zich verplaatst in de ruimte der Kerk. Er zijn nog tfele vraagpunten en wie de ogen niet gesloten heeft, ziet ook ge varen. maar deze winstpunten zijn er niet minder onmiskenbaar om. In provincies waar Gemeenten al lange tijd verwelkt en verdord schenen en predikanten een schijnbaar hopeloze strijd streden tegen ongeïnteresseerdheid en achteruitgang, bleken de Kerkedagen plotseling aan te slaan; ze werden er het begin van een opleving. Overal nodig Er zal geen streek in Nederland zijn. waar een opleving van het kerkelijke leven onnodig wordt geacht. Van de pre sentie van de Kerk mag in de ene streek meer blijken dan in de andere, aan op leving, verdieping en versterking dient op alle plaatsen alle aandacht te worden besteed, wil men althans kunnen spreken van een levende Gemeente; het tegendeel zou onmiddellijk heenwijzen naar een slaaptoestand. Voor de classis Leiden is daarom zo'n „toogdag der Gemeenten" niet minder belangwekkend. De commissies die de Kerkedag zakelijk voorbereiden, hopen dan ook, dat de gehele classis op tweede Pinksterdag dan ook werkelijk in dit te ken zal staan en dat allen zich persoonlijk en samen „op weg" zullen weten. Wij beschouwen dit artikel maar als een introductie van de Kerkedag bij de lezers en hebben ons opzettelijk onthou den van het vermelden van concrete ge gevens over de voorbereiding, de organi satie en het verloop van de dag. Daar over hopen wij over enkele weken te schrijven, als de organisatorische lijnen nog wat duidelijker zijn getrokken. Zoals wij gisteren reeds uitvoerig berichtten, hebben gladheid van de weg en steilte van de Louwbrug gistermorgen een grote vrachtwagen met aanhanger uit Tholen in moeilijkheden gebracht. Na een uurtje zwoegen wist de Leidse brandweer het gevaarte, dat dreigend boven de waterspiegel wiebelde, weer een vaste basis onder de wielen te geven. Foto N. v. d. Horst TN DE BOERHAAVEZALEN werd gisteravond een fototentoonstelling geopend van de federatie van personeelsverenigingen, ressorterende onder het ministerie van financiën. De collectie foto's en dia's, was samen gesteld uit de inzendingen voor een landelijke, mobiele tentoonstelling. Voordat de collectie werd samengesteld, werden de foto's en dia's ge jureerd door de heren J. J. Hens, H, Baudert en J. Krom te Amsterdam. Ook het werk van enkele Leidenaars werd bekroond. In groep I ging een derde prijs naar de heer J. J. Dcvilee. een vijfde prijs naar de heren Jf. F. v. d. Blom en L. Oostenbrug. In groep II behaalde de heer H. Valentgoed een eerste prijs en de heer B. S. A. Klop een tweede In groep III kwamen de heren G. J. Winkler en J. Lubbers voor een vierde prijs in aanmer king. Nadat de expositie eerst in Amsterdam is geweest, was nu Leiden aan de beurt, waar bij de opening reeds veel belang stelling was van amateurfotografen en anderen die zich voor de fotografie in teresseren. De heer T. ten Hooven. voor zitter van de Sleutelring (de Leidse kring van ambtenaren bij het departement vaD financiën) sprak over deze belangstelling, die zich niet beperkte tot de ambtenaren, zijn blijdschap uit in zijn openingswoord. Hij verwelkomde in het bijzonder de personeelsconsulent bij het ministerie van financiën, de heer J. J. P. Hut. Hij vond het prettig, dat mensen die in het burgerlijk leven bij de meeste mensen niet gunstig zijn aangeschreven vanwege hun onplezierig beroep, zich op deze toonstelling ook eens van een andere zij de kunnen laten zien aan de buiten- ZILFA PLEET origineel juweliersplee» ROSSEM du CHATTEL estrait 9S DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersceeg 14 J. du PON wereld, namelijk als zoekers schoonheid. De heer D. Schoorl, de de federatie van personeelsverenigingen, opende met een korte toespraak deze rei zende tentoonstelling. In de expositiever- trekken, zijn de foto's op smaakvolle wij ze neergehangen. Het meest opvallende van deze tentoonstelling is het grote ver schil in opvatting, dat op fotografisch terrein bestaat. Er zijn deelnemers die op het kunstzinnige de meeste nadruk hebben gelegd en andere inzenders die de techniek tot het uiterste hebben uitge- Na de oefening liet het jurylid, de heer J. J. Hens, bij de projectie van enkele ingezonden foto's 'n geluidsband draaien, waarop het oordeel van de jury was vast gelegd. Ten slotte zagen de aanwezigen nog dia's van de leden. De tentoonstel ling is vanmiddag nog geopend tot vijf GEMEENTE LEIDEN Officiële puhlikatie» VERKIEZING LEDEN PROVINCIALE STATEN De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten in kieskring III (Lei den), brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstembureau in een openbare zitting, te houden op vrijdag 14 februari a.s., te 9.30 uur, ten stadhuize, zal beslissen over de geldigheid der op 11 februari a.s. in geleverde lijsten van kandidaten voor de op 26 maart 1958 te houden stemming ter verkiezing van de leden der Provin ciale Staten van Zuid-Holland, alsmede over de handhaving van de op die lijsten voorkomende kandidaten. Leiden, 8 februari 1958. De voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Tussen de bladzijden Monpti, stelt moderne jeugd in een ander daglicht LUXOR In de film Monpti speelt Romy Schneider nu eens niet als een jonge keizerin, maar als een heel gewoon Parijs meisje van zeventien jaar met dagdromen en jongemeisjes-idealen. Het is een rolprent, waar door men ten hoogste wordt verrast en tot in het diepst van zijn hart wordt ontroerd. Het voornaamste daarbij is echter, dat men onze moderne jeugd niet banaal voorstelt, maar dat wordt getoond, dat er onder deze „teenagers" nog zijn, die de weg naar het mysterie van het leven onbesmet weten te vinden. Dat is een verademing. de film kan beperken, want een bespre king daarvan biedt al stof genoeg. Wij kunnen ons bovendien niet aan de indruk onttrekken, dat men op politiek gebied meer in de film heeft willen leggen, dan de makers erin tot uitdrukking hebben willen laten komen. De verrassing bestaat hierin, dat een Duitse film volkomen een Franse sfeer ademt. Natuurlijk het blijft een Duitse film met net iets teveel nadrukkelijkheid en gezochtheid om helemaal aannemelijk te worden, maar als regisseur Helmut Kautner het verhaal heeft ingeleid en men eraan gewend is, dat Duitsers Parijs laten herleven, hun camera als het ware Parijs laten vertellen, krijgt men grote bewondering voor deze prestatie. Want Romy Schneider als het Parijse meisje Anne-Claire in de film Monpti. dan blijkt, dat men de Franse toon toch heeft weten te treffen. De ontroering ligt in het verhaal naar de roman van de Hongaar Gabor von Vaszaxy over het Franse meisje Anne Claire, dat een in Parijs wonende Hon gaarse kunstenaar ontmoet. Zij doet groot en rijk tegen hem, maar in wezen is zij een arm meisje met een klein hartje. De ontwakende liefde tussen deze twee, de door haar opsnijderij veroorzaakte verwikkelingen, de verwijdering, maar ten slotte ook hét elkander weer vinden, is hartvertederend. Het sentimentele slot kan dit alles niet meer bederven. Romy Schneider, die wij tot nog toe hebben gezien als een lieftallig wezentje, blijkt nu een werkelijke actrice te zijn en ook Monpti, de held van haar dromen, de 23-jarige Horst Buchholz is een opvallend talent. Dat Helmut Kautner een werk van de hoogste kwaliteit heeft geregisseerd, behoeft na het voorgaande geen betoog (Verrassend e i en ontroerend) De 41ste CASINO. De Russische film De 41ste, die enkele jaren geleden in Rusland werd opgenomen, is in de filmvakpers aanleiding geworden tot vele speculaties, die minder op film-technisch dan wel op politiek terrein liggen. Sommigen meen den in de film een duidelijke déstalini- seringstendens te ontdekken en anderen n van mening, dat De 41ste, een terugkeer is naar het tijdperk, dat ge ëindigd scheen bij de dood van Stalin. J zijn van mening, dat men zich beter tot de technische kwaliteiten van Bar(bier)s Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt '"argenomen door de dokters Lahr, Scbaefer, Teeuwen, Gaasbeek en Kort- Welke apotheek? Voor spoedreceplen zijn dit weekeinde 4e volgende apotheken geopend: apotheek "lauwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; tot zaterdagmiddag zes uur: Doeza-apo- toeek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest is geopend: apotheek Oagatgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. W/TJ MOETEN deze week beginnen met een bekentenis: wij zijn con servatief. Iedereen heeft nu het volste recht ons bedroefd verwijtend aan te zien en pijnlijk getroffen uit te roepen, dat wij eerder kleur hadden moeten be kennen. Maar wij zijn er zelf pas dins dagmorgen 's morgens om. zeven mi nuten vóór tien achter gekomen. En ook voor ons was het een hele ontdek king. Tot dat gedenkwaardige ogenblik hadden we onszelf weieens verteld, dat wij progressief waren; in ogenblik ken van onveantwoordelijke zelfver- getenheid hadden we onszelf weieens een avant-gardist genoemd. Maar dins dagmorgen kwam de ontknoping. Er is een meneer voor u en hij is erg boos, zo vertelde ons de blonde jongedame, die ons redactieleven om tien uur met een kopje koffie pleegt te verliohten. Wij zijn gewend aan dergelijke mededelingen; één van de grootste moeilijkheden in ons leven is, dat er zo heel veel mensen boos op ons wor den, terwijl wij het toch zo goed bedoelen. Gelaten stapten we naar de hal. Bent u de schrijver van dit stuk? zo riep ons een heertje met autoritaire stem ter verantwoording. In zijn hand hield hij de loep-en-lens van de vorige week en zijn verontwaardigde vinger wees naar het stukje, dat wij hebben geschreven over barbier Wijnbeek. Wij konden weinig meer doen dan schuldbewust knikken. U schrijft hier „barbier", ging het heertje diep teleurgesteld verder, u hebt het vak hoog te houden. Maar wij hebben in dat stukje het woord barbier als eretitel bedoeld, sta melden we onthutst. Dat is geen eretitel, klonk het gepij nigd, dat is compromitterend. Terwijl we nog over dat moeilijke woord nadachten, hoorden we een on geduldig tikken op de krant: Maar u zult er meer van horen. Dit nemen we niet. Deze krant zal circuleren en het bestuur zal er in worden gekend. Al sprekend was het heertje de bui tendeur genaderd, toen hij zioh, plotse ling bezinnend, omdraaide: Weet u wat het r i is? Nee, antwoordden we nieuwsgierig en gretig. U bent conservatief. Het was een barre ontdekking voor ons en dat zo plotseling, zonder de minste voorbereiding. Moedig i de Leidse ongetwij feld veel meer bewondering hebben gehad voor dat meisje, dat van de week als eerste de trap beklom achter de sociëteit Minerva aan de Vrouwen- steeg, om daar als eerste vrouwelijke studente de gemengde mensa te be treden, die deze week is geëmanci- Studentengeneraties achtereen heb ben op de derde verdieping van het studentenhuis slechts mannelijke speurders naar wijsheid en wetenschap met afwezige blik het stoffelijke om hulsel van hun geest in stand gehou den Maar toen na de brand van vorig jaar de mensa geheel werd gemoder niseerd, begonen de studenten eens op de omgeving te letten en z|j kwamen tot de ontdeking, dat z|j iets misten. De wetenschap pleegt langzaam te werk te gaan. maar ditmaal was men er heel vlug achter: er moesten meis jes in de mensa komen. Zuchtend heeft Leiden een traditie gebroken en zuchtend verleende het Leidsch Studenten Corps dames toe stemming zijn gebouw aan de achter kant te betreden. En van de week waagde het eerste meisje zich dapper naar boven. Toen wij dinsdagavond in de mensa aten, zaten er al zeven meis jes en in de wandelgangen van de col lege-gebouwen worden door meisjes rilcnd plannen gemaakt het ook eens te wagen Wat heb je gisteravond gegeten? zo vroeg een ondernemend historicaatje woensdagmorgen. Zuurkool met spek, antwoordden we Gekookt spek?, vroeg ze griezelend en ongelovig. Het was heus erg lekker, probeerden we nog, maar we wisten voor een ver loren zaak te vechten. De mensa is ge ëmancipeerd; nu de koks nog. Hard I^OCH ZOU de vrouw van de werkgevende middenstander, die in Oegstgeest granen pleegt te verwerken tot dagelijks brood (we zijn na dinsdagmorgen enorm voorzichtig geworden met be roepsaanduidingen) hebben ge wild, dat zij zondag zuurkool met gekookt spek op het menu had gezet. Maar zij wilde haar echtgenoot en kroost verblijden met vermi- ■".ellisoep en kwam op het laatste ogenblik tot de ontmoedigende ontdekking, dat zij de balletjes was vergeten. Vermicellisoep zonder balletjes is echter als een kus zonder kne vel (oud-vaderlandse zegswijze) en daarom ondernam zij een uit gebreide speurtocht in haar pro visiekast. Juist toen zij had besloten haar gezin uit te leggen, dat het een heel bijzondere soort soep betrof, die beslist zonder balletjes moest worden gegeten, vond ze achter een zakje bruine bonen, dat nog uit de oorlog was overgebleven, een blik, waarop stond vermeld, dat er soepballetjes inzaten. Vader, draai jij dit blikje eens even open, zo vroeg de huisvrouw zakelijk. En de werkgevende middenstander nam argeloos de blikopener en plantte hem des kundig op de rand van het blik. Het volgende ogenblik dacht hij, dat er oorlog was uitgebro ken. En ook zijn gezin meende, dat aan de koude krijg een einde was gekomen. Er klonk een enorme klap en drie werknemende middenstan ders, die de wanden van een ka mer met papier plegen te beplak ken, waren gisteravond nog druk bezig met drie plamuurmesjes: We kunnen nog niets beginnen, mevrouw, zeiden zij trouwhartig, eerst moeten we de rommel van de muur hébben, anders krijgen we het nieuwe behang er nooit goed op. Gelukkig D\, VAN WIJNGAARDEN heeft een gelukkige week achter de rug. Want het Leidse Rijksmuseum van Oudheden kon in zijn nog steeds zeer bescheiden Voor-Aziatische afde ling het kop-beeldje van koning Goe- dea bijzetten. Dit beeldje van zwarte dioriet moet ruim vierduizend jaar oud zijn; ko ning Goedea regeerde namelijk in Mesopotamtë 2100 jaar vóór Christus. Hij was een patriarchaal vorst, die de laatste bloeitijd van de stad Lagasj in luidde. Zijn stad leefde bij zijn troons bestijging onder druk van de bezetting der barbaren uit het Zagrosgebergte. Doch deze druk was juist aan het af nemen en van deze gelegenheid maak te, koning Goedea gebruik zijn onder danen voorspoed en welvaart te bren gen. Vredelievend en patriarchaal. Ln de geschledboeken wordt hij be schreven als een bescheiden en vrede lievend vorst, die grote culturele be langstelling had. En deze bescheiden vorst heeft thans een plaats gekregen in de bescheiden Voor-Aziatische af deling van het Rijksmuseum. Tijdens zijn leven maakte hij zijn onderdanen gelukkig en veertig eeuwen na zijn dood dr. Van Wijngaarden en mét deze ongetwijfeld vele bezoekers, die door dit gave, el echts zeer lichtbeschadigde beeldje zullen worden getroffen. Liefde T^N DAN z|Jn wij genoodzaakt de week met een droef bericht te be sluiten. Zondagavond spoedde de or ganist van de Marckcrk zich per motor kerkwaarts en parkeerde z|jn auto mobiele tweewieler op het pleintje voor de kerk. Toen de dienst was geëindigd en de heer J. de Groot zich naar huis en haard wilde begeven, vond h|j op z|Jn motor een briefje geprikt met de mededeling, dat de verkeerspolitie hem had betrapt op verboden parkeren en dat hem deswege een proces-ver baal wachtte. Nn is er inderdaad op dat pleintje ergens een bord bevestigd, dat de Romeinen b|j hun komst in Nederland hebben vergeten weg te halen. Maar goed, met deze vergeetachtigheid heeft de Leidse verkeerspolitie niets te ma ken, zodat z|) volkomen in haar recht staat. Maar ergens is het briefje toch on gemakkelijk. Als w|j de Marekerk wa ren uitgestapt en zo'n briefje op onze motor hadden gevonden, zou het ons wèl moeilijk zij" gevallen de Leidse verkeerspolitie lief te hebben als ons zelf. En onder meer om de noodzaak daarvan in te zien gaan we naar de kerk. De Leidse verkeerspolitie kan echter gerust z|jn: van de week hebben we Iemand ontmoet, die organist De Groot een kwartier na het briefje heeft ge sproken. En volgens hem minde de heer De Groot de Leidse verkeers politie nog even sterk als vóór het briefje, temeer daar dit sprak over een „auto", terw|ji op het kerkplein toch werkelijk een motor stond, zodat het rechtscollege straks een gemakkelijke taak zal krijgen. Het zou echter teveel z|jn gevergd te verwachten, dat de liefde door dat briefje is toegenomen. Het verhaal, dat zich aan het begin van de Russische revolutie in 1917 af speelt, is veel te overladen. Dit is daar om zo jammer, omdat een beheerst en beperkt scenario de uitstekende kwali teiten van de film beter tot hun recht had doen komen. De Russen vertellen, hoe een afdeling van het Rode Leger van de hoofdmacht wordt afgesneden, een barre woestijn- tocht moet maken om weer aansluiting bij haar troepen te vinden, en ten slotte nog het doel mist. De scherpschutter van de patrouille is een jong meisje, dat een gevangen ge nomen officier van het Czaristisch leger moet bewaken. Natuurlijk ontwikkelt zich een idylle de op een onbewoond eiland, waar de officier en het meisje op het laatste deel van de tocht terecht komen, opbloeit en tevens een dramatisch einde vindt, wanneer Czaristische troepen naderen. Zoals men ziet, het verhaal is veel te lang; het zou een ouderwetse Franse roman enkele delen stof geven. Deze lawine van gegevens op uiterst knappe wijze verfilmd en van vele ver rassingen heeft ons vooral getroffen door de overrompelende wijze waarop de Rus sen de „flash-backs" verzorgen. Wanneer bijvoorbeeld in de vissershut de officier aan het meisje het verhaal van Robinson Crusoë vertelt, krijgt haar droombeeld een fascinerend element, dat wordt be reikt door bijna experimentele beelden, die buiten de traditionele film vallen en zeer suggestief werken. Dergelijke ogenblikken van verrassing zijn niet zeldzaam in de film, maar zij verliezen hun kracht, doordat men het verhaal teveel heeft uitgesponnen en dit tevens soms vrij conventioneel is. Ondanks dit falen maakt de film echter nieuwsgierjg naar andere filmprodukten uit Rusland. (Knappe en overrompelende Russische film). Vrijgevochten REX Een jongen, die pp dertienjarige leeftijd medeplichtig is bevonden aan doodslag, komt na drie jaar tuchthuis straf weer thuis. Hij haat zijn ouders, omdat hij van hen geen liefde ondervindt en door niemand begrepen zou hij spoedig weer tot kwaad zijn vervallen als daar niet een sociaal-werker was, die zich over hem ontfermt, bij wie hij zich kan uit praten. En als dan ten slotte ook nog een aardig, evenmin door haar omgeving begrepen meisje in zijn leven komt, wei dan is er toch weer uitzicht. Dit is in het kort het verhaaltje van de film Vrijgevochten, kennelijk een rol prent actueel voor landen zoals Enge land, waar men heeft te kampen met een schrikbarende jeugdcriminaliteit en waar de vraag naar de oorzaak hiervan nog wel eens zal worden gehoord. In zoverre de film aanduidt, dat deze criminaliteit geen erfelijke oorzaak heeft, maar dat vooral het milieu hier een hartig woordje meespreekt, is hij nog wel aan vaardbaar. Het is goed te bedenken, dat de betrokken delinquenten in de grond van de zaak slechts slachtoffer zijn van hun omgeving, van het droevige feit, dat zij, om welke reden dan ook, elk bewijs van toegenegenheid en liefde'hebben moe ten ontberen. De gegeven oplossing is echter minder overtuigend. Het belang van reclasse- ringswerk en het hebben van een ver trouwde vriend of vriendin mag nog zo hoog worden aangeslagen, in de film ligt het er allemaal een beetje te dik bovenop. Ergens is het probleem wel aangevoeld, maar de uitwerking ervan heeft men niet aangekund. Zo is het een geforceerd ge heel geworden, niet vrij van sensatie. Onbevredigend). Vloek van Frankenstein LIDO. Er zijn al tal van filmversies geweest van het verhaal over het mon ster van Frankenstein. De rolprent De vloek van Frankenstein kon er dus ook nog wel bij. Baron Victor Frankenstein is zo'n knap uitvinder, dat hij dode men sen weer levend kan maken. Dat wil zeggen: hij stelt zijn nieuw geschapen mens samen uit verschillende anderen, die het slachtoffer worden van zijn uit vindersdrift. Daarvoor komt hij dan ln de gevangenis terecht. In de film ziet men Frankenstein bezig met zijn luguber bedrijf en men ziet ook het monster, dat hij dan zogenaamd tot leven brengt. Als wij ooit een afkeer van de filmkunst zouden krijgen, dan is het wel door dit soort films. Want bij alle onzin is deze rolprent zo onmenselijk, zo immoreel en zo onchristelijk, dat we echt gaan twijfelen aan de vermogens van de keuringscommissie. Ook filmisch valt er niets aan te beleven. (Onzlnnlp gedoe). Een (echte) Parisienne TRIANON. De geprolongeerde film Een (echte) Parisienne zou een vrolijk en kleurrijk niemendalletje kunnen zijn als daar Brigitte Bardot niet was, dlo door de Franse filmmensen ten gerieve hun portemonnaie als „seks-bom- metje" wordt misbruikt, als begeerlijk, onschuldig uitziend wezentje, dat hitsig draaiend en wendend op de zinnelijkheid het publiek moet speculeren. Jam- dat men ervan is uitgegaan, dat alle bioscoopb zoekers met verdrongen com plexen rondlopen en geestelijk ongezond zijn. Moerwijks Operakoor In de recensie van het Moerwijks Operakoor in ons blad van gisteren ge lieve men te lezen, dat het koor geen grote moeilijkheden, doch grote moge lijkheden in zich heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3