IfXp-ei fSTAD Wethouder Van Schaik sprak over zijn werk Hoofdstad Operette gaf een succesvolle vertolking LCREEM dubbele BRYLCREEM van het draaiboek Verbitterde Chaplin hekelt Amerikaanse onvrijheid VAN MINS TOT MENS Pitmanschool nieuwe leidsche courant zaterdag 11 januari 1958 ^cuij - In Leiden en omgeving Werkloosheid neemt nog steeds toe De geregistreerde arbeidsreserve is gedurende de vorige weck opnieuw ge stegen. Op 4 januari 1958 waren 1043 minnen en 148 vrouwen als werkloos in geschreven tegen 974 mannen en 143 vrouwen op 28 december 1957; een toe neming dus met 69 mannen en 5 vrouwen. Deze stijging kan vrijwel geheel worden toegeschreven aan seizoeninvloeden. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten heeft zich gehandhaafd op 74. Dit uit zonderlijk lage aantal aanvragen wijst evenals het aanbod op een minder gun stige werkgelegenheid. Het aantal aanvragen om vrouwelijke arbeidskrachten vertoont een lichte stij ging nl. van 105 tot 128 op 4 januari. 1 en i al E erac edrj egerj ngi'. erdi Woensdag 15 januari a.s. 9 uur start onze OPRUIMING Z.W. (zonder weerga) VULPENNEN w.o. Parker, Swan, Waterman tegen SPOTPRIJZEN! VULPENKLINIEK Breesfraat 145 - Tel. 23211 Leids Jeugdparlement bijeen Wethouder J. C. van Schaik sprak gisteravond in de trouwzaal van het stadhuis voor het Leids Jeugdparlement over enkele facetten van het werk in de sector onderwijs, kunsten, jeugd- en sportzaken van het gemeente bestuur. In zijn openingswoord wee6 de voorzit ter, de heer J. A M. van Zonneveld, de jongeren op het insbructieve karakter, dat werkprogramma voor 1958 zal krij- in verband met de Staten- en raadsverkiezingen, die in dit jaar zul- plaatshebben. Een groot aantal jongeren zullen dit jaar voor het ter 6tembus gaan. Met betrekking oe deelde de voorzitter mede. dat de burgerdag in de maand juni zal wor den gehouden. De heer Van Schaik zei in het be gin van zijn bespreking, dat de taak van een wethouder van onderwijs niet meer zoals vroeger tot het ondei - wijs beperkt is. maar zich bovendien uitstrekt over het jeugdwerk, de spdrt, de volksontwikkeling en de culturele zaken. Spreker wilde laten zien hoe men wenkt in de afdeling onderwijs. Aan de hand van een voorbeeld: de totstand koming van de Leidse Jeugdactle gaf hij inzicht in de wisselwerking tussen het gemeentebestuur en het particu lier initiatief Aanvankelijk 6tond men in bepaalde kringen aarzelend en sceptisch tegenover Geref. morgendienst Maranathakerk In tegenstelling met de opgave in de Leidse Kerkbode begint de Gereformeer de morgendienst in de Herv. Maranatha kerk niet om 10.30 uur, maar om 11 uur Deze aanvangstijd is voor het gehele jaar istgesteld. Ein Walzertraum TAAT DE OPVOERING door de Hoofdstad Operette van „Ein Walzer- ■L' traum" gisteravond een groot succes is geworden, mag men niet uit fluitend op rekening van deze operette schrijven. Felix Dörmann en Leopold Jacohson schreven een tekst, die een behoorlijke speelmogelijkheid geeft en Oskar Strauss zorgde voor goede muziek. subsidie voor bijvoor beeld het jeugdwerk, maar allengs ver anderde dit, voornamelijk doordat men ging inzien, dat het particulier initiatief niet werd doodgedrukt, maar dat bij een verantwoorde en door de overheid goed gekeurde besteding van het geld het ge meentebestuur zich op de achtergrond hield. Beeldhouwwerken Toen men dit eenmaal inzag groeid» het contact tussen de jeugdverenigingen en de sector van het onderwijs in het college van B. en W„ zodat het aanta' der bij de gemeente aangestelde functio narissen moest worden uitgebreid De wethouder toonde met voorbeelden uit andere sectoren aan. dat deze werkwijze in het belang was van de gemeenschap De zangverenigingen bijvoorbeeld, zun bij de subsidie zozeer vooruitgegaan, dai het een van de Leidse koren zelfs ver gund is tijdens het Holland Festival op te treden. Met het verlenen van kunst- opdrachten stimuleert men de kunste naar. wiens werk een noodzakelijk ele ment in onze samenleving is. De beste dingsbeperking dreigt hierbij een be lemmerende factor te worden. In verband hiermee noemde de wethouder het plan tot plaatsing van beeldhouwwerken in het plantsoen Twee zijn er echter reeds aangekocht en zij zullen waarschijnlijk dit jaar geplaatst kunnen worden. Ook het monument van Piet Paaltjens zal er komen. Op sportgebied is het contact tussen gemeentebestuur en sportwereld zo ge regeld. dat ook hier overheid en leiders uit, sportkringen samenwerken om het beheer van de gemeentelijke sportter reinen in partiouliere handen te leggen. Op deze inleiding van de wethouder, die aan het begin van de avond gezegd had dat het niet zijn bedoeling was zijn gehele werkterrein in de bespreking te betrekken, maar wel een indruk te geven van de wijze waarop de afdeling onder wijs werkt, volgde een discussie naar aanleiding van vragen van de aanwezigen. KOLEN en OLIE A.-r.-kiesvereniging over woningbouw In de bovenzaal van Het Gulden Vlies vergaderde gisteravond onder voorzitter schap van de heer J. Verduyn de a.r kiesvereniging wijk I. In zijn openings woord herdacht de heer Verduyn één der trouwste leden, wijlen de heer Rietveld die op oudejaarsavond in de kerk over leed. Besproken werd de kandidatenlijst van de provinciale staten en men liet zijn licht schijnen op de kandidatuur voor de gemeenteraad Wensen in deze zullen aan het centraal bestuur in Leiden ter ken nis worden gebracht. Het bestuurslid ir. J. C. H. Drost, werk zaam bij de gemeente werk en. sprak over enkele hedendaagse problemen in wo ningbouw en nieuwe stadswijken Omdat het hier een insider betrof werden ook veel plaatselijke problemen breder be sproken Aan het eind van zijn betoos zei ir. Drost, dat om de massificatie in de steeds uitbreidende gemeenten tegen te gaan een kerk zonder wijkzaal ondenk baar is. Elke geloofsgemeenschap zal daar voor eigen mensen een middelDunt moe ten scheppen. Wat Leiden betreft zei de heer Drost dat de particuliere bouw ten opzichte van woningwetbouw in vergelijking met an dere steden achter blijft. Om de woning nood ook plaatselijk te lenigen, zal men veel voor elkaar over moeten hebben en ruimte moeten afstaan waar dit moge lijk is. Demmenie Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. A. Dil t« Zoeterwoude zijn de huizen en erven Vollebregtshof 1 en 3 en Vijfde Binnen vestgracht 4 uit de hand verkocht vooi f 2550, 2350 en 2600. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 4 Wanneer het gezelschap echter geen krachten heeft om de mogelijkheden realiseren schet men nog niet veel Elke kans heeft men echter aan gegrepen en de mogelijkheden uitgebuit. We hebben dit operettegezelschap de laatste jaren niet zo op dreef gezien als gisteravond. Misschien komt dat ook ge deeltelijk door het feit, dat in voorgaande *1 jaren men reeds in september een voor- 4 stelling gaf. Men zat er in ieder geval nu goed in. Vlot ging het met het huwelijk van luitenant Niki en prinses Hélène; de beste kerel is getrouwd voor hij goed beseft wat er gebeurt. Joachim III, vorst in Flausenthurn. heeft er haast mee, ant het vorstelijk geslacht dreigt uit Maar ja, Niki vindt zijn huwelijk geen reden tot juichen en de eerste avond de beste gaat hij met z'n vriend Montschi naar een Weense dames kapel, onder leiding van Franzi, op wie Niki natuurlijk verliefd wordt en Franzi is weg van Niki. Wanneer zij hoort wie haar geliefde is. dan ziet ze de onmogelijkheid van een huwelijk en hoewel in haar hart de lief de voor Niki groeit, besluit ze violiste te blijven en tracht ze in de muziek haar verdriet te vergeten. Niki gaat naar zijn Hélène en vinden ze bij elkaar het geluk. Uitstekende zang elfsrf Er werd uitstekend gezongen en over het geheel goed gespeeld. We zijn niet altijd enthousiast geweest over de gasten die vorige jaren aan getrokken werdenmaar met Lizzi 01 Schöffmann is men buitengewoon ge- 1 ukkig geweest. Ze heeft een primo item en speelde de rol van Franzi ge voelig. spel. Vooral va ste is wel eens zaal ingesteld. En dan nog Otto Aurich en Fritz Stel- ner als de vorst en de graaf. Deze twee zijn één begrip geworden. Hun humor is bekend en ook deze avond deden ze het weer uitstekend. Ze bleven binnen de grenzen van de operette, d.w.z. ze lieten zich niet al te veel gaan, en in deze beperking toonden zij hun meesterschap. Door ziekte was Wilhelm Rettich niet in staat zijn plaats voor het orkest in te nemen en berustte deze avond de leiding bij Carlo Ninj. De eerste inzet was een beetje rommelig, maar verder klopte het behoorlijk tussen toneel en orkestbak. Ein Walzertraum. Lezers schrijven ons Wereldcrisis Kan de verantwoordelijkheid voor de huidige wereldcrisis de wereldreligie ten laste worden gelegd? Ik meen van ja. De religie is nauw met de beschaving ver bonden en ze is er nog steeds mee ver enigd. Omdat de religie superieur is aan de mens kan ze een geraffineerde en in vloedrijke macht over regeerders en volk uitoefenen Omdat de religie een deel van de we reld is, had de president van een theolo gisch seminarium gelijk toen hij zei, dat het christendom meer dan ooit tevoren legenover onzekerheden en onheilspellen de gevaren staat. Hoe staat de religie te genover de wereldcrisis? Niet alleen tegenover een crisis van een wetenschap, die zich uitrust met atoom bommen en verspreiding van bacteriën, niet alleen tegenover een crisis van het zich uitbreidende communisme, maar ook omdat de religie staat tegenover een ver nietiging, waardoor de ongoddelijke we reld van Noachs tijd werd overvallen. Toen waren er geen moderne wapenen of bacteriologische oorlogvoeringen, maai de wereld werd vernietigd door een wel reldomvattende vloed van de hand van de Schepper van hemel en aarde, die door Noach en zijn gezin werd aangebeden. Nu sta ging. Als n mogelijkheid bestaat deze lullen oe religieuze stelseli de wereld het hoofd kunnen bieden isis? aan de c Vele miljoenen mensen zullen snel een beslissing moeten nemen. Met de hulp van Gods geïnspireerde Woord kunnen we op deze vraag een juiste beslissing nemen Want de Bijbel is slechts de enig reddende boodschapI Hazerswoude H. STAAL, Westeinde 16a. Alleen geiend haar Is meel haarl heeft die werking! Brylcre haarvocdende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en Iris. Massage mei Brvlcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond! Ja. deze beroemde Engelse hairdressing terzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen: Brylcreem is geëmulgeerd. Daar door kan Brylcreem iedere haar apan soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korTekt op zijn plaaLs. Heel de dagl The perfect hairdressing T ussen de bladzijden TRIANON. Charley Chaplin is in zijn jongste film even terug in New York, zij het als de afgezette koning Shahdov van Estrovia. Zijn verblijf tn ons oude Europa heeft hem klaarblijkelijk de ogen scherp geopend voor de allermerkwaardigste onhebbelijkheden van de Amerikaanse samen leving. Zijn film Een koning in New York i$ dan ook geslaagd voorzover deze merkwaardigheden aan de kaak worden gesteld. In het paradijs der vrije democratie kan een koning alleen maar emplooi vindenals hij zich door de televisie-reclame laat exploiteren. Dan stromen de dollars hem toe. Gees trig laat Chaplin drit t.v.-gedoe Men krijgt dan de bevestiging, dat deze acteur nog steeds tot de beste komieken ter wereld behoort. Toch doen ni^t ad zijn grapjes he*. Het geschutter met de brand - slang bijvoorbeeld, waaraan hij door een onhandige manipulatie is geketend, doet echt ouderwets en overdreven aan. Dit soort humor is werkelijk achterhaald en Iriigt ook benedien het niveau van deze kunstenaar. Tegen het einde van de rolprent zakt de kwaliteit aanmerkelijk. Dan oefent Chaplin kritiek uit op het MacCarthy- Hoeveel waars er in deze kritiek ook schuiüit, toch wordt het probltóem •om het gaat, nriet wezenlijk geraakt Men moet nu eenmaal een democratische staat het recht geven zijn vrijheid te be schermen. Dat Mac Carthy dit met fall- kamte middelen deed, verzwakt drit de mocratische grondrecht nriet. Chaplin simplificeert hier op een niet toelaatbare wijze. Maar men kan erin ko men. dat het jurist deze kampioen der vrijheid aan het ha-nt gaat, dat zijn eigen Amerika, de burcht der vrijheid, jegens hemzelf en zo vele anderen op een af keurenswaardige, despotische wijze heeft gehandeld Desondanks is Ohaplün in deze fil en toe werkelijk op zijn best. Die ogen blikken is het weer een vreugde hem bezig te zien. (Chaplin-film met zwakke gedeelten Razzia op Montmartre LIDO. De Franse filmindustrie weet nog steeds de goede detectives te brengen er hoewel deze film niet direct een speur- dersverhaal vertelt, voert hij wel dwari door het perk, waarin het goed en het kwaad elkaar bestrijden. Origineel zijn de Fransen ook en daar om laten ze de gehele geschiedenis bele ven door een ondernemend bakvisje Prof. Van der Merwe houdt lezingen in ons land De bekende Zuidafrikaanse historicus prof. dr. P. J. van der Merwe, die ook met Nederland nauwe relaties onder houdt (onder meer als lid van het Histo risch Genootschap te Utrecht en de Maat schappij der Nederlandse Letteren to Leiden) komt 1 februari voor enkelo maanden in ons land. Hij zal voor we tenschappelijke verenigingen lezingeo houden over de historie van de Unlo. Geoi In de scènes waarin zij optrad was ze onbetwist degene, die allen inspireerde en ln de duetten met Jan Hauderson (Niki), inspireerde ze hem zó, dat hij daarin zijn beste prestaties leverde. De .kwaliteit van zijn zang is goed. maar het volume blijft zijn aandacht vragen, of- fchoon ook hierin aanmerkelijk ver betering gekomen is. Rosy Parrish zong en speelde de rol van prinses Hélène heel goed. met grote souplesse en utbeelding. Herman Valstar was een uitstekende luitenant Montschi. De kwaliteiten van Marga Graf en Claire Clairy liggen hoofdzakelijk in hun PLANTSOEN 65 TELEF ISSS8 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENCELS FRANS NEDERLANDS SPAANS Een dokter nodig? stdrf zondagsdienst der huisartsen wordt *aargenomen door de dokters Dijkstra. D* Jong, Mastenbroek, Veldnuijzen Van Wingerden. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst der •potheken wordt in Leiden waargenomen door. Doeza-apotheek, Doezastraat 31, W. 21313, Haven-apotheek, Haven 18. lel *>085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester •Potheek, Wilhelminapark 8, telef. 26274- Zeeman jaar geworden: Pieter H. G. Verhoog, oud-commodore van de Holland-Amerikalijn en oud gezagvoerder van de Nieuw Am sterdam, thans wonende aan de Quarles van Uffordstraat te Noordwijk aan Zee. Het is alweer vijf jaar geleden, dat kapitein Verhoog werd ge pensioneerd. Maar wie denkt, dat de oud-kapitein nu niet veel an ders doet dan wat peinzend voor zich uit staren en met weemoed terugdenken aan de jaren op zee, vergist zich toch wel heel erg. Want niet voor niets heeft deze forse zeeman achter zijn naam ook staan de aanduidingen roman- en toneelschrijver, dichter en pu blicist. Kapitein Verhoog heeft van zijn jeugd af aan bijzondere be langstelling gehad voor twee din gen, die welhaast op ideale wijze met elkaar zijn te combineren: scheepvaart en literatuur. Dichten en schrijven deed hij al op het gymnasium. Zeeman werd hij, omdat een ieder nu een maal een beroep moet hebben en omdat dit hem een aantrekkelijk vak leek. Jarenlang heeft hij op Amerika gevaren en serieus en leergierig als hij was, werd Ver hoog een gezagvoerder voor wiens zeemanschap een ieder respect had. Het wil wat zeggen als je tot „burgemeester" van zo'n drij vende stad, tot „directeur" van zo'n drijvend hotelbedrijf als de Nieuw Amsterdam is, wordt be noemd. De „ouwe" is overal ver antwoordelijk voor. Hij moet er maar voor zorgen, dat alles reilt en zeilt, zowel in de figuurlijke als meest letterlijke zin van het woord. Schrijver slechts bfj ouderen in de herinnering voortleven, heeft kapitein Verhoog heel wat afgeschreven. Nog leest men regelmatig z(jn vaktechnische beschouwingen in zeevaartkundige tijd schriften. Ook in buitenlandse bladen, want een wereldreiziger van zijn for maat schrijft haast net zo gemakkelijk in ccn hele serie vreemde talen als in het Nederlands Zijn boeken houden vaak verband met de zee en de scheepvaart, maar eveneens met geschiedenis, vooral die van de pre-Columbiaanse tijd. het lief ste studie-object van de kapitein. Om een paar titels te noemen: Langs ha vens en zeeën, De vliegende Hollander, Ontdekker en admiraal, biografie van Columbus, Platero en ik, Guanahnl again romans, geschiedkundige boe ken, korte verhalen en vertalingen, kapitein Verhoog staat nu eenmaal voor niets Wanneer men verre reizen doet, dan kan men veel verhalen. Vele genoot schappen en verenigingen hebben zich deze wijsheid ter harte genomen en de naam van kapitein Verhoog prijkt dan ook talloze malen op de sprekerslijst. De oud-commodore weet met zijn lege tijd dus heus wel raad. Vooral omdat hü ook nog eindexamens aan zeevaart scholen afneemt en actief is in het verenigingsleven. Er is werk genoeg aan de winkel, soms nog wel eens een beetje al te veel. Want mevrouw Ver hoog. die zo vaak met de kinderen alleen thuis Is geweest, heeft nu toch eigenlijk ook wel een beetje recht op Teveel "I7R ZIJN zo van die dagen, dat je je in staat voelt glimlachend een briesende leeuw te verslaan, vervol gens een tunnel te graven, om daarna bereidwillig rond te zien of er nog andere karweitjes zijn te verrichten. Zo'n dag beleefden we van de week. Kom, dachten we, laten we eens vlug de kachel aansteken, om in een behaaglijke warmte de wereld met onze werklust in verrukking te brengen. Even later liepen we vrolijk flui tend langs de Leidse grachten, omdat onze petroleum op was. En toen bij de olieleverancier de kan lekte, leg den we bereidwillig vier gulden op de toonbank, als staatsiegeld voor een De kachel begon bij het branden van de pit te roken, waartegen onze hos pita principiële bezwaren heeft geuit zodat wij naar beneden togen om de vlammenvanger van de kachel voor op het gas. Toen we weer boven kwamen, ont dekten we, dat we de pit niet hele maal hadden teruggedraaid. Op de tast vonden we de in dichte petroleum- dampen gehulde kachel terug. Fluks alle ramen tegen elkaar opengezet en toen de nevelen wat opgetrokken waren, bleek de gloeiende vlammen vanger een mooi rond cirkeltje op de vloermat te hebben geschroeid. De vlammenvanger was maar heel eventjes beneden de vereiste tempe ratuur geraakt en door de ramen flink open te houden, werden ook de nieuwe blauwe flarden verdreven. Op een dag zoals wij beleefden, is het optimisme schier grenzeloos. Kom, zo vertelden we onszelf handenwrij vend, want het was barbaars koud op de kamer geworden, nu eerst een lekker eitje bakken; dat zal best Het viel best; precies vóór het gas- comfort. En toen we de droeve resten aan het verwijderen waren, brandde de boter in de pan aan en kwam onze hospita belangstellend informeren „of het nu eindelijk eens uit was". Verdrietig en met een gevoel van grote onbegrepenheid zijn we buiten in de storm gaan lopen. Als die leeuw toen was gekomen, had zijn gezond heid geen enkel risico gelopen. Maar het leven toonde, dat het ook barm hartig kan zijn. Want de leeuw kwam Waarom? T^ïAAR gaat het niet om, brulde het kleine mannetje in de Leidse binnenstad tegen zijn- buurman, toen we op een storm achtige avond deze week door het bochtige straatje liepen. Daar gaat het helemaal niet om. Het gaat om mijn recht; daar sta ik op en niemand Een rukwind nam de rest van de zin mee en het mannetje bleef rood en eenzaam in het straatje staan. Zijn buurman, aan wie hij zijn rechtspositie had uiteengezet, stond schuldbewust tegenover hem, maar de buurman leek ineen geschrompeld. Het was, of het kleine mannetje alleen in het straatje stond. Want ook wij tel den niet mee. Het mannetje wilde alleen in het straatje staan; hij voelde zich zo belangrijk en vond zijn recht zo onaantastbaar, dat hij graag het gehele straatje en de gehele wereld in diepe huivering en groot ontzag had willen horen fluisteren: Zijn recht, het recht van hem. is onaantastbaar. Het mannetje voelde, dat hij een regel in het boek der historie schreef: Als je het maar weet, zo riep hij diepvoldaan tegen de or kaan in. En hij sloeg met een slag de huisdeur achter zich dicht. iet in ileefd, dat gedurende enkele eeuwen het Na bije Oosten een bepaalde kleur heeft gegeven. Onder koning Shoubilou- liouma werden de Hittieten een mach tig volk. dat in de dertiende eeuw voor Christus geheel Voor-Azië beheerste. Maar tussen de raderen van de tijd werd dit krachtige volk enkele eeuwen later vermorzeld. En men behoeft thans echt geen minderwaardigheids complex te krijgen, wanneer men nog nooit van koning Shoubilouliouma heeft gehoord. Ongetwijfeld hebben dit volk en deze grote koning een rechtsgevoel gehad. En dat zullen ze wel hebben verdedigd ook. Maar de tijd glimlachte en veeg de vorst en volk weg uit de wereld, om hen te maken tot een enkel regel tje in een dik handboek. En nu dat kleine mannetje en al de geestelijk-kleine mannetjes, die door alle eeuwen heen hun belangetjes zo gewichtig vonden, dal zij kleine tyran- nen werden voor hun omgeving. Over hen zal de tijd niet glimlachen, maar spotlachen. Z« krijgen zelfs In het dik ste handboek geen regeltje. TVant ge kibbeld hebben de mensen altijd. Verdronken [VEE. dan die jongen en dat meisje, die elkaar vlakbij een lantaarn paal innig omstrengeld hielden Zul je echt altijd van me houden?, zo informeerde het meisje angstig. Ja, altijd, zei de jongen en hij zucht te heel diep. Zul je me nooit ontrouw worden? Nee, nooit, klonk het vastberaden. En de jongen rilde van afschuw bij de gedachte alleen al. Zul je altijd lief voor me O ja, altijd heel erg lief, zekerde de jongen. I uit i had i zijn? klein Kapitein Verhoog op zijn praatstoel. jongetje het hele onderhoud i tense belangstelling gevolgd. Toen het meisje informaties ging inwinnen om trent de stand der gevoelens bij de jongen over een kwart eeuw, dook het kleine jongetje naar binnen en even later kletterde een glas water over het paartje bij de lantaarnpaal. Daar waren juist de toekomstinfor maties met een diepe zucht van innig welbehagen afgesloten. Het meisje werd door de waterstraal even flauw tjes gewekt: .Ik geloof, dat het gaat regenen, zei ze dromerig. Nee, antwoordde de jongen, het zijn je ogen, en hij nam weer een nieuwe duik in de peilloze diepten, die h'j via een verkeerd telefoonnummer ln een zaak op leven en dood verzeild raakt. Ten slotte zijn de Fransen ook senti menteel en daarom eindigt het verhaal een beetje droevig. Het bakvisje schiet precies langs het happy-ending heen, want de man, voor wie zij een avond lang haar leven riskeert en aan wie zij haar hartje verliest, wordt vlak voor het einde neergeschoten. Dit is trouwens de enig mogelijke oplossing voor het verhaal, want de man, hoe lief hij ook voor het bakvisje was, bleef een misdadiger en daar kunnen bakvisjes nu eenmaal geen vaste verkering mee hebben. De film is sfeervol opgenomen en ademt de luchtige sfeer van Montmartre waar n schel vermaak dikwijls meedogen- Hoos wordt gestreden. (Franse spanning, Franse originaliteit, Frans sentiment). Voor zonsondergang CASINO. Voor zonsondergang is de verfilming van een door Gerhart Haupt- mann geschreven Duits toneelstuk. Het gaat over een conflict in een familiebe drijf, waarvan de ouder wordende vader aan het hoofd staat. De vader wil er niet aan, dat .lij ouder wordt en de kinderen suggereren hem deels uit bezorgdheid en liefde, deels uit kwaadaardigheid, dat zijn tijd voorbij is, dat hij min of meer heeft afgedaan. De moegeplaagde man wil zich ten slotte het leven benemen, maar hij krijgt nieuwe hoop door het optreden van een hotel-stenotypiste. Als hij vervolgens liefde voor het jonge meisje opvat, dl» liefde wederkerig blijkt, en hij haar tot zijn vrouw wil maken, bereikt de tegen stelling tussen vader en kinderen een dramatisch hoogtepunt. Het verdere ver loop is weinig origineel. De oude man krijgt een beroerte, de kinderen halen vliegensvlug bakzeil, en het meisje mag haar bejaarde geliefde zijn laatste levens dagen verzorgen. Ontegenzeggelijk wordt hier een enorm probleem gesteld, het probleem van de ouder wordende mens, die gaandeweg iteeds eenzamer komt te staan en door zijn omgeving vaak zo weinig wordt begre- jen. Wij menen echter, dat de toneel schrijver niet veel verder dan de pro bleemstelling is gekomen. De uitwerking doet wat geforceerd en onwerkelijk aan. ook al weet men dan, dat de liefde soms ings wonderlijke wegen gaat en dat d» iensen vaak maar zo heei weinig begrip oor eikaars moeilijkheden kunnen op brengen. In de oproep zich wat meer ta •ealiseren in welke omstandigheden d» )udere medemens zich bevindt en daar- ïaar dan ook te handelen, inden wij iet enige positieve van dit hele verhaal. Filmtechnisch krijgt men af en toe goede lingen te zien, al let men alleen maar op iet zeer verdienstelijke camerawerk. He» ipel daarentegen is toneelmatig, de han deling soms irriterend schreeuwerig en opgewonden, tegen het komische aan. Maar daar is het dan ook misschien een Duitse rolprent voor. (Niet meer dan de aanduiding van een probleem). Kapitein Stuart REX. De misdaad van kapitein Stuart, de film. die deze week In Rex draalt, lijkt aanvankelijk opgebouwd uit het go- geven van een goedkoop avonturenro mannetje. Naarmate de film echter vor dert, komt men tot de ontdekking, dat hij een cocktail is van wel vijf of zes avonturenromannetjes en het resultaat is niet onverdienstelijk. Het hoofdthema is misdaad door het laten vergaan van schepen, maar de kleurrijke franje brengt ingewikkelde liefdesgeschiedenissen, ge slaagde humor en griezelige gevechten op en onder de zeespiegel Dit alles is gevat in de charmante sfeer van rondom 1850. Onderhoudend verteld, met een goed oog voor detailwerk en knappe opvoering van climaxen, biedt da film aan de minnaars van het stoere, no bele avontuur enkele uren van opwindend ilezier. (Goede avonturenfilm). Voor wie de klok luidt LUXOR. Voor wie de klok luidt, een erlijke verfilming van Hemingways ro- nan For whom the bell tolls, is gepro longeerd. Een sobere, maar spannend» rolprent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3