Jlicuwe £ri2tsrf)e Courant ^Tegenregering kwam niet tot stand DAF-AUTO: VERRASSING Vliegramp zware slag voor de Britse sportwereld Radio-Padang beperkt zich tot kritiek Prinses bij afscheid spontaan gehuldigd Korter werken verdient voorkeur boven ontslag 21 doden hij München GELUKKIG» I 195| I1JDAG 7 FEBRUARI 1958 jjREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leider, en Ometreken „Stanhwstirtj is abeWmtt myo *Q Irijljer Jjenspori" Achtendertigste jaargang no. 11180 Werkloosheid wordt opgevangen ZIE PAGINA 7 Niets beslist in Indonesië 5 PROCLAMATIE VAN EEN TEGENREGERING in Indonesië door radio-Padang is nog uitgebleven. Wel heeft de militair commandant i Midden-Sumatra, overste Hussein, voor deze radio een felle kritiek de centrale regering te Djakarta laten horen, maar hij zeide niets over vorming van een tegenregering. Hij ontkende slechts, dat er plannen gden bestaan voor een afzonderlijke staat Sumatra. Te Tokio gingen geruchten, dat lonel Ventje Sumual aldaar de odamatie had bekend gemaakt, ar Ventje Sumual heeft dit uit- ikkeüjk tegengesproken. Hij zei dat hij deze proclamatie evenmin or radio-Padang had horen be- ndmaken. Alleen weet hij, dat binnenkort een aan Djakarta zal worden over- n dat na afloop van dat ultima- l ongeveer vijf dagen, automatisch een irloplge regering zal worden uitgeroe- Hü meende, dat de vroegere presl- T*n de Bank Indonesia, Sjafruddin nriranegara inplaats van Sukarno als 1 zon optreden en dat Hatta Advertentie ONTVANGEN... ASCOT'S ▼oorjaarsoollectie 1958 Ter kennismaking gedurende februari 10 KORTING PENSEEL tevoren de opstandige officieren te Tokio verklaard hadden, dat aan Djakarta ultimatum zou worden overhandigd, revolutie is een langdurig proces. Zij heeft tijd nodig en is moeilijk, zeide Sukarno. Elk nieuw land en ook hebben moeilijkheden, hoogte- en diepte punten. Wü hebben bewezen dat wij op gewassen zijn tegen moeilijkheden, zoals de proclamatie van de Islamitische staat n van de republiek Zuid-Molukk» oegde hij eraan toe. Hij zag er opgewe lit en zong aan een feestmaal mee, to le aanwezigen de Indonesische en J lanse volksliederen aanhieven. Te Djakarta zeide een regeringswoord voerder, dat de opstandelingen niets zul len doen voordat Sukarno terug is. Hij verklaarde voorts, dat Ventje Sumual veel steun verloren heeft bij de voor- itanders ener tegenregering, en dat Pa- dang niets met hem te maken wil hebben- De evacuatie van de Nederlanders uit Indonesië is een ernstige en iu ko rnet Sukarno- zijn radiorede viel Hussein, die voor- r is van de machtige raad van Mid i-Sumatra, premier Djuanda aan. die verkeerde voorstelling van zaken in parlement zou hebben gegeven. Hussein ontkende, dat de bevolking van dfen-Sumatra van plan is een afzon- rajke staat Sumatra te vormen. „Dat het huidige kabinet niet mogen, bo tert niet, dat wij de Indonesische een- idsstaat verraden", zei hil. .•Sumatra voor Djakarta Het lijkt er op, dat Zuid-Sumatra le zijde van de centrale regering zaJ kezen. Zondag, een dag voor de ver achte uitroeping van een tegenro- fering zulten in dit deel van Indone- uitgetorende militaire oefeningen vonten gehouden. Zesduizend man- rhappen zullen aan deze oefeningen deelnemen. liUSenaiiit-kolonel Barlian voert in Dia- te besprekingen met de chef-stal Indonesische leger, generaal-nu ution Verwacht wordt dat hij maandag a-ls het k-oommunistische junta in Padang «gaat tot het uitroepen van een tegeo- g, het gezag van de centrale re- zal handhaven. Gezien de ernstige situatie heeft het tósterie van buitenlandse zaïken zich verklaring uit vrn, dat de centrale regering alles c controle heeft en dat het buitenland aan de positie van de regering jakarta behoeft te twijfelen. Men v taart thans te Djakarta van officiële 3de, dat de plannen voor een tegenrege- hg slechts bravoure Sukarno niet ongerust Nederlanders welkoni Intussen heeft Sukarno volgens A.P. i |R*be verklaard, dat ct geen reden is tot of ongerustheid, hoewel wrede fout geweest.'Wij hebben hun bekwaamheid en het Nederlandse kapitaal hard nodig om het land weer op te bouwen. Zodra wij het bestuur in eigen handen hebben ge nomen zullen wij de Nederlanders een „welkom terug" toeroepen, heb ben de leiders van de Indonesische „rebeellen" gisteren in Tokio ver klaard. J. M. J. Pantouw, een van de leden van de afgevaardigden van die Indonesiërs, die de strijd tegen de regering in Dja karta hebben aangebonden, zei, dat de Nederlanders, die het risico hebben geno. men in de buitengewesten te blijven, woon hun werk kunnen doen en geen kele hinder hebben ondervonden. En hij voegde eraan toe: „Wij beschou wen het Nederlandse zakenleven, nocl het Nederlandse kapitaal als een bedrei ging van onze onafhankelijkheid- Terwijl Pantouw sprak, knikte overste Ventje Sumual telkens instemmend. Pantouw deed verder de opzien barende mededeling, dart hij en an dere zakenlieden er reeds toe zijn overgegaan schespen van de K.P.M.. aan de beslagneming door Djakarta waren ontkomen, weer in te huren. Verder hebben de buitengewesten min stens 20 schepen getouurd van Singa pore, Hongkong, de Verenigde Starten en Europese landen. (Zie vervolg pag. 9) Vandaag bezoek aan Bonaire "VTET EEN SPONTANE huldiging in het Rifstadion, waar de Curacaose jeugd organisaties ter harer ere een feeste lijke betoging hielden, is gisteravond hier afscheid genomen van prinses trix, die zes dagen lang alle aspt van het eiland en zijn bewoners heeft bekeken op haar officieel bezoek. Van daag is de Prinses naar het eiland Bo- (Van onze speciale verslaggever.) DE PERSONENAUTO van de D.A.F. heeft alle (hooggespan nen) verwachtingen verre overtrof fen; het is een unieke aanbieding ge worden. Voor de prijs van 4000 gul den brengen de gebroeders Van Doorne in Eindhoven een vierper- soons auto met een automatische transmissie d.w.z. er is een gas- en een rempedaal, ontkoppeld en schakeld behoeft er niet te worden! die 90 a 100 kilometer per uur kan rijden, die één liter benzine nodig heeft voor 17 kilometer, die n 575 kg weegt en die in september van dit jaar leverbaar zal ziin. Dat de „Daf" de clou zal zijn van de op 13 februari startende RAI- tentoonstelling, stond wel vast, maar dat de constructie, uitvoering en prijs van de wagen een dergelijke onvergelijkbare combinatie zou blij ken te zijn, maakt de verschijning de „Daf" tot internationaal nieuws. Dat kwam ook tort uiting op de pers conferentie in de Eindhovense fabriek. de internationale pers sterker ver tegenwoordigd was dan de Nederlandse Afgezien van de commerciële verrassing, die D A.F- het autorijdend publiek in de Benelux eerst (en na het inwerkingtreden de Euromarkt, Europa later) hiermede bereidt, bezit de „Daf" een aantal tech nische kenmerken, die revolutionair ge noemd kunnen worden en die voor de andere, automobielproducerende Euro pese landen zowel als voor bijvoorbeeld Amerika spectaculair genoeg zijn om de twee vooruitstrevende broers Van Doorn» de schijnwerpers van de international» belangstelling te zetten. Want waar de lot nog toe bestaand) automatische transmissies van Amerikaan se origine werden gekenmerkt door de tussenkomst van olie bij de overbren ging en dientengevolge een vermogen» nalre vertrokken, waar zij tot zaterdag middag blijft- Het Rifstadion was totaal gevuld met honderden jongeren in hun fleurige kledij. Mede door de muziek en de vele vaandels was het een bonte mengeling van vreugd© en opgewektheid en do Prinses genoot zichtbaar Men had haar geen beter afscheid kunnen bereiden. De gouverneur, de premier en de ge zaghebber vergezelden de Prinses naar het stadion, waar haar een bijzettafeltje van witriet met een glazen dek, waarin een afbeelding van Curacao is gebrand werd aangeboden. In de mdddag, na het bezoek aan de be drijven van de Cura?ao6e Petro'.i Industriemaatschappij, maakte de Prin ses en haar gevolg een autotocht het oostelijk deel van het eiland. Het ging via de Pieterbaai, de berg Altena en Salinja naar Zeelandia, waar Koningin Wilhelmdnahuis voor ouden van dagen werd bezocht. Hier demon streerden twee bejaarden hun levens lust door voor de Prinses een ouder wetse Curacaose dans udt te vo Eén van de bejaarden had zich vrouw verkleed. Het was koddig tevene ontroerend schouwspel. Overal langs de wegen wapperden ook deze dag weer de vlaggen en Juichten de eilandbewoners de Prinses toe. Tal loos was het aantal geschenken, dat zij ontving en de bloemen, die zij kreeg aangeboden, ieder voor zich kleine be- SNELLE WEDEROPBOUW VAN TALMAHUIS Het bestuur van de Talma-rustoordeo heeft na de brand, die het tehui6 in Veen- wouden heeft verwoest, meegedeeld dat met officiële instanties en een architec reeds contact is opgenomen, teneinde t« komen tot een zo spoedig mogelijke her bouw van een modern verzorgingstehuis in Veenwouden. Zo hebben de Antillianen op Curagao kennis gemaakt met hun prinses Beatrix: een char mante, vrolijke jonge vrouw, die steeds haar belangstelling toonde voor de talrijke tspecten van de Antilliaanse samenle ving. Naast de Prinses gouver neur A. B. Speekenbrink, sa men op een rondrit over het eiland. wijzen van hartelijkheid en gastvrijheid. Prinses Betarix werd op de vliegtocht naar Bonaire vergezeld door gouver neur en mevrouw Speekentorink en ulster-president en mevronw Jonck- heer. Het K.L.M.-chartertoestel werd geëscorteerd door vliegtuigen van Marine Luchtvaartdienst. De hoge gaste werd op het Flamingo- vliegveld verwelkomd door leden van de eilandsraad en het bestuurscollege De achtjarige Luciia Irene Martijn bood bloemen aan. Onder toejuichingen van een massa belangstellenden, vertrok de Prinses naar hert gezaghebbershuis. waar de officiële begroeting zou plaats vinden- Nederlancls-Duitse samenwerking bij isotopenscheidin g (Van een onzer redacteuren) Nederland en Duitsland zullen gaan sa menwerken bij het wetenschappelijk en technisch onderzoek betreffende de schei ding van uranium-isotopen door middel van een ultracentrifuge. De samenwerking ds reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding, aldus een bericht in het maandelijkse bulletin van het Reactor Oentrum Nederland. De samenwerking zal geschieden op basis van de statuten het Studiiesynd-icaat, voor isotopen scheiding, waarin de zes Eu ra torn landen, Denemarken. Zweden en Zwitserland sa menwerken. Deze landen hebben momen- in studie welke scheidingsmethoda gebruikt zal worden, Indien men tot op richting van een Europese isotopenschet- dingsfatoriek zou besluiten, namelijk de gasdiffusie-mebhode, dan wel de ultra centrifuge-methode. De laatste methode heeft in Amsterdam, zowel al6 in Bonn de aandacht. In Amsterdam vinden de onder zoekingen plaats in het laboratorium voor maosaspectografie en bij de n.v. Werk spoor. Het project wordt gefinancierd door het Reactor Centrum Nederland, terwijl de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het onderzoek bij de FOM berust. Prof. dr. J. Klstemaker is weten schappelijk leider van het project. Er heeft tussen hem en prof. Groth te Bonn, onder wiens leiding het Duitse onderzoek verricht wordt, vorig jaar reeds een nauw contact bestaan. Film over reis prins Bemhard Cameraman Piet Buis van Polygoon- profilti heeft de reis van prins Bern- hard naar Liberia meegemaakt en in een tien minuten durend filmpje een kleur rijk verslag gemaakt van het bezoek aan de negerrepubliek. Buis heeft er. zo vertelde hij, naar gestreefd minder schuddende handen en meer beelden van land en bevolking vast te leggen. Tussen die beelden door ziet men de Prins en president Tubmen bij bezoeken aan nederzettingen, fabrieken en plan- Christelijke organisaties HET CONVENT voor christelijke sociale organisaties heeft giste ren in zijn maandelijkse bijeenkomst o.a. de werkgelegenheidssituatie aan de orde gesteld. Met name kwam ter sprake de voor lichting die van werkgeverszijde Is ge geven wat betreft de gedragslijn die door de ondernemers moet worden gevolgd in geval van slapte in het bedrijf: ontslaan of korter werken? In de voorlichting van werkgeverszijde, die een algemeen karakter droeg, was Zó ziet de nieuwe Daf eruit: een kleine wagen met een verrassende ruimte voor vier volwassenen in het interieur en het uiterlijk van een volwaardige automobiel. De Daf is géén scootmobiel, maar een echte, kleine automobiel. Minder Nederlanders door Singapore Er zyn in totiial vijfduizend repatrië- nden door Singapore gekomen, aan wie .000 pakketten van de stichting „Hulp in landgenoten in Indonesië" werden uitgereikt. De organisatie verloopt uit- -kend, maar In de havenstad neemt het aantal repatriërenden uit Indonesië nu Dit werd gisteravond bij zijn terug komst op Schiphol medegedeeld door de heer Theo C. Droogh, die in december door de stichting naar Singapore werd gestuurd. Hij roemde het werk van de Nederlandse vereniging In Singapore, het Rode Kruis aldaar en de hulpvaardigheid van de Britse militairen in de drie kam pen, waarin de evacués waren onderg» Van de 9000 armlastige Nederlanders i Indonesië, die al Jaren door de Neder landse regering worden gesteund, zijn slechts zeer weinigen in Indonesië achter gebleven. meende de heer Droogh. De stichting heeft behalve een grote hoeveel heid goederen. 110.000 gulden naar Singa pore gezonden, om de nood van de Ne derlandse onderdanen daar te leningen. Heden zou de Groote Beer met ruim 70( Nederlandse vluchtelingen, voor het me rendeel vrouwen en kinderen, uit Djakar ta te Singapore aankomen. verlies, dat alleen door de grote Ameri kaanse motoren volledig „gedragen" kon worden, is de bijzonderheid van de D.A.F - constructie, dat het contact tussen motor en achterwielen wordt onderhouden door twee simpele aandrüfriemen, zgn. V-sna ren, die de volledige taak van differen tieel en aandrijfassen bü een conventio nele wagen, op zich hebben genomen. En de aandrijving en kracht-af name van deze V-snaren bergen het geheim van de D.A.F. „mysterie- transmissie" in zich. UNIEK Want het grote bezwaar, dat toepassing van normale automatische transmissies in Europese, kleine wagens verhinderde: de slip, het vermogensverlies, is door dit systeem volkomen ondervangen. De aan- drijfriemen lopen namelijk over schijven, waarvan de diameter gewijzigd kan wor den, met dien verstande, dat als de aan drijvende schijf groter van diameter wordt, de aangedreven schijf kleiner wordt. Is er dus aanvankelijk sprake van vertraging, zo wijzigt deze vertraging zich tijdens de bovenomschreven proce- lure tot een versnelling, en zo worden ils standen tussen een „eerste" versnel ing en een vierde versnelling (overdrive) onder trapsgewijze sprongen doorlopen- Het effect in de praktijk is dus als volgt: ils men de wagen met een klein keuze- hendeltje op de vloer in de stand „voor zet 'enige andere stand is: „achter en gas geeft, rijdt de wagen door tussenkomst van een automatische cen- trifugaalkoppeling rustig weg. Gaat men gas geven, dan zorgen twee factoren voor wijziging van de riemschijfdiameters- Die factoren zijn: toerental en „vacuum"', twee dingen die de technici onder u zul len begrijpen en die de niet-technici rus tig. mogen begrijpen. En dat is er oor zaak van, dat de wagen bij regelmatig méér gasgeven, regelmatig harder gaat rijden, tot de topsnelheid bereikt is. Dat deze „denkende" transmissie er ook op de grote weg. in de stad. bij hellingen en andere rU-omstandigheden steeds voor zorgt, dat de ideale overbrenging tussen motor cn wielen tot stand komt. verlost de bestuurder van de zorg, die door mid del van meer of minder gas en keuze van de versnelling (zoals dat normaal het geval is) zélf tot realisatie te brengen. ZIE PAGINA 9 MANCHESTER UNITED KEERDE NIET TERUG NA DE VLIEGRAMP MET DE ELIZABETHAN, die gistermiddag na de start van het vliegveld Riem bij München neerstortte, heerst in Enge land diepe verslagenheid. Want tot de 21 doden behoren acht spelers van de beroemde voetbalclub Manchester United, de oefenmeester en de secreta ris van deze club, terwijl vannacht de levenskansen van directeur Matt Busby beschreven werden als één op tienduizend. En verder verloren zeven Britse sportjournalisten het leven, onder wie Frank Swift, een van de bekwaamste doelverdedigers waarover Engeland ooit heeft beschikt. De voetballers en de hen vergezellende journalisten waren op de thuisreis, na een eervol 33 gelijkspel in Belgrado tegen de Zuidslavische kampioensploeg „Rode Ster", waardoor de „Busby Babes" uit Manchester waren doorgedrongen tot de halve finale van de strijd om de Euro pese voetbalbeker, waaraan voor ons land de Amsterdamse club Ajax deelneemt, In zware sneeuwstormen was de twee- motorige hoogdekker van de British Euro- pian Airways van Belgrado naar Wenen gevlogen, waar de Oostenrijkse scheids rechter Karl Kainer opgelucht was ult- Na de tussenlanding in München deed zich een motorstoring voor, waardoor twintig minuten oponthoud ontstond. Technici hadden maar twintig minuten werk om de E'izabethan" weer startklaar te maken en juist voordat een nieuwe sneeuwjacht zou losbarsten, nam de Britse machine met haar 44 inzittenden lanloi Tegen huis Nauwelijks los van de grond zakte bet vliegtuig weer omlaag. Het scheerde de toppen van een boomgroep in het lengde van de startbaan en botste, t voordat het de grond zou raken, tegen huis, waarna de staart afbrak, de r openscheurde en het toestel in bi Reddingsploegen braken de stuurhut open en trokken de gewonde gezagvoerder naar buiten. Deze had nog geprobeerd n de schulmblusser een begin van brand doven. Anderen drongen de cabine binnen en bevrijdden bekneld geraakte inzitten den. Sommige passagiers hadden zelf al kans gezien, uit de verongelukte machine te klimmen of waren eruit geslingerd. Peter Howard, een van de elf ver slaggevers aan boord van de „Eliza bethan", belde eerst zijn krant voor dat hij zich naar een ziekenhuis liet brengen. Hij vertelde: „Ik herinner me niet meer of er veel of weinig lawaai was. Alles ge beurde in een klap. Ik was even ver doofd Toen ik weer wist waar ik was, zag ik een gat in de romp en op handen en voeten ben ik daar door gekropen." Omgekomen zijn de volgende voetbal lers van Manchester United: de a.hoede- spelers Roger Byrne en Geoffrey Bent, de middenspelers Edward Colman en Mark Jones en de voorhoedespelers William Whelan. Tommy Taylor, Albert Scanion en David Fegg. Gedood werden verder de secretaris van de club, Walter Crickmer en de trainer Bert Whally. De acht om gekomen sportjournalisten zijn: Henry Rose (Daily Express), George Follows (Daily Herald), Eric Thompson (Daily Mail), H. D. Davies (Manchester Guardian). Archie Ledbrooke (Daily Mirror), Tom Jackson (Manchester Evening News), Frank Swift, de ex-doelman (News of the World) en Alf Clarke (Manchester Evening Chronicle). In Manchester In de namiddag hadden ilch op het vliegveld van Manchester vele familie leden en vrienden van de terugkerende ild. Er speelden zich af toen (Zie vervolg paf». 9) nadruk gelegd op het gevaar dat onder nemers door het onnodig aanhouden van werknemers, andere ondernemingen, die nog met een tekort te kampen hebben benadelen. Het belang van het bedrijfsleven al» geheel zou hierdoor geschaad worden- Dit heeft de indruk gewekt als zou in alle gevallen ontslag de voorkeur ver dienen boven korter werken. Mn boven bedoelde bespreking bleek evenwel dat het korter werken niet onder alle om standigheden ongewenst moet worden geacht en dat o.m. rekening dient gehou den te worden met de plaatselijke situatie op de arbeidsmarkt. Hierbij werd er van uitgegaan dat over overleg maatregelen met betrekking tot korter werken en ontslag wordt gepleegd met vertegenwoordigers van de werk nemers in onderneming of bedrijfstak. Toenemende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: In het uiterste zuiden van het land tijdelijk wat sneeuw, elders opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als van daag of iets lager. Matige tot zwakke noordoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 8 februari zon op 08.10 uur. onder 17.40 uur. Maan op 23.45 uur, onder 09.41 uur. Op 11 februari laatste kwartier. ik heb can UJyk, dekens! Elf van de zeventien spelers die na een voetbalwedstrijd In Belgrado per vliegtuig op weg waren naar Man chester. Zes van hen kwamen b(j de ramp om het leven. Op de eerste rfj ziet men v.l.n.r.: Vlollet. Berry, Tay lor (t), Whelan <t>. Pegg (t). Staande: Colman (t), Foulkes, Wood, Byrne (t), Jones (t) en Edwards.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1