Leidse academie schrijft prijsvragen uit Prins Bernhard naar Turkije Noord wijk viert veertig jaar chr. bouworganisatie Leidse drogisten herdachten 30-jarig bestaan afdeling Deviezenpot versterkt GROTE KANSEN VOOR ONS IN LIBERIA Vorijj jaar meer dan acht miljard gld. belasting I 1931 nieuwe leidsche courant woensdag 5 februari 1958 DE RIJKSUNIVERSITEIT te Leiden zal (op 8 februari) een aantal prijs vragen uitschrijven voor studerenden aan een Nederlandse instelling tea 5 van hoger onderwijs. De prijsvragen omvatten onderzoekingen, beschou- 'n de - wjngen of beschrijvingen ten aanzien van twee gegeven onderwerpen in de (faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid, der geneeskunde, der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte. De antwoorden dienen voor 1 september 1959 te zijn ingediend bij de secretaris van de senaat der rijksuniversiteit. Op 8 februari 1960 zal het oordeel der facul teit over de ingekomen verhandelingen worden bekendgemaakt en aan de waJ schrijvers der meest voldoende antwoorden, die door de faculteiten de eer der bekroning zijn waardig gekeurd, de gouden erepenning worden uitge reikt. hting ring ti agdad, •eren* roc< De Inzendingen moeten getekend zijn ,et een kernspreuk en daaraan dtenit een verzegeld briefje te worden toegevoegdi, jat diezelfde kernspreuk heeft en dart de naam. het studievak en het adres van de jehrijver bevat. De faculteit der godgeleerdheid ver- ngt een kritisch onderzoek naar de op vattingen van P. W. Schmidt. K. Th Prcuss en R. Pettazzoni over de functie de betekenis van het hoogste wezen (high God), of een onderzoek naar de formele en materiële kenmerken alsmede Kerkhistorische achtergrond en het auteurschap van de middel-Nederlandse prekenbundel, voorkomende in het oud- archief der gemeente Zwoflle. serie TL i L Rechtsgeleerdheid De faculteit der rechtsgeleerdheid vraagt empirisch onderzoek omtrent het vraagstuk of. en z» ja op weflke wijze, bij INDONESIË Sultan van Djokja te Washington De sultan van Djokja vertoeft op hei ogenblik te Washington en heeft daar volgens A.P. verklaard, dat Sukarno in derdaad een zeer belangrijke rol kan spelen bij het optreden tegen de opstan dige Indonesische officieren en nog altijd een oplossing heeft kunnen vinden in hei cooflict tussen de jongere offioieren en de oudere, die als revolutionair hadden gevochten, maar niet in de eerste plaats militairen zijn. Hij wilde zich niet uit laten over het ultimatum, dat de opstan delingen Sukarno willen stellen. Hij wist niet dat Sumuai van plan was en achtte het nog altijd mogelijk, dat Sukarno pre mier zou wonden. De sultan heeft volgens Reuter en A.FP. een bezoek gebracht aan vice- president Nixon en enige hoofdambtena ren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hij vertoeft in Ame rika als leider van een delegatie naar een toeristische conferentie voor de Zuidzee van 17 tot 21 februari te Santa Barbara1 in Californië. Hij is overtuigd, dat Indo nesië een eenheid zal blijven en zeide. dat de meningsverschillen in het leger slechts „technisch" zijn en niet om grondbeginselen gaan. Voorts noemde hij, dat de Nederlandse bezittingen in Indo nesië zijn overgenomen voor bedrijfs doeleinden en dat er geen overdracht van bezitsrecht is geweest. Een beslissing hierover is nog niet genomen. De winsten zijn bij de bank gestort en kunnen op het ogenblik niet worden opgenomen. De meeste Nederlanders, die Indonesië ver laten, zijn volgens de sultan oude mensen en Indnsohe Nederlanders, van wie velen vrezen hun pensioen van de Nederlandse regering te verliezen. Hij meende voort», dat Indonesië op de lange duur zijn eco nomische en politieke problemen zal op lossen. Hij had in zijn gebied met de oommunisten moeten samenwerken en beeft tot dusverre nog geen last gehad. Nader meldt A.P., dat volgens Ventje Sumuai dr. Sumltro te Genève vertoeft en werkt voor de zaak van de opstandelin gen. Volgens A.F.P. zeide Sumuai, dat men Hatta niet kan vertrouwen en dat gene- raal-majoor Nasution een werktuig is van de communisten. Duizend evacués nu onderweg Het uitstekend geoutilleerde legerkamp Holterhoek te Bibergen zal in maart als opvangcentrum voor evacués uit Indone sië worden bestemd. Het tot nu toe daar gelegerde onderdeel der Kon. Luchtmacht wordt per 1 maart overgebracht naar De Lier. Veel speciale voorzieningen zul len in het kamp niet behoeven te worden getroffen voor de circa 300 evacués, die er kunnen worden ondergebracht. Het op 29 januari uit Djakarta vertrok ken m.s. Oranje, is na Singapore te heb ben aangedaan, zondag volgeboekt (854 passagiers) uit Belawan vertrokken. Het tchip wordt 21 februari in Amsterdam verwacht- Het Britse schip Ohusan is gisteren met 191 evacués uit Singapore vertrokken naar Rotterdam. 30/1 W Simek, vertegenw.. o«k. cur. mr. U Postma; 31/1 N.V. Broe- nle v. 1937, Sarphatikaóe 7. A'dam; fa. lemmer. Werfkade 30. Hoogezand. en Haarlemmer, id., en H van Dijk. Wed cur. mr. R H Soul; N.V. Compo. fabr. toffeo en alle chem. prod De Punt, Gro- our. mr. P Dor hout, Groningen en F G aterewolde; K P F van Vetzen. Sarpathi- of J. v. d. Waalstraat 91 I, A'dam, h/o mleögd: fa. Confec Surséance: aan iteenfabr. De WIJ*. Kesset, voort, bewindv. jhr. mr. A Michit nich, Roermond, verboor 27/2 11 uur. het Nederlands sociologisch en sociogra fisch onderzoek de wereld- of levensbe schouwing van de onderzoeker van in vloed is geweest op probleemstelling methoden,, technieken en interpretatie, of een beschouwing over de toepassing' de „open" gevangenis in verschillende strafstelsels en de mogelijkheid van deze toepassing voor Nederland. De prijsvragen voor de facuKelt der geneeskunde omvatten ten eerste on derzoekingen naar de mogelijkheid van identificatie van vezelsystemen in de hersenstam en het ruggemerg van vogels, en ten tweede onderzoe kingen naar de vraag in hoeverre de produktie van oestrogene stoffen ln de testikel afhankelijk is van enig gona- dotroop hormoon en. indien ja, van welk. De prijsvragen voor de faculteit der wis- en natuurkunde luiden: 1. Wanneer de relaxatietijden der mag netische momenten lm paramagnetische zouten in het temp ere tuuirgebted vloeigaar helium enerzijds gemeten den met de gebruikelijke methoden der paramagnetische relaxatie, en anderzijds door verzadiging van de paramagnetische resonantie, tredien grote verschillen op. Gevraagd wordt een bijdrage tot de ver klaring van deze verschilen, welke bij drage een theoretisch, experimenteel of gecombineerd karakter zou kunnen hebben. 2. Het is iin de praktijk gebleken, dat de identificatie van tot poeder gebrachte grondstoffen vaak grote moeilijkheden oplevert. Voorafl bij zeer fijne poeders bij mengsels van meer, componenten is de taak van de onderzoeker, die een iden tificatie moet verrichten, meestal moeilijk en tijdrovend. Gevraagd Gevraagd wondt een onderzoek weinig gebruikte en (of) het uitwerken van nieuwe methoden, die de snelle zekere identificatie van tot poeder ge brachte plantaardige grondstoffen kunnen vergemakkelijken, waarbij onder andere wordt gedacht aan een onderzoek de diagnostische waarde van het micros- j copisohe béeM van de as, van maceratie- preparaten en aan micro- en histo-che- mdsehé reacties, De bereikte resultaten dienen aan de hand van een vijftigtal farmaceutische planterypoedens te worden toegelicht. De faculteit der letteren en wijsbegeer te vraagt een beschrijving van C. W. Op- zoom er (18211892) ais wijsgeer. Daarbij zal zowel aan de bespiegelende als aan de empiristische fase in het denken van Op- zoomer aandacht moeten worden geschon ken en zal moeten worden nagegaan, in hoever het Franse en het Engelse posi tivisme zijn ervaringswijsbegeerte hebben beïnvloed. Voorts een onderzoek naar de funotje van ideofonen en klanksymboliek in het hedendaagse Brit6-Engels, waarin te het literaire taalgebruik dient te worden betrokken. Prins Bernhard zal eind maart een of ficieel bezoek brengen aan Turkije. Ver wacht wordt dat hij aanwezig zal zijn bij de opening te Istanboel van het Neder lands Instituut voor geschiedenis en De nieuw benoemde Nederlandse am bassadeur, de heer Herman Hagenaar begeeft zich de volgende week naar An kara om het bezoek van de Prins voor te bereiden Christelijk sociale conferentie te Luxemburg Morgen en vrijdag wordt te Luxem burg de eerste Europese sociale conferen tie gehouden, georganiseerd door de Europese raad van he t Internationaal Christelijk Vakverbond. Europese christelijke vakbondsleiders en een aantal volksvertegenwoordigers uit Duitsland, Frankrijk, Italië en de Bene lux] anden zullen samen de sociale aspec ten bestuderen van de Europese econo mische gemeenschap. De conferentie staat onder voorzitter schap van de Belg August Cool, voorzat ter van het verbond van christelijke vak organisaties in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Inleidingen worden gehouden door de heer J. Tessier (Frankrijk) en door dr. W. J. Schuijt, lid van de Tweede Kamer in Nederland voor de K.V.P. Nikkel voor Zuid- Slavië gestolen Drie Jaar gevangenisstraf met aftrek is gistermorgen voor de Rotterdamse recht bank geëist tegen de koopman P. S. uit Rotterdam, die 1500 kg nikkel van een partij van 5000 kg, bestemd voor Zuid- Slavië, had gestolen. Bij aankomst ln Zuid-Slavië bleek dat enkele vaten van de partij ijzer inplaats van nikkel bevatten. De partij werd toen gefotografeerd en met als aanknopings punt een vodje papier met een half adres en een onderdeeltje van het ijzer wist de recherche de dader op te sporen. Jaarvergadering, receptie en feestavond In „De Zeeleeuw" werd gistere' de veertigste Jaarvergadering gehouden van de afdeling NoordwiJk van de „Ne derlandse christelijke bond van werkne mers In de hout- en bouwnijverheid". De voorzitter, de heer G. Dekker, gaf terugblik op de afgelopen 40 jaar. „voortrekkers", die in 1918 de bond heb ben opgericht, hadden een zware taak. Veel tegenwerking moesten zij ondervin den en groot moet onze dankbaarheid s|jn, dat z|j zich hierdoor niet hebben laten ontmoedigen, maar in Gods kracht z|jn doorgegaan. Als Le letten op de toestanden va jaar geleden, dan moet denk ons hart vullen, aldus de voorzitter, voor hetgeen bereikt is om de werknemer de plaats te geven die hem toekomt. We willen dank laten culmineren in de lof aan God. die onze afdeling heeft laiten groeien haar heeft gezegend. De heer Dekker las. in aansluiting op het gesprokene. Psalmen 116 en 117. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat het bestuur op zaterdag 8 februari, te 3.30 uur irn „De Zeeleeuw" zal reci piëren. Op 21 februari zal in het Lido een feestavond worden gehouden. De secretaris, de heer G. Wesseling, bracht hierna het jaarverslag uit. Spreker gaf allereerst een overzicht van de afge lopen 40 jaar en herinnerde aan de naams verandering die de bond ln 1952 onder ging, doordat een fusie werd aangegaan met de houtbewerkers. De heer Wesseling releveerde het feit, dat een drietal de eerste leden die tot de afdeling toe traden, nog steeds lid is, namelijk de heren E. Hoek. G. Ottevanger en Vink. Het doel, dat verleden Jaar gesteld werd, bij het 40-jarig jubileum de 150 leden te bereiken, is helaas niet verwe zenlijkt, maar toch werd een ledenwinst van 9 geboekt, zodat de afdeling thans 145 leden telt Teleurstelling De heer Wesseling herinnerde aa: moeilijkheden die ontstaan waren rond de bestedingsbeperking die vooral vo< bouwbedrijven ongunstig werkt. Een grote M. v. d. Burg te Oegstgeest, 20 jaar afdelingsvoorzittergehuldigd Gisteravond Is ln Het Gulden Vlies het dertigjarige bestaan van de afdeling Lei en omstreken van de Drogistenbond op feestelijke wijze herdacht. Tijdens bijeenkomst heeft het hoofdbestuur hulde gebracht aan de actieve Leidse af deling en mocht het bestuur van vele af delingen gelukwensen in ontvangst nemen. De voorzitter van de jubilerende afde ling, de heer J. van Harteveld, bracht hulde aan allen, die In de loop der jaren met de leiding van de afdeling waren be last. Bijzondere waardering had hij verder voor de grote collegialiteit der leden, waardoor een hedht en gezond afdelings leven is ontstaan, een samenwerking, die ook voor de toekomst van het grootste belang is. Nu immers moet gestreden worden voor het verkrijgen van wette- Dr. Knibbe voor Leidse Arjos Blanken hebben in Afrika een taak van Godswege ER WAS gisteravond flinke belangstelling in het Geref. jeugdhuis voor de lezing van dr. P. G. Knibbe over het rassenprobleem in Zuid- Afrika, die hij hield voor de ledenvergadering van de Arjos, waarin ook enkele ouderen aanwezig waren. Dr. Knibbe, die juist van een reis door Zuid-Afrika was teruggekeerd, heeft slechts enkele facetten van dit pro bleem kunnen belichten, maar uit alles bleek dat de oplossing, zo die al gewild wordt, erg moeilijk is. Wat de vele kritiek betreft, zo begon dr. Knibbe, moet worden opgemerkt dat deze wordt geuit door de niet-Afrlkaans sprekende Engelsen. Dezen hebben geen goed woord over voor de nationalistische regering. Uit politiek oogmerk doet de Anglicaanse Kerk hier nog aan mee. Rome heeft slechts zeggenschap over 6% van de mensen, dus daar is geen probleem temeer niet omdat deze Kerk centraal wordt geregeerd De Anglicaanse Kerken zijn slechts ln schijn tegen rassenschei ding. want hoewel ze luid propageren, dat de Kerken voor ieder openstaan, laten ze geen zwarten op de scholen toe. Er is echter geen rassenscheiding tus sen blank en zwart alleen, maar nog meer tussen zwart en Aziaat; op vele plaatsen zag dr. Knibbe dan ook park banken voor zwarten en Aziaten afzon derlijk Bantoes Niemand, nooh blank noch zwart, heeft een oplossing aan de hand kunnen doen. De Bantoes hebben nu een eigen stads gemeenschap, waar prima onderwijs wordt gegeven, mooie ziekenhuizen staan en waar zij toch weinig belasting moeten betalen. In de ogen van ds. Buskes wordt dit zelfs nog veroordeeld als apartheid, zo zei dr. Knibbe. maar het is ontzettend moeilijk de Bantoes op hoger plan te brengen. De spreker zei verder, dat het blanke ras ln Zuid-Afrika een taak heeft, een taak van God, die geen voogdijschap in houdt, maar het oefenen van gerechtig heid, onder volken, die elkaar zouden be strijden en uitmoorden, wanneer de blan ken vertrokken. Wat het verbod betreft van het samen leven van blank en zwart in een huwelijk, meende dr. Knibbe, dat men erover kan discussiëren of weer een wet van staats wege dit moet regelen; zeker is, dat men ook in Nederland bij een stijgend aantal Chinezen, zoals vóór de oorlog de pinda mannetjes, een dergelijk verbod zou wegen. Kerkscheiding Moeilijker ligt het op kerkelijk terrein. Dr Knibbe oordeelde het niet erg wan neer er aparte kerkgebouwen zijn. al is dit niet dwingend voorgeschreven. Er is ook een verschil in aanleg en tempera ment. Het kleurverschil vervalt bij de steeds groeiende zendingsdrang. Ten slotte wees de inleider op de grootste mogelijk heid om Afrika te dienen, namelijk door het gebed. Er was vanzelfsprekend veel discussie over deze causerie, waarbij dr. Knibbe geassisteerd werd door zijn echtgenote, mevrouw Knibbe-Kuyper. In zijn dankwoord zei voorzitter J. Francke te hopen, dat bij de komende verkiezingen, aile geruchten ten spijt, dr. Knibbe weer zijn plaats in de Staten van Zuid-Holland zal Innemen. lijke rechten. Ingewijden ln onze organi satie weten maar al te goed, hoe op vrij willige basis met de handelsconventie overeenkomsten zijn gesloten, die een be hoorlijke handel in geneesmiddelen waar borgen. aldus de voorzitter. Erelid Vervolgens richtte de heer Van Harte veld zich tot de heer M. v. d. Burg te Oegstgeest, die ruim 20 jaar afdelings voorzitter is geweest en bovendien nog drie jaar lid van het hoofdbestuur. Uw stimulerende invloed, aldus de voorzitter, is ln deze 20 jaar van grote betekenis voor de afdeling geweest. Dank zij leiding is onze organisatie krachtig sterkt en de afdeling tot grote bloei ge komen. De heer Van Harteveld deelde mede, dat het afdelingsbestuur besloten had, de heer Van den Burg tot erelid van de Leidse afdeling te benoemen. Een mededeling, die gepaard ging met de aanbieding van een oorkonde en door de aanwezigen met een krachtig ap plaus werd onderstreept. Wederkerig bracht de vice-voorzitter. de heer F. W. Donkers, hulde aan voorzit ter Van Harteveld voor het vele werk, dat deze voor de afdeling verzet. Mede door uw vele functies ln de top der drogisten organisaties en uw kwaliteit van penning meester van de parfumerie-detailhandel hebt u veel weten te bereiken, aldus de heer Donkers, Ook van de zijde der fa brikanten werd deze avond hulde ge bracht aan de Leidse drogisten. Een interessante afwisseling bood deze avond de vertoning van een film, die het wel en wee van de Leidse afdeling in beeld bracht Aan de hand van de film sprak de secretaris, de heer Sander de Graaf, nog over de verscheidene vak- en standsorganisaties. Hij wekte de aanwe zigen op niet aan de kant te blijven staan. Aan het eind van deze geanimeerde avond, die ook door de dames van de leden werd bijgewoond, sprak de heer J. Vrijenhoek in zijn kwaliteit van tafelpre sident een dankwoord. Aanduiding einde maxim.-snelheid moet veranderen De aanduiding van het einde der zone. waarin de maximum-snelheid van kracht is, door de grijze achterkant van een bord links van de weg, is inderdaad onbevre digend. Dit heeft minister Algera toege geven in het mondeling overleg met de commissie uit de Tweede Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. De bewindsman had echter eerst met de huidige regeling enige ervaring willen opdoen, alvorens een nieuwe van kracht te verklaren, waarvan de Invoering ge duchte kosten zou meebrengen. De mi nister verklaarde te neigen tot een voor schrift, dat begin en einde overal afzon derlijk zullen moeten worden aangeduid en dan uiteraard op dezelfde wijze. teleurstelling is voorts het nog niet goed keuren van de nieuwe C.A.O.; het is te hopen, dat spoedig een oplossing wordt gevonden. Een tweetal leden, de heren A Hazenoot en de 2e voorzatter, de heer B. M. Waal, verblijft momenteel in het Zee hospitium te Katwijk. De penningmeester, de heer L. van Bee- len Dzn., gaf een overzicht van de finan ciële toestand. Deze is gezond en de kas- oontroleoommissie had bij monde van de heer C. van Beveren. alle lof voor het gevoerde beleid. In de nieuwe commissie werden benoemd de heren Alb. Haasnoot en Alb. Hazenoot. De aftredende bestuursleden, de heren G. Dekker. D. Hazenoot en A. Cramer werden met grote meerderheid herkozen. De heer A. van Beelem ontving vervol gens uit handen van de voorzitter, een hartelijke toespraak het gouden insigne van het C.N.V. met oorkonde, we gens zijn 25-jarig lidmaatschap van de christelijke vakbeweging De bondssecretaris. de heer W. v. d. Ley, hield vervolgens een toespraak. Allereerst richtte spreker zich tot de heer Jac. Vink. een van de oprichters va afdeling. De heer Van der Ley wees erop dat er moed voor nodig was om 'n afdeling te stichten in die t|jd, zodat deze daad vi grote betekenis was. Het hoofdbestui heeft hiervoor zeer veel dank en waa dering. Spreker feliciteerde ook de heer Van Beelen met het feit, dat hU 25 jaar lid van de bond was. Verantwoordelijkheid Vervolgens wees de heer v. d. op het feit. dat ieder mens vei woordelijkheid te dragen heeft De christen heeft een taak op alle terrein des levens en God heeft ons öpgedragen die taak zo goed mogelijk te vervullen. De christelijke vakbeweging verwerpt zowel de totalitaire staat als de klas senstrijd en stelt zich tot taak de begin selen van Gods Woord tot gelding te brengen ln de maatschappelijke ver houdingen. We hebben als persoon en ook collectief verantwoordelijkheid om God te dienen en de naaste lief te hebben. Spreker schetste vervolgens de verontrustende situatie in het bouwbedrijf, met de drei ging van werkloosheid. De organisaties zijn terzake paraat en zijn steeds bezig de regering te overtuigen van de noodzaak tot uitbreiding van de woningbouw. Ook zijn wij diligent ten aanzien van de vast stelling van de nieuwe C.A.O., aldus de heer v. d. Ley, die ten slotte opwekte tot vertrouwen in de mannen van de chr. vakbeweging. Er volgde nog een uitge breide discussie. Schaakvereniging Dan. Noteboom In de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld in Sein- le klasse: H. Meyer—dr. Adjedrez Vz\ ds. R. C. de Lange—A. Veefklnd 1—0; G. MarijtL. W. Turk 1—0; J. J. Bizot-P. Bedijn 10; J. TurkJ. Sleeboom 10. 2e klasse: W. v. Rooyen—F. Hoek 01; A. Drost—G - C. Mariano 01. NoordwiJkse filmclub In „De Landbouw" werd de maande lijkse bijeenkomst gehouden van de Noordwijkse filmclub, onder leiding van de heer G. J. de Roos. Op deze vergadering werd werk van de leden vertoond, waarover een levendige discussie ontstond. Als verplicht onder werp voor de april-vergadering werd vastgesteld „Het vuilnisvat". Alle leden zullen hierover een filmpje van 3M mi nuut maken. Op de maart-vergadering zal besproken worden het maken van titels, en teZ zal gedemonstreerd worden met dc ge bruikte apparatuur van de leden. Een vijftal nieuwe leden trad tot de vereniging toe. Schietvereniging „Blijft voor *t land" De wisselmedailles werden gewonnen door C. Tissing met 43 pt. in de le kl.; J. de Groot met 41 pt. in de 2e klasse; J. C. Tissing met 44 pt. in de 3e klasse. In de le klasse behaalden C Tissing en P. C. de Groot beiden 43 pt. Het beste schot besliste. In de 3e klasse behaalden J. C. Tissing en mej. Hermans elk 44 pt. Ook hier besliste het beste schot. De deviezenreserve van de Neder- iamdsche Bank is met 75 mdljoen ver sterkt tot 1177 min blijkens de week staat van 3 februari, zodat goud en deviezen samen 4173 min bedragen. De eonvertabele deviezen namen toe met 45 min tot 653 min. Er wordt over 14 dagen 60 min in goud en harde valuta verwacht in verband met het overschot van 85 min ln de Europese Betaiings- umde. Of de verkoop van claims Konink lijke bij de verbetering een rol speelt, is nog onbekend. Een feit is, dat de verkoop aan Amerika ons dollars levert. De ban ken namen slechts 7 min dure voorschot ten, waardoor deze stegen tot 82,8 min. Dit is bijzonder meegevallen daar de toe stand op de geldmarkt maandag bijzonder moeilijk was. Zij moesten hun saldi ver minderen van 219 min tot 186 min. doch hebben zich gezien de wilde bewe ging op de geldmarkt nog behoorlijk weten te handhaven. Deze beweging vloeide voort uit de laatste afgifte van rente- epaarbrieven. Daardoor is het saldo der schatkist aangegroeid van 501 min tot 555 min ondanks de ultimo maar ten koste van de banken. Aan schatkistpapier is evenveel vervallen als geplaatst. Aan ren'., en aflossing van staatsschuld is 33 min betaald. De stijging van de bank- biijetrtenomloop van 3967 min tot 4023 min is erg meegevallen. De druk van de ultimo was slechts matig. Het tarief op de geldmarkt bleef ongewijzigd. Nederlandse verfuitvoer over 1957 nidm 12 miljoen kilogram of f 31 min., waar- 58 pet naar Europa, 16 naar Afrika, aar Azë en 9 naar het westelijk half rond. Spreiding van uitvoer maakte het mogelijk tegenslagen goed te maken. Concurrentie was feller en groter in spanning was nodig. In 1956 was de uit- f 30 min. Ongeveer dertig vrouwen en kinderen, stonden gister middag. een half uur voor de verga dering van de Tweede Kamer begon, met zes spandoeken op het Binnen hof, voor de ingang van de Kamer. „Als u ons, Ambonezen, In 1950 had geholpen, hadden wij u nu kunnen helpen." „Helpt ons Ambonezen uit de rode chaos". „Volk van Nederland, waarom helpt Dit waren de opschriften van de spandoeken, die de Ambonezen, hui verend In de regen, voor'ilch hiel den. Gistermiddag werd ln de Tweede Ka mer de begroting van buitenlandse zaken behandeld, waarin ook de er- kennning van de Republiek der Zuid- Molukken ter sprake kwam. Kruisingen zeer gevaarlijk voor bromfietsers Bromfietsers komen aanzienlijk meer in conflict met kruisend verkeer dan fiet sers: tussen '51 en '54 bleek 47 pet der bromfietsers die dodelijk verongelukten, bij kruisend verkeer betrokken te zijn tegen .slechts" 33 pot bij de fietsers. De kwetsbaaiiiheid van bromfietsers, dde ouder zijn dam vijf tag jaar, blijkt vier maal zo hoog te zijn dan die van de andere leeftijdsgroepen. De helft van alle dode lijke bromfietsongelukkcn viel onder dp groep van ouder dan vijftig. Dit zijn twee conclusies van een zojuist verschenen C.B S.-rapport, dat mede op verzoek vpn de A.N.W.B. werd ingesteld. Dit rapport ziet de slechte herkenbaar heid van de bromfietsen als een van de voornaamste oorzaken, die de gevaren- kans voor de berijders verhogen. Interview met de Prins heeft prins Bernhard tijdens zijn bezoek aan Liberia de mogelijk heden bezien en besproken, die daar voor de Nederlanders liggen, in het bijzonder voor degenen, die uit Indo nesië in ons land zijn teruggekeerd. De financiële, economische en so~ ciale aspecten zullen zó mogelijk ter plaatse moeten worden bestudeerd door een kleine commissie uit Ne- DE RIJKSMIDDELEN hebben in 1957 meer dan 8 miljard gulden opgebracht, namelijk f8051,7 mil joen tegen f 7642,3 min. in 1956 en een raming van f 7795 min. Dit is ten dele een gevolg van het feit, dat de ontvangsten uit de gezamenlijke kohierbelastingen f400 min. hoger waren dan bij normaal verloop van aanslagregeling en invordering het geval zou zijn geweest Deze beliepen in 1958 f 3373,8 min. te gen f 3208.6 min. in 1956- De opgelegde aanslagen beliepen f 3377 min. tegen f 2736 min. in 1956, waardoor het nog in te vorderen bedrag eind 1958 met f 3 min. steeg tot f 838 min. Van dc toeneming der opgelegde aan slagen In 1957 had f 409 min. betrekking op de vennootschapsbelasting door stij ging van fiscale winsten mede door ver traging van de vervroegde afschrijving, de tariefsverhoging en cumulatie van aanslagen. De aanslagen Inkomstenbelas ting stegen f 227 min., waarvan f 150 min. doordat een groter deel bü voorlopige aanslagregeling werd opgelegd en door cumulatie van aanslagen. De opbrengst der middelen in december was f 611,4 min. (v. J. f 528 min). In die maard werd voor f 61,4 min. nadere voor lopige en definitieve aanslagen-1956 I.B en f 12,8 min. voorlopige aanslagen-1957 opgelegd, f 1.1 min. def. aanslagen V.B.- 1956 en f 8 min. voorlopige aanslagen- 1957. De aanslagregeling 1955 V-B. Is vol tooid, de oplegging van definitieve aan slagen-1957 is begonnen. De aanslagrege ling grondbelasting 1957 is nagenoeg vol tooid. De opbrengst van de .loonbelasting is in het vierde kwartaal gedaald. De totale opbrengst was hoger door doorwer king van de loonsverhoging, versnelde inning, toegenomen gemiddelde werk gelegenheid, terwijl de achteruitgang ln de laatste maanden nauwelijks invloed had. De ontvangsten over 1957 (1956) en ds raming-1957 beliepen in miljoenen guldens Inkomsten 1802,6 (1614,7) en 1600; ver mogen 115,3 (118,7) en 110, vennootsch 1343,1 (1359.6) en 1300; grond 67,2 (69.6). personeel 44 (44,3), overige kohierbel. 1.4 (1,3), loon 1141,1 (948,7) en 1150, dividend 93,1 (79,5) en 100, commissarissen 19.5 (16,3) en 17, verevening 74 (362,8) ei motorrijtuigen 114,2 (90,6) en 112. Invoer 868,7 (721,4) en 925, gedistilleerd 144 (135,4) en 140, bier 37,3 29,7) en 37, suiker 84,0 (79.6) en 84. tabak 441,8 (391.9) 450, omzet 1424,4 (1299.2) en 1450. zege) 49,8 (51,6) en 50, registratie 75,3 (74.6) 80, successie 111,9 '127,2) en 115. ven gensaanwas 4,6 (19,5) en 3. vermogens- heffing ineens 2,2 (5.1) en 3 Levensverzekering bijna 4 miljard Bij 54 levensverzeklngmaatschappijen Is in 1957 voor f 3933,3 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten tegen f 3720,8 min. ln 1956. aldus het centraal bureau voor de statistiek. Hiervan was f 1736,5 (1692.1) min. kapi taal-, f 1939.7 (1793,2) min. rente- en f 257,7 (235,5) min. volksverzekering. De cijfers voor 1956 hebben betrekking op 51 bedrijven. In december waren de cij fers f 485 min., waarvan f 219,1 min. ka pitaal-, f 242 min. rente en f 23.9 min. volksverzekering. Handelsmissie naar rood China Naar verluidt bestaat de mogelijkheid, dat binnenkort een Nederlandse in dustrie- en handelsmissie naar commu nistisch China zal vertrekken, waar schijnlijk om de reeds aangeknoopte con tacten te versterken. derland, waarvan de uitzending door de Prins zeer wenselijk werd geacht. Er liggen voor Nederland in Liberia vele kansen, zo heeft prins Bernhard in een onderhoud met 'n AJLP.-verslagge- ver verklaard. Men moet daarmee echter niet t« lang wachten, want de internatio nale belangstelling voor het land, in het bijzonder die uit Duitsland, Zweden. Ita lië en Engeland, is groeiende. In de aan vang was bijna de gehele economische positie van het land op een grote Ameri kaanse industriële onderneming (Fire stone) gevestigd. CULTURES Wat de plantages betreft zei prins Bern hard, dat er zeker mogelijkheden zijn voor palmolie, rijst, koffie en rubber. Hier vooral liggen kansen voor uit Indo nesië teruggekeerde Nederlanders. Voorts wordt gedacht aan landaanwinning en landverbetering. De onderminister van volksgezondheid, dr. J. B. Titus. vertelde dat Liberia gaar ne medische experts zou aantrekken: chirurgen, internisten en anderen. Er komt een nieuw hospitaaL Waarschijnlijk sQn er voor de Neder landers mogelijkheden wat betreft de huizenbouw, althans t.a.v. het beschik baar stellen van materialen, bouwsyste men en uitrustingen voor de bouw van zeer goedkope woningen. Met die sys teembouw Is mogelijk Iets te bereiken. De prins meende, dat Liberia ervoor zal moeten sorgen, dat de Nederlanders di rect woningen krijgen. Portret van dr. Drees in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De heer Vermeer, voorzitter van de P.v.d.A., heeft gistermiddag, namens zijn partij, aan de Tweede Kamer het geschil derd portret van dr. Drees aangeboden. Dit schilderij werd vervaardigd door Bob Bruyn, ter gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van de minister-presi dent. Namens de Kamer heeft voorzitter Kortenhorst dit schilderij aanvaard. Naar zijn mening is de schilder erin ge slaagd dr. Drees uit te beelden niet als een „machtig" man, maar als een een voudig raadsman. Dr. Kortenhorst her innerde er aan, dat verschillende schil derijen en borstbeelden van beroemde politici ln de Tweede Kamer aanwezig zijn. „We missen echter Kuyper", zo zeide hij tot de antirevolutionairen. Dr. Drees zeide ln zijn dankwoord ver heugd te zijn, dat de persoonlijke ver houdingen onder de Nederlandse politici goed zijn. Hij hoopte, dat er ook in de toekomst geen aanleiding zal zijn om te betreuren, dat zijn schilderij ln de Twee de Kamer een plaats heeft gekregen. Vele oud-Kamerleden woonden deze kor te plechtigheid bij, o.a. de hoogbejaarde generaal Duymaer Van Twist, die dr. Drees destijds nog als stenograaf in de Tweede Kamer heeft meegemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7