CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Conflict kan gevolgen hebben voor hele land Dr. P. J. Roscam Abbing eerste op voordracht ter benoeming Een woord voor vandaag Sïï[< Kanttekening Een protestantse vrouwenorde in de kerk van Zuid-India „Kerken zijn organisaties van si; spionage en kapitalisme" Dode en gewonden door ongelukken in de mist OEI Broodoorlog in Amersfoort I Uit de vakpers De broodoorlog in Amers foort dreigt meer dan plaatse lijke afmetingen te gaan aan nemen. Zoals bekend is op het ogenblik een felle strijd aan de gang tussen de Amersfoortse Broodfabriek (president-direc teur de heer Mosterd) en het Bunschotense bakkersbedrijf van de heer De Graaf. De heer De Graaf heeft sinds kort zijn debiet in Amersfoort uitge breid, waar hij op het ogenblik aan twaalf bakkers brood le vert. Dit Is niet naar de zin van de heer Mosterd, die de heer De Graaf onder bedreigingen heeft duidelijk gemaakt, dat hij zijn debiet in Amersfoort moet prijs geven. De heer De Graaf zou bij zijn pogingen tot omzètuitbreiding middelen gebruiken, die in strijd zijn met de regels, die in het bak kersbedrijf gelden. Geen van beide partijen wil ech ter kamp geven, zodat vorige week maandag de Amersfoortse Broodfabriek overging tot drasti sche verlaging van de prijzen, waarin het Bunschotense bedriif met zijn Amersfoortse bakkers-af nemers onmiddellijk volgde. Het vernakte brood kwam van 48 cent op 43 cent, het wit brood van 43 op 38. het regeringswit van 40 op 38 en het tarwebrood van 39 op 38 cent. De Christelijke Bakkerspa troon, orgaan van de Bond van Christelijke Bakkerspa troons in Nederland, wijdt in zijn laatst verschenen num mer uitvoerie aandarh' aan dit broodconflict. De Bakkers patroon ziet hier namelijk gro te nadelen voor de zelfstandi ge middenstandsbakker, die zelf zijn brood bakt. Deze mid denstandsbakker, die niet tot prijsverlaging kan overgaan, wordt zo de dupe van de strijd tussen twee broodfabrie- De heer Mosterd heeft aangebo den. dat deze zelfstandige bakkers tijdelijk goedkoper brood van hem kunnen betrekken. Andere fabrikanten steunen De zaak krijgt bovendien nog n belangrijker aspect nu ook de zogenaamde Efficientyclub er zich mee ingelaten heeft. De Effi- clencyclub telt een twintigtal broodfabrikanten uit het gehele denbedrijf. De voorzitter club, de heer Bosma, directeur n een broodfabriek in Leiden, is ar Amersfoort geweest, en heeft tijdens zijn bezoekver klaard, dat de Efficiencyclub ach ter de prijzenactie van de heer Mosterd, directeur van de Amers foortse Broodfabriek, staat. De heer Mosterd werd volledige steun toegezegd. Een plan hiervoor was al gereed gemaakt Als men nu ook weet, dat het bakkersbedrijf van de heer De Graaf uit Bunschoten zich spe cialiseert op krentenbrood en ca ke, artikelen, die door het gehe le land verkocht worden, krijgt de zaak wel een meer dan plaatselijk karakter. De Bakkerspatroon schrijft dan ook, dat het conflict voor het ge hele land gevaarlijk kan worden. Wat thans In Amersfoort gebeurt 'ordt een baken In zee genoemd, et moee de bakkers in ons land en de bakkersbonden er van doordringen hoe scherp toege spitst de zaken gaan worden, juist door de verstrengeling van be langen. De Bakkerspatroon vraagt zich af, of deze actie niet zal no- tot een actie vanuit de gehe le bakkerij om wat nu te zien ge- wordt, te bestrijden. De Amersfoortse actie zou zich ook reeds verbreid hebben naar NIJ- kerk, Nljkerkerveen, Soest, Hoeve laken en andere gemeenten In de omgeving. De werkloosheid De Werkgever, orgaan van het Verbond van Prot. Chr. Werkge- in Nederland, wijdt een arti kel aan de stijging van het werk loosheidscijfer per eind december boven de 110.000. Hierbij wordt «ok de vraag naar voren gebracht of de bestedingsbeperking niet reeds zover voortgeschreden is, dat binnenkort enige ontspanning voor het bedrijfsleven in de vorm van belastingverlaging gewettigd is. Dit zou immers ook de werk gelegenheid weer bevorderen. An derzijds wordt ook niet de vraag over het hoofd gezien, dat de over heid dringend gelden nodig heeft om de werkloosheid met name de aanvullende werkgelegenheid te financieren. De schrijver heeft er begrip voor. dat mede op grond hiervan op dit moment de tijd misschien nog niet gekomen is voor belas tingverlaging, maar anderzijds wordt er ook met nadruk op gewe zen, dat de werkloosheidsbestrij ding niet gefinancierd zal moeten worden uit verhoging van de be lasting. Dit zou opnieuw de werk gelegenheid benerken, de werk loosheid vergroten en zo het ef fect van een vicieuze cirkel doen ontstaan. De schrijver meent, dat de gel- den voor de financiering van de aanvullende werkgelegenheid er wel zullen komen en hij doelt hier bij op het feit, dat niet alle bespa ringen, die op het ogenblik plaats vinden, worden omgezet in inves teringen. Dit is Immers de oor zaak van het teruglopen van de werkgelegenheid. De relatief te grote besparingen betekenen, dat er voor de financiering van de aanvullende werkgelegenheid gel den beschikbaar zUn of ter be schikking zullen komen. Als bewijs voor deze te ver wachten ontwikkeling wordt ver wezen naar de verkrapping op de goederenmarkten in bet verleden, die toen ook gevolgd werd door een verkrapping op de kapitaal markt. Thans zou een verrui ming in de reële sfeer zonder twijfel leiden tot een verruiming in de monetaire sfeer. Het artikel eindigt met de ge ruststellende mededeling, dat zo wel de veranderingen in de eco nomisch.politieke structuur als het verbeterde economische in zicht de vrees ongegrond doen zijn, dat een werkloosheidssituatie als in de dertiger jaren voor de deur staat. BEROEPINGSWERk NEDERLANDS HERVORMDE KE Beroepen te Rheden (tweede p.™ kantsplaats): G. A. Waardenburg te Em- mercompascum; te Schelluinen: J. T. Doornenbal te Oene. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leiden (vak. G. F. Hajer) C. L. Timmers te St. Pancras. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen: P op den Velde te Hilversum. Uitspraak over dansen: géén uitspraak de gereformeerde De kerkeraad kerk van Amsterdam-Zuid (Overtoom) heeft in aansluiting aan een beslissing van de classis Amsterdam besloten géén uitspraak te doen over het dusgenoemde dansvraagstuk. De kerkeraad overwoog daarbij, dat het vraagstuk te ingewikkeld' is en te persoonlijk ligt dan dat in het algemeen een ethische richtlijn zou zijn te geven, waardoor de zaak met een eenvoud" of neen kan worden afgedaan. kerkeraad verwijst hierbij naar het Hervormde Kerk hedenmiddag na fSSSS&SfiSS.'QtSS b^n van haar vergadering besef ten volle overtuigd". een opvolger van prof. dr. J. H. weet n £e classis i Semmelink. Kerkelijk hoogleraar te Groningen Synode kiest vandaag Dr. P. J. Roscam Abbing, pre dikant bij de hervormde gemeente van Scheveningen, staat als eorste op de voordracht ter benoeming tot kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groniingen. Uit deze voordracht, waarop voorts de namen voorkomen van dr. J. M. van Veen te Driebergen en dr. M H. Bolkestein te Zeist, kiest de L®®^°"dlgia eenerale synode der Nederlandse Zoals Den Haag wél een uitspraak vraagstuk gedaan; zij was tegen de dans. Benoemd tot onderwijzer aan de herv. school te Zwijndrecht, Lindtsebeneden- dijk: W. J. J. van der Horst te Rijswijk (Z.H.)-; aan de school met de Bijbel te Nijeveen (Dr.): M. Reemeijer te Roswin kel (Dr.); aan de chr. nat. school te 't Harde (Veluwe): G. B. Oosterbroek te Wapenveld en J. W. Hesselink te Utrecht; an de Dr. Alb. Schweitzerschool te i-Gravenhage: C. L. Nome te Zutphen; an de chr. mulo te Haarlem: G. de Zeeuw te Titthem (Z.)aan de chr. nat. school te Amersfoort: E. Roukema te Leiden. Dr. Roscam Abbing werd in 1914 ge boren en aanvaardde in 1939 het predik ambt te^ Bovensmilde, na een jaar hulp prediker te Uithuizen geweest te zijn. In 1943 werd hij te Utrecht verzorger van het diakonessenhuis en leider van de op leiding tot kerkelijk-sociaal werkster. Vanaf 1947 was hij hoofddocent en direc teur van de opleiding De Rank te Utrecht en in 1951 werd hij predikant te Scheve ningen. Dr. Roscam Abbing is o.m. hoofd redacteur van het hervormde orgaan kerkewerk Woord en Dienst. In 1950 promoveerde hij bij prof. dr. S. F. Berkelbach van der Sprenkel op proefschrift, getiteld „Diakonia matische er Dr. J. M. van Veen werd in 1905 ge boren. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant in 1931 tot de evan geliebediening toegelaten, werd hij in 1933 secretaris van de Vrijzinnig-christe lijke jeugdcentrale. In 1937 werd hij pre dikant te Franeker, in 1941 te Rijswijk. Dr. Van Veen vertrok in 1948 naar Am sterdam als studentenpredikant. In 1954 werd hij benoemd tot directeur van Kerk en Wereld en beroepen als predikant voor buitengewone werk zaamheden met standplaats bij de kerk als geheel. Dr. Van Veen is o.m. hoofdredacteur van het tijdschrift Wen ding en is lid geweest van de redactie der Encyclopedie van het Christendom, i Dr. M. H. Bolkestein werd in 1912 ge boren, verbond zich in 1937 aan de her vormde gemeente Drogeham en dien de daarna de gemeente van Jutrijp en i Leeuwarden. Tijdelijk predikant van I de Protestantse Kerk in Indonesië, werd 1947 docent aan de hogere theolo- Djakarta, een jaar later school en docent aan de In 1951 werd Er draaien kunstmanen langs de hemel, geheimzinnige n tenin hun haan gebracht door een geheimzinnige bran en hun aanwezigheid kenbaar makend door geheimziV instrumenten. Russische kunstmanen, een Amerikaanse la maan, straks misschien weer andere satellieten die een ba aan de maan mogelijk maken. De ene partij weet weinig de vorderingen van de andere en als er wat bekendgerr, i wordt, dan is dat maar zelden een „openbaring": de deil digen wisten het al zo ongeveeren wat ze graag zo, -r willen weten, dat wordt nu juist niet openbaar gemaakt, V' In de Bijbel kan men lezen „De openbaring van Johnn en die lijkt in zoverre op wat we hierboven schreven, ds „deskundigen" er niets nieuws in zien en dat verborgen wat zij zo graag zouden willen weten. De „deskundigen' wij zelf, de mensen die dit boek al vaak gelezen hebben- vele zijn onze gissingen geweest over wat alles nu prj mj betekent. We zouden er zo graag een „toekomstvoorsgelh d van willen maken, maar we kunnen de oplossing niet v'm wf c Weet ge wat Johannes u geopenbaard heeft? Dit: „ft de alpha en de omega, zegt de Here God, die is en die wei «der die komt, de Almachtige." s jgfe: VERVROEGDE VERKIEZINGEN gische school 1939 het predik- univerStelt' van Indonesi hij predikant te Zeist. Thans zestig zusters In de Kerk van Zuid-India waarin :ich in 1947 ,de anglicaanse, presbyte riaanse, congregatlonalistische kerken de methodistenkerk verenigingen bestaat sedert 1952 een orde van vrou- die overeenkomst vertoont met dergelijke orden in de anglicaanse kerk gemeenschap en in methodistische kring. Geheim rapport van Chinese communisten: Om volk uit te buiten Het katholicisme en het protes tantisme zijn twee organisaties, die in dienst staan van de spionage en het kapitalistische imperialis me. Zij pogen door te dringen in de boezem der partij om het volk uit te buiten en het te onderdruk ken. Deze kerken, in alle landen der we reld gevestigd, zaaien overal het gif var. hun leer, om het communistische socia lisme te bestrijden." Zo begint een ti voor kort geheim besluit van de Chines communistische partij, dat thans vo gens het Katholiek Nationaal Persbi reau ln Vaticaanse kring is bekend Om de invloed van de kerken tegen gaan moeten, aldus het besluit, de zelf pogen in beide ker- wikkeld wordt. 2. Iedereen moet trachten lid van de kerk te worden en wat de rooms-katho- lieken betreft zich laten inschrijven bij het Maria-legioen, doch voor de protes tanten bij de Kruisvaarders. In die or ganisaties zullen zij trachten een voor aanstaande positie te veroveren. Met een beroep op God en in vurige liefde voor de vrede, zullen zij het venijn van het imperialisme tegen gaan. Ook hebben de kameraden Een eerste voorwaarde voor opneming is de „zekerheid van de innerlijke roe ping, die in een v.olledige overgave voor de dienst aan Christus tot uitdrukking moest komen, en de bereidheid in de Kerk te arbeiden, hoe en waar de Kerk dit nodig oordeelt". De leefregel omvat vier hoofdpunten, gebedsleven, discipline, gemeenschap, evangelisatie-arbeid. Iedere zuster moet deze leefregel ten uitvoer brengen in ar beid, die met haar gaven overeenkomt. Geld en stoffelijke goederen worden ge zien als dingen, die door God geleend zijn en waarvan men zich moet afvra gen, hoeveel men behouden moet voor de allernoodzakelijkste behoeften. het bijzonder moet de zelftucht -be- oefend worden, )?>ok in gedachten. Cn 'woorden, „opdat wij nimmer plaats ge- •riterende gedachten, die toi disharmonie in het samenleven met an deren kunnen leiden, geen liefdeloos oor deel vellen en ons hoeden voor haastige en harde woorden, niet het oor lenenj aan geklets en dergelijke dingen nooit: aan iemand verder vertellen, ook wan neer het niet onder het biechtgeheim valt, speciale vriendschap mijden en be-, denken dat God éérst moet komen, ook vóór de liefste mens". In de orde kunnen alleen ongehuwde vrouwen en weduwen boven de 25 jaar worden opgenomen. De proeftijd duurt een tot drie jaar. De inzegening door de bisschop geschiedt met de woorden „God, de Vader vervulle u met Zijn vrede, de Zoon vervulle u met Zijn liefde, de Heilige Geest vervulle Prof. dr. J. H. Semmelink, die in sep tember met emeritaat gaat, doceerde bij belse godgeleerdheid, praktische godge leerdheid met de daarbij vereiste oefe ningen, christelijke zedekunde en chris telijke zending. Recht- en vrijzinnigen te Amersfoort In Amersfoort zijn besprekingen gaande, die ertoe moeten leiden, dat de voorganger van de plaatselijke afdeling der Vereniging van vrijzinnige hervorm den door de hervormde gemeente kan worden beroepen als predikant met bijzondere opdracht. De hervormde wijkgemeente Bergkerk heeft reeds aan de centrale kerkeraad verzocht de voorganger der vrijzinnigen, ds. E. van Loenen, te beroepen. Wanneer de centrale kerke raad dit verzoek niet inwilligt, wil de wijkkerkeraad aan de classicale ver gadering verzoeken in de wijkgemeente een tweede predikantsplaats te vestigen. In de zo gekweekte vacature zou men dan ds. Van Loenen willen beroepen, zo lezen wij in Kerknieuws. Als de centrale kerkeraad van Amers foort ook aan deze regeling niet wil meewerken, dan zou de afdeling van de vrijzinnige hervormden de provinciale kerkvergadering of de generale synode kunnen verzoeken om toepassing van de middel, want ook voelt men niet voor het ontstaan var twee hervormde gemeenten In Amers- belangrijk feit, waaraan van- De Conservatieven hebben no wege de veelheid van het nieuws drastische belastingverlagingen veel te weinig aandacht is besteed, gekondigd. Niet minder dan IN is de ontbinding van het Canadese belastingbetalers worden van dt kabinet, welke gevolgd zal worden geschrapt en de rest gaat mb door algemene verkiezingen. Het is betalen. Het enige antwoord vu nog maar nauwelijks een half jaar Liberalen is geweest, dat de geleden, dat de Canadezen ter stem- regelen van het conservatie! bus zijn geweest en een eind heb- binet niet ver genoeg gaan ben gemaakt aan ongeveer 23 jaar er onder de huidige omstandighi den liberale heerschappij. meer kan wor In juni van het vorige jaar kwamen op deze wijze in zullen slagen, de Conservatieven onder John Die- te krijgen op de Canadese klöj^1 fenbaker aan het bewind, zonder dat moet worden afgewacht, zij evenwel de absolute meerderheid Met vervroegde verkiezingen ln wisten te behalen en dus op steun vooruitzicht hebben de Liberalen van enkele kleinere partijen waren kele weken geleden een nieuwe aangewezen. De Conservatieven heb- der gekozen, in de plaats ben 110 en de Liberalen 105 van de jarige Louis Saint Laurent, die gen jaar aan het bewind is gem 265 parlementszetels. De overige tels worden bezet door de socialis- als premier, tische CCF (25), de Social Credit Zijn opvolger is Lester B. Pean 'r (19), onafhankelijken (3) en de Speaker, terwijl er twee vakant zijn. voor iedereen .duidelijk, de vroegere minister van buhenl> '°01 se zaken, die vorig jaar de No) ing prijs voor de vrede ontving voor llltu dat de Conservatieven met deze rol, die hij in 1956 heeft gespt iet meerderheid niet konden regeren en bij de vorming i aangezien de Liberalen er niets meer van de Verenigde Naties, voor voelden, zitting te nemen In Pearson heeft de Conservatieven een coalitiekabinet, zat er voor de Conservatieven niets anders op, dan nieuwe verkiezingen voor te berei- l strijdmi beschuldigd, dat zij de econoi van Canada ondermijnen, door ri van de Ver. Staten af te weni eur en contact met Engeland te zoefe rob; Dat hebben zij dan ook gedaan: om Deze economie is geheel afgestti ich hun verkiezingsbeloften van vorig op die van de Verenigde Stalt laar jaar waar te maken, verhoogden zij Canada kampt op het ogenblik ei de pensioenen van ouden van dagen, een enorm werkloosheidsprobln die met tarwe-overschotten bleven Conservatieven. zitten. Zij konden dat doen, omdat de Liberalen een pot van 252 mil joen dollar hadden nagelaten, die on- besteed was gebleven. Het is evenwel de vraag, of 1 „j,; publiek er ook zo over denkt, heerst in Canada nog steeds e anti-Amerikaanse stemming. Schepen bleven in de haven 5. De kameraden dienen initiatieven i nemen om door te dringen overige kerkelijke Instellingen, de gene genheid der gelovigen te winnen, om op die manier in de leiding der 'kerk zelf binnen te dringen, politie, een grote ondermijnende ac- De laatste punten, vier in getal, rege- tiviteit binnen die kerk te ontwikkelen len enkele aparte werkzaamheden. Zo zich vooral van de charme der vrou- wordt aangeraden vooraanstaande ker- .Ji te bedienen. Zij dienen daarbij kelijke gezagsdragers naar China te vooral zelf een gesloten front te vor- lokken, teneinde van hen te weten te grootscheepse aanval voor komen welke bedoelingen de kerk heeft. bereiden. Daarna volgen een aantal concrete richtlijnen voor de partijgenoten, die belast zullen worden met de spionage tentie volgt. en de werkzaamheden binnen de ker- Daarom behoeft men slechts te ken. komen, dat het nieuwe veroveringen Zij moeten trachten binnen te drin-1 maakt, om het dan een natuurlijke dood in de scholen, zich mengen onder te laten sterven. contact op te nemen met de geestelijk- Zijn macht door deze dienst. De drie heid en hun arbeid te observeren. lenige God blijve eeuwig in u en gij ir |Hem". Tot nog toe behoren zestig zusters tot de orde, waarvan twintig uit Europa af- i als lera- kerkelijke i inrichtingen, andere als zendelinge in d< .stad of in dorpen. Om de gemeenschap ondanks de ruimtelijke scheiding te be waren gedenken de zusters iedere don derdag allé mede-zusters in he< gebed. Zoveel mogelijk komen kleine oepen voor gebedsgemeenschappen bijeen. Minstens eenmaal per jaar moet iedere zuster in retraite gaan. Alle zusters dragen een broche - een kuis in een wereldbol - en voor de gods dienstoefening en alle officiële gelegen heden een bepaalde kledij - een witte sari of japon met blauwe rand. Prot. jeugdsamenkomsten op Tweede Paasdag Op Tweede Paasdag worden alom in Advertentie Gelakte meubels opknappen? NEDO-MEX klenrlak Ceta-Bever het 'land weer regionale jeugdbijeenkom- sten gehouden. De provinciale bondsdag van het Christelijk Jongemannenverbond wordt gehouden in Leiden. De afdelingsdag van de gereformeerde mist jeugdbonden wordt, wat Zuid-Holland diensten werden tijdelijk gestaakt. »- T dat de bestuurders de voorkant va motorkap niet meer konden zien. iin vele delen van het land buitengewoon dicht is geweest, heeft veel ongerief en ongelukken veroorzaakt. Er is één dode te be treuren. Door het slechte zicht reden zater dagmiddag op de weg GeleenHeer len onder Neerbeek twee zandauto's op elkaar. Een wegenwachter botste op een vrachtauto, die voor de rava ge remde. Daarna kwamen een auto bus en een personenauto, die voor de stagnatie wilden uitwijken, met el kaar in botsing. De 43-jarige heer H. Brouns uit Heer len, de bestuurder van een der zand auto's, moest uit de wrakstukken var zijn wagen worden gebrand. Hij is la- het ziekenhuis overleden. De we genwachter, de heer H. Tiebosch uit Ge leen, die juist de vorige week gehuwd ernstig, maar niet levensgeval lijk gewond. De heer W. Walle uit Maas tricht, de bestuurder van de personen auto, is met een hersenschudding in eer ziekenhuis opgenomen. De ravage op de weg was zo groot, dat het verkeer -uime tijd moest worden omgeleid. Er waren mensen ln Limburg, die :ich niet herinnerden ooit een zo dichte hebben beleefd. Sommige bus- 11 ,,Zo'n klein portretje!" stelde Külz vast. „Dat is hoogstens visitekaartformaat. Wat kan dat nu „Zoals gezegd, ik heb er niet veel verstand van," antwoordde de kleine heer. „Maar vijf honderd kronen zal men wel moeten neertellen." Külz bekeek de miniatuur geringschattend. „Er bestaan ook wel duurdere, niet?" ,,0 ja zeker," zei Storm en werd bleek. Terzelfder tijd liep juffrouw Irene Trübner door de binnenstad. Zij zocht naar een schoenen winkel, waar haar in de etalage voor enkele da gen een paar open schoenen waren opgevallen. Die wilde zij vandaag kopen, aangenomen, dat men haar maat in voorraad had. Zij had name lijk maat 35, en er bestaat, afgezien van wer kelijke kwalen, geen grotere last dan een zo nietige schoenenmaat te hebben. Welke mooie schoenen men ook wil hebben en welke zou men al niet willen hebben in maat 35 zijn ze niet in voorraad! Twee heren volgden haar op enige afstand. „Men moest met dat schatje aanpappen," merkte de ene op, een zekere mijnheer Achtel. „Wie weet waarvoor het goed is." „Nou, goed," zei Karsten. „Pak 't aan!" Philipp Achtel aarzelde. „Mijn neus leent zich niet tot flirten. Hij wijkt te veel af van de gul den snede. Wees zo goed en knap jij dat zaakje op!" „Mij ook goed!" antwoordde Karsten en trok aan zijn das. „En waar blijf jij?" „Ik volg jullie als een schaduw." „Mr.ar sla niet aan het drinken," antwoordde Erich Kastner: Karsten. „Anders vlieg je er uit bij de chef." Daarna zette hij er de pas in en stevende op juffrouw Trübner af. Hij was nog slechts een paar passen achter haar. Toen werd hij door een grote, slanke heer ge passeerd. Deze heer tikte de jonge dame op de schouder en riep verbaasd: „Hallo, Irene! Hoe kom jij zo in Kopenhagen?" Irene Frübner kromp in elkaar en draaide zich karsten trok zich terug, toen zijn opdracht als Don Juan verviel. Philipp Achtel grijnsde boosaardig en zei; „Arme jongen! Je hebt geen geluk bij de vrouwen!" „Klets geen onzin!" bromde Karsten. „Die kerel kent haar. Hij sprak haar bij haar voor- „De hulptroepen, die de oude Steinhövel zijn secretaresse stuurt, werken op mijn zenu\ -n," bekende Achtel. „Of zou je denken dat het mensen zijn van de concurrentie? Dat zou nog mooier zijn." „Geloof ik niet," merkte Karsten op. „Toen hij haar bij de voornaam noemde, draaide zij zich snel om." „Wat wenst u?" vroeg juffrouw Trübner streng. Dat zij geschrokken was, liet zij nau welijks merken. „Hoe komt u er bij me bij m'n voornaam te noemen!" „Wat zegt u? Heet u ook Irene?" De slanke heer stond perplex. Daarna nam hij zijn hoed af. „Vergeeft u mij. Maar u deed mij door uw manier van lopen sterk aan een nicht uit Leipzig denken." Hij lachte innemend. „En face bent u zonder twijfel knapper dan mijn nicht." „Merkwaardig dat uw nicht eveneens Irene heet!" „Dat kan gebeuren," zei hij. „Ik zelf heet Rudi." Juffrouw Trübner keerde hem de rug toe en vervolgde haar weg. „Het is geen zeldzaamheid," merkte de heer op die Rudi heette, „dat mensen met dezelfde voornamen op elkaar lijken." Juffrouw Trübner lachte snibbig. „Ik heb vandaag reeds moeten horen, dat het karakter van de familienaam de ziel van de drager be- invloedt. Men is nooit te oud om te leren." „Dat is zo," zei de heer. „Apropos, over fa milienamen: ik heet Struve. Rudi Struve." Ze begon sneller te lopen. Hij bleef aan haar zijde. „Eigenlijk ben ik blij dat u mijn nicht niet bent". „Waarom?" „Mijn nicht ken ik al," merkte hij diepzinnig op. Zij nam ondertussen de etalages op waar zij langs kwamen. wordt vervolgd Schepe Het Engelse passagiersschip Hima laya is gistermiddag uit de haven van Rotterdam, waar het met gerepatrieer- den uit Indonesië "donderdag aankwam. Vijfhonderd Tsjechische priesters gevangen Volgens betrouwbare gegevens uit Tsje- choslowakije verblijven op dit ogenblik 450 tot 500 priesters in gevangenis of concentratiekamp. In dit cijfer zijn niet de leden van orden of congregaties be grepen, daar hierover geen betrouwbare gegevens verkregen kunnen korden. naar Londen vertrokken, na een mist- vertragtng van drie dagen. Oo>k de Si- bajak, met emigranten op weg naar Australië en Nieuw-Zeeland, kon gister middag vertrekken, 24 uur later dan normaal. In de monding van Weser en Elbe in het kanaal van Kiel kwam het scheepvaartverkeer door de. mist geheel stil te liggen. De luchthaven Hamburg is sinds donderdagmiddag gesloten ge- Het Nederlandse vrachtschip Thea en een onbekend schip kwamen gisteren op de Seine bij Le Havre in aanvaring. Me vrouw E. M. de Vries, de Finse echt genote van de kok, is met kwetsuren aan de arm in het ziekenhuis opgeno men. De Thea, die van Londonderry in Noord-Ierland naar Rouaan onderweg was, is ter inspectie in Le Havre bin nengelopen. Van schip gevallen en verdronken Vrijdagavond tegen elf uur is te Straatsburg mevrouw Cesarine Vlyt- Maes van het motorschip Rijnschelde ge vallen en te water geraakt en verdron ken. Het stoffelijk overschot werd ge borgen. Mevr. Vlyt-Maes was op 23 april 1921 te Zwijndrecht geboren. Hereniging na veertien jaar De komende verkiezingen Om zelfstandigheid van gemeenten en provincies (Van onze correspondent) Tijdens een regionale conferenli^ van de A.R.P., gehouden in PateiL... wolde, heeft voorzitter dr. Berghuis gewezen op het grote b i lang van de komende staten- en me enter a ads verkiezingen. Deze kiezingen zijn hierom zo belangrijl omdat de zelfstandigheid van de pr? vincies en gemeenten de laatst tijd in het geding is. Er wordt gf klaagd dat steeds meer bevoegd!» den in handen komen van landelijk organen. Van grote betekenis is he|"J daarom, dat de besturen van meenten en provincies zo sterk r gelijk worden samengesteld, aldus dl- Berghuis. De wethouder van de gemeenti Assen, de heer Th. Brouwer, heeil tijdens deze conferentie een bew» gen pleidooi gehouden voor de bou« op grote schaal van noodwoningen als een onmisbare bijdrage tot he! lenigen van de woningnood. Ik heb soms het onbehagelijke gevoel, zei de heer Brouwer, dat men in Deo Haag onvoldoende besef heeft yas deze verschrikkelijke nood. Ik wilde wel dat verschillende landsbestuur ders werkelijk eens een poosje hun neus op deze nood worden gr drukt Fusie in jeugdland? Zowel in het C-J.M.V. als in de ge reformeerde jeugdbonden keert het woord fusie regelmatig terug. In De Jonge man van het C.J.M.V. wordt meegedeeld, dat de besprekingen met het meisjes- verbond C.J.V.F. een beslissend stadium naderen. Men hoopt dat de onderhande [nans Dp Korie termijn v hSÏSÏS laten zuil» opleveren. vierjarig dochtertji wierpen, die met onbekende bestemming van het Poolse concentratiekamp Vilno. n„K„.lf, weereed. Het echtpaar Galperin gat ech-de gereformeerde tpr nimmer de hoop op haar nog to. Zoals bekend zijn bij het bestuur van gereformeerde jv.-bond voorstellen ingediend, die een fusie met de meisjes- ju I ingediend, die een fusie a net gezin bon(j beogen. Het bestuur van de meisjes- bond heeft de zaak van de integratie der ter rug te zondag jl. herenigd: Barbara was inmid dels een knappe achttienjarige blondine belde bonden WMr besproken; „Het - geworden. nog njet bekend, welke kant we opgaan. haar ouders hadMet wys beleid zal het bestuur hierin m'°' moeten zijn. daarbij het heil Na de scheiding een Pools gezin zich over het lot het meisje ontfermd. Zij was zich haar sJPH PPIIL „ulubll. afkmst niet bewust geweest tot onlangs Honderd priesters worden vastgehou- pleegouders haar tijdens een ru- uen in de beruchte gevangenis van|"etJ? h^den toegevoegd, dat zij Joods Leopoldov. honderd vijftig in het tweede bloc,d.ln ae,«deren had, waarna op haat- concentratiekamp van Wittmanov. De verblijfplaats der overige priesters met zekerheid bekend. Leopoldov herbergt 1640 gevangenen, het concentratiekamp van Wittmanov te zamen met het kamp van Pribam meer dan 25.000 dwangarbeiders. Twee bejaarde bisschoppen, de 80-jarige mgr. Vojtassak van Spis, en de 72-jarige hulpbisschop van Tirnava, mgr. Buzalka. beiden in 1951 veroordeeld tot 24 jaar respectievelijk levenslange gevangenis straf. zijn thans overgebracht naar een vroeger gebouw van de Tsjechoslowaakse caritas te Decin, waar zij huisarrest heb ben. Nog vier andere bisschoppen worden gevangen gehouden, onder wie mgr. Beran van Praag. ngGe het oog houdend", Winterconferentie van de hervormde diakenen De winterconferentie van de Federatie diakonieën in de Nederlandsé Her- I vormde Kerk maart andringen het weinige bekende haar geschiedenis wérd onthuld. Een Joods weeshuis te Krakau nam haar op en later stuurde een Joodse organisatie haar naar Israël. Daar las op zekere dag het echtpaar Galperin een advertentie, waarin om opsporing van Barbara's fa-, !H„. mihe werd verzocht. Hoopvol gestemd gehouden op Woudschoten bij Zeist, vertelde Galperin de autoriteiten, dat| Op het programma staan referaten van zijn dochter een moedervlek op haar dij I de heer J, Schipper, voorzitter van de moest hebben. Dit bleek bij Barbara ook j commissie voor gerepatrieerdenzorg, nm het geval, maar men vond dit niet over- F. L. S. F. baron van Tuyll van Seroos- tuigend genoeg. Het drietal werd met el- kerken, voorzitter van de sectie Inter- kaar geconfronteerd en toen kreeg moe- nationale hulpverlening, en mejuffrouw der Galperin de ingeving een Jiddisch mr A. A. van Dellen, secretaresse van de kinderliedje te zingen. Barbara herinner- sectie Gezinszorg en gezinsverzorging. Al de zich plotseling de woorden en zong deze commissies en secties zijn onder- het lier mee. dat ze veertien jaar geleden delen van de Algemene diakonale raad op haar moeders schoot had geleerd1 der Hervormde Kerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2