CHRISTELIJK Kritiek op vaagheid in civiele verdediging De verdwenen miniatuur Protestantse heiligendienst Eert woord voor vandaag Kanttekenin Ook middenstand vraagt stem in Euromarkt Kandidaturen voor hoofdbestuur van C.H.U. vastgesteld In het hervormd, weekblad D e Gereformeerde Kerk (confessioneel) schrijft drJ. W Beerekamp heeft als centrale figuur Sint Ik. Deze sint komt op geen enke le kalender voor en dat is juist zijn kracht. Officieel bestaat hij niet en zijn vereerders roepen dan ook in koor dat zij als goede pro testanten het heil alleen van Je zus Christus verwachten. Maar pas opl In de nis van ons protestantse hart staat Sint Ik ste vig op zijn voetstuk en glim lachend accepteert hij de dage lijkse hulde die hem toegebracht wordt. Sint Ik is ook veel eerbied waard, want hij heeft altijd zo netjes geleefd. Het is gewoonweg verbazingwekkend, zoals die al tijd ieder het zijne gegeven heeft. Sint Ik zal daarom later 'n sie raad voor de hemel zijn, zoals hij nu al een sieraad voor de aarde is. Sint Ik staat eigenlijk al met één been in de hemel. Natuurlijk heeft hij wel eens een enkele keer een steekje laten vallen, want daar was hij ten slot te mens voor. Nietwaar, niemand is helemaal volmaakt en dus zal Christus wel enkele kleinigheden te vergeven hebben. Maar dat zit dan natuurlijk wel goed. Hoe zou Christus zo'n braaf mens niet redden? Het andere been komt met een beetje hemelse hulp ook wel binnen. krijgt hij een christelijk kleedje aan. Nooit heeft men dan vromer heilige ge zien dan hij is. Hij wordt niet moede om te herhalen hoe slecht hij wel is. Het enige waar hij nog welspre kender van wordt zijn de con crete zonden van de andere zon daren. Daar heeft Sint Ik nl. een bijzonder heldere kijk op. Wie zou niet onder de indruk komen van zo'n vlotte erkenning van eigen zondigheid in het algemeen en van zo'n scherpe ontmaskering van de met name genoemde zon den van anderen? Iemand die zo nadrukkelijk zegt dat hij het alleen van genade hebben moet, behoort zeker bij de regelrechte hemelgangers. Natuurlijk, uit genade! Maar het zal Christus heel wat gemakkelijker vallen zo iemand in genade aan te nemen dan an deren. die zelf nog wat deugd meebrengen en dus geen genade nodig denken te hebben. Ten slot te, leert Sint Ik, heeft de gena de ook grenzen. Zelf staat hij bin nen de grenzen waar de genade haar heilswerk kan doen en dat is toch maar het voornaamste. De bijkomende genade komt dan ook nog wel. Het is gevaarlijk spel om zo Sint Ik te spelen. Dan roemt men, zegt de catechismus in zijn ant woord. Christus met de mond als de enige zaligmaker, maar niet met de daad. Dan zijn de goede daden of de christelijke deugden medezaligmakers. Dan is de ge nade in wezen geen genade meer. dat wil zeggen, vrije gunst, maar verdiende gunst en verdiend gunst is verdiend loon. ER zijn nog vele andere protes tantse sinten. Grote theologen, zonder wier leer het niet gaan nt Calvijn bijv. of Sint Misschien dat het buiten o ook nog wel lukken kan genade te worden aangeno- maar toch wel veel JSoms horen we of de heilige dr. Sint prof. Schilder Kuyper. Zeer betrouwbare heil pers in het heil! Soms worden bepaalde groepen of organisaties van het stralen- kransje der heiligen voorzien. Dan krijgen we Sint Geref. Bond of Sint Confessionele Vereniging of Sint Vrijzinnigheid. Natuurlijk, die kunnen het niet alleen, maar het kan toch lang geen kwaad om een insigne met hun beeld op de jas te prikken. In ieder ge val wordt het buiten hun invloeds sfeer heel wat lastiger om nog voor redding in aanmerking te komen. We zouden ook nog wat kleine re heiligen kunnen noemen. Die in slechts één kerkelijke gemeente of in één familie groot gezag heb ben. Sinten wier woorden of uit spraken onmisbare sleutels zijn schaphet Verstaan van de bood" Het heiligenwezen is diep gewor teld in ons protestantse leven. We verbeelden ons dat we er vrij van zijn, maar het is een illusie Dat duikt telkens weer op als we niet vragen: ,,Wat zegt Christus?" maar ,,Wat zegt Calvijn, Luther, mijn grote richtingsman. onze ge vierde voorganger, het principe van onze groep?" De gevolgen blijven niet uit Zoveel sinten, zoveel groepen. Zo- zoveel richtingen. heeft, veel heiligen. 5°e*n\?erJgMa* des te harder vechten wij tegen de volgelingen aan de andere sint. En zo staan wij daar dan met ons verbrokkeld en versplinterd pro testantism»! K Ww A.R. rapport over de defensie Wering onrechtmatig geweld ook in een atoomoorlog HET college van advies van de A.R.P. heeft een 72 bladzijden tel lend rapport doen verschijnen over de Nederlandse verdediging. Een belangrijk deel van dit rapport is gewijd aan de civiele verdediging. Opgemerkt wordt in dit verband, dat door de sociale en technische ontwikkeling de opvattingen over oorlog en oorlogs voering zich wijzigden en hebben geleid tot het inzicht, dat de mili taire krachtsinspanning niet effectief kan zijn, indien zij niet ge dragen wordt door een doelbewuste inspanning van de civiele maat schappij. Verder is een sterk moreel van een geheel volk onafwijs bare eis. Jubilea predikanten Woensdag hoopt ds. H. W Bosch H?rCJnrUrL pr«dikant der Nederlandse 2 v'ÏÏS ZlJ" 75!le Ds. Bosch werd in 1907 door hét pro- vinciaal kerkbestuur van Drenthe toege- 5^1" tot. bet Predikambt en werd in 1908 predikant te Egmond-Binnen. Hij diende voorts de hervormde gemeenten van Graft (1911) Geesteren (1914) Lutjebroek (1919), Geertruidenb^-i-g (1926) Brielsch Nieuwland (1932), Nieu we ochans (1939) en Frederiksoord (1942) ging hij met emeritaat; tot dorp WaS n°g hulpprediker te Oud- Zaterdag gedenkt ds. C. Vlasblom te Eist (Utr.) emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk, de dag waarop hij 55 jaar geleden tot predi kant bevestigd werd. Ds. Vlasblom werd in 1877 geboren. Hij diende de hervormde gemeenten van Cothen (1903), Urk (1907), Wouds end (1910), St. Pancras (1914), Zuid- Beijerland (1916), Oud-Beijerland (1921). Driesum (1924), Langer en Korter Aar (1928), Oude Tonge (1929), Wapenveld (1931), Kamperveen (1939). In 1943 ging ds. Vlasblom met emeritaat. Daar- Uit ervaringen, opgedaan geduren de de tweede wereldoorlog, kan wor den afgeleid, dat in oorlogstijd grote wijzigingen in de sociaal-economische structuur der verbonden landen zul- moeten worden aangebracht. Daarom moeten reeds in vredestijd de nodige voorbereidingen worden getroffen teneinde de civiele maat- schappij in staat te stellen haar taak in oorlogstijd te kunnen vervullen. In het rapport wordt dan ook waar dering uitgesproken voor het feit, dat de regering belangrijke bedragen voor de civiele verdediging beschik baar heeft willen stellen. Betreurd wordt evenwel, dat slechts zeer be perkte en vage mededelingen worden gedaan ten aanzien van de in concre- to bestaande plannen. Conclusies Het rapport Avordt besloten met een aantal conclusies, waarvan we de volgende vermelden: Onverkorte handhaving, ook in een oorlog gevoerd met nucleaire middelen van het beginsel inzake Het protestantisme in Bolivië Het tijdschrift Christian Century deelt -tee, dat rooms-katholieke kringen in hij drie jaar hulpprediker te I Zi^id- Amerika verontrust zijn door de Overlangbroek en weer drie jaar te Eist groei van het protestantisme. (Utr.). Alleen al in Bolivië zijn, volgens het schap in het leven worden ge- de taak en roeping van de over heid om onrechtmatig geweld te weren. Een voor Nederland aanvaard bare strategische conceptie van de N.A.V.O. De noodzaak van voorbereiding van de civiele verdediging en de voorlichting van het Nederlandse volk hierover. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Well en Ammerzoden (toez.): kand A Sjollems te Waalwijk. Aangenomen naar De Wilp (Gron.): P. J. de Ridder te Kollum. die naast het predikambt werkzaamheden zal verrich ten voor de vredesbeweging. Bedankt voor Ernst (toez J. W. de Bruyn te Harderwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Hollum op Ameland: kand. P. Boonstra te Marum (Gr.), die bedankte voor Houwerzijl, voor Oosthem en voor Ouddorp. Bedankt voor Goes (vak.-R. A. Flinter man): J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen naar Artesia Cal. (Ver. St.): L. Kieboom te Lisse, die bedankt- voor Kalamazoo Mich. (Ver. St.). DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP - EUW fa .1 De dood komt, voor iedereen, en het is voor mïljoei het grootste schrikbeeld. Uit zelfbehoud is de mens tot in staat, tot de grootste prestaties, tot de vuigste misdw En het helpt niet, want de dood komt toch! Maar waarom is dat ook het schrikbeeld voor de chrii ten? Johannes op Patmos ziet zijn opgestane Heer, „iema\ als eens mensen zoon, bekleed met een tot de voeten reilen gewaad.en zijn stem was als het geluid van vele ren; en zijn aanzien was gelijk de zon schijnt in h« kracht." Jezus, de opgestane Heiland, zegt dit van zichzt-Ajri „Ik ben de eerste en de laatste en de levende, en Ik bi dood geweest en zie, Ik ben levend tot in alle eeuwigheid en Ik heb de sleutels van de dood en het dodenrijk.' Jezus is bij u, ook als ge gaat door het dal van de schud; wen des doods. Hij is bij u en voert u mee naar het leti dat duurt tot in alle eeuwigheden. Gelooft ge dat? Of is het voor u een nieuwe openbaritij KORTER WERKEN OF ONTSLAAN Akkoord met breed samengesteld consumentenorgaan sociaal-economische redactie) Organisaties deze kwestie in studie heeft, wilde de heer De Mooij gaarne de wens uitspreken, dat er een constructief lan uit de bus zal komen. Zoals wij reeds eerder publiceerden staat ook het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in principe niet af wijzend tegenover een orgaan, dat voorlichting aan de consument geeft en zo de consumentenbelangen be hartigt. Tijdens een persbijeenkomst ten kantore van de Christelijke Mid denstandsbond heeft de voorzitter van de C.M.B., de heer H. de Mooij, gepleit voor een zetel voor de middenstand (met name voor detailhandel en ambacht) in de Europese Economische Sociale Commissie. Deze commissie zal binnenkort in' het kader van de Europese Economische Gemeen- Zondag staat ds. C. C. d e KI o e t te Amsterdam, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk, vijftig jaar in het ambt. Van lier- .en der J tijdschrift, vijf r.k. geestelijken overgegaan tot het evangelisch christendom; zij dienen nu verschillende protestantse kerken in het land. Ds. De Kloet werd in 1883 geboren. Een van hen zou in een plattelands- Hij diende de hervormde gemeenten van gebied propaganda gaan voeren tegen Nuenen (1908), Uitgeest (1910) Mars- protestantse groepen. Om beslagen ten sum (1914), Veendam (1916), Purmerend ijs te komen zette hij zich tot een sys- (1922), Den Helder (1924), Veendam I tematische bestudering van de Bijbel. (1928) en Purmerend (1933). In 19431 Daarbij kwam hij tot het inzicht, dat ging hij met emeritaat. tot zijn overgang leidde. De Noorse zuster Gurl Hvammen naar Jeruzalem gereisd. ZIJ zal daar ln opdracht van de Lutherse Wereld federatie gedurende ongeveer een jaar vijftig Arabische meisjes tot verpleeg ster opleiden ln het Augusta-Victoria- hospltaal. De Lutherse Wereldfedera tie heeft van het hospitaal een cen trum van over geheel Palestina rei kende charitatieve en diakonalc dienst gemaakt. De methodlstenkerk ln Korea, die voort gekomen is uit de Amerikaanse zen ding heeft in de laatste drie jaren het aantal gemeenten met ttveehonderd zien groeien. Een nieuwe gemeente Zaterdag Is. naar ons thans wordt me- krljgt na haar ontstaan gedurende degedeeld te Utrecht des morgens een drie jaar het predikantssalaris van de vergadering gehonden van de Unieraad kerk als geheel; daarna moet de gc-1 der Christelijk Historische Unie, onder meen te dat zelf opbrengen. In 1936 presidium van mr. dr. J. van Bruggen, waren 172 nieuwe gemeenten zover, j dat zij hun predikant zelf betaalden. In deze vergadering zijn de door de De Engelse GideonbcAvegtng, die allang kiesverenigingen ingediende voorstellen bijbels neerlegt In hotelkamers, houdt voor de algemene vergadering, die op zich nu bezig met de vraag, of zij dat- zaterdag 1 maart om half elf in Kras- celfde niet zal doen ln de vliegtuigen napolsky te Amsterdam zal worden ge- van de internationale lijnen. Van ver- [houden, besproken. Tevens kwam aan schillende kanten Is om deze dienst de orde een wfjziging van het gemeente- gevraagd. I program. Hoofdbestuur en Unieraad bijeen roePen' Niet alleen in ons land p-'maar buitenland wordt aan de samenstelling van deze commissie het grootste belang toegekend. Nederland zal voor deze commissie twaalf leden mogen aanwijzen. De Sociaal-Economische Raad zal waar schijnlijk over enkele Aveken aan de regering advies uitbrengen over de samenstelling ervan. Wanneer echter onverhoopt voor detailhandel en am bacht geen zetel mocht worden ge pland (de vervoerssector Avordt uiter aard geheel zelfstandig bekeken), dan bestaat de mogelijkheid, dat aan de regering geen eensluidend advies zal kuntran worden uitgebracht, maar dat het advies een meerderheids- en een minderheidssstandpunt zal bevatten. Des middags Is een vergadering van het hoofdbestuur van de Christelijk Histori sche Unie gehouden onder voorzitterschap van de heer H. W. Tilanus. In deze ver gadering zijn de door de Unieraad a gestelde preadviezen op dé voorstellen aangenomen en vastgesteld. Het hoofdbestuur besloot de algemene vergadering te adviseren mej. mr. E. A. Haars te Breukelen, dr. P. A. Elderen- bosch te Amersfoort, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein te Vreeswijk en dr. ir. G. A. Kluitenberg te Oegstgeest te benoe men in een viertal vakatures in het hoofd bestuur. Mededelingen werden gedaan over de viering van net 50-jarig bestaan der Unie op 9 juli te Utrecht. Tijdig voor deze viering zal de Unieraad bijeenkomen ter verkiezing van een voorzitter in de vaca- ture-H. W Tilanus. Advertentie VBLPON Consumentenbelang Wat betreft het overleg met de consumenten kon de heer De Mooij meedelen, dat de Commissie var Overleg van de Middenstandsvak- centralen samen met de Raad voor het Grootwnkelbfeïlrijf steeds stekende contacten heeft met Nederlandse Huishoudraad. De heer De Mooij voegde hieraan toe, dat de C.M.B. te allen tijde be leid blijft op een breder niveau de samenwerking te steunen tussen bedrijfsleven en consument. In orgaan dus, dat zowel bedrijfsleven als consumentenorganisaties omvat. Dit in tegenstelling tot het Consumen ten Contact Orgaan, dat slechts de drie vakcentralen omvat met de Ned. Verbruikscoöperaties en de Ned. Con sumentenbond. Nu het Convent van Chr. Sociale In verband met het feit, dat de Stich- in de Arbeid op 14 februari op- de verhouding Stichting ting 13 Het ..Vierbladige Hoefijzer" lag niet ver van de Nyha\rn. In een zijsteeg. Men moest ettelijke scheefgelopen treden afdalen. En later dezelfde treden weer opklimmen! Dat is het moeilijkste deel van de klimpartij: Maar zover was het nog niet. Oskar Külz zat in een hoek. Storm, de man met de omhooggegleden oren, hokte naast hem. Zij waren in de beste stemming en klonken met elkaar. Soms met Tuborgse likeur. Soms met akwaAdet. Aan de andere tafeltjes zaten mannen in blauwe schipperstruien en dronken ook. „Een mooie stad", verklaarde Külz. Storm hief zijn jeneverglas op. Külz ook. „Proost!" riepen beiden en dronken de gla- ren leeg. „Een prachtige stad", zei Külz. „Een ongelofelijke stad", meende Storm. „Wat! Een der mooiste steden die er bestaan," beweerde Külz. Toen dronken ze weer. Ditmaal bier. De kellner bracht, zonder daartoe direct te zijn aangespoord, twee borrels. ,,Een héérlijke stad", mompelde Külz. Storm knikte ontroerd. „En morgen moeten we haar verlaten 1" De Berlijnse slager schudde treurig het grij ze hoofd. ..Gelukkig dat u meereist. Alleen zou het me te gewaagd zijn Proost. Storm!" „Proost, Külz!" ,,Het kan gevaarlijk worden, Storm. Heel ge vaarlijk kan het worden! Heb je merg in je botten?" Erioh KSstner: „Dat zou ik wel denken, ouwe Tiroler! En waar om gevaarlijk?" „Dat zeg ik niet. Leve de lamst!" „Lang zal ze leven, en nog langer!" Storm betrapte zich er op dat hij zong. En hij be merkte met schrik, dat hij nog slechts één bier en twee borrels behoefde te drinken, om zo dronken te zijn, dat het vrijwel geen waarde meer had, dat de ander nog meer beschonken was dan hij. „Proost!" riep Külz en dronk zijn glas leeg. „Proost!" Storm greep er naast. De ander drukte hem vaderlijk het glas in de hand. „Kellner! Nog twee jenever! En twee flessen pils!" De kellner bracht de nieuwe vertering. „Jonge, jonge, wat krijg je van het drinken een dorst", zei Külz. „Gehikkig dat ik daarnet een kleine portie vlees voor twaalf personen achter de kiezen heb geslagen". Hij lachte bij de herinnering aan de vleesschotel. Daarna zei hij; „als ik goed wat in m'n maag heb, kan ik vierentwintig uur drinken. Proost, Stormpie!" Storm parelde het koude zweet op het voor hoofd. Het schemerde hem voor zijn ogen, als of er muggen heen en weer dansten. „Op je gezondheid", fluisterde hij hees en slokte het glas bier naar binnen. Külz Arulde zijn glas weer bij. „Het was de bedoeling dat we elkaar moesten ontmoeten. La ten ze nu maar opkomen!" „Wie moet opkomen?" „Er zijn toch zulke slechte mensen op de ereld!" Külz sloeg de kleine Storm op de ichouder. dat hij bijna van zijn stoel zakte. „En niemand weet precies waarom ze zo slecht zijn. Waarom kunnen ze 't niet met goed zijn proberen? Hè? Waarom zijn ze zo slecht? Daar kan zelfs de pastoor niet op antwoorden." „Ik ben ook een beroerde kerel", stamelde Storm. „Neen, ik voel me beroerd!" Zijn hoofd zweefde in nevels. „Daar helpt alleen maar een borrel tegen", beweerde Külz energiek. „Kelner! Twee jene ver!" De kellner kwam aangerend en bracht het gewenste. Storm bemerkte nog dat men hem akwaviet ingoot. Hij was niet meer in staat zich te ver weren. Hij kon nog net even denken: „Als deze kerel mij er in heeft laten lopenToen zak te hij van zijn stoel. „Proost, ouwe jongen", zei Külz. Toen pas bemerkte hij, dat hij alleen aan tafel zat. Voor een huis taxi stil. Een m huisdeur toe en tigd was. de Oesterbrogade hield een ;an in een loden costuum klom weinig onvast van gang op de las het bord dat daarop beves- wordt vervolgd ciaal Economische Raad gaat bespreken verklaarde de C.M.B.-voorzitter, dat de Stichting op korte termijn haar bevoegd, heüen aan de S.E.R. zou moeten over dragen. Om toch het contact met de vrije organisaties goed te laten function- neren zou het indertijd door prof. De Gaay Fortman ingediende amendement alsnog in de wet op de p.b.o. vastgelegd kuunnen maken ordening, alvorens deze verbindend verklaard wordt. Bovendien zou de S.E.R. een binartiite commissie uit het vrije bedrijfsleven kunnen doen vormen om zo tot goede contacten te komen. Zoals bekend heeft de heer M. Rup- pert, voorzitter van het C.N.V., zich geruime tijd geleden reeds zeer duide lijk uitgesproken over opheffing van de Stichting. De Koninklijke De Kon. Ned. Middenstandsbond be legde in Den Haag een persconferentie, waar de diverse actuele middenstands vraagstukken aan boü kwamen. Ook de K.N.M.B. sprak zich nadrukkelijk uit voor een middenstandszetel ln de Euro pese Economische en Sociale Conunis-1 sie. Wat betreft de opheffing van de Stich- ting van de Arbeid nam het bestuur I van de K.N.M.B. echter een ander j standpunt in. Men was van mening, dat de Stichting gehandhaafd diende te worden, daar men het ontstaan van een te grote afstand vreesde tussen het pu bliekrechtelijk orgaan en de vrije orga nisaties. rtLic] pvoeri J^)E Stichting van de Arbeid heeft economisch verantwoord is, vrau kninist gisteren vergaderd om te spreken men zich af, of twaalf jaar ernst libousl: over de; werkgelegenheid. Men is pogen tot bedrijfsorganisatorUd Edvr echter niet veel verder gekomen dan samenwerking te komen, dan hel ïï'"10 commentaar op de maal niets uitgericht heeft. Hl wordt immers volkomen voorbl)tf",.'r" Tot het leveren van kritiek op elkaar zien aan de geestelijke en morele p gaf bijzonder aanleiding een artikel volgen, die de werkloosheid voor(Ml in De Onderneming, orgaan van het ontslagen bedrijfsgenoten heeft, lris aa Centraal Sociaal Werkgeversverbond, daarbij moet dan nog bedacht we 0 van 1 februari j.I. In een redactio- den, dat het hier geldt een advi< fcressi neel artikel had het C.S.W.V., dat ook zitting heeft in de Stichting van mers, aangesloten bij het C.S.W.lmhet de Arbeid, het volgende geschreven: Avordt verzocht naar deze inzichfelva ?t best dat er K S' dernemingen het middel van de lukkig nog wel C.S.W.V.-leden zull(P invoering van de verkorte werk week gehanteerd. Het aanhouden van personeel door grijpelijk, dat men zich gistermidS middel van korter werken conti- van werknemerszijde over het a_ nueert kunstmatig de spanning meen weinig ingenomen toonde n op de arbeidsmarkt, ook al is die de houding van de ondernemers, J enigszins afgenomen, en daarmee het werkloosheidscijfer stijgende tevens de ongewenste gevolgen Hieraan zal ongetwijfeld ook i van deze spanning, o.m. de op waartse druk op lonen en prijzen." Deze opmerkingen in een artikel, dat vakverenigingen in de sector i geschreven is onder auspiciën vap metaal, niet tegemoet te komen a een verbond, dat het woord sociaal de gederfde inkomsten van hen, df in zijn naam schrijft, zijn op z'n korter werken. Welwillende ondfj zachtst gezegd, verbazingwekkend, nemers werd dit door de federal De vertegenwoordigers van de werk- zodoende ook onmogelijk gemaak nemersvakcentralen in de Stichting De vertegenwoordiger van de Arbeid bleken er gisteren C.S.W.V. in de Stichting van de ij precies zo over te denken. Als om beid zegde toe, dat een aanArullenl strijd hebben deze vertegenwoordi- nota zal worden gepubliceerd, waarf gers de mentaliteit, die uit deze zin- tot uitdrukking zal komen, dat b snede spreekt, aan de kaak gesteld; allemaal niet zo erg bedoeld is, I de vertegenwoordiger van het C.N.V. kwaad is e\'enwel gesticht, de is hierbij bepaald niet achtergeble- stemming is geAvekt en het nog i ven. Afgezien nog van de vraag, of de bedrijf en bedrijfstak heeft weer el geciteerde alinea uit genoemd artikel knak gekregen. KRITIEK OP KINDERBIJSLAGWET jpjET ontwerp Algemene Kinder bijslagwet heeft al vele pennen in beweging gebracht en al vele tongen losgemaakt, maar veel in steming is er niet. Van verschillende zijden laat men kritiek horen inkomen beneden de J690f gezin bestaande uit meer dan 1 kinderen komen voor uitkering li aanmerking. Hoewel het Christelijk Nationa^ Vakverbond nog geen definitief der echter een definitief standpunt standpunt heeft bepaald, staat i Groei kampwerk GJO De Bond voor gereformeerde jeugdorga nisaties (G.J.O.), welke zijn werk verricht ten behoeve van clubs voor jongens en meisjes van 8 tot 16 jaar, heeft zijn kamp plannen voor 1958 gereed. j In 1957 kampeerden 3150 jongens en meisjes onder leiding van 350 leiders(sters) 1 50 hoofdleiders (sters). In vergelijking t 1956 Avas dat een stijging van 250 kampeerders. Ook voor 1958 wordt een verdere stijging an het aantal verwacht. Daarom zijn in Dwingelo, Doornspijk, Hulshorst, Epe, Garderen, Beekbergen, Driebergen, Oister-1 wijk, Rockanje en bij Arnhem kampen geprojecteerd. Met veel succes zijn in 1957 kampen ge- j organiseerd voor 16-jarigen om een eerste training te ontvangen in het zg. toeristisch I kamperen. Dit onderricht bestaat in het behandelen van tenten, primussen en an der kampmateriaal, koken en fourageren, j kortom in alles, wat jongelui nodig heb-1 ben, die er op uit willen trekken met een eigen tent en verantwoord Avillen kam peren. Deze eerste training zal door het G.J.C. „De Witte Hei" worden voortgezet, I opdat deze jongelui in het bezit kunnen komen van het kampeerpaspoort Aan 55 jongens en meisjes werd het be- j ijs van eerste training uitgereikt. Ze hebben met zulk een enthousiasme aan dit soort kampen deelgenomen en de proef is zo uitmuntend geslaagd, dat de bond van G.J.O. (Maliestraat la, Utrecht) voor 1958 vijf kampweken heeft georganiseerd op het eigen kampterrein te Beekbergen. te bepalen, omdat het inderdaad moeilijk is een betere weg aan te geven. Een zeer belangrijk punt van kritiek is wel, dat men hier te doen heeft met een wettelijke regeling, die ais volksverzekering wordt aangekon digd, maar die in wezen geen ver zekering is. In ons nummer van 31 oktober van het vorige jaar vestigen wij reeds hierop de aan dacht. Met name de Christelijke Midden standsbond voert dit als belangrijk bezwaar tegen de wet aan. Men acht het juister hier te spreken van een correctie op het loon, van een herverdeling van het loon ten gunste van de zogenaamde boven tallige (meer dan twee kinderen) gezinnen. De C.M.B. zou daarom voor de zelfstandigen een principieel andere regeling willen hebben. Bij hen is immers geen correctie op het loon in geding. Het inkomen van een zelfstandige draagt een ander karakter. De C.M.B stelt daarom voor, dat voor de zelfstandigen een aparte regeling wordt gemaakt, waarbij alleen in noodgevallen tot uitkering van kinderbijslag Avordt overgegaan. Alle zelfstandigen betalen daartoe over hun volle inkomen een premie van ongeveer 1% van het inkomen De zelfstandigen met een in de kring van het C.N.V. onsympathiek tegenover dit voor-i stel. Ook in bepaalde rechts-politieli kring heeft dit voorstel wel wee.' klank gevonden. Dezer dagen hebben ook hl Koninklijk Nederlands Landboui comité en de Koninklijke Nedi landse Middenstandsbond zich principe voor deze gedachl uitgesproken en hebben zij zich een adres tot de leden Tweede Kamer gericht. Genoemdidoor organisaties zouden echter de in-[«6I1Te komensgrens voor uitkering wilier stellen op f 4000. De kosten zoude door de zelfstandigen opgebrai moeten worden door middel van eai[ XT omslagsysteem. Ten aanzien van hei; financieringssysteem houdt meel echter nog een slag om de arm 0 omdat eerst uit economische et; doelmatigheidsoverwegingen nage- In gaan zal dienen te worden welki niusc de kosten van een omslagheffing et' oud- de administratieve moeilijkhedet zijn. Over de technische uitvoerbaarheli van deze plannen willen wij hi« niet oordelen, maar het verdienste lijke er van is, dat het serieuh pogingen zijn om tot een beten regeling van de onderhavige materie te komen dan in het hoogst onbe vredigende ontwerp van wet, dal thans voor ons ligt, het geval is. CIJFERS BIJVEN GEHEIM i Men [QE provinciale arbeidsbureaux mogen op bevel van het depar tement van sociale zaken geen inlichtingen aan de pers meer ver strekken over de hoogte van het werkloosheidscijfer in hun gebied. Het departement eist dit monopolie voor zich op. Eenmaal per maand zullen nu uitsluitend door het departement van sociale zaken cijfers worden verstrekt. Totale cijfers, die ongeveer een week na het aflopen van de betrokken maand, voorzien van een toelichting zullen worden gepubliceerd. Van de zijde van het departement acht men het juister dat de regionale cijfers gezien worden tegen de achtergrond van de landelijke gegevens. Nu kunnen wij er inderdaad begrip voor hebben, dat, wanneer men plaatselijke gegevens generaliserend gaat verwerken, men wellicht tot een onjuist geconstrueerd totaal beeld komt en zodoende dus een Martin Cordes, vroeger een officier bij de Duitse generale staf, is door de bisschop van Derby tot predikant ge ordend in de anglicaanse gemeente van Melbourne in het Engelse graaf-' schap Derbyshire. Hij heeft voor de oorlog reeds Duitsland verlaten in ver- De godsdienstige gemeenschap van de band met zijn gespannen verhouding^ Vrienden, de Quakers, telt thans over tot de nationaal-soclalisten. i de gehele wereld 192.820 leden. Vol- onjuiste voorlichting geeft aan het j Stalt publiek en in sommige gevallen j onnodig onrust kan verwekken. Tot; ?aar nog toe is tot deze gedachtengang nen echter geen aanleiding geweest. Na Anderzijds is het publiek over hel v®rt< algemeen bijzonder achterdochtig- Waar cijfers weggehouden Avorden, daar vermoedt men maar al te ge- Toor makkelijk, dat er iets gaande is, dat niet zonder meer, dus niet zonder een totaal telling van het tj departement en zonder toelichting D van dit departement, bekend mag worden. De nieuAvsgierigheid wordt geprikkeld en er wordt, wellicht j ten onrechte, achterdocht gewekt, j G] We vinden daarom het besluit van Huü Sociale Zaken minder gelukkig. tolü Bovendien wordt de pers in haar A. I taak, zo snel mogelijk het publiek voor te lichten met juiste gegevens omtrent actuele vraagstukken, die voor ons gehele volk van belang van zijn. kunstmatig bemoeilijkt. O Ir. L. gens het wereldcomité kers betekent dit cijfer 3.560 leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2