Leidse voorstel in strijd met de afspraak Warmond gaat akkoord met basis-plan Raad Leiderdorp over het structuurplan Brief naar Leidse raad 0111 „beruchte" punt 2 terug te nemen Agressieve toon in de Leidse nota wordt betreurd Ik ben tegen annexatie; grenscorrectie alleen in noodzakelijk geval jMEUWE LFIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 JANUARI 1958 |E PUBLIEKE BELANGSTELLING voor de gisteravond in Leider dorp gehouden gemeenteraadsvergadering, waarin het structuurplan [s besproken, was zo groot, dat de tafel van de bestuurders uit de lengte-as jvan de raadzaal moest worden gehaald en in de breedte bij de ramen aan ie Hoofdstraat werd gezet. Naast de gemeentesecretaris zat deze afrond |ir. J. A. Kuiper van het bekende/ architectenbureau, te Rotterdam, die let gemeentebestuur van Leiderdorp adviseert over structurele en plano logische zaken. De houding tegenover het Leidse gemeentebestuur was over het al- jemeen scherp, maar niet afkerig van zuivering van de atmosfeer en sieuw, openhartig overleg. Tijdens de vergadering stelde het college bij monde van de burgemeester voor, bij Leiden te bevorderen dat, als alle Wrokken raden het plan hebben behandeld, vóórdat de gemeenschappe lijke bespreking met Ged. Staten plaats heeft, de colleges van burge meester en wethouders opnieuw bijeenkomen om de lucht te doen op klaren. Bovendien is bij B. en W. van Leiden vandaag een brief van de raad van Leiderdorp bezorgd, waarin wordt verzocht om ter wille van ie goede samenwerking punt 2 van het Leidse voorstel terug te nemen 01 ook wordt verzocht, het verzoek van Leiderdorp ter kennis van de raad brengen. Nadat burgemeester Van Diepeningen at Leiderdorpse raadstuk met betrek - 1 het structuurplan in zijn geheel hd voorgelezen, hield de heer Los na- sns alle raadsleden een rede. De heer Los zei dit plai) van zeer uit- coderlijke betekenis te achten. Wanneer gemeente voortgaat met uitslul- iar eigen inzicht haar groei en ntwikkeling te bepalen, zal een har- xmische uitbouw in de agglomeratie, de vier planologische factoren 1 wonen, het werken, de recrea- het verkeer zoveel mogelijk op dkaar zijn afgestemd, een utopie blij- n. waardoor de Leidse agglomeratie de ns zou verspelen om, door het leveren n haar bijdrage tot de oplossing van randstadproblemen, juist die plaats in et centrum in te nemen, waarop zij rachtens haar mogelijkheden recht eeft. vder het werken verstond de heer ook het werk in de agrarische sec- „Wij zijn van mening, dat de be en van de agrariërs beslist niet uit it oog mogen worden verloren." Kern van de zaak BURG. VAN DIEPENINGEN het antwoord is ook zo lang fe indruk onttrekken, dat het gemeen- fcbestuur zich de ontwikkeling geheel aders had voorgesteld en ook al Kt had opgenomen met het provinciale tostuur. Spr. herinnerde aan de verga- fering van 14 juni 1951 van do colleges burgemeester en wethouders tot Leidse college. Hij kon zich inden- ton, dat de gemeenten ernstig gegriefd over de gang van zaken. TerwijJ to werkgroep nog bezag was, poneerde toiden een eigen plan. VeTder zou dl' San reeds in juni 1957 in een openbar» «rgadering van de Leidse raad aan d« *de worden gesteld. De heer Los memoreerde een uit lating van wethouder Jongeleen in de vergadering van de voltallige colleges van B. en W. der betrokken gemeenten op 20 november 1957, na- melijk dat het niet de bedoeling ls. de belangen van één bepaalde ge meente speciaal naar voren te schui ven. maar dat men wel diende te bedenken, dat de kerngemeente van de agglomeratie nagenoeg vol Is Daarbij stelde hij de vraag: „Kan de kerngemeente zich buiten haar gren zen uitbreiden?" Hier ligt, aldus de heer Los, naar onze mening de kern van de zaak, de achtergrond van de houding van Leiden. Men spreekt hei niet openlijk uit. maar men laat duidelijk merken, dat het te doen ls om gebiedsuitbreiding. Alphen aan den Rijn 9, Duinstreek 38 Rijswijk en Voorburg 16, Zoeterwoude 28 Woubrugge 25, Rijnstreek 18, andere plattelandsgemeenten in Nederland 35. verstedelijkte plattelandsgemeenten iD Nederland 38, steden (hiervoor niet ge noemd) 62 en Indonesië en buitenland 23 Uit Leiden vestigde zich in Leiderdorp dus ruim 34 procent van het totaal. In dit verband wees de heer Los op de gang van zaken in de Haagse agglomeratie, speciaal op de. naar hij noemde, magistrale rede van bur gemeester Kolfschoten, die opmerkte, dat het geluk der burgers richtsnoer en maatstaf moet zijn voor al onze ondernemingen en beslissingen en dat hem dit in de afgelopen maan den zeer duidelijk was geworden, toen hij' zich verdiepte in het voor Den Haag vrijwel allesbeheersende vraagstuk van het ruimtegebrek bin nen de gemeentegrenzen. De geluk kige samenwerking tussen Den Haag en zijn buurgemeenten mag gezien worden als een bewuste poging om de ontwikkeling van de agglomeratie trekken uit de louter stedebouw- planologdsehe sfeer en euwe inhoud \e geven, goede menselijke kundige op basis vï houdingen, stuurssfeer. de i Vitlating bestreden De heer Los beklemtoonde, dat de sfeer, waarin een en ander geschiedt, van het allergrootste belang is. Het speet hem, te een sfeer als door Aangezien tot op heden van dit alle: nog niets is gebleken, zal de ontwikke- van de stad Leiden en de Leidse sgglomeratie tot stand dienen te worden gebracht door intercommunale same werking. De heer Los achtte een dergelijk» samenwerking noodzakelijk en mo gelijk, als vaststaat: 1. dat de geza menlijk te behartigen aangelegenheid er een is, waarmee de gemeentelijke overheid zich behoort in te laten: 2- dat zonder samenwerking dat be lang niet naar behoren kan worden behartigd; 3. dat de gekozen vorm van samenwerking, met het oog op het te behartigen belang, de aangewezene is; 4. dat de invloed van de eigen bestuursorganen der deelnemende gemeenten in zo groot mogelijke mate is gewaarborgd; 5. dat openbaarheid en verantwoordelijkheid, als grond slagen van een behoorlijk bestuur, In acht worden genomen. Spreker zei, ervan overtuigd te zijn. dat °P basis van deze normen een har monische ontwikkeling van de Leidse agglomeratie mogelijk is en dat de be trokken gemeenten voldoende bestuurs kracht zullen kunnen opbrengen om de noodzakelijke harmonische ontwikkeling op te vangen. Wat Leiderdorp betreft grondde spr. zijn overtuiging op de ont wikkeling gedurende de laatste tien ja ren en het feit, dat Leiderdorp in de raad van Leiden meermalen ten voor beeld ls gesteld, met name ten aanzien van de woningbouw en de bouw van een zwembad. Leiden 34 procent De heer Los stelde, dat het Leider- dorpse college wat betreft de oplossing van het woonruimteprobleem steeds een ruim standpunt heeft ingenomen Van 1945 tot en met 31 december 1957 ves tigden zich in Leiderdorp 549 gehuwde mannen, afkomstig uit: Leiden 199, Den Haag 28, Rotterdam 19. Amsterdam 11 In het slot van zijn rede stond de heer os stil bij het verschil tussen Leiden en de andere partners aan de ronde tafel. B. en W. van Leiden namelijk stellen de raad aldaar voor, zich te verenigen met de inzichten van B. en W. die gericht zijn op het scheppen van de mogelijkheden de uitgroei van de Leidse agglome- tot een woon- en werkgebied van 220.000 tot 250.000 inwoners, binnen een tijdsverloop van ongeveer 25 jaren. De heer Los zei. dat deze van de Leidse raad gevraagde uitspraak vol komen in strijd is met de afspraken in de vergaderingen van de commissie. Het plan van de commissie, dat aan allen is aangeboden, is een basisplan en het overleg over een eventueel noodzakelijke verdere ontwikkeling zou worden voortgezel. Dit overleg nu wordt door de van de raad van Lei- vervolg pagina 4) „Leiden moest blij zijn ^OALS in het aan het structuurplan voor de Leidse agglomeratie gewijde hoofdartikel in deze krant al min of meer is uitgekomen, was de toon, waarin de Leidse raad wordt ingelicht door het college van B. en W. in een nota over het plan, niet op alle plaatsen bevorderlijk voor het ont staan van een de oren strelend muziekstuk. Ook in de raad van Warmond, die gisteravond in een langdurige vergadering aan het basisplan veel aandacht heeft geschonken, is dit euvel van het Leidse stuk openbaar geworden. Algemeen was men van gevoelen, dat Leiden eerder blij moest zijn met de bereikte overeenstemming dan dat zure woorden zouden moeten vallen over de veren, die de stad heeft moeten laten. RAADSLID LOS verbazing de Haagse burgemeester is geschetst in de Leidse agglomeratie niet aanwezig is. Het vervult de raad van Leiderdorp met zorg. zo zei de heer Los De woordvoerder van de Leiderdorpse raad kritiseerde vervolgens de mtlating van de Leidse wethouder Van der Kwaak, die in een vergadering van de Prov. Staten volgens een persverslag moet heb ben aangedrongen op herziening van de gemeentegrenzen in dit gewest waar dit nodig is. Spr. vroeg zich af, of de heer Van der Kwaak hier het oog heeft gehad op de Leidse agglomeratie. Ged. Staten hadden bij monde van mevrouw De Ruyter-De Zeeuw meegedeeld, dat het provinciale bestuur momenteel hard werkt aan verschillende streekplannen. De heer Los vroeg burgemeester Van Diepeningen, of de opmerking van de heer Van der Kwaak en de toezegging van mevrouw De Ruyter met elkaar in verband staan. De burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, memoreerde, dat Leiden was afgestapt van het grote structuurplan, om in een kleiner plan de geschilpunten weg te laten. Men had van de nieuwe kaart nu ook maar de War- mondse concessie, de verbreding van de Grote Sloot, verwijderd, maar deze ver gissing was inmiddels hersteld. Wethouder Van der Kwaak in gesprek met N.L.C.: i Zoeterwoud» de raad var Leiderdorp (gisteravond) ls vrij scherpe kritiek uitgeoefend op een uitlating, die de heer D. van der Kwaak, wethouder van financiën der gemeente Leiden. In een vergadering van de Provinciale Sta ten, waarvan hij lid ls, zou hebben ge- Samenwerking Wij staan, zo vervolgde de heer Los naniem op het standpunt, dat een ge meentebestuur slechts dan naar het ver zijgen van grenswijziging of gehele of Weeltelijke samenvoeging met ander» toneenten behoort te streven, als ander» openbare welzijn in belangrijk» Sa'.# schade zou lijden, terwijl onder- !:?e amenwerking van gemeenten niet b'. stand kemt dan wel niet in vol gende mate tot wegneming van die thade kan leiden. Anderzijds staan wi) °P het standpunt, dat verzet tegen grens- 'tjziging of samenvoeging nooit behoort te spruiten uit behoudzucht of togenbelang. dat geen rekening houdl öet het algemene belang. VAN DER KWAAK Liefde voor dorpen. lanceerd met betrekking tot het probleem van de grenswijziging in het algemeen. De woordvoerder van Zoeterwoude, d» heer Van der Ploeg, ontleende zijn kri tiek aan „een persverslag" en de spreker van Leiderdorp, de heer Los, had het verslag van deze zitting ln de N.L.C. ge lezen. De heer Van der Kwaak zou heb ben aangedrongen op bespoediging van de wijziging van gemeentegrenzen Wij hebben de heer Van der Kwaak vanmorgen om commentaar op deze uit lating gevraagd. Hij bleek gaarne bereid, dit te geven. De Leidse wethouder verklaarde ons nadrukkelijk, vierkant tegen annexati» te zijn. „U weet toch, waar ik geboren en ge togen ben? Dat is in Zoeterwoude en in Leiderdorp. En nog steeds heb ik eeD grote liefde voor deze dorpen" Waarsch uwing Sprekend over de gewraakte passage in het persverslag zei de heer Van der Kwaak, dat deze uit zijn redevoering „gelicht" was. „Ik heb even over de wo ningbouw gesproken en heb gezegd, dat deze mijns inziens komt vast te zit1 op de financiering. En toen heb ik tev» Gedeputeerde Staten gewaarschuwd, a de hand van hun plannen, neergelegd de memorie van beantwoording, pagina 32, over de gemeentelijke indelingen onze provincie, dat de woningbouw in provincie nooit mag vastlopen door het ontbreken van bouwrijpe gronden". De wethouder wees erop, dat vele gemeentelijke grenzen in onze pro vincie volgens Gedeputeerde Staten een correctie zullen moeten onder gaan. „En als men in Den Haag dit van plan ls, dan moet men opschie ten. Doet men dat niet, dan zet men de gemeenten In Zuid-Holland tegen elkaar op en komt er een geest vau Volgen» de heer Van der Kwaak moet een grenscorrectie noodzakelijk zijn. „Dit is mijn standpunt. En volgens mij dien ik hiermee een algemeen belang". Jammer De burgemeester betreurde het. dat de toon van de nota voor de Leidse raad in mineur is gesteld, in plaats van tn majeur. Want het mag toch tot vol doening stemmen, dat in een half jaar tijds zes gemeenten overeenstemmang bereiken over een zo veel omvattend plan Bovendien zijn in de Leidse nota de BURGEMEESTER VON FISENNE geen brood in plassen inzichten van het Leidse college B. en W. weergegeven Inzake het j structuurplan. Dit is in strijd met de lm de werkcommissie gemaakte afspraak. Aan de wand van de raadzaal werd nu een kaart opgehangen van dit grote structuurplan, waarbij de burgemeester verklaarde, dat Leiden hierbij de res trictie had gemaakt, dat de kaart niet ln de pers zou worden gepubliceerd Voor het gemak had Jhr. von Fisenne lm deze kaart ook vast het Leidse MereD- plan ingetekend, hetgeen echter niet in hield. dat hij haakte naar de realisering hiervan I Uitdrukkelijk verklaarde de burge meester, dat deze kaart geen basis voor onderhandelingen voor Warmond kan vormen. Van de vaste grond Id de Zwanenburgerpolder zijn hierop drie eilanden gemaakt, waardoor de toekomstige ontwikkeling van War mond de pas wordt afgesneden. Onwaarheden Ernstiger werden de beschuldigingen aan het adres van Leiden toen burgemees ter von Fisenne ten aanzien van de Leidse nota de uitdrukking „pertinente onwaar heden" in de mond ham. Leiden stelt, dat de ruilverkave ling voor de Zwanenburgerpolder is mislukt. „Welnu, ik hoop, dat de Leidse raa^ daarvan bewijsstukken zal verlangen. Die zijn er namelijk niet. De ruilverkaveling bevindt zich nog in een stadium van voorberei ding. Van gelukken of mislukken is geen sprake. Tengevolge van de Leidse ontgrondingsplannen is het ruilverkavelingsplan opgeschort. Bij Ged. Staten hebben B. en W. van Warmond aangedrongen op een nadere bestudering van het ruil verkavelingsplan en de verwachting is gewettigd, dat hierover spoedig een beslissing zal vallen". Aldus de heer Von Fisenne Hij keerde zich ook tegen de Leidse bewering, dat men „tot voor kort" ln Warmond geen oog heeft gehad voor het belang van uitbreiddmg der waterspori- recreatie. Een kentering in deze houding zou zijn bereikt door de Warmondse be reidheid de Grote Sloot te verbreden. De heer von Fisenne vond deze In het openbaar gedane uitspraak in hoge mate grievend voor het Warmonds» college van B. en W. „Waar halen B. en W. van Leiden het recht vandaan het beleid van ons college op een zodanige wijze foutief te beoordelen?", zo vroeg burgemeester von Fisenne zich af. Watersport is voor Warmond even belangrijk als de universiteit dat voor Leiden is, zo verklaarde de bur gemeester. De heer von Fisenne ging ook nog even m op de „misverstanden", waarover de nota spreekt inzake de vergadering der werkcommissie van 14 juni "57. Misschien kunnen de Leidse raadsleden wijzer wor den door inzage te verlangen van d» notulen van deze vergadering. Het speet de voorzitter, dat in de nota met geen woord wordt gerept over het be lang van behoud van het eigen karakter der Leidse randgemeenten. Hij hoopte, dat de behandeling in de Leidse raad van het basisplan zodanig zal zijn, dat hieruit hoop voor de toekomst kan worden geput. Agressief De a.r. wethouder J. Dekker gaf in zijn rede blijk respect te hebben voor het doorwrochte plan, dat nu aan de orde was gesteld. Hij kon zich de moeite en de zorgen van Leiden zeer goed inden ken. Wij moeten daarvoor begrip tonen en aan een oplossing meewerken voor zover dat met het behoud van onze levens mogelijkheden te verenigen is. De heer Dekker betreurde de „min of meer agressieve toon" van de nota van B. en W. van Leiden. Dit is niet in over eenstemming met de waardigheid van het Leidse college. Men krijgt de indruk, dat Warmond zit in de hoek waar de klappen vallen. Een troost is, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. Leiden herhaalt steeds maar weer, dat de Kagerplassen zo vol zijn en dat de waterrecreatie zo belangrijk is. „Hel sprookje van die volle plassen moet maar eens de wereld uit", aldus wethouder Dekker. „Zes maanden zijn de plassen leeg, vijf maanden zijn zij aardig gestof feerd met boten, en vijf of zes dagen ls het er erg druk, maar dat komt dan meer doordat men uit gezelligheidsoverwegin- gen aaneenklit, dan dat er werkelijk geen ruimte meer zou zijn Eenzijdig Spreker betoogde, dat watersport een dure sport is. Misschien ls een schatting van 5 a 10*/» van de bevolking, dat zich hiermee bezig houdt nog aan de hoge kant. In dé nota wordt niet gesproken over strand-, duin- en polderrecreatie, waardoor een zeer eenzijdig beeld van de werkelijkheid wordt gegeven. ..Is het dan zo verwonderlijk, dal zich in ons Warmondse achterhoofd de gedachte heeft vastgezet, dat het Leiden meer te doen is om de zand winning dan om de recreatie?", zo vroeg de heer Dekker. De verbreding van de Grote Sloot Is in Warmond in de eerste plaats aanvaard, omdat hierdoor een betere vaarweg om d» polder wordt geschapen. De recreatie- gedachte kwam hier pas op de tweede plaats. Hij hoopte, dat het structuurplan binnen afzienbare tijd tot uitvoering zal komen. Voorbarig Zijn collega-wethouder, de heer P. Vergeer (K.V.P.), achtte het van Leiden zeer voorbarig met de gedachte te spelen, dat over een jaar of twintig van het WETHOUDER DEKKER onwaardige agressie agrarische karakter van de Zwanen burgerpolder toch niets meer over zijn. Dat staat nog te beziën, niemand kan dat zeggen. Warmond behoeft door Leiden niei ..watersportminded" te worden gemaakt. Die ontwikkeling moet geschieden it nauwe samenhang met het grote agrari sche belang van de Warmondse boeren- De woordvoerder van de k.v.p.-fractie, de heer J. G. van Vliet, sprak er spijt over uit, dat het structuurplan niet kan worden ingepast in een nationaal plan, of althans in een afgerond pli voor de Randstad-Holland. Tegen het compromisplan, wat h structuurplan toch eigenlijk is. uitte hij geen grote bedenkingen. Wel zal War mond tegen verder gaande Leidse langens moeten stellen, dat het zelf de doelmatigheid van zijn offers wil bekij ken. Ook deze spreker beschouwde hei Merenplan als een schijnmotief vooi recreatie, in werkelijkheid gaat het zandwinning. De enige V.V.D 'er in de raad, de heer A. Schepers, beschouwde het •esultaat van de besprekingen der werkcommissie als zeer goed. Leiden toont zich echter een slechte ver liezer. Met het nu aanhangige struc tuurplan kan Leiden geruime tijd vooruit. Laat men dan niet direct, komen met nog groter verlangens. De heer J van Bladel (P-vd.A.) zich wel met het basisplan verenigen. Hij vroeg, waarom niet eerder aan de ont wikkeling van de Zwanenburgerpolder is De laatste spreker in eerste instantie zou de he«»r J. van der Voet (C.H.U.) zijn geweest, maar deze werd onwel en verliet de vergadering. Deskundige Als adviserend stedebouwkundlge wat aanwezig de directeur van Stad en Land schap ln Zuid-Holland, ir. Schut uit Ro» terdam. Deze gaf een uiteenzetting vaD het structuurplan met behulp van aan d» wand bevestigde kaarten. Ten aanziep van het probleem „loodrechte bebouwing op of lineaire bebouwing langs de Leed* in de Zwanenburgerpolder" kwam hij to* de conclusie, dat beide stedebouwkundig» vormen hun voor en hun tegen hebbep De beoordeling liet hli aan de Warmonds» raad over. Nadat de burgemeester had uiteengezet dat in de Zwanenburgerpolder niet aar uitbreidingsplan kon worden gewerk' zolang het Leidse Merenplan nog ln d» lucht hing, vroegen verscheidene spreker» in tweede Instantie nog nadere bijzonder heden aan ir. Schut. De raad ging ten slotte akkoord met het voorstel van B W. het basisplan te aanvaarden en d» De gemeenteraden in de naas te omgeving van Leiden bele ven een drukke tijd. Ze moeten zich verdiepen tn de op tal van punten nogal ingewikkelde ma- 'terie van het structuurplan en de besprekingen daarover zijn vele. Dat de raden niet rusten voordat zij voldoende georiën teerd zijn, blijkt uit deze foto, die gisteravond tijdens de raadsvergadering in Leiderdorp is gemaakt. Ir. Kuiper van het bekende Rotterdamse architec tenbureau licht de verschillen de tekeningen, waartussen het gewraakte Leidse ontwerp ook hangt, uitvoerig toe en de raad laat zich niets ontgaan. Van links naar rechts wethouder Snel, burgemeester Vdn Diepe ningen en gemeentese<?retaris Hobo. Foto N. van der Horst Motip Daarna nam de raad een motie aan vast de volgende inhoud: „De raad der gemeente Warmond! in vergadering bijeen op 16 januari 1958; kennis genomen hebbende van he< voorstel van B. en W. van Leiden d-d. 7 januari 1958. no. 1, met daarbij gev<oegd» toelichting en ontwerp-raadsbeslult ba- treffende structuurplan Leiden en om geving; I. spreekt er zijn leedweaen over utt, dat burgemeester en wethoudeis van Lel den ln tegenstelling met wat ln het ter zake gevoerde vóór-overleg was over-' eengekomen, gemeend hebben aan de raad der gemeente Leiden niet alleen het basisplan volgens kaart K41701A, ter vaststelling te moeten aanbieden, doch daarnaast ook nog de raad van Lelden te moeten uitnodigen zich te verenigen met de zienswijze van B. en W. van Leiden, zoals neergelegd ln hun kaart IV, betreffende structuurplan voor de Leids» agglomeratie; II- spreekt als zijn mening uit, dat hij zich in alle opzichten van hetgeen ln vorenbedoelde kaart IV is vervat, distan- cieert voorzover die niet ln overeen stemming is met bedoeld basisplan en dat hij derhalve deze kaart IV niet ln bespreking gebracht wenst te zien; III. besluit deze motie ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de raad der gemeent» Lelden en gaat over tot de orde van de Jnaroverzicht In zijn nieuwjaarstoespraak aan het begin van de vergadering memoreerde de burgemeester, dat in 1957 met de bouw van 22 woningen een begin is gemaakt, terwijl de plannen voor 21 woningen in een vergevorderd stadium van voorbe reiding zijn. Niettemin blijft de woning nood nog zeer groot. Door de bestedings beperking moeten tal van werken, zoals definitieve voorzieningen voor het ge meentehuis, blijven rusten. In 1957 is het Inwonertal met 100 per sonen toegenomen. Geboren werden 91 babies en er stierven 24 inwoners. Er vestigden zich 337 personen en er ver- rokken 304 mensen Op 31 december Jl. had Warmond 4 229 inwoners. Als de aanwas in dit tempo blijft doorgaan, heeft Warmond in 1967 meer dan 5.000 in woners. In totaal kwamen 28 woningen gereed. Bouwvergunningen zijn afgegeven ♦ot een bedrag van f 742.694, in totaal 30 stuks. F,r werden 76 toewijzingen af gegeven voor het betrekken van woon ruimte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3