eids college voelt niets voor een intergemeentelijke adviescommissie Geen verkeersbeperking op het Rapenburg Leids Studenten Toneel bestaat 75 jaar Massamens nu in alle lagen van de maatschappij ieuwe leidsche courant 3 dinsdag 4 februari 1958 die it - nbari L* apo opi of Vi besch telt ien. t ooi Hen, won ien Colleges B. en W. aangewezen orgaan !iil p ™,'i tri emengde mensa academica n mensa academica te Leiden ls mei g van gisteravond ook opengesteld vrouwelijke studenten. Het Consi der Leidse universiteit is hiertoe rergegaan. nadat van verschillende zijden srop reeds geruime tijd was aanse- Xaar men ons gisteravond van diverse anten vertelde, is deze „gemengde- uitstekend bevallen, zowel van de rouwelijke zijde als van de mannelijke lgemeen wordt verwacht, dat het deel de damesstudenten aan deze naaltijden tevens het bezoek der heren ig tudenten zal activeren. 4bet Veteranen bezochten Leids Legermuseum De leden van het Veteranen-Legioen jJ (federland, afdeldng Leidenen Ometreken. ebben een excursie gemaakt naar het ^OfLeiöse legermuseum aan de Pe®thui6laan krijgsattributen van alle tijden kon Cftden de belangstelling der leden boeien en ntpk de ndi6che afdeling werd bewon- gel W. omdat velen daar herinneringen hun tropentijd tegenkwamen, er r ^ens excurs'e werd deskundige ami l°0rïchtiri2 gegeven, hetgeen in sommi- afdelingen van het museum geen jen« overbodige luxe bleek, ondanks de mili- ")^*ftante episode, die de leden aohter de hebben. «'^Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Louise Hendrifca, d. v. L der Vos en J. C. StavleuJozeph N. Rietkerken en H. A den Vlekkert; Edith Theresla Pet.ro- J. J. Vriens en T. van Berge Johannes, z v. G. Star en 11 Wassing; Maria Hendrika, d. v. R. de H. S. J. Venkuijlen; Freddy, z. v Haringsma en G. A. Bakker; Celia. r. J. J. W. Aniba en D. van Duijvenbo- i; Elisabeth Christina Maria, d. v. M P. Sanders en F. Vonder; Geerbmiida Maria, d. v. G. Straathof en der Poel. GEHUWD: H. Sliegtenhorst en W. M der Pl/uijm; G. J. Schoonwater eD C. Ravensbergen. 1VERLEDENW C. Oudshoorn 68 J. ve van T. de Graaf; J. Rosin 66 j.. L. A. Neels 67 j„ man; M. Bonte man; E. G. M. Liotard 77 j.. wediuwe C. F. Schudel Tot overleg met nabuurgemeenten echter steeds bereid heer B. J. Huurman, lid van de Leidse gemeenteraad, bij het college van B. en W. een voorstel ingediend om contact op te nemen met de col leges van B. en W. van Oegstgeest, Warmond. Leiderdorp, Zoeterwoude ev Voorschoten, ten einde te komen tot het instellen van een intergemeente- liike commissie uit de leden van de raden, die tot taak zou hebben de ge meenschappelijke belangen op het gebied van de huisvesting en de stads ontwikkeling, „Groot Leiden" betreffende, te bespreken. B. en W. van Leiden hebben dit voorstel van de heer Huurman bestudeerd en zij maken de raad nu met een uitvoerig schrijven deelgenoot van hun visie. Ook wanneer men het voorstel uit praktisch oogpunt beziet, moeten B. en W wijzen op de noodzakelijkheid om de opzet en uitwerking van stede- bouwkundige plannen aan de colleges van burgemeester en wethouders over te laten, omdat dergelijke plannen de oplossing moeten aangeven van vraag stukken van zeer uiteenlopende aard. Een en ander vereist, dat men de be schikking heeft over tal van gegevens en adviezen, tot verkrijging waarvan alleen de colleges van burgemeester en wethouders, dank zij het hun ter beschikking staande ambtelijke appa raat en de contacten met andere in stanties, in de gelegenheid zijn. Het zou dus ondoelmatig zijn, hiermede een intergemeentelijke commissie te belasten. Wel achten zij het gewenst, dat men binnen het vlak van elke ge meente wanneer voor de behande ling van zaken een commissie ls in gesteld die commissie bij de plan nen betrekt. In dit verband wijzen B en W. er ten overvloede op, dat het college èn b\j de voorbereiding èD bij de uitwerking de commissie voor de openbare werken inschakelt. Wanneer men spreekt over de stede- bouwkundiige ontwikkeling B en W geven, gezien de verschillende aard van de in het voorstel genoemde gemeenten, aan deze term de voorkeur boven die van stadsontwikkeling van de Leidse agglomeratie, kan men niet anders het oog hebben op het structuurplan Leiden en omgeving, waarin de ge-achten omtrent die ontwikkeling concreet wordei weergegeven. Voorts kan men denken aan de daadwerkelijke uitwerking daar van. die uiteindelijk resulteert in hel bouwen van woningen en de verwezen lijking van andere, in uitbreidingsplannen aangegeven, bestemmingen Geen plaats .Welike plaats zou hierbij een interge meentelijke commissie moeten innemen? Wanneer men het voorstel allereerst de formele kant benadert, dient voorop gesteld te worden, dat de voorbereiding van een en ander een taak is, die op grond van de wettelijke bepalingen op de schouders van de colleges van burge meester en wethoudere rust. Van eer opdra-cht aan anderen i6 over het alge meen slecht6 sprake, als en voorzover de raad een commissie van voorbereiding heeft ingesteld. Dit is in casu niet geval en ook het voorstel bedoelt dit niet in overweging te geven, vooral ook omdat ln het voorstel sprake is van een intergemeentelijke commissie. B. en W moeten daarom concluderen, dat voor een dergelijke commissie in ons huidige gemeenterecht geen passende plaats kan worden ingeruimd. VOOR UW DRUKWERK Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 B. en W. menen: Breestraat en Noordeinde zouden er te zivaar door belast worden ENIGE TIJD GELEDEN hebben bewoners van het Rapenburg zich tot de Leidse raad gewend met een adres, waarin zij verzochten, het Rapen- burg gesloten te verklaren voor het „zware doorgaande verkeer". Zij me nen, dat door de grote toeneming van het verkeer de veiligheid op het Rapenburg in gevaar wordt gebracht, met name aan de westzijde, waar tal van auto's parkeren. Bovendien menen de adressanten, dat de panden aan het Rapenburg schade ondervinden van het zware verkeer. B. en W., wie het adres in de raadsvergadering van 23 september om pre-advies in han den werd gesteld, stellen de raad nu voor, niet over te gaan tot de uitbrei- ding van de voor het Rapenburg geldende geslotenverklaringen. Het Rapenburg, vooral de westzijde, ls. to schrijven B. en W., voornamelijk van belang voor het lokale verkeer. De in de stad geplaatste richtingborden verwijzen het doorgaande verkeer langs andere wegen. Dat de toeneming van het ver keer op het Rapenburg groter is dan op andere wegen, kan niet worden gezegd De verkeersintensiteit neemt op vrijwel alle wegen in de binnenstad in ongeveer gelijke mate toe. Uiteraard zal afsluiting van het Rapenburg voor het zware ver keer de verkeerssituatie aldaar ten goede komen. Bij het nemen van een dergelijke maat regel moet evenwel niet alleen worden gelet op het verkeersbelang van de des- betreffendo weg, doch ook op de gevol gen, die deze maatregel voor andere wegen zal hebben. Indien immers een weg wordt afgesloten voor alle of be paalde categorieën van voertuigen, zuilen andere wegen hierdoor zwaarder wordi belast. Voor het verkeer, dat thans v: bet Rapenburg gebruik maakt, zou gei andere route beschikbaar zijn dan de Breestraat en het Noordcinde. Afsluiting van het Rapenburg voor het zware keer zal betekenen, dat de Brecstraa bet Koordeinde dit verkeer te verwe krijgen. Dat hieraan grote bezwaren verbonden, behoeft geen betoog. De keersveiligheid op deze zeer drukki k smalle wegen zal dan nog meer in go- vaar worden gebracht dan thans het ge val is, hetgeen zij niet gewenst achten. Naar hun mening is beperking van 1 verkeer op het Rapenburg in het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de weg niet dermate urgent, dat daarmede een grotere belasting vao de Breestraat en het Noordeinde verant woord zou kunnen worden geacht. De bleraan verbonden nadelen zullen niet worden gecompenseerd door de verbete ring van de situatie op het Rapenburg. Wat het parkeren van auto's langs het Rapenburg betreft, willen B en W. aller- ®6rst opmerken, dat, wanneer op weg hinder wordt ondervonden var Parkeerde auto's, er aanleiding bestaat tir plaatse een wachtverbod vast te stel en, doch niet om de weg voor bepaalde voertuigen af te sluiten. Hiermede willen achten. Hiertegen bestaan naai mening overwegende bezwaren, overwegen B. en W. om ter plaatse par- keerlijnen aan te brengen, waardoor hel parkeren van auto's in de juiste stand zal worden gestimuleerd Schade aan panden In januari 1953 heeft de districtsbouw- kundige van de Rijksgebouwendienst on derzocht. of de langs de westzijde van hei Rapenburg staande rijksgebouwen (Aca demiegebouwen. Kantongerecht, Labora torium voor Tropische Hygiëne perceel Rapenburg 59) te lijden hadden van het verkeer Daarbij kwam vast te staan, dat dit niet het geval mogelijk, dat andere panden wel schade ondervinden van het zware verkeei meeste percelen langs het Rapenburg zijn gebouwd in een tijd, dat nog geen reki ning behoefde te worden gehouden mi de huidige intensiteit en soorten van hi verkeer op de weg, zodat - verschillende voorzieningen, die thans als noodzakelijk worden beschouwd, er niet in zijn aange bracht. Dit kan echter geen reden men om het Rapenburg gesloten te klaren voor het zware verkeer. Het wegenverkeersrecht kent namelijk geen mogelijkheid om verkeersmaatregelen te nemen in het belang van de panden, di langs de weg zijn gelegen. De mededeling van adressanten, d: met name aan dc westzijde het wegdek van het Rapenburg zich in een slecht! staat bevindt, ls Juist De bewoners var het Rapenburg zijn er echter niet on schuldig aan. dat hierin nog geen veran dering is gebracht. Door hun verzoek aan de Kroon om het besluit van de verlichting te vernietigen, heb ben zU namelijk ook de verbetering het wegdek opgehouden, daar dit werk met het oog op het verwijderen - bulzen en het leggen van kabels nieuwe verlichting moest worden uitge steld. Het ls namelijk niet doelmatig, de bestratingswerkzaamheden en de werk zaamheden verband houdende met nieuwe verlichting gescheiden uit te i Verzwakking Ook voor het overleg met andere ge meenten zijn de colleges van burgemeester wethouders het aangewezen orgaan, vormen als het ware reeds de com- sie, waarop het voorstel-Huurman het oog heeft De wethouders zijn niet alleen .vertrouwensmannen" van de raad, doch bovendien uit hoofde van hun ambt geheel op de hoogte van de verschillende facetten, die de vraagstukken, welke de orde komen, Voorts d'ient i commissie als is voorgesteld, onweerspre kelijk meebrengt, dat de invloed raden wordt verzwakt. Als ddt niet strikt noodzakelijk i6, dient men dergelijke ge volgen te ontgaan Met de besturen van de in het voorstel genoemde gemeenten hebben B. over deze zaak overleg gepleegd. Daarbij ls gebleken, dat bij deze gemeentebestu ren in het algemeen dezelfde bezwaren In d'it verband willen zij herhalen, dat zij steeds bereid zijn met de nabuurge meenten overleg te plegen en samen te werken. Zo is met name omtrent hel structuurplan diepgaand overleg gepleegd de omliggende gemeenten, zij het dat dit overleg niet in alle opzichten gelijk resultaat heeft geleid. Ook op der gebied zijn contacten gelegd zoals aanzien van d-e Industrievestiging, de brandbestrijding, de vestiging regionaal woonwagenkamp, de rioolwa terzuivering en de vuilverniebiglng; ook herinneren B. en W aan het bestaan „bouwdietrict Lelden." dat even ;en overlegorgaan moet worden be schouwd, terwijl ten aanzien van het verlenen van garantie ten behoeve van te bouwen Dlaconessenhuas in ruim verband samenwerking heeft plaats gehad. (Zie vervolg pagina 6) Agenda voor Leidse raadsvergadering Maandag 10 februari om 2 uur komt dc raad van Leiden bijeen. De agenda ver meldt 21 punten, waaronder 9 die betrek king hebben op het onderwijs. voorstel tot het verlenen Van eervol ont slag aan een tijdelijk lerares aan de Ho gere Burgerschool voor Meisjes met 6- jarige cursus en afdeling Middelbare meis jesschool; voorstel tot het verlenen var eervol ontslag aan een tweetal onderwij zers bij het openbaar lager onderwijs; voorstel inzake het verlenen van voor schotten voor 1958 op de exploitatiever goeding der bijzondere scholen voor ge- voortgezet gewoon en uitgebreid la ger onderwijs; voorried inzake het verle- ïen van voorschotten voor 1958 op de - xpt oiita-t i e ve rgoedfng der bijzondere scho en voor gew., voortgez. en gew. ultgebr. lager onderwijs; voorstel inzake het be schikbaar-stellen van gelden voor de aan schaffing van een dekkleed van zeildoek ter bescherming van de vloeren in de gymnastieklokalen; voorstel inzaike het beschikbaarsteMen van gelden voor de aanschaffing van leermriddejen ten behoe- het 5e leerjaar van de openbare Montessorischool aan de Rodemburgerstr.; oorstel inzake 't beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de r.-k. school gewoon laigier onderwijs in het zuid westelijk stadsdeel (Boshuizenlaan); voor stel inzake het verlenen van voorschotten 1958 op de exploitatievergoeding der bijzondere scholen voor buitengewoon la ger onderwijs aan zwakzinnige kinderen; voorstel tot het vaststellen van het be drag. dat per leerling voor 1958 beschik baar wordt gesteld ter bestrijding van de exploitatiekosten der bijzondere scholen kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden; voorstel tot het vaststellen het bedrag, dat per leerling voor 1958 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding de exploitatiekosten der bijzondere scholen voor Lichamelijk gebrekkige kin deren; voorstel tot het wijzigen van de begroting van de gemeente voor 1958 in verband met het verlenen van een ver goeding bij vrijwillige beschikbaarstelling woonruimte; voorstel inzake "het ver lenen van een bijdrage ten behoeve van de restauratie van het pand Rapenburg 49; voorstel inzake het verlengen van de ter mijn voor ontruiming van onbewoonbaar- verklaarde woningen, gelegen in de Camp de Groenesteeg; voorstel Inzake het wijzigen van een tweetal raadsbesluiten met betrekking tot het overnemen van percelen grond c.a., gelegen in het vroe gere tracé van rijksweg 4 b. van het Rijk; voorstel inzake het aankopen van het perceel Morssingel 1; voorstel tot het aangaan van een geldlening ad f50.000; voorstel tot het wijzigen van de begrotin gen der gemeente voor 1957 en 1958 in vebband met verhoging van het basisbe drag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds; voorstel tot het wijzigen de begroting van de psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c.a. voor 1958 in tot het vaststellen van de tarieven -oor de verpleging in die inrichtingen; 'oorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden voor het uitbreiden van de be- ichermde voetgangersoversteekplaatsen op het Levendaal en de Rijnsburgerweg derde knipper bol en het aanbrengen schakelklokjes in de bestaande knip- oerbollen, pre-advies op het adres van aantal bewoners van het Rapenburg, houdende het verzoek om het Rapenburg gesloten te verklaren voor het zu doorgaande verkeer; voorstel inzake het erhogen van het op de gemeentebegro- inig voor 1958 wegens subsidie aan d< Vereniging Zwakzinnigenzorg (thans Stich ting Nazongwerkplaatsen) uitgetrokken be drag, ten behoeve van de werkplaatsen de instelling, voor het aanbrengen enige voorzieningen aan een schuur op de aan de Hoge Morsweg gelegen werktuin; pre-advies op het voorstel van de heer B. J. Huurman inzake de inetel- een inter-gemeentelijke advies commissie voor de huisvesting en stads ontwikkeling. Verpleegtarief Endegeest B. en W. menen, dat verhoging van het verpleegtarief tot 7,75 per dag, te ver minderen met 0,25 per dag voor de patiënten die eigen kleding dragen, vol doende zal zijn om voor „Endegeest" en „Voorgeest" een sluitende exploitatie te verzekeren. De tarieven voor verpleging in de Jelgersmaklinaek worden door het rijk bepaald. „SPELEN IS LEREN" HET MOTTO „SPELEN IS LEREN", waaronder een tentoonstelling ge houden wordt', ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van het Leids Studenten Toneel, kan men bij uitbreiding gebruiken voor het ge heel dei- activiteiten, die het L.S.T. in de loop der jaren heeft verricht. De juiste datum van de oprichting is niet met zekerheid te zeggen, maar vast staat, dat in 1882 binnen het L.S.C. het L.S.T. ontstond, als Leidse afdeling van het Nederlands Toneelverbond. Dat gaf eerst wel enige strubbeling, want het lidmaatschap van het Ned. Toneelverbond stond voor ieder open, maar de studenten wensten slechts leden van het L.S.C. toe te laten. De oplossing bleek gemakkelijker dan men dacht, omdat de burgerij geen belangstelling toonde. duidelijk bewust, dat toneelspelen Tien jaar heeft deze toestand bestaan. >t men zich in 1892 losmaakte van hel verbond en zelfstandig werd. De reden hiervoor lag im de financiën; Het feit, dat de Toneelschool uitging van het Toneel verbond, had dólt voordeel dat leden het verbond het recht hadden de school te bezoeken en de lessen bij te w< Tot groot genoegen van vele jonge actri- maakten de studenten een druk ge bruik van diit recht. De docenten konden deze belangstelling minder waarderen Dit recht moest echter duur betaald wor den. De contributie vond men te hoog er trad uit het Verbond, eerste officiële voorstelling werd ge geven op 3 maart 1883. In het begin speel de men in travestie. De benen der heren werden met touw bij elkaar gebonden om mooie dribbelpasjes te krijgen!! In 1891 komt gelukkig de doorbraak Op 27 november komen onder luid ap plaus „echte" dames op het toneel. En wanneer u nu miisschden één dezer gen het vaandel van het L.S.T. dan bekijkt u dit maar eens goed. Het is een geschenk van de eerste dames, die met het L.S.T. meespeelden 1 Omstreeks de eerste wereldoorlog be leefde men een inzinking, dooh dank zij jarenlange enthousiaste leiding van Louis •an Gasteren, kwam men er weer bo venop. Wanneer men de lijst met na iet van hen, die in de loop der j. an het L.S.T. hebben meegewerkt, dan vindt men daaronder die van vele be kenden in de toneelwereld, (o.a. Fritz Hirsch. Paul Storm. Johan de Meester) Traditie voortgezet Nu gaat men tijdens de diesviering een opvoering geven van het stuk van Carl Zuckmayer: „Des Teufels General", onder regie van Peter Holland. Met de keuze van dit stuk zet het L.S.T. de traditie van het studententoneel voort. Men is zich Dr. A. Kessen over bibliotheekwezen Bibliotheken gebruiken technische mogelijkheden nog te weinig derlandse Vereniging van Bibliothecarissen, die door meer dan 300 deelnemers werd bijgewoond, heeft de algemeen voorzitter van de ver gadering, dr. A. Kessen, directeur-bibliothecaris van de universiteits bibliotheek te Leiden, een uiteenzetting gegeven over de plaats van de bibliotheken in de maatschappelijke ontwikkeling van nu. Een der be langrijkste processen noemde hij dat der moderne massificatie, waarbij, in tegenstelling tot vroeger eeuwen, de massamens in allerlei lagen van de maatschappij is te vinden. Dit wordt mede veroorzaakt door het proces der fundamentele democratisering, waardoor sinds enkele decennia in de meeste Europese landen allen min of meer gelijke rechten hebben gekre gen en daardoor ook gelijke mogelijkheden tot ontwikkeling op cultureel en wetenschappelijk gebied. Zo heeft ook het democratiseringsproces van universiteit en hogeschool de democratisering der grote wetenschappelijk bibliotheken bewerkstelligd. Naast het verschijnsel der massaficatie, enorme geaccumuleerde kennis van de knapste koppen van het mens dom. Ook de internationalisering een proces, dat het huidige op alle gebied doorbreekt, zowel in de poli tiek als in het economische vlak. in de wetenschap als in de cultuur. Specialisten nodig Met betrekking tot deze belangrijke maatschappelijke processen en ontwikke lingen heeft dr. Kessen vervolgens nog even schematisch de functie der weten schappelijke bibliotheken in het moderm leven aangeduid, waarbij hij wees op hun taak in nationaal verband, mede in het geconditioneerd door de fundamentele de mocratisering. is er het proces van de toenemende staatsbemoeiing of etabllse- ring. waardoor een vaak remmend dirigis me en bureaucratisering wordt veroor zaakt. Film en televisie, beeldroman en pocketbook hebben vervolgens meege werkt tot een toenemende visualisering, waarbij verbeelde werkelijkheid in de plaats treedt van de werkelijkheid zelf Ook het proces der vertechnisering heeft een enorme invloed op de maatschappij, en zo worden wij het leven van alledag, zowel bij de wetenschapsbeoefening, als bij de research, geconfronteerd met een de cultuur- en wetenschaps spreiding. Bovendien moeten meer dan tot nu toe het geval is geweest de weten schappelijke bibliotheken zich de enorme mogelijkheden der techniek ten nutte maken, zowel ten aanzien van de tele-communicatie, of het re produceren van facsimilé's van tijd schriftartikelen en boeken via draad of tele-verbindingen, als vooral van de documentatie. Voor deze docu mentatie bepleitte spr. toepassing van audio-visuele hulpmiddelen, zoals instructiefilms, enz. Het aan trekken van specialisten en technici is daartoe nodig. Doelmatige organisatie Dr. Kessen besloot zyn voordracht met te wijzen op de noodzaak van een doel matige organisatie, in het bijzonder van de universiteitsbibliotheken ten aanzien van de inrichting van studiezalen ln, en van afdellngsblbliotheken bulten de uni versiteitsbibliotheken. In aansluiting aan het voorenstaande heeft de heer C. van Dijk voor de sectie der speciale bibliotheken (waaronder de bedrijfsbibliotheken) de positie van de be drijfsbibliotheken toegelicht. In verband met de huidige structuurveranderingen der maatschappij hebben de dames mej. C Walkate en mej. mr. M. Wijnstroom zulks gedaan met betrekking tot de open bare leeszalen en bibliotheken. In de namiddag hebben de drie secties van de Nederlandse Vereniging bliothecarissen afzonderlijk vergaderd, waarbij nog een aantal belangrijke derwerpen door diverse sprekers aai orde werd gesteld. meer is dan een liefhebberijtje, een amusement-zonder-meer. Het studententoneel heeft een zeer be- oaalde functie, omdat het a va mt-gar dis- tisch kan zijn. Het heeft heit voorrecht te kunnen experimenteren, en zolang men experimenteert terwi-lile van de toneel- speelkunst en niet terwille van het expe riment, zolang spelen de studenten een zeer belangrijke rol op ons Nederlands toneel. We hopen, dal het L.S.T. deze taak nog vele lustra zaïl kunnen vervul len met veel vreugde en nul trig effect. Mep moet nriet denken, dait het toneel spelen aan de Leidse Alma Mater be perkt is tot do 75 jaren van het L.S.T Geen sprake van! Reeds bij de opening trok er een soort maskerade door de stad. En velen volgden daarna. Vele Leide- naars herinneren zich nog wel de prach tige maskeradeoptochrten uit vroeger ja ren. Die tijd is voorbij. Wanneer men de tentoonstelling „Spelen is Leren", die van 4-14 febr. in het academiegebouw gehouden wordt, gaat bezoeken, en we kunnen dat ten zeerste aanbevelen, dan ziet men daar rekeningen van vroegere maskerades, die er niet om liegen. Toestanden en verhoudingen zijn anders geworden en op deze uitstekend ingerich te tentoonstellring zaet men, dat Ir add trie een grote macht kan zijn, maar dat nieuwe ideeën hun weg banen dwars door alle barricaden heen. Het plechtig ogenblik van zetten der handtekeningen c der het Benelux Unieverdrag de Ridderzaal. V.l.n.r. de Belgische minister van buiten landse zaken Larock, de pre mier tevens minister van bui tenlandse zaken van Luxem burg Bech, minister-president Drees, de Belgische premier Van Acker en de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Luns. Leidse kantongerecht In huur-auto niet maar raak rijden ONLANGS huurde een minderjarige Leidse jongeman een auto, om met zün mders een bezoek In Nijmegen af tc steken. Op de terugweg naar Leiden staakte de motor even bulten Nijmegen zijn dienst. Een te hulp geroepen wegen wacht zag geen kans de auto weer op gang te brengen, waarna de familie met de trein huiswaarts keerde. De auto werd later door de verhuurder opge haald. De reparatie-kosten bedroegen ruim 350 en aangezien de auto door de reparatie rufm een week uit de verhuur moest worden genomen, vorderde de ver huurder van de huurder bovendien nog 100 schadevergoeding. De huurder meende, dat hij niet voor de schade aansprakelijk was. De auto zou niet hebben gedeugd, omdat de water slang volkomen poreus was. waardoor een scheur Ln de slang was ontstaan en al het koelwater plotseling was wegge lopen. Hierdoor had de gehuurde wagen enige tijd zonder koelwater gereden, wat de motor natuurlijk niet kon hebben. De vertiuurder betoogde, dat de auto vlak voor de verhuur was gereviseerd. Hij was van mening, dat de slangbreuk tijdens het rijden is ontstaan. Dan loopt het water echter niet ineens weg. Er ont staat een scheurtje, waardoor het lang zaam wegvloeit De Leidse kantonrechter meende, dat de jeugdige bestuurder onoordeelkundig heeft gereden. Hij had moeten stoppen, toen de temperatuur boven het toelaat bare was gestegen, hetgeen de automo bilist kan zien op de temperatuurmeter cn aan het stomen van de radiateur. De kantonrechter veroordeelde de auto- huurder dan ook tot vergoeding van de schade en tot betaling van de proces kosten. Het beste in zijn liedjes Wim Sonneveld met zijn ensemble voor K. en O. VOOR DE Nederlandse Kleinkunst kan men blij zijn, dat Wim Son neveld dit seizoen weer met een groep door ons land trekt. Als ge heel vinden we dit ensemble heel goed geslaagd. Gisteravond trad het in de Leidse Schouwburg op en van avond wordt hiervan een herhaling gegeven Voor de pauze vonden we de verschil lende nummers wel goed, maar we mis ten een zekere spanning, die de losse on derdelen tot één geheel had moeten ma ken. Na de pauze werd dit beter, wat ook kwam doordat Wim Sonneveld toen de centrale figuur bleef, rondom wie zlcb alles afspeelde. Over het geheel genomen had hij heel goede teksten, die men uit stekend bracht. We vonden ook nu weer Wim Sonneveld zelf en de groep het bes» in de liedjes De sketches waren niet olt- tlg genoeg. In het jonge danspaar Ingrid Va lerius en Berti Ekkart heeft men een goed team; de choreografie van laatstgenoemde heeft de charme en de frisheid, soms ook het noe niet rijpe, van de jeugd. Els Hillenius is ook een goede kracht. Ze heeft goede expressie en zeggings kracht, ook ln cynische en navrante tek sten. Ze weet de dingen zó te zeggen, dat hot cynische niet afstoot en het navrante niet terzij geschoven kan worden. Freddy Hamilton zong zijn negerllede- ren met een vrij goede stem, maar spiri tuals zijn niet z'n sterkste kant. Wc ho pen, dat men het ons niet kwalijk neemt, dat we niet met de gerenommeerde mede werkers begonnen zijn. Conny Stuart ls iedereen wel bekend en ook deze avond toonde ze wee: onze beste caberetières tc behoren. Ze zingt en acteert uitstekend, maar moet wel oppassen voor een afglijden niet meer geheel verantwoord artistiek niveau. Niet in haar manier van spelen maar wel bijv. in het schminken. Ook nu weer was ze uitstekend ln bet para- diëren van liedjes, zoals ze dat vroeger voor de radio deed. Joop Dodeier en Wim Sonneveld vormden een prima duo. Eerstge noemde goed in z'n mimiek en Wim Sonneveld goed in de conference maar nog steeds het beste in z'n liedjes. De begeleiding door Henk van Dijk en Jan Blok was prima. De dames kregen aan het einde van deze uitstekend geslaagde opvoering bloemen aangeboden. A. C. Bouwman Zie vervolg iladtnieuic op pagina 6 Haagse politierechter Bromfietser onder Invloed Overeenkomstig de eis veroordeelde de iaagse politierechter een niet-verechenen schilder uit L e i d e n tot een week ge vangenisstraf. De man had op 28 Juni ge- bromfietsrt. terwijl hij onder drankinvloed verkeerde Een personenauto was genood- aaikt voor hem te stoppen. Verdachte had li een strafblad met diverse veroordelin gen. Op 23 januari was hij voor een soort gelijk feit veroordeeld. Toen de verbali sant op de bewuste dag naderde, was verdachte gauw doodonschuldig naast een hengelaar gaan ritten, maar deze list baatte hem niet Jubileum ouderling De heer D. Kruit hoopt morgen tc her denken, dat hij 25 jaar geleden tot ouder ling van de Chr. Geref. Kerk werd ge kozen. Hij is vele Jaren penningmeester van de Chr. Geref. Kerk geweest en be kleedt thans de functie van archivaris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3