Veertig jaar geleden werd gemeente Alphen geboren Bejaardenzorg heeft bezwaren tegen aangewezen terrein Dokter Loth ere-burger van Woubrugge Band met Papoea versterkt Eén jaar voor hoofdagent, cli^ zijn vrouw doodschoot Beetje zon en beetje regen Resultaat beantwoordt aan visie der regering Enorme haringvangsten deden netten scheuren DONDERDAG 2 JANUARI 1958 Boekhouder verliet werf De Dageraad ite verricht, door het gemeentebe- ten volle wordt gewaardeerd, bleek rmorgen op de in het Oude Raedt- buys gehouden nieuwjaarsreceptie. Uit de handen van burgemeester J. C. van Wage- ningen ontving de populaire arts 'n fraaie oorkonde, inhoudende zijn benoeming tot ereburger van de gemeente Woubrugge. als eerste Ingezetene. Op deze door het gemeentebestuur aan geboden receptie waren bijeengekomen de beide wethouders, alle raadsleden en het bijna voltallige gemeentepersoneel. velen vergezeld van hun echtgenote. Om twaalf r arriveerde de scheidende functionaris, vergezeld van zijn beide dochters, zijn sohoonzoon dokter H. Kettelhake uit Heemstede en zijn kleinzoon Dolf. die zijn vader, dokter Loth te Piinacker. ver tegenwoordigde. De burgemeester memoreerde het feit. dat de dokter 1 juli 1911 tot gemeente-arts werd benoemd. In de afgelopen 46 jaar is r veel veranderd. Zo steeg het inwoner tal van de gemeente van 2100 tot 3000. Was de gemiddelde leeftijd destijds ruim 55 jaar, thans bedraagt deze ruim 71 jaar U hebt thans uw vaak moeilijke taak vol bracht. al zult u andere functies medisch gebied, zoals voor het Groene Kruis nog blijven vervullen. Namens het gemeentebestuur overhan digde de burgemeester dokter Loth volgens een zilveren erepenning met scriptie. Tevens achtte hij het een grote vreugde te kunnen meedelen, dat bij raadsbesluit van 21 december 1957 dokter L. E. Loth is benoemd tot ereburger, het geen vermeld stond in een fraaie oor- Nadat de dokter zijn dank had betuigd voor de hem verleende onderscheiding voerden nog het woord gemeen te-ontvan ger J. van Reenen namens het gemeente- personeel en dokter Kettelhake. Dokter L. E. Loth is in 1885 te Para maribo geboren. Bij zijn veertigjarig ambtsjubileum in 1951 werd een der lanen in Woubrugge naar hem vernoemd. Toezegging van beroep De kenkeraad van de Hervormde Ge meente heeft d®. P. E. Ovengaauw t( Woud/rtohem toezegging van beroep ge- een diensttijd van ruim vijfenveer tig jaar als boekhouder op de scheeps werf De Dageraad nam de heer D. Stoof dinsdag afscheid van het bedrijf, dat hU door de jaren heen in al zijn ontwikke lingen heeft gevolgd. Tezamen met zijn echtgenote werd hU door de directie in Het Oude Raedthuijs ontvangen, waar hij werd toegesproken door de heer H. J. Boot. Deze drukte zijn spijt uit over het feit. dat de oudste medewerker, die door de jaren hee nauw aan het bedrijf verbonden was raakt, de werf ging verlaten. De nieuwe ere-burger van Woubrugge dokter Loth te midden van zijn familie. Foto N. van der Horst. Hij deed een greep in de historie vermeldde, dat de scheidende boekhou der onder meer tweehonderddertig nieu we schepen de werf heeft zien verlaten. Nadat de heer Boot de bijzondere kwali teiten van de heer Stoof had geroemd, bood hij hem een enveloppe met inhoud aan; mevrouw Stoof ontving bloemen. De heer J. Windhorst, de opvolger v de heer Stoof, dankte voor het vele, dat hij van de scheidende boekhouder had geleerd, en wenste hem een welverdiende rust toe. De bijeenkomst werd besloten met een dankwoord van de scheidend* functionaris. In de timmerloods van de werf werd later afscheid genomen; hier spraken de heren G. v. d. Dool en M. van Leeuwen. Namens het werfpersoneel werd een boekwerk aangeboden en namens het kantoorpersoneel ten slotte een fraaie at las. NOORDWIJK A. van Rooven vandaag honderdeen jaar Vandaag viert de heer A. van Rooyen in Huize Dalrust te Noord wijk zijn hon- derdeerste verjaardag. Zijn gezondheid laat nog niets te wensen over. Schietvereniging Blijft voor 't land De wissel medailles werden gewonnen door: H. van 't Wout mei 48 pnt in de Je klasse; J. A. Ammerasl met 46 pnt in de 2e klasse; G. de Korte mei 40 pnt in de 3e klasse- Nieuwjaai •eptie Dr. J. van Baal Bü het afscheid van 1957 schiet ons veel leed te binnen, aldus dr. J. van Baal, gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. Vier vliegtuigrampen troffen ons en wij gedenken opnieuw de velen, die ons ontvallen zijn. Wij denken aan onze gekwelde landgeno ten in Indonesië. Het jaar 1957 was moeilijk, maar met lichtpunten: de uitvoer van bevol- kingsprodukten steeg, voor land- en bosbouw kwamen wU tot de eerste formulering van een programma, de scheepswerf en zagerjj te Manokwari kwamen gereed, de sprong naar Baliem werd gemaakt, aan de Ok Sibil werd een vliegveldje met bestuurs post gesticht De campagne tegen de frambocsia leidde tot een geslaagd contact met de Casuarinenkust. Door betere gezondheidszorg nam het aan tal kinderen toe. De anti-Nederlandse actie van Indo nesië had tot resultaat dat de status van dit rijksdeel vaster komt te lig gen dan ooit tevoren. De band tussen Papoea's en Nederlanders is door de gemeenschappelijke bedreiging ver sterkt. Nieuw-Gulnea Is een weerbarstig land. Elke vooruitgang moet stap voor stap De Haagse rechtbank heeft de gewe zen hoofdagent van politie, D. J. de B te Den Haag voor doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van dè regering, met plaatsing in een krankzinnigenge sticht. Op 2 februari van dit jaar had De B. z(jn echtgenote moeder van zijn vier kinderen met schoten uit zijn dienst pistool gedood. Volgens de psychiaters had de man ja renlang in een jaioersheidswaan verkeerd ten opzichte van zijn vrouw. Deze waan zou echter-niet de directe aanleiding heb ben gevormd tot zijn daad. mftar wel het feit dat men hem zijn kinderen wilde ontnemen. De vrouw had namelijk ge zegd dat het beter was dat De B. zijn kinderen maar niet meer zou zien. Achte- a^ is niet gebleken, dat er enige red* Minister antwoordt Slechts vrijwilligers voor bewaking Voor de bewaking van de strafgevan genis te Scheveningen is 11 juni eei dertien man bestaand detachement ge vormd uit de leden van het korps Rijks politie, in het bijzonder van het beredeD peloton te Wassenaar. Het bleek slechts gedeeltelijk mogelijk het personeel op ba sis van vrijwilligheid aan te trekken de commandant heeft derhalve het ovi ge benodigde personeel voor het verrich ten van die diensten aangewezen. Aangezien nadien voldoende personeel beschikbaar gekomen Is om deze dien sten geheel op basis van vrijwilligheid uit te voeren, behoeft er niemand meei aangewezen te worden. Integendeel: ali een lid van het peloton te kennen geeft niet meer voor indeling bij het detache ment in aanmerking te willen komen, wordt hij daarvan ontheven en vei gen door een vrijwilliger. Aldus heeft de minister van Justitie geantwoord op vragen van het lid vi Tweede Kamer dr. Meulink, die daarover bij de begrotingsbehandeling enkele op merkingen had gemaakt. voor de jaloersheid van De B De psychiaters achtten hem verminderd toe rekeningsvatbaar De rechtbank hield in haar vonnis re- ening met de jaioersheidswaan van ver dachte. een ziekelijke stoornis. Tevens werd bepaald dat De B niet eerder op voeten zal komen dan nadat een zodanig herstel is ingetreden dat verder gevreesd behoeft te worden vooi catastrofale gebeurtenissen. De officier van justitie, mr. Kemper 3d een zelfde straf geëist Hij had ech ter moord bewezen gevonden. Dat is de politieman „De politieeen beroep van vee! regen en een heel klein beetje zon". To die conclusie komt een tienjarig meisje aar met schoolhand en kroontjespen •geschreven opstel, waarin zij keuzi tussen twee onderwerpen. Die wa- 1. Waarom ik wel politieman zoi willen zijn. 2. Waar ik geen politieman willen zijn. Grote mensen, geleerdi len, hadden namelijk ook haar m» binkje nodig voor hun verslag van een onderzoek in de 5e en 6e klas van enkel» Haagse openbare lagere scholen. Waar om het meisje niet mocht zeggen, waar om ze zo nodig politievrouw zou willen worden, valt uit de circulaire van het staatsdrukkerij en uitgeverijbedrijf, waar het drukwerkje onder de titel ..Het kind en de politie" verscheen, niet op te ma ken. Maar het onderzoek maakt in elk geval onderdeel uit van het bekende mderwerp ,-de relatie politie-burgerij", waarmee de laatste jaren steeds meer .nensen worstelen. De psychologisch doctoranda L. H Keuskamp Hekking en dito doctorandus E Keuskamp hebben deze studie, die een onderdeel vormt van een onderzoek op groter schaal, opgezet. De vorm van het ypstel werd gekozen als de meest accep tabele vorm om in een betrekkelijk korte tijd een relatief grote hoeveelheid mate riaal te verkrijgen. worden bevochten. Daarin liggen onze glorie, onze taak, ons werk. Elke dag brengt iets anders. Dat is wel fnuikend voor ons humeur, maar biedt ook vol doening. Laat ons dit nieuwe jaar be ginnen in vertrouwen omdat dit een goed werk is van opbouw en verbete ring van levensomstandigheden. Op 3 januari om half vijf 's middags wordt in het raadhuis de nieuwiaarsr»- ceDtie gehouden. Volleybalcompetitie In de volleybalcompetitie zijn de vol gende wedstrijden gespeeld: heren: ONA RVT II 2—2; KPSV—SIOS uitgest.; NPSVRVT I 9—3. Dames: SC Teylin- gen—KVC VI 3—1; MSV—PTT 3—0. Nu het eerste deel van de competitie is afgelopen, is de volgende stand bereikt: Dames: NVC 8 7 1 0 15; MSV 10 5 3 2 13; S.C. Teyldngen 11 6 1 4 13; KVC V 9 5 2 2 12: PTT 7 115 3: KVC VI 11 0 0 11 0. Heren: SIOS 10 10 0 0 20; RVT I 11 8 2 1 18; MSV 10 6 3 1 15; NVC 11 7 1 3 15; KVC V 11 5 2 4 12; NPSV 11 6 0 5 12: S.C. Teylingen 11 5 1 5 11; KPSV 8 2 1 5 5; RVT II 9 1 1 7 3: PTT 10 1 0 9 2: ONA 12 0 1 11 1. Schaakvereniging D. Noteboom In de onderlinge competitie zijn de vol gende wedstrijden gespeeld; le klasse: G MarijtA. Leenheer 10; A. Veefkind P. Bedijn 0—1; L. W. Turk—J. Sleeboom V4 2e klasse: A. DrostA. Algra 10; G VinkW. v. Rooyen 10; F. HoekJ. v. d. Bos 10; G. C- MarianoJ. Schoen maker 01. De eerste beslissingspartij in het Sein posttoe rn ooi tussen Jerry Bey en J. Turk werd eveneens gespeeld. JeTry Bey, de witte stukken hanterend, won. In de tweede partij heeft hij dus aan remise voldoende. Burgerlijke stand GEBOREN: Dirk L. zn van J. den Haan en P. v. d- Kraan; Erna J. N. K dr van J. Bakker en G. Kemp; Klaart je dr van C. van Duyn en K. Duindam; Stephanus zn van M. v. d. Linden en J Tromip; Hes- tera A. M. dr van H. de Haas en H Steenvoorden." Maria H. dr van J de Haas en M. Wensveen; Johanna M. S dr van L. v Dam en J. Broeders; Gljs- bertus P Th. N. zn van P. Wijnands en C. van Dam- GETROUWD: A- P- J. Koemans. 28 Jr en C W. v. d. Slot. 21 jr: F. W- J. Bou- ter, 27 jr en C. A. van Egmond. 25 jr: J. C. L. Schoenmakers, 24 jr en W. M Meeuwenoord, 20 jr; J, A. Oostdam. 29 jr en C- M. van Went. 26 jr; H. J- Alke made. 26 jr en P- A. M. van Rijn. 22 jr OVERLEDEN: J. W. C, Kolff. 91 ir KOUDEKERK A. D. RIJN Benoeming Bij besluit van burgemeester en wethou ders van 28 december is aan de heer J. E. Binnendijk alhier met ingang van 1 ja nuari eervol ontslag verleend als tijdelijk inner van de waterleidinggeldeif en is in diens plaats benoemd de heer J. Dalebout alhier. Jl. Drievoudigheid verhinderde ontwikkeling HE De raad De eerste raadsvergadering in de ge meente Alphen a. d. Rijn werd gehouden op 4 januari 1918, onder leiding van de (liberale) burgemeester C. W. C. Th. Vis ser, wiens naam nog voortleeft in het Vis- serpark en van wie een geschilderd por tret in de raadzaal prijkt. Wethouders werden de heren Joh. van Leeuwen (A.R.) en J. Vlasman R.Kraadsleden de heren A. Verduijn, A. van Dam. G. M. Hem- ET GETAL VEERTIG is in het maatschappelijk verkeer vaak om geven met de glans van een jubileum. Maar in de geschiedenis van gemeenten krijgt eerst de eeuw betekenis. De knallen die gisternacht in Alphens straten klonken, hadden dan ook niets te maken met het feit, dat de gemeente Alphen aan den Rijn veertig jaar bestaat. Waren er geen kranten, het feit was onopgemerkt voorbijgegaan. In deze tijd echter, waarin men aan Alphens grondgebied wil knagen, mogen we wel iets uit de nog jonge historie naar voren brengen. Alphen. Aarlanderveen en Oudshoom vloeiden in elkaar. De hoge zijde, langs de Rijnoever, was Alphen, de lage zijde Aarlanderveen, dat in de Aarbrug een denkbeeldige grenslijn hadmet de ge meente Oudhoorn. De tegenwoordige Van Mandersloostraat en Raadhuisstraat waren dus Aarlander- veens gebied, dat op een half uur afstand van het centrum nog een uitloper had en het Alphense gemeentedeel daar leeft nu nog steeds zelfstandig, zij het dat er nu een goede verbinding Is met het moeder- deel. Vroeger kon men Aarlanderveen ook per trein bereiken („Bello"), het Haarlem mermeerlijntje, dat ongeveer twintig jaar geleden werd opgeheven. Goede toekomst Evenmin als thans zat het de gemeenten, die voor opheffing in aanmerking kwa men, vroeger „lekker". Maar het was een zaak, die op hoog niveau speelde en werd beslist. Toen het voorstel tot samen voeging der drie gemeenten in de Tweede Kamer kwam, in 1917, werd in het voor lopig verslag gezegd: „De hogere eisen, aan de nieuwe gemeente te stellen, zouden leiden tot vermeerdering van noodzake lijke uitgaven, zonder dat daartegenover een evenredig voordeel voor de ingezete nen zou staan. Anderzijds vond het wets ontwerp verdediging bij verscheiden» leden, die vorming van een krachtige ge meente van belang achtten". De regering reageerde ln de memorie van antwoord aldus: „Het drievoudige be stuur verhindert de ontwikkeling. Geza menlijk hebben de gemeenten een goede toekomst. Bij vereniging zal een krachtig geheel ontstaan, dat aan de eisen van de tegenwoordige tijd zal kunnen voldoen op het gebied van handel, nijverheid, ver keersmiddelen. onderwijs, volksgezond- Bij de behandeling in de Tweede Kamer was slechts één lid tegen vereniging. Op 25 september 1917 verscheen het vol gende bulletin:,. Het wetsontwerp tot ver eniging der gemeenten Alphen. Aarlander veen en Oudshoom is hedenmorgen door Rondom bouw pensiontehuis Alphen Ligging is veel te ongunstig voor goede exploitatie heeft een uitvoerige brief geschreven aan de kerkeraden van de Her vormde Gemeente te Alphen, de Hervormde Gemeente van Oudshoorn en de Gnephoek, de Gereformeerde Kerk van Alphen en de Gereformeerde Kerk van Oudshoorn. Afschriften zijn gezonden aan het college van B. en W. en aan de fractievoorzitters van de politieke groeperingen in de ge meenteraad. Het gaat hier over de bouw van een pensiontehuis voor be iaarden. een zaak die reeds sedert het vroege voorjaar van 1956 slepende is. Er zijn vijf terreinen, die met het oog op de bouw van het tehuis worden ge noemd: terrein A gelegen aan een toe komstige verbindingsweg tussen Centrum en Hoorn, terrein B gelegen tussen Mo lenvliet, spoorbaan, terrein water- en lichtbedrijven. Havenstraat. Vijverstraat, uitsluitend bruikbaar nadat beschikking is verkregen over de grond waarover voor heen een aftakking van de spoorbaan leid de naar wat eens de spoorhaven was thans nog eigendom van de N.S., terrein C tussen Hoornenborgschool en Christe lijke Technische school, dat bruikbaar zou zijn geweest indien het zich in andere richting had uitgestrekt en indien de om geving van dit terrein minder geïsoleerd zou zijn geweest, terrein D tussen Bospark en Bernhardlaan, eventueel met inbegrip van een gedeelte van de ijsbaan, zo mo gelijk met instandhouding van de tennis banen, terrein E onmiddellijk aansluitend aan het Bospark en ten westen daarvan aan het einde van de Molenvliet. Op dit terrein bevinden zich thans nog de voet balvelden van Alphense Boys. waarvoor in de toekomst sportvelden zullen worden aangelegd in de Kortsteekterpolder. IS iet ideaal In een brief van B. en W. aan het be stuur van de Stichting wordt in over weging gegeven, voor het thans aange wezen terrein een plan te doen ont werpen. Bedoeld wordt dan het terrein A. waartegen het bestuur gegronde be zwaren meent te kunnen aanvoeren. Het bestuur schrijft in dit verband: Voorlopig zal ons gebouw op het ter rein A temidden van de weilanden zijn gelegen op slechts korte afstand van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, welk ap paraat ons ook op terrein B en E hinder lijk nabij zou zijn geweest. Des zomers kan dit geval door beplanting aan het oog worden onttrokken, hoewel ons ge bouw vanuit de bovenste verdiepingen daarop vermoedelijk steeds uitzicht zal behouden. Dan moet nog worden aan- venomen. dat de installatie niet door tndere zintuigen zou zijn waar te nemen De afstand tussen het bejaardentehuis en het Bospark en verder het centrum van het dorp (kerken) is voor bejaarden groot De toch niet ruime recreatie- gelegenheden in onze omgeving worden daardoor moeilijk bereikbaar Het gebouw, waaraan vrU hog» eisen gesteld moeten worden, ten einde ook voor beter gesitueerden aantrekkelijk te zijn, vormt praktisch één geheel met de daarachter go- projecteerde woonwijk, die, blijkens het uitbreidingsplan uit gesloten be bouwing zal bestaan. Hierdoor zal o.l veel van het gewenste cachet ver loren gaan, dat zich vooral wreken kan in de geringere kansen om de beter gesitueerden aan le trekken. Deze laatste groep van bejaarden U juist voor de exploitatie van het te huis van grote betekenis- Het gebouw komt te liggen aan eei straat, die bestemd is voor het buurt verkeer en mist de levendigheid van hoofdverkeersweg. Er ontstaat in omgeving bij de bewoners vrij spoedig 'iet ongewenste gevoel van in een achter af gelegen gebouw in een zeker isolement te verkeren. Dit laatste zal vooral in de eerste Jaren van de exploitatie een bezwaar opleve ren. daar het tehuis geheel buiten elk» bebouwing aan een voorlopig doodlopend» straat komt te liggen. De tegenover het geprojecteerde be jaardentehuis gelegen praktijklokalen der Ohr. Technische School, die, naar te ver. wachten is, ln de toekomst juist aan di» zijde uitbreiding zal ondergaan, zijn door de daar heersende geluiden een rus*- verstorende facto- Financiering Onze stichting zal met geldmiddelen, verkregen onder garantie van het ge meentebestuur. het te bouwen bejaarden pension moeten bouwen en beheren. Een dergelijk» financiering houdt in. dat het geleende kapitaal met de rente geheel dient te worden terugbetaald. Bovendien zal zoals gebruikelijk bij deze wijz» van beheer door de beheerders eei garantie moeten worden gegeven ter del ging van exploitatietekorten. Het gevolg daarvan Is, dat de stichting een gebouw zal dienen te beheren, dat wat ligging betreft aantrekkelijk moet zijn en inrichting aangaat ook oor anderen dan de thans in dergelijke inrichtingen ver pleegd wordende personen, een punt vaD overweging zal moeten uitmaken intrek ln ons tehuis te nemen. Het tehuis zal dan niet op een onaantrekkelijke plaat» moeten verrijzen. Het bestuur vraagt zich af, waarom een nieuw te bouwen huis overeenkomstig de tegenwoordig daarvoor geldende normen, nu zover buiten het centrum zou moeten worden gebouwd, terwijl er twee ander» mogelijkheden zijn, zij het met de aller grootste medewerking van het gemeente bestuur, waardoor aan de bezwaren wordt tegemoetgekomen. In de eerste plaats ter rein D en in de tweede plaats het aan merkelijk minder gelegen terrein E Medewerking Het stichtingsbestuur meent, dat, indien het gemeentebestuur zich op het stand punt stelt een terrein te moeten aanwij zen. het dit ook reeds in 1956 zou hebben kunnen doen. waardoor de talloze bespre kingen achterwege zouden hebben kunnen blijven. Naar zijn mening dient het ge meentebestuur te begrijpen, dat de stich ting dp taak. die zij aanvankelijk enthou siast heeft aangevat, op rich heeft geno men, overtuigd van de volle medewerking van de overheid, die niet alleen zou moe ten blijken uit de medewerking op fi nancieel gebied, maar evenzeer uit de be schikbaarstelling van een geschikt terrein, waarop kan worden gebouwd. Tegenover de aanwijzing van ter rein A stelt het stichtingsbestuur het verzoek medewerking te verlenen aan zijn streven het terrein rondom de tennisbanen te verkrijgen. Hoewel het zich niet ontveinst, daarmee wel licht inbreuk te maken op de Bos- parkplannen, meent het toch wel zeer bijzondere aandacht te moeten vragen voor de verwezenlijking van de plannen, die beogen de bejaarde mens van Alphen, uit alle geledingen van de maatschappij, de best moge lijke plaats in de samenleving te doen behouden. Daarvoor kan geen offer te groot zijn. Het is de stichting niet mogelijk een gebouw te stichten en te beheren op een terrein, dat door zijn ligging de exploitatie op onover komelijke moeilijkheden zal doen stuiten. Woning uitgebrand. Vanmorgen vroeg ls het kapitale woonhui-, van de arts U. J. Mansholt te Winsum (Gron.) volledig uit gebrand. Huisraad ging met uitzondering van instrumentarium verlor i. Bewoners en loges ontkwamen in nachtkleding. Kuikens verbrand. Vijfhonderd kuikens zijn gisteren ln de vlammen omgekomen, toen in Bennekom een kippenhok uit brandde. green, allen A.R.; D Boot (C.H.); B. W. Knaape. J. H. de Wit en J. F. G. Ranke, allen R.K.; T. A. Coenen en P. van Dijk, liberaal. Dat waren dus elf raadsleden. Secretaris was de heer K. Salverda, loco- secretairis de heer H. van Kleef en ge meente-ontvanger de heer J. D. Schouten. Al deze heren zijn overleden. In 1920 werd de raad van elf op 15 leden gebracht, in 1930 van 15 op 17 en in 1946 van 17 op 19. Na burgemeester Visser werd dr. H. J. Lovink benoemd (Dr. Lovinklaan), ver volgens P. A. Colijn (broer van dr. H. Colijn), die in de oorlogsjaren heenging en werd vervangen door de N.S.B.-burge- me ester Zuddervldet en na de oorlog achtereenvolgens mr. F. M. A. Schokking, Ed. C. Witechey en nu burgemeester Z. Bruins Slot. Groei Bij de samenvoeging der drie gemeenten was het bevolkingscijfer 14 974, twintig jaar jaar later telde men 18.381 inwoners en nu. weer twintig jaar later, is Alphen op weg naar de 24.000. Van een spectacu laire groei kan dus niet gesproken wor den. Anderzijds is de gemeente juist ook hierdoor niet uiit haar kracht gegroeid. Alle delen groeiden mee en zo ls Alphen aan den Rijn stellig geworden tot een sterke gemeente, die ten volle beantwoord heeft aan de visie van de regering in 1917. Visserij gol fjes zeer hard werken. De haring dook plot seling ln grote scholen op. Er werden dagvangsten gehoekt van 500 tot 1000 kia- verse haring. De trawler Sakina Martinc KW 32 boekte een dagvangst van 500 kisten verse haring, maar verspeelde een kostbaar trawlnet. Het scheurde open. zoveel haring zat er ln trawler Clae6je RO 46, die al op weg is naar IJmuiden, boekte een dag- vangst van 600 kisten verse haring, de Cornelis Vrolijk SCH 171 ving 1000 kis ten verse haring. Er vissen thans onge veer veertig trawlers en grote trawl- loggers in de Ierse Zee. Hierbij bevinden zich veel Duitse schepen. Om de Noord bleef de visserij zeer schraal. Het weer knapte echter goed op. visserij werd bemoeilijkt door de hoge zeeën, die er op zestig graden noor derbreedte Hepen. Het uitlopen van de De dagvangsten van de trawlers be droegen 60 tot 70 manden verse vis per schip. De trawler Elie Cheniviere IJM 32 meldde een trek van 40 manden schelvis en koolvis en de Curacao IJM 99 ving 20 manden schelvis en koolvis. Dit was er De aanvoer te IJmuiden was dinsdag gering. De prijzen waren gunstig. Drie schepen kwamen er binnen met een to tale vangst van 1000 kisten verse 'ris. waarbij 500 schelvis, 310 wijting, 50 ka beljauw en gul, 90 koolvis. 40 makreel en 25 diversen. De kotter TX 51 zorgde voor wat platvis en tong. De Medan IJM 57 voor 300 schelvis. 50 radio, 100 dicht* wijting, 60 gestripte wijting, 60 koolvis en gul, 10 makreel, 20 diversen ei stijve kabeljauwen. De Machiel HD 108 HAZERSWOUDE Bromfietsongelukken Gisteravond is de heer J. V. ter hoogte van de Beuklaan met zijn bromfiets ge vallen. Hij liep verwondringen op aan zijn gezicht. Dokter Meiist verleende eerste Onze plaatsgenoot K. G. K. heeft nieuwjaasmiiddag in Blenswijk met zijn bromfiets een ongeluk gekregen. Na in een ziekenhuis te Leiden te zijn behan deld, kon hij naar huis terugkeren. Jaarwisseling Op oudejaarsavond is de jeugd van Ha- zerswoude nogal uit de hoek gekomen. In de Tuinstraat bijvoorbeeld werd een vreugdevuur ontstoken en bij het raad huis verbrandde men kerstbomen, het ge heel omlijst met knallende rotjes en gil lende keukenmeiden. Ten slotte moest de politie ingrijpen met de gummistok. Oudst trleden Op oudejaarsdag is de oudste ran Hazerswoude. de heer P. v. d. Bosch, er ruste gelegd. Hij bereikte de leeftijd ran 95 jaar. ,DE LEVENDE NATUUR' ZESTIG JAAR Het bekende tijdschrift voor veldbiolo- gie De levende natuur, indertijd opge richt door E. Hermans. J. Jaspers jr en Jac. P. Thijsse, heeft zijn zeshgste jaar gang afgesloten met een keurig verzorgd Jubileumnummer. Het staat than6 onder redactie van prof. dr. J. Hermans, prof. dr. N. Tinborgen en dr. J. WiWcke. Het is een uitgave van uitgeverij Linders. Arn- Stroper schoot op majoor van rijkspolitie „Sta of ik schiet", aldus hoorde zich de commandant van het te Breda gesta tioneerde jacbtdetachement der rijks politie, majoor De Beaufort, toeroepen op het moment dat hij ln de bossen te Rucphen drie stropers betrapte, die bezig waren met een lichtbak. Toen de majoor geen aanstalten maakte hieraan gevolg te geven schoot een van de drie. namelijk De B. zijn geweer met hagel op de majoor leeg. Deze werd niet ernstig gewond. De B. ls gearresteerd en naar Breda over gebracht. was er met 150 schelvis. 150 wijting, 60 kabeljauw en koolvis, 30 makreel en 15 diversen. Kabeljauw, grote schelvis en grote schol werden geëxporteerd. En vandaag De donderdagmarkt krijgt bezoek van de trawler Emma IJM 15 met 380 kisten verse vis uit de Noord aan boord. Het ongunstige weer om de Noord is de oor zaak van de geringe vangst van de Em ma IJM 15. Het was Nieuwjaarsdag niet bekend, of de Claesje RO 46 met haring aan de donderdagmarkt zou komen. Log gers van de kust vloot zijn er niet op ze». KATWIJK Zilveren jubileum Gisteren jubileerde de heer W. Dijk- drent, hoofdambtenaar bij de bedrijven, was 25 jaren geleden, dat de Jubila- langesteld werd als leerling-monteur op arbeidscontract, nadat hij enkele maan den daarvóór, namelijk in maart 1932, al als leerling-monteur de eerste stappen had gezet in de bedrijven in de Van der Vegtstraat. De heer Dijkdrent heeft in deze 25 jaren bij herhaling promotie ge maakt en i6 nu hoofdambtenaar. In ver band met familieomstandigheden is de viering van het jubileum uitgesteld. KATWIJK AAN DEN RIJN Muziekuitvoering Dinsdag 7 januari om half acht geeft de harmonie Katwijk een muziekuitvoe ring in de zaal van het Missiecollege aan de Overrijn. KATWIJK AAN ZEE Chr. Bouwvakarbeidersbond Morgenavond om kwart voor acht wordt in de Oranjezaal van het jeugdhuis een ledenvergadering gehouden van de plaat selijke afdeling van de dhr. Bouwvak arbeidersbond. Hoofdbestuurslid De Kleu- ver zal een uiteenzetting geven van de CAQ in het bouwbedrijf. Voorts spreekt de heer De Kleuver over de invloed van de bestedingebeperking op de werkgele genheid. Hoog cn laag water Vrijdag 3 januari: hoog water 1.11 en 13.31, laagwater 9.15 en 21.33. LISSE Rivib-wens vervuld Vandaag is een langgekoesterde wens van de Rivib, de reizigers- en Inkopers vereniging in de Bollenstreek, in vervul ling gegaan. Er is overeenstemming be reikt tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties voor handelsperso- neel en administratief personeel met be trekking tot een pensioen verzekering. Na een veertigjarige verzekeringsperiode heeft men recht op een pensioen van 70 procent van het gemiddeld genoten inko men. inclusief de A.O.W. De premie be draagt 10 procent, waarvan voor reke ning van de werknemers komt. Het weduwenpensioen zal 50 procent van het gewone pensioen bedragen. Surlnamc-avond Woensdag 8 januari wordt in de zaal van de Hobaho een Suriname-filmavond gehouden, half acht. ALPHEN AAN DEN RIJN Op het nippertje Toen d*e heer Jac. Blom dinsdagmorgen over het bruggetje liep. dart naar de tuin van die famdflie De Jong voert, zag hij ia het water het tweejarig kleinzoontje Jaa d* Jong drijven Met een stok trok hij het reeds bewusteloze kind op de kant, waarna het dokter Ptlon gelukte met t passing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Het ventje was tijdens het spelen in de tuin van zijn grootouders op het brugge tje gegaan en daar van afgevallen. Politionele bevorderingen De adjudant van de gemeentepolitie te Alphen, de heer E. J. Kruizimga, die kort i aa de bevrijdóng bij de gemeentepolitie te Alphen kwam. is benoemd tot mspec- teur van de gemeentepolitie te Ba-meveld; d* datum van ingang is nog met bekend. Agent M A. P. Sanders te Alphen ie i.v. 1 januari bevorderd tot hoofd agent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7