r CHRISTELIJK Herinneringen aan ds. W. H. Blaak Intern. Zendingsraad besloot tot fusie met Wereldraad Eert woord voor vandaag Kanttekening Rouwdienst voor op Celebes overleden ds. C. Balke De onbekende man In De Saambinder j De Oud-Gereformeerde Ge meenten zijn de voortzetting uan enkele Ledeboenaanse ge meenten, die onder leiding van ds. L. Bnone zich niet aan sloten bij de vereniging uan de Ledeboerianen met de kruis gemeenten tot de Gereformeerde Gemeenten in 1907. Het ver scheiden ran ds. W. H. Blaak, oud-gereformeerd predikant, gaf ds. C. Hegeman. predikant van de gereformeerde gemeente van Genemuiden, aanleiding tot de volgende herinnerina in D e Saambinder van de Gere formeerde Gemeenten- DS. Blaak was op een wonderlijke wijze een vriend van mij ge worden. Hij was in de meest let terlijke zin de opvolger van ds L. Boone. Want hij droeg ook diens ambtscostuum: steek, kuitbroek, preekrok en bet. Het gewaad, dat ds. Boone hem op 12 september 1934 aandeed met de woorden: ..Hier broeder, heb je mijn ambts gewaad. en straks krijg je miin ambt". Met ds. Blaak maakte ik als volgt kenni». Het was kort na de tweede we reldoorlog. dat flc op een zaterdag middag als student uitging om te gaan spreken in een der gemeen ten in de Zeeuwse gewesten. De spoorlijn van Dordrecht naar Zee land was nog niet klaar. Met vrachtwagens.werden de reizigers van Zwijndrecht naar Lage Zwalu- we gebracht. Op het station gekomen, kocht Ik een dagblad, dat een uitvoerig verslag gaf over de gehouden ver kiezingen. Opeens zag ik een per soon naast mij staan met een ambtsgewaad. dat mij zeer vreemd aandeed. Ik erken, dat het mogelijk geen heldere gedachte van mij was, maar flt dacht, dat het een roomse pater was. Hij ging vlak naast mij staan en las met mij d« krant. Ik dacht: wat een brutale roomse pater! Zeer laag vond ik van hem, dat hij wees naar de S G P. en de opmer king maakte: ..Die zijn maar zeer gering". Heel onbeleefd vond ik het. dat hij zeide: .Waar gaat uw reis heen?" Ik antwoordde heel kort: ..Naar Zeeland". ..O", zeide deze persoon. ..daar moet ik ook heen". Nu dacht ik op zeer anti-paapse wijze: ,Ach. die roomsen toch. overal winnen ze terrein." Ik draaide mij als een farizeër om en wilde niet langer met zulk een gevaarlijk mens praten. En ik dacht zelfs: Wat moeten de mensen toch wel dertken van een student van de Gereformeerde Ge meenten! Ik vond mij veel te best om met een pater te praten. Gelukkig, daar kwam de trein. Het was toen nog een ouderwetse rein, waar Je in moest klimmen, rk rende naar de laatste wagon en lacht: nu ben ik van die roomse •ndringer af. Ik keek toch maar even om en wie rende daar achter mij aan? De man met de steek, en hij kon zich heel snel be wegen! IK ging tn de laatste coupé en sloot de deur bij voorbaat goed. Daar werd geklopt, en wie zag ik door het raam? De man met de steek! Nu. dan moest het maar. en hij nam plaats. Maar ik wilde beslist geen conversatie meer met hem. Ik nam een boek van Hun tington uit mijn tas én mocht dit stiditelijk lezen. Plotseling kwam de vraag tot mij: ..Verstaat u ook wat u leest?" De antwoordde uit de hoogte: „Dit boek is u geheel on kundig". ..Neen", zeide hij. ..ik heb heel wat boeken van Hunting ton gelezen". De gedachte kwam weer in mij op: Zou ik met een jezuïet te doen hebben? De man met de steek zeide: Mochten wij Toen werd ik mogelijk onbeleefd en vroeg: ..Wat is uw naam?" ,,Ik oen Willem Blaak", was het ant woord. Van schaamte durfde ik hem niet aan te kijken. ..O. ik dacht dat u rooms was". ..Jongen, ik dacht al dat er wat aan de hand was. daarom wilde ik beslist met je praten". nooit zal vergeten. Hij ver telde mij iets uit zijn leven. Hij vroeg mij ook waarom ik een zwart pak droeg. Maar het on derwijs. dat hij mij gaf, was zo kostelijk, dat het mij altijd bij is gebleven. Hij onderwees mij om toch in de preek nooit de onbekeerden te ver geten. De algemene roeping is zo noodzakelijk, ook voor de jeugd. Verder ook de kleingelovige niet te slaan. Ook wees hij op het ge vaar van het drijven van de recht- vaardigmaking en dingen te gaan bespreken, die de persoon onkun- Ik hoor hem nog zeggen: ..Laat u niet vervoeren door inlegkunde: daar gaan de gemeenten door ka pot". ..Jongen", zo sprak hij. „als je daar mee begint, dan krijg je eerst heel veel mensen. Dan zeg gen de mensen: dat hebben wij nog nooit vernomen.' Maar later gaan ze weer naar een andere spreker, die het nog beter kan". Hij sprak ook nog over de kerke lijke breuk, welke hem veel leed deed. ..Jongen", zo sprak hij, ..gi ds. Kersten hartelijk van mij zeg hem: Nog een klein poosje en wij zijn de breuk te boven". Met ontroering heb ik van deze Gods gezant afscheid genomen. Zijn laatste woorden in de trein waren: ..Jongen, als je ooit in St. Philips- land komt, dag of nacht, hartelijk uHlj wuijde mij na elkorrt hoor ik was blijde, d'at t ene christelijke kerk op TVTU is hij onder enorme belang- stelling begraven. De verschil lende toespraken, ook in kerk en huizen, zijn op een wirerecorder opgenomen en zullen in een ge denkschrift het licht zien. Maar het grootste is. dat ook ds. Blaak nu God eeuwig mag groot maken. Uit welke kerk of groep ze dan ook ko men, die God heeft uitverkoren, worden zalig omdat God het wil. Of hun naam dan in de tijd Paau- we, Wisse, Kersten of Blaak is ze zullen God groot makc-n en eeuwig zingen van Gods goedertie renheden. Weer een zuchter en getrouwe Godsgezant minder, maar een jui- cher meer! Vijfde wereldconferentie I.Z.K. was de laatste Samensmelting binnen twee jaar ACCRA (Ghana), 8 januari. De Internationale Zendingsraad besloot woensdag, voordat de grote zendingsconferentie in de middelbare school van Achimote bij Ghana's hoofdstad Accra uiteenging, tot samensmelting met de Wereldraad van Kerken. Daarmee is Achimote de laatste wereld- zendingsconferentie in oude vorm. In plaats van de Int. Zendingsraad komt wanneer de assemblee van de Wereldraad er ook zo over denkt, en waarom niet? er een afdeling voor zending naast de vier nu reeds bestaande grote afdelingen van de Wereldraad: studie, oecumenische actie, hulp tussen de kerken (Interchurch Aid) en internationale zaken. Zeven nationale zendings- en christenraden brachten hun stem tegen de samensmelting uit, 58 stemden vóór. Binnen de Wereldraad behoudt de zen ding enige zelfstandigheid: daarom was de benoeming van een erevoorzitter niet geheel zinloos. De aftredende voorzitter van de Zendingsraad prof. Mackay viel deze eer te beurt. Hij is ook voorzitter van de Gereformeerde Wereldbond World Presbyterian Alliance). Tot voorzitter van de Zendingsraad werd gekozen de Zuid-Indiase bisschop New- blggin. Wij gaven dinsdag reeds iets door van de betogen ten gunste van de fusie die drie prominenten uit de oecumene in Achimote hebben gehouden: dr. Mackay. dr Franklin Fry en dr Van Dusen. Bij hen voegden zich sprekers van de jonge kerken in Azië en Afrika, die ter BEROF.PTNGSWEEK wille van de christelijke eenheid vurig pleitten voor de aaneensluiting van bei de raden. De meerderheid van 58 stem men volgde hen daarin. Zeven stemmen werden tegen uitgebracht. De vergadering besloot de samen smelting zich te doen voltrekken in twee jaar. Met het oog hierop zegde dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad toe, een verschuiving van één jaar van de volgende assemblee van die raad te zullen bevorderen. Zoals men weet zou de Wereldraad in plenaire- zitting bijeenkomen in 1960 op Cey- nale Zendingsraad zijn mening uit, dat elke rassenscheiding onverenigbaar is met. de christelijke leer aangaande de mens en het wezen van de kerk. De raad vroeg alle kerken dringend af te zien van rassenscheiding en rassendis criminatie onder haar leden en afschaf- zonden in de maatschap- in het begin van deze eeuw een ster ke oecumenische belangstelling. In 1910 werd de eerste grote internatio nale zendingsconferentie gehouden in Edinburgh. Op deze conferentie werd een „voortzettingscomité" aangewe zen. dat in 1921 de oprichting van de Internationale Zendingsraad bewerk stelligde. Deze raad riep in 1928 de beroemde (eerste officiële) wereldzendingsconfe- rentie van Jeruzalem bijeen. In 1938 volgde Tambaran. in 1948 Whitby, in 1953 Willingen en dit jaar Achimote: na Edinburgh zwierf men van het Na> I bije naar het Verre Oosten, het verre Westen, dus Europa en dit jaar naai Afrika, dat voor hec eerst een interna tionale christelijke conferentie op zijn grond zag. Hoeveel zegen intussen de zending hier op haar werk ontvangen had. bleek duidelijk, toen de minister-president van de één jaar oude staat bij de of- fic;ële ontvangst zijn toespraak begon met „medechristenen". Daarvoor moest men naar Afrika gaan. dat len onzer alleen maar kennen als het werelddeel van zwarte mensen, zwarte geschiedenis en duister heiden dom. Zelden werd een conferentie van verantwoordelijke leiders der christe lijke zending van overheidswege toe gesproken met meer begrip, waarde ring en bewondering dan in Ghana. „In die dagen trad Johannes de Doper op en hij predik in de woestijn van Judea en zeide: „Bekeert u, want fi Koninkrijk der hemelen is nabij gekomen." (Matthei«j vers 1). „Toen Jezus vernam dat Johannes overgeleverd was, Hij zich terug naar GalileaVan toen aan begon Hij te diken en te zeggen: Bekeert u, want het Koninkrijk hemelen is nabij gekomen." (Mattheus 4 vers 12 en 17). Johannes, de voorloper van Jezus, was de boetepredi wie meent dat de prediking van Jezus een ander ac heeft, vergist zich. Johannes riep op tot bekering, tot radicale wijziging in ieders leven de oproep van Jt is geen andere. Straks spreekt Jezus de bergrede uit, paar bijbelstukken die door velen losgemaakt worden de rest. Maar die bergrede is niet maar een serie voor1 den van menselijke goede wil, zij is de illustratie van Ji oproep tot bekering. En zonder bekering, zonder verat ring van koers in ons eigen leven, zal niemand van ons Koninkrijk Gods kunnen ingaan! NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Mensingeweer (toez.i: vic A J. Plug te Schiedam. Aangenomen naar Ridderkerk (wijk- pij te bevorderen, v'"-p- Bouw': Tegelijk met het besef, dat niet allerlei Bedankt SU Koeken,en: C. van Es- ?"°°'!?appen ma" de kerken z£> tnk te Nieuwland. m zending geroepen zyn. ontwaakte Benoemd tot hulpprediker te Rotter- dam-Charlois (wijkgemeente Carnisse Advertentie Strijk- of kurkdroog op commando met de lJllNt'MHAUTO-DRY electrische wasdroger HET WERKLOOSHEIDSCIJFER landtj^ stampvolle Dorpskerk te Baarn kand P. Bo'onstra te Marum. Aangenomen naar Groningen-Oost (vak -F. Vroon): W. Reeskamp te 's-Gra- venhage-West. Bedankt voor Helpman (Gr.): J. van Leeuwen te IJmuiden. Beroepbaar. Kand. C. van Geest, Perzikenstraat 31 te Naaldwijk, kan met ingang van 26 januari een eventueel be- j CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN I Bedankt voor Meppel: J. H. Carlier te Zutphen I GEREFORMEERDE GEMEENTEN I Beroepen te Elspeet: J. B. Bel te 1 Krabbendijke. C.H. Jongeren Vandaag begint in het buitenhuis „Venwoude" te Lage Vuursche de jaar- j lijkse kader-conferentie van de Federatie 1 van Christelijk-Historische Jongeren- groepen. Mr. W. F. Lichtenauer te Rotterdam, lid van de Eerste Kamer, behandelt er enkele financiële en economische pro blemen. terwijl de heer H. Kikkert te Zeist, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over: ,,De plaats van de vak- 1 beweging in heden en toekomst". (Van een onzer redacteuren) TN BAARN, waar hij geboren en getogen was, is in een stampvolle hervormde dorpskerk waar hij als kind werd gedoopt en voorbe- reid werd voor zijn latere werk, gisteravond een rouwdienst gehou- den in verband» met het overlijden van ds. C. Balke, zendingspredi kant op Celebes! Her vorm d-gere formeerde predikanten bespraken gezin en kerkelijk leven Atoomconferentie van de Oec. jeugdraad Tijdens de conferentie van predikan- De fetoruari-conferentie van de Oecu--ten. die de beginselen van de Gerefor- menische Jeugdraad in Nederland die meerde Bond zijn toegedaan refereerde wordt gehouden op 1 en 2 februari, zal prof. dr. J. Severijn op Woudschoten in het teken van het atoom staan. Men over ..Het gezin en het kerkelijk leven", zal zioh beraden over de vraag of dc Hij «prak allereerst over de profe- atoomwetenschap de wereld naar het tisch-symbolische verhouding tussen die -_.j het atoom" is het onderwerp van mentele verhouding vervullen eer een inleiding door prof. dr. A. de Froe. functie in de vervulling van Gods be- hoogleraar aan de Universiteit loften. die zijn 1 PRAKTIJKEXAMEN Boekh, N*d, Fr, Dultt. Eng. «n Spaam Da kortita an voord.llgsl. eplaldlng RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijk» Cursus) iunt bereikt De Zoon Gods moest uit het menselijke geslacht Eeboren worden, opd uit Hem zou geboren betekenis is de huiselijke godsdienst oefening (Schriftlezing, gebed», want de gezinsleden staan op hun werk, hun kantoor enz. midden in de wereld en voeren de strijd op de voorposten. De wereld lokt hen en be'dreigt hen. Hoe weinig moet er van die strijd terecht komen, wanneer het gezin geen bescher ming en toerusting zou vinden in de ambtelijke kerk. 'de chr. school en de chr. organisaties. Prof. Severijn vroeg vooral aandacht •or de moeders. De gezinsleden vallen et hun *orKen cn zwakheden telkens "de^gémeente het gezin terug. Groot is de beteke- orden. n's van moeder in deze strijd. Ver- Voorts stelde prof. Severijn de ver*j*eet haar vooral niet op de kansel en houding gezin-kerk in het licht van het denk aan deze strijdende kerk bij dc Verbond: zowel onder Israël als in de voorbereiding van uw preek, nieuwtestamentische gemeente geldt de belofte „u en uw kinderen". Het gezin 1 Ook de ouderlingen hebben dit alles wordt gesteld onder de eis en onder de 'e bedenken bij hun huisbezoek tot ver belofte van het Verbond sterking van het geloof in zijn wereld- Voor de praktijk van het pastoraat overwinnende kracht en tot verheerlij- i heeft dit alles grote betekenis Het ge- I king van Gods Naam. Niet alleen uit Schoonrewoerd, de eerste gemeente van ds. Balke, maar ook uit Leerdam, de gemeente van waar hij naar het zendingsveld werd uitgezonden, alsmede uit Zuidholland, Gelderland. Utrecht en verder waren' de talrijke belangstellenden gekomen ter bijwoning van deze bijzondere rouwdienst, zoals de voorzitter van de Geref Zendingsbond in de Her vormde Kerk, ds. A. Meijers uit Utrecht, het noemde. Terwijl de organist preludeerde over Psalm 103 8, namer nadat de duizend koppige menigte zich van haar zetels had verheven, de ouders, de schoon ouders alsmede de verdere familiele den in het kerkschip plaats. „In gedachten gaan wij vanuit dit kerkgebouw een grote vlucht maken naar de Tor ad ja-landen, waar op de begraafplaats naast an dere zendingsarbeiders het stoffe lijk overschot van ds. Balke rust", aldus ds. Meijers, die eraan herin nerde, hoe reeds vroeg de liefde voor het zendingswerk bi) ds. Bal ke bestond. ..Met hart en ziel gaf hij zich aa de verbreiding van het Evangelie e diende hij de Kerk van Toradja als ad viseur". Met de bede, dat God me vrouw Balke en haar drie nog Jonge kinderen in deze dagen van rouw eenzaamheid in het verre land zou i gen troosten, besloot ds. Meijers zijn leidend woord. Advertentie Jjnmps Tere huid ■LHUIUiO. Babyderm-zeep 61 Ze was overtuigd, dat Muir er geen flauw idee van had, dat de mogelijkheid bestond, dat Liane naar Londen gegaan was; anders zou hij haar dat verteld hebben. Aangezien alleen Muir wist, wie van haar vrienden haar opgebeld kon heb ben, moest hij onmiddellijk op de hoogte ge bracht worden van wat Ethel verteld had. Maar hoe? Hij had de hele nacht niets van zich laten horen en Jess had er geen flauw vermoeden van waar hij zich bevond. Misschien had hij ge probeerd bij laag water met een boot de War rens af te zoeken, ook al was een dergelijke taak in donker hopeloos. Of misschien hielp hij mee aan het reddingswerk langs de kust. Hij moest op de hoogte gesteld worden. Aangezien alle te lefoonverbindingen verbroken waren, zou ze hem het bericht zelf moeten gaan brengen. Ze wist niet. hoe de toestand nu aan de kust was. maar ze moest er proberen te komen en toen ze met mevrouw Seacombe overleg ge pleegd had. was die het met haar eens. dat in ieder geval iemand Muir op de hoogte moest brengen, als Jess zelf niet ging. ..Ik zal zelf gaan", zei Jess, wetend dat ze de spanning niet zou kunnen verdragen, als ze moest blijven wachten. Maar, vroeg mevrouw Seacombe, hoe dacht ze te gaan? ..Dat weet ik niet", erkende Jess. „Met een auto. denk ik, hoewel ik niet weet of de we gen berijdbaar zijn. Het zal me tijd kosten om mijn eigen auto te halen." ..Kun je goed met auto's omgaan, kind?", vroeg mevrouw Seacombe. ..Want er staat zo'n Amerikaanse legerauto in de garage van mijn heer Forester Natuurlijk! De jeep. waarover Muir de vori ge avond gesproken had Jess ha<f nooit anders gereden dan met haar kleine auto en waar- door Jane Arbor schijnlijk had de jeep een links stuur, afgezien van andere verrassingen. Maar als ze de jeep nam, zou ze veel kostbare tijd besparen en dus had ze geen keus. De tuinlieden en Muir's mannelijke bediende waren meegegaan om te helpen met het reddingswerk en dus had Jess niemand, die haar kon assisteren. Mevrouw Sea combe ging met haar mee om de deur van de garage open te maken en ze bleef staan kijken, toen Jess de jeep achteruit naar buiten reed. „Veel geluk. Jess", zei ze met bevende stem. „Het is dapper van je, dat je gaat". Jess §chudde haar hoofd. Dapper? Terwijl dit het enige was. wat ze kon doen voor Muir, van wie ze hield en voor Liane van wie hij dolveel hield" Mevrouw Seacombe kon onmogelijk we ten. dat haar woorden dwars door Jess' hart gingen, toen ze verder ging met: ..Misschien past het niet. dat ik dit zeg, maar ik heb wel eens gedacht, dat mijnheer Forester met juf frouw Hart zou trouwen uit plichtsgevoel tegen over haar en omdat hij in zijn positie een vrouw nodig heeft Gisteravond, toen ze verdwe nen was, besefte ik echter hoeveel hij om haar moet geven. Ik bedoel hoeveel hij van haar houdt." „Ja", zei Jess en staarde naar haar gehand- schoende handen op het stuur. In een opwel ling kon ze niet nqlaten te vragen: „Wist u, dat uw zoon ook van haar hield?" Te laat besefte ze, hoe wreed het van haar was, dat ze over Peter in de verleden tijd ge sproken had. Mevrouw Seacombe antwoordde kalm: „Ja, dat wist ik. Ik achtte het mijn plicht tegenover mijnheer Forester, hen zoveel mogelijk gescheiden te houden en ik heb er nooit over gesproken met Peter. Later heb ik mezelf verweten, dat ik hem misschien het wei nige geluk, dat hij had kunnen hebben, mis gund had. Ik heb me afgevraagd of zelfs mijn heer Forester gewild zou hebben, dat zij hem zou kiezen in plaats van mijn jongen, terwijl zij van Peter hield. „Ze zweeg even en toen ze weer begon te spreken, was ze weer de huis houdster, die haar plaats kende. „Dat was na tuurlijk maar een dwaze droom van me, terwil- le van Peter. Juffrouw Hart zal nooit op die manier aan hem gedacht hebben en het zou helemaal niet gepast geweest zijn, als ze dat wel gedaan had." Alsof, dacht Jess, toen ze wegreed, het hart rekening hield met fatsoen of naar argumenten luisterde. Vergaten oudere mensen altijd de hartstochtelijke impulsen, die ze in hun eigen jeugd gekend moesten hebben? Het begon licht te worden en Jess kreeg meer vertrouwen naarmate ze beter met de jeep vertrouwd raakte. Afgezien van het feit. dat het water van de rivier vrijwel gelijk stond met de weg. had de overstroming Crane by Sea onberoerd gelaten en de weg. die langs de rivier liep was nog goed berijdbaar. De moed ontzonk haar, toen de koplampen van de jeep op een onafzienbare watervlakte schenen, waarin de weg verdween. Het water was slechts enkele centimeters diep en door t°rug t<-- schakelen kon ze voortgaan. (Wordt vervolgd) i Westen bereikt. Ds. L. Kievit, hervormd predikant te Putten, die ook zijn jeugd in Baarn doorbracht en hierdoor reeds jaren ds. Balke kende, terwijl hij enige jaren ge leden in de bediening des Woords voor ging, toen ds. Balke in de hervormde kerk van Leerdam naar het zendings veld werd uitgezonden, las het gedeelte uit Jesaja 55 waarin de tekst staat waarmede ds. Balke zich destijds aan zijn eerste gemeente Schoonrewoerd ver bond, alsmede het gedeelte uit Rom. 15, waar de tekst voorkomt waarmede ds. Balke zijn werk als zendingsarbeider In de inleiding tot zijn predikatie over Rom. 14 7 en 8 herinnerde ds. Kievit eraan, dat hij enige jaren ge leden in dezelfde dorpskerk een rouw dienst na het overlijden van zijn eigen vader mocht leiden. Deze dienst werd toen bijgewoond door de zendingspredi kant ds. A. P. van der Kooij en ds. Balke, die thans beiden van hun post zijn afgelost. „Zou God niet wat zuiniger kunnen omspringen met zijn arbeiders, zeker wat de zendingsarbeiders betreft? zo zou men kunnen vragen", aldus ds Kie vit. die hieraan toevoegde dat hij ech ter dit dwaalspoor niet wilde volgen en herinnerde aan de woorden van zijn tekst „Want niemand van ons leeft zich- zeiven en niemand sterft ziohzelven". „Ds. Balke was van ons", zo vervolg de spreker. „Hij voelde dit zelf zo aan en liet dit altijd uitkomen in zijn brieven in het zendingsblad „Alle den Volcke". Maar hij zag dit, zo als Gods Woord het zegt: hij wist zich het eigendom van Christus", aldus ds. Kievit die tijdens zijn pre dikatie sprak over hen. die bevrijd, verbonden -n tot dienstbetoon be reid zijn. Deze verbondenheid aan Jezus Christus verbindt het leven en sterven aan dezelfde dienst en het zelfde doel. Beide het leven en ster ven staan onder één en dezelfde noe mer, dat is le Koning der Kerk. Deze dienst, o.m. bijgewoond door het voltallige bestuur van de Geref. Zen dingsbond alsmede door tal van Her vormde predikanten uit ons land werd besloten met het gemeenschappelijk zin gen van de verzen 4 en 3 uit het Gebed des Heren. Mededeling werd gedaan dat het be stuur van de Geref. Zendingsbond op' het graf van ds. Balke op Celebes een gedenksteen zal laten plaatsen. Moet Ordass aftreden? Men maakt zich in Wenen ernstig be zorgd over de vraag of de lutherse Hon gaarse bisschop Ordass zijn ambt zal kunnen blijven vervullen. Bisschop Tu- roczy is kort geleden uit zijn ambt ont heven. omdat de regering destijds zijn verkiezing niet had goedgekeurd. Men vreest, dat hetzelfde zal gebeuren met bisschop Ordass, die in de herfst vanj 1956 werd gekozen, op welke verkiezing' o.m. door de opstand geen regerings goedkeuring is verkregen. Zoals menl weet is bisschop Ordass onlangs ver vangen door bisschop Veto als leiden de bisschop, maar hij bleef het bestuur houden over zijn diocees. De gereformeerde bisschop Janos Pe- ter keert niet in zijn ambt terug. Deze regeringsgezinde functionaris trad in de herfst van 1956 af. De mededeling, dat hij niet terugkomt is een verras sing, want de regering gaf de indruk daaro:> zeer prijs te stellen. Geruch ten in die richting hebben dan ook ge regeld in het afgelopen halfjaar het QM een dreigende inflatie te keren en gevaren voor onze export positie en deviezenvoorraad af te wenden heeft de regering het in 1957 juist geoordeeld, een aantal maatregelen te nemen ter beperking van de bestedingen. Bij de doorvoering van deze be stedingsbeperking ging het dus om het voorkomen van een ernstige ontwrichting van ons geldwezen met alle sociale en economische ge volgen vandien. Deze poging, het knakken van onze welvaart te voorkomen, vraagt thans offers van ons volk. Offers in de vorm van lagere inkomens, hogere prijzen, minder luxe en, naar nu wel duidelijk geworden is, een grotere werkloosheid. Hierbij moet echter goed de* gedachte vastge houden worden, dat het in wezen gaat om tijdelijke maatregelen ter afwending van een veel groter onheil. Men kan het op. het ogenblik be treuren, dat eind december een werkloosheidscijfer van 110.000 w,erd bereikt, maar men dient zich hierbij onmiddellijk te realiseren, dat, zon der de maatregelen van de regering die thans deze onmiddellijke werk loosheid tot gevolg hebben gehad, wij wellicht in een economische ont wikkeling zouden zijn geraakt, die catastrophaal voor ons land was ge worden en een veelheid aan werk lozen meegebracht zou hebben, ver geleken bij het huidige werkloos heidscijfer Daarbij sluiten we onze ogen niet voor het feit, dat ook dit cijfer van 110.000 wellicht nog wel met enkele tienduizenden zal stijgen in de komende maanden. Het is een moeilijke, harde zaak, die we echter nuchter onder ogen moeten zien om haar juist te beoordelen en om te beseffen, dat het gaat om een min TWEE VLIEGEN IN ÉÉN KLAP den heeft de Russische premier, Ni kolai Boelganin, twee vliegen in één klap gevangen. Hij heeft een groot deel van het effect weggenomen, dat verwacht mocht worden van de State of the Union-boodschap van dc Amerikaanse president Eisenhower, en het nog steeds niet verzonden antwoord op zijn eerste brief over bodig gemaakt. Dit bewijst eens te meer, dat dege nen, die in Moskou achter de scher men leiding geven aan het propa- ganda-offensief van de Sow jetunie, politieke realisten zijn. Op handige wijze wordt weer gebruik gemaakt van de vertraging, welke het ge volg is van het verschil in opvatting over de tegenover de Sowjetvoor- stellen te volgen gedragslijn, tussen de Verenigde Staten en de overige leden van de Navo. De eerste brief van Boelganin is kort voor het begin van de Navo- conferentie (op 16 december te Pa rijs) in de landen van de vrije we reld ontvangen. Hij bevatte slechts een samenvatting van reeds eerder door de Sowjetunie gedane voor stellen en het was terstond duide lijk, dat hij geen uitgangspunt voor een nieuw gesprek tussen Oost en West zou kunnen zijn, doch in het gunstigste geval een aanknopings punt. Dit laatste bleek inderdaad het geval te zijn, toen de meeste Navolanden op de Parijse conferen tie een pleidooi hielden voor een nieuwe poging, met de Sowjetunie tot een vergelijk te komen inzake het ontwapeningsprobleem. Dit optreden van de Europese bond genoten heeft dc Amerikanen in grote verlegenheid gebracht. En het was dan ook voornamelijk te wij ten aan de terughoudendheid van de Verenigde Staten, dat onder de Navoleden nog geen overeenstem ming bestond over de uiteindelijke tekst van het antwoord op de (eer ste) brief van Boelganin, toen de tweede de ambassades van de be trokken landen reeds had bereikt. Woensdag jl. was de Navoraad te Parijs bijeengekomen om over de voornaamste inhoud van de ant woordbrieven der verschillende Na voleden overeenstemming te berei ken. Maar op dat ogenblik stond het reeds vast, dat de Russen geen ge noegen zouden nemen met het aan bod van de westelijke landen, waar van in het communiqué over de topconferentie van de Navo In de cember al melding was gemaakt en dat prompt van de hand is gewezen In een toespraak van Chroesjtsjef tot de Opperste Sowjet. In Boelganin's tweede brief wordt een concreet voorstel gedaan: conferentie op hoog niveau, te b den binnen twee of drie maaai te Genève. Onderwerpen van gesp zullen zijn: niet-aanvalsverdnp tussen Oost en West, de ontwap Fi ningskwestie en een neutrale n in Centraal-Europa. Drie concr da punten dus. Wat het eerste onderwerp betri herinneren we aan de suggestie, ke de Britse premier Macmillan de vooravond van zijn vertrek m de landen van het Gemenebest een radiorede heeft gedaan. Het tweede punt is zo vanzelfsp kend, dat we het hier even bu beschouwing kunnen laten, al het dc meeste moeilijkheden ep ot veren, samen met het derde ond werp: een neutrale zone in 0« Europa. Dit laatste punt is oniu |u zoals men weet opnieuw het middelpunt van de belangst ling geplaatst door de lezingen de Amerikaanse diplomaat Geor Kennan (vroeger ambassadeur Moskou) voor de BBC. Men ziet dus, dat de Russen terdf rekening hebben gehouden met meningen die hoewel nog niet gemeen aanvaard door voorn staande staatslieden in het Weü* b< worden gepropageerd. Vooral voor de Amerikanen n de tweede brief van Boelganin i onaangename verrassing zijn i weest. Het lijdt geen twijfel, dat schrijven de betekenis van Eis howers State of the Union-messi (de boodschap dus, waarin de pi sident verslag deed van de sta van zaken in de Verenigde State sterk heeft verminderd. Als we de maatregelen buiten schouwing laten, die genomen of zullen worden om de schijnbi voorsprong van de Sowjetunie militair en wetenschappelijk terri teniet te doen, blijft er van het pi soonlijke beroep van Eisenhower de Russen niet veel meer over i een nieuw blijk van de goede bed» iingen van de Verenigde Stat* Een kans om het initiatief in hand te nemen, is weer voorbijgegaan Terecht schrijft de New York Til dan ook, dat Eisenhowers boodscb op een kritiek ogenblik va Amerikaanse geschiedenis (cn van de gehele wereld) niet r een inhoud was, die tot geestdri opwekte. Waaraan wij nog kunnen toevoer5 dat dit voornamelijk het gevolf van het ontbreken van duideÜj aanwijzingen, hoe de vrije wen zich in geestelijk opzicht dient wapenen tegen het opdringefl communisme. Met goede bedoel! gen alleen kan het niet worden streden. of meer geplande voorkoming groter onheil. Niemand heeft werkloosheid gewild, de reg< behoedt alleen ons volk voor schrikkelijk Is? We stemmen ten volle toe. De regering zal ook de plicht hebben, zoveel mo* lijk te helpen. Er zal aanvulla werkgelegenheid geschapen m« worden, vooral in de zogenaao achtergebleven gebieden van land. Het ernstige verschijnsel de werkloosheid, ernstig zowel wege de economische en sod consekwenties als met het oog de morele gevolgen, zal zoveel mt| lijk verzacht moeten worden. Wij spraken reeds onze waarde uit voor de verklaring, die Convent van Christelijke Sod Organisaties enkele weken geld uitgaf en waarin er bij de gevers met klem op aangedrom werd, de uiterste zorgvuldigheid betrachten bij het ontslaan arbeiders. We spreken het vertr wen uit, dat ook de regering spot met maatregelen zal komen, ter strijding van de bestaande we loosheid en ter voorkoming van sterke uitbreiding. Ook vragen we nogmaals aandi voor de suggestie, die de Convei organisaties deden, de Sociaal I nomische Raad te vragen zich op huidige ontwikkeling te beraé Wij achten het van groot nut,^ dit hoogste college van het bedrji leven thans opnieuw zijn mei geeft over de economische kaart Nederland. Het zou immers onnodig leed o^jai ons volk brengen, wanneer onvoldoende contact met hét drijfsleven de ontwikkeling van werkloosheidscijfer ook de regerij^ uit de hand zou lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2