c CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Is verlenging van de leerplicht eigenlijk wel gewenst? Techniek en ethiek in de eeuw van het atoom Een woord voor vandaag Oecumenische Raad gaat zich bezig houden met de academiegemeente Oostenrijkse protestanten vragen nieuwe regeling kerk-staat Kanttekenin 2 S.E.R. en school Uit het christelijk schoolblad Onze Vacatures zijn de hier vol gende drie knipsels: leerplicht. De S.E.R. ning dat Nederland achter komt in vergelijking met onze buurlan den. Wij hebben maar een acht jarige leerplicht. Anderen een ne gen- of tienjarige. Wij zullen, meent de S.Ê.R.. de wedloop, so ciaal-economisch, verliezen als on ze jongens en meisjes niet enkele jaren langer schoolgaan. De lagere school telt zes leerja ren. Om de acht jaren vol te ma ken moeten onze kinderen nog twee jaar elders onderdak vinden. Dit geschiedt momenteel op nij verheids-, ulo- en vglo-scholen. De veronderstelling, dat het dan voor de meesten welletjes is geweest, is niet absurd. Men mag veilig zeggen dat zo'n vijftig procent van onze lagere schoolbevolking na die acht verplichte jaren aan het eind van alle schoollatijn is gekomen. En dat iedere voortzetting van on derwijl, voor deze kinderen een kwelling en voor de school ver spilde energie is. En juist om de ze groep schijnt het te gaan. De S.E.R. heeft natuurlijk vooral het oog op de industriële sector en be doelt geen adviezen te geven voor de kinderen die veel langer school gaan dan de verplichte acht jaar. EEN ANDER bezwaar tegen die verlengde leerplicht is o.i. het feit dat er voor de mannelijke schooljeugd nauwelijks tijd be schikbaar blijft om „vakman" te worden. Na hun leertijd komt dan een korte periode van beroepsar beid en daarna de militaire dienst. En dan, eindelijk, kunnen ze eens gaan uitzien naar een baan die voldoende geeft om nog aan een spaarpot te denken. Om van land bouwers en tuinders nog maar niet te spreken. Vooral de men sen met kleine bedrijfjes zien vaak reikhalzend uit naar de dag dat hun potige jongen eens mee kan gaan werken. Het is tooh werke lijk niet zo, dat Nederland alleen maar industrie-arbeiders heeft. vakopleiding bedoelen, waarschijnlijk is, 'dan zou dit ad vies slechts een gekwalificeerde groep jongeren betreffen en een algemeen gedachte leerplichtver lenging te royaal gegrepen zijn. Maar dan blijft onverkort het straks genoemde feit dat allerlei theoretisch, althans niet-direct- praktlsch-gericht onderwijs, aan deze groep, geen rendement le- Ten slotte: de overheid heeft een plicht ten aanzien van het peil van onze volksontwikkeling. De overheid gaat ten deze zglfs met dwang te werk. Tot hoe ver gaat dit? Negen jaar? Tien j£ar? En straks nog twee jaar legër- plicht. Er zal toch wel ergens een grens liggen. En er is toch ook nog plaats voor ouderrecht? We hebben nog niet eens ge dacht aan de organisatorische as pecten van dit S.E.R.-advies. Het is. gelukkig, nog maar een advies. Intussen weten we uit ervaring dat onze overheid gaarne naar S.E.R.-adviezen luistert. Maar dit onderwijs-advies zal toch in elk geval de tafel van O., K. en W. moeten passeren. En dan komt er misschien wéér een nota Vakan tiespreidi ng het bureau vakantiespreiding er op aangedrongen dat een deel van de scholen een vroege en de rest een late zomervakantie zou ne men. Tot nu toe zonder succes. Zelfs een dringend semi-officieel verzoek^ot^TTed^wer^ongj^aattc^ weinig, zodat men van plan was dit probleem via overheidsmaat regelen op te lossen. Toch schijnt het getij te keren. Het bureau heeft voor 1956 meer succes geboekt. Volgens tot nu toe ontvangen mededelingen zullen dit jaar meer dan 2000 lagere scholen of ongeveer 28 pet. van het totaal de zomervakantie op 12 juli reeds laten ingaan. Daarnaast zal nog een week later 20 pet. van het aantal scholen zijn poorten sluiten. Nog nooit is het gelukt dat van bijna de helft van de lagere scholen een groot deel van de zo mervakantie in de maand juli Een belangrijke stimulans is geweest dat in het noorden van ons land de vakantie in de bouw- nijveiheid dit jaar ook op 12 juli begint. Ook in de steden werkt men mee. Tot nu toe gaf Rotter dam aan de schoolkinderen de maand augustus vakantie. Dit is verschoven van half juli tot half augustus. Voorlopig zal dus een wettelijke regeling nog wel even op zich la ten wachten. Een mogelijkheid om op basis van vrijwilligheid een oplossing voor dit probleem te vin den schijnt verwezenlijkt te kun nen worden. Sollicitatie... IVTIJN COLLEGA Pieterse had 1>1 een vacature adverteerde en kreeg brieven. Eén der sollicitan ten was een man van weinig boor den. Als adres schreef hij kort en krachtig: Aan Pieterse te Katwijk aan Zee. Deze brief is even kort en krach tig ter zijde gelegd. Een school bestuur kan toch niet aan de spoorwegen om materieel verzoe ken om een sollicitant uit de klei te trekken? Men hoort weieens van die won dere verhalen als zou er beslist geen tekort aan onderwijzers zijn. De bron van zo'n verhaal is dan een jong onderwijzer, die naar zijn zeggen naar alle kanten sol liciteert en op al zijn brieven nooit wat hoort. Let op uw saeck, jongeman! Stap met uw ontwerp-sollicitatie eens naar een oudere collega en laat diens oog er eens over gaan. Zet het adres ook maar vast op de envelop en denk er om postzegel rechts boven in de hoek. Ds. J. P. Enklaar te Delden overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Del den overleden ds. J. P. Enklaar, em tus predikant der Nederlandse Hervoi de Kerk. Ds. Enklaar werd 1881 te Utrecht ge boren studeerde aan dt universiteit Amsterdam wis-en natuurkunde en volgens te Utrecht theologie Hij begon zijn loopbaan in 1901 als officier der artillerie en heeft tal van jaren wi natuurkunde gedoceerd aan de Konink lijke militaire Academie in Breda. In 1921 volgde zijn benoeming tot leraar in de natuur- en scheikunde aan het chris telijk lyceum te Arnhem, waarvoo de actieve dienst verliet en in 1921 r ve-officier werd. Nadat hij te Utrecht theologie had ge studeerd, werd hij in 1927 kandidaat. Twee jaar later werd hij te Kattendijke in het prediktambt bevestigd. In vertrok ds. Enklaar naar Delden, hij predikant is geweest tot aan emeritaat op 16 april 1948. Tijdens zijn verblijf te Delden was ds. Enklaar le raar Hebreeuws aan het christelijk ly ceum te Almelo. Tal van jaren wa chanica bij de eindexamens van de vyf- gecommiteerde voor wiskunde en jarige h.b.s. Conferentie oecumenische jeugdraad Niet tégen, maar voor de mens Vers weg in het laboratorium, achter loden muren,, in de toendra, in de woestijn, boven het atol, in de stra tosfeerverloren voor ons oog, wordt het atoom getemd. Men denkt dat het „allemaal wel losloopt", maar de ge leerden, waarschuwen: u bent te arge loos, uw leven is nu in gevaar. Het ein de l\jkt nabij, tenzij geleerden en tech nici het atoom leren beheersen en tenzij een flinke groep jonge mensen zich gereed maakt om atoomkracht te hanteren niet tégen, maar vóór de mens. Dit ié het veelbesproken thema van de 13de februari-conferentie van de oecumenische jeugdraad in Neder land, die zaterdag en zondag werd ge houden in het provinciehuis te Arnhem. Het doel van deze conferentie was, naar ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de oecumenische jeugdraad, ons zei, de jongeren vanuit het evangelie en vanuit het leven der kerken te stellen voor de problemen van hex gebruik der kernenergie en van de samenle ving op aarde, die bepaald wordt door de verhouding van ontwikkel de en onderontwikkelde gebieden. Eerst wanneer men deze internatio nale vraagstukken heeft gezien valt er volgens de predikant iets te zeggen over het nationale leven. heidsleef in de medische faculteit de gemeentelijke universiteit te Amster dam. sprak zaterdagmiddag over de ver- houdjng van techniek en ethiek in de eeuw van het atoom. Met de manier waarop de techniek thans toegepast- wordt zijn wij op dood spoor. Wij dreigen het slachtoffer te worden van een liefdeloosheid omdat we bedrogen worden door de oude ethiek van het oog om oog, tand om tand. De wereld vraagt er om dat we terug gaan op onze weg. Angst en haat zullen ons vernietigen nog voor we de ander vernietigd hebben, zo zei de hoogleraar. Hij deed een beroep op de vrouwen, op de jeugd, kunstenaars, geleerden en kerken om de stem van het geweten te laten horen. Technisch gesproken staan wij op het punt een heel nieuwe wereld in te gaan ofjuist niet. Dit hangt af van onze zedelijke kracht en onze hoogste roeping. De ontdekkingen van de laatste vijftig jaar leren de méns dat hij zijn ietwat laatdunkende houding ten opzichte van de materie moet laten varen. Wij moeten in de toekomst voorzichtig zijn met het woord „onmogelijk", want de techniek vertoonde nog nooit een zo grote gelijke nis met Sinterklaasavond als thans, zei prof. De Froe. Het verzet tegen oorlog is jong en wordt steeds sterker. Men raakt er van overtuigd dat geen van de partij en er nog iets mee winnen kan. Wan neer de oorlog zelf zinloos is gewor den, zijn de voorbereidingen het ook. Prof. De Froe achtte het huidige sta- diuip van voorbereidingen hoogst ge vaarlijk, omdat het geen statische zaak is, maar een wedloop, die logisch ge sproken noodzakelijk moet uitlopen op niet blijven, aldus prof. De Froe. De hoogleraar noemde het zich instel len op de oorlogsvoorbereidingen een vernauwing van de aandacht en een ne gatie van andere zaken, waarmee het ge weten het zwijgen wordt opgelegd. Slechts middel dat wij niet de staan. De hoogleraar stelde het onder scheid dat techniek middel is tot een doel dat boven die techniek uitsteekt. Juist als middel is hij zedelijk indifferent, zo dat de mens zich moet afvragen wat hij met die techniek moet doen. De ethiek gaat tegen de natuur in en is geen mid del. Ethiek gaat uit boven de mens, die hoort tot het rijk der natuur. Het be wust worden van het bestaan van een ander rijk maande hem tot iets hogers. Dit nu is volgens de hoogleraar te dan ken aan het Evangelie. Zondag spraken prof. dr. ir. E. de Vries, rector van het Institut of social studies te Den Haag, en dr. E. Emmen, secretaris-generaal van de hervormde kerk, over mogelijkheden en weerstan den in het werelddiaconaat. Prof. De Vries gaf een overzicht van de hulp die reeds gegeven wordt en riep evenals dr. Emmen op tot intensivering van die hulp. Het kernpunt in het betoog van dr. Emmen was de dienst van de kerk aan de wereld. In het défilé der sekties werd het werk van de oecumenische jeugdraad in woord en beeld naar voren gebracht. Het doel van dit défilé was te tonen hoe de oecumenische jeugdraad het naar binnen gekeerd zijn wil opgeven om te komen tot het samen in de wereld staan, zoals wika Jac. Roos ons zei. Een van de nieuwe elementen van het werk is dat de christelijke groepen van het Neder landse padvindstersgilde te kennen heb ben gegeven oecumenisch georiënteerd te willen zijn. De. oecumenische jeugd raad is thans doende de kerken dit werk ook financieel te laten dragen. Het bestuur van de oecumenische jeugdraad constateert leder jaar op nieuw, dat de kerkelijke verscheiden heid der deelnemers aan de conferenties steeds groter wordt. Ds. Steenbeek zei dat de oecumenische beweging kenne lijk verder reikt dan de aangesloten ker ken; een niet gering aantal gereformeer de jongeren neemt tegenwoordig deel. BERUEFI1N(;SWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Zuidwolde (Dr™, W. Leegsma te Vrieschelo; naar noel van Holland (toez.): H. S. Wassink te Gelselaar en naar Gelselaar (Toez.): C. van Offeren te Hoek van Holland, GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hellendoorn: kand. A. J. Aaftink te Amsterdam; te Hamilton (Nieuw Zeeland); kand. H. L. Hoving te Groningen, die dit beroep ook aan Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker bij de Altreformierte Kirche te Nordhorn (Graafschap Bentheim) voor de arbeid onder de verstrooiden: kand, A. Klaassen te Echtelerveld. GEREF. GEMEENTEN FUSIE A.R.-C.H. In het zojuist verschenen boekje „Een Getuigenis" geven Prof, dr. Haitjema, Mr. Pollema, Prof. dr. van Niftrik, Mr. Vix- seboxse, Ds. Kooistra, Dr. ir. Kluitenberg, Ir. Geuze, Jkvr. mr. Wttewaall v. Stoet wegen en H. Kikkert hun verklaringen, waarom zij C.H. zijn en blijven. Prijs 1.85. Verkrijgbaar in de boekhandel en bij Uitgeverij van Keulen N.V., Houtza gerssingel 176, Den Haag. Secr. Indonesische Raad van Kerken in ons land Ds. S. Marantika, secretaris van de Raad van Kerken in Indonesië is ir Nederland aangekomen om besprekin gen te voeren met de .zendinginstanties in ons land. Ds. Marantika sprak er zijn blijdschap over uit dat de Raad voor de zending van de Hervormde Kerk in zijn laatste vergadering heeft besloten zijn arbeiders -niet terug te roepen uit Indonesië, maar gehoor te geven aan het verzoek van de Raad van Kerken in Indonsesië om door te werken, aldus deelt het persbureau der Hervormde Kerk mede. Ds. Marantika woont te Genève de ferentie bij van de afdeling voor hulp tussen de kerken (Interchurch Aid) var de Wereldraad. Hij is naar Nederland ge komen voor besprekingen en is de gast van ds. P. J. Mackaay in het zendingshuis te Oegstgeest. Ds. H. J. Oldcman Ds. H. J. Oldeman, predikant by de gereformeerde kerd van De Glind is door de classis Apeldoorn losgemaakt van zijn gemeente. Ds. Oldemans werd in 1916 te Vllssin- gen geboren en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. In april 1942 slaagde hij cm laude voor het propo nentsexamen bij het Hersteld Evang. Luthers Kerkgenootschap, waarna hij als hulpprediker optrad te Amsterdam. In 1943 aanvaarde hij het predikambt bij de gemeente te wolle In 1946 vertrok hij naar Den Helder, waar hij naar de Geref Kerken overging. Hij werd 1 aug. 1948 predikant te Lekkerkerk, vrtrok vandaar in nov. 1951 naar Beekbergen en verbond zich 20 ju ni 1954 aan de kerk van De Glind. Van mei 1956 tot juni 1957 was hij werkzaam als reservelegerpredikant. Problemen rondom het gemeentelid de oecumenische raad van kerken is be sloten dat het moderamen van de raad op grond van ingekomen antwoorden besprekingen zal gaan voeren met de studentenpredikanten der verschillende kerken inzake de gemeenschappelijke oecumenische verantwoordelijkheid voor de academische gemeenschappen. Gezien het oecumenisch karakter van de Nederlandse gemeenten in het bui tenland besloot de raad tot overleg met de daar werkende predikanten. Een gedeelte van de vergadering werd bijgewoond door dr. H. R. Weber, se cretaris van afdeling „gemeenteleden" van de Wereldraad van Ki nève. Gesproken werd over de mede werking van de gelovige in de kerk. Over de gehele wereld spreekt men in alle kerken over de mobilisatie van de „leken" De afdeling van de Wereldraad houdt zich thans met twee vraagstuk ken bezig: allereerst de vraag van de toerusting, de theologische vorming van het gemeentelid en vervolgens de ge volgen van het kerkelijk leven, indien de leken theologisch worden toegerust. De afdeling zal ook de vraag behandelen naar de herordening van de structuur der kerkelijke organisatie. Bij de nabespreking bleek, dat er in alle kerken grote onzekerheid bestaat over de functie van de predikant De di verse kerkorden en belijdenisgeschriften geven daarover voor de huidige situatie weinig licht. Wel moeten de kerken be tere theologen krijgen, maar moet iede re predikant theoloog zijn? Dat is de vraag die beantwoord dient te worden. Verhouding nog nooit zo goed geweest Nog twintig jaar subsidie tegoed (Van onze correspondent in Bonn) De Evangelische Kerk in Oostenrijk waartoe op het ogenblik ca. 6,5 procent der bevolking behoort heeft zich tot de Oostenrijkse regering ge wend met het verzoek om een nieuwe regeling van de verhouding tussen kerk en staat in de Oostenrijkse bondsrepubliek. De minister van onderwijs, dr. Drimmel, onder wie ook de afdeling erediensten ressorteert, heeft van het Oostenrijkse kabinet opdracht gekregen om de voorstellen van de Evangeli sche Kerk te bestuderen en een desbetreffend wetsontwerp op te stellen. De kerk zou voor deze scholen gaar ne staatssubsidies ontvangen, gelijk ook de Rooms-katholieke kerk dat wenst. Daartegen verzetten zich evenwel tot dusverre de sociaal-demokraten, die in de Oostenrijkse regering de meerder heid bezitten. Voor wat de r.-katholie- ke scholen betreft, zal deze kwestie binnenkort vermoedelijk worden opge lost, wanneer met het Vaticaan onder handelingen beginnen over het concor- Met nadruk is van de zijde der Evangelische Kerk in Oostenrijk klaard, dat de verhouding tussen kerk en staat nog nooit zo goed is geweest als op het ogenblik. In kerke lijke kringen acht men het evenwel noodzakelijk, dat deze verhouding ook op wettelijke grondslagen komt te berusten. De verhouding tussen Evangelische Kerk en staat steunt nog altijd op het z.g. „Protestan ten-Patent", dat uit het jaar 1861 da teert. Van de 24 artikelen, die dit „Patent" bevat, zijn er nog maar vier van kracht. De Evang. Kerk zou het op prijs stel len, dat de geloofsvrijheid der protestan ten in Oostenrijk nu ook wettelijk wordt bevestigd, de gelijkberechtigdheid der christelijke kerken en confessies bij de wet wordt gegarandeerd en nog bepaal de andere wensen, die de kerk heeft, worden geregeld. Tot deze wensen behoort o.m. de er kenning van de protestants-theologische faculteit aan de universiteit van nen met minstens zes leerstoelen. Voorts de toezegging, dat de staat zich plicht geen hoogleraren te benoemen, die voor de kerk onacceptabel zijn en tenslotte de wettelijke regeling van het recht der Evang, Kerk tot stichting protestantse scholen, als onderdeel protestantse gemeenten. 12 „Het is merkwaardig," begon hij weer, „en het geeft te denken: ik heb nog nooit iemand ontmoet, die iemand anders zou willen zijn. Ve len zouden wel is waar het geld van Rockefel ler willen hebben. Anderen zouden er uit willen zien als Garbo. Vooral de vrouwen." Hij lachte. „Maar geen mens zou met huid en haar een an der willen zijn. Niemand! Ook niet, wanneer hij een bochel heeft en in een kelder woont. Is dat niet vreemd? Hoe denkt u daarover?" „Ik denk er helemaal niet over," verklaarde de jongedame en nam grote passen. Hij week niet van haar zijde. Plotseling bleef zij staan, wees, zichzelf ver getend. met een vinger naar een etalage en zei: „Kijk, daar zijn ze!" en verdween in de winkel. Het was een schoenenzaak. De jonge man bekeek geruime tijd de etala ge. Toen hij in de spiegelende achterwand van een etalage-kast twee voorbijgangers opmerkte, die aan de overkant van de straat wachtten, trad hij de winkel binnen. Juffrouw Trübner hing in een clubfauteuil. Voor haar knielde een verkoopster en paste aan de rechtervoet van de klant een lage schoen. „Te groot," beweerde de jongedame „In de ze schoen kan ik me wel omdraaien! Ik moet de kleinste maat hebben." De verkoopster verhief zich uit haar kniebui ging en opende een nieuwe doos. Ook deze schoen was te groot. De verkoopster ging naar een muurkast, be steeg een ladder en kwam met een doos terug. Juffrouw Trübner liet zich de schoen aantrek- Erich Kdstner: ken, probeerde of hij zat en verklaarde ver baasd: „Hij past!" „Als aangegoten," zei iemand naast haar. Zij keek op. Het was de lastige vent die Rudi heette. Hij knikte haar vriendelijk toe. „Ik ga graag met dames winkelen. Het leidt je op aangename wijze van belangrijker dingen af." De jongedame vroeg de verkoopster naar de prijs. De koop kwam tot stand. Zij trok de oude schoen weer aan en betaalde aan de kassa. De verkoopster gaf ondertussen het pakje aan de heer. Hij nam het aan alsof dit iets heel ge woons was. „Waar zijn de schoenen?" vroeg juffrouw Trübner, nadat zij het geld in haar tasje had opgeborgen. Hij stak het pakje in de hoogte: „Hier!" De verkoopster opende de deur. „Goedendag," zei hij, liet de jongedame voor gaan en volgde haar de straat op. Zij liepen geruime tijd stom naast elkaar De jonge man had de indruk, dat het onjuist zou zijn een gesprek te forceren. Dit vermoeden was juist. Voor het Absalomhuis aan het Raad huisplein bleef juffrouw Trübner staan en zei: „Mag ik u verzoeken mij mijn schoenen te ge ven?" „Natuurlijk," antwoordde hij. „Hier zijn de schoentjes." Hij overhandigde haar de doos. „En nu houd ik het voor 't beste dat u maar eens verdwijnt." „Terwijl toch het goede zo dichtbij is," merk te hij belezen op. „Het is nu wel genoeg!" zei zij. „Ik begrijp niet waarom u mij lastig valt. Goedendag, mijn heer." Hij nam de hoed af. „Goedendag, mejuffrouw." Daarna draaide hij haar de rug toe en ver dween. Ze was enigszins verbluft en bleef een paar se conden staan. Daarna wierp zij het hoofd in de nek en verwijderde zich in tegenovergestel de richting „Zo onbeleefd behoefde hij nu ook weer niet te zijn," dacht zij gekrenkt. Zij zou zich graag hebben omgedraaid. Maar daar zij wist hoe het behoorde, liet zij het na. Anders had zij kunnen zien, dat hij, de han den in de zakken, lachend achter haar aan wan delde. Twee heren, die ginds bij „Frascati" stonden, gingen het geval bepraten. „Wat denkt jij er van?" vroeg Karsten. Mijnheer Achtel trok zijn omvangrijke neus op. „Een doodgewone liefdeshistorie." „Afschuwelijk!" zei Karsten. Zij volgden de grote slanke heer die Rudi heette, op kleine afstand. En Rudi volgde de jon gedame. die dezelfde voornaam droeg als zij- nicht uit Leipzig. wordt vervolgd daat. Hoopvol is de omstandigheid, dat de sociaal-demokraten de laatste tijd toenadering tot de kerken zoeken, zo dat een verandering van hun afwijzen de houding tegenover subsidiëring van confessionele scholen r.-katholieke zowel als protestantse binnen het raam der mogelijkheden schijnt te liggen. Ook de kwestie van de schadevergoe ding voor verliezen, die de Evangeli sche kerk als gevolg van de Duitse pe riode van Oostenrijk hebben geleden, hoopt men thans met de regering te kunnen regelen. Tot 1938 genoot de Evangelische Kerk van staatswege sub sidies. Onder de nazi's hielden die op. De kerk vordert thans de achterstallige subsidies over een periode van twintig jaren. Op dit gebied zal wel naar een compromis worden gestreefd, aldus de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vorstelijke legaten De kerkvoogdij van de hervormde ge meente van Utrecht ontving een gift van 50.000 voor verwarming van de Dom kerk en de kerkvoogdij van Zeist even eens een gift van 50.000 ter vrije be schikking. „Ik. ben de alpha en de omega, zegt de Here God die die was en die komtde Almachtige" dat is de „openbal van Johannes. Dat is de boodschap die God Zijn apoj gegeven heeft tot troost van allen. Wat er ook gebeurt op 4 wereld en wat er ook nog gebeuren zal in een nabije of te toekomst: God is de Almachtige. Johannes begint zijn besck ving met deze woorden en men vindt deze gedachte telfe weer terug in al die beelden die hij zijn lezers laat zien. God is, God was, God komt in de wereld van vandaag gedachte die meer troost, meer houvast biedt dan wat ook aarde. Meer houvast dan om de aarde cirkelende raketten,i ontwapeningsconferenties zelfs als die op hoog niveau won gehouden, meer houvast dan welke sociale zekerheden Van de alpha tot de omega, van het begin tot het einde er. Van het begin der wereld tot de voleinding der tijden van onze geboorte af tot onze dood toe. Wat zijt ge dan vreesachtig, gij kleingelovige? A !Ge: IN AFWACHTING jyjEN behoeft geen politieke weer voorspeller te zijn J- conclusie te komen, dat we Indonesische regering geleid! "ensa tot de nen worden. De uitslag van in Indo- strijd zou beslissend zijn voor nesië iets gaat gebeuren. Niemand toekomst van Indonesië. Vandaar, dat de Indonesische hoe het zal geschieden munisten groot belang hebben en wie de belangrijkste rol zullen de wapenaankopen, die de regti spelen in de worsteling, die thans te Djakarta van plan is op naar het schijnt onvermijdelijk is. schaal in landen achter het ij« Er zijn zoveel factoren, die bij de te gordijn te doen. Deze wapens verwachten ontwikkeling een rol nodig om de buitengewesten kunnen spelen, dat we ons slechts het Javaanse gezag te onderwerp gissingen kunnen overgeven, als We mogen ons echter niet blind we trachten na te gaan, welke moge- ren op de activiteit, die op het lijkheden zich zullen voordoen. Het enige punt, dat een weinig hou vast biedt, is de datum, waarop Soe- karno uit Japan terugkeert van zijn („om gezondheidsredenen" gemaak te) buitenlandse reis, die hem behal ve in Egypte en Joegoslavië ook in Nasoetion blijkbaar een aantal Aziatische landen bracht, stevig in handen, zodat de Het feit, dat zich op Sumatra enkele standers De kri i de blik op Sumatra wordt ontplof de Want Java is en blijft het ge! leKj- het politieke hart van Indi klopt. Op Java is een zeer p deel van de bevolking tisch en heeft het leger van gen« HF ge a. i Soekarno's persoonlij vooraanstaande Indonesische politici bewind niet gemakkelijk gele» bevinden, die zich openlijk verzetten heid zullen krijgen, een greep t|- tegen het drijven van Soekarno het kabinet-Djoeanda, kan er op wij- Het zen, dat van daar uit gepoogd zal van worden, een eind te maken aan het nesië een wijziging in de pol huidige bewind in Djakarta. Dat kan tegenover Nederland te verwacl gebeuren, voordat Soekarno is terug gekeerd, niet. de macht te doen. i bovendien, verkeerd ti gunstige wending in li Gedane zaken nemen geen keer.L waarschijnlijk is het is ook hier het geval. Indonesiët Nieuw-Guinea blijven opeisen ent wL Naar het zich laat aanzien, zullen de Nederlandse belangen zullen -Bong e opstandige elementen op Sumatra en een wellicht minder geforceerd It in de andere buitengewesten pas in po toch worden overgenomen.1 actie komen, als zij daartoe gedwon gen worden, bijvoorbeeld als de com munisten zich van de macht over Java trachten meester te maken zon- wending zal komen in de politij der dat de groep-Soekarno iets doet situatie in Indonesië, dan kan om dat te verhinderen. In dat geval j lijk optreden tische burgerlijke en militaire groe peringen op Java en in de buitenge- dreven, en van degenen die er westen noodzakelijk zijn en zou de moeten achterlaten en hun heil strijd van Sumatra uit door een nieu- ken in een overhaast vertrek. dus alleen het wel en wee van|i een gemeenschappe- bevolking van dit land voor de anti-communis- staan, die thans langzaam ker naar haar ondergang wordt! IN DE TRAM GEHOORD „Daar ben ik me toch drie haltes te verl (Zó boeiend is nu PANORAMA I) ONDERWI.TSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de Roelof Vene- a school te Amstelveen: T. de Goede te Den Haag (met ingang van 1 september A. H. van den Heuvel secretaris van de oecu menische jeugdraad De landelijke oecumenische jeugd raad, die gevestigd is te Utrecht, heeft de heer A. H. van den Heuvel, theolo gisch kandidaat te Utrecht, benoemd als zijn algemeen secretaris. De heer Van den Heuvel is zijn werkzaamheden be gonnen op 1 februari 1958. Hij is opvol ger van ds. H. van Coeverden, die deze functie reeds geruime tijd geleden neerlegde. De heer Van den Heuvel werd in 1932 Utrecht geboren en was leerling van het stedelijk gymnasium in deze stad. Theologie studeerde hij van 1951 tot """6 aan de Utrechtse rijksuniversiteit gedurende de cursus 1956-1957 in New York. De nieuwe secretaris is lid van de top- commissie voor het lekespel van de her vormde kerk en van de in Engeland ge vestigde society for religious drama. Tot voor kort was hij grootstedelijk verte genwoordiger van het hervormde jonge kerkwerk en lid van de hervormde jeugdraad te Utrecht. Ambtsaanvaarding Utrecht Mr. A. R. de Bruyn, benoemd tot buitengewoon hoogleraad in de faculteit der rechtsPel--"-J,-~''d aan de rijksuni versiteit te Utrecht om onderwijste geven in de wetenschap van het nota riaat, zal maandag 10 februari in het groo. auditorium zijn openlijk ambt aanvaarden met het uitspreken van een Collega's helpei gerepatrieerde middenstanders De commissie van overleg samenwerkende middenstandsbonden, de Christelijke Middenstandsbond, Koninklijke Ned. Middenstandsboni Ned. Katholieke Middenstandsbond heeft bsloten in een nog nader vast hulp te bieden. Dit za lgeschieden o.m. in overleg het ministerie van maatschappelijk w Gerepatrieerde middenstanders kun» zich in eerste instantie wenden tot: Christelijke Middenstandsbond, Orat laan 32, Rijswijk; de Kon. Middenstaa bond, Pompstationsweg 5, Den Haag;L Ned. Kath. Middenstandsbond, Jan Nassaustraat 10, Den Haag. Gis.ermiddag is op de hoek Lange Tiendeweg en de Houtmfci gracht de tien-jarige Willem van Valk dodelijk ver gelukt. Een vratf wagen draaide van de Lange Tiende» de Houtmansgracht op en het jonge g de auto voorrang. Toen de waf hem bijna gepasseerd was, wilde L weer opst: ppen, doch verloor zijn ei wicht, waarop hij onder achter* len i'~- de vrachtwagen -echt kwï i ding Verschil in toepassing douane-wetgeving Scheeftrekking concurrentie verhoudingen in Benelux De Nederlandse reehavens kunnen dedelinitie wordt gehanteerd, maar «1 door een verschil in toepassing van dat in concrete gevallen de waarde c de douane-wetgeving bij de Belgische j vergelijkbare wijze wordt bepaald. CX; havens achterop raken. Ook voor de i clusie: de douane-wetgeving moet tot ir Nederlandse importeurs kan een der- j onderdelen worden vergeleken en cv« gelijk verschil in opvatting nadelige i 'ueeJ. geharmoniseerd. Straks zal ook gevolgen hebben. Gebleken is dat dit reeds het geval Is bü de invoer van j de 0rde komen. citrusfruit. de In de Benelux-douane-unie is tb» ■aarschuwing liet de voorzitter reeds gebleken, dat tengevolge van hle v er van Koop- verschillende wijze van waardebepaW Mandele ho-1 voor citrusfruit bij invoer in Nederlsw rt_ van de Rotterdamse"Kamer i handel, mr. K. P. van der Mandele ho-1 voor citrusfruit "bij invoer in Nederig tijdens de maandagmiddag gehou-1 en België de Nederlandse importeur* eenzelfde tijdvak bij eenzelfde vei- dezelfde hoeveeliiedc Hai vergadering van de Kamer. De moeilijkheden ontstaan, aldus de I lingprijs J - aanmerkelijk hogere invoerrechten bek 'en dan de Belgische importeurs. Een dergelijke scheeftrekking oorzitter, wanneer in een douane-i le grondslag waarover het gelijkge -okken buitentarief geheven wordt erschülend is. Het gaat er niet alleen concurrentieverhouding dient met spoer uit de weg te worden geruimd, aldiï Van der Mandele.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2