Muiters namen bezit van DE ZEVEN PROVINCIËN ÏtÊ :r MILJOEN SCHAPEN WILMA VERMAAL (84) Toch al gemist? zondags blad I 19S|| 75 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 14J In de donkere nacht klonk een fluitsignaal 'ijf en twintig jaar geleden volgde Nederland gespannen de gebeurtenissen In Nederland streden schrik en ontzetting om de overhand. Men kon het niet geloven. En toch bleek het moor ol te woor: op 4 februari 1933 mookten muiters zich meester von Hr. Ms. i „De Zeven Provinciën". Al kan er veel kritiek zijn op de wijze, de Koninklijke Marine in Indië de c ding behoeft geen twijfel te bestaan: regering, bij name van de toenmalige m In een bewogen Kamerzitting zet hij waarop tijdens de ongeregeldheden bij iscipiine wordt gehandhaafd, aan een over de vastberaden houding van de inister van defensie mr. dr. N. L. Deckers, njn standpunt uiteen. In een regerings- rklaring zegt hij: „Van onderhandelen kan en mag geen sprake zijn. Geschiedt de overgave niet onmiddellijk en onvoorwaardelijk na sommatie, dan zal met geweld worden opgetreden. Ingrijpende maatregelen zullen worden genomen tegen de verderfelijke invloeden, die de geesten rijp maakten tot aanranding van het gezag door landsdienaren, die vrijwillig de plicht op zich hebben genomen dat gezag te dienen." Deze woorden zijn geen holle frase. De bom valt. ten op zaterdagavond had overge bracht. kwam daarop antwoord halen. De Europese schepelingen gaven te kennen, dat velen van de uitnodiging geen gebruik zou den maken, omdat zij in deze tijd niets voelden voor feestvieren, ter wijl de inlandse vaste bemanning daaraan toevoegde, dat het niet aanging om feest te vieren, ter wijl te Soerabaja zoveel kamera den in arrest zaten. Inmiddels was de commandant reeds des och tends naar de wal gegan en een aantal officieren ging tegen elf uur naar een matinee in het restau rant van de badplaats Oleh-Leh. De commandant werd daar mede deling gedaan van de houding der bemanning ten opzichte van de uitnodigingen. Hij vond dit echter niet van ernstige aard en be- 4 februari 1933 bereikt Nederland den het als een verraad tegen- schouwde het als een reactie op over hun kameraden, dat dezen ^e gebeurtenissen te Soerabaja en waren gearresteerd voor wat hun njet ajs een demonstratie. Een gemeenschappelijke zaak leek. luitenant-ter-zee der 2de klasse terwijl zijzelf niets deden. Het plan constateerde. dat de jongens om met het schip naar Soeraba- slecht hun werk deden en nam ja te gaan. werd toen voor het maatregelen om daarin verande- ieLS^?.eSEr-°ke,n-,-0®r,--!-in^a ring te brengen. De eerste officier NOG in de late avond het bericht, dat het pantserschip, Harer Majesteits „De Zeven Provinciën", 6.525 ton groot, en genoemd naar het vlagge- schip van Michiel Adriaansz. de Ruyter, de grootste admiraal die Nederland ooit heeft gekend, door een deel van de bemanning ji overmeesterd er Koninklijke Marine punt bereikt. Het matroos der 1ste klasse P.. de eaf hem echter last is uitgevaren. De ongeregeldheden bij de inlandse korporaal-telegrafist R pej op treden" Nederlands-Oost-Indië hebben haar hoogte- inlandse 1korporaat-aiekenverple- ger G-, en de inlandse matroos jr, dat al lange tijd smeulde, is opgelaaid der 1ste klasse M. B. Bij enkélo Om 22.00 uur Europese schepelingen, die daar- Aan de hand van de later op- tot een hevige brand. De ontevredenen aan boord hebben aan over werden gepolst, vond het toen gemaakte rapporten kan worden tan plan uivoering gegeven, nte, he, schip op stap gaan, ,=dr, gunstige gelegenheid zou voordoen. Gedurende de hele avond werd het zijn getroffen. Het uur, waarop plan om het schip te overmees- ..De Zeven Provinciën" moet teren en naar Soerabaja te gaan den overmeesterd, wordt gunstiger ontevredenheid onder het marine- verder besproken. Men achtte de rig vastgesteld. Het zal zijn personeel in Indië? De gelegenheid m ooit te voren. Een dag eer- ir is het schip, met de „Piet Hein", de „Evertsen" en de Java" voor een inspectietocht rond Sumatra varende, op de bekend"wordt] daTde'per"! janua> •keu- De oorzaak heid moet worden gezocht ialariëring. Zij begint vooral als Oleh-Leh in Noord- Smatra voor anker gegaan. De ging mandant. kapitein-luitenant- zee J. E. Eikenboom, een deel van zijn staf en ongeveer honderd onderofficieren en man schappen gaan die avond de wal op. Zestien officieren, 9 Euro pese en 3 inlandse onderoffi- mandant eieren, '44 Europese en 184 inlandse korporaals en man schappen blijven aan boord. 1932 doorgevoerde soldijveria- zaterdagavond daarvoor de ge- 22.00 i geschiktste tijd, omdat bekend was de ontevreden- dat de meeste officieren dan naar En om 22.00 uur klinkt een lang- een feestavond in de Atjeh-club gerekt fluitsignaal over het dek zouden gaan. Het plan was zich van het oorlogsschip. Het sein tot aoor het verbreken van sloten de muiterij is gegeven, meester te maken van geweren 10 pet. wordt opgevoerd met munitie, en dan de officie: korting van 14 pet. Nederlandse matrozen en van 17 pet. voor de inlandse schepelingen. In een paar dagen tijd verricht het Nederlands gezag op Java 600 arrestaties wegens dienstweigering Dit wordt bekend bij de com- D? Zeven Provin- maar ook bij de schëpelin- En de berichten winden hen gevangen te i mogelijk zonder gewel</te gebruiken. Daar na zou men naar Soerabaja opsto- men en aan de commandant der Marine vragen de arrestanten vrij handjevol élementen, die gericht zijn opgehitst door ter de schermen". De neiging is er nu. na 25 ja- dit laatste te veronderstellen. punt tien meter te laten en de salariskorting, niet Want zo zijn de feiten. De „Alde- door te laten gaan, waarna het baran" laat de bemanning van schip weer aan de officieren zou ,.De Zeven Provinciën" weten, dat worden overgegeven. Voor de ver- het schip zich weer onder com- schillende posten voor de navigatie mando van overste Eikenboom moet stellen. De muiters Fluitsignaal Rapport En terwijl aan de wal dant en officieren zich verpozen, Hinkt door de donkere nacht over bet dek van ,,De Zeven Provin- i langgerekt fluitsignaal, gegeven door een inlands matroos, gelijktijdig worden voor enkele Jgenblikkcn de lichten gedoofd. De manning, die bij het complot is trokken, komt in het geweer. |AUe stokers worden onder bedrei- ing de machinekamer inge tuind en de zestien officieren in I delongroom achter slot en grendel I gezet. En volgens het vooraf vast- 1 gestelde schema worden de ankers I gelicht en wordt koers gezet naar de Indische Oceaan. Twee officie een konstabel zien nog -r boord te springen. Zij I bereiken de wal en haasten zich de commandant van het gebeur de op de hoogte te brengen. Misschien herinnert hij zich op dat ogenblik de waarschuwing n een paar dagen eerder gege- a door de commandant van de leemacht: „Ik acht (echter) par- onregelmatigheden op „De Zeven Provinciën" alsnog niet uitgesloten. Wees op uw hoede." Alle maatregelen worden geno men, die genomen kunnen wor den Met de „Aldebaran", een vaartuig van de gouvernements marine. wordt een achtervolging ingezet. Aan boord bevinden zich de commandant, een aantal van zijn stafleden, Europese onderoffi cieren, korporaals en manschap- vankelijk nagenoeg uitsluitend in- T landers. Hierna werd contact ge- In. ongeregeldheden bij de zocht met enkele Europeanen, on- de korporaal-machinist B„ Koninklijke Marine in Neder- landsche-Indië in den aanvang van 1933", een rapport, dat in 1934 bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage verscheen worden de gevolgen van deze opwinding uitvoerig besproken. „Velen voel- die hun medewerking toezegde, verder werd de bemanning be- de westelijke ingang werkt om hulp te verlenen". Schoonschip „Op zaterdag 4 februari wontan gesommeerd ,ich terug, dat de „Aldebaran" er goed aan zal doen op verre afstand te blijven, omdat het anders onder vuur wordt genomen. En de „Al debaran" geeft er gevolg aan. Nog, als zij na zes dagen varen, de westelijke ingang van Straat Soenda naderen en ze het ,,Ja- va"-eskader op zich zien afsteve nen, geloven ze nog niet, dat hun daad hun bijzonder ernstig zal De muiterij, een zwarte worden aangerekend Als zij in de zijde in de geschiedenis oege morgen van 10 februari Koninklijke Marine, de boeg met de bedoeling het schip ter hoogte van de brug te treffen", naar luitenant-vlieger Th. M. J. Coppens, die de bom werpt, later zal verklaren. Drie en twintig opvarenden worden gedood en dertien gewond door de rondspattende splinters. Grote schade wordt aan het schip aangebracht. Onder de muiters ontstaat een grote paniek. Onmid dellijk worden de machinés ge stopt en op het dek wordt een wit te doek uitgelegd, ten teken, dat men zich wil overgeven. Aan de muiterij is een einde gekomen. Een kunnen het al lang niet meer aan Synthetische garens en vezels uitstekende vervangers schip maken. Wel werd er nier „.„-„i-iiTir en daar geaarzeld bij de aanvang der werkzaamheden, zodat de men sen herhaaldelijk moesten worden aangespoord, maar over het alge meen verliep alles naar het uiter lijk op ordelijke wijze. Op ver schillende plaatsen verzamelden zich echtér telkens groepjes, die de plannen tot de muiterij nader uitwerkten en verdere leden der bemanning nader inlichtten over de aan te nemen houding. Ieder een werd aangespoord om des ri des 's morgens middags aan de wal te gaan pas- de eerste bom. Een bom sagieren, maar in de vooravond kilo, geworpen door een Dornier- we?r terug te keren. De deputatie vliegboot, die op 1200 meter boven van het garnizoen, die de vorige „De Zeven Provinciën" verschijnt dag de uitnodiging voor de fees- Twaalf minuten na het laatste be- geven, daar anders geweld zal worden ge bruikt: „Val ons niet lastig" naderende strijdmacht wordt niet tot achttien ji genomen. Er is de opvat- gen uit de dienst. De commandant ting, dat er nu de gelegenheid wordt grove nalatigheid komt te onderhandelen over de *- grieven, die tot de muiterij heb ben geleid. (Van onze correspondent in Bonn) Onder het woord „Bayer" verstaan de meeste mensen niet Zwarte bladzijde veel anders dan een aspirientje. Er zullen er niet zo heel veel zijn, die bijvoorbeeld de „Agfa"-film met het „Bayer"- kruis in verband brengen en toch is „Agfa", zowel wat be treft de produktie van films (in Leverkusen) als van came- (in München) voor de volle honderd procent een doch- overgave nog tal van naweeën, ook politiek. De deelnemers komen de krijgsraad- Er worden straffen gegeven. Straffen Ernst zichtigheid ten laste gelegd. Hij hoort het vonnis: vier maanden gevangenisstraf en ontslag uit de dienst zonder ontheffing van de bevoegdheid bij de gewapende Maar het is ernst. Op 10 februa- lacht diei gestraften behoe- hun straf niet geheel uit te 50 zitten. Bij het huwelijk van prin ses Juliana en prins Bernhard wordt hun amnestie verleend. Op 31 januari 1937 worden zij voor waardelijk in vrijheid gesteld. WILMA spreekt liefst over boeken van anderen Vernedering De berichten, aanvankelijk nog enigszins verward, brengen in Ne derland schrik en ontzetting. Men *il ze niet geloven. Men hoopt dat bet niet waar zal zijn. De verne dering is te groot. Maar alle hoop op een foutieve berichtgeving 'ordt de bodem ingeslagen als het departement van marine een com- tnuniqué verspreidt en uitvoerig uiteenzet, wat er is gebeurd. Dan b er geen twijfel meer mogelijk. -De Zeven Provinciën is in han den van muiters En als men in Nederland die •ekerheid heeft flitsen de verwij len over en weer. Wie draagt de rtrantwoordelijkheld voor de mui- lerij op „De Zeven Provinciën"? Wie. is verantwoordelijk voor de Een kille gure wind blaast het dikke bruine pak van ver dorde en overjarige bladeren, dat het smalle zandpaadje de enige verbinding van het woon huis met de hut bedekt, uiteen. Als sneeuw uit een dichte aonkere hemel dwarrelen de bladeren uit de boomkruinen naar benedeti. Het is laat in de herfst. De natuurliefhebber ge niet: de van gezelligheid hou dende zakenman huivert; de schrijver of schijfster vindt echter inspiratie. De nadering van de winter, het beleven van de herfst, zou de ach tergrond kunnen zijn van een ro- bijvoorbeeld over een meisje, dat op zeer jeug dige leeftijd reeds geconfronteerd wordt met de winter, de dood. Een meisje, dat zo ziek is, dat alle hoop op genezing, het mee maken van de lente, moet wor den opgegeven. Toch heeft de schrijfster, die sinds 1935, het jaar waarop zij in Beekbergen kwam wonen, elk jaar opnieuw deze herfst meegemaakt, deze roman nooit geschreven. Althans niet zo als wij bedoelen: de beschrijving van de korte levensgeschiedenis De thans 84-jarige Willemina Vermaat, of zo u haar waar schijnlijk beter kent: Wilma, ziet de dood niet als het einde. Zelfs niet als een eind van een roman. Toen zij dan ook een boek schreef volgen. Zij deed dit aan de kweek school voor onderwijzeressen, die in Zetten was gevestigd. Op 27-ja- rige leeftijd, toen men meende, dat zij haar telkens weer uitbre kende ziekte te boven was, ver huisde zij met haar ouders en enkele zusters naar Apeldoorn. Eén jaar slechts mocht zij zich hier verheugen in het doen van iets, namelijk 't batikken van stof fen. Toen werd zij weer ziek. Nog erger dan alle voorgaande keren. Iedereen dacht, dat het eind was gekomen. Zijzelf ook. De grote strijd om haar leven ontbrandde in volle hevigheid. De strijd was in enkele dagen beslecht. Het le ven had de dood overwonnen. „Dit moet Gods werk zijn geweest. Menselijkerwijs had ik moeten sterven", zegt Wilma. novelle die spoedig door vele an dere werd gevolgd. Bij ons gesprek kon mevrouw Vermaat ons niet precies vertellen hoeveel boeken zij sinds haar beterschap heeft geschreven. Het zijn er in ieder ge val tientallen. Het laatste werkje „De nieuwe weg", kwam dit voor jaar uit. Waarschijnlijk zal 't het laatste boek zijn dat van haar ver- Negatief Ongekend genot i klei ziek r 'isje. de geschiedenis van een gevecht, waarin het leven, de lente, die zij ook elk jaar mag beleven, ze geviert. Dat boek, „Het heilig wonder van mijn leven", vertelt ons haar eigen lévensgeschiedenis. Wie dit boek gelezen heeft, weet dat Wilma een van de weinigen onder ons is, die via de meest donkere schaduwzijden bijna dertig jaar is zij ziek geweest het leven heeft leren kennen. Een gesprek met Wilma is niet eenvoudig. Zij praat niet graag over haar zelf, noch over haar boe ken- „Wij zijn geen eenlingen, wij zijn mensen onder de mensen". Het liefst spreekt zij dan ook over haar vrienden, over de boe ken van haar vrienden. Levensloop wn WUmm Vermaat Toch konden we na lang aandrin gen nog iets over haar levens loop te weten komen. Als doch ter van een leraar van het gym nasium werd zij in 1873 in het Betuwse dorpje Zetten geboren. Ondanks haar zwakke gezondheid zag zij op betrekkelijk jonge leef tijd kans een studie in Nederland se taal, Frans en handwerken te Van het ogenblik, waarop zij haar bed kon verlaten, af, brak voor haar een tijdperk aan van ongekend genot. Zij, die nooit had kunnen genieten van Gods heerlij ke natuur kon nu, evenals alle an dere gezonde mensen wandelen over de geurige heide, springen over de smalle heldere beken, heerlijk lui soezen op het zachte mos in de prachtige bossen. Deze plotselinge ommekeer in haar le ven bracht ook een gehe'e veran dering met zich mee. wat betreft haar dagelijkse bezigheden. Even plotseling als haar gene zing kreeg Wilma behoefte om te schrijven. Zij wilde in woorden uit drukken, hoe groot haar dankbaar heid was voor het feit, dat zij be ter mocht worden. Natuurlijk bleek haar kennis van ie Nederlandse taal, die haar op ie Kweekschool was bijgebracht, lang niet voldoende voor 1 et schrij ven van een, wat stijl betreft, goed boek. Vandaar dat zij gedurende enkele jaren onderricht kreeg van 'Ir. Gerritsen uit Den Haaj. Op onze vraag hoe zij over de hedendaagse litteratuur en met na me de christelijke volkslitteratuur denkt, antwoordde zij ons: „Ik krijg zo de indruk, dat de jonge schrijvers en schrijfsters het te veel gaan zoeken in het negatieve. Uitsluitend de duisternis, de herfst kunnen zij met een geweldige woordkeus als kern voor hun ro man gebruiken. Het licht echter, Gods glorie..kennen zij niet. Waar schijnlijk komt dit, doordat zij zelf de duisternis nog nooit echt hebben meegemaakt. Zij zien het licht dus geheel anders dan ie mand die wel langs afgronden heeft moeten gaan". termaatschappij van de befaamde „Aktiengesellschaft", die onder de naam van „I. G. Farben" in 1945 door de geallieer den als Duits kartel werd ontbonden en zich inmiddels onder de nieuwe naam „Farbenfabriken Bayer" weer tot een nogal omvangrijk nieuw kartel heeft hersteld, dat che micaliën, kleurstoffen, pharmaceutische produkten, planten- ziektenbestrijdingsmiddelen, synthetische garens en vezels en fotografisch materiaal vervaardigt. Behalve in Lever kusen en München, steden die wij reeds noemden, heeft Bayer fabrieken in Elberfeld-Barmen (waar de maatschappij in 1863 werd gesticht), Uerdingen en Dormagen, alle aan of in de buurt van Duitslands levensader, de Rijn, gelegen. Wij hebben in een gezelschap Nederlandse journalisten voor een deel van de z.g. „vakpers", die zich speciaal met de textiel industrie en de mode bezighoudt een bezoek gebracht aan de Bayer-fabnek in Dormagen. iets ten Noorden van Keulen. Daar worden de Bayer-garens en ve zels vervaardigd, die een ganse familie vormen met welluidende namen als „Cupresa", „Cupra- ma", „Aceta" (acetaatzijde), „Perion", „Pan" (de beginlet ters van de chemische formule „polyadrylnitril") en „Draion". Vijfduizend van dc in totaal rond 50.000 die bij Bayer wer ken) man personeel is in deze fa briek te werkgesteld. Wij zullen niet trachten om u in enkele woorden te schilderen, hoe deze synthetische garens en vezels uit allerlei wonderlijke che mische reakties, deels uit natuur lijke grondstoffen en anderdeels uit mengels die in de retorten der chemici zijn ontstaan, te voor schijn worden getoverd. Wij wil len zelfs niet pretenderen, dat we er zo heel veel van hebben begrepen. Wij nemen het graag van de Bayer-deskundigen aan, dat „Draion" dat overigens ook in dezelfde kwaliteit in Ne derland wordt vervaardigd een synthetische textielgrondstof is, die voortreffelijke kwaliteiten heeft, die men U in elke textiel winkel kan opsommen. Wij willen graag vaststellen, dat „Draion" een van die 13.000 dingen zijn die in de verschillen de Bayer-fabrieken worden ge maakt. waarop de chemici bij zonder trots zijn. Wij geloven on voorwaardelijk de deskundigen. zijn een levens-noodzakelijkheid geworden en zij hebben de wereld- produktie van natuurlijke garens en vezels al lang overtroffen. Wol haalde in 1956 de 1.2 miljoen ton. synthetische garens en vezels brachten het tot 2.7 miljoen ton, 1.37 miljoen daarvan (51 procent der wereldproduktie) alleen al in Europa (inclusief de Oostbloklan den). 235.000 ton daarvan kwamen uit de Bprvdsrepubli^t (uit de Bay- erfabrieken voornamelijk), 45 000 ton uit Nederland. In de serie van ontdekkingen, die de mens sinds het Paradijs heeft gedaan (vuur, kleding, wiel, wol, spinnewiel, metaal, hennep, zijde, schrijven, boekdrukkunst, weefgetouw, elec- triciteit en motor) is het synthe tische garen voor de atoomkracht het laatste. En Bayer heeft daar toe ongetwijfeld zeer veel bijge dragen. Die lof kan men de heren uit Elberfeld, Leverkusen. Uer dingen en Dormagen gerust toe- Tuiei icn bedier crij machines (fn de spinnerij die ons voorrekenen dat zonder de synthetische garens, die overal ter wereld worden gemaakt (ze ker niet alleen door Bayer) de mensheid niet half zo goed ge kleed zou gaan, doodeenvoudig omdat de wereld-wolproduktie daarvoor niet meer toereikend zou zijn. De rond 1 miljoen schapen, die naar schatting nog niet zijn opgesoupeerd, kunnen het niet meer aan het steeds stijgende be wonertal van onze aardkloot be hoorlijk te kleden. Synthetische garens en vezels Er zijn mensen, die altijd naar de trein moeten rennen. Ze zijn altijd op het nipper tje op het perron en kunnen nog juist de deur van het balcon bereiken om daar ge durende de volgende kilometers te gaan zit ten uithijgen. De man, die onze fotograaf hier in de buurt van het station in fraai tegen licht knipte, behoorde in ieder geval niet tot de categorie haastigen. Hij kon op zijn gemak doorlopen. Of zou hij misschien de trein al hebben gemist?

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 13