Geref. zending gaat Indonesië verlaten Kds. |licuuie gtihsctfe(iTourant Olietrein greep bus iu mist bij overweg Weer treinramp bij Londen: tien doden ar'K Over enkele jaren: Sjafruddin on tslag en Vele gewonden bij Rotterdam ONTSTEMMING OVER MEDISCH RAPPORT NU 2e DEKEN v. DE HALVE PRIJS „ZELFS UW FOTO MOCHTEN WE NIET MEENEMEN" Ernst Heinkel overleden 1 1951 1." VRIJDAG 31 JANUARI 1958 C BUREAUS: Sieenslraal 37 Directie, Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11174 Directie: F- OlEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. S. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leider, en Omstreken „Stunhmstirt is ohfWrom myo 0*1 in tcyOnupnl" Leiden meent: Alleen definitieve oplossing helpt ZIE PAGINA 3) Pers ivordt verder afgeremd Het Indonesische kabinet heeft de gou verneur van de Bank Indonesia Sjaf fruddin Prawiranegara ontslagen omdat hjj weigert uit Sumatra naar Djakarta terug te keren Satyagrana, hoofdredacteur van het Indonesische regeringsgezinde zondags blad Berita MLnggoe en Tom Anwar, re dacteur van de procommunistische Bin- tang Minggoe zouden volgens A.P. don derdag gearresteerd zijn wegens open baarmaking van niet-officiële militaire berichten. Te Medan zou aan het con- jervatieve blad Soeara Andalas een ver schijningsverbod opgelegd zijn en de re dacteur Azhar Af am gearresteerd wegens een dergelijke overtreding. De Chinese Sumatra Times en New China Times zou den waarschuwingen hebben ontvangen. Het Indonesische parlement behandelt thans het Russische krediet van 380 mil joen gulden, waarover 5 februari ge stemd wordt. Suprapto, leider van de Masjoemi, bezwoer het kabinet de on zijdigheid niet be vérkopen. Nog 15 spre kers staan nog op de lijst. Het parlement sprak zijn misnoegen uit over een doodvinnis tegen vier Al gerijnse meisjes (die bommen hadden £e- De Indonesische scheepvaartvertegen woordiger te Tokio, Haznam. verklaart, dat hij bij de Japanse Worldwide Steam ship Company de 3345 bon metende Gol den Gamma heeft gecharterd. „Jonge" kerken zetten werk voort; elders mogelijkheden te over (Van een onzer redacteuren) DE ZENDING van de Gereformeerde Kerken in Nederland houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat binnen enige tijd de zendingsar beiders en de zending zich gaan terugtrekken uit de terreinen in Indonesië, Midden-Java en Soemba. Hierbij moet onmiddellijk geaegd worden, dat de zending ook nooit anders van plan geweest is dan weer te verdwijnen met achterlating van landskerken, die zelf de Evangelieverkondiging zouden voortzetten. De gebeurtenissen in Indonesië hebben rusten voor de taak, die spoedig volledig dan ook principieel niets gewijzigd in het <>P hun schouders zal komen te rusten, beleid van de zending. zy zyn wel aanlel- <Voor verdere byzonderheden zie pag. 2) ding tot verhoging van het tempo waarin de Indonesische kerken voorbereid wor den op hun algehele zelfstandigheid. Dit overnemen van de zending door d< kerken ter plaatse maakt uiteraard geen einde aan de zendingsroeping van de Ne derlandse kerken, zo zei ons ds. B. Rich ters, directeur van het Gereformeerde Zendingscentrum. De opdracht blijft de mogelijkheden om haar uit te voe Begin januari is in de jonge Afri kaanse staat Ghana de internationale zendingsconferentie gehouden, waar geweizen is op de grote mogelijkheden, die God voor de verkondiging van het Evangelie bijv. in Afrika en Zuid- Amerika geeft- De gerichtheid op het vertrek zal wat de bezetting van het zendingsveld betreft enkele veranderingen meebrengen. De Nederlandse zendingsarbeiders zullen nog r dan tot heden ingeschakeld worden in het opleidings- en vormingswerk; door opleiding in specialistische arbeid zullen zij de kerken van Java en Soemba boe- (Van een onzer verslaggevers) ÜEN DIESEL-LOKOMOTIEF van de N.S met een aanhang van 48 oliewagons op weg naar Pernis. is vanmorgen op het kruispunt Von- delingenweg—Oud-Pernisseweg bij Rotterdam ingereden op een auto bus met arbeiders van de N.V. Nie- huys en Van der Berg op weg naar hun werk. Van de 35 Inzittenden werden 23 ge wond, van wie drie zeer ernstig. Perso neel van de N.S. liep geen verwondingen op. De machinist, de heer K. Roelofs. *reeg een shock. De autobus die uit Rotterdam kwam en van de Vondelingenweg naar rechts de Oud-Pernisseweg opreed, werd op de on bewaakte overweg in de flank gegrepen door de olietrein, welke een snelheid van ongeveer 20 kilometer had. De bus werd een tachtig meter meege- ileurd. rukte en passant een transforma- wrhuisje uit de grond (waardoor in Per- ■Us de stroom uitviel) en bleef tenslotte totaal vernield dwars op de rails liggen. Slecht uitzicht De reddingsploeg van een oliemaat- «chappij begaf zich ln allerijl naar 'de Plaats van de ramp voor het helpen van de langs de spoorweg verspreid liggende gewonden Politiedeskundigen zoeken de oorzaak *»n het ongeluk in de zware mist, die in de vroege morgen het uitzicht zeer slecht maakte. Ook in Drente Ook beurde op de onbewaakte overweg tussen Gasselte en Gasselternyeveen. Van de on geveer 25 passagiers van de GADO-bus, die de dienst Assen-Stadskanaal onder houdt, werden er vier zeer ernstig ei licht gewond. Ook hier zou het ongeluk een gevolg van de dichte mist zün g< Op de onbewaakte overweg tussen OU terwijk en Boxtel werd vannacht o: kwart over twee een auto door een goe derentrein gegrepen. Ofschoon de auto geheel onder de trein raakte, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. het vrijmaken van de lijn is men tot half zes bezig geweest In Amsterdam haalde de politie morgen het lijk van de negentienjarige B. C. Marcellus op uit het water van d« Zoutkeetsgracht. De jongeman is gister avond vermoedelijk in de dichte mist U water geraakt. AUTO IN SLOOT Op de onbewaakte overweg tussen Leeu warden en Mantgum is vanmorgen nog een vierde ongeluk door de mist gebeurd Hier werd een auto, die door een trein werd gegrepen, in een sloot geworpen. De bestuurder van de auto werd alleen zijn arm gewond en is door een taxi n een Leeuwarder ziekenhuis gebracht. VERONGELUKT Vanmorgen om tien uur is de 31-jarige Gouwenaar A. H. Klomp met zijn sc< onder Moordrecht dodelijk verongelukt. Hij moet in de mist zijn geslipt op de gladde rijksweg en bij de val om leven zijn gekomen. De heer Klomp trad kort geleden in het huwelijk. Doodgereden op oversteekplaats Een bejaarde voetganger is gisteravond in de Amsterdamse Van der Pekstraai het slachtoffer geworden van een aan rijding op een met knipperbollen bevei ligde oversteekplaats. De 81-jarige heet ■T Imming stak met een andere voetgan ger de zebra over. juist op het moment dat een negentienjarige bromfietser na derde. Deze had moeten stoppen, maar reed in volle vaart op de beide voet gangers in. De heer Imming werd tegen de straat gegooid en liep ernstige hoofd wonden op. Hij overleed later ln het ziekenhuis, waarheen ook de lichtgewone bromfietser werd vervoerd. De andere voetganger kwam met de schrik vrij Post voor het Oosten verloren gegaan Tengevolge van brand in een postwagen in Oostenrijk is een gedeelte van de zich daarin bevindende Nederlandse post voor landen in de Balkan, het Nabije en Mid den-Oosten verloren gegaan, zo deeli de PTT irede. Het betreft hier drukwer ken en dergelijke en postpakketten voor Joegoslavië. Griekenland, Turkije, welk» omstreeks december zijn gepost, als mede brieven en overige corresponden tie voor Libanon, Irak en Iran, welke tussen 14 en 18 december ter post zijn bezorgd. Morgen in ons ZONDAGSBLAD QP 4 FEBRUARI zal het 25 jaar geleden zyn dat op Hr Ms De Zeven Provinciën, varend In de Indische wateren, een muitery uit brak die een schok door Nederland deed gaan. Morgen wordt het ver haal van deze muitery nog eens uitvoerig verteld. Op de voor pagina wordt bovendien geschre ven over de thans 84-jarige schrijf ster Wilma. Bert de Jong schreef op bladzij 2 een kort verhaal, gebaseerd on do watersnood van vijf iaar ze- Op Blad Zij wordt aandacht be steed aan ,,de kip" die op allerlei manderen panklaar gemaakt ka» worden. Speciale aandacht vragen wij voor het artikel van prof. dr. W C. van Unndk op de bladzij Geestelijk Leven. De schrijver gaat uitvoerig in op de waarde van de Lamsa- bij bel vertaling, waarover wij en kele weken geleden schreven. Het Cultureel Venster staat im het teken van de orgelmuziek en bovendien wordt op die pagina stilgestaan bij een tentoonstelling van beeldhouwwerken. Zaak Putten nog in onderzoek HET RAPPORT over de zaak- Putten uitgebracht door een commissie van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft enige stof doen op waaien, met name in Putten zelf, waar de rijkspolitie in haar wiek is geschoten en in officiële kringen to Den Haag. In het bewuste rapport vraagt de commissie van onderzoek zich af waarom Joke Haanschoten en haar moeder per trein naar Utrecht zijn gereisd na via de politie te Putte vernomen te hébben, dat Joke zo snel mogelijk naar de kliniek moest komen. Volgens het rapport was de rijkspolitd» in Putten gevraagd, moeder en kind on verwijld per auto naar Utrecht over te brengen. Dit wordt ten stelligste ontkend door de mannen van de rijkspolitie: pas vijf kwartier na het eerste gesprek ver zocht men vanuit Utrecht, moeder en kind Haanschoten per auto te vervoeren Maar zij waren toen al per trein onder Dit alles speelde zioh dus af op donder dag, de dag na de bewuste woensdag Maar pas vrijdagavond werden de autori teiten van voiksgezondhe: gewaar schuwd, nadat enkele leden van de kil mek voor oor-, neus- en keel heel kunde uit Utrecht in Putten het huls hadden gecontroleerd op radio-actieve straling, zonder hiervan de plaatselijke autoritei ten zelfs maar op de hoogte te stellen. De burgemeester bijvoorbeeld, werd pas om 8 uur 's avonds gewaarschuwd. Ook in justitiële kring betreurt men de mededelingen van de commissie, die zyn gedaan voordat het onderzoek door de justitie is afgesloten. Naar de directeur-generaal voor de volksgezondheid meedeelde, wordt ook door het staatstoezicht op de volksgezond heid een onderzoek ingesteld. Ambassadeur Professor Wilhelm Grewe zal volgens een bericht uit Washington worden benoemd tot Westduits ambassa deur in de Verenigde Staten. Grewe la hoofd van de politieke afdeling van het Westduitse ministerie van buitenlandse Het onderzoek van justitie en volksge zondheid staat geheel los van dat van de oommissie der medische faculteit t» Utrecht. Over de resultaten van dit laat ste onderzoek heeft prof. Muntendam slechts in de dagbladen kunnen lezen. De dienst van prof. Muntendam onder zoekt ook de reden waarom de autoriteiten vnan volksgezondheid zo laat op de hoogt» zyn gesteld. Pact van Bagdad: Militair één als N.A.V.O.-landen De landen van het Pact van Bagdad hebben gisteren aan het einde van de ministersconferentie tc Ankara de onder mijnende commumstischdtactiviteit in het Midden-Oosten veroordeeld en verklaard dat de Russische tactiek van penetratie in dit gebied valseiyk wordt voorgesteld als een „vrienschappelijke coëxistentie" Engeland. Turkije, Perzië, Irak en Pa kistan. die zich in het Pact hebben ver enigd. en de Verenigde Staten die „geïnteresseerden" door minister Dulle» waren vertegenwoordigd, verklaren een slotcommuniaué: 1. Er wordt in de landen van het Pact een gecombineerd militair planbureau opgericht, dat de kern moet zijn een eventueel verenigd commando 2. Spoedig worden gecombineerde mili taire stafoafeningen gehouden. 3. De Turkse luit.-generaal Ekrem Akalin zal voor 1958 worden benoemd directeur van het planbureau me plaatsvervanger generaal-majoor Da niel S. Campbell van de Amerikaans- luchtmacht. 4. De wetenschappelijke samenwerking wordt verder uitgebreid om de eco: mis-che ontwikkeling te bevorderen. Nieuw-Guinea kwam niet ter sprake De Japanse premier Kishi heeft gisteren te Tokio een bezoek van een half uur gebracht aan Sukarno. Volgens een Japanse woordvoerder werd hierbij geen bepaald onder werp aangeroerd, ook niet Neder lands Nieuw-Guinea- ZUIVER WOLLEN DEKENS en MODERNE WOLLEN DEKENS ONZE NORMALE WINTERCOLLECTIE HET LEIDSCHE WOLLENDEKENHUIS In het ziekenzaaltje van Budel, waar een aantal kinderen met griep in bed lag, toonde de Ko ningin gisteravond haar spe ciale belangstelling voor de negen maanden oude Willem Balmeiere. (Van een onzer verslaggeefsters) IN DE MELKWITTE MIST, die de moderne legerplaats te Budel nog meer geïsoleerd had dan dit kamp door zijn natuurlijke ligging al is, stonden gisteravond in de waterkou luitenant-kolonel J. L Maris en zijn officieren op hun pol» horloges te kijken Om 7 uur zou dc Koningin arriveren om een bezoek te brengen aan de 400 repatrianten van het Italiaanse s-s. Roma die net in de loop van de dag waren ge arriveerd. De Koningin werd echter on gehouden door de dichte mist Nauwelijks acht meter zich van achter ;t autostuur en zo arriveerde de hof- auto AA-80, welke in Eindhoven was op gewacht door een motorrijder van de le gerplaats met een half uur vertraging, omstreeks half acht, te Budel. De Konin- n haar zeer klein gevolg werden aan de ingang van de legerplaats verwelkomd door luitenant-kolonel J. L. Maris en na de wacht het geweer had gepresen teerd, begon de Koningin onmiddellijk iet de rondgang. Koningin Juliana nam eerst een kykje de Roode Kruis-afdeling waar het kinderspeelgoed, spontaan ingezameld Koningin sliep in kamp Budel door de jeugd van Leiderdorp, was opge- Daarna bezocht de Koningin het hospi taal, waar zij werd ontvangen door eerst» luitenant F. Engel, die haar ook rond leidde. In het hospitaal bood de tienjarig» Remy Stannie een bouquet rose anjer» aan. Remy was niet de enige Stannie di» in de ziekenboeg lag. Naast hem lag zijn moeder en naast hem nog een dochterti» uit het gezin Stannie. In een andere afdeling van het hospitaal bezocht de Koningin, die zich korte tijd met de zieken onderhield, enkele van de longste patiëntjes. Willem Bolmeyer van 9 maanden en de anderhalf jaar oud» Irene Karin Lopolau, die netjes rechtop in hun bedjes zaten en niet in het min»» onder de indruk waren van het hoge be zoek. In het paviljoen F 6 was bij de binnen komst van koningin Juliana de enquete- ring van pas aangekomenen nog in voll» gang. In dit paviljoen bezocht Hare Ma jesteit het gezin De Winter en sprak zij met ouden van dagen. De bejaarden beantwoordden de vragen van de Koningin zeer vrijmoedig en ver telden van hun minder aangename bele venissen in Indonesië Even werd het de bejaarde mevrouw Van Hin te machtig toen zij plotseling zei: „En zelfs uw por tret hebben we niet kunnen meenemen en het portret van uw moeder hebben z» 'n tweeën gescheurd". SLAAPOGEN Het officiële gedeelte van het bezoek, voor zover men bij de zeer persoonlijk» wijze waarop de Koningin zich van alle» op de hoogte stelde en liet voorlichten van officieel kon spreken, eindigde in pa viljoen L. Hier zag de Koningin de vier kinderen van het gezin Loupias slapen Vier bruine kindertjes van 1014, 9, 6 en 4 jaar in bonte pyamaatjes boven op de bedden. Met grote slaapogen keek de an derhalf Jaar oude Puck van het gezin Loupias vanaf de arm van zUn moeder toe. zonder er veel van te snappen. Tot slot van het bezoek gebruikte Har» Majesteit ln het officierscasino een licht souper, waarbij alle officieren en dokto ren van de vaste en de medische staf van de legerplaats, alsmede de staf van maat schappelijk werk aanwezig waren. Koningin Juliana bracht de nacht in de legerplaats door als gast van de commandant en mevrouw Maris. TIEN MENSEN zijn om het leven gekomen en tachtig gewond bij ten spoorwegongeluk in een dichte •nist, even buiten Londen. Het was de tweede keer in zeer korte tijd dat de gevaarlijke „fog" oorzaak werd van een ernstige treinramp. In december kostte het ongeluk bij Lewisham bijna honderd mensen het leven Evenals toen reed gisteravond om streeks half negen een trein vol forensen, uit Londen op weg naar de kustplaatsen van Essex, in op de ach terete wagon een stilstaande trein. De wagon werd uit de raite geworpen, verschillende andere gedeeltelijk vernield. De botsing had plaats ongeveer zestien kilometer buiten Londen, bij het Heatftiwaystation vai industriecentrum Dagenham. Verpleegsters en doktoren uit naby ge legen ziekenhuizen en tenminste acht brandweerwagens baanden zich door de ml6t een weg naar het station. Leden van het plaatselijk korps voor de bur- gerlijke verdediging werden onmiddeliyk opgeroepen om hulp te verlenen, aange zien men door de vreselijke mi6t oi Luch tvaartpionier een hartaanval is gisteren op 70- Jarige leeftyd te Stuttgart overleden de beroemde Duitse vliegtuigbouwer dr. Ernst Heinkel. Hy bouwde ln 1911 als student aan de technische hogeschool Stuttgart zyn eerste vliegtuig en ve gelukte daarmee byna. Heinkel ontwierp het eerste katapultvliegtuig en het eerst» straalvliegtuig, In 1914 werd Heinkel chef-ontwerper van een vliegtuigfabriek in Brandenburg. Hij stichtte zijn eigen onderneming in 1922. Tijdens de tweede wereldoorlog werkten in zijn zeven grote fabrieken ln totaal 50.000 man. Zij leverden dui zenden toestellen af voor de oorlogs machine van Hitier. Na de oorlog begon Heinkel ln de enige fabriek, die niet was verwoest, een kleine machinefabriek bij Zuffenhau- sen, aan de bouw van kleine motoren. Later maakte hij ook scooters en kleine driewielige auto's. Onlangs werd bekend, dat Heinkel met zyn beroemde collega Willi Messer- schmiidt zou gaan samenwerken bij het ontwerpen van nieuwe vliegtuigen voor de Westduitse luchtmacht, Heinkel bouwde al lestoesteUen met straalaan drijving. Tydens de oorlog werd Heinkel onder scheiden met de eretitel „arbeidspio- nier". In 1948 werd hij door een de nazify catiehof tot een boete veroordeeld. Maar in hoger beroep werd Heinkel ge zuiverd van de beschuldiging, dat hU een volgeling van de nazi's zou zijn geweest, Nasser reeds in februari leider eenheidsstaat Syrië en Egypte zijn het volgens berichten uü Damascus eens ge worden over een aantal overgangs maatregelen om te komen tot de installatie van hun eerste centrale regering voor de „Arabische een heidsstaat' onder de Egyptische president Nasser. Het plan is deze regering *eeds voor twintig februari Tot de maatregelen behoren een volks stemming in beide landen over een ty- delijke grondwet voor de nieuwe staat met gelijktijdige verkiezing van de enige kandidaat voor het presidentschap: Nas- De volksstemming moet dus vóór de twintigste februari plaats hebben. Een gemeenschappelijk voorlopig parle- vent zal bestaan uit elementen van de vee bestaande parlementen. De Syrisch» president Koewatly zal zich naar Kairo begeven om de maatregelen voor de laat- te maal me-t Nasser te bespreken. Derde Spoetnik? De New York Times schrijft over be trouwbare berichten te beschikken, vol gens welke Rusland binnen een paar da gen zyn derde Spoetnik zal lanceren Het is niet uitgesloten dat dit reeds bin nen 24 uur gebeurt. De Russen zouden thans voorbereidingen treffen voor hel afvuren van een enorme raket, om daar- hun derde kunstmaan d» ruimte in t« slingeren. gelijk de omvang van de ramp kon schat ten. Spoedig arriveerde echter een tien tal politieauto's, Met fakkels lidhtten d» politiemannen de redders bij, langs d« spoorbaan en de geheel vernielde wagon. De reizigere die niet te ernstig waren gewond werden door agenten met fak kels begeleid naar het station. De toe stand van verschillende gewonden is kri tiek. Londen Is deze winter tweemast gehuld geweest In een zware mist. Het zicht in de omgeving van de hoofdstad was nul en duizenden automobilisten besloten dan ook hun wagens aan de kant van de weg te parkeren en daar de nacht door t« brengen. Frankrijk wapent zich tegen radioactiviteit In Frankrijk zal een uitgebreid alarm systeem worden gebouwd voor het door geven van waarschuwingen voor onge bruikelijke hoeveelheden radioactieve straling. Alle brandweerkazernes en politiepos ten zullen, worden uitgerust met appara ten, die in staat zijn een signaal te geven wanneer de lucht een bepaalde concen tratie radioactiviteit heeft bereikt In d» naaste toekomst zullen in het land vier duizend van deze apparaten worden ge plaatst. Afet de Scandinavië-expres zijn gis teren de drie toepens spionape uitge wezen Russen met hun echtgenoten en kinderen uit Nederland vertrokken. Gul lachend poseerden zij voor de fotograaf. Van bewaking of geleide was geen sprake. Van links naar rechts Tsjernov. adjunct-militair en lucht machtattaché; Zen in, adjunct-marine attaché en Soechatsjov, tolk. 0t-i* GB°E' WEERBERICHT RUSTIC WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Op vele plaatsen mist en slechts enkele verspreide opklaringen. Weinig wind cn on£eveer dezelfde tempe- onder 17.27 1 Maan op 14.34 uur. onder 05.43 i Op 4 februari volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1