Iffi-bOMoHö Benzinestations krijgen beveiliging nu meer Henk Badings naar Zuid-Afrika Hebt u al ahjrieven Israël saboteert door vervalsing Hongaarse passen Met spaarpotkluizen en dubbele bezetting Topconferentie MAXEUWE REMISE - na blunder - 5 ZATERDAG 11 JANUARI 1958 Libretto van prof. v. Wijk Louw HENK BADINGS, de Nederlandse componist, zal, naar we vernemen, op 29 januari a.s. scheep gaan naar Zuid-Afrika, waar hij tot eind april blijft voor de instudering en uitvoering van zijn nieuwe opera. Deze opera, getiteld „Asterion", is wederom een radiofonische opera (dus net als Badings' „Orestes", welke de Prix d'Italia verwierf). De tekst is ge schreven door de Zuidafrikaanse dichter prof. N. P. van Wijk Louw, hoog leraar te Amsterdam. Reeds in 1956 heelt Henk Badings ce Suid Afrikaanse Uitsaai Korporasie [en (de radio-omroep) de opdracht gekregen een radiofonische opera te schrijven, aanleiding van een uitvoering die deze keft- omroep had gehoord van de „Orestes" nk i Geruime tijd heeft Bading door allerlei ito »dere werkzaamheden de opdracht moe ien laten liggen. Eerst eind 195"7 is hi; Ca componeren en in één maand heef ings het gehele werk in partituur ge- bracht (met een afzonderlijk piano-uit- ld) treksel). Eind maart a.s. zal het werk ir geg ie radio-omroep van Johannesburg wor- >acht °en tdtgebracht en tevens zal er een En- 'gelse versie worden opgenomen. Dezelfde omroep heeft in december jl. al verschil lende werken van Badings uitgezonden. T(j acm. zijn Concert voor 2 violen en orkest De opera, die één uur duurt, heeft de volgende bezetting: Prinses (sopraan), Asterion, de jonge magiër (tenor) oude voedster (alt), oude magiër (bas). S boodschappers (bassen-spreekstem- men), vierstemmig koor (koor van edellieden, volkskoor, etc., vaak als spreekkoor ingevoerd), volledig bezet symfonieorkest met uitgebreid slag werk en de technische opname-appa- ratuur. Bij gebrek aan technische middelen kunnen ook gewone instru menten als opname-apparatuur funge ren. De rol van de Prinses is gedacht voor een hoge sopraan, welk stemtype (X veel voorkomt in Zuid-Afrika. Av Het libretto van prof. N. P. van Wijk Louw zou men een renaissance-sprookje nen. De schrijver heeft zijn itof geheel uit eigen fantasie opgebouwd 1 verrukkelijk spel van gemaakt, koninklijk hof is men wat onte- treden. Men vindt het leven vervelend irden, of zoals de tekst luidt: „die lewe t sy belang verloor, alles het oorbe- nd en vervelig geword". De oude voed- :r waarschuwt de Prinses niet toe te vetf aan de drang naar iets nieuws, lar het meisje roept de oude tovenaar ,rni magiër) om wat anders te brengen. De ude magiër is er te wijs voor en schept n a en jonge magiër. Asterion, een zeer Wö nappe jongeling. De Asterion wint ter- J 5 lond doo zijn uiterlijk de liefde van de dr Tinses. maar hij denkt uitsluitend wis- undig. Hij haat alles wat niet volmaakt n N .kent geen vreugd. Nacht, rust en slaap 4Geef Uw zenuwen iGeef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Vragen over ramp in Ter Apel (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid Franssen (soc.) teft de ministers Suurhoff en Struycken hnftelijke vragen gesteld over de tand, die op 6 januari jl. tengevolge van (n propaangasexplosie te Ter Apel is vol gebroken en waarbij drie jonge kinde- n zijn omgekomen. De heer Franssen inaa ,agt of het 3uist is- dat het plaatselijke rko ps eerst geruime tijd na de j imp met onvoldoend personeel ter plaat- verscheen en toen bij gebrek aan er niet direct kon optreden. „Welke aatregelen denkt de minister van bln- r tv inlandse zaken enz. te nemen om her- •r ding van deze ongewenste situatie te Oorkomen?", aldus de heer Franssen. De vragensteller vraagt verder of het m> tbruik is de test op „dichtheid" van het v" uizennet te doen plaatsvinden met een keer brandbaar gas als propaangas, en zo d r' «n. waarom dit te Ter Apel toch is ge- acfeurd. „Zijn er wettelijke voorschriften ja welke) om een ramp als thans r" «lt plaatsgevonden te voorkomen, en ;ch« lochten ze niet bestaan, zijn de ministers lUfcan bereid om een lacune in deze in f verweging te nemen?" aldus de heer li'rTanssen ten slotte. ZETHAMETAN.V. assortiment pannen deugt niet Het assortiment kook-, braad-, steel- en btkepannen, dat de Nederlandse hui rouuj wordt geboden, is onvoldoende tak gepast aan de behoefte van de hi i» de conclusie van een onderzoek dai Nederlandse huishoudraad 1 de werkgroep typebeperking l'derlands instituut voor efficiency ËVE) heeft ■eer*,"et blijkt, dat vooral het gebruikelijke ,t kookpannen met middellijnen oplo- In knd van 16 tot 24 c.m. niet aan de be kriten voldoet. Over het algemeen k huisvrouw 4 of S pannen. *13 met eenzelfde middellijn. bloed Br»nd op schip. In de roef *chip Hoop op welvaren, toebehoren- aan de weduwe De Jage: t ie gistermiddag brand uitgebroken t schip, dat met stukgoederen geladen bevond zich op dat moment op da onder Groot Ammers. De schade is ■langrijk. Het schip is verzekerd. zijn bij hem gelijk aan vernietiging. Ook schept hij „die duursame lig in die paleis, oor die hele land", waardoor de zon verdwenen, het licht overal vandai komt en er geen schaduw meer is. Henk Badings, die m opdracht van de Suid-Afrikaanse Uitsaai Korporasie de radiofonische opera „Asterion" schreef, waarvoor hij deze maand naar Johannesburg vertrekt. Maar ten slotte komt er toch bij de Prinses, ondanks haar liefde voor Asterion, het verlangen „niks meer an ders as gewoon mens" te zijn. Niets werd spoedig vervelend als die staat van duurzaamheid. De Prinses kiest dus maar de menselijke vergankelijkheid, de terugkeer van de wereld „tot sy gelaat-van-elke-dag". De partituur van Badings toont com positorisch meesterlijke vondsten, is overal zeer doorzichtig gehouden, biedt prachtige vocale mogelijkheden en is bovenal van een voor dit gegeven bij zonder fijne sfeer. Het lijdt geen twijfel dat Henk Badings ook met dit werk, dat we gisteren geheel hebben doorgenomen, veel eer zal inleggen. Corn. Basoski. van de NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 gekocht (tlm a.s. woensdag nog verkrijgbaar zonder bijberekening van rente) BRIEF VAN PAMIR ËIJNA ZEKER NIET VAN OPVARENDE De Westduitse raad voor de scheepvaart, die in Lübeck de ondergang van de Pamlr behandelt, krijgt steeds meer materiaal, waaruit blijkt dat de geheimzinnige bood schap. die in een fles aan de Britse kust zou zijn gevonden, vals moet zijn. In de brief wordt de beschuldiging geuit dat de onbekwaamheid van de gezagvoerder van de Pamir, oorzaak is van de ramp. Na bestudering van het briefje is de raad tot de conclusie gekomen, dat het is geschreven in een lettertype, dat in geen enkele school meer wordt onderwezen Alleen oude Duitsers zouden een derge lijke stijl nog kunnen hebben Inmiddels heeft de vaste gezagvoerder van het schip, die wegens ziekte de laat ste neis niet meemaakte, voor de raad klaard dat hij een vermoeden heeft aanzien van de schrijver. Volgende week hoopt hij belangrijke inlichtingen te kun- ïn verstrekken Zoals eerder gemeld, kloppen niet alle feiten uit het schrijven met de werkelijk heid. Volgens het Engelse blad Daily Mail is een tweede brief aan de kust van Corn wall gevonden, niet ver van de plaats waar de eerste aanspoelde. Nederlandse boeken mogen weer naar Indonesië Naar de ^centrale directie der Neder landse P.T.T. mededeelt, werd enige tijd geleden van de Indonesische regering kennisgeving ontvangen dat invoer kranten, tijdschriften en andere pu- blikaties, zoals aanplakbiljetten en fol ders, in de Nederlandse taal verboden was. Thans deelt de Indonesische post administratie mede, dat in Nederlandse taal gestelde boeken voor gebruik in beroep, wetenschap en opvoeding (met uitzondering van die, welke betrekking hebben op Nederland en de Nc-derlandse taal) zijn toegelaten. Omtrent de invoer wetenschappelijke tijdschriften zul len te zijner tijd nadere mededelingen Hongarije heeft Israëlische diplomaten sr gisteren in het openbaar van be schuldigd Hongaarse paspoorten te heb ben laten vervalsen en onrechtmatige betalingen te hebben gedaan aan Hon- sarse burgers. Laszlo Gyaros. een zegsman van hei Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken, verklaarde op een persconferentie dat de betrekkingen tussen beide landen steeds slechter worden. Dit zou geheel de schuld van Israël zijn. Volgens Gyaros het slechter worden van de toestand begonnen met het gevangen nemen van Is Aruba's gezaghebber wettig vervangen Het bestuur van de liberale partij op Aruba heeft volgens de correspondent rechtsvordering ingediend tegen de tijdelijke gezaghebber van Aruba. dre. H de Boer. daar deze geweigerd had toe- ning te geven voor een politieke vergadering dier partij op 30 december De partij stelt, dat de heer De Boer de bevoegdheid daartoe miste aangezien de Antilliaanse staatsregeling de functie van tijdelijk gezaghebber niet kent. De partij :oekt veroordeling van de heer De r tot f 50 Ned. guldens schadevergoe ding per dag (De benoeming van een tijdelijk gezag hebber in plaats van de waarnemend ge zaghebber de heer Croes. roept staats rechtelijke moeilijkheden op, waarbtj ook de vraag in het geding is of de heer De Boer wel door de juiste autoriteiten is aangewezen). Inmiddels is de behandeling van de zaak-Croes. die gisteren zou dienen uit gesteld. Schip met evacués naar Rotterdam Zondagmiddag omstreeks één uur wordt tan de Lloydkade te Rotterdam het eer de schip met evacués ui't Indonesië ver wacht Het (p de Marnelloyd, een van de lieu we schepen van de Kon. Rotterdam- iche Lloyd Het zal de reis van Indonesië naar Nederland in 22 dagen volbracht hebben, d.w.z. slechts één dag meer dan de Willem Ruys ervoor nodig heeft. De Marnelloyd. die normaal accomoda- e heeft voor 12 passagiers, heeft 24 •acués aan bocfrd, onder wie 13 toimde- ;n jonger dan twaalf jaar. De elf vod assen passagiers zijn negen zonder haar tan reizende vrouwen en een echtpaar de Hongaarse acteur Zoltan Greguss in Het werk van het Israëlische gezant schap in Hongarije is voornamelijk het verlenen van hulp aan joden die naar Israël wensen te emigreren. Volgens de zegsman van het ministerie genieten de joden in Hongarije overigens dezelfde rechten als ieder ander- De joodse ge meente 'ontvangt dezelfde subsidies als andere godsdienstige instellingen. (Van onze speciale verslaggever) rN DE AFGELOPEN MAANDEN heeft enkele malen een bediende van een afgelegen benzinepompstation in de loop van een revolver gekeken, en in de afgelopen maanden gingen enkele malen jeugdige rovers er met 't kasgeld en soms met 't geld uit de kluis vandoor. Drie dingen zijn daarvan het gevolg. Ten eerste gaat menige pompbediende langs de verlaten rijks wegen schoorvoetend naar buiten als er een auto voor zijn huisje stopt, ten tweede zijn de benzinemaatschappijen en de beheerders van de stations ertoe overgegaan extra veiligheidsmaatregelen te treffen voor die nachte- iijke uren en ten derde heeft een groot deel van inventief Nederland ideeën en vindingen gespuid, die het geld veiliger opgeborgen moeten maken dan het tot nu toe was. hij weer honderd gulden ontvangen heeft, een plat stalen doosje met dat geld schuJ- ven, zodat het op de bodem van de kluis valt. En: de bediende heeft géén sleutel van de kluis, die is alleen maar in het bezit van de beambte van de beheerder, die dagelijks (overdag) het geld komt ophalen En de Haarlemse brandkastfabn- kant construeert zo'n kluisje en noenv het „Alfa Inwerpkluis". En hij hoopt, dat heel Nederland zal horen van di kluisje van hem, dat hij speciaal vo< de benzinestations ontwierp. En d. niet alleen uit reclameoverwegingen- maar ook dat de overvallers 'n poma- bediende niet hard zullen vallen, als ze de man niet tot uitlevering van do kluissleutel kunnen dwingen omdat hl) die sleutel niet heeft. Bij de Shell in Den Haag kijken Het is meestal bijzonder in de nachten langs de autoweg. En de pompbediende zit even eenzaam in zijn verlichte, glazen huisje, een tijd schrift te lezen, zijn administratie te verrichten. Dan zwaaien er koplam pen langs de ruiten, een auto stopt, toetert. De bediende staat op, steekt de sleutel van zijn geldkist in de zak. gaat naar buiten. „Wat kan ik voor u doen, mijnheer?" Het kan een eerbare klant zijn, het kan ook een jeugdige overvaller zijn Dan krijgt de bediende een pistool op de borst en dwingt men hem zo, de sleutels van geldkist en. kluis af te geven. Als ze hem geen klap op het hoofd geven, maar hem in de wc opsluiten, heeft hij geluk gehad. Hij hoort de auto weer wegrijden, hij gaat aarzelend zijn kantoortje weer bin nen. De kasten staan open het geld is weg. En dat kan in bepaalde gevallen wel eens een bedrag van vele honderden, aan het einde van een druk weekeind wel eens duizenden guldens zijn Er hoeft maar van één zo'n geslaagde overval melding gemaakt te worden in de kranten, of heel wat misdadige elementen worden erdoor op een idee gebracht. Het is waar zo'n pompstation in de verlatenheid van de nacht is een dankbaar object. Maar ook anderen komen erdoor op een idee. De beheerder van het station, de benzine-maatschappj). Zij merken óók maar dan tot hun schrik hoe dankbaar zo'n nachtelijk station als object voor een overval is. BEVEILIGING Er woont een brandkastenfabrikant in Haarlem. Ook hij leest de krant, ook hij verneemt, dat zo'n kluis in een pomp station geen waarde heeft, als men de bediende de sleutels ontneemt. Hij denkt, hij krijgt een idee. Hij heet Alderse en kent zijn vak en hij construeert een brandkastje, dat veel weg beeft van een spaarpot. In de bovenste helft van de kluisdeur zit een soort brievenbus, en daarin kan de pompbediende steeds als Dit is het nieuwe type brandkast, dat voortaan overvallers van benzinesta tions zal afschrikken. De deur van de kleine kluis wordt normaal afgesloten. Boven in de deur zit een gleuf, waar van de pompbediende de sleutel heeft. De ontvangen bedragen worden in een metalen doos gedaan iedere honderd gulden bijvoorbeeld) en door deze doos in de gleuf te gooien wordt het risico beperkt tot het wisselgeld. HET LEVEN ivordt i gebracht om de uit Indonesië terugkerende Nederlanders voorlopig te huisvesten. Zij zullen daar verblijven totdat zij een definitief adres kunnen betrekken. We kennen de legerplaats en weten, dat hij zeer ruim is opge zet en modern is ingericht. Wat de huisvesting betreft is alles in orde, en ook de verzorging zal niets te wensen overlaten. Al die krachten, die nodig zijn om alle soorten diensten te verlenen, zijn ingeschakeld: verpleegsters, een diëtiste, doktoren, geestelijke verzorgers. informatie Maar misschien wordt wel het belang rijkste van heel het kamp het informatie bureau, dat, naar we geloven, elke dag bestormd zal worden. Want al is aan boord tijdens de reis uitvoerige voorlichting gegeven, er zullen nog tal van vragen blijven. En de inlichtingen, die van de zijde van het ministerie van maalsehap- pelijk werk en de samenwerkende orga nisaties worden verstrekt zijn degelijk en af. De heer J Moora, die voorzitter is van het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden, k< weg C.C.K.P. genoemd, vertelde ons, geen van de Indische Nederlanders b een eigen huis mag betrekken als hij i weet hoe hij met een kachel moet omgs We hebben aan de heer A. van 1 den, de directeur van Het Nederlands Roode Kruis gevraagd, hoe groot hij het bedrag schat dat zijn organisatie dig heeft om voor de gerepatrieerden dat werk te doen. dat nodig wordt geoordeeld. DE SUPERIEURE ONAFBRANDBARE LAK WORDT TIJDENS DE GEHELE LEVENSDUUR VAN UW HAARD VOORTAAN TEN VOLLE GEGARANDEERD Hij zei: ..tweehonderdvijftigduizend gul den." werk U moet over het werk, dat daar straks in de legerplaats Budel wordt verzet, niet gering denken. Er wordt niet alleen kle ding verstrekt en er wordit niet alleen medische cntrole uitgeoefend. De gere patrieerde wordt daar alvast klaarge maakt voor zijn nieuwe wereld. Hij krijgt van deskundigen adviezen over de scho len, die zijn kinderen kunnen gaan be zoeken, maar ook adviezen over opvoe ding. Want onder de Indische Nederlan ders zijn net zo goed, wat we noemen, moeilijke kinderen als onder de Neder- landertjes. Met het verblijf van kinderen in Budel is uiteraard ook rekening ge houden. Voor hen zijn er daar jeugdlei ders -leidst Overigens moet u niet denken, dal alleen de Indische Nederlander zich moet leren aanpassen. Ook onder de Neder landse vrouwen, die een jaar of vier in Indonesië hebben gewoond, zijn er. die het leven hier volkomen zijn ontwend We spraken op Schiphol een Nederlandse vrouw, die op onze vraag of ze blij was terug te zijn antwoordde: „Ach, nu moet ik weer gaan stofzuigen". a namen Af en toe worden we opgebeld met de vraag of we weten hoe de namen zijn van de gerepatrieerden, die van Indonesië onderweg zijn naar Nederland. Op die raag moeten we steeds het antwoord schuldig blijven, omdat we ook niet ovei lijsten met namen beschikken De heer Jan Emden heeft ons echter verteld, dat ijn organisatie, Het Nederlandsche Roo de Kruis, wel niet helemaal volledig maar toch goed is geinformeerd. Indien u dui inlichtingen wilt ontvangen over thuis- vaarders, doet u hc» beste zich te wenden tot: Informatie-afdeling Nederlandsche Roode Kruis. Jan Evertsenstraat 9 te Den VERLIES In het begin van deze maand hebben we verteld, dat in Zevenbergen een dame. die een portemonnaie had verloren, maar haar eigendom onbeschadigd terugkreeg, tegenover de politie liet uitkomen, dat zij geen prijs er op stelde de naam van de eerlijke vinder te vernemen- We heb- be^i dat nog al vreemd gevonden. Nu horen we van mevrouw Van Meggelen uit Rotterdam, dat haar 16-:arige Adri kortgeleden een bundeltje papieren vond met daarbij ingesloten f 140.-. Hij deponeerde alles bij de politie, die kort daarop de verliezer kon blij maken, naam en het adres van Adri werden de verliezer meegedeeld, maar tot op heden is er nog geen briefkaartje met een be dankje bij de familie Van Meggelen ont- We weten heus wel, dat een ieder verplicht is, gevonden voorwerpen af te geven bij de politie. Maar de prak tijk leert, dat niet iedereen zich aai die verplichting houdt. Daarom kun nen verliezers eerlijke vinders best eens een briefje sturen. BABY U heeft gelezen, dat een gerepatrieerde moeder op Schiphol zo zenuwachtig wi dat zjj haar baby vergat, en misschii heeft u wel bü uzelf gedacht: Hoe is het mogelijk! Maar hier komt dan een richt uit Groningen. Twee dames uit de omgeving gingen daar winkelen met een baby in de reiswieg. Ze dronken eerst koffie in een lunchroom en lieten de baby daar zo lang achter. Nadat zij waren ult- gew-inkeld. begaven ze zich weer op pad naar huis. Op weg naar de autobus zei de een: „Waar is de baby? In allerijl keerden ze terug naar de lunchroom. De baby lag te slapen verbaasd aan, als we da&r van die nieuw» kluis komen vertellen. ..Hé dót is toa- vallig. Wij zijn namelijk ook op dat ide» gekomen, en een hele serie Nederlands» uitvinders eveneens. Wü zijn al overge gaan tot het aanbrengen van een soor» „stortkokertje" boven op de bestaand» kluisjes, met in dat kokertje passende metalen cilinders, waarin de bediende het geld kan stoppen voor hij het in de kluis laat vallen Onze bedienden hebben dan óók geen sleutel meer die neemt de chef mee als hij voor de avond naar „Dat we die voorziening nog niet een- twee-drie op alle kluizen kunnen aan brengen, spreekt vanzelf. Maar als over gangsmaatregel hebben we de bezetting van aüc nacht-stations verdubbeld. Dat er in zo'n station 's nachts één enkele man zit. komt dus bü ons niet meer voor." NIET NIEUW „Het probleem van de beveiliging van dat geld is niet nieuw. Insluipingen, in braken en diefstallen zijn in benzinesta tions wel meer voorgekomen Daarom hebben al onze stations een kluis," zegt men bij de Shell. Men heeft al lang ge- daobt over alarminstallaties, „maar die hebben alleen maar nut, als de man bij de knop kan. Waar moet je die knop maken? Aan de pomp, onder zijn bureau?" Dat de overvallen van de laatste maanden amateurswerk zijn, is wel duidelijk, en dat de overvallers zich op deze wijze geen fabelachtige som men hebben kunnen verwerven, ook. Maar al deze extra beveiligingen zijn maar voor het geval, dat er nog méér „amateurs" op eon idee gebracht zou den worden (Vervolg van pagina 1) neer over een bepaald punt ming bereikt kan worden tussen oost en west zou dit i-i- van grote psychologisch# waarde zijn en de weg banen voor ver dere toenadering. Een topconferentie van regeringsleiders zou, Indien zij mislukte, meer kwaad dan goed doen. Lloyd meende, dat een betere verstand houding ook kon bewerkt worden door de contacten met de Russen te verbeto ren vla toerisme en het uitwisselen van geleerden, studenten en kunstenaars. Een zegsman van de Franse regering heeft verklaard dat een ontmoeting op het hoogste niveau van de landen van do N.A.V.O. en het Pact van Warschau t# omvangrijk zou zijn om tot goede resul taten te lelden- De zegsman noemde een dergelijk# conferentie „te gevaarlijk". Wel ziet do Franse regering nut in een conferentio van ministers van buitenlandse zaken. De Prawda heeft de westelijke sug gestie om een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken te houden afgewezen. Het blad vreest, dat een der gelijke conferentie nieuwe hindernissen zou opwerpen voor een topconferentie. Aanvaring op Curacao. Het Britse vrachtschip Port Lincoln. 7253 ton. voer gisteren zonder loods binnen en voer een aanlegsteiger in de Caracasbaai aan, waardoor schip en steiger beschadigd werden. Advertentie WINTERSPORT ZWITSERLAND Chaletreizen voor de a.s. zomer naai OOSTENRIJK en ITALIË 17 dg v.a. 110 (huur treinreis) Vraagt prosp. CHRISTELIJKE REISSTICHTING Leliegracht 54 - Tel. 40983 - Amsterdam C. In de eregroep was op de tweede avond van het Hoogovenschaak toernooi remise troef. Het was het resultaat van de grote spanning waaronder in deze groep werd ge speeld. De partij tussen de grootmeesters dr. Max Euwe en deindrukwekkende Zweed Gideon Stahlberg had bijna .?en trageisch verloop toen Euwe op de twintigste zet in een goede stelling een pion cadeau gaf. De schrik sloeg om de Nederlandse harten, maar Stahlberg profiteerde niet van deze fout en het pleit voor het spel van onze landgenoot, dat hij ondanks de ze blunder toch nog in staat was zijn tegenstander met verborgen dreigin gen te imponeren. De Zweed bood op de 37e zet remise aan en Euwe ac cepteerde dit Het treffen tussen O'Kelly en Matano- ic, eveneens twee grootmeesters, eindig de reeds na 16 zetten in een grootmeester- Pirc speelde tegen Bouwmeester scherp op aanval, maar onze landgenoot weerde zich uitstekend, waarna blijkbaar inzag, dat het tegen de Neder landse meester verder weinig zTn had de strijd om de volle winst voort te zetten. Op de 22e zet werd het remise door her haling van zetten. De Argentijn Herman Pilmk was in goede vorm en in een partij met vele ver wikkelingen werd Van Scheltlnga hier van het slachtoffer. De tweede nul vooi Van Scheltinga. Donner begon tegen Milde met veel belovend spel en kwam in een Siciliaanse partij beter te staan. De Zuidslaviër weerde zich echter uitnemend en slaagde erin remise te bereiken. De favoriet Fuderer won in invitatae- groep 2 van de Nieuwzeelander Wade een sterk gespeelde partij. Kramer kreeg een accuraat spelende Czerniak tegen over zich en de Fries moest het onderspit delven. Barendregt speelde met zwart een opvallend vlotte partij tegen Roessel. De jeugdige Roessel trachtte het juiste te genspel te vinden, maar na 23 zetten was hij toch gedwongen zijn koning om t» leggen. Rellstab en Toran namen in hun partij geen enkel risico en na 15 zetten kwamen zij reeds overeen 't punt te delen. Orbaan leverde een goede prestatie door de ge routineerde Golombek een halve punt al te snoepen. In groep 3 ondervond de jeugd, hoe be langrijk het is over routine te kunnen be schikken Bredewout verloor van Cort- lever, terwijl Jongsma zijn meerdere moest erkennen in de Hongaars-Zwitserse meester Gereben. In invitatie groep 4 was de enige ver rassing de nederlaag van de toch zo ster ke Diemor tegen de Fin Palomaa Mulder Leens Dijkstra moest het opnemen tegen grootmeester Saemisch en de reml- was vooral voor de Nederlander een verdienstelijk resultaat. Verder verloren de jonge Nederlanders Schneiders en Langeweg van respectievelijk de Hongaar de Duitser Klaeger. Sandor t H oofdgroepen In hoofdgroep 1 boekte de Spanjaard Gimeno zijn tweede overwinning. Nu was Ide jeugdige Kloostra het slachtoffer. De Pool Branicki bleek zloh goed te hebben hersteld van de vermoeiende treinreis en met opvallend sterk spel versloeg hij onze landgenoot Dries. In hoofdgroep 2 deed de jeugd 't beter. Aalders versloeg Donk en Slisser dwong de Luxemburger Conradi tot overgave. De verrassing in de damesgroep was do nederlaag van de donkerogige Milunka Lazarevic tegen de lieftallige Hongaars# Sinka. Bepaald een teleurstelling was do nederlaag van onze landskampioene Fen ny Heemskerk tegen de Italiaanse Beninl, maar mevrouw Roodzant hield de Neder landse kleuren bij de dames hoog door van de Zuidslavische Bacic te winnen. De Haagse schaker Remouchamps heeft ook in de tweede ronde in de eerst# hoofdgroep een nederlaag geleden. Met zwart spelend verloor hij van de Duitser Döhner, die het wel erg knap afwerkte. De Joegoslaaf Djaja, misschien toch wel te laag geklasseerd, versloeg met zwart de Fransman Dubhilleul en nam de lei ding. De vertegenwoordiger van de Leidso Schaakbond. Etman. van wie werd gezegd dat hij niet zou deelnemen, komt toch uit Hij verloor van de Beverwiiker Suiker In groep 3 zorgde Rost van Tonningen voor een surprise door de Rotterdams# favoriet Abrahams een nederlaag toe t# dienen. Pavlovic versloeg hier de Engels man Simmons. Sandvoort speelde in de tweede rond# remise tegen Tempel; hij heeft nu l'.i put, Mej. iiir. De Klerck brak haar partij tegen mevrouw KlijnDe Bruine af; d# stelling, die niet duidelijk is. wordt heden uitgespeeld. Remouchamps speelt heden tegen Dries; hij heeft dan wit Uitslagen Invitatiegroep 1 of eregroep: Pirc (Joeg.) —Bouwmeester (Ned.) 'AVt, Pilnik (Arg.) Van Scheltinga (Ned.) 10, Euwe (Ned.) Stahlberg (Zweden) V4, Milic (Joeg.) —Donner (Ned.) Vt, O'Kelly de Gal- way (Belg.)—Maianovic (Joeg.) MV4. Inlvitatiegroep 2: Roessel (Ned.)—Baren dregt (Ned.) 0—1, Rellstab (W.Dld.)—Toran (Spanje) Fuderer (Z.-Sl.)—Wade (N. Zeeland) 1—0, Kramer (Ned.)Czerniak (Islraël) 01, Orbaan (Ned.)Golombek (Eng.) iaVs. Invitatiegroep 3: Poulsen (Den.)—Betü (Oostenr.) 'AVs, Perez (Spanje)—Van Se- ters (België) uitgesteld, Bocik (Z.Sl.j- Soultanbejeff (Belg.) afgebroken, Cortle- ver (Ned.)—Bredewout (Ned.) 1—0. Jongs ma (Ned.)Gereben (Hong.) 01. Invitatiegroep 4: Palomaa (Finland)— Diemer (W.-Dld.) 1—0, Mulder van Leens Dijkstra (Ned.)Saemisch (W.-Dld.) 'jli, Sandor (Hong.)Schneiders (Ned.) 1—0, Kostic (Z.-Sl.)—Van Geet (Ned.) 'j—H, Langeweg (Ned.)—Klaeger (W.-Dld.) 0—1. Damesgroep: Roodzant (Ned.)Bacic (Z.- Sl.) 10, Lazarevic (Z.-Sl.)Sinka (Hong.) 0—1, Bruce (Eng.)—Van der Veen (Ned.) afgebroken. Heemskerk (Ned.)—Benini (Italië) 01. Langos (Hong.)Chaude d# Silans (Frankr.) Vshi. Hoofdgroep 1: Kapsenberg (Ned.)—Ap- king (Ned.) uitgesteld, Gimeno (Spanje)— Kloostra (Ned.) 1—0, Doehne (W.-Dld Remouchamps (Ned.) 1—0, Dries (Ned.)— Braniciki (Polen) 0—1, Duthilleul (Frankr.) -Djaja (Z.-Sl.) 0—1. Hoofdgroep 2: J. Donk (Ned.)Aalder# (Ned.) 0—1, Dit* (W.-Dld.}—Henrlchs (W.- Dld.) 1—0, Arons (Ned.)—Staal (Ned.) ',4— hi, Conrady (Lux.)—Slisser (Ned.) 0—1, Grespo (Spanje)—Bobikiewicz (Polen Na de tweede ronde is de stand in de eregroep als volgt: 13 Matanovic (Z.-Sl.), Stahlberg (Zwe den) en Bouwmeester (Ned.) leder 14 pt., 8 O'Kelly de Galway (België), Donner (Ned.), Euwe (Ned.), Ptlnik (Arg.) en Pirc (Z.-Sl.) ieder 1 punt. 9 Milic (Z SI.) 4 pt., 10 Van Scheltinga (Ned.) 0 punten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5