Jlieuwo gfeiltófijc ICouranl Niet - aanvalsverdrag met Sowjetunie Luchtbrug gisteren weer geopend Washington is verrast en ziet nut niet in BONN VERWERPT POOLS VOORSTEL NOG NIET Scherpe ijsruggen en felle koude Hillary is bezorgd over Fuchs: Zuidpoolwinter nadert Militairen ter opleiding geleide wapens naar V.S. Adenauer trok zeven uur voor gelukwensen uit Na staking 21 man ontslagen J MAANDAG 6 JANUARI 1958 ^-afdeling Te) 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting-) Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang no. 11152 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERIKK CHRIST ELIJK-IS.4TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken w$tanh«LSttrh is oheMewn myo bar» in leqfiei Sport en V Kszai jden LiE PAGINA 4 Britse premier Macmillan stelt voor: DE WESTELIJKE WERELD heeft verschillend gereageerd op een voor stel van de Britse premier, Macmillan. zaterdagavond in een radio rede gedaan, een niet-aanvalsverdrag met Rusland te sluiten. In Washing ton voelde men niets voor dit idee. Een dergelijk verdrag, aldus de Ameri kaanse reactie, zou meer kwaad dan goed doen. Rusland moet eerst maar eens zijn goede wil bewijzen. Canada, Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Oostenrijk reageerden op de suggestie van de Britse premier instemmend tot enthousiast. In Den Haag zag men geen noodzaak van een dergelijk verdrag en achtte men het Handvest van de Verenigde Naties voldoende als basis voor non-agressie. In Moskou heeft men zich nog niet over het voorstel van Macmillan uitge sproken. Wel toonden het persbureau Tass en de Russische kranten zich zeer gebelgd over andere passages uit de rede van Macmillan. die „ruwe anti-Russische aanvallen waren". Vanmorgen zeide een commentator van radio-Moskou dat het, voorstel van premier Macmillan oorspronke lijk een Russische gedachte was. Alvorens Macmillan zijn opzienbarende rede uitsprak, heeft hü een persoonlijke boodschap aan president Eisenhower ge- zonden, welke boodschap naar alle waar schijnlijkheid betrekking had op het voor gestelde non-agressiepact. Gisteravond nog is het Engelse kabinet bijeengeko men. om, zoals werd meegedeeld, lo pende zaken af te handelen. Macmil'lan gaat morgen n.I. zijn reis van vijf weken door het Gemenebest en naar Turkije beginnen. Intussen wordt het duidelijk, dat men ook :n Bonn de mogelijkheden aftast voor een toenadering tot Rusland. Men heeft de indruk, dat Adenauer, die even als president Eisenhower nog werkt aan het antwoord op de brief van de Russi sche premier BoeLganin. een proefballon zal oplaten voor onderhandelingen. Op vallend wa6 dat de bondskanselier tij dens de receptie ter gelegenheid van zijn verjaardag zeer geanimeerd en vriendschappelijk onder vier ogen sprak met de Russische ambassadeur Smirnof. De Engelse regering is van plan, zei Macmillan in zijn zeer de aan dacht trekkende rede, haar pogingen voort te zetten om tot een ontwape- ningsovereenkomst met de Russen te komen. „Wij moeten het niet op geven." zei de premier. „Wij zouden kunnen beginnen met het sluiten van een niet-aanvalsverdrag. Dit is vroe ger ook al gebeurd. Het zou geen kwaad kunnen en het is misschien wel goed." Met nadruk stelde Macmillan dat een ontwapeningsovereenkomst Vluchtelingen op Schiphol Vanmorgen kort na acht uur is het door de regering voor vervoer van vluchtelin gen uit Singapore gecharterde Boac-vlies- tuig Antiope op Schiphol aangekomen met 55 passagiers, onder wie een zuifie- line en 25 andere kinderen. De correspondent van A.N.P. verneemi uit kringen van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging te Djakarta, da> eind januari ongeveer veertig procent var de Nederlandse gemeenschap in Indone sië dat land zal hebben verlaten. Deze gemeenschap telde nog op 1 december 48.00 zielen. In december vertrokken 10.000 Neder landers en in januari reizen er 7000 per boot en 2000 per vliegtuig at. Tropenhelm èn wandelstok Nader wordt gemeidt, dat tot de op Schiphol aangekomen vluchtelingen zeven vrouwen en 12 kinderen van personeel der Aniem behoren, voorts vrouwen en kinderen van personeel ener rubberon- derneming Er waren maar enkele man nen aan boord en enige vrij bejaarde per sonen, o-a een man met een 'ropenhelm op het hoofd en een wandelstok In de hand. De meeste kinderen droegen reeds warme kleding, zodat zij slechts van war me overkleding. zoals shawls, alpino s, vesten en handschoenen door de hulppost van het Roode Kruis werden voorzien Velen waren Indische Nederlanders. Mevrouw Baans. die correctrice is ge weest van het Nieuwsblad voor Sumatra, vertelde dat toen zij op tweede Kerstdag Medan verliet, alles rustig was. Zij had veel van haar bezittingen tegen lage prij zen kunnen verkopen, daar er na aan vankelijk verbod later toestemming was gegeven. Beroep op Hammarskjöld HongarenHoud üjst geheim De Hongaren, die verhoord zUn door dc V.N.-commissie voor Hongarije en t namen op de geheime lijst staan, en de Deen Bang-Jensen weigert aan Hammerskjöld over te geven, hebben de secretaris-generaal van de V.N. zocht de lijst te vernietigen. brief waarschuwen zij, dat lijst derden personen in Hongarije kendheid met de daarop verme in de kringen, die in nauw co met Hammarskjöld, dit gevaa i dat be- afhatikelijk moet zijn van een doel treffende controle in alle landen. Het kon hem niet schelen of de pogingen om de impasse bij de ontwapenings besprekingen te doorbreken gedaan worden via de Ver. Naties of via een conferentie op kleinere schaal. Het gaat er om, zeide Britse premier, het puin van ae oude tegenstelling uit de weg te ruimen en wellicht het pad te effenen voor een bijeenkomst van de regeringsleiders. Het vraagteken Premier Macmil'lan motiveerde zijn 6Ugges;:e met de volgende woorden: „Bo ven de Russische politiek hangt een vraagteken. De Russen spreken vaak fraai klinkende woorden. Met het nieu we jaar hebben zij ons vele vriendelijke woorden toegevoegd. Zijn deze betuigin gen van eerbied en vriendschap oprecht? Of zeggen de Russen een aantal dingen, waarvan zij aannemen, dat wij ze graag horen met het doel onze vastberaden heid te verzwakken? Wij kunnen van de waarheid niet zeker zijn. En het 16 'n verschrikkelijke verantwoordelijkheid voor elke regering te moeten kiezen tus sen verschillende interpretaties zonder absolute zekerheid te hebben." BONN, hedenochtend. (Van onze correspondent! JN EEN „praatje-bij-de-haard" in zijn woning te Rhöndorf heeft bondskanse lier dr. Adenauer dde door zijn lang durige griep al sinds vijf december niet meer op de bondskanselarij in Bonn is geweest zaterdagmiddag enige uren overleg gepleegd met zijn minister van buitenlandse zaken dr. von Brentano en de secretaris-generaal van dat ministerie, prof. Hallstein. Het ging daarbij om een grote variatie van buitenlands-politieke thema's. In de eerste plaats échter om het antwoord, dat bondskanselier Adenauer wil geven op de brief die hij vlak voor de N.A.V.O.-top- conferentie in Parijs van de Russische premier Boelganin ontving. De N.A.V.O.- landen, die bij die gelegenheid allemaal een dergelijk schrijven ontvingen, zullen hun antwoorden wel op elkaar afstem men, doch deze individueel naar Moskou sturen. De verschillende antwoorden zul len woensdag in Parijs door de ministers van buitenlandse zaken worden besnro- Voorts werd in Rhöndorf overleg ge pleegd over „zekere elementen" van het plan van de Poolse minister van buiten landse zaken, Rapacki, tot schepping van een a toom vrije zone in Europa. De kanse lier en de bondsregering hebben aanvan kelijk afwijzend tegenover dit voorstel gestaan. Zij verklaarden zich later echter tot een bestudering ervan bereid. Da kanselier wil er in zijn antwoord aan maarschalk Boelganin nader op ingaan Het „Rapacki-plan" stelt een atoomvrija zone voor, dde de beide delen van Duits land, Polen en Tsjechoslowakije zou moe ten omvatten. Naar het oordeel van rege ringskringen in Bonn dient dit plan ech ter politiek zowel als geografisch veel verder te worden uitgebreid. Het voor naamste bezwaar. dat men in Bonn tegen het „Rapackd-plan" heeft, is dat het nocb een algemene, gecontroleerde ontwape ning. noch de hereniging van Duitsland een stap naderbij brengt en dat ongewij zigde aanneming ervan zou kunnen lei den tot een volledige heroriëntering ae Amerikaanse strategie in Europa daarmede eventueel tot terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten, die de ont binding van de N.A.V.O. tengevolge kunnen hebben. Uit deze bezwaren blijkt intussen reeds, dat er heel wat water door de Rijn zou moeten stromen, voor men in Bonn bereid zou zijn het Rapacki-plan accepteren. Zo ag Garmisch Partenkirchen er dezer dagen uit: een spring- schans vol sneeuw temidden van een groen landschap. Er zouden n.I. ski-springwedstrijden ge houden worden en omdat er geen sneeuw was, heeft men die van de alpentoppen aangevoerd, 120 vrachtauto's vol. De laag bleek dik genoeg om het uit te hou den gedurende de wedstrijden, ondanks de felle zon en de hoge temperaturen Dit is géén foto van Hillary's expeditie aan de Zuidpool, maar van een brand in Chicago. Het vroor er n.I. zo hard, dat de brandweerlieden van een draagbare stoomketel gebruik moesten maken om de blus apparatuur te bevrijden van het ijs. Toen de brand was bedwongen, bleef er desondanks deze ijskoek over Britten nog 575 km voor de lx)eg TERWIJL sir Edmund Hillary en zijn mannen gisteravond met een vliegtuig van de Amerikaanse ma rine naar hun uitgangspunt, de Scott- basis, vertrokken, worstelde de Brit se expeditie onder leiding van dr. Vivian Fuchs op een afstand van 575 kilometer van de pool en op een hoogte van twee duizend meter met de felle kou en de door scherpe ijs- ruggen bijna onbegaanbare sneeuw- woestijn. De Engelse organisatoren van de expe ditie waren er aan het eind van de vo rige week van overtuigd, dat dr. Fuchs nog slechts twee- k driehonderd kilome- er voor de boeg had, doch gisteren ver namen zij tot hun verontwaardiging van Hillary dat dit een vergissing was. Hil lary's bericht werd pas geloofd, toen een van de sporadische contacten met Fuchs lot stand k-wam en hij hetzelfde ver klaard® Ondanks de grote moeilijkheden waar mee zijn groep heeft te kampen hoopt de Brit over veertien dagen de pool te heb- Den bereikt. Hij liep zijn vertraging op door de grote omwegen die keer op keer moesten worden gemaakt, omdat de sware gemotoriseerde voertuigen ver- ichillende hoge ijsruggen onmogelijk konden nemen. Het is de bedoeling dat Fuchs de eer ste tocht maakt dwars door het Zuid poolland- Voorbij de pool zal hij dan sto ten op de voorraden die Hillary op zijn reis daar heeft achtergelaten- Dit blijkt achteraf namelijk geen noodmaatregel te. zijn; geheel volgens plan heeft Hillary t 700" ingericht. De Nieuwzeelander zal tegen de tijd dat de Britten de post bereiken per vliegtuig naar die plaats n om Fuchs en zijn mannen over de gevaarlijkste delen van Antarctica terug te leiden naar de Scott-bssls echter meer moeilijkheden opgeleverd dan het grillige gebergte. Dr. Fuchs heeft er in een telegram dal gisteren in Londen werd ontvangen nog maals de nadruk op gelegd, dat er geen e naar de pool wordt gehouden. „Hil- r en ik behoren tot dezelfde expeditie wij hebben onderweg werk te doen." aldus Fuchs. Hij heeft geregeld radio grafisch contact met de Nieuwzeelandse ej-oeD gehad. Kort dag In een persconferentie, die Hillary gis teren op dc Zuidpool hield, toonde hil zich nogal ongerust over de vertraging van Fuchs. Het wordt „kort dag" voor de Engelse expeditie, omdat de Zuidpool winter voor de deur staat en het weer ranaf februari belangrijk slechter zal worden. „Zodra de temperatuur begint te dalen zal Fuchs moeilijkheden met zijn voertuigen krijgen." zei Hillary. „Of wij vanaf een van onze depots hulp' met vliegtuigen kunnen verlenen - is geheel van de temperatuur afhankelijk." Over zijn eigen reis zei de Nieuwzee lander. dat die minder inspannend is ge weest dan de beklimming van de Mount Everest in 1953. Op sommige plaatsen heeft het met kloven doorploegde ijsland Natsir blijkbaar nog vrij De voorzitter van de Indonesische hammedaanse partij Masjoemi, Natsir. heeft heden gewaarschuwd tegen de reur van laster, welke enkele dagbladen de laatste dagen hebben gevoerd, aldus meldt A.N.P. „Speel niet met v schrijft hij. Wekenlang hebben deze bla den volgens Natsir de sfeer vergiftigd door beschuldigingen aan het adres de leiders en leden der Masjoemi. partij heeft zich gewend tot de regering en heeft aan oud-minister Roem opge dragen de zaak met de procureur-gent raai te bespreken, doch de terreur nai slechts toe. De lasteraars achten zich blijkbaar machtiger dan de auloriteitei (Enkele dagen geleden werd uit Djakar ta gemeld, dat Natsir gearresteerd zov zijn wegens medeplichtigheid aan de aan slag op Sukarno. Elijkbaar bevindt hi *ich dus nog steeds op vrije voetenl. Polen verdrinken hun geld De Polen drinken steeds meer. In de eerste negen maanden van 1957 werd vijf tien miljoen liter wodka meer gedronken dan in dezelfde periode van 1956. Per maand werd per hoofd van de be volking 7.5 gulden aan sterke drank uit gegeven, bij een inkomen van de gemid delde arbeider van 225 gulden. Het aantal arrestaties wegens dron kenschap of wegens misdrijven in dron kenschap begaan steeg met 23 procent. Gomoelka heeft de bevolking as spoord liever te sparen voor een i woning I SUKARNO REIST MET 10 MAN DE GARUDA INDONESIAN AIRLINES heeft gisteren het vervoer van Nederlandse vluchtelingen van Djakarta naar Singapore herval, nadat deze vluchten de vorige week waren gestaakt. Zondag zijn met een speciale vlucht van Garuda 43 Nederlanders naar Singapore overgebracht. Met het passagiersschip Cambodja zijn 47 Nederlandse employé's uit Indonesië te Marseille aangekomen. Dc eigenmachtige uitbreiding Indonesische territoriale wateren heeft zaterdag tot een Indoncsisch-Japans in cident geleid. Het 260 ton metende Japanse vissersvaartuig Kosho Maru is namelijk 50 mijl ten noorden van Djakarta dooi een Indonesische torpedobootjager aange houden en naar Djakarta opgebracht. Het schip was met 58 man aan boord op naar visgronden in dc Indische Oc« Men verwacht te Tokio volgens Re dat de Japanse regering zal protester Tevens meldt Reuter uit Londen, dat de Britse regering in een nota Indonesische ambassadeur de uitbrei ding van de Indonesische territoriale wateren van de hand heeft gewe; Engeland kan de geldigheid van deze uiittbreiding niet erkennen. Een woord voerder van het Britse ministerie buitenlandse zaken heeft de hoop u sproken, dat er geen pogingen zullen worden gedaan het Indonesische vooi nemen tot uitvoering te brengen- Kazernebouw in Noord- Borneo Tegelijkertijd meldt A.F.P. uit Singa pore. dat het Britse leger bezig is te Tawau. een haven aan de oostkust van Brits Borneo, een basis op te richten. A.F.P. put dit bericht uit de Sunday Times, die weet te melden, dat Austra lische militairen binnenkort tooiing van de eerste kazerneblokken te Tawau worden verwacht. Daartoe besloten zijn na de jongste aanvallen van Indonesische politici op de statui van Tawau, dat slechts 15 km van Indo nesisch grondgebied verwijderd is. Naar aanleiding van eisen in Djakarta tot in lijving van Serawak, Brunei en Brits- Noord-Borneo heeft de goui Ronald Turnbull, in de wetgevende raad verklaard, dat de aanwezigheid ze militairen een waarschuwing moge zijn aan het adres van hen, die de wel vaart van deze gebieden met lede open aanschouwen. Van Britse militaire zijde te Singa pore wordt ontkend, dat In Tawdu eer! basis in aanbouw 20U zijn. De kazernes zouden slechts bestemd zijn voor pi Sukarno's vertrek Hedenmorgen is Sukarno per vliegtuig van Djakarta naar Nieuw-Delhi vertrok ken. In een afscheidsboodschap verklaar de hij, dat hij een rustkuur van zes weken nodig heeft op aanraden van zijn lijfart sen. Een gezelschap van dertien personen reist met hem mede. Hij beloofde het Indonesische volk alles te zullen doen, wat mogelijk was. Uitgebreide veiligheids maatregelen waren genomen en het vlieg veld-restaurant was reeds op de voor avond voor het publiek gesloten. Ongeveer tegelijkertijd werd aangekon diigd, dat donderdag ln de omgeving var Djakarta manoeuvres zullen worden ge houden in verband met de noodzaak „de nationale waakzaamheidte verdubbelen. dc Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft het nu toch weer niet uitgestoten geacht, dat Sukarno en de Britse premier Mac- millain elkaar in Nieuw-Delhi Informeel zullen ontmoeten. „Serieuze besprekin gen" over de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië zouden echter uitgeslo ten zijn. De Syrische president Koewatly heeft Sukarno uitgenodigd tot een offi cieel bezoek aan Damascus. UR IS THANS een begin gemaakt met de uitzending van personeel der Kon. Luchtmacht naar de Ver. Staten, om daar in twee jaar opgeleid en vertrouwd gemaakt te worden met het gebruik van geleide wapens. Twee technische officie ren zijn heden naar de V.S. vertrokken. Volgende maand volgen nog een aantal onder-officieren en korporaals, in totaal 25 man, die in de toekomst de geleide wapens zullen bedienen. Ook zal een groep onderhouds-personeel worden ge zonden. Het gaat hier om geleide wapens tegen vliegtuigen, die van de grond af worden afgevuurd naar doelen in do lucht. Zweden is graag eonferentiezaal Zweden wil graag de conferentiezaal zijn voor de onderhandelingen tussen Oost en West over een atoom vrije zone In Europa. „Een dergelijke zone staat naan op de Zweedse verlanglijst", schrijft het invloedrijke blad Aftonbladet :n hoofdartikel. (Van onze correspondent) BONN, maandag. VELE BEWONERS van Bonn had den zich gistermorgen ondanks de gladheid op straat gewaagd om bij de nieuwe kapel van het St. Eli- sabeth-gasthuis, waar hij met kin deren en kleinkinderen de mis bij woonde, bondskanselier dr. Adenauer die 82 jaar was aeworden. toe te ju belen. Een soortgelijk beeld leverde de ingang van de bondskanselarij, waarheen de Ja rige en zijn familie zich na de kerk be gaven en waar de kanselier vervolgens gedurende zeven uur met een onder breking voor de verjaardagslunch in In tieme familiekring de gelukwensen va., officieel, civiel en militair Bonn. het korps diplomatique, pers en burgerij ontvangst nam. De gelukwensen van het kabinet wer den aangeboden door vicekanselier prof. Erhard, die in een kort speechje er de nadruk op legde, dat vooral dank zij dr. Adenauer de recente N.A.V.O.-conferen- tie in Parijs toch no" een succes was geworden. Namens de ministers bood hij de jarige twee kaarsenstandaards van smeedijzer en Meiszener porcelcin aan. Het weerzien wan Jasper en Marjon. Het zou de titel van een blijspel kunnen zijn. Maar de werkelijkheid i« een drama. Jasper is een tekkel. Hv arriveerde zaterdagmiddag op Schiphol na een heel lange reis met veel overstappen en vele tussenlan dingen uit Djakarta, samen met nog 34 honden en drie katten. En Marjon Ohm is een zestienjarig meisje, dat enkele wqken geleden nog ln Indo nesië woonde, maar als zovele Neder landers daaruit verdreven ts. Marjon wilde net als honderden andere Nederlanders haar hond ook naar Nederland hebben. En zo is deze die- ren-evacuatierel* georganiseerd: per Qantas (Australische luchtvaart maatschappij) naar Singapore, per BOAC (Engelse maatschappij) naar Londen en vandaar per BEA (ook Engeland) met een speciaal toestel naar Schiphol. Reisduur vier dagen en nachten. Kosten per hond om streeks f 500... Maar op Schiphol was het weerzien dikwijls hartroerend, en er worden dan ook plannen uitge werkt om deze vluchten op grote schaal voort te zetten. Gesprek met Hatta Opmerkelijk is, dat Sukarno voor zUn vertrek zaterdag een bezoek heeft ge bracht aan de vroegere vice-president Hatta en bij hem gegeten heeft. Ook toen waren er uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen in de wijk Menteng en de toegangswegen. Over het onderhoud werd eeen communiqué verstrekt, doch men acht het van grote betekenis. Zaterdag heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio, die het eerste deel van Sukarno's reis mee maakt, een maaltijd aangeboden aan buitenlandse correspondenten en zowel Nederland als andere Westeuropese landen beschuldigd van plannen voor economi sche en militaire sancties tegen Indonesië. „Indien dit zou gebeuren", zeide Su bandrio, „kan niemand het Indonesië kwa lijk nemen als het genoodzaakt is over te gaan tot ongebruikelijke tegenmaatregelen om de blokkade te overleven" Volgens de minister zijn er „dikdoene rige aanwijzingen van militaire druk ge weest" en hij verwees daarbij op het zen den van enige Nederlandse oorlogsbodems naar Singapore (het waren torpedoboot- jagers). die uit deze Britse haven bewe gingen hebben uitgevoerd in de richtine van Medan. Verder wees hij op tekenen, dat de Noordatlantische verdragsorgani- aatie de zijde yan Nederland zou hebben gekozen. „Vriendschap'" Subandrio verklaarde, dat het oniuist was te denken, dat de maatregelen te- gede Nederlandse economische belan- gen in Indonesië hoofdzakelijk moeten worden toegeschreven aan de kwestie- Nieuw-Cuinea. Nederlapd had een be voorrechte positie, die slechts aan vrien den toekomt, zeide hij. Indonesië had Ne derland het brood der vriendschap aan geboden, dik belegd met de jam van de Nederlandse economische belangen, en daarvoor slechts de stenen van een aan houdende en onverzoenlijke vijandigheid gekregen. Daarbij kwam nog het kanker gezwel van Nieuw-Guinea, aldus Suban drio. Subandrio ontkende nadrukkelijk, dat Indonesië arbeidsdwang zal toepassen od buitenlandse deskundigen, die niet in re- ZIE VERVOLG PAGINA 5 Bij de n-v. Jansen en Tilanus te Vrie- zenveen zijn 21 werknemers ontslagen na een sympathiestaking. Een aantal arbei ders was andere werkzaamheden opge dragen dan zij gewoon waren te doen- toen gewacht moest worden op garen» voor een grote order. De arbeiders wens ten dit werk evenwel niet uit te voeren, waarop drie van hen ontslag werd aan gezegd. De overige werknemers uit deze groep gingen hierop in sympathiestaking Ljn nu ook ontslagen. GRATIS KOOPUUR ZATERDAG van 12 tot 1 uur (stempel 4) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK GOEMAAT WEERBERICHT T ONBESTENDIG De Bilt verwacht tot mor- genavond Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen, later opklaringen en enkele buien Krachtige lot stormachtige westelijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag (Opgemaakt om 11.15 uur) i Ma:

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1