fey traag maar werk gaat door Steenhouwerswerkplaats bij de kerk een unicum in ons land Prijs de prijzen niet voor het balans-' opruiming is .Den Haag" akkoord met restauratieplan CERDSNC had Vereniging van Zeeuwen een toneelavond NIEUWE LEIDSEHE COURANT 3 VRIJDAG 10 JANUARI 1958 Diesviering Leidse universiteit Dc diesviering 1958 van de Leidse unl- vcrsitcit begint op vrijdagavond 31 Jan. om acht uur met een toneelvoorstelling I in de schouwburg. Het LST en de TVSL zullen onder regie van Peter Holland een .ering geven van ..Des Teufels Gene- Hooglandse kerk AL MOET DE GROTE RESTAURATIE van de Hooglandse kerk door de financiële en economische toestand van het land dan vijf jaar langer duren, het werk zal niet worden stopgezet. Tot nu toe is het met deze restauratie vlot gegaan. De kerkvoogdij en speciaal de bouw- en restau ratiecommissie zijn eigenlijk voortdurend bezig en de uitvoerders beleven j er kennelijk plezier aan, het schot erin te houden. „We beginnen nu dc helft van het te besteden bedrag te naderen", zo deelde de architect, de heer P. van der Sterre, ons mee. De omstandigheden nopen er nu toe, het werk te temporiseren. Dit jaar zal het geconcentreerd worden op de vernieuwing van de grote gevel met de traptorens aan de zuidkant van de kerk, de Nieuwstraat. I Een merkwaardigheid is, dat men nu. met het begin van de restauratie van da «lidelijike gevel, is aangekomen op de plaats, waar enkele jaren geleden de werkzaamheden zijn begonnen. Men kon toen niet verder gaan. omdat verechillen- de onderdelen ervan, zoals beeldhouw- I werken, nog moesten worden klaarge- maakt. En aangezien dat een nauwkeu- j rige en artistieke en ook tijdrovende ba- zigheid is, pakte men het gebouw eerst op andere plaatsen a i nieuwing niet minder urgent I gevel kwam echter inmiddels in de stei-j hei Vit Duitsland De ramen van de Hooglandse kerk vormden en vormen ook een zwak punt. Vele ramen vertonen tientallen gaten en het materiaal dat zij bijeenhoudt, is op tal van plaatsen vergaan. In de zuidelijke i hersteld t eze langdurige int mocht komei en voorbeeld van pr n een kerkinterieur loemd. opnieuw moe rokken, wat allcrmi dit Herstel van brug van de zuidelijkt bouwwerk aan di Op het progr. gevel, het decorati Nieuwstraat. Voordat de architect overging tot het maken van een gedetailleerd plan, heelt hij er oude prenten op nagekeken BH dat onderzoek kwam va het raam vroeger anders is geweest. Nu loopt het van boven tot beneden, de volle zeventien mete^. dus. door. r voorheen was er even onder het mi< een horizontale verbinding. Het bijzondere van deze verbinding dat zij de indruk gaf van een t vleohbwerk, een in elkaar gevlochten tracering. Bij deze brug verwijderd. Op de tekening van de heer Van der Sterre staat weer en zo wordt dus dit onderdeel «re hersteld. De brug is al gemaakt zij is, naar de architect kan zeggen. Drachtig stukje natuursteenwerk gere te staan. Begonnen werd to< van het dak op hel 1 schip, aan de Ni leien werden vervangen, I bording (bet dakbeschot) I meer te doen en dan v Kfcülende constructieve I uitgevoerd. Het dak koor volgde Waterdicht met het herstel zuidelijke dwars- De goten en an de oude b«- vas ook weinig rijen nog ver- vernieuwingen de lichtbeuk boven het het dak boven dat ge deelte van de kerk. waar de Hervormde Gemeente nu diensten houdt, aan de to tenzijde dus. werd waterdicht gemaakt door het aanbrengen van nieuw lood en nieuwe leien en het repareren' van da bebording. Met het oog op de afwatering vroeg dit derde gedeelte van het dak veel zorg. mede door de ingewikkelde bouw (immers, de kerk is aan deze kant met voltooid) Het is nog niet te zeggen, wanneer aan het dak van het noordelijke dwaTsschip kan worden begonnen Men 6laagde erin, bij de kerk een steenhouwerswerkplaats op te zetten, die de goedkeuring van de arbeidsinspectie kon wegdragen De werkplaats is onder meer toege rust met een afzuiginstallatie, terwij] de toe te voeren lucht om de kou voor de werkers tegen te gaan wordt ver warmd Deze werkplaats noemde de heer Van der Sterre een unicum in het .and Het grote voordeel daar van is, dat de ramen geheel in de oorspronkelijke toestand worden ge restaureerd, Een gedeelte van het uit Duitsland ko mende materiaal wordt bij dé groeven zelf klaargemaakt, namelijk de eenvor mige stukken, terwijl de meer gecompli- de stukken in de loods bij de kerk worden bewerkt en het beeldhouwwerk •k hier plaats heeft. Vit België I Wat het metselwerk aan de buitenkant van de kerk betreft, kwamen eerst d« gevels van de zuidelijke lichtbeuk (het bovenste gedeelte van het zuider-dware- i «hip) onder handen. Ze moesten van een j lUeuwe bekleding worden voorzien Dit te au ook aan het bovenstuk van het ge hele koor gebeurd Het metselwerk is van natuursteen et» het materiaal, waarmee de restau- 'Btie werd uitgevoerd, is de Goher- J langer steen, die afkomstig is uit België en daar in tamelijk primitieve flroeuen wordt gedolven. Deze groe- ven worden vaak door boeren geëx ploiteerd als zij geen werk hebben op Puzzel prominenten 1. H. Oudshoom, Berkenlaan 36, Sassenheim; 2. J. Delfos, Breestraat 35a, Ledden; 3. E. Riezebos-Leng- keek, Dokter De Bruijnestraat 2, Leiderdorp. amen zijn gemaakt zandsteen. Dit is die schadelijk is v zondheid van hen. die erm vandaar dat epeciali moeten worden genomi toestemming krijgt ïee werken; t zandsteen Oude prent ramen zijn voor de versterking voor van bronzen staven. Het mondge- n glas komt uit Duitsland en een Leidse firma maakt de delen van de ra- Een oijzonderheid is. dat de lood6trip- ;n waarin het glas is gevat, diagonaals- gewijs zijn geconstrueerd Men heeft na melijk een oude prent, uit de zestiende gevonden, waarop de ramen de zelfde tekening te zien geven. I glas heeft een groene tint; er zijn twaalf nuanceringen in verwerkt en door de verschillende dikte van het glas dit aantal eigenlijk nog veel groter Beperking Toen de steigers in het koor va: kerk. die nodig waren voor het herstel van de ramen, werden afgebroken, heeft menigeen niet zonder teleurstelling zich afgevraagd, of aan de muren aan de bin nenkant en het plafond nog iets zo worden gedaan De heer Van der Sterre deelde ons mee, dat het inderdaad de bedoeling Is geweest, het plafond en de bin- 120 M2 glas hardstenen middenstijl van -het i is ook niet oorspronkelijk. Hij i6 bijna zonder profielen en de nieuwe zal dan ook voorzien zijn van een rijke pro filering. De top van de gevel is al ge- itaureerd. alleen moeten de pinakel de balustrade nog worden aangebracht, het nieuwe raam zal ongeveer 120 vierkante meter glas worden verwerkt raptorens vallen ook onder het her kan de zuidgevel, maar met de stuk- aan weerszijden van de torens moet worden gewacht. bestedingsbeperking maakte spoedig Verscheidene leden na verkiezingen uit Leidse raad In de kringen van de afdeling Leiden an de KVP en van de PvdA is al bekend geworden, wie na de verkiezingen van de gemeenteraad dit jaar niet in de Leidse aad zullen terugkeren. Bij de KVP zijn dat mej. M. M. J. Noordman en de heren J. A. E Aalders en F. C. de Hosson. De heren Aalders en De on hebben als reden „drukke werk zaamheden" opgegeven. Van de Partij van de Arbeid keren me- rouw C. Braggaar-De Does en de heren E Meester, J H. Schüller, W F. van den Burgh, N. Langezaal jr. en J. A. van der t niet in de raad terug. De heer Meester is fractievoorzitter Op de groslijst die de afdeling Leiden van de PvdA op een ledenvergadering vaststelde, komen achtereenvolgens de volgende personen voor: J C. van Schaik, A. J. Jongeleen, prof. dr. J Goslings, mej. A. J. van Nienes. M. Sommeling, A. J. van der Pompe, C. J. Piena, dr. J. Win- semius, H. Zunderman, mej. A. C. Bek- ker, M. van Aken. mevrouw G. A. Spie renburg-Beekhuizen. W. G den Dubbel den,- S. Sannes, C. F. Lardee, dr. S. J. Roorda, P. Fakkel, L. van Praag, mevr. H. de Kruis-Wagemaker, H van Duijne. J. A. v. d. Horst, J. de Vos, J. Bergman, mevrouw T van Zonneveld-Van der Lecq, J. G. Fokkema, D. van Rijn. dr G. Dal- linga, A. Galjaard, mevrouw S G. Wijr- deman-Quaadgras en B Haneveld. in to taal 30 personen Op deze foto, die gemaakt is vanaf het hoogste punt van het Sint Elisabelh-ziekenhuis aan de Hooigracht, is duidelijk te zienhoe ver de restauratie van de Hooglandse kerk gevorderd is. Links is de achter dicht stei- gerwerk verborgen zuidelijke gevel aan de Nieuwstraat, waarop de restauratie zich dit jaar zal concentreren. De top van die gevel is al klaar, op het aanbrengen van de pinakels en de balustrade na. Nu resten het hoge raam en de traptorens. De muren die de foto toont, name lijk van de lichtbeuk (onder lichtbeuk wordt het bovenstuk van de kerk verstaan) van het zuidelijke dwarsschip en van het koor, zijn klaar. Ook de daken zijn in- en uitwendig vernieuwd. Met uitzondering van het noordelijke dwarsschip (rechts), waar nog geen enkele steiger heeft gestaan Foto N. van der Horst i door Carl Zuckm Voor zaterdag 1 februai de faculteiten een veelzijdig mma samengesteld Op zon- i houdt de Christen Studen- liddags om twaalf uur een n de Zuiderkerk; prof. dr. college-prog dag 2 febru ten Raad "s bijeenkomst E. A. D. E. Carp en dr. K H. Ro< beiden te Leiden, zullen spreken ov onderwerp „Persoonlijkheidsstructi de vorming van een wereldbeeld studium generale begint zondagmiddag om half vier in de stadsgehoorzaal; jhi prof. mr. W. J. M. van Eysinga te Leiden zal spreken over „Het international» recht in deze tijd". Al deze bijeenkomsten gaan vooraf aan de rede, die de rector magnificus, prof. dr. S. E. de Jongh, op zaterdag 8 febr. 's middags om twee uur zal uitspreken In de Pieterskerk. Het LST viert dit Jaar zijn vijftiende lustrum en organiseert ter gelegenheid biervan in het aeademisch historisch mu seum van 4 tot 11 februari de tentoonstel ling „75 Jaar Leidsch Studenten Tooneel" vole <tnilxnietiips Langzaam maar toch volgens de plannen zal het werk aan dc Hoog landse kerk worden voortgezet. Nu het tempo vertraagd is, is het uiter aard moeilijk te zeggen, wanneer d< verschillende delen aan de beurt ko men. Zo kon de heer Van der Sterre geen antwoord geven op de vraag, hoe lang het nog zal duren voordat de ramen van het lage schip, waar nu diensten worden gehouden, open gaan. Het is te verwachten, dat dan een andere plaats in de kerk voor de diensten in gereedheid moet worden gebracht. De heer Van der Sterre vindt het een geruststelling, dat het gebouw groot genoeg is: „er kunnen wel vier diensten tegelijk zijn". Een interessante ervaring deed de ar chitect op. toen het steigerwerk in het koor klaar was en hoog boven de grond op de 6teigers de houten vloeren waren gelegd. Het was hem. toen hij deze hoge afgesloten ruimte, met alleen de boven ste ramen van het koor om zich heen. betrad, alsof hij in een echte kerk kwam; menige dorpskerk is niet zo groot als deze ruimte was, waar wel zeshonderd mensen hadden kunnen zitten. Het is een imposant werk, met tegen slagen frappante Natuur historici hielden jaarvergadering Jaarvergaderingen kunnen soms vrij saai zijn. Maar de Leidse leden van de „Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging" hebben hiertegen een uitstekend middel. Ook gisteravond in het Rijksherbarium pasten zij dit toe: Om de serie jaarverslagen en verkie- ngen wat te verluchtigen hielden de aan- ezigen met elkaar een praatje over die- in en planten, die zij in de natuur ge vonden hebben. Zo had de heer J Moer kerk een in ons land zeldzame ..middelste jager" meegenomen. Naar aanleiding van dez.e meeuwensoort ontstond een leven dige discussie. De heer J. A. W Lucas, kwam traditie getrouw weer met zijn vlinders, waarna de heer G. Kortenbout van der Sluys zijn geologische denkbeelden over een on langs opgegraven kaak van een grotten- leeuw openbaar maakte In het afgelopen jaar is de afdeling Lel den zeer actief geweest. Er zijn uiet min der dan 20 excursies gehouden. Voor de komende periode zijn ook al heel plannen klaar. De penningmeester kon mededelen, dat de afdeling Leiden met een batig saldo het nieuwe jaar ingaat. Mevrouw A. G. werd herkozen als secreta- vond stond onder leiding van dr. S. J. Ooststroom. Veron vergaderde In Rehoboth vergaderde gisteravond de afdeling Leiden van de Veron onder voorzitterschap van de heer P, van Weer ee. Er was flinke opkomst en dat was oiet m het minst door de lezing van ng. J. Roorda ji toog hield over heer Roorda heeft hij «isf vele aardevolle tips Verder bevatte de agenda de gebrui kelijke punten. De verkoop bij opbod hed In de kaecommissie hebben de heren Lathouwers en Vos zitting ge- V. en D. adviseert ■at er dit j ;cht- balans-opruiming, welke op 15 januari zou beginne „Niets!", wordt er gefluisterd. Na de „prijzenslag", welke zich de laatste weken heeft ontwikkeld, lijkt zo'n opruiming ook een onmogelijk heid Neem bijvoorbeeld eens de koop jes. welke u bij Vroom en Dreesmann hebt gehaald! Dekens tegen halve prijzen, mante s en japonnen voor minder dan de helft van de werkelijke waarde, herencon- fectie Enfin, u weet 't zelf wel. Zó zouden we nog een poosje kunnen doorgaan. De prijzen werden zo laag, dat u ervan overtuigd raakte: „Hierop kan geen balans-opruiming meer volgen!" En toch is dat een vergissing! Wat u in de afgelopen weken hebt mee gemaakt, was geen opruiming. Het was een grootscheepse aktie in het kader van de bestedingsbeperking, waardoor de gelegenheid wprd ge schapen om minder te besteden dan voorheen en tóch meer te kopen! Deze aktie is uiteraard met enthou siasme begroet, maar in de ko mende weken gaat Vroom en Drees mann nog een grote stap verder. Dan begint daar, op 15 janui i verbazing 1 prijzt die i i de de andere zullen wordt aangekondigd, klinkt inderdaad ongeloofwaardig. Denkt u echter eens aan uw vakantie, als u in korte tijd diverse steden bezoekt. Hoe vaak hebt u dan niet gezegd: „Kijk, hier is ook weer een zaak van Vroom en Drees- Dóór ligt de sleutel van het geheim. Vroom en Dreesmann heeft een net van zaken over heel Nederland en u kunt zich wel voorstellen, dat de omzet van al die warenhuizen teza men enorm is Welnu, door die enorme 7.o goedkoop mogelijk in te kopen. De resultaten ervan kent u. Iedere week zijn er speciale koopjes en aanbie dingen. maar vanaf 15 januari gaat u er bijzonder van profiteren. Dan moeten alle voorradige goederen opgeruimd worden om plaats te maken voor de nieuwe van het komende En dit opruimen geschiedt dan ook radicaal. Na de prijzenslag biedt V. D. U een balans-opruiming aan, die zijn weer- Vanzelfsprekend hebt u de lage prij zen toegejuicht, waarmee 1958 zijn intrede deed. Let echter op het V. D.-advies: Prijs de prijzen niet voor het balans-opruiming is! Over enkele dagen zult u beleven, dat de prijzen, die van laag naar lager gingen, bij V. D het uiterste punt hebben bereikt. Dat punt heet: 't Laagst. En lager dan het laagst Koepel en toren van Marekerk Geld voor uitvoering ontbreekt nu ech ter Naar wij vernemen, heeft de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de kerkvoogdij van Leidse Hervormde Gemeente laten weten, dat er op het ogenblik geen geld beschikbaar kan worden gesteld voor de restauratie van dc koepel van de Marekerk. Wel heb ben de betrokken deskundigen en instanties hun goedkeuring aan het r kantoorinrichting BREESTRAAT 11 En de boer ploegt deur De vereniging van Zeeuwen te Leiden en omstreken „Luctor et Emergo" gaf gisteravond in de grote zaal van de Burcht een opvoering van „En de boer ploegt deur.een toneelspel in drie bedrijven van René Bosch, het Zeeuws werd omgezet en aangepast aan de gewoonten van de Zeeuwse samenleving. Een aparte charme had het stuk vanwege de Zeeuw- klederdracht waarin werd gespeeld. persoon is. Het is vooral zijn dappere jonge vrouw die hem aanspoort om bij tegenslagen de moed niet te ver liezen. En tegenslagen ondervindt hij! Aan het begin van de avond verwelkom de de voorzitter, de heer J. Bromelow. de ezigen en nodigde hij het publiek uit het Zeeuwse volkslied te zingen. Men had deze keer geen blijspel ge kozen. maar een zeer dramatisch stuk. waarin een jonge boer, die in armoe- een eigen bedrijf begint, de hoofd- m Met zorg voor hel kleinste detail brengt de beeldhouwer in de Hoog landse kerk de nauwkeurig aangegeven vormen aan de pinakels, die de toppen van de decoratieve gevels zullen bekronen. Wie het werk van deze kunstenaar in dit atelier voor steenbewerking gadeslaat, merkt, dat de restauratie van zo'n gebouw eigenlijk niet in grote lijnen kan worden getekend; kleine, schijnbaar onbetekenende onder delen vereisen vaak een grote mate van zorgvuldigheid en vakmanschap Zijn ergste vijanden zijn het weer en de enige boer, die in de omtrek woont en hem de grond niet gunt. Hij weigert te helpen, zelfs in uiterste nood. De melk. die het zieke kind van de boer zo nodig heeft en die haar vader niet voor haar kan kopen, gooit hii liever zijn eigen dochter achterna als zij niet zijn partij kiest, dan ze aan het wanhopige echtoaar voor hun kind te geven. Geholoen door zijn stadse vriend tracht de boer in een stormnacht hel water, dat dreigt de dijk te doorbro ken, tegen te houden. Het lukt hem niet. maar wat hem wel lukt is de weerstand van de jaloerse buurman te overwinnen door een daad mensenliefde: de jonge boer, die zelf zijn dochtertje heeft moeten verlie zen. redt het leven van de boeren Het echtpaar heeft een oude groot moeder in huis, en deze vrouw heeft wel de beste karaktertekening van de schrijver meegekregen. Zoals de rol door mejuffrouw E v. d Graaf werd gespeeld, deed ze denken aan een van de oude mensen uit een stuk van Haar opmerkingen Waren komisch en men lachte erom. maar tegelijkertijd wa ren ze ook diep-tragisch, want men voel. de erin, dat in deze figuur het probleem van de ouderdom werd aangeroerd: na melijk, dat jonge mensen oude mensen nooit zullen begrijpen en dat hierin-een stuk menselijke eenzaamheid ligt Na mejuffrouw De Graaf was het mevrouw Van Galen, wier spel meer dan gewone landacht trok Aan het eind van de avond kreeg het gezelschap een warm applaus. Uit handen van de voorzitter ontvingen de dames bloemen en ook de heren ontvingen een geschenk. In de lovende woorden die de heer Rochussen sprak, richtte hij zich ook tot de heer G A. Baljeu, dae de suggestie, ve decors zelf had ontworpen en vervaar digd Ook vroeg hij een applaus voor d» muziek van het Leidt Kamerorkest o.l.v de heer J. Trouwee. door het architectenbureau Van der Sterre te Leiderdorp ontworpen res tauratieplan gehecht. De heer Van der Sterre ontving inder tijd van de kerkvoogdij de opdracht, een onderzoek in te stellen naar de toestand van de koepel en de toren van de Mare kerk, die „beweging" zouden vertonen. Men veronderstelde, dat de koepel njet sterk genoeg meer is om de zware toren naar behoren te dragen. Sinds augustus van het vorige Jaar hangen In de koepel registratie-instru menten. die de normale en ook de moge lijke abnormale bewegingen nauwkeurig aangeven. Men deelde ons mee, dat uit de aanwijzingen die de registratie-instrumen ten tot dusver hebben gegeven, nog geen positieve conclusies zijn te trekken. Controle Intussen wordt de koepel twee- of drie maal per week grondig gecontroleerd en als er storm is geweest, zoals deze week enkele keren het geval was. wordt een extra controle uitgevoerd De wind heeft overigens weinig invloed op de bewe gingen van koepel en toren, omdat deze daarvoor veel te zwaar zijn. Tempera tuursverschillen kunnen veel grotere in vloed hebben. In Den Haag is men wel de mening toe gedaan, dat herstel zo spoedig mogelijk dient plaats te hebben. Maar door de be stedingsbeperking kunnen nu geen bedra gen worden gevoteerd. Het plan omvat de versterking van de koepel door middel van aanvulling van de oude, gecompli ceerde constructie. ^elevisieI deskundige voorlichting! O A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIOEN AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Operette met „Ein Walzertraum". Stedelijk museum Amsterdam, 8 30 uur n.m.: K. en O., rondleiding op de tentoon stelling „Breitner tussen de schilders van Amsterdam". Trouwzaal stadhuis, 7.30 uur: Jeugd- parlement, J. C. van Schaik over „Onder wijs. kunsten en Jeugd- en sportzaken". Het Gulden Vlies, 8 uur: ledenvergade ring A.R. wijkkiesvereniging, lezing. •rdag i O.. „Si tous le» Ten toonstellingen De Lakenhal. 1—4 uur: ten verken van Coba Ritsema. tot 'onderdaa bovendien van 71 Volkenkunde: Volk DIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apo- heken te Leiden en Oegstgeest wordt ot en met vrijdag waargenomen door de ipotheek Van Driesum. Mare 110, telef. .'0406. en de apotheek te Oegstgeest, Wil- heiminapark 8, tel. 26274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3