c CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Hervormde zending wil zo lang mogelijk blijven Hoe de stedeling over het boerenleven denkt Bezwaren tegen de „bonden" in de Geref. Kerken Genoeg mogelijkheden elders Dr. H. R. Wijngaarden aanvaardde hoogleraarsambt aan de V.U. I Lo-u^rt het h+oeUttte Een woord voor vandaag Kanttekening DE PLASTICLAK 2 Ook oorzaak van verschraling Ds. G. Lugtigheid uit Maarn heeft enige tijd geleden in een betoog ten gunste von gemeente- kringen enige bedenkingen doen horen ten aanzien van de „honden" in het gereformeerde leven. Dat heeft enige veront rusting gewekt en ds. Lugtigheid licht in Centraal Weekblad zijn bedenkingen toe. Wij nemen uit zijn artikel het volgende over: TVTU ZIJN er in het verenigings- I leven, zoals het onder ons ge groeid is enkele fouten. Zo heeft de opzet van het vergaderen met de jongens apart, de meisjes, de mannen en de vrouwen schadelijk gewerkt voor de gedachte van het lichaam van Christis. De gemeente is een eenheid. In deze eenheid worden de onder scheidingen die er zijn in het le ven, tot een goede harmonie ver bonden. Als wij gaan onderverde len, omdat het massale niet han teerbaar is, dan moeten wij in die verdeling toch de eenheidsgedach te van het lichaam van Christus bewaren. Prof. Bavinck legt in de bro chure „Naar de kracht van elk lid", er de nadruk op, dat de ge meentekringen een directe vrucht hebben in het doorbreken van te genstellingen of „vermeende tegen stellingen. Dan noemt hij in de eerste plaats de tegenstelling tus sen de jeugd en de oudere genera tie. In het gezamenlijk gesprek krijgt de jeugd de volle gelegen heid om haar moeilijkheden, haar aarzeling, haai angst voor het le ven, haar twijfel uit te spreken. Wanneer dat niet aanstonds kri tisch en hard wordt afgesneden maar met begrip en liefde wordt opgevangen, kan dat uiterst heil zaam wezen, zowel voor de jonge ren als voor de ouderen." Dat deze zoëven genoemde ont wikkeling bedenkelijk is, kan hier uit blijken: nu wij trachten een organisatievorm van ons kerke lijk leven te scheppen, die uit wil gaan van bijbelse gegevens als bij voorbeeld Efeze 4, wordt ons allerwege tegengeworpen: „Maar wat u wilt kunt u toch beleven in onze verenigingen. De bonden bie den onszelf de schetsen die zij voor hun werk gebruiken aan. Waarom wat nieuws scheppen?" Men begrijpt niet de poging die hierachter zit juist de eenheid van dat lichaam van Christus te be- Nu wordt de o.l. betere vorm verworpen omdat de minder goe de zodanig het patroon van onze kerken heeft vastgezet, dat men het onvolledige hiervan, het niet volkomen verwerkt hebben van bijbelse gegevens, niet meer ge voelt. Nu gaat men het meer bij bels verantwoorde zien als lief hebberij van deze of gene, en het geen werkelijk dat was, gaat men als het meest geëigende naar vo ren schuiven. „Men kan toch dit mooie werk van zoveel jaren niet weer afschaffen," zo wordt dan geopponeerd. Nog even afgewacht ervan of dat direct nodig en nuttig is, men zal toch voor het minst moeten ge- 'oelen dat wij door het kiezen van en enigszins verkeerde vorm op het ogenblik zitten met een zekere verschraling van het geiqeente- ■zijn. Öaar hebben onze bonden zeker huns ondanks aan mee gewerkt. En onze ogen gaan daar voor open, nu de structuur van de tijd het patroon van zoveel dat in de negentiende eeuw is, aan de tand gaat voelen. DAN IS DAAR in de tweede plaats de zeer specifieke studie- Al deze verenigingen hebben de- Straks, als ik ga spreken over de fouten, in de doelstelling, wil ik hierover graag nog wel iets meer zeggen. Voorlopig gaat het mij hierom, dat men door deze vorm te kiezen, de eenheid van het ge meente-zijn nog meer heeft ge schaad. Ds. Teeuwen heeft hierover eens geschreven in een artikel in De Strijdende Kerk. Hij zegt daarin „Principiële kernvorming, werk niet het één en al zijn. Daar bereikt men een betrekkelijk klei ne groep van jongeren mee, zeker in de steden. En de anderen dan? En vooral de brede groep, die niet op „studie" is aangelegd? Moeten we jonge mensen forceren tot een vorming, die niet bij hun psycho logische structuur past? De zeker ste weg om abnormale mensen te kweken. Allesbehalve tot heil vbor de kerk. Studie kan een jongen of meisje van nature niet liggen (doe er maar eens wat aan), maar toch kan hij of zii een grote kracht be tekenen in de dienst van het Ko ninkrijk". Door deze studievorm te ijken tot de enige, die voor allen het beste is, heeft men de jeugd van de kerk opgesplitst. Verschillenden gevoelden zich er niet bij te beho ren. Want zij konden dat niet en zagen er als tegen bergen op. En een bepaald aangelegd type ging zich breed maken en kreeg de kansen. En anderen deden min of meer voor spek en bonen mee, of verlieten deze gelederen. 1~\EZE VORM heeft echter nog veel funester gevolgen gehad. De onderscheiding in jongens die wel en die niet van studie houden, werd straks ook nog ethisch uitge diept. Dr. Hommes heeft erop ge wezen, dat dr. Buskes eens heeft gezegd, dat de leiding der gewe tens teveel is overgegaan van de kerk op de christelijke en politieke organisaties. Als een jongen niet graag naar zulk een studievereniging ging; als hij liever iets met zijn handen deed, dan werd zo iemand op de duur gediskwalificeerd als indiffe rent. Men zag, vanwege de eenzij dige verheerlijking van een be- E aaide vorm, niet in, dat zulk een enaming van de kant van hen die haar gebruikten afgoderij was, om dat zij hun vorm als maatgevend voor het geloofsleven poneerden, en voor de betrokkenen een aan tasten van hun staat in Christus. Nu moet men niet te spoedig zeggen: „O, wat is dat overdre ven!" Ik heb in veel gemeenten gewerkt en ik kan niet ontkomen aan de indruk: hierdoor is een trek van Farizeïsme onder ons te veel tot leven gekomen. En hier door zijn mensen die toch wel goed wilden, van ons kerkelijk leven vervreemd. Het hindert mij steeds als men de geheide J.V.-ers onze „beste" leden noemt. Als men het zó kwalificeert, heeft men naar mijn gedachte een eigen uitgevonden schema van kerkelijk leven maatgevend ge maakt voor de beoordeling van zijn medemensen. Het heeft mij getroffen, toen ik werkte in een gemeente die deerlijk gescheurd was door de jongste kerkscheu ring, dat juist dit type van leden het eerst en in het grootste getal was overgegaan naar „art. 31". Door deze verkeerde vorm van organisatieleven h°eft men een ethos gevormd, dat ons met de grootste zorg verduld, omdat het wel eens dichter kon brengen bij een bepaalde zeitbedingte vorm van kerkelijk leven dan bü de le vende gemeenschap met Christus Jezus. En dat is verschraling in optima forma. Indonesische kerken dienen het uit te maken Ook de Raad voor de zending der Nederlandse Hervormde Kerk heeft zich bezonnen op de toekomst van het zendingswerk in Indo nesië. Deze hervormde zending is evenals de gereformeerde gecon centreerd op Indonesië, waar zij haar arbeid verricht in samenwer king met veertien Indonesische kerken. Daarnaast werkt de her vormde zending ook op Nieuw-Guinea en op Ceylon, waarheen bin nenkort een tweede zendingspredikant vertrekt. Wat Indonesië be treft: in het zojuist verschenen nummer van Hervormd Neder land schrijft ds. P. J Mackaay, dat er voor de hervormde zending nog mogelijkheden genoeg zijn, wanneer zij onverhoopt uit Indonesië moet verdwijnen. Veel werk voor Oegstgeest Dat verdwijnen Intussen zal men i. lang mogelijk uitstellen. De zendings arbeiders leven in goede verstandhou ding met de Indonesische kerken en geen van hen wenst naar Nederland terug te Begrijp Iets méér van Beethoven door te gaan zien naar de film over zijn leven Eroica Grote belangstelling (Van een onzer redacteuren) In een stampvolle A.M.V.J.-zaal ditmaal was de senaat niet bij een in de ietwat killere Woest- duinkerk heeft gistermiddag dr. H. R. Wijngaarden zijn ambt van hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte der Vrije Universiteit openlijk aanvaard met het uitspreken van een rede, die handelde „Over het onbewus te". Na een beschrijving van de ideeën o.a. van Freud en Jung ontwikkelde prof. Wijngaarden zijn gedachten over deze materie. Hij merkte terloops op, dat popu larisering van wat als wetenschappelijke theorie bedoeld is. er vaak toe leidt, dat men op de duur denkt met feiten te doen te hebben in plaats van met mogelijk heden. Onder voorbehoud dat zijn conclusies nog nader getoetst zullen worden, wilde prof Wijngaarden de materie van het be wuste en onbewuste als volgt indelen. Allereerst: datgene wat mij bewust is; alles waarvan ik onderken dat het mij bezig houdt. In de tweede plaats: wat mij onbewust is. Dit kan komen omdat ik het verdron gen, uit mijn bewustzijn geweerd heb. waarbij het „ik" afgewend is van een aspect van zichzelf Het kan ook zlin dat •ets mij onbewust is, omdat ik het wel bewust heb opgemerkt, maar niet onder- keren, Iets wat door de gewone Indone siër, christen of niet-christen wordt op gemerkt en gewaardeerd. Betekent dit nu, dat wij ons dus ook voor de toekomst van ons zendingswerk in Indonesië geen zorgen maken? Neen, dat betekent het zeker niet. Het is zeer wel mogelijk dat wanneer alle Neder landers uit Indonesië zijn weggetrokken, het voor de Indonesische kerken, juist in haar apostolaire werkzaamheid onder de miljoenen niet-christenen waartussen zij onen, een te zware last gaat betekenen, t er nog Nederlandse zendingsarbeiders haar midden zijn. Het kan best zijn, dat in een nabije toe komst de Indonesische kerken tot de con clusie moeten komen, dat door het poli tieke conflict tussen Indonesië en Neder land de voortgang van het evangelie in Indonesië door de aanwezigheid van Nederlandse zendingsarbeiders niet wordt gediend maar juist wordt belemmerd. Niet aan ons Het is niet aan ons, maar aan de Indo nesische kerken om uit te maken off de hulp, die wij haar bieden door het zenden van mensen en geld, in de nieuwe poli tieke verhoudingen, die na de tegen woordige crisis Lullen ontstaan, de gang van het evangelie door Indonesië zal dienen dan wel belemmeren. Wanneer het mocht blijken, dat Indonesische broeders op ons bi rekenen, dan vertrouwen wij in de Raad voor de zending er op, dat de gemeenten onzer kerk juist dan alles in het werk zullen stellen om het vertrouwen, dat de kerken in Indonesië in ons stellen, niet te beschamen V isa Maar het is natuurlijk ook zee mogelijk, dat dè Indonesische regering in haar afwjjzing van alle Nederlandse invloed in Indonesië zo ver gaat, dat zij ook de Nederlapdse zendingsarbeiders zoal niet uitwijst dan toch, wanneer zij met verlof gaan, hun niet weer op nieuw een inreisvisum verleent. Op dit! ogenblik hebben wij nog geen reden om te menen dat dit beslist het geval zal zijn. v/eg, dat niemand kend; het „ik" is wel bij zichzelf, maar kent zichzelf niet. Tenslotte noemde prof. Wij .gaarden het buitenbewuste, waarmee ik geen relatie onderhoud. Daarin onderscheidde,^,, hij het beschikbare (het is in zijn be- Dit neemt echter - wuste geweest, maar daaruit verdwenen- °P dlt ogenblik kan zeggen of de politieke het kan weer in het bewuste gebracht ontwikkeling m Indonesië niet in die worden), het niet beschikbare (de ver- Achting zal gaan, dat van regerings- schillende manieren van vergeten) en het Zljde de, vlsa V00F, onze zendingsarbei- potentieel buitenbewuste. ders niet meer zullen worden verleend. In de gebruikelijke toespraken heeft prof. Wijngaarden .een sterk persoonlijk; Wat dan? accent gelegd. De directeuren van de ver-1 eniging waarvan de V.U. uitgaat bracht! Mocht dat het geval zijn, wat dan? hij dank voor hun belangstelling in de Dan Ugt het voor de hand ontwikkeling van de psychologie, waar- althans de ontwikkeling niet gaat als door deze nieuwe leerstoel werd gesticht, j in China waar alle buitenland Hij beloofde daarin mee te werken aan dingsarbeiders zijn uitgewezen de wetenschap die hem lief is. de Indonesische kerken, meer nog dan I thans het geval is, zich zullen wenden Dat curatoren prof. Wijngaarden zo- J tot' niet-Nederlandse kerken met het veel bijbelse ruimte en vrijheid toestaan, verzoek om zendingsarbeiders te heeft zijn band aan de Vrije Universiteit den en op deze wijze met haar samen versterkt. te werken in Indonesië. Ik neem aan, dat de niet-Néderlandse Prof. Wijngaarden achtte het een voor- kerken, die daartoe in staat zijn, recht te blijven werken in het team, 'dat i neer haar een dergelijk verzoek bereikt, gevormd wordt door de verenigde facul- dit ook zullen doen. Voor enige weken teiten der letteren ed wijsbegeerte en I was één van de secretarissen van de Zen der medicijnen dingsraad van de Presbyteriaanse Kerk van. Noord-Amerika, die o.a. Korea, Een bijzonder woord van dank richtte Thailand en Indonesië had bezocht, op de opgetreden hoogleraar tot prof. dr. J. Waterink. zijn „leermeester, promotor en vriend". Van ganser harte zijn zii beiden gemeente prof. Wijngaarden lid In hun arbeid gedreven door de liefde J de Zaayer, procureur-generaal bij het voor de mens als schepsel G*»ds. I Amsterdamse gerechtshof. I Tevoren had mejuffrouw dr. H. Goris Onder de aanwezigen merkten wij op I met een openbare les het ambt van lex- prof dr. J. H. van den Bergh uit Leiden, j trix in de economische faculteit aan- Drof. dr. G Brillenburg Wurth uit Kam- vaard. Deze les bevatte „Enkele be- pen en dr. J. F. Wolfensberger, praeses schouwingen rondom allerlei specialisa- van de centraale kerkeraad der hervorm-1 ties in het economische onderzoekings- de gemeente van Amsterdam, van welke I werk" (Advertentie) betimmeringen verbouwingen enz. - voorhaven 101 tel 34971 rotterdam 10 „Wij gaan, zonder elkaar te kennen, door de controle. En ik stop u heimelijk een pakje in de hand. Niemand zal er iets van merken. Wij reizen gescheiden. Wanneer men mij wil bero ven, zal men niets vinden." „En wanneer de bende nog handiger is en het pakje van mij steelt?" „Uitgesloten!" verklaarde zij. „Op dat idee komt niemand!" „Zo denkt u er over, juffrouw Trübner. Maar ik schuif alle verantwoordelijkheid van te voren van mij af. „Natuurlijk, m'n beste mijnheer Külz." Zij stond op. „Dat Is een pak van mijn hart. Ik dank u, dat u me helpen wilt." Zij schudde hem de hand. Hij schudde terug. „Zo," zei ze. „En nu moeten onze wegen zich scheiden. Anders valt het misschien nog op." „Zoals u wilt. Dus morgenmiddag op het cen traal station voor de controle." „Wij spreken niet met elkaar. Wij kijken el kaar niet aan. U steekt het pakje onopvallend bij u en stopt het in uw koffer. En in Berlijn, op het Stettiner Bahnhof. herkennen wij elkaar plotseling weer! Accoord?" ,,Ik zal bloed zweten," vreesde hij. „Maar voor u is mij geen worst te duur." „Tot ziens," zei zij. „M.jnheer Steinhövel mag in de toekomst alleen nog bij u vlees laten ko pen. Anders zeg ik hem op de eerste op." „Liever bij Otto," antwoordde slager Külz. „Otto heeft het meer nodig." „Afgesproken! En nu ga ik naar de stad. Ver dwijnt u alstublieft in een andere richting. An ders trekken we misschien de aandacht. Tot r Papa en liep heen. Erich KSstner: „Tot morgen," zei hij. Hij keek haar na. Zij ging onder een poort door en verdween. „Ik ben een oude ezel," mompelde hij. En deze gedachte kon hij lange tijd niet van zich afzetten. Nadat hij de Amalienborg verlaten had, kwam hij in de Bredgade. In deze straat zijn zeer veel antiquiteitenwinkels. Daar Külz, hoewel nog niet lang, met miniaturen te doen had gekregen, hield hij het voor zijn plicht zich met kunst bezig te houden. Hij bekeek geduldig alle etalages. Hij zag kopergravures, geborduurde priesterrokken, zilveren luchters, Madonna's van beschilderd hout, Japanse aquarellen, negerafgodsbeelden, oude kalenders, Polynesische dansmaskers, ivo ren snijwerk, Ruppiner kinderprenten en nog veel meer. Het meeste beviel hem niet. Voor een van de winkels stond de kleine heer, die hem het onderscheid tussen Duitse en Deense postzegels had uitgelegd. Storm was aandachtig in de een of andere aanblik verzonken. „Men moet maar geluk hebben!" riep Oskar Külz en klopte de ander op de schouder. Weggerukt uit de aanschouwing, keek mijnheer Storm op. Hij lachte verward en stamelde: „Neen maar, zo'n toeval tochmijnheerHoe was nog maar weer uw geachte naam?" „De geachte naam was Külz," verklaarde de andere vergenoegd. „Ik verveel me afgrijselijk, beste mijnheer Storm. Mijn hele leven lang heb ik gewenst eens een paar dagen alleen te zijnl En nu is mijn wens vervuld. Ik kan u alleen maar zeggen: eenvoudig afgrijselijk!" „Dat is een kwestie van gewoonte," meende Storm. „Ik heb van het alleen zijn geen last." „Was u vaak lange tijd alleen?" De kleine heer sloeg de ogen naar beneden. Dergelijke insinuerende vragen stonden hem te gen. En helemaal van mensen, die de onnozele uithingen. Dus hoorde hij de opmerking niet en begon over kunst te spreken. „Daarvan begrijp ik niets," zei Külz. „Mij gaat het niet anders," antwoordde Storm. „Maar ik heb een ongelukkige liefde voor zulke dingen. Altijd als ik in Kopenhagen ben, slenter ik een keer door deze straat. En daar ik mor gen waarschijnlijk naar Berlijn reis, ben ik van daag hier." „U reist morgen naar Berlijn?" „Als er niets tussen komt, ja." „Prachtig. Ik ook! Derde klasse?" „Waarachtig! Dan kunnen we elkaar gezel schap houden." Mijnheer Külz voelde zich gelukkig. Zij liepen verder en praatten wat. Voor het volgende uit stalraam hield mijnheer Storm stil. „Kijk 4och eens!" fluisterde hij. „Deze heilige Sebastiaan! Dertiende eeuw. Keulse school." „Je reinste schietschijven," merkte Külz op. „En deze miniatuur! Delicaat, vindt u niet?" „Aha," zei Külz. „Dat is dus een miniatuur! Zo zien die dingen er uit!" De ander was bijna hals over kop door het ven ster gevallen. (wordt vervolgd) zijn terugreis naar Amerika een ochtend in Oegstgeest. Hij meende dat zijn kerk stellig bereid zou zijn zendingsarbei ders naar Indonesië te zenden wanneer de Indonesische kerken daarom vroe gen. Maar tevens vroeg hij of de Her vormde Kerk van Nederland in dat ge val bereid zou zijn enkele van haar zendingsarbeiders beschikbaar te stel len om te gaan werken op plaatsen van waaruit Amerikaanse zendingsarbei ders naar Indonesië gaan! Ik kan hier ook mededelen, dat reeds geruime tijd aanvragen uit enkele delen van Afrika op de tafel liggen van de Raad voor de zending. Bovendien heeft de Inter nationale Zendingsraad ons ruim een jaar geleden een groot aantal belangrijke zen dingsobjecten op verschillende plaatsen in de wereld genoemd, waarvoor men gaarne over Nederlandse zendingsarbeiders zou beschikken. Tot op dit ogenblik heeft de Raad voor de zending, met uitzondering, van Ceylon al deze aanvragen afgewezen omdat alleen al het werk in Indonesië en Nieuw-Guinea onze krachten te boven gaat. De herhaalde oproepen uit „Oegst geest" om in de zendlngscollecten royaal te geven zijn er om dit te bewijzen. Geen zending, geen kerk Ik schrijf dit alles omdat het goed is, dat onze gemeenten weten dat, ook wanneer Indonesië onverhoopt voor Nederlandse zendingsarbeiders gesloten zou worden, er vele mogelijkheden zijn om ergens ter we reld op een nieuw front onze krachten in te zetten. Het spreekt vanzelf, dat wij deze mogelijkheden dan ook zullen aangrijpefi, niet alleen omdat de jonge zendingsarbei ders die wachten op uitzending daarop rekenen, maar vooral ook omdat wij we ten, dat een kerk, die geen zending drijft, geen kerk is in de echte bijbelse zin. Natuurlijk zal er enige tijd mee gemoeid zijn wanneer wij ergens ter wereld op nieuw zouden moeten beginnen en het spreekt ook vanzelf dat niet alleen in de Raad voor de zending maar ook in de Generale Synode hierover uitvoerig van gedachten zou moeten worden gewisseld, om maar niet te spreken over de corres pondentie die dan eerst moet worden ge voerd met de Internationale Zendingsraad kerken. BEROEPIJVGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Forest, Ont. en te Orilla Ont. (Canada): J. Kuntz te Schoone- beek. Examens. De classis Groningen heeft preparatóor geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer H. L. Hiving #1"~r ,'~-J de theologische hoge- theol". kand. school. Kand. Hoving, Radijsstraat 82a, Groningen, zal gaarne een eventueel overweging nemen. beroep CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: C. Langbroek te Nieuwe Pekela. EVANG.-LUTHERSE KERK Drietal te Zwolle: H. L. G. Ouwerkerk te Tiel, A. J. Allan te Heerlen en A. Vermeulen te Amsterdam. Dit is het troostwoord dat wij willen spreken tot aZ! die vandaag, deze trieste dag van herinnering, de tranen voelen branden achter hun oogleden. Omdat zij niet meer zijn. „En ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, wam de eerste hemel en de eerste aarde waren voorbijgegaan es de zee was niet meer. En ik zag de heilige stad, een nieuu Jeruzalem, nederdalende uit de hemel, van God, getooid aIr een bruid die voor haar man versierd is. En ik hoorde luide stem van de troon zeggen: Zie, de tent van God is bi mensen en Hij zal bij hen wonen en zij zullen zijn volleen zijn en God zelf zal bij hen zijn en Hij zal alle tranen Mm hun ogen afwissen, en de dood zal niet meer zijn noch rounu, noch geklaag, noch moeite zal er meer zijn, want de eertti dingen zijn voorbijgegaan. En Hij, die op de troon gezeten k zeide: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw!" HERSTELD PRESTIGE £)E Amerikanen zijn er dan ein- wust niet aan deze belofte gehoude feite treft dus de Amerikane licht belangrijker zaak is de strijd die tussen de verschillende onder delen van de Amerikaanse strijd delijk in geslaagd, een kunst maan te lanceren, vier maanden in dit opzicht geen enkele blaam, nadat de eerste Spoetnik van de Een andere en op den duur Sowjetunie het luchtruim werd geschoten. Zo is er een eind komen aan een periode van zekerheid en spanning, waarin het krachten is gevoerd op het gebiei prestige van de Verenigde Staten in van de ontwikkeling van ballistisch! de gehele wereld een geduchte raketten knauw heeft gekregen. Gelukkig is dit nu weer ten dele rechtvaardigen vertraging geleid, dit hersteld en het laat zich aanzien dat het vertrouwen in de weten schappelijke en militaire prestaties heeft gegeven. De gevolgen hierva van de Amerikanen zal toenemen, hebben zich het meest en het gi naarmate de schijnbare achterstand vaarlijkst op politiek terrein op de Sowjetunie, waarover dezer openbaard. dagen de Noorse minister van bui- Het moet voor de mannen van he tenlandse zaken, Halvard Lange, in Amerikaanse leger, die lange tij: ietwat te dramatische woorden heeft met veel tegenwerking te kamp« gesproken, zal worden ingelopen. De kritiek op de Verenigde Staten, hebben gehad, een grote voldoeniii zijn, dat een van hun raketten, di die na het lanceren van de eerste Jupiter C, de eerste Amerikaans Spoetnik van alle kanten is losge brand, was niet geheel gerechtvaar digd. Het enige verwijt, dat men de kunstmaan in zijn baan rondom aarde heeft gebracht. Zowel de nu als de luchtmacht, die e« Amerikanen heeft kunnen maken, soort monopolie voor projecten had was, dat zij zich niets hebben aan, den opgeëist, zijn getrokken van de waarschuwingen, extra inspanningen van de afgelopn dat de Russen alles op alles hadden maanden, nog niet in geslaagd, Üe gezet om de Verenigde Staten vóór plannen te verwezenlijken, te kunnen zijn bij het lanceren van De Amerikaanse kunstmaan maal de eerste kunstmaan. nu zijn banen om de aarde. Het lan Telkens is in Washington officieel ceren er van was harde noodzaa) verklaard, dat er geen verandering geworden, omdat verder uitstel zou komen in de Amerikaanse plan- verschillende delen van de wertH nen en dat de Verenigde Staten zich ernstige politieke consequenties mi zouden houden aan de ter gelegen- hebben gehad, heid van het Geofysische jaar met de Laten we de wens uitspreken, dil Sowjetunie gemaakte afspraak om het Amerikaanse succes er toe u! In het voorjaar van 1958 gelijktijdig bijdragen, de eenheid en het ver over te gaan tot het lanceren het eerste ruimteprojectiel. De Russen hebben zich om redenen trouwen in de vrije wereld te hei stellen, opdat de Sowjetunie er niet zal slagen, haar ondermijning! van propagandistische aard zeer be- politiek voort te zetten. is beter - kost minder! UIT een opinie-onderzoek van het Landbouwschap blijkt, dat slechts weinig stedelingen het boerenbedrijf zien als belang rijk voor de nationale economie (export e.d.). Men beschouwt de boer ook niet als iemand, die on voldoende in de welvaartsver meerdering heeft gedeeld. Zeven tig procent vindt het boereninko- men redelijk, soms zelfs te hoog, Voor tuinders is dit percentage 59, De meerderheid van de onder vraagden echter acht de landar beidersionen te laag. Het boeren leven wordt niet rooskleurig be keken. Uit de gegevens kan men concluderen, dat de stedeling nog Georganiseerd overleg yoor het v.h.m.o. In de vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs op 21 januari zijn verschil lende hangende kwesties, waaronder di reorganisatie van het georganiseerd overleg, nader besproken. Een ontwerp-rapport inzake de rière-vergelijking van de leraren ei vergelijkbare functionarissen in c heidsdienst zal vóór 1 februari aar leden van de Kleine commissie uit de interdepartementale werkgroep, die zich met het onderzoek hiernaar bezighoudt, worden toegezonden. Deze kleine com- e zal vervolgens zo spoedig moge voor een vergadering worden bij eengeroepen. Van het resultaat van de besprekingen die commissie zal het afhangen wan- ;er de interdepartementale werkgroep bijeenkomt, aldus een mededeling van het ministerie van onderwijs. Advertentie MIDDELBARE AKTEN Frans, Duit». Engels en Ned. M. O. A. De kortsie en voordeligste opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Merkwaardige conclusies meer bezwaren tegen het boeren leven heeft, dan de boer zelf. Vrijwel alle stedelingen menen de boer reeds aan zijn uiterlijk te herkennen, door optreden en houding, lichaams bouw, huidskleur, kleding en spraak. De voorstelling, die de stedeling zich van de tuinder maakt, wijkt op es sentiële punten af van die van d€ boer in het algemeen, Hier overheer sen gunstige eigenschappen. Veehou ders en landbouwers genieten in ge lijke mate waardering. Drie der voornaamste bezwaren tegen het boerenbedrijf zijn de gebonden heid aan het bedrijf, zwaar en vuil werk en sociaal en cultureel Isolement. Tot de aantrekkelijke kanten rekent men het eigen baas zijn, de omgang met dieren, het buitenleven, gezond leven en het ontbreken van jakkei en jagen. Daarbij is de geboren getogen stedeling niet vrij van rom. De stedeling meent, dat de tuinder mi opleiding behoeft ó'an de boer en zeker op speciale scholen. De helft der ste delingen acht de landarbeider een ge schoolde arbeider. Een vrijwel alge meen inzicht is, dat zich in het boe renleven veranderingen voltrekken. Men noemt verandering van leven en bedrijf, versteedsing van levens gewoonten en van het culturele leven ten plattelande en een afnemend isole- De gunstige eigenschappen die de stede ling van de boer weet te vermelden zijn: een harde werker, gemoedelijk, Uniecollecte lijst 19 In de 79ste Uniecollecte voor de scho- n met de Bijbel hebben zo blijkt uit de onlangs verschenen lijst 19 475 plaatselijke comité's een bedrag bijeen- lebracht van 251.705,26. Vorig jaar was lit 226.554,92 Op lijst 19 komen de volgende namen n bedragen voor. Hoogezand: 450, (440,—); Meedhuizen 1.118,50 (135,—); Franeker 1.160,— (1,145.83); Gorredijk 390,50 (398,27); Knijpe 76,75 (74,27); Oosterbierum 172,55 (170,Ooster- wolde 285,10 (334,—); Pingjum 96,50 1(53,50); Rietsum 264,77 (316.50); Den Ham (gegref. school) 372.60; Den Ham I (herv. school) 217.87; Daarle (geref. school 360,— (v.j. 1.024,98 van drie Ischolen); Lemele 286,40 (287.85); Aalst' gastvrij, eerlijk enz. Merkwaardig dat de meerderheid der stedelingö meent, dat de boer zijn arbeiders bete De ongunstige eigenschappen zijn: in halig, opvliegend, eigenwijs en hé ben betrekking op de boer als mens het algemeen. De kern kan worden o& schreven met: egoïstisch en materiali) tisch ingesteld en minder intelligent Gebleken is, dat de mensen, die voort gezet onderwijs genoten overigen! zonder meer feitenkennis iets n der bevooroordeeld en kritiekloos gens de boer zijn, dan de ondervraag den met alleen lagere school. Advertentie doodg.-marteld wordt op de VIVISECTIETAFfl van het INSTITUTE PASTEUR te waarvoor??? voor de bloembollen? i tezamen voor schoonheidsmiddelen? van «»«- voor ander geldelijk gewin? dierproeve 136,61 Nijkerk 2.936,53 (2.674,66)1 Tiel 965,30 (917,15); Kockengen 383,43 (381,92); Heinenoord 526,50 (482,50); Langerak bez. de Lek 227,64 (240,—); Oegstgeest f 31,38 Reeuwijk 290,44 (273,50); Rotterdam (oud-Rotterdam) 2-893,52 (2.871,—); Vianen 296.56 (279.44); Nieuwdorp 107,10 (127.02)1 Veen 382,45 (369,40); Willemstri

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2