Bij de Leidse Hout komt wijls met veel gebouwen Classis Leiden van Herv. Kerk over vrouw in ambt In! Scholen in centrum in keurslijf Voor meisjes-H.B.S. en ..Mathesis"' plan ver in voorbereiding Stemming wees verschillen aan, maar broederlijke sfeer werd niet verstoord MEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 23 JANUARI 1958 andat ij m dat inji liplon ■n Ca een et fezut pro/fi dit tooo: el gm ng in egeert devotr vii eaus 01 preid ge-kv b« lijk ia wit jpagu zijn", mg h geti riii SlrJ-^ m** 1- i,M -4? jg&jPlBfefl^Ji ER MOETEN IN LEIDEN nog zoveel openbare en bijzondere gebouwe worden gezet, dat de stedelijke planologen zich genoodzaakt hebben gezien, daar voor een hele wijk te reserveren. In die wijk staan weliswaar al heel wat woningen, maar het aantal woningen dat er nog bij komt, is niet groot. Bedoeld wordt het Leidse-Hout-kwartier, dat wordt begrensd door de Rijnsburgerweg (op de tekening aangeduid met de letter A), de Houtlaan (C), het Maredijkje (E) en de spoorbaan (D). AGENDA VOOR LEIDEN Donderd&r Den Burcht, 8 uur: filmavond reis bureau Llssone-Lindemann. Schouwburg, 8 uur: schoolavond chris telijke lyceïstenvereniging Leiden. Gehoorzaal, 8 uur: K en O., Residentie orkest. soliste: Elise Cserfalvt. viool Tierk, 8 uur: Ned. Reisvereniging afd. Leiden. Vrijdag Schouwburg. 8 uur: K. en O., opvoe ring van „Grote Hanzen en Kale Halzen" door toneelgroep Theater Herengracht 34, 8 uur: Leidse Smal film-Liga, jaarvergadering. Academiegebouw, 4 uur: Inauguratie dr. P. J. G. A Hendrlx. Zaterdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond toneelvereniging ..Tot Ieders Genoegen" Universiteitsgebouw: voorlichtingsdag. Den Burcht, 8 uur: ..Ons Grunneger- laand" Nijjoarsveziede Bellevue Steenstraat: postdulventen- toonstelhng van „De bonte Duif' Schouwburg, 8 uur: K. en O.. „Grote Hanzen en Kale Halzen" door toneel groep Theater. Kleine zaal gehoorzaal, 8 uur: bijeen komst afdeling Leiden stichting ,.d' Op rechte amateur". Leeszaal Instituut Kern, Eerste Binnen vestgracht 33, 11 uur: aanbieding van 400 Sanskrit-boeken namens regering van India'. Stadsgehoorzaal 8 uur: propaganda- feestavond Vereniging tot behartiging »r t.b.c.-patiënten in Nederland. Muziekschool Toonkunst 3.30 uur: open bare les voor iets gevorderden. gst geest: Zaal achter Geref. kerk Mauritslaan, 6.30 uur. ds. Cabanls zijn geboortestreek De Cevennen. Volkenkunde: Volk Promoties in leiden LEIDEN, 23 januari. Rijksuniversiteit O romoveerd tot doctor in de wis- en natuurkum p proefschrift setitel „Circular polarization set W J Huiskamp, geboren te Winterswijk i De t i Haeften. geboren pefschrift getiteld te Medembifk i romotae geschiedde i Chr. Historische vrouwen bijeen Geen enkel gebrek aan de torenflat Kanaalweg IN CENTRAL vergaderde gisteravond de Christelijk-Historische Vrou wengroep onder voorzitterschap van mevrouw N. Kuiper-Hazewindus. De heer B. J. Huurman sprak op deze bijeenkomst over de woningbouw in het algemeen en vertelde de huisvrouwen interessante bijzonderheden over de torenflat aan de Kanaalweg. Eerst vertelde de heer Huurman hoe men tot de bouw van een dergelijke flat is gekomen. Voor de oorlog kende Leiden alleen „vrije" woningen, die bestonden uit een boven- en beneden verdieping. Dit was een architectonische achteruitgang vergeleken met de oude huizen aan het Rapenburg met gevels, die alle iets persoonlijks hadden. In de Da Costastraat kende men toen reeds enkele portiekwoningen met een open trap. Deze waren gebouwd naar het systeem van flatwoning. Toen prefereer de men echter de vrije woning; het was moeilijk de bovenhuizen kwijt te raken Men wilde vrij zijn. Toch kwamen men sen tot de ontdekking dat zo'n boven- Na de oorlog zocht men naar een ander systeem van bouwen. Er moest ruimte komen voor brede verkeerswegen, voor recreatie-gelegenheden en stadsgroen: de oplossing van het woonprobleem moest dus in de hoogte worden gezocht, en wel in de bouw van flats met drie of vier verdiepingen. Bij de vijfde verdie ping is de aanwezigheid van een lift ver plicht. Maar hiermee gaat een stijging van de prijs gepaard, zodat de flats geen grotere afmetingen dan vier verdiepin gen kregen. Ideaal Ideaal Nog steeds worden de bouwwerken uit vroeger jaren bewonderd. Ze staan ook vandaag nog de mens als architectonisch ideaal voor ogen. De torenflat werd gebouwd met de bedoeling, er een bouwwerk, dat typisch voor onze t(Jd is. van tc maken Spreker waarschuwde ervoor, dat het bewonen van een flat veel gemeen schapszin en veel verdraagzaamheid vraagt. De bewoners en hij dacht hier bij vooral aan de huisvrouw hebben veel minder werk, aangezien alle ver trekken zich gelijkvloers bevinden en zU dus geen trappen meer behoeven te KANTOOR BENODIGDHEDEN t>emmenie Haarlemmerstraat 169 mod te dri leime Op de hoek van de Houtlaan en de Ma- rtdijk komt het nieuwe diaconessenhuis (B) Met de bouw van dit ziekenhuis zal .jU binnen afzienbare tijd worden begonnen. v De financiering is rond, nu de Stichting medewerking van de gemeente Leiden en de omliggende gemeenten heeft ontvangen. Men streeft ernaar, over enkele maanden de spade in de grond te kunnen steken. Binnenkort hopen wij over het ziekenhuis en de bouw daarvan nadere mededelingen te doen. Op de tekening is ook te zien, dat het gebouw geheel in het groen komt 'l liggen. Langs het Maredijkje is een terrein ge preserveerd voor de nieuwe gemeentelijke 1 H.B.S. voor meisjes, die uit het gebouw de Garenmarkt is gegroeid (H). Ach ter deze H.B.S., aan de Poelgeestwetering komt het Sint-Agnes-lyceum (I). !n het verlengde van de bestaande be- ine D touwlng aan de Houtlaan is ruimte s' «en openbare school (N) en daarachter, aan het verlengde van de Kagerstraat, hebben de ontwerpers het nieuwe gebouw van „Mathesis" een plaats gegeven, leduid met een O. Daar kunnen ook nog veertien middenstandswoningen worden gebouwd. Drie flatgebouwen G stelt het christelijk lyceum Kagerstraat voor. Dat is te klein en krijgt grote nieuwe vleugel in de richting de Poelgeestwetering Men ziet bij G nog een losstaande uitbreiding |dit lyceum. Op de hoek van de Kager- 'haat en de Van Zwietenstraat is plaats oor een sportveld. Tussen de Boerhaavelaan en de Mariën- Poelstraat (J) wordt de „universitaire woonwijk" gebouwd; met de uitvoering la ■wn al begonnen. Tussen deze wijk Maredijk is nog 'n stuk grond °P een r.k. school voor buitengewoon lager onderwijs voor jongens zal worden ge stouwd (P). Tegenover deze school, aan de Boer- Itoavelaan, bij het spoorwegviaduct "Ie Maredijk heeft de lagere landbouw school van do heer Duursma, die nu li ondergebracht in het schoolgebouw de Oude Vest, een plaats gekregen. De kleine uitbouw op de voorgrond is het handenarbeidlokaal, waarmee deze school Wordt toegerust. Loodrecht op de spoorbaan zijn het verlengde van de Boerhaavelaan drie flatgebouwen geprojecteerd, wllen in totaal ongeveer 105 gen in komen. De gemeente heeft deze loodrecht-bebouwing toegepast het gezicht van de treinreizigers op deze wijk. Met de Ned. Spoorwegen worden nog onderhandelingen daar over gevoerd. Op de tekening ziet men deze flatwoningen K stelt de uitbreiding katholieke ambachtsschool d» overkant van de Boerhaavelaan ligt. U de tramremise. Landbouwschool gemeente trekt zich terug Naar wij vernemen, heeft de gemeente toiden zich wat betreft de bouw va 'Itre landbouwschool, op de hoek dt Boerhaavelaan en de Maredijk, terug lokken. De school zal worden gebouwd onder auspiciën van de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Met de bouw kan nog niet worden begonnen, omdat nog steeds onderhandelingen over de fi ciering worden gevoerd en vergunning van het departement van landbouw i de bouw nodig Is. De financiering stuit op moeilijkheden. Het rijk zal de school subsidiëren als de nijverheidsscholen, maar rente en aflos sing kunnen pas worden gegarandeerd als de Hollandse Maatschappij erin slaagt, geld tegen procent te lenen. Intussen heeft de Hollandse Maatschappij optie op het terrein gevraagd, want men wil na alle hindernissen nog eens niet de ki lopen, dat de grond aan anderen wo overgedaan. De landbouwschool heeft op het ogen blik vijftig leerlingen, uit Leiden en verr» omgeving. De vernieuwing van dit onder wijs, waarmee men ook in Leiden al enig« tijd doende is, heeft meegebracht, dat over meer ruimte dan voorheen moet wor den beschikt. In september wordt een nieuw leerplan Ingevoerd en hoe dat dan met de ruimte moet, is de heer Duursma. het hoofd van de school, nog niet duide lijk. De kring Rijnland van de Hollandse Maatschappij heeft reeds bij het grote be stuur van Zuid-Holland en Noordholland in Den Haag gereclameerd ln verband met de situatie, waarin dit onderwijs in Leiden zich op het ogenblik bevindt. Men heeft de toestand als onwaardig gekenschetst. De suggestie is gedaan, naar een ander bestaand gebouw Ln Leiden te zoeken, dat de school op betere wijze kan huisvesten. Of dit vrucht zal hebben, is nog niet te zeggen. 'Dit Jaar bestaat het landbouwonderwijs in Leiden tien jaar. In het oorspronkelijke plan voor de nieuwbouw is weinig verandering geko men. Het handvaardigheidslokaal is ge handhaafd. Alleen is het woonhuis voor het hoofd vervallen; dat wordt in Den Haag blijkbaar als een luxe beschouwd. „Mathesis" heeft grond nog niet in eigendom Met betrekking tot het nieuwe „Mathe sis" vernamen wij, dat het bestuur reeds een architect heeft aangezocht voorlopig ontwerp te maken. Het is het architectenbureau J. Lucas en H. Nic- meijer te Voorburg-Rijswijk. Namens het bestuur is ir Schutte te Leiden belast met het toezicht bij de voorbereidingen en straks bij de bouw zelf. De school staat op de urgentielijst. maar er kan nog niet worden begonnen omdat de gemeente Leiden de grond nog aan .Mathesis" moet overdragen. De gemcen- e. die nog geen eigenares was of is van de grond, zou over een en ander nog on derhandelingen voeren. Volgens de depar tementale richtlijnen is het niet mogelijk definitief plan in te dienen, als de grond nog niet is overgedragen. Er is ech- goede hoop, dat spoedig na de over dracht met het bouwen kan worden be gonnen De directeur van „Mathesis", ir. Engels, deelde ons mee, dat volgens het ontwerp van de architect het ge bouw voor de dagschool 375 leerlin gen zal kunnen bevatten en voor de avondschool 600. Een gedeelte van het gebouw heeft op de tekening twee verdiepingen boven de begane De maquette van het Leidse- Hout-kwartier, waar verschei dene Leidse scholen, die nu in de binnenstad met een chro nisch ruimtetekort hebben te kampen, hun toevlucht hebben gezocht en wat het terrein be treft ook hebben gevonden. A is Rijnsburgerweg, B diaco nessenhuis, C Houtlaan, D spoorbaan, E Maredijkje, F remise N.Z.H.V.M., G Chr. lyceum Kagerstraat, H ge meentelijke H.B.S. voor meis jes, I Sint-Agnes-lyceum, J Mariënpoelstraat, K uitbrei ding r.k. ambachtsschool, L universitaire woonwijk, M la gere landbouwschool, N open bare school Houtlaan, O Ma thesis, P r.k. b.l.o.-school voor jongens. Foto N. van der Horst grond. Er zijn onder meer vijftien leslokalen, zes tekenzalen en een aantal werkplaatsen. Het tegenwoor dige gebouw, dat voor een ongestoor de ontplooiing van dit onderwijs veel te beperkt is, heeft tien leslokalen en zes tekenzalen. „Mathesis" heeft op het ogenblik 125 leerlingen op de dag- en 600 op de avond- Lyceum en b.l.o. Het Sint-Agnes-lyceum in Leiden is tien Jaar oud en is gevestigd aan de Oude Vest, op de hoek van de Pelikaanstraat. Het heeft 370 leerlingen en ook hier is de klacht, dat het gebouw ondoelmatig en te klein is. Het bestuur heeft nog geen opdracht kunnen geven voor het maken van een schetsontwerp, omdat de grond nog niet is overgedragen; zelfs zou de grond nog niet het eigendom van de ge- i zijn. Dit geldt ook voor de Sint-Pancratius- school voor buitengewoon lager onderwijs achter de universitaire woonwijk. Deze is nu ondergebracht in het oude schoolge bouw aan de Breestraat, naast de Waalse kerk. Het is wel zeker, dat het architecten bureau Van Oerle en Schrama te Leiden de opdracht krijgt om voor beide scholen het ontwerp te maken. In de nieuwbouw van de rooms-katho- lieke ambachtsschool, aan de overkant van het tegenwoordige gebouw, zal de afde- itomontage worden ondergebracht. Voor deze nieuwbouw is al een urgentie- verklaring afgegeven. Van officiële zijde is het plan nieuwe meisjes-H.B.S. goedgekeurd. Het is van de hand van ir. Th. K. J. Koch. gemeente-architect, die op het ogenblik bezig is aan de laatste uitwerking. Het project is berekend op vijfhonderd leer lingen. Wat het tempo van de voorberei dingen aangaat is het heel goed mogelijk, dat dit jaar met de uitvoering wordt be gonnen. Br wordt dan ook naar gestreefd, zo spoedig mogelijk in de behoeften van deze school te voorzien. De practische ca paciteit van het gebouw aan de Garen- markt gaat de theoretische ver te boven In het nieuwe gebouw komen vijftien leslokalen, een natuurkunde-, scheikunde- en biologlelokaal met practicum, werk plaats voor de amanuensis, twee aardr|]ks- kundelokalen, tekenlokaal met berg ruimte, twee handwerklokalen, muzieklo- kaal, handenarbeidlokaal, gymnastiekzaal, overblijflokaal met kantine, kamer voor de directrice en een voor de onderdirec trice, twee vertrekken voor het genees kundig schooltoezicht, conciergekamer en administratiekamer en een leerlingenbi bliotheek. B|j de school komen een con ciërgewoning en een fietsenbergplaats. Het gebouw zal bestaan uit twee ver diepingen boven de begane grond. In het geheel der openbaring (Van een medewerker) DE CLASSES van de Ned. Hervormde Kerk staan in deze dagen voor belangrijke beslissingen. Hun oordeel wordt gevraagd over het in- Kerkedag grijpende vraagstuk van „De vrouw en het ambt". De classis Leiden kwam gisteren in het Zendingshuis te Oegstgeest bijeen en de presentielijst werd door een recordaantal bezoekers getekend. Niet minder dan honderd stem gerechtigde leden waren aanwezig en we hebben mogen constateren, dat de besprekingen over dit veelomstreden onderwerp op een hoog peil ston den. Niet éénmaal werd de broederlijke sfeer verstoord, ondanks het feit, dat men het op vele punten beslist niet met elkaar eens was. Dit bleek wel uit de stemmingen, waarop we zo dadelijk terugkomen. De oud6te aanwezige dienstdoende pre dikant van de classis, ds. M. Ottevanger van Leiden, opende deze eerste vergade ring ln het nieuwe jaar. Na het zingen van psalm 68 16 en 17, Schriftlezing Pslam 121 en gebed, sprak d6. Ottevanger over de inhoud van de genoemde psalm Het Is een bedevaartslied, een lied van de opgang. In deze ldederen vinden wo woorden van lof en dank. maar ook het opklimmen uit de diepte. Het geloof gaat de zekerheid, dat er hulp van God zal komen. Ook bij alle ar-beid, die in de Kerk verricht mag worden, mogen we zeker zijn van de hulp Gods, als we er Hem ootmoedig om vragen. De aftredende praeses, ds. D. J. Voters. Leiden, werd met grote meerderheid van 6temmen herkozen. Ook de assessoren, ds A. de Leeuw, Boskoop, dr. K. E. H. Op- penheimer, Leiden en ds. N. J. Cupédo. Noordwijk aan Zee, namen opnieuw hun plaats in. Met een enkel woord aanvaard de ds. Voesere het presidiaat De verkiezingen namen wat me in beslag dan gewoonlijk. Voor de volgende zittingsperiode van de Generale Synode moet de classis Leiden een ouder ling-kerkvoogd aanwijzen. Tot primus- secundus- en tertiu6-afge vaardigde tei Generale Synode werden achtereenvol gens gekozen D. van der Kwaak. Leiden. J. H. Mulder, Oegstgeest en L. Eikelen boom, Rijnsaterwoude. Tot secundus-pre dikant afgevaardigde naar de Provinciale Kerkvergadering werd benoemd d6. T. D. Soest, Rijnsaterwoude; tot tertius- ouderling de heer A. Groene6tein van Boskoop. Tot visitatoren-provinciaal wer. den benoemd de heren J. G. Hoogteyling, Alphen a.d. Rijn en Th. Wetting, Leiden. De copimi6sie voor het opzicht werd In haar geheel herbenoemd. De heren L, Sprey, Alphen aan den Rijn, ds. Offringa, Katwijk aan Zee, H. Mulder, Oegstgeest mej. J. W. Boehmer, Leiden, maken opnieuw deel uit van de olasslcale Zen- dings commissie, terwijl mevr. Honnef- Bender, Leiderdorp en de heer J. Vink, Katwijk aan Zee werden herkozen als de olasslcale commissie voor het jeugdwerk. Een hartelijk woord van welkom werd toegeroepen aan de predikanten Van Dok, Noord-wijk-Binnen. Smits van Noord-1 Voordat men wijkerhout en Veenendaal van Hi'llegom, de voorstellen Ds. J. N. de Ruiter uit Leiden gaf slag van de vergadering van de Generale Synode, dr. H. Sohüp gaf zijn indrukken van de Provinciale Kerkvergadering ds. P. Kloek van Leiden vermeldde, hoe de voorbereidingen staan voor de Kerke dag 1958. De laatste spreker wekte de Gemeen ten ln de classis op, zich nu intens bezig te houden met de onderwerpen, die op de Kerkedag aan de orde gesteld worden. De problemen van de woningnood, da overbevolking, het verkeer en de groeien de werkloosheid zullen ook bekeken ten worden vanuit de Kerk. Hoe zullen we als Gemeente praktisch in deze reld moeten staan? Ds. Kloek zei dat de dienst in de Pieterskerk op de Tweede Pinksterdag geleid zal worden door de praeses van de classis. „De nood ei vreugden van de Gemeente in deze reld" zal het onderwerp zijn, waar in de Stadsgehoorzaal zal worden gespro ken. waarna 's middags drie Gemeente leden ln een 10-minu ten-toespraak hun gedachten over genoemde vraagstukken uiten. Met klem werd erop aangedrongen in alle Gemeenten de nodige propaganda te voeren. Men heeft de kerkvoogdijen gevraagd een bedrag van 25.per pre dikantsplaats ter beschikking van het co mité te stellen Ds Röth. Hoogmade en ds Van Emto- den. Zoeterwoude vertelden iets van hun ervaringen bij de arbeid in het Acade misch Ziekenhuis. De eerste heeft de geestelijke verzorging van het verplegend personeel op zich genomen; de tweede bezoekt de Hervormde patiënten, die niet wonen in de Gemeenten van de classis Lelden. Bijna drie maanden is men met dit werk bezig en men 16 dankbaar, dat de geestelijke arbeid in het ziekenhuis op deze wijze kan worden verzorgd. Ds. H. van Amsted, Ter Aar deed enkele mededelingen namens de commissie „Kerk en krijgsmacht" Men zal trachten elke Hervormde Jongen, die een oproep de dienst heeft gehad, uit te nodigen een „voorlichtingsavond. Brieven met de behandeling van ambt" begon, werd een brief voorgelezen van de wijkgemeente „Maredijk" Ledden, waarin werd voorgesteld, de ba- spreking van het probleem te laten ge schieden in een buitengewone classical» vergadering, waarin allereerst dr. Schroten van Rotterdam zijn gedachten zou laten horen. Ds. Groot, Leiden er echter op, dat de brochure vat Schroten aan adle kerkeraden is toege zonden, zodat men zijn mening ove vraagstuk zeker wel kent. Het voorstel van „Maredijk" kreeg dan ook slechts 13 stemmen. E enbrief van ouderling J. F. G Sierat van het Morskwartier van Leiden, waarin deze zijn bezwaren uiteenzette werd voorgelezen Geen vrouw Ds. Ottevanger uit Leiden begon met een verwijzing naar art. 10 van de Kerkorde, waarin gesproken wordt over „dankbare gehoorzaam heid aan de H. Schrift". Wat leert de Schrift? Spr. vond het jammer, dat de Raad voor Kerk en Theologie nog geen rapport had uitgebracht over het ambt. In het Oude Testament wordt het ambt gegeven. Nergen* vinden we daar, dat een vrouw is ge zalfd geworden tot priesteres of pro fetes. De volkeren rondom Israël had. den dit wel; Israël zelf had dat niet De Heiland koos Zijn twaalf aposte len; onder hen was geen vrouw, hoe wel er vele vrouwen waren, die Hem dienden. Ook onder de zeventig, die werden uitgezonden, was geen vrouw Paulus heeft ook met duidelijke uit spraken zijn mening over de vrouw gegeven en in de eerste Kerken zijn geen vrouwen geroepen tot het ambt i wc ingaan togen de leer van de H Schrift, dan bewijst dit, dat we geen eer bied hebben voor het gezag van di» Schrift Daarom wilde spr. de aanvaar ding van de voorstelten ten stelligst* ontraden De vrouw kan toch in om* Kerk haar krachten geven op een wijze zoals die in het Woord van God is neer gelegd Geen waarde Ds H. J. van Achterberg, Lelden, zei, dat de kring der apostelen vaak wordt aangegrepen ter vergelijking met de iv in het ambt. Hij vroeg zich echte* af, of we hder werkelijk met een verge lijkingsobject te doen hebben De aposte len hebben nl. zo'n aparte opdracht ge kregen, dat alle vergelijking hier mank gaat. Apostelen zijn Bijbelschrijvers zijn dat niet. We mogen gerust vragen. >m er geen vrouwen In de apostel kring waren, maar dat antwoord heeft 'oor on6 geen waarde De ambten in het Oude Testament worden ook vaak aangehaald, maar ook deze vergelijking gaat niet op. Er z|jn bij ons geen koningen, pries ters of profeten meer. maar wel pre dikanten, ouderlingen en diakenen. De Oudtestamentische ambten wezen naar dè Koning, dè Priester en dè Profeet. Ze waren schaduwen van de hemelse Bruidegom en daarom man nelijk. De gehele Gemeente van thans is de Bruid van het Woord, mannen (Zie vervolg pagina 7) De leveranciers zijn over het trap- oenklimmen minder tevreden. En voor dit probleem moet in de toe- kómst dan ook een oplossing worden gezocht. Een sanering kan moeilijk heden opleveren; immers hebben niet alle flatbewoners dezelfde geloofs overtuiging. Het is begrijpelijk, al dus spreker, dat men zijn geloofsge noot-leverancier. die het moeilijk heeft, wil helpen. De uit tien verdiepihgen bestaande flat aan de Kanaalweg is een monumentaal gebouw geworden, dat past in ons stads beeld. De bewoners kunnen zich bedla- nen van de lift, maar er is met het oog op eventueel brandgevaar dat bij het gebruikte materiaal praktisch uitgeslo ten wordt geacht ook een trappenhuis gebouwd. Op elke verdieping is een ge sloten hal, waarin een deur toegang geeft tot ieders galerij. De leverancier kan dus gewoon „aan de deur komen". Luxe De drie- of vier-kamerflats hebben een luxueuze afwerking, zoals parket vloeren, een koelkast, bij de douche-cel een droogkast met speciale ventilator om te voorkomen, dat men de was buiten •Jroogt wat met het oog op de ver storing van het stadsschoon verboden ls - afzonderlijke bergruimten en een spe ciale lift voor de vuilnisemmers, die door de huismeester, die behalve met het toe zicht over de flat ook belast is met het schoonhouden van de gemeenschappe lijke ruimten, aan de reinigingsdienst worden gegeven en daarna worden schoongemaakt en voor ieders deur ge- :et. Er is centrale verwarming en ge meenschappelijke verlichting van trap penhuis en galerijen. Het spreekt van zelf, dat hiervoor servicekosten betaald moeten worden, en wel een bedrag van en-veertig gulden per maand, waar bij ook het watergebruik is begrepen. De geruchten die thans in Leiden en omgeving de ronde doen dat er sprake is van een verzakking van de torenflat berusten op onwaarheid, zei de heer Huurm'an. Er is geen sprake van; hij kon zich dan ook niet inden ken hoe men aan dit gerucht is ge komen. Filatelisten blijven ook in 1958 actief In de bovenzaal van De Kleine Burcht heeft de Leidse vereniging van Post zegelverzamelaars haar eerste vergade ring fn het nieuwe jaar gehouden. Zoals alt|jd op dergelijke bijeenkomsten het geval is, besteedde men de avond groten deels aan een overzicht van het oude Jaar en men maakte enkele plannen voor hei Voorzitter D. J. Meiboom opende da vergadering en leidde de avond. Uit de diverse verslagen bleek, dat de vereni ging een goed jaar achter zich heeft liggen. Het ledental steeg voortdurend, zodat zij nu ruim 275 enthousiaste verza melaars in haar midden heeft. Ook in de rondzendingen waren veel zegels gekocht en verkocht De vereni ging heeft een jeugdafdeling, waarvoor vee) animo bestaat, zoals bleek uit het verslag van de heer Van Kampenhout, die het bestuur van deze afdeling in handen heeft. Bij de verkiezing werd het gehele be stuur herkozen. Natuurlijk ontbrak ook op deze avond de traditionele DoetzegeJ- veüling niet. Haagse politierechter Deuk ln auto Hoewel beiden ambtenaar te Leiden waren, reed de administratief-ambtenaa* op een bromfiets en de technisch ambte naar in een auto. Misschien is dat de aan leiding geweest; de afloop had gistermor gen plaats voor de Haagse politierechter! tien gulden boete en veertig gulden schadevergoeding, zo luidde het vonnie, dat de administratief-ambtenaax over ziet» hoorde vellen. De administratief-ambtenaar reed 6 juli op zijn brommer langs de auto van de technisoh-ambteinaar, die juist bezig de auto te reinigen. Daartoe had hll de linker portierdeur opengezet. De administratief-ambtenaar gaf oen trap tegen het openstaande portier, waar op de technisch-ambtenaar zijn reiniging», werkzaamheden onmiddellijk had gestaakt om te protesteren tegen de deuk. die i» de deur was ontstaan. De brommende ambtenaar reed echter verder, waarop de reinigende ambtenaar een achtervolging had ingesteld. HU had gezien, waar de brommende ambtenaar woonde, had aangebeld en andere pogingen in het werk gesteld om de aan dacht te trekken, maar was ten slotte teleurgesteld over de geringe weerklank die hij bij ziin collega vónd. naar de politie gegaan De administratief-ambtenaar vertelde gisteren aan de rechter, dat hij onmogelijk langs de geopende portierdeur had kun nen brommen, zonder deze te raken, al» hij niet even had afgestoten; voorts deelde hij mee, dat hij hot ge bol, geroep en ge klop van zijn technische collega niet had gehoord. Zie vervolg tladtnieutv» op pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3