CHRISTELIJK A. Borst Pzn: strijder voor christelijke beginselen Over „waarheden krijgen" Onttrok christen-werkgevers aan liberale organisaties Luthers predikant werd in Besancon gearresteerd De onbekende man Een woord voor vandaag Kanttekening De zekerheid van het menselijk weten j^Foeg u bij de wagen j In verband met het „teksten krijgen" vertelt ds. Herm. Knoop in De Reformatie over iemand, die hij bijna een specialiste zou willen noemen op dit gebied. Eerst heeft hij er even op gewe zen, dat het hem altijd weer opgevallen is, dat zulke inval lende waarheden zo uiterst goed in de kraam van de ontvanger te pas kwamen. Maar nu het verhaal: en niet onvermaarde predikant van een andere '..denominatie" dan de kerk, waartoe zij behoor de. Zo nu en dan moest z:j hem dan ook des zondags gaan horen. Als het verlangen naar zijn pre diking haar te machtig werd. was ze niet te houden. Ze noemde die dominee nooit bij zijn naam, maar zij sprak van hem altijd als van dat lieve knechie. Nu wilde het geval, dat zij een gebrek had aan haar voeten, waardoor ze slechts heel moeilijk en met heel veel pijn vooruit wist te komen, 't Was een zielig gezicht haar voort te zien .strom pelen. Dat stond haar m de weg om haar beminde dominee te gaan horen, want van haar huis naar het kerkgebouw, waar hij preekte, was het wel een uur lo pen. En. dat kón ze niet. Slechts als ze de tram kon nemen, in de week zou het haar moge lijk zijn aan haar verlangen om hem te horen te voldoen. En dat deed ze dan ook. Op zondag ech ter durfde zij dat niet. Zo nu en dan was ze toch op weg gegaan in de verwachting, dat ze wel een „waarheid" zou krijgen, want daarvan moest oen mens het toch maar hebben. Maar dat gebeur de lange tijd niet. Ze ging dan wel op weg. maar na een eindje te hebben voortgestrompeld moest ze weer onverrichterzake naar huis terug keren. Tot op een keer Aangezien ze in de kerk altijd op dezelfde plaats zat. lette ik een beetje op haar als ik daar preekte. En als ik haar miste ging ik haar op maandagmorgen even opzoeken, om te zien wat er met haar aan de hand was. zondag, dat ik haar miste en de volgende dag bij haar aanbel de om haar in verband met haar afwezigheid te bezoeken. Ze was thuis en ontving me met een blij gezicht. Ik mocht dan niet de nlaats van dat lieve knechie bij haar kunnen innemen, toch de an^' reden op mij nogal gesteld. Ze zei wel eens: ik heb zoveel werkzaamhe den met u dominee. Ik vroeg haar of ze misschien niet goed in orde was, omdat ze niet in de kerk was geweest. Toen deed ze me haar verhaal. Ze was weer met kracht naar dat lieve knechie gelrokken. En dat kwam van de Here. Die haar weer wat geven wou. Want wat Ik haar gaf was maar een schraal prak- kie, zei ze. Maar daar kon ze hel niet mee doen. Daar bleef haar ziele mager van. Naar ze beweer de kon ik dat niet helpen, want ik had ook niet meer om te ge ven: het vat geeft uit. wat er in Is: en dat was niet veel. En dus: ze was zondag-middag stao gega; om ..een maaltijd wijn, van vet vol mergs. ne wijnen, die gezuiverd zijn" in ontvangst te nemen. Maar, o do minee. die voeten, die voeten van me! Ik had nog geen kwartier gelopen of ik kon niet meer. Ik zuchtte maar tot de Here. En toen kreeg ik.zo'n ..trekking" ie me om om te kijken. Ik dacht eerst, dat de Here wilde, dat ik maar weer naar huis terug zou gaan. Ik keerde me dan ook om en zag. zonder dat ik er zo opzet telijk op lette, dat er net een wa- »en van liin 4 kwam aPnriy'eu. En toen gebeurde het. dominee, ik kreeg de waarheid: „Ga toe. en voeg u bij deze wagen!" Ik begreen, dat ze citeert uit Hand. 8 26—40. waar Filippus van 's Heren weve oodraeht krijgt: ..Sta op, en ga heen te gen het zuiden, op de weg, die van Jeruzalem afdaalt naar Gaza welke woest is". Oo die weg reed i Candacé in ziin lezende de orofeet Jesaja. ■■■gist En woord, dat zij geciteerd had: „En de Geest zeide tot Filippus: Ga toe, en yoeg u bii deze wagen". Dat woord had zij dus als een „waarheid gekregen" en opgeno- als haa om het in haar omstandigheid te gebruiken als een vrijbrief op zondag de tram te nemen. Had 2 kerk gereden: de Here had het mij immers gezegd! Ik vroeg nogmaals: en toen. wat hebt u toen in die wagen gedaan? Haar antwoord luidde: niets natuurlijk. Ik heb haar toen het hele verhaal uit Hand. 8 voorgelezen en haar gevraagd: hebt u in die wagen toen niet hetzelfde gedaan wat Filippus deed: Jezus verkondi- Wat dacht u, dat zij antwoord de? Dit: ze kon wel merken, zei ze, dat ik geen kennis aan de waarheid had. want anders zou ik toch wel moeten weten, dat je een waarheid moest krijgen en niet mocht stelen. De Here had haar toch alleen de waarheid ge geven: „Ga toe. en voeg u bij deze wagen". Meer niet. Aan die irheid had ze gehoorzaamd, e méér gedaan dan dat, dan zou ze zich aan diefst») hebben schuldig gemaakt, omdat ze dan een waarheid zou genomen heb ben. welke de Here haar niet had gegeven. En als de Here gewild had. dat zij in die wagen iets had moeten doen, dan zou zc daarvoor ook wel een waarheid gekregen hebben. Maar de Here had ken nelijk alleen maar gewild, dat zij zijn lieve knechie zou ho-en om verzadigd te worden als met vet en smeer. En dat gebeurde ook. Dat kon ik haar toch niet ontnemen: ze had gesmuld, ver se manna gegeten, zo opgeraapt in de woestijn. En daar moest ik afblijven. Ik ben nog wat blijven praten over Hand. 8, over de wijze, waar op de Schrift niet en wel gebruikt mocht worden, over het gevaar van eigenwillige godsdienst. Maar het ging weer, zoals het altijd gaat met hen. die bij invallende bijbelteksten leven: de deur ging oo slot met verboden toegang er op. Maar ik mocht toch nog met haar bidden. Dat deed ik dan ook: met en vóór haar tot Hem, Die de ogen der blinden openen kan. Ds. F. H. Boersma overleden In het Talma-Oord te Veenwoude is in de ouderdom van bijna 96 jaar overleden de oudste van de Gereformeerde predi kanten in ons land, ds. F. H. Boersma. Ds. Boersma werd 26 maart 1862 te Heeg geboren en was, alvorens hy predi kant werd, evangelist te Lemmer en te Oosterend. Op 30-jarige leeftijd werd hij gymnasiast te Kampen, waar hij ook aan de Theologische Hogeschool studeerde. Op 37-jarige leeftijd werd hij kandidaat c-n daarna aanvaardde hij het predikambt bij de Geref. Kerk var. Zuidbroek. Hij diende de kerken van Wirdum, Geldermalsen en Bozen, waar hij in 1930 met emeritaat ging. Ds. Boersma heeft daarna nog vier jaar de Geref. Kerk van Huizum als ouderling gediend. BEROEPIiNCSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK C. van Itterzon te Anjum, GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Emmercompascuum: kan didaat N. H. Heiner te Ter Aar Z.H. Tweetal te Hoogeveen (4e pred.pl.) M. J. Mulder te Heerde en F. Vissei te Tilburg. Bedankt voor Oude Pekela: J. Snel te Reitsum. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen door Rotterdam (Centrum Zuid) Alblasserdam en Schiedam: ds. R. Reiling voor de evangelisatiearbeid deze plaatsen en in Zwijndrecht, Ridder kerk, Dordrecht en andere plaatsen op de Zuidhollandse eilanden. - - - - - "V"* - - Zeventigjarige die vooruit kijkt Wmenen echter tekort te doen aan de figuur van de heer Borst, wanneer we ultgain van de gedachte dat hy uitsluitend met voldoening zal terug denken arn hetgeen hij In het leven heeft bereikt. Afgezien nog van het feit, dat de heer Borst ook op zijn bijna ze ventigjarige leeftijd meer nog aan de toekomst denkt dan aan het verleden, valt ln zijn leven nog een andere lijn te hesneurcïi, die door alle activiteiten heeft heengelopen. Namelijk een zeer principiële lijn, die zijn daden een bij- Advertentie Bevrijdt U het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten f 0.95. f 2.40, f 8.88. yrr if sfpMtii (Van onze sociaal-economische redactie) DE HEER ADRIAAN BORST PZN., wonende te Wassenaar, hoopt op 7 dezer zijn zeventigste verjaardag te vieren. Voor wie deze simpele persoonsaanduiding niet voldoende mocht zijn, voegen wij hieraan toe, dat de heer Borst voorzitter is van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, lid van de Sociaal Economische Raad en de Stichting van de Arbeid en officier in de Orde van Oranje Nassau. Dit zijn slechts enkele van de tientallen kwaliteiten, waarmee de heer Borst zou zijn aan te duiden. De conclusie ligt zo voor de hand, dat wannneer de heer Borst straks zijn verjaardag viert, hij terug zal kun- zien, met enige voldaanheid, op een zeer geslaagde loopbaan. Op 14-jarige leeftijd als leerjongen in een bakkersbedrijf te Haarlemmer meer begonnen, klom hij op tot direc teur van de christelijke coöperatie Voor zorg te Rotterdam. Zijn pioniersbe- kjwaamheden en eigenschappen van durf en aanpakken ontplooiend, kwam hij spoedig tot een samenvoeging van het bakkersbedrijf van a'e coöperatie Voor zorg met dat van zijn vriend Van der Meer te Rotterdam, tot de N.V. Van der Meer en Voorzorg. Maar ook hierbij bleef het niet. Enke le jaren later had een associatie plaats met het bakkersbedrijf Schoep en het werd Van der Meer en Schoep N.V. De heer Borst bleef directeur en in de vol gende jaren slaagde hij erin nog een zes tal andere bedrijven (voor bakkerijgrond stoffen, biscuit, roggebrood, beschuit, chocolade) aan te trekken. De heer Borst werd bovendien voorzitter van de raad van beheer van de holdingcompany N.V. Broodunie te Rotterdam. In 1922 werd hij in het bestuur geko zen van de werkgeversorganisatie, in 1931 werd hij vice-voorzitter en nadat, dankzij zijn initiatief, de huidige orga nisatievorm van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers tot stand was geko men, werd hij in 1937 voorzitter van het vc-bond. Daarnaast entolooid" d° heer Borst ook op kerkelijk en politiek terrein nog belangrijke activiteiten. Principiële lijn het kader van de christelijke levens- en wereldbeschouwing. Een duidelijk voorbeeld hiervan is het jongste congres van het verbond over de Europese Economische Gemeenschap. De heer Borst zette toen uiteen, dat het bij het Europese integratiestreven ten diepste gaat om het behoud van het christelijk geloof. Eigen chr. visie In de loop van het jaar komen we op de geschiedenis van het verbond nog wel nader terug, want dit jaar is het immers veertig jaar geleden dat de christelijke werkgevers in organisato risch verband voor het eerst bijeenkwa men. Maar over dit achtste lustrum wil len we toch al Iets zeggen, omdat het naar onze mening ook karakteristiek voor de voorzitter van het verbond is. Er zal namelijk een jubileum-uitgave verschijnen, waarin verschillende ver dienstelijke bijdragen worden geleverd met betrekking tot de vraag, welke weg de christen en in het bijzonder de chris ten-ondernemer behoort te gaan door het moderne, labyrintachtige, sociaal- economisch leven. Het initiatief tot deze uitgave zal on getwijfeld mede van de heer Borst zijn uitgegaan, want hij is er immers diep van overtuigd, dat een eigen sociale vi sie nodig is. En al zal deze jubileum uitgave nog slechts een kleine bijdrage ziin. zij bewijst, dat de heer Borst ook bij zijn zeventigste verjaardag meer vooruit dan achterom kijkt en dat hij wil meewerken aan de bijdrage van het verbond tot een christelijk sociaal pro gramma, Wij doen hem onze gelukwen sen toekomer. en wensen hem veel gen, ook op zijn .verdere arbeid. N.O.V. aanvaardde twee moties In de te Amsterdam gehouden 12e algemene vergadering van de Ned. On derwijzersvereniging zijn twee moties het hoofdbestuur met algemene zonder stempel gaf en die bovendien de aandacht van de persoon van de heer I stemmen aangenomen. Borst aftrok. De heer Borst komt uit een geslacht, dat aanvankelijk woonde in bet Noord- hollandse plaatsje Schagen. Omstreeks 1830 dreef zijn grootvader daar een bloeiende middenstandszaak. Maar toen 1934 de Afscheidin" ziöh voltrpk. bleef Borst Sr trouw üging ook drijf op te bouwen. Deze principiële trek vreemd geweest aan het leven heer A. Borst Pzn. Op kerkelijk litiek terrein heeft hij altijd duidelijk blijk gegeven van zijn principieel chris telijke overtuiging, maar ook op maat schappelijk terrein liet hij geen onzeker geluid horen. Altijd weer is hij bezig ge weest met de moeilijke vraag: hoe ma ken we onze beginselen concreet in het maatschappelijk leverj. Zeer belangrijk werk heeft hij In dit opzicht gedaan met betrekking tot de organisatie van werkgevers. Toen de- heer Borst In 1922 bestuurslid werd van de Chr. Werkgeversvereniging heeft hij zich tot taak gesteld- de chr. werkge vers ook inderdaad christelijk te orga niseren en hen aan de liberale organi saties te onttrekken. Er bestonden toen vrijwel nog geen afzonderlijke vakorganisaties voor'werk gevers. Zo stichtte hij ln 1930 de Ver eniging van Protestants Chr. Werkge vers in het bakkersbedrijf, een initiatief dat de stoot heeft gegeven tot da- op richting van meer werkgeversvakorga nisaties. In 1936 volgde de bekroning van het streven van de heer Borst, toen het Verbond (een centrale van vakorga nisaties) van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland werd opgericht, een gewijzig de voortzetting van de Chr. Werkgevers vereniging. Een jaar later kwam zijn benoeming tot voorzitter. betrof een amendement op hetwetsontwerp tot wegneming van de belemmeringen, die het zowel de onder wijzer van het openbaar als die van het bijzonder lager onderwijs onmogelijk maken lid van de gemeenteraad te zijn. Door het amendement-Oud. dat de Twee de Kamer aanvaardde, is dit ontwerp zo- dbnig gewijzigd, dat geen enkele leer kracht in gemeentelijke dienst lid de gemeenteraad zal kunnen zijn. •De vergadering was van mening, dat door deze regeling rechten aan onder- wijzers van openbare lagere gemeente- ook niet lijke scholen zullen worden onthouden, de I die aan leerkrachten van bijzondere la gere scholen wel worden toegekend. In de motie wordt er bij de regering op aangedrongen het gewijzigde wetsont werp in te trekken. Ook over de salarisregeling var leraren bij het lager nijverheidsonder wijs werd een motie aangenomen. Hierin wordt ernstig bezwaar gemaakt tegen de uitgestelde verhoging van salarissen voor deze leraren en wordt op overleg aangedrongen. De liberale invloed op chr. werkge verskring werd hiermee afgedamd en een belangrijk stuk christelijk sociaal werk was verricht. Tegeiyk met drie andere personen Is ln Besancon de predikant der Lutherse Gemeente van Belfort. Mathlot. gearresteerd op beschuldiging AlgerUnse opstan delingen in zijn huis te hebben verborgen en niet aan de politie te hebben uit geleverd. Ook zou hij opstandelingen hebben geholpen naar Zwitserland te vluchten. Tijdens het verhoor zou Mathiot tegenover de politie hebben verklaard Dit is een illustratie van waf in de dat hij als zlelszorger niet kan worden verplicht mensen bij de politie aan te veelomvattende loopbaan van de heer brengen. Zijn geweten verzet zich bovendien daartegen. Onder de gearresteerden Borst de drijfveer is geweest bij zijn zou zich ook een voormalige lerares bevinden, die in de rJt. studentenorganisatie werk. Nog altijd kan men in zijn rede een leidende rol heeft gespeeld. Uit Parijs is gemeld, dat de president van voeringen op vergaderingen en congres- Franse raad van kerken. Marc Boegner, in een onderhoud met president Coty1 sen van het Verbond bespeuren zijn heeft verklaard, dat de raad ernstig bezorgd is door de mededelingen, volgensstreven het sociaal-economisch gebeuren welke nog altyd „politiemethoden" worden toegepast in Algerye. al zijn verschijnselen te plaatsen i bb. Ze keek dan ook verschrikt op. toen hij met een paar passen voor haar was komen staan, haar bovenarmen vast pakte en zei: „Jess be grijp je dan niet, waarom ik vanmorgen mijn oordeel met door mijn gevoelens wilde laten be ïnvloeden?" Jess verstrakte onder zijn greep. Aan welke ge voelens was hij bang geweest te zullen toegeven. Woede over wat er volgens zijn mening was voorgevallen? Zijn zwakheid, dat hij haar op haar woord zou geloven? O, het deed er niet toe, dacht ze vermoeid. Daar heb ik niet over gepiekerd," zei ze scherp „Ik heb een heel beperkte ervaring met u, mijnheer Forester, maar net is me wel opge vallen, dat u uw gevoelens niet verspilt. Voor zover ik kan zien, was er van gevoelens vanmor gen geen sprake". Hij deinsde achteruit, alsof ze hem geslagen had en ze begreep niet waarom. Heel even ver slapte zijn greep om daarna weer te verstrakken. Hij schudde haar bijna heen en weer, terwijl hij vroeg: ..Denk je van nietHeb je er niet over gepiekerd waarom het mij iets zou kunnen sche len of jij loog. terwijl de feiten er op schenen te wijzen dat je loog? Van gevoelens was i volgens jou helemaal geen sprake? TT~1 niet?" „Dat heb ik niet gezegd. Op grond van do. feiten was u misschien gerechtigd mij te beschul digen en er van overtuigd te zijn, dat het uw plicht was „Maar ik was niet gerechtigd, me er druk over te maken wat het resultaat zou zijn van mijn na vraag?" Zoals dat al dikwijls gebeurd was. zag Jess een afgrond voor haar voeten opengaan de af- Helemaal door Jane Arbor grond van de wanhoop, die haar steeds was ko men plagen als ze getracht had meer achter zijn woorden te zoeken, d an men er ogenschijnlijk achter zou moeten zoeken. Ze koos haar woorden heel zorgvuldig, toen ze antwoordde: „Als ik dat gedacht had, zou ik die gedachte verworpen heb ben als een gevaarlijke weg om te onderzoeken". „Gevaarlijk?" viel Muir haar onmiddellijk in de rede „Wat bedoel je met gevaarlijk?" „Ik bedoel, dat het verkeerd geweest zou zijn, iets persoonlijks in uw woorden te zien". „Bedoel je. persoonlijk tussen jou en mij?" „Het was geen persoonlijke kwestie. Het was een blaam op mijn beroep en ik ging van de ver onderstelling uit. dat de kwestie vroeg of laat van zelf opgehelderd zou worden". „Je wilt me duidelijk maken, dat je je er per soonlijk niets van aantrok, dat ik aan je twijfel de. Misschien is het verkeerd van me geweest te veronderstellen, dat je dit iets zou kunnen schelen". Jess' zenuwen waren tot het uiterste gespan nen. Wat wilde hij haar laten zeggen en waar om? Ze moest onwillekeurig denken aan de eer ste indruk, die ze van hem gekregen had dat hij een slechte verliezer was. Dat oordeel was misschien toch niet te overhaast geweest, na zijn valse trots haar wilde dwingen tot de erkenning. s hij dat hij de macht had haar te kwellen, iemand in de wereld die macht had dari w; het. Dat mocht ze hem niet laten merken. „Voor mijn part mag u het aannemen, als dat uw trots kan redden", zei ze. Mijn trots?" herhaalde hij ongelovig. Hij keek haar nu aan, alsof hij haar verachtte en hoewel ze de opwelling betreurde om hem nog een steek te geven, kon ze niet nalaten te zeggen: „Wel, was het dan niet uw trots, die zo graag wilde ge loven, dat het me zoveel kon schelen, dat ik u teleurgesteld had?" Ze zag een dreigende blik in zijn ogen komen. Met een gevaarlijke kalmte in zijn stem zei hij: „Nee, het was niet mijn trots. Blijkbaar kan ik niet van je verwachten, dat je dat zult begrijpen evenmin als dit". Later zou Jess niet meer hebben kunnen zeg gen of hij het geweest was, die haar na een lan ge heftige zoen los gelaten had of dat ze hem van zich af geduwd had. Ze kon zich alleen her inneren, dat ze hem later hoorde praten tegen de kinderen in de keuken, dat ze^opgewonden juich ten, toen hij hen vertelde, dat ze hun speelgoed moesten opruimen en hun jassen aantrekken. Al die tijd stond ze in de halfdonkere voorkamer en probeerde het bonzen van haar hart te be dwingen en kalm na te denken. Waarom had hij haar gekust? Zo woedend, alsof hij zijn minachting voor haar op die ma nier wilde koelen? Als hij haai iets duidelijk had willen maken, zou hij geblevejn zijn en niet weg gelopen zijn, nadat hij haar zo ruw gekust had. Hij was echter naar de keüken gegaan, naar de kinderen en hij wilde haajr niet meer aanra- Benoemd tot onderwyzeres: Herv. school te Kerkrade, Weys te Werkendam. de We noemen Johannes, de prediker in de Jordaanstreek, een boeteprediker en inderdaad is zijn woordkeus nu niet bepaald zachtzinnig en is er geen spoor van aarzeling als het er om gaat de vinger op de loonde plek te leggen. Hij spreekt zijn hoorders aan als adderengebroeden als ze hem vragen wat ze dan moeten doen, vertelt hij heel precies waar de fout schuilt. Tegen de tollenaars: „Vordert niet meer dan u voorgeschreven is." Tegen de soldaten: „Plundert niemand uit, perst niets af, weest tevreden met uw soldij." En in het algemeen: „Wie een dubbel stel kleren heeft dele mee aan wie er geen heeft en wie spijzen heefUdoe evenzo." Wij houden niet zo erg van deze predikanten. We zeggen dat deze wijze van evangelie verkondigen meer afstoot dan aantrekt. Dat op die manier de mensen uit dè kerk gepreekt worden. Och, misschien zit er wat waars in deze redenering. Maar dit moet ge toch weten: als ge niet bereid zijt die fouten, die zonden (en let wel: de opsomming van Johannes blijft helemaal in het materiële vlak!) bij uzelf te onder kennen, als ge niet bij uzelf de vinger legt op de wonde plek hoe zult ge dan God kunnen ontmoeten? Onze God is een vergevend God maar er moet dan bij u iets te vergeven zijn. En. een vast voornemen om het voortaan anders te doen. HET HOGE WOORD ERUIT TVTA het uitspreken van enige zeer greep naar de macht te doen. Dan krasse woorden is Sjahrir weer betekent dat burgeroorlog, heeft ijlings teruggekrabbeld. Niet dat hij Sjahrir gezegd. «jn woorden heeft ingetrokken ot SJahr|r een va„ de m Indonesië, die in de loop van de laatste jaren op de achtergrond zijn geraakt. Hij is de onafhankelijkheid van Indonesië van harte toegedaan, maar uit zijn afzijdigheid blijkt, dat de huidige ontwikkeling zijn instem ming allerminst heeft, an Te weinig hebben bij de huidige er stand van zaken figuren als Sjahrir gelegenheid, een matigende invloed uit te oefenen. Eindelijk echter gebezigd. Maar hij heeft ter klaring en misschien zelfs ter ver ontschuldiging aangevoerd, dat hij deze dingen gezegd had in een al gemeen gesprek en zonder te weten dat het zou worden gedrukt en ge publiceerd. Ja, men moet ook voor zichtig zijn in het Indonesië vandaag. Immers, de revolutie aan het woeden. Intussen heeft Sjahrir dan toch ge zegd wat hij gezegd heeft. Hij heeft heeft ook Sjahrir gesproken. Zijn rende zonderlinge vertrek van Soe- slecht afgenomen en ook hij heeft karno uit Indonesië aangeroerd. Hij zich moeten beijveren, zijn waar- wezigheid zullen profiteren om een Gezegd blijft het intussen volop. EEN OPEN GESPREK? TT EN open gesprek met de Indo- overboord te zetten wat in vaak nesische regering is blijkbaar moeizame besprekingen was over- de een gekomen, de Arbeid wil. Een ge- Ook thans heeft een open gesprek juiste gedachte kunnen geen zin. Voor zulk een gesprek, wat de heer Evert Vermeer Partij lukkige wij dit helaas niet vinden. En dit als voor elk ander, moet een basis laatste allerminst onder de huidige aapwezig zijn. Wij zien die basis omstandigheden. Open gesprekken met Indonesië heb ben tot dusver nimmer een gun stig verloop gehad. Het ergste was daarbij mg niet eens, dat de Indo- niet. De Indonesische regering heeft zich vastgebeten op het bezit van Nieuw-Guinea; met minder wil het niet toe. Nederland echter, de cialistische ministers inbegrepen, is nesiërs dikwijls hetere diplomaten zich zijn verplichtingen en taken bleken te zijn dan onze vertegen- jegens Nieuw-Guinea en de mensen woordigers in de besprekingen. Dat die daar wonen bewust, was tenslotte onze eigen schuld, ook Er is dus geen basis voor een ge- In het aanwijzen van personen die sprek. Het is ons daarom niet dui- Neen, het ergste was, dat Indonesië voorstel, dat, ook bij schone schijn, herhaaldelijk vlot bereid bleek alles niemand een stap verder brengt. GOEDKOPE TELEGRAMMEN TNE telegramkosten mogen dan in Ook deze telegrammen zijn nauwe- U in de loop der jaren zijn ge- lijks duurder dan het papier waarop ze vermeld zijn. In elk geval zijn ze in betekenis niet méér waard. De machthebbers in Moskou zullen méér moeten doen om van hun goede gezindheid te doen blijken dan het verzenden van deze tele- stegen, telegrammen zijn nog altijd betrekkelijk goedkoop. Ze zijn dit in het nationale en ook in het inter nationale verkeer. Deze gedachte moet wel in ons op komen, nu wij vernemen, dat de 7a „„.i grammen. Ze zullen de handen machthebbers in Moskou uitvoerige v„,o.„ Hi. telegrammen hebben gezonden onze Koningin en aan de. minister president. Deze telegrammen lopen bijkans over van vriendelijke woor den en oprecht aandoende betui gingen. Echter, telegrammen zijn goedkoop. moeten aftrekken van volken die nu nog onder hun ijzeren greep een moeizaam cn hard leven leiden waarin de vrijheid is gedood. Zolang ze daartoe niet,komen, zijn alle telegrammen die ze verstuurd hebben en wellicht nog gaan ver sturen; nog eens extra goedkoop. Jubilea predikanten Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte bijeen QNDER grote belangstelling is giste ren de 22ste jaarvergadering van de Vereniging voor Calvinistische Wijs begeerte te Amsterdam gehouden. In deze drukke opkomst zag de voorzitter der vereniging, prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, een bewijs van de behoefte van zeer velen om dit werk te stimuleren. Over het werk van de Stichting voor bijzondere leerstoelen voor de Calvinis tische Wijsbegeerte sprak de president curator, luit.-generaal b.d. M. R. H. Cal- Hij herinnerde er aan, dat op 21 juni 1951, nadat de stichting ongeveer vier jaren had bestaan, reeds vyf katheders Sedert 21 juni 1951 moeten we echter ook van zekere stilstand spreken. Het is niet gelukt de zesde hoogleraar te be groeten bij de universiteit van de ge meente Amsterdam, de grootste van ons land. De landbouwhogeschool te Wage- ningen is nog onontgonnen gebied en het mocht niet gelukken bij de handels hogeschool te Tilburg de zesde hoogleraar benoemd te krijgen. Daarna heeft men het oog geslagen op Delft. Hij vroeg de vergadering de finan ciële basis van de vereniging te ver breden. Er moet verder een taai mis verstand worden overwonnen, als zou de vereniging uitgaan van de Geref. Kerken. Dat is onjuist. De Calvinis tische wijsbegeerte moet en kan zijn het verenigingspunt van Evangelische jSchriftgelovioen. die zich op het voor- (Wordt vervolgd) I beeld van Groen van Prinsterer, de Vandaag is ds. H. F. d e P u y te Arn hem. emeritus predikant der Hervorm de Kerk, 85 jaar geworden. Ds. De Puy werd in 1899 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen tot de evangeliebediening toegelaten. Hij aanvaardde het .predikambt in de Evangeliebelijder-staatsman, b^ren Terkagle de reformatorische gedachten in brede kringen van ons volk te dragen. Prof. dr. K. J. Popma, uit Utrecht, leverde een referaat over „de zekerheid van menselyk weten". Hij zag dit in de eerste plaats als probleem met het oog op de praktijk. In haar vindt de mens een zekerheid, die niet 'te rijmen is met de gebrokenheid en de wankeling van het menselijk bestaan. Als volmaakt ge schenk wordt deze zekerheid door God gegeven en van het religieus weten wordt gewag gemaakt in de Heidel- bergse Catechismus. Op de weg naar zeker weten ontmoe ten we de twijfel, iets anders dan weifeling, maar toch een bedenkelijke figuur, al zal hier Christelijk geduld noodzakelijk blijven. De Schrift spreekt vooral in de Psalmen, van het wan kelen van de mens, dat door Gods gunst wordt weggenomen In de vakwetenschappen ontmoeten we verder de praktische zekerheid cen traal. Naar haar aard werkt de vak wetenschap theoretisch, wat op een re latief zekerheidsverlies komt te staan. Ook het experiment biedt hier de ver langde zekerheid niet. Vanwege haar religieus centrum blijft niettemin de vakwetenschap zinvol, al mogen we haar nooit overschatten. In de Wijsbegeerte liggen de zaken iets moeilijker. Zij is op hulp van de vakwetenschappen aangewezen, terwijl de filosoof in zyn denken een tekort in scholing en aanleg bespeurt. Ten slotte legde de hoogleraar nadruk op de taak van de Bybelgetrouwe wys- begeertc, die haar kracht zoeke in haar filosofische geloofsbeiydenis, ook al is moeiiyk uit te maken of deze princi pieel van het wetenschappeiyk werk in filosofie onderscheiden kan worden. Een Christeiyke filosofische werkge meenschap, besloot prof. Popma zyn betoog, dient te staan in de Christeiyke vryhcld en zich te hoeden voor de ge varen, die de geschiedenis der filosofie in haar talrijke scholen en richtingen te zien geeft. Daarom mogen we ter 1900. Hij diende voorts de gemeenten van Cadzand (1908) en LutteradeSit- tard (1927), waar hij in 1943 emeritaat ontving. Daarna is hij nog enige tijd werkzaam geweest als geestelijk verzor ger van Oranje Nassau's oord, een sa natorium te Renkum. Zondag is het vijftig jaar geleden, dat ds. A. van Griethuysen, emeritus predikant der Hervormde Kerk, werd bevestigd als predikant der hervormde gemeente van Langerak. Hij was in 1881 te Overschie geboren, waar zijn vader predikant was. Na Waspik diende ds. Van Griethuy sen de gemeenten van Hagestein (1910), Oud-Vossemeer (1917), Zuid-Beijerland (1924), en Mijdrecht (1932), waar hem emeritaat werd verleend in 1948. Ds. Van Griethuysen verhuisde naar Was pik, waar hij nog vijf jaar hulpdiensten heeft verricht. Ds. H. K 1 u i n te Hees bij Nijme gen hoopt zondag zijn 45-jarig ambtsju bileum te gedenken. Ds. Kluin werd in 1886 geboren. In 1909 werd hij kandidaat in Zuid-Holland en in 1913 aanvaardde hij het ambt van dienaar des Woords in de hervormde ge meente van Stitswerd. Hij diende de hervormde gemeenten van Nederhe- mert (1918) en Angeren (1924). In 1924 werd hij benoemd tot predi kant van de hervormde (gestichts-j ge meente van Wezenkapel Neerbosch en tot directeur van de stichting Neerbosch. In 1949 trad hij af als directeur, in 1952 verkreeg hij emeritaat als predikant. Benoemd tot hoofd: van de Groen van Prinstererschool te Leerdam, de heer H. C. de Boer te Woudsend. dege letten op de kwade kansen van zekerheidsverlies en onderling misver stand. We studeren nu nog niet op de nieuwe aarde, maar pogen in onze studie de dageiykse bekering te volbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2