JMeutue £ciïisrl)c (fouraitt maar Werkloosheid stijgt minder snel Medici in de zaak-Putten is verwijten niets te Staatssecretarissen in een korte broek... Topconferentie in mei of juni Geen Tsjechische wapens voor Indonesië Jongen van negentien na tien moorden gevat Samenloop van omstandigheden Westelijke dan de hulp groter Russische jj DONDERDAG 30 JANUARI 1958 BUREAUS Steenslraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11173 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. i. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhttstifb is abeMeuen myn pert in tegpenspoct" Groothertogin zoekt bruidstoilet ZIE PAGINA 5 Schatting voor eind januari: 130.000—140.000 K Morgen een bigde dag: H.K.H. prinses Beatrix hoopt haar twin tigste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan deze nieuwe opname van hoffolograaf Mey- boom. De goede wensen van het Nederlandse volk vergezellen onze kroonprinses ook voor de grote reis die zU daags na haar verjaar dag hoopt te beginnen. Het programma van dit bezoek dat de prinses van 2 februari tot 3 maart aan de Ned. Antillen cn Suriname brengt, is voornamelijk als volgt samengesteld: zondag na aankomst op Curapao begroeting door de bevolking van Willemstad. In de'volgende dagen ontvangst ten gouvernementshuizc, rondrit door Willemstad, bezoek aan de gebou wen der Staten en de kantoren der ministers in het Fort Amsterdam, gevolgd door een receptie, aange boden door de regering der Ned. Antillen. rondritten 'over het eiland,, vlootschouw op het Spaan se Water, barbecue door de rege ring, boottocht door de haven, in- dustriebezoek cn sportmanifesta ties door jeugdverenigingen. Op 7 en 8 februari wordt Bo naire bezocht. Het bezoek begint er met feestelijke betogingen en sportmanifestaties in het stadion. Voorts opent de Prinses daar een huishoudschool, worden haar zang en bloemenhuldes gebracht en be zoekt zü het hotelplan en indus trieën. Op 12 februari gaat prinses Bea trix naar St. Maarten, de dag daarop naar Saba, 14 februari naar St. Eustatius en daarna terug naar Willemstad. Maandag 17 februari vliegt zg naar Suriname, waar zg de vol gende dag, op de verjaardag van haar zusje Marijke, ecu défilé af neemt van troepenmacht en politie en een krans legt bjj het monu ment voor de gevallenen. Voorts Is er een ontvangst door minister raad en Staten en wordt een be zoek gebracht aan hei jeugdcen trum der Evangelische Broederge meente, het centrum der r.k. mis sie te Zorg en Hoop, een museum, een internaat, een crèche cn het gouvernementshuis, waar een re ceptie wordt gegeven. De volgende dagen worden besteed aan bezoe ken aan ondernemingen, fabrie ken, kindertehuizen, mijnen, pol- derwerken, een weeshuis, een sy nagoge en een nieuwe moskee. Op deze tochten zal de Prinses „Gran- mans" en „Kapiteins" ontmoeten en dansdemonstratics door Java nen, Bosnegers, Indianen en Hln- dostaners bijwonen. De Prinses zal voorts een goede Indruk gegeven worden van de nieuwe projecten als het Broko- pondoplan, en het tienjarenplan. Ook zal zij de troepenmacht een nieuw vaandel uitreiken. Op 3 maart keert zg naar Nederland Rijksgoedkeuring voor bouw van RAI-lial komt binnenkort Het ziet er naar uit, dat binnenkort tijksgoedkeuring zal worden verleend de bouw van een tentoonstellings ruimte met restaurant, een onderdeel van kt omvangrijke R.A.I.-complex, dat zal v*rrijzen aan het Amsterdamse Wester- ■cheldeplein. Deze eerste fase zal f 23 Wijoen vergen. Koningin Juliana en prins ljernhard kbben goedgevonden, dat de twee in be falling zijnde schepen van de Oranjelijn K-V. in Rotterdam, naar de prinsessen Margriet worden genoemd. (Van onze sociaal-economische redactie) HOEWEL het thans nog niet mogelijk is reeds exacte cijfers te geven over het verloop van de werkloosheid in januari, kan toch uit ver schillende cijfers gedistilleerd worden dat er na december nog een c zienlijke stijging is geweest. In kringen van de organisaties, betrokken bij de bedrijfstakken die het meest werkloosheidsgevoélig zijn, was men ge neigd een cijfer te verwachten van ten minste 130-000. Het kan echter ook nog 135-000 a 140-000 blijken te zijn. Op 18 januari waren er in de bouw vakken 28.000 werklozen geregis treerd. In de week van 18 tot 25 ja nuari is hierin niet veel verandering gekomen omdat tijdens het vorstver let het aantal ontslagen veel minder is geweest. Het werkloosheidscijfer in de bouwvakken zal de laatste week van januari nog wel wat zijn uitge lopen, zodat een cijfer van 30-000 per 31 januari mogelijk is. Eind november werden voor de bouw vakken 13.130 gevallen gemeld en eind december 22.237. Dat men de snelle stij ging van het werkloosheidscijfer in de bouwvakken lijkt gehad te hebben, zou kunnen blijken uit de volgende cijfers Per 4 januari jl. bedroeg het aantal werk lozen 25.600, dus bijna 3500 meer dan eind december (28 december). Wanneer nu voor 18 januari een cijfer wordt opgegeven van 28.000, dat zich in de daaropvolgende week heeft gehandhaafd, ziet men, dat de stijging in de eerste week van januari groter is geweest dan in de drie volgen de weken samen. Voor do metaalindustrie schat men het aantal werklozen per eind ja nuari ten minste op 8000. Daarnaast moet Prof. Diepenhorst stelt voor: Maar minister Drees voelt nog steeds niets voor het ambtskostuum (Van onze parlementaire redacteur) DE SENATOREN Molenaar (lib.) en Diepenhorst (a.r.) hebben zich gis teren uitgesproken voor-het dragen van ambtskostuums door minis ters op Prinsjesdag. Is het progressief zich vast te klampen aan een beslis sing, die in 1945 in een tijd van schaarste is genomen? De praktische bezwaren moeten toch op te lossen zijn. Onze minister Klompé is „een des kundige van bijkans onfeilbare smaak'', aldus de heer Diepenhorst. Zij zal prachtige kleurencombinaties weten te vinden, variërend naar gelang de politieke voorkeur van zacht-rose tot oud-blauw. Ook voor de staatssecretarissen zal nog wel een ambtskostuum te ontwerpen zijn. „Mis schien is het wat simpel, maar kunnen zij niet het ministerskostuum met korte broek dragen?", zo vroeg de a.r. senator. De be stedingsbeperking behoeft bij dit alles geen rol te spelen, want er zijn bewinds lieden, die het mnisteriële ambtskostuum over meer dan 12 jaar kunnen afschrijven. In ernst meende de heer Diepenhorst dat men ook wel eens te democratisch kan zijn. En dan wordt men burgelijk. Het kabinet zal dus aandacht moeten besteden aan de stijl. De natie heeft daar recht op. Prinses Irene gaat Spaans studeren Ingaande het nieuwe studiejaar zaii prinses Irene Spaans gaan studeren iz> Utrecht. Zij zal de colleges van prof. dr C. F. A. van Dam aan het Spaans-Ibero- Amerikaams instituut gaan volgen, na een jaar Frans te hebben gestudeerd in Lau sanne. Prof. Van Dam is hoogleraar directeur van dart instituut. Hij mag zich tot de bevriende relaties van prins Bern hard rekenen, die ook Spaans van hem heeft geleerd. Het is nog niet bekend of prinses Iran# in Utrecht zal gaan wonen of op he* paleis Soestdijk bij haar ouders zaïl ia- Met dit laatste was prof. Molenaar het volledig eens. Maar minister Drees voelde er niets voor. Hij onthulde dat minister Klompé nog wel bereid zou zijn 'n ambts kostuum voor vrouwelijke ministers te ont werpen. Nodig vond de minister-president dit niet. Men kijkt op Prinsjesdag het Koninklijk Huis en de hofdignita- rissen, maar men bekommert zich niet om ministers, of zij nu wel of niet een steek dragen. Deze zaak was niet in 't kabinet geweest. De meningen zullen daar wel verdeeld zijn, zo dacht minister Drees En hij adviseerde de Kamer nog maar een paar jaar vol te houden; misschien dat zij dan succes heeft. Maar over een paar jaar is minister Drees verdwenen. Het is wel duidelijk, dat hij geen zin meer heeft om zich in dit ambtskostuum te vertonen nog in aanmerking genomen worden, dat de bedrijven voor de werkgelegenheids- moeilijkheden zoveel mogelijk een oplos sing zoeken in de richting van werktijd verkorting. Volgens een opgave van hel Gemeenschappelijk Administratie Kan toor te Amsterdam lopen er op hert ogen blik alleen al „in de mertaal" meer dan 10.000 aanvragen voor verkorting van de arbeidstijd. Het aantal werklozen in de metaalsec tor bedroeg per eind november 3000 en per eind december 6500. Zou men op het voorlopige cijfer van 8000 mogen afgaan, dan geeft dus ook de gang van zaken in de metaalbedrijven over de maand ja nuari. afgezien dan van de verkorte werk tijden. een Iets gunstiger beeld te zien- Meer premie gevraagd voor woningbouw Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van bouwondernemers is van deel, dat het op de weg van de overheid ligt om op korte termijn de premiebe. schikking woningbouw 1957 te wijzigen en wel in die zin. dat de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw wordt aangepast aan de situatie op de kapitaal markt, evenals dat voor de woningwet- bouw is gebeurd, wat neerkomt op een overbrugging van het renteverschil. Hier door kan worden bereikt, dat het parti culier initiatief kan voldoen aan de ge stelde verwachting van een jaarlUks* wonlngproduktie van 40.000 woningen. Het 18-jarige New Yorkse foto model Millie Perkinsdie de rol van Anne Frank gaat spelen in de nieuwe film „Het dagboek van Anne Frank". Zij is zoals ge meld gekozen uit 10-000 kan didaten voor deze rol. Naast Millie Perkins een collectie foto's van haar, aan de hand waarvan de filmmaatschappij mede tot het besluit kwam. Grote Drie bereid Zowel de conservatieve Daily Mail als de Daily Herald, die' de Labour- partij is toegedaan, meldden van daag, dat de westelijke Grote Drie besloten hebben het Russische voor stel van een topconferentie te aan vaarden en dat deze conferentie i» mei of juni te Genève zal Dlaats heb ben. De Britse regering zou erin geslaagd zijn Washington en vooral minister Dulles te overtuigen van het nut van zulk een bespreking. Via diplomatieke kanalen zou de agenda worden opgesteld, waarvoor wel enige weken nodig zijn De New York Times heeft inmiddels de tekst gepubliceerd van een rede van Kroesjtsjef. die vorige week te Minsk werd uitgesproken. Hierin stelt de Rus sische partijsecretaris als voorwaarde voor het slagen van de topconferentie, dat de status quo in Oost-Europa door het westen aanvaard wordt. De Waarheid ook verboden Een Indonesische communistisch parle mentslid heeft verzocht het verbod van invoer van Nederlandse dagbladen, waar onder De Waarheid, in te trekken, omdat De Waarheid de belangen van Indonesië verdedigt. Handel met Nederland toch voordeliger voor Praag.... DE TSJECHOSLOWAAKSE PREMIER, Siroky, heeft op een persconfe rentie in Djakarta verklaard met zijn Indonesische collega Djuanda te zijn overeengekomen, dat Tsjechoslowakije grondstoffen uit Indonesië zal kopen en machinerieën en technisch materiaal zal leveren. Een gezamenlijke Tsjechisch-Indonesische commissie zal worden ingesteld om de economische, technische en culturele betrekkingen tussen beide landen te bestuderen. Siroky zeide, dat Indonesië krachtens een in 1956 gesloten kredietovereenkomst uitrusting voor zijn economische ontwikkeling kan kopen. Indonesië had Tsjechoslowakjje niet om wapens verzocht, zeide Siroky. De be reidheid tot levering van wapens kan be staan, als Indonesië erom vraagt, voegde h(j eraan toe. Op een vraag van een Indonesisch jour nalist of Tsjechoslowakjje ter ondersteu ning van Indonesiës aanspraken op Ne derlands Nieuw-Guinea de handelsbe trekkingen met Nederland aantast, omdat zeide Siroky, dat dit geschil niet de be trekkingen met Ncdcrlan daantast, omdi de Nederlandse openbare mening In hoofdzaak „de nutteloosheid van v zetting der overheersing" zou erkennen en omdat de Nederlands-Tsjechische han delsbetrekkingen van wederzijds belang zUn. Sikory uitte de beschuldiging, dat „Ame- riakanse stemmen" de afscheidingsbe wegingen in Indonesië steunen. Hij wilde niet precies zeggen, wat hij daarmede Meisje van veertien beleefde alles mee T^A EEN WILDE JACHT Is de politie in de Amerikaanse staat Wyoming gisteren In geslaagd een jongeman v 19 jaar te arresteren, die sedert maandag negen volwassenen en een tweejarig kind heeft vermoord. Hij was in gezelschap van een 14-jarig vriendinnetje, van wie wordt vermoed, dat zU tegen wil en dank bij de moorden betrokken is geweest. Charles Starkweather bedreef - z moorden in de naburige staat Nebraska. Zijn eerste slachtoffers waren de moeder' en de stiefvader van zijn vriendin Caril Fugate. Hij schoot deze mensen dood. Het tweejarig zusje van Oaril werd doodge slagen. Daarna vergreep Starkweather zich de levens van een 70-jarige boer en jong paartje, de 17-jarige Robert Jensen en diens 16-Jarig meisje Carol King. De volgende drie slachtoffers warer echtpaar Ward en hun dienstmeisje, die alle drie werden doodgeschoten. De 47- jarige Ward was directeur van de Capital Steel and Britdge Company. De plv. politiechef van Douglas in de de staat Wyoming, Romer, ontdekte toe- toevallig de moordenaar, toen deze langs de weg met iemand om een geweer aan het vechten was. Het meisje 6prong In de auto van de politieman en riep. dat Oharles haar wilde vermoorden. Zij ver keerde lm overspannen toestand. Later vond men in een auto nog een vermoor de man. Er volgde een dolle jacht op de inmid dels gevluchte jongeman, waarbij snel heden van 165 km per uur werden ge reden. Ten slotte, na een vuurgevecht, viel de moordenaar zijn achtervolgers in handen. Hij was slechts licht gewond. Zijn wapen, een revolver, was leeg. Charles Starkweather, een jongeman van 1.60 meter, met rood haar en groene ogen, is nooit eerder met de politie in aanraking geweest, behalve wegens ver keersovertredingen. Volgens zijn vader heeft hij enkele jaren geleden een hout- sjyiinter in het voorhoofd gehad. bedoelde. Ook zeide hij, dat Nederland getracht heeft zich te verzekeren van de steun van de Noordatlentisohe Verdrags organisatie en dat Amerika zijn wil wenst op te leggen aan de landen van het Na bije- en het Midden-Oosten, door middel van de Eisenhowerleer. In een gezamenlijke verklaring hebben Siroky en Djuanda aandrongen op toe lating van Rood China tot de Verenigde Naties, een topconferentie en reorganisa tie van de Ontwapeningscommissies der V.N., voorts op een spoedig verbod van het gebruik van kernwapens en een pro- duktieverbod voor alle wapens van mas savernietiging, onder doeltreffend inter nationaal toezicht Poolse zeelieden Volgens het blad Trybuna te Warschau is een Poolse scheepvaartdelegatie naar Indonesië vertrokken om te spreken over de arbeidsvoorwaarden voor veertig scheepsofficieren, werktuigkundigen en varend personeel. Te Warschau voert een Indonesische handelsdelegatie bespre kingen. Bij zijn jongste bezoek aan Bangkok heeft Sukarno de koning van Thailand uitgenodigd tot een bezoek aan Indonesië. Sukarno en de Thailandse autoriteiten waren het er overeena. dat het vraagstuk van Nieuw-Guinea vreedzaam moet wor den opgelost Om vijf jaar viering van bevrijding (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdediging van de begroting van algemene zaken heeft minister Drees gis termiddag in de Eerste Kamer verklaard geen bezwaar tegen te hebben dat de bevrijdingsdag eens in de vijf jaar wordt gevierd. De heer Molenaar (lib.) had er bezwaren tegen dat de regering dit vraag stuk nu weer op de helling had gezet Minister-president Drees wees echter op de oppositie in de Tweede Kamer en van verschillende organisaties. Namen6 de a.r.- fractie zei prof. Rip, tegen dit compromis geen bezwaar te hebben. Liever had deze fractie onverkort vastgehouden aan de viering van Koninginnedag, maar tegen lustrumviering van onze bevrijdings dag wilde hij toch geen bezwaar inbren gen. Vallende boomtak. De 59-jarige land bouwer K. Kuiper te Dalen (Dr.) werd gisteren dodelijk getroffen door een val lende boomtak. Hij stond te kijken naar het kappen van een zware eikeboom, ter wijl hij voor het gevaar daarvan gewaar- schuwd was. TTET ONGELUK met de radiumnaald, waarmee het Puttense meisje AA Joke Haanschoten werd bestraald, is te wijten aan een toevallige samenloop van omstandigheden. De behandelende geneesheren hebben geen fouten gemaakt. Tegen hen zullen daarom geen disciplinaire maat regelen worden genomen. Tot deze conclusie kwam de commissie, ingesteld door het college van curatoren de Rijksuniversiteit te Utrecht, In verband met de geruchtmakende besmet ting met radio-activiteit van het gezin Haanschoten. nadat het vijfjarige doch tertje Joke uit Utrecht was thuisgekomen met de afgebroken kop van een radium- Voortaan zal echter professor dr. R. H. de Waard, hoogleraar in de stralenleer. verantwoordelijk zijn voor hert radium en de radio-actieve sloffen in de univer siteitskliniek. Hij zal ook beslissen over hert bewaren van en de behandeling met radio-actieve stoffen. De toedracht Over de toedracht van de „zaak-Put ten" rapporteert de commissie o.m., dat de arts L. A. na overleg met en in op dracht van prof. dr. A. A. J. van Eg- mond, hoogleraar in de neus-, keel- en oorheelkunde, het kind op woensdag 15 januari met radium behandelde. Deze therapie wordrt volgens de commissie de laatste tijd niet veel meer toegepast. De arts A. is de oudste assistent op de afdeling neus-, keel- en oorheelkunde van het Stads- en Academisch ziekenhuis. Hij zal binnenkort zijn stage voltooien en in het specialistenreglster worden In geschreven. De commissie acht hem volkomen ca pabel om de radiumnaald in de neusholte van een patiënt te brengen. Hij heeft op die bewuste woensdagmorgen Joke en haar vader in een apart kamertje gezet, waarna hij de naald, die ongeveer 15 cm lang is cn een radlumkop had van 2 cm In de linkerncusholte voerde. De arts stelde daarbij een wekkertje af op acht minuten en toen dat afliep, bracht hij de naald van de linker in de rechterneusholte van het kind. Opnieuw werd het wekkertje op acht minuten ge steld. Toen het wekkertje na de tweede pe riode van acht minuten afliep, was de heer A. niet in de buurt van het ka mertje. De arts D. M. heeft toen de naald verwijderd en volgens voorschrift in een loden koker met desinfecterende vloei stof opgeborgen. Uit het onderzoek Is komen vast te staan, dat de arts M. nooit eerder een dergelijke radiumnaald had gezien. HU heeft niet gecontroleerd of er Iets aan die naald ontbrak en daarvoor was ook geen enkele aanleiding, meent de com missie. Nooit eerder is namelijk de radium- kop van een naald afgebroken en ook in de internationale medische litera tuur ls hiervan nooit melding ge maakt. Bovendien scheen de naald zo solide, dat de gedachte aan een mo gelijke breuk bij niemand is opge komen. De andere ochtend heeft de chef de clinique, dr. De Wit, zuiver toevallig de radiumkop gemist toen hij de voorraad in de kliniek controleerde. De gehele dag is naar het vermiste voorwerp gezocht cn zoals bekend werd Joke Haanschoten ijlings naar Utrecht ontboden. waar bleek, dat zij de vermiste kop niert meer bij zich had. Vrijdagmiddag hebben de artsen hun speurtocht in Putten voortgezet en daar vonden zij de radio-actieve kachel De eindconclusie luidt, dat het gebeur de het gevolg is van een samenloop van omstandigheden. Geen van belde artsen is tekort geschoten en hen treft dan ook geen verwijt. Conferentie te Ankara TYE Amerikaanse minister van buiten- landse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren de landen van het Pact van Bag dad tien miljoen dollar beloofd voor d> aanleg van de communicatiemiddelen tus sen de landen onderling. Verder hebbel Engeland en Amerika op de laatste dag van de conferentie In Ankara verzekerd, dat zU hun partners in het Midden-Oos- nlet in de steek zullen laten, wan de fondsen voor de ontwikkeling va landen uitgeput raken. Foster Dulles heeft de Bagdad-landen r nog op gewezen, dat de hulp van d< vrije wereld aan de landen van het Mid- Huurverhoging in de vrije sector Het Tweede-Kamerlnd J. Bommer (soc.) heeft de minister van volkshuisvesting bouwnijverheid om. de volgend* schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dart ten aanzien van in de g. vrije sector gebouwde woningen in de afgelopen maanden huurverhoiglngeD hebben plaatsgevonden, die de voor d< andere na-oorlogse woningen voorge schreven huurverhogingen te bovtu lan? Is de minister bereid waar mogelijk te bevorderen, dart t.a.v. de huurverhoging in de vrije sector gebouwde woningen overeenkomstig beleid als voor dr overige na-oorlogse woningen wordrt go- Kamerlid stelt vragen over ontsnappingen Mr. C. Berkouwer (lib.), lid van da Tweede Kamer, heeft de minister van justitie vragen gesteld naar aanleiding de ontsnapping van drie gedetineer den uit het huis van bewaring in Am sterdam. Onder meer vraagt hij of de bewaking niet ernstig tekort is geschoten of het gebouw waarin het huis van bewaring is gevestigd, wel geschikt is. den-Oosten in feite veel groter ls dan de hulp van de Sowjetunie. De lage rente voet, die de Russen berekenen ls meer schijn dan werkelijkheid, omdat zij de prijzen van de goederen kunstmatig vast stellen. Parlement ontbonden in Venezuela Het parlement van Venezuela is bij de creet van de regeringsjunta ontbonden. Inmiddels hebben Engeland en Argentinië de nieuwe regering van Venezuela er kend. De diplomatieke betrekkingen tus sen Argentinië en Venezuela werden ver leden jaar verbroken, daar Perón asiel had gevonden im Caracas. Egypte krijgt ook Russische hulp Egypte cn de Sowjetunie hebben gis teren te Moskou ln tegenwoordigheid van premier Hoclganln cn Kroesjtsjef een overeenkomst voor economische samen werking ondertekend. Rusland zal de Egyptische bronnen en de industrie helpen ontwikkelen, terwijl tevens een lening op lange termijn ia aangeboden. Egypte zal in katoen en har- de valuta betalen. Russische technici zul- Egypte gaan om installaties ia gereedheid te brengen en leiding in da fabrieken te geven. Egypte is na Syrië he» tweede land dat op deze wijze Russische hulp krijgt. RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Op vele plaatsen mist, maar ook hier en daar pa opklaringen. Overwegend ZZT door weer. Weinig wind. On- 5 geveer dezelfde temperatu ren. (Opgemaakt om 11.15 uA ZON EN MAAN Vrijdag 31 jan. Zon op 08.23 uur, onder 17.25 uur; Maan op 13.34 uur, onder 04 40

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1