10^40% jecia PeeksCIoppenburg Olie maakte Venezuela tot een der rijkste landen 0 'walileils roopjes BbowoUê Altijd bleef 7 Klein-Venetië Belastingen in de Kamer Rivaliteit oorzaak was van leger opstand V Johan de Wit, verzekeringsdeskundige VRIJDAG 3 JANUARI 1958 Venezuela dankt zijn rijkdom aan de olie, die onder andere wordt opgepompt uit de bodem van de Caraïbische Zee. (Vervolg van pagina 1) De schorsing wam de in veste ringsaf- treik bleek ook een struikelblok te zijn. Juist door diez-e maatregel dn>e blijft gelden voor 1958 wordt die industriële bedrijviigihieid afgeremd. De heer Lucaa (kaïtlv v.) is echter met een (ellenlange) motii'e gekomen, waartim o.a. wordt gezegd, dat het vraagstuk van de wederinvoering vam de investeringsaftrek wee>r bekeken moet worden bij de behandeling wam de imdustriailioaiti enot», die omstreeks april zal worden ingediend. Het beleid t.a.v. de vervroegde afschrijving zou echter onge wijzigd moeten worden voortgezet. Daar door wilde de heer Lucas onmogelijk ma ken, dat dit beleid voor bepaalde bedrijfs takken zou worden gewijzigd. Minister Hofstna had daarop gezinspeeldOm dit nog eens extna te onderstrepen heeft de heer Duces daarvoor ook een amende ment ingediend. Een ander amendement van deze afgevaardigde had de strekking om de investeringsaftrek te doen herle ven voor investeringen in de imfernsitio- •nale scheepvaart en de intemaitdonal» luchtvaart. De heer Van Eysden (a.r.) kom zich met dit deel van de motie Lucas wed vereni gen. En de heer v. d. Wetering (c.h.) sprak zich needs gunstig uit over dit laatste amendement van de heer Lucas. De liberale afgevaardigde, de heer Van Leeuwen, is met een ander amendement gekomen, waardoor de investemngsafitrek in beperkte maite gehandhaafd blijft, na melijk bij de aanschaffing van nieuwe bedrijfsmiddelen. Dit amendement, dat door de heer Van Eysden aantrekkelijk werd genoemd, heeft de bedoeling om oarvbmuïiteiit dn de vernieuwingsprogram ma's niet te verstoren, hetgeen reeds het geval is door kapitaal-gebrek, verminderde winstverwachting en verhoogde belasting druk. Zo zal ook óver verschillende onder delen van de investeringsaftrek nog het nodige te doen zijn, al zal de algemene uitstel-motie de regering niet onwelkom Minder dan 107 miljoen In zijn motie heeft de heer Lucas in direct gepleit voor een geringere extra- belastingopbrengst dan 107 min. Het verschil tussen de begrotingsraming en kasraming (ongeveer 23 min) wil hij opvangen door een kortlopende lening. Naar zijn mening behoeven het gemeente en provinciefonds mi et van deze belasting verhoging te profiteren. Dit geschiedt automatisch, omdat deze fondsen bestaan uit een percentage van de rijksbelastin gen. Een wetsontwerp moet dit onmogelijk maken, aldus de heer Lucas. Daardoor zou 20 min verdiend worden. De overblij vende 43 min zouden dan voor andere zaken besteed kunnen worder, zoals de verlaging van de omzetbelasting op siga retten en van de vermogensbelasting. Want ook tegen de verhoging van da vermogensbelasting bestonden grote be zwaren. De heer Van Leeuwen (lib.) heeft een amendement ingediend, waardoor alleen bezitters van vermogens boven 150 a 200.000 belastingverzwaring on dergaan. De heer Lucas (kath.v.) is met een amendement gekomen om de vermo gensbelasting, voorzover deze 2,50 per 500 overtreft, als aftrekpost voor de inkomstenbelasting toe te laten, op dezelf de wijze als dit met de verhoging van het tarief van 1951 en volgende jaren het geval i6 geweest. Ook over de verhoging van de on belasting op auto's en dergelijke zijn hartige woorden gesproken, zonder dat daarover tot nu toe amendementen zijn ingediend. De a.r. afgevaardigde, prof. Gerbrandy, hield een soort algemene financiële beschouwing, waarin hij tot d« conclusie kwam, dat hij „geen man er geen cent voor deze ontwerpen wilde uit trekken, omdat de Nederlandse burger dreigt weg te zakken in het drijfzand het staatssocialisme. (Van een onzer redacteuren) T/"LEIN VENETIë noemde Amerigo Vespucci in 1499 het gebied, dat thans bekend staat onder de naam Venezuela. Dat was een jaar, nadat Columbus het had ontdekt. Amerigo Vespucci had toen alleen nog maar het kustgebied van Venezuela aanschouwd, waar de Indiaanse bevolking in paalwoningen huisde en het was dus niet zo vreemd, dat hij het nieuwe land de naam gaf,- die het geheel ten onrechte zou houden. Venezuela is nl. niet minder dan 26 maal zo groot als Nederland en ligt als een driehoek met de punt naar beneden tussen Colombia in het westen, Brits Guyana in het oosten en Brazilië in het zuiden. Voor de kust in de Caribische zee, liggen 72 eilanden. Beroemd is- de Orinoco, een geweldige rivier, die het land in twee ongeveer even grote-helften verdeelt en met het stroomgebied van de belangrijkste zijarmen het grootste, maar ook onbelangrijkste deel van het land omvat. Het meest ontwikkelde deel is de noordwesthoek, rondom het grote meer van Maracaibo, ten noorden de Nederlandse Antillen zijn gelegen. nog niet heeft medegedeeld aan de be volking als geheel. Er worden wel pogin gen gedaan, dit te verwezenlijken. De medische verzorging is belangrijk verbe terd. veel wordt gedaan aan het onderwij» ter bestrijding van het analfabetisme, er worden enorme huizenblokken gebouwd en zowel de industrialisatie als de land bouw worden krachtig bevorderd. Lange tijd zijn de Spanjaarden heer en meester geweest in Vene zuela. Hun invloed op de ontwikke ling in het land is zo groot geweest, dat het zelfs op het ogenblik nog heel moeilijk is, er in een andere dan de Spaanse taal zaken te doen of zelfs maar een maaltijd te bestellen. Toch kwam er reeds in 1821 een einde aan de Spaanse heerschappij, toen de grote vrijheidsheld Simon Bolivar in de vlakte van Carabobo de Spanjaarden een grote nederlaag toebracht, die de bevrijding van Venezuela en andere Zuidameri- kaanse landen inluidde. Nog steeds houden de Venezolanen Simon Boli var in ere: niet alleen op de vlakte van Carabobo, maar in iedere stad, ja zelfs bijna in ieder huis vindt men monumenten of portretten van deze nationale held. Na de vrijheidsstrijd bleef Venezuela nog meer dan een eeuw lang een arm land. Totdat ruim 25 jaar geleden de eerste olie werd aangeboord, die het tot een van de rijkste landen ter wereld zou maken. Venezuela werd toen opnieuw „ontdekt" en wel door de Nederlander Sir Henri Detcrding, die voor dit land en voor Curacao grote mogelijkheden opende. Op het ogenblik is Venezuela na de Ver. Staten de grootste olieproducent ter we reld. Het staat bovenaan, wat de export betreft De oliebelangen liggen vrijwel geheel in handen van buitenlandse onder nemingen (Shell 31 pet, voor de rest Ame rikaans). Het grootste deel van de olie gaat naar raffinaderijen op Curacao en andere delen van de Nederlandse Antillen, voordat deze naar de Ver. Staten wordt vervoerd. Rijkdommen Behalve olie blijkt de bodem van Vene zuela een geweldige hoeveelheid ijzer van zeer goede kwaliteit en steenkool om het erts te smelten, te bevatten. Er worden elektriciteitswerken gebouwd in het fi tted van de Orinocorivier om zeer goed kope energie te winnen. Talrijke Amerikaanse maatschappijen hebben geld gestoken in Venezolaanse dochterondernemingen. Zij doen goede zaken en ook de bevolking van het land vaart er wel bij. Het behoeft dan ook niet te verbazen, dat de Bolivar (de Vene zolaanse munteenheid) als „harder" dan de dollar wordt beschouwd en dat Vene zuela in de afgelopen twintig jaren Is ge groeid tot een land met een bijna onv woestbare economische macht, vooral, de oliebronnen in het Midden-Oosten t faotor van belang in de wereldpolitiek zijn geworden. In Venezuela zal me oliekraan niet dichtdraaien. Een deliger exploitatie van de natuurlijke rijkdommen is voor dit land niet mogelijk Toch is het tempo, waarin de rijkdom men van het land zijn vrijgemaakt, hoog geweest. Het maatschappelijke leven moet nog worden aangepast aan de plot selinge sprong van armoede naar rijkdoir ook in het ontwikkelde noord g vele krotwoningen, waarui de rijkdom van het land zich vindt Be vol kin gsaan was Ziiet Venezuela zich niet geplaatst voor economische problemen, moeilijkheden blijven ook dit land niet bespaard. Zij worden gevormd door de zeer snelle be volkingsaanwas. In 1940 was de bevolking ongeveer 4% miljoen. Op het ogenblik dit meer dan 6 miljoen. Ook dit aantal stijgt nog met de dag. Dit schept proble men, die niet gemakkelijk opgelost kun nen worden. Want slechts een procent van de bevolking vindt werk in de olie industrie. Daarom wordt alles gedaan wat mogelijk is om de industrie en de land bouw koortsachtig uit te breiden en te ontwikkelen. Met koortsachtige haast worden wegen aangelegd om grote ge bieden. die achter dreigen te blijven, ir de snelle ontwikkeling uit het isolement te verlossen. In de hoofdstad Caracas, die meer dan een half miljoen inwoners telt, wordt gebouwd in een tempo, dat onwerkelijk aandoet en de stad het uiterlijk van een geschonden plek geeft. Als het er om gaat, de stad uit te breiden of ravijnen overplan it men in Venezuela stige moeilijkheden Een van de merkwaardigste werken is ongetwijfeld de bouw van een autostrada wan La Guaira aan de kust. naar Cara cas op de hoogvlakte. Vroeger was het een autorit van ruim een uur, maar thans kan men binnen het kwartier van bene den naar boven rijden. De invloed van de Amerikanen is heel groot. Zij worden door de Venezolanen be wonderd om hun technische prestaties hun organisatievermogen. Niettemin Venezuela erin geslaagd, economisch vrij en onafhankelijk te blijven. Men accep teert er de vreemdeling hoffelijk er hij zijn kunde in dienst van het land stelt zelfs met dankbaarheid. Maar als die vreemdeling politieke of andere macht in het land wil zoeken, zal hij iedere Vene zolaan van hoog tot laag tegen zich ge keerd vinden. Het land kent arbeadsvrede en al heeft sedert 1945 de macht in schillende handen gelegen en al hebben zrich enkele revoluties voorgedaan in dit periode, de binnen- en buitenlandse poli tiek van het land heeft geen principiële wijzigingen ondergaan. Welvaart Enige tijd geleden werd Venezuela be schreven als een aantrekkelijk land, waar de taxichauffeur eerlijk is als goud, de jojo nog een heel populair speelgoed is en de arme man in een krotwoning zijn bezoeker de fundamenten kan tonen van het flatgebouw, waarin hij binnen niet al te lange tijd met zijn gezin kan gaan wonen. Een land, waar de prijzen hoog zijn, maar waar iemand, die zijn vak kent en wil werken, voldoende geld heeft om die'prijzen te betalen. Het is dan ook duidelijk, dat de opstand die op Nieuwjaarsdag in Venezuela is uit gebroken, weinig te maken heeft met ontevredenheid van de bevolking over het sociaal-economische beleid van de huidige regering. Er is hier sprake van een per soonlijke rivaliteit, van najjver onder de verschillende onderdelen van dc strijd krachten en ergens zal er ook nog wel verband bestaan tussen het optreden van de opstandige elementen van de lucht macht en de onderdrukte oppositiepartijen In het land. De opstandelingen hebben wellicht gespeculeerd op de afkeer, die de bevolking langzamerhand moet hebben gekregen van de dictatuur van het leger. Het is evenwel de vraag, of zij er wat voor voelt, de dictatuür van dè luchtmacht en de marine daarvoor in de plaats te aanvaarden. Tenzij duidelijk blijkt, dat het uitzicht wordt geopend op herstel van de politieke vrijheid, die men in Venezuela korte tijd na de tweede wereld oorlog heeft gekend. HET LEVEN VAN JONGSAF zijn wij, als Elk jaar nemen we deel e dat zo mogen zeggen, wild op molens, tan de molentocht, die, als we het wel hebben, de provinciale vereniging van vreemdelingenverkeer organi seert. De molens bij Kinderdijk kunnen we zo voor u uittekenen. Fout loos, zonder moeite. Graag hadden we een molen bewoond, maar tot op heden is het ons nog niet gelukt er een voor een schappelijke prijs op de kop te tikken. Zuiver egoistisch gesproken zou onze mooiste dag zijn de dag, waarop een verhuiswagen onze inboedel uit de drukke stad wegreed naar een molen, ergens in een wijde polder.Met een watertje om in te vissen, en lange, rechte sloten met aan weerszijden krom gegroeide peppels. hij vertelt daarin een hoop wetenswaar digheden, die zelfs ons onbekend waren. Hij vertelt over het maalloon, over het geheime cijferschrift, over spel, luim en feest bij de windmolens over molen raadsels, over de molentaal, over de band tussen schuttersgilden en korenmolens, over de wiekstanden, over oude gebrui ken het gehele jaar rond, en over tal van dingen, die met de molen verband houden. BOEK Maar voor ons nog geen molen. En daarom zijn we blij, dat de heer A. Bicker Caarten een knap boek over mo lens heeft geschreven en dat A W. Sijt- hoff's Uitgeversmaatschappij N V. te Lei den het licht heeft doen zien. Een gehele avond hebben we er ons in ver diept. Van vlak na het avondmaal tot vlak voor het naar bed gaan hebben we in de Nederlandse molens vertoefd. Zon der een woord te spreken, terwijl ons kopje thee koud, werd en onze sigaret uit zichzelf opbrandde. We moeten drie maal zijn opgebeld, maar we hebben de telefoon niet gehoord. Een politóe-auto moet" hard loeiend voorbij ons huis zijn gereden, maar we zijn er niet door op geschrikt. WETENSWAARDIG 0 Het meest hebben we ons vermaakt met de molenlegcnden en overige volks verhalen. Een van deze legenden zullen we u navertellen. De uitgever er schrijver moeten ons dat maar niet kwa lijk nemen, doch we menen, dat we u te kort zouden doen als we dit verhaal voor onszelf honden. Het is een sterk verbaal van zo'n rasechte mulder Want niet al leen de vissers hebben hun latUn, ook d* mulders weten er weg mee. Toch is het zo 1121) De lijfrentevers oud bedryf, dat in voornamelijk door de o hand genomen om in komen Degene WIND De heer Bicker Caarten vertelt dan: „Eens was ik bij een oude mulder, die zei, dat het vroeger, een tachtig jaar ge leden, veel harder waadde dan tegen woordig. Ik was eens aan het pellen, zei hij, en het vloog er over. 's Avonds bij het stilzetten konden we de roe er voor krijgen om de zeilen af te ne Het binnenwerk bleef wel staan, i we zagen geen roe. Bij onderzoek bleek het hele wie ken kruis op de molenkap liggen. De molen had zoveel gang gehad en er was zoveel wind, dat we zonder het krui6 konden draaden. Het waaide z< hard, zed de muider, dat als men zijn vinger in de wind stak, het vel opstroop te. En de aardappels waren die dag uit de grond gewaaid. Anderdaags hebben we met de molenmakers het spul er v even aangezet en 's middags om twee draaide de kast weer". 0 We hebben veel geleerd uit dit molen boek. En we zijn biy dat dc heer Bicker Caarten stad en land is afgereisd on heleboel gegevens te verzamelen, misschien over tien jaar niet mei achterhalen waren geweest. Wy hebben er driemaal de telefoon voor laten ZWERV6R Noorden klaagt niet meer over ronselen De overheid geeft een 9lecht voorbeeld gezien de vrij krasse tariefsverhogingen bij vele openbare diensten, aldus de nieuwe voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Friesland, de heer J D. Folkertsma. De overheidsbedrijven schrijven af naar vervangingswaarde, doch de fiscus staat dit niet toe aan an dere bedrijven. De klachten over wegzui ging van arbeidskrachten uit het noorden zijn nagenoeg verstomd. PHIUPS-ROXAMt NcutiOAND N.V. Achteruit rijden Een leder kent waarschyniyk de algemene regel dat men slechts achteruit mag ry- den wanneer men het overige verkeer hierdoor niet hindert of in gevaar Naast deze algemene regel vestigt de A.N.W.B. nog uw aandacht op een aantal punten waarmee eveneens rekening ge houden dient te worden: Het achteruit ryden dient stapvoets te geschieden, en aan d I e >Ude van de rybaan waarop men zich vóór het ach teruit ryden bevond, (het is dus verbo den achteruit rydend naar de andere kant van de rybaan over te steken). extra voorzichtig en minder nóg meer vaart; een ongeluk kan In een fraktle van een seconde gebeuren! En de A.N.W.B. raadt een leder bierbU aan: geef in zo'n geval voorrang aan a 1 het overige verkeer: dit is een kwestie van gezond verkeerslnzlcht, want de wet Is op dit punt onvolledig. Weliswaar heeft de Hoge Raad onlangs beslist dat de achteruitryder voorrang heeft als hy van rechts komt op een kruispunt of splitsing, maar dat Is slechts een for- Houdt er verder by het achteruit ryden rekening mede dat het achterop komen de verkeer moctiyk kan zien dat u het tegemoet komt. Het A.N.W.B. advies is dan ook: stop in zo'n geval liever even, en houdt uw voet op de rem, zodat uw stoplichten blUven branden! Achteruit ryden met een auto Is altyd verboden in deze gevallen: in een straat met éénrichtingsverkeer, op een weg die in tegengestelde richting voor autoverkeer Is afgesloten, en op een weg met gescheiden rybanen. Ben Goerion hoopt volgende week zijn nieuwe kabinet op dezelfde brede barna als de thana afgetreden regering tc kun- voorsteilen. Hij heeft na zijn voor bereidende besprekingen bij de kablneta- formetóe niet langer vastgehouden anti zijn eis, dat ministers die geheimen van de kabinetsvergaderingen schenden, oavt- )n moeten worden, indien tweederde het kabinet dit besluit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5