CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Onkerkelijkheid en criminaliteit houden verband met elkaar Utrechtse promotie over landschap en militaire operaties Nieuw-Guinea vraagt om christen-onderwij zer s Een woord voor vandaag Kanttekenin De blijvende waarden van het platteland Een Jonge-gezinnenbeweging 1.-Waarom? De hervormde synode heeft in haar vorige zitting besloten tot goedkeuring van een Jonge- gezinnenbeweging in hervormde kring. Deze beweging en haar achtergronden lijken belang rijk genoeg, om vandaag en morgen op deze plaats weer te geven, wat dr. P. J. Roscam Abbing in Woord en Dienst daarover meedeelt onze gemeenten. We piekeren voortdurend over de vraag waar dat toch aan mag liggen. Wij heb ben te bidden om de doorwerking en bezieling van de Heilige Geest, en ondertussen hebben, we te zoe ken naar middelen voor een doel treffender zorg voor de gemeente. Al nadenkend stuiten we telkens weer op de slapheid en geestelijke tuchteloosheid in vele gezinnen. Kinderen die thuis van hun ou ders de indruk krijgen dat gods dienst bijzaak is. hebben het er heel moeilijk mee om daar zelf hoofdzaak van te maken, als ze dat al zouden willen. En kinde ren die thuis altijd vóór-geleefd zien dat de dienst van God op ge zonde wijze hoofdzaak is, kunnen nog wel gaan twijfelen en inner lijke strijd hebben, maar kunnen niet makkelijk meer „slap" wor den; zij zullen eerder radikaal ja (of neen) zeggen. LIET zit dus voor een groot deel op de gezinnen vast. Jeugd werk en catechese merken voort durend hoe moeilijk het is met jongeren verder, te komen als de gezinnen waar ae jongeren toe be horen, niet werkelijk meewerken. En in die gezinnen is een voor name factor of men ook als gezin Brobeert naar God te luisteren en em te dienen. Daarom is de huisdienst, het dagelijks luiste ren naar Gods Woord en samen bidden, op welke wijze dan ook. van ontzaggelijk belang. Maar juist die huisdienst brokkelt op ontstellende wijze af en wordt in brede kringen nauwelijks meer ge vonden. De kerk mag dit fatale proces van vervlakking niet lan ger werkeloos aanzien of slechts met gebruikelijk vermaan tege moet treden. IV'AAST de huisdienst Is van groot belang een opvoeding van de kinderen, die vanuit het Evangelie in liefde geschiedt, zo nodig en zo mogelijk met behulp van de inzichten van verantwoor de kinderpsychologie. Een verkeer de opvoeding schaadt het karak ter van de kinderen en vaak ook... hun vorm van christen-zijn. Natuurlijk is er veel meer te noemen wat het gezin bedreigt. Ook sociale misstanden kunnen fa taal werken. Wij beperken ons nu echter tot huisdienst, huwelijk en opvoeding. TNE kerk moet bij haar zorg voor het. gezin by het begin be ginnen. Men kan nu eenmaal niet alles tegelijk willen doen. Natuur lijk bestaat er geen absoluut be gin. Ook huwenden zijn reeds gro tendeels gevormd. Toch is de trouwdag wel een heel belangrijk begin. Voor man en vrouw zelf en later voor hun kinderen is het van haast beslissend belang hoe zij samen hun leven geestelijk zul len inrichten. Vaak wordt zelfs in de eerste weken van het huwe lijk voor alle latere jaren beslist of zij de huisdienst in enigerlei vorm zullen houden of niet. Daar om heeft de Kerk juist bij dit be gin elke nodige zorg en hulp te bieden Do Kerk kan dat deS te gemakkelijker doen, omdat vele huwelijken in de Kerk aanvangen Als men kerkelijk trouwt, wat toch nog bij gemeenteleden in de meeste gemeenten wel gewoonte is, is de eerste dag goed. Maar het komt op de voortzetting aan. De Kerk heeft hier m.i. niet al leen een grote taak, maar ook een grote kans. Bruidsparen zijn meestal vervuld van het verlangen van hun huwelijk en gezin iets moois te maken. Alles wordt an- ^.®rs voor nieuwe leefregels zijn zij dan minder dan anders bang. Ook psychologisch is er geen moment geschikter om hen uit te leggen hoe belangrijk voor hen de huisdienst zal zijn, en om hen te bewegen daar onmiddel lijk mee aan te vangen. De kerke lijke huwelijksbevestiging vraagt om 't gebruik van de meegekre gen huwelijksbijbel, zoals de Hei lige Doop van het eerste kindje vraagt om een weloverwogen op voeding. TT7AT doet echter de kerk op dit gebied? Bijzonder weinig. Men geeft een huwelijksbijbel mee en daar blijft het bij, men doopt en ook daar blijft het bij. Er is tot nu toe geen welbewuste geor ganiseerde hulp voor echtparen en ouders die de consequenties van hun „ja" in de kerk tijdens de trouwdienst en doopdienst onder ogen willen zien. De kerk laat hen veel beloven, maar helpt hen niet die beloften na te komen. Natuurlijk gebeurt er inciden teel hier en daar wel het een en ander. In de najaars-Gezinsweek gebeurt er in veel gemeenten al lerlei. De kerkelijke pers wijdt ook aandacht aan gezinsproble- blemen. Maar het is alles te hooi en te gras en vooral: vrijblijvend. Een contact tussen jonge echtpa ren, om elkaar te helpen, bestaat er niet. TJET is zelfs opvallend dat de zorg van de kerk juist op dit uiterst belangrijke moment in het leven van velen beduidend ver mindert! Sinds het midden van de vorige eeuw kennen we wel de zorg van de kerk voor het kind: de zondagsscholen ontstonden. Daarna kreeg de jeugd aaiWacht: de vrije jeugdvorming. Toen, in en sinds de laatste wereldoorlog, ontdekte men de jonge lidmaten: De Jonge Kerk ontstond. Maar juist de jonge gezinnen bleven nog in de schemer. Wordt vervolgd. Prof. dr. W. Nagel voor Amsterdamse studenten: „Religieuze" misdaad In een vergadering van de Juri dische Faculteitsvereniging aan de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft de Leidse hoogleraar prof. dr. W. H. Nagel gisteravond gesproken over „de correlatie kerkgenoot- schap-criminologie". De criminologie, aldus spr., is een nog jonge wetenschap, die in ons land, met de belangstelling van ons volk voor geestelijke zaken, veel aandacht zal trekken. Aan de hand van verscheidene uit spraken op het gebied van godsdienst en misdaad concludeerde de hoogleraar, dat de voortschrijdende onkerkelijkheid tot meer misdadigheid leidt. Bonger, de vrijdenker, heeft zich reeds lang geleden hiertegen verzet. Prof. Nagel zette uiteen, dat crimina liteit het meest onder rooms-katholieken voorkomt, dan volgen de hervormden, gereformeerden en joden. Men moet niet vergeten, dat crimino logie niet alleen te maken heeft met geestelijke zaken. Zij gaat ook over we reldlijke aangelegenheden en komt in aanraking met typische uitingen van krankzinnigheid, in ieder geval van ge stoorde verschijnselen. VOORBEELDEN Drie historische delicten bracht prof. Bonzo is het vol maakte voedsel voor iedere hond! 70 cent per pak. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht romoveerde vanmiddag de heer H, Schuring, geboren te Zuilen, tot doctor wijsbegeerte. Zijn Van 15 tot 17 februari zal in het Zen dingscentrum te Baarn weer een jeugd- zendingsconferentie worden gehouden voor jongelui tussen 17 en 30 jaar. Sprekers tijdens deze conferentie zul len zijn: prof dr. H. Bergema over Zending onder de Joden" en mej. G. J. Dreckmeier tot voor kort arts in de Kraamkliniek „Panti Wilasa" te Sema- rang (Java). Wordt Ordass afgezet? Verbazend dreigende taal heeft Janos Horvath, het hoofd van het Hongaarse regeringsbureau voor erediensten, uit aan het adres van de vroegere Hon gaarse primaat van de Hongaarse Lu therse Kerk, Lajos Ordass. Bisschop Ordass heeft dezelfde „misdaad" be gaan als destijds kardinaal Mindszenty: hij heeft de staat het recht bestreden om kerkelijke benoemingen te verrich ten. Horvath heeft nu in mededelingen aan de pers geen maatregelen van de staat aangekondigd. Hij heeft verteld, dat een bijeenkomst van de geestelijkheid van Ordass' diocees aan de bisschop heeft gevraagd, zijn houding te wijzi gen. De bisschop heeft dat niet willen Volgens Horvath heeft nu bisschop Ordass zijn beste vrienden en aanhan gers verloren door zijn „ontoelaatbare" houding. Hij zal nu gedwongen worden af te treden. In dat geval dringen zich herinne ringen aan 1948 op, toen Ordass niet al leen moeilijkheden met de regering had. de rug nog werd aangevallen I doordat hij afgezet werd door de kerk. Vierde Divisie, als paranimf optra'd. van het landschap op de militaire ope- raties tijdens de tweede wereldoorlog". Dr. Schuring is onderdirecteur van de christelijke h.b.s. te Aalten; hij geeft les in aardrijkskunde en geschiedenis. In deze dissertatie zijn de volgende gevechtsterreinen beschreven: Birma, China, de Stille Oceaan, de Libisch- Egyptische Woestijn, het Italiaanse schiereiland en Normandië. Van de schillende landschapstypen, die in de ze gebieden voorkomen, zoals oerbos sen, sawa's, woestijnen, heeft dr. Schu ring de betekenis voor de oorlogvoering nagegaan. Bovendien geeft hij een overzicht en een beoordeling van de be langrijkste publikaties, die sinds het be gin van de vorige eeuw op het gebied van de militaire geografie zijn versche- Voortdurend blijkt In dit boek het gro te belang van een goede aanpassing van de bewapening, de tactiek en de stra tegie aan het gevechtsterrein, b.v. in de Noordafrikaanse Woestijn, waar door gebrek aan beweeglijkheid de Italianen de nederlaag van Sidi Barrani leden. In Birma werd het gemotoriseerde le ger van de Britten verslagen door een Japanse troepenmacht, die weliswaar minder tanks, pantserauto's en artillerie beschikte, maar die daarentegen beter was toegerust voor gevecht in het moeilijke Birmese i-, berg- en oerwoudterrein, t van militaire zijde voor deze pTo- motie belangstelling werd gekoesterd, blijkt uit het feit, dat generaal-majoo: Koning, bevelhebber van de parate T"\E if optra'd.1 yJ t Nagel onder de aandacht. Hij nc de de zaak-Appeltern in de eerste plaats. Omstreeks 1900 wordt in een „zwaar" gezelschap een boerenknecht doodgeslagen omdat een ander in de ze groep zich messias noemde ep der halve meende de duivel uit te werpen. Toen dit gebeurd was, liep het gezel schap naar een naburig dorp, doch te gelijk greep de justitie in. Het geval met de Katwijkse vissers in 1915 was een tweede geval van psy chische infectie. Op 3 augustus van dat jaar zeilde een logger uit. Aan vankelijk heerste een broederlijke geest onder de bemanning. Men heeft gezongen en gebeden, maar op een ge geven ogenblik zeide een matroos dat hij de Heilige Geest had ontvangen. Hij vertelde bazuingeschal in de lucht te horen ten bewijze, dat de wereld was vergaan en men zich naar het he melse Jeruzalem moest begeven. Ook hier diende een duivel verdelgd te worden en een andere matroos werd over boord geworpen. Aan een bijlig gende logger wordt het geval medege deeld. Twee personen werden afge maakt. Gezamenlijk ging men naar Engeland, maar van hieruit werden zij als gestoorden naar Katwijk terug gebracht. Het derde delict in 1944 te Meerkerk vertoonde gelijke trekken, maar greep minder om zich heen. Uitvoerig ging prof. Nagel na dat in de geschiedenis van ons volk dergelijke waanzinverschijnselen met „godsdiensti ge" bedoelingen veel zijn voorgekomen. Hier kwamen nog andere trekken bij: geestelijke hoogmoed, vals sentiment en profetische vrijgeesterij. Zich afvragende welke rol de gods dienst in de genoemde en andere geval len heeft vervuld", concludeerde prof. Na gel, dat men hier te doen heeft met nseudo-religieuze verschijnselen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Almen-Harfsen: van Leeuwen te De Kaag; naar Hoog kerk: C. J. Prins te Nijland. Beroepen door de generale synode Sredikant voor buitengewone werkzaam- eden (jeugdsecretaris van de Neder landse Zendingsraad): A. de Haan te Hansweert; te Kockengen: kand. C. Bart te Maarssen; te Reewijk: C. Schoonhoven te Barneveld. Aangenomen naar Goënga: vk Schipper te Lisse. Benoemd tot hulpprediker te Biltho- ven: kand. Chr. Hoviuf te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Diever: G. Hengeveld Woubrugge; te Appelscha: G .de Zeeuw te Schoonoord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Kampen en te Slikker sen H. Rijksen te Vlaardingen; te Vee- nendaal: K. de Gier te 's-Gravenhage. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Groningen: H. van i Werff te Emmen De metropolitan tabernacle in Londen, gewoonlijk naar de stichter „Spurgeons tabernakel" genoemd, wordt reeds enke le maanden herbouwd. Het geweldige ge bouw werd in de oorlog vernield. Men verwacht dat het in de zomer van 1959 gereed zal zijn. De nieuwe tabernakel zal 1700 plaatsen hebben. Van de wederopbouwkosten, die ongeveer twee miljoen gulden bedragen, betaalt de Engelse regering een groot deel ingevolge de oorlogsschade rege ling. Ds. G. C. Severijn met emeritaat Wegens het bereiken van de 65-jari- ge leeftijd heeft ds. G. C. Severijn, hervormd predikant te Hoogeveen, emeritaat aangevraagd. Ds. Severijn werd in 1893 te Utrecht geboren, deed in 1917 staatsexamen en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht theologie, waarna hij in 1922 kandidaat werd in Overijssel. In dat jaar werd hij te Schelluinen in het pre dikambt bevestigd. Ds. Severijn, die tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond behoort, diende d'e gemeenten van Waar der, Muiden en Ter Aar en deed in 1948 intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Hij heeft in zijn verschillen de standplaatsen tal van functies be kleed. Van zijn hand zijn twee preken bundels verschenen getiteld: „Uit de H. Schrift" en „Herderlijke zorg aan drie- KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Er is veel haast bij, schrijft ds. Drost Ds. J. Drost, predikant van de Evan gelisch Christelijke Kerk in Nieuw- Guinea, voordien gereformeerd pre dikant. schrijft van de hervormde raad ding: door bemiddeling Advertentie 1959 nog Voor het Nederlands onderwijs, het con- cordante christelijke onderwijs voor de kindeten van de Nederlandse wer kers, zijn per 1 september 1958 zes leerkrachten nodig, waarvan twee schoolhoofden Voorts hebben wij nodig voor het la gere technisch onderwijs van de Zen- leraar houtbewerking. 15 beweerde Een andere pensiongast zei: „Ik vind dat schitterend; Storm wil de man te pakken nemen om hem uit te horen en in plaats daarvan brengt die hem over iijn schouders bij ons in huis. Als een postbode een pakje onder rem bours 1" „Da's nou ironie", zei Philipp Achtel zalvend. „Stilte!" beval de oude, voorname heer en trad dicht op de canapé toe. „Eén ding kan ik jullie wel zeggen. Als het mocht blijken, dat Storm stommiteiten heeft uitgehaald, dan kan hij iets beleven wat hij niet nog eens beleven zal!" Storm draaide zich o*p de andere zijde, en zei eensklaps heel hard: „Proost kleine Külz!" De daarop volgende middag was Külz als eer ste aan het station. Hij patrouilleerde in de hal op en neer en keek uit naar juffrouw Trübner en naar de heer Storm. Bovendien had hij het soort dorst, dat men nadorst pleegt te noemen en zou graag in de stationsrestauratie zijn ge gaan om een glas bier te drinken. Op zijn minst één glas! Doch hij waagde het niet zijn post te verlaten en blokkeerde de ingang van het vierde perron, alsof hij op wacht stond. Bij de hoofdingang verscheen een grote groep heren, met koffers, plaids en tassen. Mijnheer Kar stens. die ook van de partij was, zei: „Daar staat onze Tiroler al." Daarop verwijderden enkele van zijn begelei ders zich en wandelden langs slager Külz door de ingang van het perron. Papa Külz merkte begrijpelijkerwijze niets Erich KSstner: van dit alles. Hij merkte slechts op, dat Storm en juffrouw Trübner niet kwamen. „Dat ont brak er nog maar aan", dacht hij. „Het draait er nog op uit dat ik alleen naar Berlijn reis! Dat heb je dan voor al je goedigheid! Wat moet ik eigenlijk al thuis doen! Emilie en de kinde ren weten nu dat ik niet in Bernau bij Selb- mann ben, maar in Denemarken. Wanneer zou den ze die kaart met dat prachtige havengezicht gekregen hebben?" Op dit ogenblik schoot hem te binnen, dat hij de kaart helemaal niet op de bus had gedaan, maar in Hotel d'Angleterre had laten liggen. „Ik doe ook alles verkeerd!" dacht hij teleurge steld. „Dat is de verkalking. Nou, een mens kan niet eeuwig blijven leven!" Toen onderbrak hij abrupt het denkproces, want in de hal verscheen juffrouw Trübner. En ze kwam niet alleen, maar liep tussen twee gro te sterke mannen, die stijve, zwarte hoeden droe gen en ook verder beantwoordden aan de voor stelling, die men gewoonlijk van rechercheurs in burger maakt. Oskar Külz gaf zich krampachtig moeite juf frouw Trübner, zoals afgesproken, niet te ken nen. Dit viel hem zo moeilijk, dat hij gemaks halve besloot niet naar haar te kijken. Aan de andere kant was het noodzakelijk de jonge da me in het oog te houden. Want hoe moest hij het anders klaarspelen, tegelijk met haar door de ingang te dringen. Hij hief ,zijn koffer op, pakte zijn stok steviger vast, hield zich bereid en gluurde zo onopvallend mogelijk over zijn schouders. De juffrouw nam juist met een vriendelijk hoofdknikje afscheid van haar beide begeleiders Külz schoof dus breed naar de perroningang en zette om tijd te winnen de koffer neer. „Een ogenblik, controleur," zei hij tot de ambtenaar achter het loket. „Ik moet alleen nog maar m'n kaartje zoeken." Hij woelde in ettelijke zakken, hoewel hij zijn biljet allang gevonden had en draaide zich vlug om. „Nou, daar komt ze dan eindelijk!" dacht hij. Juffrouw Trübner stond nu achter hem Külz reikte de controleur zijn kaartje, voelde hoe hem een pakje in zijn an dere hand werd gedrukt, greep het onhandig vast, nam het geknipte kaartje in ontvangst, pakte de koffers op, verloor zijn wandelstok, bukte zich er naar en drong zich eindelijk door de contro le. De heer Karsten, die achter hen beiden aan liep, onderdrukte met moeite een duivels lach je. Op het vierde perron was veel bedrijvigheid. Külz had het heimelijk ontvangen pakje opge borgen en de koffer zorgvuldig afgesloten Het pakje was weliswaar licht geweest, maar de koffer was opeens zo zwaar, alsof zij twee en tenaar woog! Külz stapte langs de trein m zocht een derde klas wagen. ..Hallo'" rier mand achter hem. Het was mijnbeer Storm i wordt vervolgd wüa in Nieuw-Guinea brengt met zich mee, dat er van tyd tot tyd nieuwe on- derwUskrachten worden gevraagd. Dit is een verheugend verschUnsel. Het is een teken daarvan,® dat Nederland ernst maakt met de opdracht, welke ten aan zien van Papoealand is aanvaard. Uiteraard is een van de belangrijkste aspecten van de ontwikkeling van Nieuw- Guinea het onderwijs en voor ons als protestantse christenen het christelijk onderwijs. Voor christelijk Nederland ligt hier vanuit de missionaire opdracht een des te groter verantwoordelijkheid. En dit betreft speciaal het onderwü- zerscorps in Nederland. Op de christelijke onderwijzers en on derwijzeressen zal telkens weer eer. roep worden gedaan. En als predikant van de jonge Evangelisch Christelijke Kerk doe ik thans dit beroep opnieuw en naar wij hier overtuigd zijn, niet tevergeefs ondanks het tekort in Neder- WEI Het is een troost voor iedere christen: „Ik weet. die „Ik" is God, de Almachtige, die is en die was en die kon I Een troost maar het legt ook een grote verantwoordelijk^ I o pons. Want in iedere brief aan de zeven gemeenten staatk j „Ik weet uw werken". God volgt van minuut tot minuut wat wij doen, wat t zeggen, wat wij denken. En Hij weegt dat alles op Zijn tüej schaal. Want ons leven heeft een doel: meer dan waar oj komt in de openbaring van Johannes tot uiting, dat wij soli, ten zijn in de strijd om Gods eer. Dat alles wat wij doen geric moet zijn op de komst van Zijn Koninkrijk. Als ge weet dat dit uw taak is, dan staat ge heel andert het leven. Dan zijn welvaart en sociale zekerheid, een gfffl li gerust leven, wel belangrijk, maar zeker niet het allerhelB rijkste. Onze strijd voor God dat is ons levendoel. En... daarbij mogen we altijd rekenen op Zijn steun. Hij laat onsni alleen. En Hij is de Almachtige. GEEN LAPMIDDELEN ME JTEN nieuw begrip heeft zijn in- onverwachte gebeurtenissen n y0° trede gedaan in de westelijke groter is dan in Duitsland. Hier ti ^ar(li wereld. Het heet „disengagement" we een zeer merkwaardig punt en het betekent zoveel als „losma- het strategische denken van de Soi king" Het heeft betrekking op het jetunie, dat voor het Westen t van elkaar scheiden van de Ameri. waarschuwing inhoudt. Ook voorlfsmijti kaanse en Russische strijdkrachten die zich in Europa bevinden. Middenoosten hebben de Rnsj geeft een soort atoomvrije zone voorp i960 Met name in Engeland en in West- steld. Duitsland zijn er heel wat mensen, Het is de Russen er op het ogenkS die het de moeite waard achten, dat dus in de eerste plaats om te doen onderzocht zal worden, welke moge lijkheden deze „disengagement" biedt. Deze mensen, die voornamelijk den a l verhinderen dat de rondom de Sc jetunie gelegen en met de Ver, SI bll) ten bevriende landen worden uili rust met de modernste wapens, i ,worde het kamp van de socialisten te vin- als kernwapens en raketten, den zijn, klampen zich vast aan de Enkele maanden geleden hebben i jaar de Amerikaanse en Russische rika voor zijn defensie is aangei strijdkrachten uit Europa en afzien zen op bedoelde landen, zolang l van het gebruik van kernwapens) niet beschikt over raketten wjqietöni de Poolse minist'er van buiten- mede de Sowjetunie van de y»B3<len op Polen en Tsjechoslowakijc moet om vatten) onlangs hebben gedaan. We hebben er al vaker op gewezen, dat men zich geen illusies moet ma ken over een akkoord over een kanen in geen geval vóór 1960 schikken. Uit dit alles blijkt duidelijk, groot de belangen van de Ver. SI yer ten en de Sowjetunie zijn bij het neutrale zone dwars door Europa. Navolanden. Daardoor is de invlHmede Het zou slechts een lapmiddel zijn, van Europa op het wereldtoneel zelfs als het de hereniging van Duits, langrijk groter geworden. Hien dient zal echter een eind komen, als ie- Ver. Staten er in slagen, int«reffl[vjnc^l ten betalen, kon wel eens zeer hoog tinentale ballistische raketten blijken te zijn. produceren. Want dan hebben Inderdaad zou een dergelijk akkoord Amerikanen ons niet meer nodl;, de grote tegenstanders Amerika en De Europese landen moeten dit tlü 5" Rusland in Europa in militair op- goed voor ogen houden bij het k zicht van elkaar scheiden en het ge- palen van hun houding. Bovendii ^eeft vaar voor onverwachte botsingen moeten de economische conseque Mt' met desastreuze gevolgen in dat ge- ties van het vertrek van de Arno np- 5 bied verminderen. Daar staat even- kaanse strijdkrachten uit Enroi Bove wel tegenover, dat er in de wereld niet over het hoofd worden gerit no. 5 nog wel andere plaatsen zijn, waar Alles bij elkaar genomen diént ttfialtdi in Europa er van doordrongen zijn, dat dit werelddeel aan ge gevaren kan worden blootgesteld, thans genoegen wordt genomen Een voorbeeld daarvan is het Mid denoosten, waar de conflictstof ligt lapmiddelen die de grote en wert "Vör. opgestapeld en waar het gevaar voor lijke problemen onaangeroerd lalt i christenonderwy- Mag ik dan !r(es) is, met byzonder veel klem zoeken, dit als een appèl op u zelf per- soonlijk te beschouwen. Zo is het be doeld. De Papoea-ouders venvachten terecht iets van u. Zij verwachten i voor hun kinderen en daarmee voor de toekomst van bun land. De christen- onderwysmensen zullen mee vooraan moeten staan, om hen in deze verwach ting niet te beschamen. De Nederlandse ouders verwachten reneens Iets van u. Zy verwachten dat hun kinderen er niet de dupe van zul- vorden dat zfi de roep van Nieuw- Guinea hebben gehoord en zich zyn Taan geven voor de toekomst van dit rondere land Wij hebben nodig: geen avonturiers, geen irreële figu ren geen slappelingen, geen mensen, die op de vlucht zijn voor zichzelf, nuchtere en gezonde, positief Christusbelijdende onderwijzers en onderwijzeressen, die bereid zijn hard te werken, die tegen een stootje kunnen en die iets willen onder gaan van de roep uit de verte en van het ruime perspectief van Gods Koninkrijk Die zich willen geven voor Gods zwarte, bruine en blanke kinderen in Nederlands Nieuw-Gui nea. Het zijn deze kinderen, die naar u kijken in dat voor hen ver re vreemde land, dat Nederland heet. En zy kijken naar u. omdat zij iets van Christus verwachten. Er is haast by.' Prof. dr. R. van Dijk over: Vergadering plattelandsjongeren (Van onze sociaal-economische redactie.) pROF. dr. R. van Dijk, hoogleraar in de sociologie aan de Vrije Univs siteit te Amsterdam en directeur van het Geref. Sociologisch Institutf heeft gisteren in de grote zaal van de Stadsdoelen te Delft de honderde bijeengekomen plattelandsjongeren gewezen op hun grootse taak, de waar den van het platteland te bewaren en op deze basis een nieuwe modeit plattelandssamenleving te bouwen. Prof. Van Dijk sprak op de jaarvergadering van de Zuid-Hollandse i! delingen van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsmeisjes Bond (junioren* en van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond. De grote waarden, die de plattelan der zal dienen te behouden bij de op neming van het platteland in de reld van industrie en stad, zijn: het tact met de natuur in de ruimte het land. voorts blijvende verbonden heid met het natuurproces, het geheim van het leven, het besef van afhan kelijkheid van de Goddelijke Schepper tenslotte de gemeenschap, het ken- van elkaar, de persoonlijke gang. De overspoeling van het industriële leven kan winst betekenen, wanneei ze waarden worden bewaard, platteland behoeft naar de mening prof. Van Dijk niet de geïsoleerdheid van een museum te behouden. Hij had de indruk, dat men nog on voldoende beseft welke enorme revolu tie zich de afgelopen honderd jaar over het platteland heeft voltrokken en nog voltrekt. In 1850 was de agrarische le vensstijl toonaangevend, 60 tot 70 pet. van de bevolking was afhankelijk van het agrarisch bedrijf. Na 1950 is dit per centage nauwelijks nog 30. De stedelij ke industriële levensstijl is overheer send geworden. Ook de positie van de kerk heeft sterk aan betekenis inge boet. Prof. Van Dijk sprak zijn verheuging uit over de bloeiende organisaties van plattelandsjongeren. Deze immers kun- helpen bouwen aan een samenle ving, waarin de van God gegeven norm erkend, bewaard en uitgedragen wordt. Vervolgens werd afscheid genomen van de aftredende bestuursleden, de heer H. Brouwer uit Oud-Alblas (se- de heer A. J. van de Ma- Pijnacker (penningmeester). De ar werd benoemd tot erelid. Als nieuwe secretaris en penningmees ter zullen fungeren resp. de heren A. Boers uit Oud-Alblas en W. Rodenburg uit Nieuwkoop. De voorzitter de heer M. Vogelaar bracht tot uitdrukking, dat hij voor de toekomst graag op nog meer medewerking zou rekenen van de [nlichtingen voor het zendingsonder- C.B.T.B-Holland-Brabant, vijs zijn in te winnen bij het Zen-1 De middagvergadering stond meer iingsbureau van de Hervormke kerk. 'n het teken van de ontspanning. De bur- Leidsestraatweg 11. tel 01710—31345. gemeester van Noordeloos, Hoornaar en Oegstgeest en voor het christelijke Ne-jHoogblokland, de heer M. W. Schakel, ierlandso onderwijs bij de heer W, Ver-i zette in een slotwoord uiteen, dat de molen, Kamillestraat 22, tel. 01700Bijbel ons geen zeurig vermaan voor- ""*8996 Den Haag. houdt, maar oproept tot blije, frisse le vensaanvaarding echter zonder de rem- i heer Brouw men los te gooien. De calvinistische vensstijl moet daarbij gaaf gehouis worden. Over alle kerkelijke muri heen zal men de rijen moeten sluiH om sterk te staan, want anders zal d« gebrek aan solidariteit de roeping n* kunnen worden volbracht. Het gaat om, dat de geref. gezindte haaf pl«! handhaaft, tot heü van ons volk. De afdeling Zuid-Holland van C.J.B.T.B. hoopt in december zijn jarig bestaan te vieren. Het ledenli dat thans bijna 900 bedraagt zou daar 1000 gebracht moeten zijn. Dit voorjw start in het Westland een grote p" paganda-actie. Hier heeft de C.J.B.T.B nog geen enkele afdeling, terwijl i C.B.T.B. er 900 leden telt. De C.B.P1 in Zuid-Holland omvat ongeveer meisjes-leden. Onderzoek naar televisie en onderwijs Teneinde de werkzaamheden op k gebied van de visuele hulpmiddelen voc het onderwijs zoveel mogelijk te bundi He len is een uit twaalf leden bestaan^ e commissie „Televisie en onderwijs" gt d vormd, waarin de drie samenwerkend" voer pedagogische centra elk drie leden he? ben benoemd, evenals de stichting Ne derlandse Onderwijsfilm. y De pedagogische centra, het Chrislj v lijk Pedagogisch Studiecentrum, Katholiek Pedagogisch Centrum er Pedagogisch Centrum van de Nedef landse Onderwijzersvereniging, het ben indertijd het zgn. rapport-Boumtf over de mogelijkheden van televisie K het onderwijs ter aanvulling van het 1' rarentekort van de hand gewezen, W hebben de centra de minister van ond« wijs aangeboden, de mogelijkheden h meer algemene zin te onderzoeken. P oplossing van het lerarentekort hierbij dan niet als uitgangspunt fli"> gen dienen. De minister heeft dit aanbod ges f- cepteerd en tevens de stichting Neder landse Onderwijsfilm verzocht tezamS met de pedagogische centra dit onder :oek ter hand te nemen. Het onderzoek zal betrekking hebbel :owel op het lager, als op alle gebit- len van het voortgezet onderwijs, mé inbegrip van het technisch onderwijs*

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2