CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur 111] Een Jonge-gezinnenbe weging A.R.-kandidatenlijsten zijn vastgesteld Kanttekening 0S2 naazenmo-DRY II.-De opzet Dr P. J. Roscam Abbing brengt de zaak van een Jonge-gezin- nenbeweging met klem onder de aandacht van de kerkraden. De tweede helft van zijn artikel in Woord en Dienst: TTET is zelfs opvallend dat de 11 zorg van de kerk juist op ~it uiterst belangrijke moment in het leven van velen beduidend ver mindert! Sinds het midden van de vorige eeuw kennen we wel de zorg van de kerk voor het kind: de zondagsscholen ontstonden. Daarna kreeg de jeugd aandacht: de vrije jeugdvorming. Toen, in en sinds de laatste wereldoorlog, ontdekte men de jonge lidmaten: De Jonge Kerk f ontstond. Maar juist de jonge gezinnen bleven nog in de schemer. Wel bereikt de Jonge Kerk ook jonge gezinnen. Gelukkig maar, en dat moet zo blijven. Dat neemt niet weg dat de Jonge Kerk tot nu toe meer op ongehuwden dan op gehuwden is ingesteld, en van wege de vele ongehuwden slechts onvoldoende kan toekomen. De Jonge Kerk weet dat zelf ook wel en verheugt zich daarom over het ontstaan van een jonge- gezinnenbeweging, en verleent daaraan gaarne haar medewer king. Adviezen omtrent de plaat selijke organisatorische opzet wor den na onderling overleg tussen de jonge-gezinnenbeweging en de Jonge Kerk gegeven. TTOE kari de Kerk dan deze jonge echtparen en jeugdige ouders van dienst zijn? Ons inziens heeft de kerk de pasgehuwden duidelijk te maken wat er in dit opzicht op het spel staat voor hen en (omdat zij tegen wil en dank voorbeelden ten goe de of ten kwade zijn) voor de he le Hervormde Kerk en eigenlijk voor heel ons volk. En als zij het gevaar van de geestelijke uitholling van het ge zinsleven zien, heeft de kerk hen voor te houden dat het van belang is om als jonge gezinnen elkaar bij de hand te vatten om elkander in dit opzicht te sterken en samen pal te staan tegen wat het gezin geestelijk wil schaden. Dat „elkaar bij de handvatten" kan op meerdere manieren gebeu ren. Van primair belang is een simpele onderlinge afspraak. De jonge-gezinnenbeweging bestaat uit echtparen die met elkaar af gesproken hebben ernstig te trach ten de huisdienst in enigerlei vorm te houden en de kinderen vanuit het Evangelie in liefde, zo nodig en zo mogelijk met voorlich- lichting te voedi deskundige zijde op DEZE stille afspraak is het ei genlijke. Wat er bij komt, is er om deze afspraak op verstan dige wijze te houden. Daarom is enig mondeling contact ook van belang, namelijk in kwartaalbij eenkomsten. Minstens drie maal per jaar is er een bijeenkomst waarop worden behandeld en door gepraat vragen rond de huisdienst; het huwelijksleven en het opvoe den van kinderen. Tenslotte is een schriftelijk i lijk contact een bijbel-leesrooster moet bevatten, of een toelich ting op wat dagelijks gelezen wordt, of ook artikelen over ge zinsproblemen, al of niet inge bouwd in een bestaande periodiek. Dat alles kan later bezien worden. Ik laat nu rusten wat verder uit een dergelijk contact tussen jonge gezinnen, plaatselijk en lan delijk, praktisch kan voortkomen aan service en hulpverlening aan hen, op het punt van vakantie besteding,' cursussen, conferentie wezen etc. Het is duidelijk, dat een derge lijke beweging inzet bij de mee- levenden. In de kern der gemeen te moet men op dit punt wakker worden en de jonge echtparen die dit zien, moeten anderen gaan aantrekken en wakker maken. Vandaar: jonge-gezinnenbewe ging- Het kan ook duidelijk zijn, dat zodoende niet weer een zoveelste vereniging of kring wordt gesticht 1 gehuwden TNTUSSEN blijkt, dat ook een 1 andere weg te bewandelen valt. Het komt namelijk voor, dat men een minder strakke geestelij ke opzet wil en dan ook niet zo zeer bij de binnenwacht aanvangt. Er bestaan hier en daar ook clubs van jonge echtparen die regelma tig bij elkaar komen en met el kaar bespreken wat van belang is, In een dergelijke „young-couple- club" (zoals deze in Amerikaanse kringen wordt genoemd) zijn echtparen zelf werkzaam. De be doeling daarbij is dat de groep als geheel langzaam groeit naar het eigenlijke doel van de jonge-ge zinnenbeweging. Binnen het verband van de jon ge-gezinnenbeweging zijn beide op zetten mogelijk. VY^AT nu te doen? Wij raden elke kerkeraad dringend aan zich met deze stof bezig te houden. Het betreft uw herderlijke zorg voor deze echtparen. Meent u heus dat huisbezoek alleen voldoende is? Wil daarom van dit onderwerp een agendapunt maken op uw eerst volgende kerkeraadsvergadering. Dan wordt u aangeraden contact op te nemen met een paar mee levende jonge gezinnen om hun deze zaak voor te leggen. De er varing leert dat verscheidene echtparen het spoedig zien en hier voor graag in beweging komen. De bedoeling is nl. dat zij zelf andere echtparen uitnodigen voor een gro tere bijeenkomst om hen tot deel name te nodigen en hen een vol gende maal tot definitieve afspra ken te brengen. In de buitenwijken van snelgroeiende steden, plan m.L wel heel duidelijk. Maar ook in andere gemeenten is die wenselijkheid met de handen te tasten. groeien. Plaatselijk en landelijk moet alles heel zorgzaam worden opgebouwd. Een snelle hoge vlucht behoeft dit niet te nemen, hoewel de landelijke contactmid delen pas goed kunnen ontstaan, als vele plaatselijke verbanden zijn gekomen. In elk geval: Leg dit niet naast u neer. Wees er mee bezig. Vraag nadere inlichtingen. Zoek mis schien eigen wegen. Maar bouw iets op ten dienste van het jonge gezin. Tot opbouw van de gemeen te. Dat roep ik predikanten en ouderlingen met overtuiging toe. Voor de Statenverkiezingen A.R. Party zjjn voor de Sta tenverkiezingen in Zuid-Holland als volgt vastgesteld: Kieskring Rotterdam 1. J. Wilschut, Rotterdam: 2. di J. Neuteboom, Rotterdam; 3. J. L. der Pauw, Rotterdam; 4. dr. E. Die- mer, Rotterdam; 5. W. A. van der Vel den, Rotterdam; 6. J. worst, Rotter dam; 7. ir. J. D. Quack, Rotterdam; 8. P. A. Goudappel, Rotterdam; 9. J. van Mazijk, Rotterdam; 10. ds. J. M. van Krimpen, Rotterdam; 11. ds. B. van Smeden, Rotterdam; 12. jhr. mr, J. M. M. van Asch van Wijck, 's-Gra- venhage; 13. dr. J. W. Noteboom, Voor burg; 14. mr. T. A. van Dijken 's-Gra- venhage; 15. A. Hoek, Schiedam; 16. N. van der Brugge, Giessenburg; 17. E. A. Polet, Gouda; 18. dr. N. G. Geelkerken, Leiden; 19. S. Hammer, Oud-Beijerland; 20. P. Spreeuwenberg, Rotterdam. Kieskring Den Haag 1. Jhr. mr. J. M. M. v. Asch v. Wijck; 2. mr. T. A. van Dijken, beiden te 's-Gravenhage; 3. dr. J. W. Noteboom, Voorburg; 4. mr. J. J. Hangelbroek. 5. mr. F. J. J. Besier 6. drs. A. R. van Nes; 7. H. Verschoor; 8 drs C. van Dijk; 9. L. van der Weide; 10. mr. C. Pijl Hogeweg; 11. mr. R. M. van Ree- nen; 12. dr. M. A. J. Visser, allen te 's-Gravenhage; 13. dr. J. J. Neuteboom, Rotterdam; 14. J. L. van der Pauw, Rot terdam, 15. J. Wilschut, Rotterdam, 16. mr. N. G. Geelkerken, Leiden, 17. E. A. Polet, Gouda; 18. A. Hoek. Schie dam; 19. N. van der Brugge, Giessen burg; 20. S. Hammer, Oud-Beijerland. Kieskring Leiden 1. dr. N. G. Geelkerken, Leiden, 2. drs. T. Spaan, Voorburg; 3. mr. S. H. Attema, Katwijk. 4. mr. C. J. Woud stra, Leiden; 5. G. Vogelaar, Noord- wijk; 6. T Kralt, Rijnsburg; 7. H. H. Hylkema, Hillegom; 8. mr. B. G. von Meyenveldt-Bakker, Leiden; 9. drs. W. J. Valkenburg, Wassenaar; 10. A. Borst, Pzn. Wassenaar; 11. dr. J. W. Note boom, Voorburg; 12. mr. T. A. van Dij- i-Gravenhage; 13. jhr. mr. J. M WAT WE HOORDEN ZEGGEN „Telkens zeven dagen moeten wachten is wel afschuwelijk lang I" (Zó boeiend is nu PANORAMA Ds. H. Schut beroepbaar Ds. H. Schut, missionair predikant van de gereformeerde kerk van Middel burg voor de arbeid in Blora (Indone sië i, vertoeft thans met verlof in ons land. De kerkeraad van Middelburg heeft besloten ds. Schut niet opnieuw uit te zenden, maar hem verlof te ge ven een eventueel beroep in ernstige overweging te nemen. Het adres van ds. Schut is: Van Hoornstraat 51, Hilversum, telefoon 02950—9603. STAATSEXAMEN <HBS a j D« kortst* *o voordeligst» opUldlng RESA-HILVERSUM (Bekend» Schriftelijke Cursus) Viering jubileum convent voor radio Van de viering van het 20-jarig be staan van het Convent der Christelijk- Sociale Organisaties op 13 februari a.s. te Utrecht wordt een gedeelte via de N.C.R.V.-microfoon uitgezonden en wel van 2.00—2.45 uur n.m. over Hilversum II. Voor degenen, die gelegenheid heb ben de viering zelf bij te wonen, is nog een beperkt aantal toegangskaarten ad 1,50 beschikbaar bij het secretariaat 1.50 beschikbaar bij het secretariaat, 182370) of bij de escretarissen van één der Conventorganisaties (het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, in Ned. Chr. Boeren, en Tuindersbond, de Chr. Middenstandsbond en het C.N.V. Op het programma staan onder meer een rede van Prof. Mr. P. Borst over ,.De Conventsgedachte" en een forum gesprek over ..Bezitsvorming". Het fo rum zal vragen over dit onderwerp, welke van te voren zullen worden inge leverd, behandelen. De actie-Eindhoven bracht vijfduizend gulden op De actie voor de protestants-christe lijke stichting Vorming Bedrijfsjeugd, waarvoor wij enige tijd de aandacht vroegen heeft aan giften in geld en in natura ongeveer vijfduizend gulden op gebracht. De actie heeft niet opgeleverd wt men ervan verwacht had, maar me zoekt naar andere mogelijkheden om d middelen te vinden, die voor de versti viging en de uitbouw van het werk oi der de bedrijfsjeugd nodig zijn. Geen kansel-, maar kerkbankruil Als „oefening in oecumene" kwa men de anglicaanse en de baptisti- sche gemeente in de Engelse stad Taunton overeen elkaar een bezoek te brengen in de zondagse kerkdienst. Enkele dagen later zou dan in een samenkomst besproken worden, of het bezoek beantwoord had aan het doel: de bevordering van de kennis van eikaars kerken en van de chris telijke gemeenschap. (Advertentie) FUSIE A.R.-C.H. In het zojuist verschenen boekje „Een Getuigenis" geven Prof. dr. Haitjema, Mr. Pollema, Prof. dr. van Niftrik, Mr." Vixse- boxse, Ds. Kooistra, Dr. ir. Kluitenberg, Ir. Geuze. Jkvr. Wttewaall v. Stoetwegen en H. Kikkert hun verklaringen, waarom zij C.H. zijn en blijven. Prijs 1.85. Ver krijgbaar in de boekhandel en bij Uitge verij van Keulen N.V., Houtzagerssingel 76. Den Haag. M. van Asch van Wijck, 's-Gravenha ge; 14. J. Wilschut, Rotterdam; 15. E. A. Polet, Gouda, 16, dr. J. J. Neute boom, Rotterdam, 17 N. van der Brug. ge, Giessenburg, 18. J. L. van der rauw, Rotterdam, 19. A. Hoek, Schiedam, 20. 5. Hammer, Oud-Beijerland. Kieskring Delft 1. A. Hoek, Schiedam, 2. F. A. Vos kamp, De Lier, 3. P. C. Elfferich, Delft, 4. M. H. L. Weststrate, Vlaar- dingen, 5. mr. W. Verheul, Rijswijk, 6. dr. A. Veerman, Rijswijk, 7. D. P. Valstar, Naaldwijk, 8. mr. W. C. van den Brink, 's-Gravenzande, 9. C. van der Kruk Fz. Monster, 10. M. C. Verploegh. Maassluis, 11. J. Wilschut, Rotterdam, 12. mr. T. A. van Dijken, 's-Graven hage, 13. N. van der Brugge, Giessen burg, 14. dr. J. W. Noteboom, Voor burg, 15. E. A. Polet, Gouda, 16. dr. J. J. Neuteboom, Rotterdam, 17 jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, 's-Gravenhage, 18. dr. N. G. Geelker ken, Leiden, 19. S Hammer, Oud-Beijer land. 20 J. L, van der Pauw, Rotter- Kièskring Gouda 1. E. A. Polet, Gouda, 2. C. J. van den Heuvel, Moerkapelle, 3. A. Warnaar Waddinxveen. 4. A. J. Dekker, Alphen a d. Rijn, 5. A. C. van Beek, Woer den, 6. mr. dr. E. P. Verkerk, Boskoop, 7. mr. A. J. Meyer, Alphen a.d. Rijn, 8. H. Vink, Gouda, 9. ir. J. P H Ve- nema, Waddinxveen, 10. C. G. van Dob- ben de Bruyn, Alphen a d. Rijn, 11. jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, s-Gravenhage, 12. mr. T. A. van Dijken. 's-Gravenhage; 13. N. van der Brugge, Giessenburg, 14. dr. J. J. Neuteboom, Rotterdam; 15. J. Wil schut, Rotterdam, 16 A. Hoek. Schie dam, 17. dr. N. G. Geelkerken, Leiden, 18. dr., J. W. Noteboom, Voorburg, 19. S Hammer. Oud-Beijerland, 20. J. L. van der Pauw, Rotterdam. BEROEPIMGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Luttelgeest-Kuinre (N.O.P.): H. Riezebos te Hijlaard, die bedankte voor Leek (Gr.) en Oenkerk (Fr.). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen: A. P. Honkoop te Goes. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Drietal te Barsingerhorn, Zijpe-Noor- den Zuid: Jac. Krijtenburg te Joure, ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de chr. school te Lopik-Jaarsveld: L. E. Koolstra te Nieuwe-Pekela; van de Dr. Kuyper- school te Maassluis: M. C. Jonker te Schiedam. j Een woord voor vandaag God, de Almachtige, die is en die was en die komt i zien we van Gods almacht? Het is de ongelovige klacht van zovelen: „Het kan wel waar zijn, dat er een God in de hemel is, een rechtvaardige God, een liefdevolle God maar wat hebben we eraan? Het onrecht op de wereld gaat door, armoede en ellende blijven bestaan. God doet er niets tegen!" De brief aan de gemeente te Philadelphia: „gij heb! kleine kracht, maar gij hebt Mijn woord bewaard en Mijn naam niet verloochend." Daar in Philadelphia was echt een situatie waarvan wij zouden zeggen. „Daar moet God toch iets aan doen!" Inderdaad, God doet er iets aan: „Zie, Ik geej sommigen uit de synagoge des satans, van hen die zeggen, da! zij Joden zijn en het niet zijn, maar liegenzie, Ik zal maken dat zij zullen komen en zich neder werpen voor uw voeten en erkennen, dat Ik u heb liefgehad." Dat is „het spectaculaire"dat Gods almacht werkt: Hij brengt mensen die onverzoenlijk tegenover Hem stonden, tot bekering. Ziet ge het? God werkt aan Zijn Koninkrijk en daarin N gebeuren „spectaculaire" dingen. Had ge het anders verwacht! aa! Dan zult ge uw mening moeten herzien. En.... uw leven eenj^i andere koers geven. Kieskring Dordrecht 1. N. van der Brugge, Giessenburg, 2. H. Neerings, Dordrecht, 3. M. W. Scha kel, Noordeloos, 4. D. Hakkesteegt, Hoornaar, 5. H. H. Zwart, Oud-Alblas, 6. M. Glas, Dordrecht, 7. H. de Groot, Groot-Ammer, 8. A. van Middelkoop, Langerak, 9. P. van Galen, Gorinchem, 10. W. den Hartog, Leerdam, 11. jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, 's-Gravenhage, mr. T. A. van Dijken, 's-Gravenhage; 13. dr. J. J. Neuteboom Rotterdam, 14. S. Hammer, Oud-Beijer land, 15. dr. N. G. Geelkerken, Leiden, 16. J. Wilschut, Rotterdam. 17. A. Hoek, Schiedam, 18. dr. J. W. Noteboom, Voor burg, 19. J. L. van der Pauw, Rotter dam, 20. E. A. Polet, Gouda. Kieskring Ridderkerk 1. S. Hammer, Oud-Beijerland, 2. J. J. C. la Fleur, Middelharnis, 3. J. v.d. Herik, Zwijndrecht, 4. L. de Kool, Zuidland, 5. J. Wilschut, Rotterdam, 6. mr. T. A. van Dijken, 's-Gravenha ge, 7. jhr. J. M. M. van Asch van Wijck, 's-Gravenhage, 8. N. v. d. Brug ge, Giessenburg, 9. dr. J. W. Note boom, Voorburg, 10. E. A. Polet, Gou da, 11. dr. N. G. Geelkerken, Leiden,' 12. dr. J. J. Neuteboom, Rotterdam, 13. A. Hoek, Schiedam, 14. J. L. van der Pauw, Rotterdam, 15. A. R. van Nes, Rijsoord, 16. M. W. Schakel. Noor deloos, 17 H. A. Diepenhorst, Strijen, nr. H. H. Douma, Barendrecht, 19. 'an Galen, Zwijndrecht, 20. P. C. Elfferich te Delft. Enquête naar de didactiek Onderwijs in Frans dient de algemene ontwikkeling gelegd in een aantal artikelen, versche nen in de afgelopen jaargangen van het tijdschrift „Levende Talen". Deze artike len zullen te züner tijd als handleiding worden gebundeld, Woordenschat Minderheid ziet als doel de praktische waarde Op de vraa£ in een enquête „Wat'is dö plaats van het onderwijs, in het Frans binnen het kader van de algemene doel stelling van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs", antwoordde verreweg de meer derheid van de medewerkenden, dat het belangrijkste doel van dit onderwijs is „de algemene ont wikkeling". Een belangrijke min- derheid echter zag als doel „de j Jd°°r,kcehu,rt' Td„''r j voor hetzij het aanvangsonderwijs. In Nederland be. staat namelijk de neiging om de kinde ren in het eerste jaar heel veel woorden van een vreemde taal te laten leren, zo ongeveer tussen de duizend en de vijf tienhonderd. Volgens de mening van de dldactiekcommissie verdient het echter 'oudlge het beroepsleven, verdere studie". didactiekcommissie, die uit achttien per en bestaat, komt regelmatig bijeen beschouwt het als een van haar eer ste taken om een overzicht te geven de huidige toestand der onderwijs methoden in de moderne talen. Daartoe werden verschillende onderzoekingen ge daan waarvan de resultaten zijn neer- 16 „Eindelijk!" riep Kiilz verlicht. ,,Ik was al bang, dat u zich had verslapen. Hoe gaat het met de kater?" Storm, die er nog rijkelijk groen uitzag, wenk te afwerend. Daarna sprak hij z'n dank uit, dat de ander hem in het pension Curtius had afgele verd. ,,Ik kwam het eerst vanmorgen te weten." ,,Ik deed het met pleizier, beste jongen." ..De mensen van het pension waren er niet eens, heb ik gehoord." „Klopt. Alleen een oude heer met een bril." „Ken ik niet." „Hij zei dat hij er pas een dag woonde." „Daarom dus." Külz bleef voor een compartiment derde klas se staan. „Hier is plaats Maar de heer Storm wilde niet. „Ik kan oude vrouwen niet uitstaan", mompelde hij. Hij doel de op een dame met wit haar die aan het ven ster zat. „Oude vrouwen brengen mij ongeluk." Ze gingen verder. Plotseling stond Storm stil, keek omhoog naar een heer, die uit een coupé naar buiten keek en vroeg: „Pardon, is er in uw coupé nog plaats voor twee personen?" De heer, die overigens wel een gewezen tenor geleek en een zeer rode neus had blikte in het compartiment, keek toen weer op het perron en zei: „Dat zal wel gaan." Storm stapte in, keerde zich om en nam de koffer van zijn reisgezel over. „Voorzichtig!" bromde Külz bezorgd. Daarna klom hij hem steunend na. De heer met de ro de neus was hem behulpzaam. Zo op het eerste gezicht schenen het allemaal alleraardigste men sen in de coupé. Erich Kastner: Toevallig alleen mannen. Ze schoven bereidwillig op en maakten vriende lijke opmerkingen. Storm vroeg de heer met de rode neus, of deze ook naar Berlijn ging. „Neen, niet verder dan Warnemünde," ant woordde de heer beleefd. „Daar is m'n vrouw met de kinderen. Met vacantie." „Die lieve kleintjes," zei een man, die in de hoek zat en giechelde kinderachtig. De andere reizigers keken hem hoogst verbaasd aan. Toen werd hij verlegen en verstopte zich ach ter een krant. „Misschien blijf ik een paar dagen in Warne münde," ging de reiziger voort, die de rode heus had. „Hoewel dringende zaken me naar Berlijn roepen." Een andere reiziger meende, dat de Noordzee hem beter beviel. Het water was harder, de lucht had een groter zoutgehalte. Speciaal Sylt roem de hij. Külz stak de brand in een sigaar en overtuig de zich er van, of zijn koffer nog in het net lag. De koffer lag er nog. Spoedig onderhielden alle reizigers zich met elkaar, alsof ze louter goede bekenden waren. (En dat was immers ook zo). Mejuffrouw Irene Trübner vond een coupé tweede klasse, die tamelijk leeg was. Alleen de plaatsen bij het venster waren bezet. Door een jong, Amerikaans echtpaar. Zij lazen kranten en tijdschriften en ruilden deze nu en dan om. Buiten in de gang leunden reizigers uit de ven sters en onderhielden zich met famile-leden en kennissen, die in Kopenhagen achterbleven. En kelen haalden hun zakdoeken reeds te voor schijn. Toen zette de trein zich in beweging. De zak doeken werden wild gezwaaid. Het Amerikaan se echtpaar keek van zijn lectuur op. Zij glim lachten tegen elkaar, braken het glimlachen automatisch weer af en lazen verder. Juffrouw Trübner voelde dat zij werd gadege slagen. Zij keek om zich heen. In de gang stond de grote, slanke heer die Rudi heette! Hij knikte haar toe en nam de hoed af. Daarna kwam hij in de coupé, ging tegenover haar zitten en vroeg: „Zullen we weer goed op elkaar zijn?" Zij zweeg. „O," zei hij, u hebt de nieuwe schoenen aan! Allerliefst! Ze maken de voet zo klein!" Juffrouw Trübner zweeg. „De hakken zouden iets lager kunnen zijn," meende hij. „Lage hakken zijn gezonder." „Bent u voetspecialist?" vroeg zij. „Neen, maar ik heb een neef die dokter is," „In Leipzig?" „Waarom in Leipzig?" Zij trok haar mondhoeken op. „Ik heb sterk de indruk, dat het om een broer van uw nicht Irene gaat." wordt vervolgd veelvuldig aar ook aar oor het prak- en die hoven de leerlingen Daarom zal in het februarinummer van „Levende Talen" een lflst van viifton- aerd Engelse woorden voor produktief gebruik worden afgedrukt, die de kinde- <nenen Je^ kennen.Een dergelijke VOOr In,et a,,een gedacht aan voorkomende woorden, n I die, welke bruikbaar zijn Dit blijkt uit een dezer dagen versche. j dien de "befangJteHing 'van nen voorlopig rapport over een onder- wekken, zoek naar de didactiek van het Frans, dat met subsidie van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek (Z.W.O.) Is gedaan. Het onderzoek is een onderdeel van het werk van de didactiekcommissie van de Vereniging van leraren in de levende talen. Het rapport is samenge steld door de heren dr. G. G. Baardman, dr. A L. A. Mooy, R.' S. Mossel en D. M. van Willigen, rector van het Jac. P. Thysse-lyceum te Överveen en docent in de didactiek van het Frans aan de Uni versiteit van Amsterdam. Een groot aantal „levende leraren' als ze in de kring van het middelbaar onderwijs wel genoemd worden, is de laatste jaren een steeds groter belang stelling voor de didactiek aan de dag gaan leggen en dit heeft tengevolge gehad, dat in september 1952 de didac tiekcommissie werd ingesteld, gesplitst in secties voor het Nederlands, het Frans lijst die deel uitmaakt tere van duizend woorden voor het Frans en het Duits worden gepubliceerd. Wa± nu het voorlopige rapport betreft, dit bevat gegevens het Fra: van verschillende scholen „w. hebben meegewerkt. Uitgaande uc trits leraar-leerstof-leerling, die elk voor zich en in onderlinge wisselwerking het onderwijs bepalen, bevat het allereerst een door dr. G. G. Baardman geschre ven overzicht van de geschiedenis van het onderwijs in het Frans in Ne derland in de twintigste eeuw. Daarna volgen van de hand der andere medewer kers successievelijk mededelingen over de docenten, de leerlingen, de doelstel ling het mondeling gebruik van de vreemde taal, het receptief schriftelijk taalgebruik, het produktief schriftelijk taalgebruik, de woordenschat en de spraakkunst, waarna een naschrift het geheel besluit. Het ligt in de bedoeling het voorlo pig onderzoek verder uit te breiden en de resultaten ervan te vergelijken met gegevens uit andere landen. Voorts hoopt men een waardering te kunnen geven van de doeltreffendheid der didactiek, zoals deze hier te lande wordt toege past. zonder daarbij een bepaalde me thode te desavoueren, aangezien men eenzelfde doel langs verschillende wegen kan bereiken. Ter aanvulling van het thans verkre gen materiaal, dat zeer omvangrijk is, zullen ook „lesverslagen" worden opge nomen, waarvoor de medewerkers de lessen van verschillende docenten bij- nen. Op die manier wil men trachten komen tot een typologie van de mo derne talendocent Beklijvingstest99 Tenslotte zij vermeld, dat men op het ogenblik bezig is met het bestuderen van de resultaten van een zogenaamde „beklijvingstest". Deze test werd afge nomen aan het-einde v,an het eerste leer jaar en na de vakantie herhaald aan het begin van het tweede. Zij bestond uit I Franse vragen, waarop in het Frans gc-1 antwoord moest worden, ujt in het Frans vertalen Nederlandse zinnen en uit, i dictee. De test was zo opgezet, dat zij beschouwd kon worden als de groot ste gemene deler van de diverse me thoden, waarop in ons land het Frans wordt gedoceerd. BROCHURE OVER DE C.H.U. (1) |e He TTET verdient toejuiching, wanneer onder ons volk het politiek gesprek voortgang vindt. Politiek mag in het oog van velen een van zelfsprekende zaak zijn, in wezen is zij het niet. Het behoort trouwens tot ons volkskarakter, dat het de politiek ernstig neemt. In de rede ligt, dat zulk een ge sprek over de politiek vooral wordt gevoerd door middel van vlugschrif ten of brochures. Zo is het eigen lijk al eeuwenlang gegaan en poli- tiek-meelevenden onder ons hebben in hun boekenkast meestal wel een rijtje van deze geschriften, ge schriften waarin het ook na verloop van tijd nog goed bladeren is. Wij hebben de laatste maanden ge legenheid gehad, op verscheidene /an zulke, nieuwe verschenen, bro- 3hures de aandacht te vestigen. Wij willen dit ook doen met betrek king tot een geschrift, dat zojuist (bij uitgeverij Van Keulen N.V- in Den Haag) van de pers is geko men en dat meer in het bijzonder de belangstelling wil vragen voor „het eigene" in de Christelijk-His- torische Unie. De titel luidt: „Een getuigenis. Waarom wij Christelijk- Historisch zijn en blijven". Deze brochure, geschreven door een zevental vooraanstaande figu ren, is om meer dan één reden be langwekkend. De grondtoon in alle zeven bijdragen is, dat de C.H.U. bij de roep om grotere eenheid on der de protestantse christenen, zo als deze roep ook in onze dagen wordt gehoord, zich het eigene, waarin zij zich van anderen onder scheidt, bewust behoort te zijn. De teneur van de brochure is die van een afwijzing van fusie, terwijl er in enkele bijdragen zelfs ten aan zien van samenwerking en contact met anderen voor reserve wordt gepleit. Met vanzelfsprekende interesse hebben wij van deze brochure ken nis genomen. Als protestants-chris telijk dagblad hebben wij het bij jaar en dag onze plicht gerekend, te wijzen op wat, bij zoveel verschil en verdeeldheid, de protestantse christenen in ons land nog gemeen hebben. Dit doende hebben wij, dunkt ons, steeds bewezen, dat zulks niet behoefde te betekenen een verdoezeling van wezenlijk bestaande verscheidenheid. Met zulk een verdoezeling zou trou wens niemand gebaat zijn geweest. Wèl hebben wij nu en dan in be scheidenheid de vraag opgeworpen, of alle verschillen in werkelijkheid zo groot zijn als zij zich soms aan ons voordoen. Wij voor ons hadden M in soms het gevoel, dat een bepaali1 verschil kunstmatig in het levei werd gehouden cn zelfs aangewak- kerd. Voor het bepleiten van eenheid waar-mogelijk hadden wij immer ,u onze goede redenen. Positief is daar Rarm de overtuiging, dat alle protestant, ene n se christenen teruggaan op de gro- al hal te goederen voor tijd en eeuwij. heid, zofls zij in de reformat nieuwe glans en diepte hebben gr kregen. Negatief is daar de nood- zaak om ten overstaan van mad ten in de wereld ook bij elkaar dl schutse te vinden, zonder welke, menselijk bezien, het leven op deze aarde wordt tot een eenzaam avon- j tuur. Wat ons nu uit de brochure van dil |e zevental christelijk-hlstorischen op |aj nieuw duidelijk is geworden, is, dal de pogingen om ook op politiek ter- rein onder de protestantse chrlste- s nen van Nederland de eenheid bevorderen een zware gang gaat Men kan dit teleurstellend achteifings en wij doen daarin van harte Wij zijn geneigd, het des te teleur-le stellender te achten, nu in anden linke opzichten men denke aan de n- e me dio, aan de vakbeweging, aan de K organisaties van werkgevers, boe- iejjer ren, middenstanders, méii denke ook aan de pers eenheid wèl mo- gelijk is. Dan vraagt men zich took °e c onwillekeurig af, of de op politiek Wan' gebied bestaande verschillen moge-^^ lijk toch meer door het wezen vat "r de politiek zelf worden bepaald. Hoe het zij, na de lezing van deillfrbes brochure is ons eens te meer dul- kan. delijk geworden, dat de door velei beoogde en zelfs vurig gewenst! ™cst eenheid in elk geval op kort! termijn niet te verwachten ft Men hebbe daar dan ook vrede mee tren Politiek blijft een zaak van het mo- d»r z gelijke, ook in dit opzicht. Wie m I teveel over fusie spreekt, roept te *saar gelijk het gevaar op, dat andereiiasrbl te sneller de aandacht vestigen"^ op al dan niet bestaande verschil^" len. Geen van beide gedragslijnet achten wij nuttig en wenselijk. Dit duidelijk vooropstellende, w len wij bepaald niet de indruk ves tigen, dat er in deze belangwekken de brochure geen gesprekstof liggen. Al is de conclusie van he: geschrift duidelijk, over enkele 1 togen willen wij nog iets opmerken Men beschouwe het als een nieuw d bijdrage onzerzijds aan het gesprei en ook als een bewijs van de be langstelling, waarmee wij het g(- i schrift hebben gelezen. BROCHURE OVER DE C.H.U. (2) Advertentie Strijk- of kurkdroog op commando met de electrische wasdroger vragen voor „het eigene" van de C.H.U. Wij achten dit een nuttige daad. Echter dient men dan te waken voor het gevaar, dat men het eigene samentrekt op datgene waarin men zich van anderen on derscheidt. Gelukkig is het leven zo, dat men gemeenlijk zich heel wat méér het eigene kan noemen dan datgene waarin men van de ander verschilt. Naar onze indruk is de ze brochure niet steeds kunnen ont komen aan het gevaar, dat men „het eigene" met dat verschil van anderen heeft laten samenvallen. Wanneer mr. R. Pollema een uit eenzetting geeft van een aantal po litieke punten, treft het, dat zijn be toog bijvoorbeeld behoudens wel licht juist de tekening die hij net van hen geeft door vrijwel alle anti revolutionairen kan worden on derschreven, Al schrijvende, wekt hij echter de suggestie, dat een an ti-revolutionair over deze zaken an ders oordeelt. Duidelijk zetten hij en alle anderen in deze brochure zich af tegen de gedachte der antithese. Van wat in deze brochure over dit onderwerp wordt gezegd moet worden vastge steld, dat het de anti-revolutionairen geen recht doet. Betoogd wordt, dat de anti-revolu tionairen „de gedachte van de sepa ratie" aanhangen, waartegen de christelijk-historlschen dan het volk als geheel op het oog zouden heb ben. Dit is echter een tegenstelling, die onjuist geacht moet worden en die in het politiek beleid ook geen steun vindt. Wat zich in dit opzicht aan verschil openbaart, is naar onze overtuiging nog altijd meer een verschil in gra datie dan dat het wezenlijk geacht moet worden. Ook de C.H U. toch. zij moge zich Unie noemen (ook een naar onze mening zeer waardevolle benaming), is een politieke partij. Er bestaat over „de antithese", zo is onze indruk, nog altijd misver II m. stand. Een andere schrijver in dunVel brochure merkt hierover op: „ffil^ooo zien terdege de scheidslijn die dooi'°°r deze wereld loopt, maar wij willM^9"^ niet beginnen met deze scheidslij E'"" zelf te trekken". Wij vragen maai weer: wie wil dit wèl? Ook de C.H.U. is een politieke par tij, en naar onze mening een zet fl waardevolle partij met eigen karak I ter en wezen, en men doet aai waarde tekort, wanneer in doet voorkomen, alsof zij er nWu is. Helaas zijn in deze brochure ei kelen in deze fout gevallen; zij wek ken de schijn, alsof de C-H.U. geel s partij is. Wij vragen; waarom niet! Dat in het verleden enkelen dl C.H.U. hebben verlaten en braak hebben beoefend de C.H.G ll heeft het gelukkig volop overleed kwam mede, omdat de C- een partij is, en bovendien christelijke. Voor hen was is dit een vorm van antithese, waarin zij zich niet konden e" kunnen vinden. Een andere schrijver in deze brochure bepleit: de C.H.U. moet zelfstandig blijven- Wij vragen: nu dan? Wijst dit ook niet op een partij? Dat er theologische verschillen zijn- willen we wel aannemen. Maar n het bovenstaande zijn we geneigd tot de vraag, of deze ook alle wil even reëel zullen zijn. Trouwens, i) er binnen de Unie wel een theologl- sche opvatting, door allen aange- hangen? Uit de brochure zelf is o daarvan te weinig kunnen blijken. Daarom, wij zijn bereid tot de er kenning, dat een samengaan v protestantse christenen in Neder land vooralsnog uitgesloten is achten. Gelukkig hebben wij kunnen! ^hae vaststellen, dat de schrijver uit 0311,1 kring der c.h. jongeren voor 'oekomst de mogelijkheid niet uil- sluit. Voor het heden achten wij Voc mèt hem „contact en overleg mei de vc hen. die aanverwante beginselen zijn NieUi toegedaan" van zeer groot belang, kt z theeli Aar lehoei

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2