Ilicuun? gTdltsdje (üimraitl 3 IK F, DOET BEROEP OP MOSKOU I Boelganin wenst gesprek op topniveau te Genève Geruste nacht na uren van storm Wij moeten samenwerken voor de vrede Dame op tafeltje was de Koningin Ook al gevechten op zee in Indonesië In Waddenzee windkracht 11 Eerst verlaging defensiekosten dan pas minder belasting VRIJDAG 10 JANUARI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. -Directie, Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936." Chef-red.: H. W. 1. ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwstirb is abeMeuni myo >n tegfjen-sp oei" Achtendertigste jaargang no. 11156 Attentie voor werkloosheidscij f ers ZIE PAGINA 5 5? TJRESIDENT EISENHOWER van Amerika heeft in zijn jaarlijkse bood A schap aan het Congres, waarnaar in spanning is uitgezien, over de hoof den van de afgevaardigden heen een beroep op Rusland gedaan, met de Verenigde Staten samen te werken voor de wereldvrede. In zijn rede, waar uit kan worden opgemaakt dat de Amerikaanse regering de deur heeft opengelaten voor elke vorm van onderhandeling met de Russen, sprak een duidelijk verlangen naar meer wederzijds begrip tussen Amerika en Rusland. Opoffering in dit tijdperk van de ruimtevaart Ongeveer op hetzelfde ogenblik dat de Amerikaanse president onder grote aandacht en in een plechtige sfeer zijn rede met overtuiging en na druk uitsprak, ontvingen de regeringshoofden van 19 landen in de vrije wereld, waaronder alle 15 NAVO-landen, een nieuwe brief van de Rus sische premier Boelganin. In deze brieven stelt Moskou voor, binnen twee a drie maanden een conferentie op hoog niveau van leidende staatslieden te beleggen. Op deze conferentie van regeringshoofden zou gesproken moeten worden over niet-aanvalsverdragen tussen Oost en West, de ontwapening en een neutrale zone in centraal-Europa. Er zouden moeten deelnemen de landen van de NAVO, van het Pact van Bagdad en nog enige landen, die niet tot deze blokken behoren. Boelganin wees de gedachte, dat de Sowjèt- unie haar voorsprong door de Spoetniks zou willen uitbuiten, af. Naar aanleiding van deze in Genève voorgestelde conferentie schrijft premier Boelganin nog in een aparte nota aan Eisenhower: „Onze beide landen dragen meer dan de andere verantwoordelijkheid voor de toekomst van de wereld. Van on- it samenkomsten weet ik, hoeveel be- lang gjj stelt in het lot van de vrede. Ik geloof oprecht, dat gü persoonlijk aan dc Russische voorstellen ernstig aandacht lult schenken en dat zij door uw regering gunstig zullen worden ontvangen". Eisenhower deed in zijn boodschap, die, uiteraard in de eerste plaats de Amerl- j kaanse binnenlandse situatie behandelde.- dringend beroep op zijp volk zich grote opofferingen te getroosten om het hoofd te kunnen bieden aan de uitdaging j an het tijdperk van de ruimtevaart. De president ontvouwde een program,! bestaande uit acht punten, dat onmid-j dellijk verwezenlijkt diende te worden: "J De defensie moet gereorganiseerd worden. Dit betekent in de eerste plaats, dat de strijd tussen leger, luchtmacht en vloot tot het verleden moet gaan behoren. Verder is krachtige en centrale leiding defensie noodzakelijk. Grotere inspanning voor de defensie is dringend gewenst. Eisenhower doelt hiermee op snellere ontwikkeling van moderne wapens als de raketten en atoomduikboten. 0 Voortzetting van de militaire en eco- nomische hulp aan het buitenland. Het heeft geen zin de hulp aan het buitenland te verminderen ten be hoeve van de militaire krachtsinspan ning. Het economische gevaar van het communisme is zeker zo groot als het militaire gevaar. Het probleem is, al dus Eisenhower, dat de macht van het communisme zo totaal is: militaiT, economisch, sociaal en ideologisch. J Versterking van de wereldhandel met de vrije landen. Daarom moet dc Amerikaanse wet op de handelsover eenkomsten worden verlengd met een grotere bevoegdheid voor de regering tot het 9luiten van overeenkomsten C Grotere wetenschappelijke samenwer king met de bondgenoten G Voor onderwijs en onderzoek beval de president een harmonisch program aan (kosten vijf miljard verdeeld over vier jaar) ter verbetering van de na- 'tionale hulpbronnen. 7 Om de extra-uitgaven voor de natio nale veiligheid te kunnen betalen moet het Congres strenge maatstaven van voorrang aanleggen bü het be oordelen van de uitgaven op zowel burgerlijk als militair terrein Werken cles vredes Het laatste en achtste punt van het nieuwe program van Eisenhower betreft niet in de eerste plaats het Congres en het Amerikaanse volk. maar alle volken *»n de wereld en in het bijzonder Rus- lind. Sigaretten 5 et duurder Eisenhower wees in dit verband op de recente besprekingen met de Russen in Washington, besprekingen, die in beginsel een grotere basis hebben gelegd voor een grotere vrijheid van uitwisseling tussen Rusland en Amerika. De Amerikaanse president stelde de vraag: Als mensen kunnen samenwerken voor het welzijn van de mensheid, is| het dan niet mogelijk dat wij komen totj een volledig program van wetenschap pelijke samenwerking voor de vrede? Onze grootste kans berust op één uni-| verseel feit, namelijk dat de bevolking I van de wereld altijd vrede heeft ge wild en thans ook vrede wil Het pro bleem is derhalve, een methode te vin den om dit universele verlangen in daden om te zetten. Dit zal meer ver eisen dan woorden des vredes. Het ver eist daden des vredes. Duidelijk liet president Eisenhower hier op volgen: „Van alle werken des vredes Is de ontwapening de belangrijkste. De wereld kan zdch op dit punt geen stil stand permitteren. Men zal nooit het zoe ken naar een basis voor overeenstemming mogen opgeven" Geruststelling De boodschap van Eisenhower hield een duidelijke geruststelling in, dat Amerika militair niet achter ligt op Rusland. De Ver. Staten zijn in staat agressie af te schrikken vooral door de grote kracht van de strategische luchtmacht en marine- luchtmacht. Maar, waarschuwde hij, wij moeten oppassen deze voorsprong niet te V JOR VERVOLG ZIE PAGINA 7 Vorstelijk welkom voor evacués OP EEN TAFELTJE in het ont vangstcentrum voor repatriëren de Nederlanders op Schiphol zat een dame. Ze praatte wat met een kauwgum kauwend jongetje. Vijf volwassenen, net via Londen uit In donesië gearriveerd, kregen warme kleding en werden doorgelicht. Twee van hen, vrouwen die nog nooit in ons land waren geweest, zagen in die dame „iemand van het Rode Kruis". man In het gezelschap ef cn stomverbaasd op stond de dame ook op i hand: zij was de Ko- Totdat de enige zijn ogen ultwr stond. Lachend ningin. Onze Landsvrouwe, speciaal naar Schip hol gekomen om' de repatriërenden te begroeten, zette zich neer in een stoel bij twee Indisch-Nederlandse vrouwen, van wie de oudste bijna 70 jaar was. it oudje werd deze koninklijke verras sing waarlijk te machtig. Al 9poedig moeet ze door een verpleegster worden weggeleid naar de tent van het Rode Kruis, om daar met een glaasje i weer wat op verhaal t* komen Koningin Juliana had speciaal op dit groepje evacués gewacht Drie kwar tier tevoren had zij al een groep var 30 verwelkomd, die in een Supercon- stellation uit Singapore aanikwam. De kleine W: den oüd, Juliana ee handje wa het kwam [cybrock. Veel belangstelling toonde H.M. de Koningin gisteren op Schip hol bij de aankomst van eva cués. Geruime tijd sprak zij met de vluchtelingen. De kleine Wanda Heybroek begreep hele maal niet wie die vreemde da me was, die zo vriendelijk te gen haar lachte, maar haar moeder des te beter Archipel in vuur en vlam Bevelhebbers op Java willen optreden tegen buitengewesten UIT gewoonlijk welingelichte bron nen te Djakarta verneemt A.P., dat opstandige delen van het Indone sische leger in het oosten van de Ar chipel optreden en dat er gevochten wordt. Er zijn ook gevechten ge leverd op zee tussen handelsschepen van de opstandelingen en Indonesi sche oorlogsbodems. De zegslieden voegden hieraan toe, dat de toestand bedenkelijker zou kunnen worden, ndien het Indonesische leger in Noord-Celebes en de Noord-Moluk- ken zou optreden. Beide gebieden *taan reeds lang vijandig tegenover de centrale regering te Djakarta. De cljef-staf van het leger, generaal- majoor Xasution. staai onder zware druk om onmiddeüjk tot de aanval over te gaan op de opstandige gewesten. De bevelhebbers van het leger op Java, waar zich de grote meerderheid van het leger bevindt, z«n er sterk voor om op te tre den. evenals de luchtmacht. Het is peedts Jamg onrustig in dc buiten gewesten en deze trachten van de cem- •rale regiorinig een groter aandeel te krij gen in de devie-zenopbremgst. Het leger heeft bevestagd. dat er gevochten is in de Noond-Molukken tussen het leger en de ook tie. De gevechten op zee zijn geleverd tussen schepen, welke de opstandelingen gebruiken voor hun ruilhandel met buitenland en oorlogsbodems, d/ie de®» handel trachten tegen te gaan De bevelhebber van die opstandelungen Noord-Celebes zou twee schepen met versterkingen hebben gestuurd naar de opstandelingen in Ternate. doch deze zou den m beslag zijn genomen door de vloot. as de eerste, die. koningin handje mocht geven. Dat een beetje vochtig, want iet uit Wanda's mond. )eze groep zag er goed verzorgd uit en had weinig of geen hulp nodig. Ze be stond voor twee derde utt vrouwen, wier man werkzaam i6 in Indonesië en wier reis naar Nederland door de maatschappij was betaald. In het paviljoen begaf koningin Juliana zich van het ene tafeltje naar het an-| dere. om met de moeders over hun ba-i by's en met de vaders over de lucht- snel mogelijk doorgelicht en vertrok ken daarna spoedig, terwijl de Voretin bleef wachten op het vliegtuig uit Londen „Onze Koningin is Necrlands beste maat schappelijke werkster", zei na afloop de heer J. Moora, voorzitter van het Cen traal Comité van Kerkelijk cn Particu lier Initiatief, met wie de Landsvrouwe zich geruime tjjd had onderhouden. „Er is er niet één. die met een enkel menselllk woord van hartelijkheid cn meeleven zo precies die onderwerpen het meest bezighouden". Nederlanders te Napels Het Italiaanse passagiersschip Australia is in Napels aangekomen met een aantal Nederlandse vluchtelingen uit Indonesië, die per vliegtuig of per trein naar Neder land zullen doorreizen. Tevens waren er 12 officieren. 30 onderofficieren en 230 manschappen aan boord van de Indonesi sche vloot om in Spezzia twee in Italië gebouwde torpedoboobjagers over te ne- Nog meer harde wind op komst NA DE spannende uren in de mid dag en avond konden de bewo ners van onze kuststreken, omdat de felle westelijke storm afnam, toch gerust gaan slapen. In de loop van de dag had de storm bij de Wadden eilanden met uitschieters van wind kracht 11 het karakter van zeer zwa re storm aangenorhen. Alleen m Zeeland, waar het water teravond in de Ooster- en Westerscheldo minder snel zakte, was men nog niet heel zeker van de situatie. Hoewel da beperkte bewaking over de gehele linio werd ingetrokken, bleef het dijkleger var de polder Walcheren dan ook paraat. Mei het oog óp de zwakke plekken in d« Boulevard de Ruyter werden in Vlissdn- gen in allerijl zandzakken gevuld. In Harlingen, waar de toestand kritiek scheen, toen het water tot liefst 1.93 meter boven normaal steeg, kon het dijkleger gisteravond laat naar huis gaan In dc loop van de nacht is dc wind af genomen tot windkracht zeven. Voor van daag worden geen verhoging van meer dan een halve meter verwacht. Inmiddels bljjft het weer onbestendig en nadert op de oceaan met grote snelheid een nieuwe depressie in de richting Schotland, die nieuwe harde wind In Zeeland In Zeeland was men vooral minder gerust, omdat de weliswaar wat afnemen de wind meer uit het noordwesten ging ;en Het water liep hierdoor minder snel af. Gisteravond om tien uur was het water in de Schelde nog een meter boven normaal. De wind stond recht op de Zeeuwse zeearmen en men vreesde voor vandaag nog een extra verhoging van het water. Omdat echter de wind door het opvullen van de depressie in de loop van de nacht veel minder sterk zou worden, zag de algemene dienst van de Rijkswaterstaat geen reden de gisteravond om zes ingetrokken beperkte bewapening distriet Zuid weer in te sbellen. Een maanlandschap? Een foto van de Zuidpoolexpeditie? Neen, zo ver behoeft u het niet te zoe ken. Dit is een duinenrij op Texel na de storm (Adve tentie) Het linkse blad Bintang beweert, dat de Masjoenvi, welker leider Natsir te Me den vertoeft, en die socialisten van plan zijn een nieuwe staat Sumatra te stich ten. die los zou staan van de centrale negierimg. De Masjoemri 'zou bot handelen overgaan als zij er niet in slaagt op hot constitutionele congres te Bandoeng Indo nesië tot een islamitische staat te maken. Woordrvoerders van beide partijen wen gere n zich over deze berichten uit te De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution heeft volgens de legerwoordvoerder majoor Hareono ergens in Oost-Java een bijeenkomst ge houden met militaire commandanten over de gebeurtenissen in Noord-Celebes en de Noord-Molukken. Hij verlangde een rapport over Midden-Celebes. waar twee pelotons van het leger en twee duizend burgere naar de bossen waren gevlucht uit protest tegen de plaatselijke militaire machthebbers. Volgens Harsono zou er op Ternate gepoogd zijn de mili taire commandant af te zetten, maar het conflict zou nu afgelopen zijn. Overgave op Ceram Volgens majoor Harsono houden zich evenwel nog altijd resten van de strijd macht der republiek Zuid-Molukken schuil in dc wildernis. Tevens beweerde Harsono, dat zich on langs op Ceram 2000 aanhangers van de republiek Zuid-Molukken zouden hebben overgegeven in antwoord op een beroep van president Sukarno. Te Djakarta wordt bevestigd, dat radio- Menado geen uitzendingen van de rege ring te Djakarta meer verspreidt tenge volge van door de plaatselijke militaire commandant geoefende druk. Mach. Smvrna KARPETTEN EXTRA VERLAAGDE PRIJS 0 300 169.— BULTHUIS Luit. Mohamed redde twee Nederlandse vliegers De Amerikaanse luitenant-vlieger Rezk M. Mohamed. die in Nederland bekend heid kreeg door tweemaal alt een straal jager te springen, (zjjn toestel is inder tijd op de kazerne in Bussum terecht go- komen) heeft twee verdwaalde Neder landse vliegers veilig naar dc grond leid, hoewel hun benzine op was De vliegers,4 luitenant Jac. Soffers sergeant Alb. Klocze van de vliegbasis Volkel, waren boven Duitsland verdwaald en zonden daarom noodsignalen uit. te meer daar hun voorraad benzine snel verminderde. Luitenant Mohamed steeg direct op seinde de Nederlanders achter hem ai te komen, waarna hij ze veilig naar vliegbasis Bitburg leidde De tanks vt het Nederlandse vliegtuig bleken vo komen leeg te zijn geraakt, maar tv leven van de vliegers was gered. Minister Hofstra in Den Bosch De financiële resultaten van de bcsti dingsbeperking stemmen, bü een terug blik over het afgelopen jaar. tot tev denheid. aldus minister H. J. Hofstra. een voordracht over de oorzaken, wt van uitvoering en gevolgen van de I stcdingsbeperking, die hij donderdag in het Casino te 's-Hertogcnbosch vc het departement Oostbrabant van Nederlandse maatschappU voor nUvcrhi en hanéel heeft gehouden. Het tekort op de betalingebalans zal. GRATIS KOOPUUR DONDERDAG van 9.30—10 uur Mompel 2) cn van 1-302 uur (stempel B) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK GOEMAAT naar mag worden aangenomen, over 1957 kleiner zijn dan over 1956 en er is ook al enige verruiming op de kapitaalmarkt te bespeuren. Als symptomen daarvan noemde de minister het teruglopen van de rente voor 6chatkistpapier van vier zeven achtste tot viereneenhalf procent en het feit. dat de nationale woning bouwlening thans 105 genoteerd staat. Een punt. dat bij deze ontwikkeling tot enige bezorgdheid aanleiding geeft, is de werkloosheid, die een automatisch gevolg van de mindere investering is. doch waar de aangenomen norm van 3 procent voor destructurele werkloos heid nog niet i6 bereikt. i6 er zeker nog geen reden tot pessimisme, aldus de mi nister, die nog opmerkte, dat de situatie op de arbeidsmarkt in de laatste jaren niet normaal meer te noemen was. Ten aanzien van het aandeel van de overheid in de beperking, betoogde dc minister, dat daar alleeh een drastische beper king mogelijk zou zijn. wanneer de re gering bepaalde taken van zich zou kun- afstoten en daar zag hij bij de hui dige Nederlandse structuur weinig of geen mogelijkheden toe. Hetzelfde betoogde h(j ten aanzien van s zozeer gewenste belastingverlaging. Het is duur. maar er wordt ook veel voor geboden. Alleen als er een wereldvrede komen, die het zou toelaten de dc lieuitgaven tot een mlnumum te be perken, zou zulk een verlaging mogelijk «Un. In de Alpen raasde een in dit gebied bijna ongekende storm met een wind kracht van ruim 200 km per uur. De ka belbaan, die men het vorige jaar met veel moeite heeft aangelegd over de Alpen, tussen Frankrijk en Italië, werd weggevaagd. Twee arbeiders, die aan het onderhoud van de baan werkten, zijn in een alpenhut geïsoleerd. Boven Engeland stuurde de felle wind het luchtvaartverkeer danig in de war. Vliegtuigen arriveerden met de wind mee soms drie uur te vroeg. Men is op de vliegvelden wel ingesteld op vertragin gen; te vroeg aankomen is volgens een functionaris van London-airport echter bijzonder vervelend. In Schotland werd een echtpaar bedot- ven onder een omwaaiende muur, ter wijl voor de Schotse kust een kapitein van een treiler over boord werd ge spoeld. Verschillende schepen liepen in dat gebied aan de grond. Prijsstop voor consumptiemelk afgekondigd (Vain een onzer redacteuren) De minis tens van economische zaken en landbouw, visserij en voedselvoorziening (ad.interim) hebben een prijsstop afgekon digd voor consumptiemelk, die wordt ver kocht in de gesaneerde gebieden van wet telijk Nederland. Hierbij is bepaald, dat de prijs voor melk niet hoger mag zlin dan op 31 december. De ministers hebben zich tot de afkondiging genoodzaakt ga- zien door de eigenmachtige prijsverhoging in verschillende gemeenten, waarbij da destijds overeengekomen overlegproce dure geheel terzijde is geschoven. Enige tijd geleden had de Algemene vereniging melkvoorziening A.V.M. een verzoek in gediend om de slijtersmarge te mogen verhogen, maar op grond van de ver strekte gegevens was dit verzoek niet in gewilligd. Allpen voor Amsterdam werd prijsverhoging aanvaardbaar geacht. Ook werd de mogelijkheid voor nieuw •verleg (mits nadere gegevens worden verstrekt) opengelaten. Morgen in ons ZONDAGSBLAD TN HET ZONDAGSBLAD dat u morgen ontvangt, hebben wij uitgebreid aandacht besteed aan de betekenis van de Zuidpooltocb- ten. Ook over de tragische tocht van Scott in 1912 is een boetend relaas opgenomen. Op PAGINA 2 vindt u weer het korte verhaal cn daarnaast een reportage over de laatste post koets. die ergens in Amerika rijdt. BLAD ZIJ wijdt aandacht aan het probleem van het staan, resp opstaan in tram. bus of trein. OP DE PAdlNA GEESTELIJK LEVEN kan men om. lezen hoe enkele vrouwen van de wilde Auca-stam vriendschap hebben ge sloten met de zendelingen. HET CULTUREEL VENSTER opent met een bespreking van een in het oog springende Franse oor logsroman, bevat voorts weer de grammofoonplatenrubriek en tal van andere bijdragen. rienu van de dag BLIKGROENTEN Mu (joerftaip! WEERBERICHT NIEUWE DEPRESSIE De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krach tige tot stormachtige, tijdelijk wellicht weer tot storm toe nemende wind tussen zuid cn zuidwet, later ruimend naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 11 Januari: zon op 8.45 uur. onder 16.51 u. Maan op onder 11.10 u. Zondag laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1