MrutPr £ciftsrl)c (Courant )ver investeringsaftrek nog onzekerheid Jltimatum schijnt boven 't hoofd te Sukarno hangen moet wachten tentje Sumual en W arouw vertoeven in Tokio Bromfietsers voorlopig geen rijbewijs nodig Geen politieke partijen meer Prof. Heimpel kandidaat Vanguard met kunstmaan raakte uit de koers en ontplofte kort na start Treinleiding door scherf vernield Gelijkvloerse spoorkruisingen zijn moeilijk op te heffen Prinses deed inkopen in centrum van Willemstad Explosie onder stadiontoren \RI OENSDAG 5 FEBRUARI 1958 lUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Zesenveertigste jaargang no. 12664 Directie: F. DIE ME» CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leideren Omstreken 05tanhtt$Urb is gbfWmn ptyo Ijflrt ia tegfjcnsport" LICHT-SPEL in Leiden ZIE PAGINA 3 K.V.P. vroeg in Senaat intrekking wetsontwerp Ook al wanen de benodigde gelden be- hibaar, dan zou minister ALgera het tergaan met onderdelen van het werk de Amsterdamse tunnel niet verant- ooid aóhten vóór het werk als geheel Zomin het tech- •cb overleg als dat met de marine over functioneren van het marine-établis- nent is afgesloten. Uitvoering van de Coen- en de Hem- moet worden uitgesteld totdat Bvoor gelden beschikbaar zijn. Dat de [Jsertunnel een belemmering voor grote hepen zou vormen, heeft de minister het mondeling overleg met de com- ssie uit de Tweede Kamer n.a.v. de be- öng voor zijn departement tegen.ge- roken. De toelaatbare diepgang boven tunnel is even groot als die in de muidense Noordersluizen. Will en Marianne hun vtff dochtertjes zijn in Djakarta naar Neder- niet op de gebruikelijke wijze. Ze komen per auto. Een paar dagen geleden zijn ze per schip (met auto) in Rangoon aangekomen en van daar gaat de tocht verder over land. De vijf meisjes heten Petra (11), Sylvia (8), Dagmar (3), Karen (7) en Yvonne (9 jaar). (Van onze parlementsredactie) TWEE van de drie door de Tweede Kamer aanvaarde belastingvoor stellen van minister Hofstra zullen ook in de Eerste Kamer de eind streep wel halen. Deze conclusie kan men trekken na de rustige discussie, die er gisteren in de Senaat over is gehouden. Het enige lastige punt is het wetsontwerp tot tijdelijke schorsing van de investeringsaftrek. De K.V.P.- fractie heeft bij monde van mr. Van Campen de intrekking van dit voorstel gevraagd. Met de andere ontwerpen (tijdelijke verhoging omzet- en mogensbelasting) kunnen de katholieke senatoren zich verenigen. De fracties van P.v.d.A. en A.R. gaan met alle voorstellen akkoord (de overigens niet van harte)de c.h. fractie is tegen de hogere vermogensbe lasting en vóór de hogere o.b., terwijl enkele van haar leden niet aan de stemming over de verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek zullen deelnemen. De V.V.D. ten slotte is tegen alle voorstellen en de C.P.N. alleen vóór de hogere vermogensbelasting. Het debat over de belastingvoorstellen viel samen met de algemene financiële beschouwingen van de Eerste Kamer over de rijksbegroting voor 1958. Bij de be spreking van het algemene financiële be leid van de regering is er door verschil lende sprekers bü de regering op aange drongen om, vooral met het oog op de werkloosheid, een behoedzaam bestedings- beperkingsbeleid te voeren. Veel aan dacht werd voorts besteed aan de con sequenties van de gebeurtenissen in In donesië voor de financieel-economische toestand van ons land De anti-revolutionaire Eerste Kamerle den zullen dus, ondanks de bezwaren die ze ertegen hebben, aan alle belasting voorstellen hun stem geven. Hun bezwa ren richten zich vooral tegen de wel zeer overdadige wijze, waarop de regering een kastekort meent te moeten wegwerken. Immers, ter dekking van een tekort van f 107 miljoen worden maatregelen getrof fen, die f 495 miljoen zullen opbrengen. Er zijn echter bijzondere omstandigheden, die de A.R. iets minder kritisch doen staan tegenover de voorstellen. Ln de eer ste plaats is er de ontwikkeling in Indo nesië, die ons land plaatsen voor tal van onverwachte en belangrijk hogere uitga ven. Daarnaast kan men er niet gerust op zijn, dat de inkomsten voor 1958 niet zullen tegenvallen. De bezettingsgraad van tal van bedrijven daalt en de erva ring leert, dat juist de volledige bezetting het meest bijdraagt tot de winst Niet alle wijzigingen, die de Tweede Kamer destijds in de belastingvoorstellen heeft aangebracht, achtte prof. Hellcma verbeteringen. Het was in dit opzicht op vallend. dat de a.r. senator zich distanci- :UKARNO zal spoedig een ultimatum krijgen van de opstandelingen in J de buitengewesten om het kabinet te ontbinden en een anti-commu- üstische centrale regering in te stellen. Aldus verklaarde volgens A.P. bverste Ventje Sumual, de leider van de opstandelingen in Noord-Celebes, die op het ogenblik in een hotel te Tokio verblijft onder de naam Hermann I. Nicolaas. Het wachten is op een sein van radio-Padang, zeide hij. Hij ontkende, dat dit ultimatum overhandigd zou zijn en wist i wanneer dit zou geschieden. [Wel bevestigde hij de berichten, dat ir een tegenregering zou worden op gericht, als Sukarno niet zijn geleide jdemocratie zou opgeven en commu- Jnisten in de regering toelaat. Hij zei- de, een speciale opdracht te heb ben van de personen, die dit plan [koesteren. Zijn reis zou niets te maken hebben met [Sukarno en aLleen ten doel hebben de po litie te verstevigen van de Indonesische lebieden, die strijden voor rechtvaardig- J heid en herstel van democratische be- [foselen. Er zal volgens Sumual slechts Indonesië zijn en er worden geen af- derlijke staten gevormd. Binnen twee of drie weken zou men meer horen van tem en de zijnen. I Sumual vertelde voorts, dat h(j aan het toofd zou komen van de militaire aan- telerenheden. Voorts meldt A.P. uit Tokio, dat Sumual Weer 2 gevangenen ontsnapt Uit het centrale hospitaal te Veen- huizen zijn gisteren de 27-jarige H. van N. uit Rotterdam en de 33-jarige H. J. S. uit Amsterdam ontsnapt. Hoe zij erin geslaagd zijn te ontkomen, is nog niet bekend. vergezeld wordt van J. Pan bouw en militaire attaché te Peking, J. F. Warouw. Volgens een zegsman van Japanse ministerie van buitenlandse ken zou Warouw gesproken hebben met een lid van Sukarno's gezelschap en mis- sohien wel met Sukarno zelf. Volgens A.F.P. wordit Sumuail nog ver gezeld van kapitein Mogt en Jan Walan- dow. Sumuail zeide nog, dat hij geen con tact zou zoeken met de Amerikaanse am bassade te Tokio of met de Japanse auto riteiten. Hij heeft geen wapens nodig er zoekt geen steun. Intussen deelt John Senduk, Sukarno's perschef, mede, dat Sukarno zijn planner niet gewijzigd heeft. Sukarno is gisteren uit Tokio vertrokken voor een reis door het zuiden van Japans hoofdeiland. De luchtvaartmaatschappij Zen Nippon Kuju heeft een chartervliegtuig voor Sukarno gereserveerd op 11 februari voor vlucht van Hirosjima naar Tokio. De Indonesische minister van scheep vaart Nazir en Hazman, vertegenwoordi ger van de Indonesische rederij Pelni, zijn uit Tokio naar Djakarta teruggekeerd na de mislukking van hun pogingen Japanse schepen te charteren. Hazi zeide, dat er een tweede missie op komst is, maar de Japanners zien daarin weinig heil. Blokkade Te Djakarta heeft het legerhoofdkwar tier buitenlandse berichten tegengespro ken ils zouden Indonesische oorlogssche pen Padang hebben geblokkeerd en de haven onder vuur genomen. Het weiger de zich echter uit te laten over het be richt uit Padang, dat er een blokkade is ingesteld tegen de Riouw-archipel en dat daar schepen zijn beschoten. De Indonesische vloot heeft een onder Britse vlag varend schip uit Hongkong te Makassar aan de ketting gelegd, de 1823 ton metende Breeze, die niet de voorge schreven papieren zou hebben. De Indonesische geldraad heeft het in- voerdeposito verhoogd van 20 tot 100 pro cent, zodat importeurs tegelijk met de aanvraag van een invoervergunning de gehele prijs voor de in te voeren goederen Volgens de legerwoordvoerder te Dja karta zou overste Somba, commandant van Noord-Cclebes, verklaard hebben het verbod van ruilhandel te zullen opgeven. Dit zou volgens Reuter geschied zijn, na dat hij met de regering tot overeenstem ming was gekomen over de wensen der bevolking. Op 10 februari fatale datum9 Pantouw heeft volgens A.P. te Tokio verklaard dat de opstandelingen op 10 februari een vrije republiek Indonesia zullen uitroepen met Boekit Tinggi (Fort de Koek) als hoofdplaats als Djakarta hun plan niet aanvaard. Dit had hij Manilla vernomen. Volgens A.F.P. I Warouw dit in een persoonlijk onderhoud aan Sukarno hebben medegedeeld. (Zie vervolg pagina 7) Meer toezicht op snelheid MINISTER ALGERA acht de in voering van een rijbewijs voor bromfietsers nog niet nodig. Wel zijn andere maatregelen in voorbereiding om het aantal bromfietsongelukken te beperken. Binnenkort zal zo men weet het gele herkenningsplaatje verplicht worden gesteld en bovendien zullen binnen vijf jaar alle bromfietsen, die sneller kunnen rijden dan 40 km/u worden verboden. Er rijden er nu nog, die gemaakt zijn vóór het verbod om snellere brommers te vervaardigen, van kracht werd. De meeste zullen binnen vijf jaar wel v< dwenen zijn. Maar reeds nu zijn maatregelen geno men om veel strenger toe te zien op hand. having van de maximumsnelheid var 40 km/u voor bromfietsers. Eerst nadait deze maatregelen op hun gevolgen zullen zijn onderzocht, zal be oordeeld worden, of een rijbewijs moet worden geëist. De minister erkende, dat beperking het motorvermogen van brommers de snelheid ervan bij tegenwind en op hel lingen zeer gering kan doen worden. Dit ongerief weegt z,i. evenwel niet op tegen de vergroting van de veiligheid. Ook in 't zuiden premieregeling de werkloosheid bieden in Noordbrabant niet kunnen pro fiteren van de premieregeling ter bevor- dering van het uitbreiden van bestaande ndustrieën. Deze regeling is onlangs delijke provincies weer vai worden. r de r Elke dag weer is de belang stelling van Antillianen en Hol landers op Curagao groot voor prinses Beatrix, die hier met gouverneur Speekenbrink als gids kennis maakt met het eiland. Nasser (over Syrië): Alle politieke partijen in Syrië zijn ont-l bonden. Aldus is gisteravond bekend gemaakt, nier in Damascus, maar in Kairo en wel door de Egyptische president Nas ser. Vandaag zullen Nasser en zijn Syri sche ambtgenoot Koewatly zich tot hun volksvertegenwoordigingen wenden met het verzoek goedkeuring te hechten aan de Verenigde Arabische republiek. Tege lijkertijd zal Koewatly Nasser kandidaat stellen voor het presidentschap. Een interimraad, voor drie kwart be staande uit Egyptenaren en voor één kwart uit Syriërs zal het bestuur over de twee staten voeren, daarbij optredend als parlementair lichaam. Egypte heeft bij het secretariaat van de Arabische Liga een voorstel ingediend om in alle landen gezamenlijke diplomatieke missies te vestigen. Dit zou een grote be sparing betekenen en tevens de mogelijk heid openen om de Arabische staten te laten vertegenwoordigen in Lalijns- Amerika en in een aantal Aziatische Opvolger van Heuss (Van onze correspondent) Bonn. woensdagochtend Naar het sociaal-democratisch dagblad Neue Rheinzeitung meldde is de leider van het in Göttingen gevestigde Max Planck instituut voor geschiedenis, prof. Herman Heimpel door enkele politieke partijen in de Bondsrepubliek aange zocht om zich kandidaat te laten stellen voor het ambt van president der Bonds republiek. Prof. Heimpel heeft de mede deling van het blad bevestigd. Prof. Heimpel is 57 jaar oud. Hij be hoort tot geen enkele partij, geldt even wel als liberaal. Hij is in München ge boren en doceert sinds 1947 geschiedende aan de universiteit van Göttingen. In het volgend jaar moet prof. Heuss, de tegen woordige president van West-Duitsland zijn ambt neerleggen. De voorlopige grondwet van de Bondsrepubliek laat namelijk maar eenmaal toe dat een pre sident wordt herkozen. Prof. Heuss is in 1949 en in 1954 tot president gekozen. Stikker sprak met Selwyn Lloyd over Indonesië Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Londen heeft volgens Reu ter medegedeeld, dat de Nederlandse am bassadeur, mr. D U. Stikker, gisteren een bezoek heeft gebracht aan de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, voor een algemeen gesprek over de toestand van Indonesië. DE ,E POGING om Amerika's tweede kunstmaan in een baan om de aarde te brengen is mislukt. De machtige Vanguard-raket van de marine is vanmorgen vroeg voor de tweede keer met een kleine ronde kunstmaan aan boord even na de start ontploft. De raket werd vol gens het Amerikaanse ministerie van defensie met opzet vernield om dat zij afwek van de juiste route. Het scheen aanvankelijk dat het lance ren van de Vanguard dit maal goed zou verlopen. Men zag de raket ruim een kilo meter loodrecht stijgend; toen brak zij in tweeën. Eén deel kwam in een zee van vuur naar beneden, het andere stuk bleef nog even stijgen, hoewel niet meer lood recht en weldra kwam het ook omlaag. Beide delen waren uitgebrand voordat ze ten oosten van Cape Canaveral in de oce aan stortten. Het projectiel werd vernietigd door een veiligheidsofficier op de basis zo gauw achter kwam dat het uit de koers raakte. De officier behoefde slechts op knop te drukken om een vemietl- gingsmechanisme in de raket aan hel werk te zetten. Dit mechanisme sneed de brandstof voorziening af en liet de raket ln stukken uiteenvallen. Marineofficieren, die bij het lanceren betrokken waren, zeiden dat de raket tij dens het opstijgen zijn eerste trap reedj had verloren. Een woordvoerder van de Martin Company, die de Vanguard heeft gebouwd, verklaarde dat onmogelijk kan worden vastgesteld wat er precies in de raket is gebeurd. Stagnatie op Veluive. Hert treinverkeer op de lijn Amersfoort —Zwolle is van 1 tot 5 uur gistermiddag gestremd geweest, doordat bij de leger plaats Oldebroek een springende granaat de bovenleiding had vernield. Een scherf raakte tijdens schietoefenin gen de bovenleiding, die boven beide sporen naar beneden kwam. De legervoor lichtingsdienst deelde later mee, dat een ontploffende granaat op twintig meter van de spoorbaan was terechtgekomen. Zoals men weet, girensi het schietter- rerin aan de spoorbaan. Van Amersfoort tot Oldebroek is het treinverkeer gehand haafd; van Oldebroek tot Zwolle werden de passagiersddensten met bussen onder- Omstreeks 3 m"- was het treinverkeer in één en twee uur later in beide richtin- Senaat wil tegen pools optreden Met de huidige wetgeving zou wel op te treden zijn tegen de voetbalpools, zo Is algemeen de conclusie in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de be groting van justitie In verband met de puzzelrage vraagt men zich af of het nu wel nodig is, dat de organisatoren van puzzles de bijzondere medewerking krijgen van PTT en of tegen hen niet kan worden opgetreden op grond van oplichting en oneerlijke mededinging. Hoewel minister Algera de gelijkvloerse spoorwegkruisingen graag ztf snel mogelijk zou willen opheffen, z(jn er tal van factoren, die vertragend of belemmerend werken. Dat staat in het verslag van het overleg tussen kamercommissie en minister. Er is een tekort aan personeel, er zijn stedebouwkundlge moeilijkheden en vele ge meenten zijn vaak niet in staat hun deel van 4e kosten op te brengen. De minister zal bezien of ten aanzien van dit laatste punt iets kan worden gedaan WILLEMSTAD. 5 februari. TT ET WINKELCENTRUM van Wil- lemstad was zwart van de men sen, toen prinses Beatrix op de derde dag van haar bezoek aan Curagao een wandeling door de binnenstad maakte en een paar winkels bezocht. Jkv. Roëll en mej. mr. Meurs ver gezelden de Prinses op de onge dwongen wandeling. De prinses was aan het slot van deze dag de hoge gaste op een grandioze re ceptje in het Fort Amsterdam, waar alle autoriteiten der Antillen zich ln groot tenue hadden verzameld. De prinses on derhield zich met ministers en statenleden en bewonderde Curacaose en Caraibische dansen. De receptie werd voorts opge luisterd door twee orkestjes en de voor drachtkunstenaar Ellis Juliana. Een aar dig moment was het toen de musicus Melandro, die de binta had bespeeld. naar voren kwam om de Prinses zijn instrument als geschenk aan te bieden. Prinses Beatrix was gekleed in een licht blauw brocaat avondjapon en zij droeg een diamanten diadeem, alsmede de versierse len van het grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Toen zij de trappen van het paleis afkwam, speelde de Marinierskapel het Wilhelmus. AUTOTOCHT Vandaag maakte de hoge gast een rond rit over het westelijk deel van het eiland. Zij bezocht het Caraibisch Marien biolo gische instituut, een belangrijk een van wetenschappelijk onderzoek, bezocht daarna een tehuis voor bejaarde vrou zag de lintendans in het feestende vissere dorpje Boca St. Michiel, gebruikte ee pisch Curacaose maaltijd In het landhuis Knip en woonde een watersportfestijn op het Spaanse Water bij. Ook op deze dag toonde Curacao zich weer van zijn vrolijk ste kant de brandstof op is. De eerste trap. die vrU snel afviel, had twee minuten dienst moeten doen, In die t(jd zou de elf ton wegende raket een hoogte van 58 kilome ter moeten bereiken en horizontaal de lanceerbaan 43 kilometer achter zich moe ten laten. De Vanguard moest dan een snelheid hebben van 5600 kilometer per De raket had een kunstmaan van slechte 1,6 kilogram aan boord. De lancering had plaats om 2.34 uur (08.34 Nederlandse tijd). Syrische klacht tegen Israël Syrië heeft gisteren een klacht inge diend bij de Verenigde Naties tegen ge wapend optreden van Israëlische leger eenheden. Volgens de klacht zijn gister morgen Israëlische troepen en pantser wagens, die werden gesteund door straal jagers, naar de gedemilitariseerde zone tussen Israël en Syrië gezonden. Israël heeft de beschuldiging onmiddel lijk tegengesproken. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat burgerpolitie in dat gebied mijnen opruimt. De commissie van da V.N. die toenicht houdt op de naleving van het bestand was ingelicht en er waren waarnemers ter plaatse. Een woordvoer der van het Israëlische leger maakte be kend dat Syriërs hebben geschoten op een licht Israëlisch militair vliegtuig, dat boven de nederzetting Dan in het uiterste noorden van het land vloog. Vergif in hrood 22 doden Tweeëntwintig personen, voor 't meren deel kinderen, zijn gisteren in Kairo overleden na het eten van brood dat ver gif bevatte. Bovendien bevinden zich 19fl mensen met vergiftigingsverschijnselen in de ziekenhuizen van de Egyptischs hoofdstad. De zaak waar het brood was verkocht, kon snel worden opgespoord en gesloten. Radio-Kadro heeft nadien een waarschu wing omgeroepen. Onder de ruim veertig meter hoge Marathon toren van het Amsterdam» olympisch stadion heeft zich gisteren een hevige ontploffing voorgedaan. In de toren kwam een 6cheur van twee meter, de be tonnen vloer vloog aan gruizele, de toe gangsdeur werd versplinterd en van do op flinke afstand gelegen directeurskamer werd het meubilair beschadigd. Men denkt, dat een oude gasbuis, die in 1928 gas aanvoerde voor de olympische vlam. bij bestratingswerkzaamheden van enkele weken geleden lek geraakt 1». Mogelijk is het uitgestroomde gas bij h'J overspringen van een elektrische v^ik tot ontploffing gekomen. Waarom geen cijfers over werkloosheid Het verbod aan de gewestelijke arbeids bureaus om aan de pers Inlichtingen te verstrekken over de regionale werkloos, heidscüfers is voor het Tweede Kamerlid C. J. van der Ploeg (Kath. V.) aanleiding geweest minister Suurhoff hierover schriftelijk» vragen te stellen. De heer Van der Ploeg vraagt, of van deze maatregel niet moet worden ge vreesd, dat hij in het bijzonder in de zgn. probleemgebieden de onrust over de werkloosheid zal doen toenemen; waarom de minister vreest dat door publlkatie van regionale werkloosheidscijfers een ver keerde indruk zou worden gewekt; of do wenselijkheid van publikatie niet aan ar beidsbureaus en pers kan worden over gelaten; en ten slotte of de minister be reid is het verbod onverwijld op te heffen. Eisenhower heeft lichte kou gevat President Eisenhower heeft een licht» verkoudheid opgelopen, die gepaard gaat met keelpijn, zo i6 gisteravond op het Witte Hui6 bekendgemaakt. De President werd maandagochtend verkouden, nadat hij een weekeinde had doorgebracht in Augusta, waar het vrij kil weer was. Sinds 25 november is dit de eerste keer dat Eisenhower zich niet geheel wel voelt. GVUR WEER De Bilt verwacht tot morgenavond Nu en dan regen, hagel of natte sneeuwbuien. In het zuiden van het land aanvan kelijk nog regen. Vanavond en vannacht storm tussen noordwest en noord, morgen geleidelijk afnemende wind. Aanzienlijke daling van tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur Donderdag 6 februari zon op 08.13 uur, onder 17.36 uur. Maan op 21.04 uur, onder 08.46 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1