Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde Jantje ging stilletjes op reis L Nu weer eens een kruiswoord puzzel! De pijl tjes bij de te keningen wijzen aan hoe jullie het woord moe ten invullen: horizontaal of verticaal. De oplossingen van de puzzel moe ten voor dins dag 21 janudri in mijn bezit zijn. Onze brievenbus Hallo neven en nichten. Jullie vinden het geloof ik heel erg jammer dat het nog steeds niet hard heeft gevroren, want van schaatsen is tot nu toe nog niet veel geko men. Vooral veel neven schreven mij dat ze graag DOOR BERT LAWENDE den schaatsen, nu daaruit blijkt wel dat jullie Hollandse jongens zijnMaar wie weetde winter is nog niet voorbij, er kan best nog ijs komen hoor De auto van de puzzel van vorige keer moest zijn weg links beginnen om via de zes punten in de garage te komen. Govert Eggink heeft deze week de hoofd prijs gewonnen, de troostprijzen - gaan naar Kia van den Berg, Piet "T 9ÏLA!"?*? Boer en Kees van Andel. Kijken jullie maar goed uit naar de post bode volgende week Rietje Benard stuurde mij een ge zellige brief en een mooie tekening, leuk Rietje! -- Een heel klein brief- je stuurde Anneke v.d.Bcrg, is het brief, ga jij ook blauwe trui? -- Aatje en Wim Be nard stuurden een brief op postpa pier van de gelaarsde kat, is mees ter al weer beter Wim? Gaat Aatje al op school mocht de letters wel tweemaal in een woord gebruiken, maar tweehonderd was wel erg knap hoor! Maar nu schrijf je me vast en zeker weer iedere drie weken Jannie Baars, af gesproken? -- Jouw rapport ziet er goed uit Kees van Belle, in welke klas zit je al? - -Hoeveel klassen zijn er op de Zondagschool Gert Boer -- Dus het was wel gezellig bij jul lie Jaap Bremmer, weet jij wel wan neer de eerste auto is gekomen? Dat vond jij zeker wel leuk zo'n brui loft Gera Brandwijk? Hoe is het op school? - Kees Boudestein voelt zich erg alleen nu z'n broer Dick weg is, ik hoop dat Dick gauw net zo flink en dik wordt als jij Kees. -- Ineke en Hannie de Bruyn stuurden samen een brief, ja ik heb jullie kaart ook ontvangen hoor. Was het gezellig donderdag? Marie-Anne de Bruin is waarschijnlijk hard aan 't breien? Hoe ziet de pop eruit? -- Elsje Brons veld schreef mij vorige week een brief, je had een groot aantal woor den gevonden. -- Hoeveel auto's hebben jullie nu wel niet Jacob Boer? Wat zullen jul lie fijn spelen zeg. Jij krijgt een groot cadeau voor je verjaardag Ineke Brienen, nemen jullie nog een nieuwe poes ook? Jullie hadden tante mooi te pakken Frans Blom, je had de tekening prachtig gekleurd. - Ook Anneke Bos stuurde een grap- ige brief met mooie bloemen, woont tante dicht bij jullie? Ik vind het ook mooi klinken Marie Broere, wat blokfluiten bij elkaar. Leer je het al wat? Willy Croolj stuurde twee weken geleden een oplossing, ben je me vergeten deze week Willy? Nel den Draak schreef een lange laar de H.B.S. Nel? andere ge- de auto of had je maakt? - Ja het valt met mee 's mor gens vroeg uit bed te komen Gerda Beukelman, begint de Franse les Gewichtig zit de kleine Janneman zend snelle vaart jagen tal van auto's met een grote atlas voor zich. Wijs- en motorfietsen hem voorbij. Jantje gerig schudt hij zijn hoofd. Nee, uit vindt dit zeer opwindend. Maar wat die wirwar van lijnen en stippen in doet Jantje eigenlijk op die drukke de atlas kan hij geen wijs worden, straatweg? Ja, niemand weet dat, be- Geen wonder ook; Jantje is gisteren halve Jantje natuurlijk. Sommige pas vijf jaar geworden en gaat dus chauffeurs kijken het kleine kereltje nog niet op de grote school, waar op de weg enigszins verbaasd aan. men dit leert. Gelukkig heeft Jantje Zij zijn zo'n wandelaar nu eenmaal vroeg? -- Ja Dlcky v.d.Berg, een grote broer, die hem best kan niet gewend. Zij vragen zich in stil- ïllen wat hij weten wil. te vanzelfsprekend af, wat die klei ne bengel zo alleen op de weg doet. Janneman trekt zich echter nergens iets van aan. Hij stapt stevig verder. Onder zijn arm houdt hij een groot pak geklemd Het wordt later en later. Nog steeds de omgeving van Jantji Heb je het zien Aad den Draak? Jij bent zeker wel benieuwd naar de nieuwe mees ter? Beatrix van der Does heeft Corrie Bagchus heeft de tekening keurig overgenomen, had jij al meer meegedaan Beatrix? Wat heb jij je zusje en broertje gisteren gegeven Alie Donkersloot? Wat heb jij een leuk postpapier Hanneke Dillo, zijn alle randjes van de andere brieven ook komen, Hoe is de achternaam van jouw vriendinnetje. Janneke Beeuwkes, heeft ze mij al geschreven? -- Maai ke Bambacht bedoelde je de tekening neke Boender stuurde mij gen ergens ligt' „Ja natuurlijk joh, je loopt ma de richting van Utrecht en dan i steeds rechtdoor, dan kom ji wel", gekscheert Kees. „Wil je reisje naar toe gaan bespot huis aan het zoeken. Teneinde raad bracht, tot elka ken, broekemannetje". Kees zijn broertje. „Wat je zegt, ben je zelf" Jantje terug. „Foei jongens, willen jullie weieens seling, dat Jantje 's middags ophouden met ruziemaken", komt atlas heeft zitten neuzen en moeder tussenbeide. In diep gepeins Groningen heeft gevraagd. Hij kilometer of vier van het stadje wordt men een kleine liggende ge stalte gewaar. En ja hoor, daar ligt een klein ventje. „Dat zal hij wel zijn, jongens", zeggen de agenten in de wagen, die intussen tot stilstand heeft ge- Voorzichtig wordt tekening, bedankt hoor Tineke. Corrie van Delft heeft haar pop een mooie naam gegeven: Louise. Ben je al weer beter Corrie? Heb je al een brug gemaakt Peter van Dam, of vind je dat te moeilijk? Jij bent dus al weer helemaal gewend in het nieuwe huis Onno Elzlnga? Hoe was het op de gymnastiekles? Krijgen jullie op cathechisatie ie dere week een boek Annie van Es, toch zeker? Was. het gezellig don- Jantje opgepakt huis ge- waarschuwt vader de politie ruziet Kees, die ook ijverig meegeholpen bracht. En Janneman slaapt rustig i zoeken herinnert zich plot- door! heeft verzonken loopt Jantje de kamer Moeder schudt haar hoofd eens. Zij is niet gewend, dat Jantje zijn zo stil de kamer uitloopt. Hij is an- pen' ders heus niet op zjjn mondje geval- belt hij echter len. dit te vertellen. Als het etenstijd is geworden roept telt dit nu meteen aan vader. •De jongen zal toch niet zc naar Groningen te ga Inmiddels loopt Jantje verder, te komen eten. steeds verder van huis vandaan. Hij slaperig geworden. Het til- oppassen' zij Jantje en Kees Nu, Kees is er direct. Als het eten gaat hoeft men hem geen twee grote pak kan hij bijna niet keer te roepen. Jantje komt echter len. maar niet opdagen. „Waar blijft de jongen toch' moeder boos. „Kom", zegt vader, ,,ik zal kijken waar die bengel ..Zal Groningen nog ver zijn", roept mompelt hij in zichzelf. „Als ik aan kom slaapt oom Joop die woont daar namelijk misschien wel. Ik kom vast te laat thuis". De dwaze Janneman wordt ten slotte de kant van de weg der, die niet meer boos kan zijn op gaan zitten. Brrr, hij rilt van zijn domme Jantje geeft hem geluk- de kou. Het huilen staat hem nader kig nieuwe hoop. hangt. Vader vindt hem echter niet. Ten dat hij slotte is de gehele familir zoeken geslagen. Maar, v ook speurt, er is geen Janneman te dan het lachen. Weldra valt hij vinden. Hier en daar in de buurt slaap. De auto's jagen voort. Men be vraagt men of Jantje ergens gezien merkt het ventje aan de kant niet... heel, heel eind i.*_ t. De p0jjtje heeft het hele stadji Jantje woont afgezocht, derdag, hoe smaakten de oliebollen en appelbeignets? Nu denk jij toch niet dat ik jou geen sneeuw te rug zou gooien Hans van Es? Ik zou maar heel goed uitkijken dat je me niet tegenkomt als het sneeuwt. Carla Fransen is morgen jarig, Carla namens alle neven en nichten alvast hartelijk gefeliciteerd. Is de ouderavond al gauw Rlekie Fa ro? Winifred van Geest stuurde verleden week een brief met heel veel woordjes, schrijf je me over drie weken weer Winifred? Lees jij graag Marie Gorissen, je hebt het boek van de zondagschool al uit? Janny v. d. Griend schreef dat het zaterdag de hele dag regende in haar woonplaats, jij kunt zeker goed •A,Ch' T"üf "Te ÏÏ5 aai met bij oom Joop. Je bent helemaal niet dat het een brief van jullie was Hans en Nelly Grooten- dorst, wat een mooi postpapier! Hoe vinden jullie alle twee de twee nieu we meesters, zijn jullie eral weer gewend? Jij schrijft me 1 gauw wat je hebt ge- Als hij ten slotte in de armen van iar zijn moeder deze huilt van er- vreugde, zoals je zal begrijpen wordt gestopt, slaat hij zijn ogen op. aal „Ben ik nu bij oom Joop?" En in lo- de veronderstelling, dat hij inderdaad zegt deze. Voor alle zekerheid bij zijn oom in Groningen is, begint de politie op om hij verder te praten. „Oom, ik heb een driewielertje van u gekregen, maar ik heb veel liever een autostep. Mag ik het ruilen, oompje. Ik .,1 dan het he!e jaar „oed vleit hij. thuis bij vader en moeder' helpt moeder hem uit de dut. „Nee," huilt Jantje, „ik wil graag een autostep en ik was al zo eind op weg naar Groningen". Va- ongerust worden. zonder Ach, Jantje, je had nog verschil lende dagen moeten lopen. Het is een Groningen. Pappa zal oom wel opbellen en vra gen of hij het fietsje februari r kregen Thea Geleijnse, ik'ben Schrijft Laurens mij benieuwd nu voortaan ook of mocht hij l keertje de oplossing „Ik zal hem een pak rammel ge- tweede telefoontje van vader natuurlijk. Na het step mag ruilen. Maar dan i dreigt vader. Waar denk je, dat Jantje intussen is? Wel, hij loopt weg, die" schijnwerpers wordt de weg natuurlijk beloven, dat je de straat- autostep geen verre reizen gaat oert. Met dernemen, hoor." krijgt Janneman toch i de weg afgezocht. Een autostep i De rij nieuwe nichten i is ook deze week weer present. Het zijn: Leendert Gorissen, Adrie den Engelsman, Wilma van den Dool, Nico van Dalen, Le- nie Abblnk, Marietje de Bruin, Sari Brobbel, Ben v. d. Berg en Iemme Barends. Hartelijk welkom alle maal. Volgende week zijn de jongens en meis jes van H-N. aan de beurt. Schrijven de nieu welingen in de brief of doen? De andere neven en nichten weten wel dat ze hun naam, adres en leeftijd in de brief moe ten schrijven. Jongens en meisjes tot de vol gende week, dag alle- TANTE JOS. 252. Jimmy ontwaakte. Hij rekte zich uit en geeuwde. Aha, nu voelde hij zich veel beter. Hij stond op en probeerde op z'n verstuikte voet te gaan staan. Het deed nog wel een beetje pijn, maar het was veel beter geworden. „Rao", riep hij, „wordt wakker, slaapkop". „Wat is er aan de hand?" vroeg Rao slaperig. „Ik kan weer op lopen", riep Jimmy verheugd en liep triom fantelijk om Rao heen. „Zullen we wat gaan hardlopen?" vroeg Rao. 253. Maar hier was Jimmy nog niet voor te vinden, en daarom gingen zij langzaam wandelend weer op weg. Rao vertelde inmiddels een leuk voor val en zo gingen ze pratend en la chend voorwaarts. Nu kwamen zij aan een wegkrui- sing. „Rechts, links of rechtuit?" vroeg Jimmy. „Rechts", antwoordde Rao en zij sloegen rechts af. Deze weg voerde hen naar een groot bos. Plotseling stonden ze voor een hol. „Ik geloof dat we een verkeerde weg ingeslagen zijn", zei Jimmy. „Zullen we teruggaan?" „Ik voel er veel meer voor om dat hol eens van bin nen te bekijken", antwoordde Rao. 254. Rao liep eerst een keer om het hol heen, ..erwijl Jimmy afwach tend bleef staan. Jimmy, kom, kijk eens hoe mooi het hier is", riep Rao en wenkte Jimmy. En werkelijk het was een prachtig hol. Het had vensters met mooie zijden frdijnen ervoor ei naast de deur was een lamp en een bel aan gebracht. 254 Rao was veel te nieuwsgierig. Hij moest en zou de lamp nader in ogenschouw nemen. De lamp was ontrtoken en brandde op petroleum. Rao vilde de lamp iets opdraaien. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de' heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. Uitslag ladderwedstrijd le serie (nrs. 440-4-49) De vraagstukken! van de eerste se blijken voor de meeste oplossers geen onoverkomelijke moeilijkheden opgele verd te hebben. Toch maakten de nrs. 444, 447, en 449 nog diverse slachtof fers. Als gevolg hiervan vertoont onder staande eerste ladder toch al enige sprei ding, al konden we voor het aanwijzen van de eerste prijswinnaars het lot nog niet missen. Na loting onder de oplos sers met 10 punten werden de prijzen toegekend aan de heren P. v. Baanen, Capelle a.d. IJssel; D. Beekhuizen, Den Haag en J. A. Kuiper, Barendrecht. De volledige ladder ziet er als volgt uit: 10 punten: P. v. Baanen, Capelle a.d. IJssel; J. v. Beérdewijk, Rotter dam; D. Beekhuizen, Den Haag; A. v. d. Bosch, Rotterdam; M. Brinks, Lei den; C. v. Buuren, Capelle a.d. IJssel, J. v. d. Doe. Rotterdam; M. v. Dijk, Dordrecht; D. den Hertog, Den Haag; J. Houtman, idem; S. Korpershoek, Vlaardingen; J. A. Kuiper, Barendrecht; J. M. F. Masurel, Leiden; M. Muis, Giessenburg; A. A. Nederlof, Papen- drecht; C. v. Oostrom, Schoonhoven; B. KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAL; 4 bindweefselontsteking, Rekenkundige opgave, 7 familielid, 9 verf- plankje, 11 bestemming, 12 stuk grond, 14 berg plaats, 15 spil, 16 la waai, 19 broeder, 21 onvriendelijk, 22 vluch tige stof, 24 uitroep, 26 achter, 27 houding die men aanneemt, 29 onbep. voornaamwoord, 31 bindweefselontsteking, 32 haal, 33 aardhoopje by golfspel, 35 droog en schraal, 37 pers voornaamwoord, 38 di ploma, 39 omslag voor papieren, 40 pers. voor naamwoord, 41 huid, 43 dier, 44 kippenloop, 45 etenbereider, 46 titel, 47 Ind. slaatje van on rijp fruit, 49 deel van de bijbel, 50 en derge lijke, 51 eerder, 52 opening, 53 hoofddek sel, 55 schade, 57 lid woord, 58 voorzetsel, 60 in goede conditie, 61 watering, 62 spaar zaam, 64 half, 65 vrucht vliesje. VERTIKAAL; 1 On echt, 2 vogel, 3 rich ting, 5 voorzetsel, 6 dwaas, 8 tijdperk, 10 zouteloos, 13 blaasin strument, 15 eerzucht, 17 tijdperk, 18 sluis, 20 geur, 23 lus, 25 land bouwgereedschap, 27 buis, 28 deel van het et maal, 30 voorzetsel, 34 vaas, 35 kap van een huis, 36 geneesmiddel. 38 troep, 40 tijding, 41 kudde dieren, 42, dier, 43 Chin, maat, 44 kleur, 45 tafelfles, 46 zeker, 48 volksm. grap, 49 vreemde munt, 52 overtreffende trap van best, 54 insekt, 56 gedekte tafel waarop spijzen, 57 planken vloer, 59 kippenziekte, 63 pers. voornaamwoord. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzel-op lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. Oplossing kruiswoordraadsel van 11 januari BESEF MAST M U C AGAAT AA DICHT: INK: ALT E: :Y: REK: ANTI S A F F IER R ARG BE WEG EER C E I N MOSASAURIS T E R E V E I K E L E R A I N K N ENIG T E RENT IE L R R E P E P D E U M B I S K W I E JAK DEK SAS KARET EN PLATO A G R WAAR SALTO J. Pranger, Den Haag; Th. v. Prooyen, Rotterdam; A. v. d. Putten, Leiden; G. v. Rhee, Rotterdam; H. v. Rooden, id.; G. P. Sterrenburg en P. J. Sterrenburg; Sprang-Capelle; A. v. d. Stoep, Poortu- gaal; I. van Wuyckhuipe, Rotterdam. 9 punten: B. v. d. Bie, Rotterdam; J. Hakemulder, Langerak; W. B. de Knijf, Alphen a. d. Rijn; T. Ouwerkerk, Nieuw- poort; H. Rotteveel, Den Haag; G. M. Woelders, Den Haag. 8 punten: W. v. d. Heuvel. Den Haag; i G. de Jong, Hardinxveld; W. Looman, j Den Haag; C. Verwey, Leiderdorp. 4 punten: A. Balkenende, Lisse, C. Broekman, De Lier; A. Versteeg, Wijk en Aalburg. 3 -punten: Chr. Voerman, Den Haag. 2 punten: K. G. Geerts, Epe; J. Groe- neveld, Rotterdam; C. J. Krediet. Den Haag. De prijswinnaars verliezen nu hun pünten en kunnen desgewenst weer on der aan de ladder beginnen. De niet- prijswïnnaars wensen we veel succes bij hun tweede wedloop naar de top, die inmiddels weer in volle gang is. Nieuwe opgaven Opnieuw kunnen iwe een problemist in troduceren in deze rubriek en wel de Rotterdammer Groeneveld. De Rotter dammer loopt overigens al een geruime tijd in de problematiek mee. In d'eze rubriek kwam zijn naam echter nog niet voor. Moeilijk is zijn no. 454 niet, maar de eerste zet is verrassend en het eind- spelletóe is scherp. De Amsterdammer De Ruiter komt met een elegante be werking van een aantrekkelijk eind- standje. No. 454 J. Groeneveld. Rotterdam Zwart: 1,3,8,10,13,22,24,28,32 Wit: 20,29,34,35,"37,39,41,42,47 No. 455 D. de Ruiter, Amsterdam Beide problemen gelden voor de lad derwedstrijd. Oplossingen in te zenden binnen 3 weken ra plaatsing. Oplossingen volgende week

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 18