VIJF STEUREN h1nvToedrop AMERIKAANSE LEVENSWIJZE en toch bleef de armoe 11J ZONDAGS BLAD foeiiiuf Cciltsrlic QTonranl Opeen bevolking van ongt miljoen mensen in de V Staten is het aantal Amerikanei ran Nederlandse afkomst betrekke ]jjk gering. Twee miljoen bowc ntrs van God's Own Country zyi trots op het feit, dat hun vooi ouders afkomstig zijn uit het lag' land bij de zee. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 In de i itigden zich de eerste Nederlanders op he grondgebied van de Nieuwe We reld. Zij kwa docling om en hun nazaten Uit de oude Nederland se nederzetting Nieuw Amsterdam groeide in nauwelijks drie eeuwen de metropool New York. De Knickerbockers, die in de zeventiende eeuw hun stad« geheel vol gens plan, stichtten, huldigden reeds toen het waardige principe van vreedzaam naast elkaar leven. Vele na tionaliteiten vestigden zich in Nieuw Amster dam. Dat principe geldt ook vandaag nog in de miljoenenstad, want in New York leven vele rassen en nationalitei ten in de verschillende wijken. Men verdraagt elkaar en langzaam maar zeker vallen de verschillen weg en wordt in deze smelt kroes de vreemdeling omgevormd tot een Amerikaans staats burger. met de be de wereldgeschiedenis kort lijkheden e plaats geld ;n. Hiii altyd gaan ieder jaar :1e duizenden landgei de Verenigde is zich blijvend te vestigen in van de 48 staten. neesten van de Nederlanders, die zich in de loop van driehon derd jaren een nieuw vaderland aan de andere zjjde van de Atlantische Oceaan, hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan wat men daar zo graag „The Ame rican Way of Life" noemt. ogenblik geweest, waarin de beslissing viel of Amerika een Nederlands- of een Engels sprekend land zou worden. De keus viel op het Engels en daaruit groeide in de loop der jaren de taal, die de mensen aan de overzijde van de Atlantische Oceaan spreken: zij noemen het bij voorkeur Amerikaans. Het Nederlands verdween, maar de Nederlandse invloeden De Compagnie van Nieuw Neder land werd gevormd. In het jaar 1613, toen alles in het lage land bij de zee voor de wind ging en er grote rijkdom was, vonden de heren, die het land regeerden, het dringend nodig, dat ook de Nederlanders een graantje zouden meepikken van de rijkdommen, die daar in Amerika voor het opscheppen lagen. r het v 'tWasslechh voorde peizenhandel I Zg brad lus hu slechts hun v vakniansrliap r ook hun geloof en hu: en voorliefde voor persoonlijk. Rjjheid. De Nederlandse invloc i op liet Amerikaanse leven zij. rom aanzienlijk groter gewees dan het cijfer van twee miljoei Dutch-Americans zou doen ver oe (Jen. de bedoeling door emigratie landgenoten af te voeren naar dat vreemde land der India nen. Er was trouwens niet zo veel animo voor emigratie. De mensen hadden het goed en in veertig jaar tijd kon de Wëht-Indische Compag nie, die als' zijtak Nieuw Neder land exploiteerde, slechts zesdui zend mensen zo ver krijgen, dat zij zich vestigden langs de boor den van de Hudsonrivier, van Manhattan tot de Mohawk. Engeland slaagde daarin beter, want in diezelfde veertig jaar kwamen 100.000 Britten naar de Nieuwe Wereld. De Engelsen ves tigden zich blijvend in New Eng land, in Virginia en in andere delen van het Oostelijk deel van het land, dat Jater de Uni ted States of America zou worden. De aandeelhouders van Holland waren niet in permanente volks verhuizing geïnteresseerd. Zij wensten beslag tc leggen (en zo goedkoop mogelijk) op de pelzen, die de Indianen wilden leveren. Dat was het voornaamste doel van de stiehtlng van Nieuw Amster- De bonthandel maakte welis waar een blijvende vestiging no dig en daartoe werd Niéuw Am sterdam ruim voldoende geacht. Dat huidige New York kwam op een voor die dagen nogal vreem de manier tot stand. Men kent het verhaal van Peter Minuit, die de grond kocht van de Indianen. Manhattan ging voor een klein be drag (aan schelpen) in Hollandse handen over. Dat was nog niet het meest verbazing wekkende. want Minuit had (wat in die dagen gewoonte was) ook beslag op het gebied bij de Hudson kunnen leggen. Op tekening Toen de grondtransactie met de Indianen achter de rug was. gin gen de heren in Amsterdam rond om de tafel zitten en zij begonnen instructies uit te werken voor Crijn Fredericks, die een stad moest bouwen. Zo werd Nieuw Amsterdam de eerste stad in het nieuwe land. die door een „stede- bouwkundige" ruimtelijk werd ge pland. Men bouwde maar niet kris-kras. Men had de hele stad getekend, voordat de bouwers be gonnen. Ondanks het feit. dat de Neder landers aan de Hudson weinig of niet'; deden om hun gebied uit te breiden en het koloniseren aan an deren (Britten en Fransen) over lieten. was de invloed, die zij op het Amerikaanse leven gingen uit- De andere naties hadden alle- BEKROONDEN LOOPBAAN Europa heeft veel aan hem te danken, want hij behoort tot de groep van mensen, die hun verstand en hun door zettingsvermogen hebben ingezet om ons werelddeel te verlossen van een van de grote plagen dezer eeuw: het nationaal-socialisme. Zijn naam is vele jaren op veler lippen geweest, maar de tijd heeft de herinnering aan hem zo goed als uitgewist en nu zegt men nog slechts: „o ja, dat was hij", als men zijn naam tegenkomt in oorlogsliteratuur. Hij is een Amerikaan en toen hij een beroep moest kiezen, koos hij het soldatenvak. Hij had de militaire academie nauwelijks afgelopen, toen de eerste wereldoorlog ont brandde. In de jaren 19141918 deed hij zijn eerste ervaring op op het oorlogstoneel en toen hij dat voor de tweede maal betrad toonde hij zich een meester in het doen van zetten en tegenzetten. Zijn roem steeg met de dag en zijn verdiensten vonden hun be kroning in zijn benoeming tot five-stars general, waardoor hij in rang de gelijke werd van zijn grote wapenbroeder Dwight D. Eisenhower. imaal gesloten gemeenschappen vrijheid, gemaakt van hun nederzettingen. Maar Nieuw Am- i sterdam werd al 1 spoedig wat New York nog heden ten dage is, de smelt kroes van Amerika. De Nederlanders verwelkomden ook buitenlanders in hun fort. En zo be gon reeds daar het mengen der verschillende culturen, die langzamerhand zouden samen smelten tot wat tegenwoordig „The American Way of Life" is geworden. In 1646 bijvoorbeeld, had Nieuw Amsterdam een bevolking van minder dan 800 zielen, samenge- zij die hebben, maar alle r< aarde States-bewoners zij nog trots op het feit, dat land het land was, dat als hulp bood bij hun strijd c AAN de voorbereiding van de geallieerde landingen in Noord-Afrika en Sicilië had hij een belangrijk aandeel. Maar zijn capaciteiten als aanvoerder kwamen eerst tot volle ontplooi ing, toen de oorlog zijn hoogte punt bereikte en naar zijn ein de liep. In 1944 was hij bevel hebber van het eerste Ameri kaanse leger in Normandië en in augustus 1944 werd hij opper bevelhebber van de 12de leger groep, die in 1945 Zuidduitsland binnenrukte. En om die redenen leest men zijn naam voortdu rend in de rapporten, die over het verloop van de oorlog in het laatste stadium zijn versche- TN de nacht van 5 juni 1944, 1 de vooravond van D-day. toen aan de gehele geallieerde strijdmacht, die aan de invasie zou deelnemen, het bevel „voor- waarts-mars" was gegeven, stond hij op het vlaggeschip van admiraal Kirk en hij keek met bezorgdheid naar de kust, die slechts onduidelijk zichtbaar was. Achter die kustlijn lag zijn toekomstig operatiegebied. Zijn kans kwam met het keerpunt in Normandië. twee maanden na het bevel tot de invasie Met uitzondering van de geallieerde corridor langs de zee hield de Duitse linie het nog uit en ten Oosten van Avranches vertoon de de kaart een krachtige bewe ging van Duitse pantsertroepen rondom Mortain. Hier had gene raal Von Kluge. die de vijande lijke strijdkrachten in noordwest Frankrijk commandeerde, drie dagen achtereen vergeefs aange vallen om de dunne geallieerde verbindingslijnen door te snijden de zee." Bij het bestuderen van de kaart onder de appelbomen van Normandië had generaal Eisenhower een ernstig gesprek met de opperbevelhebber van de 12de legergroep. De laatste veldtocht in Normandië stond op het punt te beginnen. antwoorden, die zullen vragen naar de noodzakelijke prijs van onze overwinning. Een doorbraak op dit scharnierpunt zal echter de totale kosten tot een mini mum terugbrengen. Generaal Montgomery's plan heeft een dapper en voortgezet offensief door de andere geallieerden no dig, waardoor jij de gelegenheid zult krijgen elk mogelijk voor deel te verwerven met een vuur. Hij koos het soldatenvak dat roekeloosheid nabij komt en met al je troepen, zonder vrees voor een grote tegenaanval door de strijdkrachten, die de vijand nu op dit front heeft. Al deze aanvallen ondersteunen elkaar wederkerig en als het 2de leger een doo'braak kan veroorzaken gelijktijdig met die van jou zul len de resultaten onberekenbaar zijn. Geluk voor jullie allemaal. IKE HIJ speelde een belangrijke rol in december 1944 toen de Duitse legers een doorstoot forceerden in de Ardennen en het er alle schijn van had, dat zij nog voor het eind van het jaar Parijs hadden heroverd. Na de ineenstorting van de Duitse le gers daar zond veldmaarschalk Montgomery hem een brief, waarin hij zei het een grote eer te achten het bevel te hebben ge had over Amerikaanse troepen en waarin hij hem complimen teerde met hun uitstekende pres taties in de slag in de Ardennen. Bij de operaties ten westen van de Rijn zette hij zich in om een tweede bruggenhoofd te nemen. En hij was het, die het nieuws van Remagen aan Eisenhower telefoneerde. TV IET zijn troepen rukte hij op door Duitsland. En het was ook door zijn aandeel, dat generaal Eisenhower als opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten tenslotte aan de gecombineerde chefs van staven kon schrijven: „De opdracht van dze geallieerde strijdmacht werd vervuld om 02.41 uur plaat selijke tijd. 7 mei 1945 Kort na het eindigen van de vijande lijkheden in Europa keerde hij terug naar Amerika. Tot mei 1953 vervulde hij nog de functie van voorzitter van de commis sies van Amerikaanse stafchefs. De tijd heeft zijn daden doen verbleken. De herinnering aan zwarte dagen wordt voor Euro pa vager. Maar nu hij op 12 februari 65 jaar wordt, willen we hem in het licht van de publici teit brengen. Zijn naam is: ge neraal Omar Nelson Bradley. AA: .N de vooravond van de gro- slag zond Eisenhower hem een brief. Hij luidde: BESTE BRAD, Mijn goede hoop en beste wen sen gaan met jou mee bij je aanval van vandaag, die de grootste landaanval is, die in de ze oorlog ooit werd opgezet met uitsluitend Amerikaanse troepen Ik spreek meer als de verant woordelijke Amerikaanse dan al: de geallieerde bevelhebber wan neer ik je verzeker, dat de over van ons gehele vaderland je zul len volgen bij je opmars cn ik neem de volle persoonlijke ver antwoordelijkheid om hen te be- Twee miljoen Neder'anders a ngen op in de smeltkroes dei volkeren Toen de koloniën zich losmaakten van Engeland, waren de kooplieden van Am sterdam er als de kip] pens te verschepen naar het eiland St. Euslalius in de Ca ribische Zee. In 1778 leenden de Staten-Generaal vyf mil joen gulden aan de jonge républiek. Taal verdween zoekers aan deze welvarende Amerikaanse stad een welkom toeroept. Holland (Michigan) heeft wei nig typisch- Hollands meer. Of het zou het museum moeten zijn, en de vele Nederlandse namen op winkels en «woonhuizen. Slechts een oudere immigrant spreekt nog de moedertaal. De Nederlanders (na verloop van tijd ook niet die van Holland (Mich.) hebben zich nooit geïsoleerd en dat bleek tel kens weer de juiste opvatting IllIlllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll fabrieksschoorstenen groeien sneller dan cypressen Het Italiaanse eiland Sicilië was tot de Tweede Wereld oorlog alleen maar bekend als het gebied, waar de citroenen en sinaasappelen in menigte groeiden en waar voorts bit- migratie^ te zj^arZ^aJ^ehle1^ tere armoe werd geleden door de massa. Het werd wel eens "3TT,®n.ne^®" romantisch voorgesteld. Men sprak dan over het heerlijke nietsdoen van de Sicilianen en over de chianti, die zij tij dens dat uitrusten bij flessen tegelijk dronken. naast en met elkaar leefden. Er heerste godsdienstvrijheid in de kolonie en zo kwa men mensen, die in hun eigen land voor hun geweten niet meer konden leven naar Nieuw Amsterdam. En het waren nooit de slechtsten, die kwa- Omdat de Britten wèl koloniseerden, moest de stad aan de Hudson wel aan de land- en machtshonger der En gelsen ten offer vallen In 1664 waren 500 sol daten voldoende om Nieuw Amsterdam zonder slag of stoot te bezetten. Toen werd dus beslist, dat niet het Nederlands, maar het Engels de voeitaal van het nieuwe land zou worden. Santa Claus Toch bleef de Neder landse invloed. Sint Nicolaas werd de San ta Claus van Amerika Knickerbockers (zo I genoemd naar hun klederdrachtwaren F afbeeldt blijkbaar zulke kook- kunstenaressen. dat he- de aunkonp den ten dage nog Ne- ]M6 door derlandse woorden of het menu terug te vin den zijn. Coleslaw was oorspronke lijk „koolsla"; wat in het Engels een „biscuit" is, werd in Amerika een ..cookie", ivan „koekje" dus). De watersport kreeg tal van Nederlandse woorden: yacht (jacht). sloop (sloep), scow (schouw), skipper (schipper). Het kegelen, thans nog een po pulaire sport in de States, kreeg door een aardig Nederlands kunst je een kegel extra. New York was intussen de naam geworden van de stad en de heersende Engelsen waren zo puriteins, dat het kegel spel (nine pins negen kegels) werd verboden. De Knicker bockers vonden daar al spoedig iets op. Ze namen gewoon een ke gel meer en noemden het spel „ten pins". De Europeanen kege len nog altijd met negen stuks: de Yankees met tien. Sterke invloed Ofschoon na de Britse bezetting de toevloed van Nederlanders naar de Nieuwe Wereld voor bijna twee eeuwen ophield, bleef de Neder landse invloed sterk. Vele Neder landse families kwamen in hoog aanzien. De Van Rcnsselaers, de Schuylers, de Van Cortlandts, de Beekmans, allemaal namen, die ook nu nog een belangrijke klank in het Amerikaanse leven hebben -* J hun tradities, ijverig deel aan het leven in het nieuwe land. Presidenten In de historie van de Verenigde Staten hebben Nederlands-klinken de namen vaak een belangrijke rol gespeeld. Er waren drie pre sidenten van Nederlandse af komst: Martin van Buren, Theo dore Roosevelt en Franklin Dela no Roosevelt. Senator Arthur H. Vandenberg zou wellicht de vier de geworden zijn, als hij niet uit dit leven was weggeroepen. Generaals JJH bloede waren en zijn er ook: Hoyt met S. Vandenberg, generaal Vandegrift, generaal James Van In Messina Fleet. De industrie heeft eveneens prominente Nederlandse namen: Van Camp voor conserven, die op iedere Amerikaanse tafel ver schijnen, Van 'Heusen voor over hemden, en in de kunst kwam bij Zo romantisch was het niet. De Sicilianen leden honger in de zonneschijn van de Middellandse Zee. Na 1945 is er nogal wat ver anderd op het eiland, dat de punt van de Italiaanse laars vormt. In Catania, de tweede haven, Nederlandsen werd vorig jaar een staalfabriek u™. apaciteit van een half miljoen ton in gebruik genomen. Europa's grootste fabriek op het gebied van gecon serveerde vruchtensappen (voor namelijk citrusfruit) in aanbouw. In Augusta staat in de buurt van een oude Griekse tempelruïne een olieraffinaderij met een vermo- 2.8 miljoen ton. Daar- voorbeeld operazangers Gladys bij hoort een haven, kaa r tankers tot 45 000 ton ligplaats kunnen kie zen. In Enna wordt een chemische industrie uit de grond gestampt. Voor 2 miljard gulden is op Si- Loon groeide tot cilië geïnvesteerd en de fabrieks- i hoofdstuk apart in de Amcri- schoorstenen groeien sneller dan Swarthout naar voren John Druten werd een vooraanstaand toneelschrijver, Edward Bok ken gewaardeerd journalist liters i kunstgeschie- de cypressen. Reden Zo zou er nog een lange lijst van namen te ontdekken zijn. Maar er zijn ook de Nederlan ders, die niet tot een vooraan staande rol kwamen ,g ran de oorspronkelijke brief, unarm an het eiland Manhattan in november le Nederlanders, u erd geregistreerd. ken preekten de dominees nog in de oude taal, maar in 1770 wehf- ook in de Nederlands Hervormde Kerk van New York h°t Engelse psalmboek ingevoerd. In de veer tiger jaren van de negentiende eeuw kreeg juist het Amerikaanse kerkelijke leven weer een nieuwe Nederlandse impuls. toen de streng-calvinistische groep van ds. Albertus van Raalte zich met een grote groep aanhangers in Ottawa County in de staat Michigan ves tigde. Ds. Scholte leidde een an dere groep nog verder westwaarts en stichtte daar Pella in Iowa. In Michigan herinneren plaatsen als Holland. Zeeland. Noordeloos. en enkele andere nog aan het va derland. In de wildernis van Mi chigan hadden ds. Van Raalte en zijn mensen het niet gemakkelijk. Thans is ditzelfde Michigan het centrum van de religieuze invloe den, die Nederland in de Refor med en Christian Reformed Chur ches op de Amerikaanse levenswij ze uitoefende. nieuwe vaderland. Zij zijn de mensen die tezamen miljoenen van andere ming het Amerikaanse En wanneer plan is in dit land van de wijn. exportbier te gaan brouwen. Is er een reden voor die plot- Qok de grote Amerikaanse olie- selinge industrievestigingen? De maatschappijen, die zich bedreigd regeringsvorm van Italië heeft in voelden door het door de Itali- 1946 het eiland zelfbestuur gege- aansc regering beschermde Itali- ven, evenals Sardinië, Aosta en aanse aardolieconcern. trokken Zuid-Tirol^ Het regionale parle- zjch het Siciliaanse isolement Palermo heeft dit zelf- terug, mot io bestuur aangegrepen om het £n de rijke grootgrondbezit- u- eiland tot een paradijs voor de ters van weleer varen wel bij dit afstam- vrije ondernemingen te maken, alles. Zij zijn de industriebaronnen geen dividendbelasting en Van thans en plukken de rijpe ieuwe industrie behoeft de vruchten van de welvaart, geen vennoot- States op rfn brievenbus langs Bp^™' de weg een Hollandse leest, kan men gerust stoppen Men is er welkom, men zal u trots vertellen over de Neder landse afkomst, maar rekent u er me op, dat dit in het Neder lands cal gebeuren. Het Ame rikaans-Engels zal in het vrindschappelijke gesprek de voertaal zijn dien wordt de komst van indus trieën aangemoedigd door het ver strekken van rentevrije leningen. Van het Italiaanse vasteland kc men steeds meer bedrijven, die zich onder de beschermende vleu gels van de Siciliaanse wetgeving wensen te stellen. En er is zelfs een Duitse bierbrouwerij, die van Tulpenfeest En in Holland (Michigan) her innert het jaarlijkse tulpenfees' (compleet met Volendammcr-pak ten. draaiorgels, straatboenpar tijen om de Nederlandse reinheid te demonstreren, en voorts veel filmsterren, die de publiciteit zoe ken i. nog aan het vaderland even als de monsterachtige neon- klomp, die in dc avonduren de be- Deze tekening van de stad werd drie dus in 1667, van New York gemaakt. Dit i« Amsterdam, maar mrn kan zich moeilijk i metropool Neus York van tha Schaduwzijde De schaduwzijden van deze groei der industrie liggen aan de Bierbrouwerij kant van de bevolking. De arme boeren van vroeger zijn nog pre cies zo arm en er is niemand, die zich iets aantrekt van het feit. dat hun land steeds armer werd, omdat de erosie de grond van de akkers doet verdwijnen. Reeds se dert eeuwen hebben de grootgrond bezitters het eiland in hun macht en het bandietenwezen tiert we lig- Van de opbloei heeft de bevol king tot dusver weinig of niet ge profiteerd. Het parlement, dat zo royaal de industrievestigingen met belastingvrijdom heeft aangemoe digd, heeft ook de lonen van de arbeiders (op een laag niveau) ge blokkeerd. Het doorsnee-inkomen van een gezin van drie'personen bedraagt per jaar zeshonderd gul den. tegen 2500 gulden in het toch al niet zo rijke Noord-Italië. Armoe Zo blijft de bevolking in de dor pen en de steden onder onbe schrijflijk primitieve omstandighe den leven en het opleven van het banditisme is aan deze armoe toe te schrijven. De Italiaanse regering in Rome heeft thans echter van de heren in Palermo geëist, dat zij zich nu ook eens met de sociale wetge ving zullen gaan bezighouden. De Siciliaan wacht af, gelaten of opstandig cn voedt zich intus sen met de gewone winterkost „lu- mache ed erbe": slakken en krui den. die in het wild voorkomen. En verder lijdt hij honger....

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11