CHRISTELIJK Kan de domineesvrouw nu eens aan haar man zeggen dat Internationale Zendingsraad bijeen in jonge staat Gliana Nieuw formulier voor jeugdwijding Een woord voor vandaag Kanttekening Dalend ledental vrijgem. jeugdorganisatie De onbekende man Mevrouw A. J. van Ruler- Hamelink schrijft in Woord en Dienst: \JAAK heeft de gemeente allerlei bezwaren tegen de predikant: hij preekt te zwaar of te licht, te lang of te kort. heeft een slech te stijl, spreekt met een accent, schreeuwt te hard, articuleert niet goed. doet te weinig huis- en zie kenbezoek. teveel of te weinig jeugdwerk, treedt met te weinig tact op in speciale moeilijkheden, en zo kan men maar doorgaan. Vele malen hoor je dan de men sen zeggen: dat moest zijn vrouw hem nu eens zeggen. Onlangs probeerde ik in dit blad de domineesvrouw te beschermen tegen de zware eisen die de ge meente haar vaak stelt. Toen was mijn conclusie: belast haar niet met één lichaam. Nu zou ik haar ook nog naar een andere kant willen bescher men door te vragen: gebruik haar niet als tussenpersoon, wanneer de gemeente een uitgebreid klachten- boek over de predikant heeft. ■YTU wil ik niet ontkenhen dat de 9 domineesvrouw soms haar man iets in de gewenste richting kan sturen, maar aan de andere kant vind ik zo'n laatste beroep op haar een onbillijke en onredelijke eis. Het is voor een vrouw, die toch op een heel speciale manier aan de predikant gebonden is en door die band zelf met hem partij is tegenover de gemeente, buitenge woon moeilijk zich zo te distan- ciëren. dat ze critisch, objectief, het optreden van haar man kan beoordelen. En stel dat ze dat kan, dan is 't nog zeer de vraag of ze die moeilijke taak op zich wil nemen, zelfs al is het ten slotte voor zijn bestwil. Zij heeft altijd meer de neiging hem te beschermen tegen de klachten en wil liever niet ge bruikt worden als een instantie te genover hem. hoe goed bedoeld overigens het beroep op haar ook zijn kan. Laat de gemeente het hem zelf zeggen op vriendelijke, opbouwen de manier; liever niet op de zo genaamde „eerlijke" wijze, die meer onbeschoft dan eerlijk is. In andere beroepen gebeurt het ook niet zo. Ik heb nog nooit horen zeggen wanneer de burgemeester of de dokter in iets te kort schoot: dat moet z'n vrouw hem dan maar eens zeggen. OOK deze zomer hebben wij weer een dertigtal pastorieën bezocht in een bepaalde provin cie. Uiteraard spelen bij dit ..uni versitaire huisbezoek" modalitei ten geen rol. Ieder, die vanaf 1947 oud-leerling is van de Utrecht se universiteit, wordt bezocht; leder student heeft recht op de zelfde belangstelling en hulp: enig kerkpolitiek doel zit er echt niet achter, al wordt ons dat wel eens in de schoenen geschoven Het trof me weer, evenals an dere jaren, dat de domineesvrouw een open oog heeft voor het be lang van voortgezette studie. Wan neer de fatale vraag (fataal om dat hij zeer vaak ontkennend be antwoord moet worden) ..en, stu deert u nog waf" valt, helpt ze haar man nooit met het zoe ken van uitvluchten. U zult zeg- 5en: ze hoeft 't zelf ook niet te oen. Dat is zo, maar ze moet haar offertje hierin ook brengen door omstandigheden in huis te scheppen die studie mogelijk ma ken en geen beslag leggen op haar man voor dingen die ze zelf ook kan doen. kanten. Met een zekere zelftucht en een goede dagindeling lijkt 't me toch wel mogelijk om gere geld te studeren, b.v. 's morgens van acht tot tien; dan kan men toch nog niet bij de mensen aan komen. Juist de regelmaat van iedere dag twee uur gezette stu die (niet het lezen van allerlei mo- deboeken!) werpt vast en zeker vruchten af voor 't maken van de preek en voor het leiding geven in gemeente en classis. Ook doctoraal- en dissertatiestudie is op deze manier mogelijk, door de continuïteit van iedere-dag-steeds- Toch is het een uitzondering wanneer er gestudeerd wordt. Wel is het eigenaardig dat in de wat meelevende gemeente over het algemeen meer de boeken worden geraadpleegd, dan in de slappe ge meenten, die 't gauw goed vin- Het lijkt wel dat er wisselwer king is tussen gemeente en pre dikant en dat er van de ene ge meente meer stimulansen uitgaan dan van de andere. In de provin cie die we dit jaar bezochten, zag men de noodzakelijkheid van stu die terdege in, sprak men ook het verlangen ernaar uit en gaf men met wroeging toe hierin tekort te schieten. Maar in andere streken kwam men zelfs aan de wroeging en het gemis niet toe. Er werden dit jaar veel studie plannen opgezet, vastgelopen stu dies weer op drift gebracht, en zelfs vrijwillige scripties over een zelfgekozen onderwerp opgedragen wanneer men zelf moeilijk aan de studie kan komen. Wat dat be treft waren de bezoeken bij dege nen die langer dan vijf jaar in het ambt staan en voor wie de band met de universiteit veel losser is, belangrijker dan bij de pas afge studeerden: er kon meer hulp geboden worden bij impasses in doctoraal- of dissertatiestudie. T^ÉN ding moet me nog van 't hart betreffende de domi neesvrouw. Ik zag ieder jaar weer allerliefste en allerleukste predi kantsvrouwen, maar soms heb ik toch wel eens het idee. dat ze zich te weinig bezig houden met ande re dingen buiten het huishouden. We kunnen niet allemaal studiozen zijn, en dat hoeft ook niet, maar vooral een domineesvrouw, wil ze haar dienende taak tegenover de gemeente en haar man goed vervullen, moet een brede belang stelling hebben voor alles wat in kerk en wereld gebeurt. Daarom zou ik willen aanraden: spijker zoveel mogelijk algemene ontwikkeling bij en wees daarbij niet te gauw tevreden. Ga daarna dan eens wat dieper in op iets dat u graag iets meer wilt weten. Pro beer zo met een eigen persoonlijk heid en rijpere volwassenheid in de gemeente te staan. „Heel het christendom één zendingsgemeente" 140 deelnemers - voor de helft blanken - uit 37 landen In Achimota bij Accra, de hoofdstad van de jonge Afrikaanse staat Ghana is sinds zaterdag de wereldconferentie bijeen van de Interna tionale Zendingsraad. Reeds bij het begin kwam de conferentie in het wereldnieuws door de verklaring van Indonesische den over de ontwikkeling in hun land ten aanzien van'de daar kende Nederlanders. Onder leiding van de Amerikaanse theoloog ds. John A. Mackay, voorzitter van de I.M.R., houden zich 140 deelnemers bezig met de situatie van de christelijke zending in de gehele wereld. Sinds de laatste zendingsconferenties, 1947 In de Verenigde Staten, in 1952 i Duitsland, hebben zich in Azië en Afrika zoveel ingrUpende veranderingen voorgedaan, dat de I.M.Z. zich daarmee el bezig houden moet. Als onderwerp dan ook gekozen: Zending in een veranderde wereld. Uiterlijk teken van die verandering is de plaats van samenkomst, een land. dat voor kort nog een Britse kolonie was. Van de vijf miljoen inwoners van Ghana zijn 700.000 christen. Het is de eerste maal, dat de afgevaardigden van de Europese en Amerikaanse zendings raden en van de raden van christenen de andere werelddelen op Afrikaanse bodem samenkomen. Het wereldomvattend karakter der conferentie kwam zeer indrukwek kend uit toen het appèl-nominaal werd gehouden, de officiële afge vaardigden werden met name af gelezen. Slechts ongeveer de helft der deelnemers behoort tot het blanke ras, de anderen vertegen woordigen de jonge kerken der ge kleurde volken. West-, Zuid- ej» Cen- traal-Afrika, India, Pakistan en Birma, Indonesië, Thailand en de Zuidzee-eilanden, Japan, Korea en de Philippljnen uit al deze landen hebben de in de afgelopen jaren zelf standig geworden kerken hun af gevaardigden gezonden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Oosterwolde (Gld.): G. van Kooten te Genemuiden; voor DussenH van Amstel te Ter A#r (Z.H.). Beroepen te Woubrugge (toez.): P. E. Overgaauw te Woudrichem; te Creil- spel: vie. A. J. van der Linden aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Den Burg en te Gorre- dijkkand. W. Bos te Apeldoorn; te HaulerwijkH. R. Groenevelt te Urk. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Winterswijk: kand. B. in Zuijlekom te Rotterdam; te Bever wijk: H. D. van Herksen te Hilversum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Roek VAN DE DAG Kerugma en prediking. Inaugurele re- te Kampen van prof.-dr. J. T. Bak ker. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De Klaagliederen van Jerimia. in de serie ,.De Bijbel toegelicht voor het Ne derlandse volk", door ds. K. Meima. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. Naar het levende Woord. Een metho de voor het „leren lezen" van de Bij bel, door W. ter Horst. Deeltje V. Te keningen van J. de Vries. Uitgave J. H. Kok. N.V.. Kampen. Misverstand is Oecumenische hulp voor Poolse kerken De bij de Wereldraad aangesloten ker ken beginr n binnenkort met de tweede fase van hun hulpactie voor de Poolse kerken. Zeven maanden geleden zonden zij voor het eerst geld en goederen. Er ls hulp gevraagd bij de wederopbouw van enkele tientallen kerken, de in standhouding van kerkelijke tehuizen, het jeugdwerk, de persarbeid en de aan schaf van ambtskleding voor de predi kanten. Het Poolse protestantisme vindt zijn aanhangers bij één procent van de be volking Voor een zeer groot deel is zij rooms-katholiek en voor veertien pro cent oostersorthodox. Bij het protes tantisme is ook meegeteld de oud-ka tholieke kerk. Verder zijn er een luther- onmogelijk De Oostduitse jeugdwijding is niet alleen naar de geest, maar ook naar de vorm een imitatie van de kerkelijke belijdenis. Het geheel vindt plaats met gebruikmaking van „het formulier daarvan zijn de". Vorig jaar heeft men een tekst opgesteld, die blijkbaar te soepel en te algemeen was. Er is nu nieuw formulier, waarin dit gemis is opgeheven: er wordt nu gespro ken van „socialisme" (hetgeen ach ter het ijzeren gordijn communisme betekent) en „Sovjetvolk". Misver stand is dus niet meer mogelijk. Het „formulier om te bevestigen de jonge staatsburgers" luidt nu: Waarde jonge vrienden, Tijt ge bereid, als trouwe zonen dochters van onze staat van wer kers en boeren te werken ei strijden voor een gelukkig leven van het gehele Duitse volk, zo woordt mij: Ja, dat beloven wij. Zijt ge bereid, in gemeenschap met ons, al uw kracht te geven se. een hervormde, e (hervormd-luthers. naar beeld), een baptistische i distische kerk. Zendingsgemeente de grote en edele zaak van het socialisme, zo antwoordt mij: Ja, dat beloven wij. Zijt ge bereid, de vriendschap alle volkeren te bevorderen e vrede te beschermen en te verde digen met het Sovjetvolk en alle vredelievende mensen ter wereld, zo antwoordt mij: Ja, dat beloven wij. Wij hebben uw belofte gehoord. Ge hebt u een hoog en edel doel ge steld. Ge hebt u geschaard bij de miljoenen mensen die voor vrede en socialisme werken en strijden. Plech tig nemen wij u op in de gemeenschap alle werkers in onze Duitse De mocratische Republiek en ivij beloven u steun, bescherming en hulp. Kerkelijk gesprek tussen en over de rassen In het gebouw van de Zuidafrikaanse universiteit van Witwatersrand zijn vierhonderd afgevaardigden van ver schillende huidskleur bijeen geweest om te spreken over het belangrijkste pro bleem van Zuid-Afrika: de gemengde maatschappij. De uitnodiging was enkele Bantoepredikanten uitgegaan. Er waren twee predikanten van Nederlands-Gereformeerde Kerk, voorts de voorzitter van de methodistenconfe rentie, de r.k. aartsbisschoppen van Durban en Kaapstad, hoogleraren, stu denten. zakenlieden en journalisten. Het feit, dat deze samenkomst werd gehouden noemde de anglicaanse bis schop van Johannesburg het belangrijk ste resultaat van de conferentie. Men wil zulk een gesprek nog al t onmogelijk houden. Binnenkort wordt nog een conferentie gehouder zitter dr. Mackay de conferentie geopend rede over de christelijke zen dingsopdracht in de wereld van nu. Zinspelend op de technische wedloop der grote mogendheden zeide hij, dat de mensen tegenwoordig meer belangstelling hebben voor een opmars ii* de ruimte in het heelal dan voor een overwinning in de grenzen die nog steeds landen en issen op deze aarde van elkaar scheiden. Het hele christendom, zo zeide hij, moet :n wereldwijde zendingsgemeente zijn. e zendingsopdracht der kerk ks leen dan vervuld worden, wanneee llleen zendingsarbeiders en predikanten daarin bezig zijn, maar ook het gewone gemeentelid bereid is in zijn beroep ge tuige te zijn van zijn christelijk geloof. Op de laatste zondag van het oude jaar hielden de kerken van Ghana in het stadion van Accra een grote samenkomst, die gedeeltelijk ook kerkdienst was. Duizenden leden van de kerken in het land in hun bonte kleding ontvingen de afgevaardigden van zending en jonge kerken met muziek en koorzang, een ontvangst die door de aanwezigheid van vele stamhoofden en van Ghana's minister president ook voor deze gemeenten zelf grote betekenis had. Minister-president Kwame Nkrumah iad in zijn begroetingswoord als christen tot christenen een dringend appèl tot de vergadering gericht. Als de Afrikaan naar het buitenland kijkt, Man ziet hij hoe rijke volken hun schatten vergooien aan een nutteloze en verwoestende be wapeningswedloop. Het kostbare kapi taal, dat Afrika en Azië op de been zou kunnen helpen, verdwijnt aan dat doel. Wat heeft dit te maken met de christe lijke barmhartigheid die het Westen ver kondigt? En wat met de broederschap der mensen die het Oosten verkondigt? De minister-president riep de volken van het Westen en het Oosten op hun be- Ontwerp pachtwet nog niet in Eerste Kamer Nu de Koningin dr. S. L. Mansholt op zijn verzoek ontslag heeft verleend uit zijn ambt van minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening met in gang van 1 januari 1958, heeft de voor zitter van de Eerste Kamer in afwach ting van de benoeming van een nieuwe bewindsman het ontwerp pachtwet van de agenda voor 7 januari afgevoerd. Dientengevolge kan worden aangeno men, zo is aan de kamerleden medege deeld, dat niet op woensdag 8 januari vergaderd wordt. Het is Kerstfeest geweest en het is nieuwjaarsdag geweest de dagen waarop vele woorden gesproken, vele toespraken gehouden worden. Holle, nietszeggende woorden soms, goedgemeende woorden dikwijls. Wat doen we met al die woorden? Van Maria, over wier hoofd in die dagen rond Jezus' geboorte, heel wat woorden zijn heengegaan, lezen we dat zij ze „alle bewaarde, over' wegende die in haar hart". Ze begreep niet alles wat er haar goddelijk Kind gezegd werd maar ze wilde er geen woord van missen, ze wilde het alles vasthouden tot de tijd het duidelijker zou maken. Van al die woorden die in deze dagen over uw hoofd zijn heengegaan, zijt ge het grootste deel al vergeten voordat ge ze hebt gehoord of gelezen. Maar vergeet niet de woorden die ge over Jezus gehoord en gelezen hebt. Misschien kijkt ge een heel jaar uw Bijbel niet meer met dezelfde ogen aan als waarmee ge er nu in gelezen hebt; misschien luistert ge een heel jaar niet meer zo intensief naar de preek als ge op deze dagen geluisterd hebt als ge echter, als Maria, tn uw hart bezig zijt met de woorden die ge over Jezus en van Jezus gehoord hebt, dan zal het geloof in u wakker worden, Dan zult ge grijpen naar uw Bijbel en intens luisteren naar de preek. Dan wordt het voor u een gelukkig jaar! ME DE VAART ERIN HOUDEN Twee miljoen In de eerste plenaire zitting maakte secretaris-generaal dr. Charles Ranson uit Londen bekend, dat Rockefeller jr. zich bereid verklaard heeft twee miljoen r te schenken voor een bijzonder ïonds, onder voorwaarde, dat de Ameri- sc zendingsgenootschappen een gelijk bedrag zullen opbrengen. Deze gift zal dienen voor de uitbreiding en verdieping de opleiding van inheemse predlkan- Dit komt overeen met de bedoeling de Internationale Zendingsraad, steeds meer de leiding van de jonge ker ken in haar eigen handen te doen leggen. Op de conferentie, die tien dagen duurt en gehouden wordt in de gebouwen van de middelbare school te Achimota. zijn geen vertegenwoordigers uit China, vroe ger het grootste zendir.gsveld in Azië. Evenmin als in 1952 ontving men bericht van de Chinese kerken, waarom zij niet willen komen. Ook de in geval van afwezigheid gebruikelijke schriftelijke groet heeft men uit China niet gezonden. Andere schetsen? ti een wijziging in de methodiek en de schetsen hoopt het bestuur van de Bond voor Gerefomeerde Jeugdorganisa tie (vrijgemaakt) een keer te brengen in het dalende ledental, waaraan in de te Amersfoort gehouden jaarvergadering ruime aandacht besteed werd. Verschil lende verenigingen hebben voor het lid maatschap bedankt, omdat zij zich niet kunnen vinden in de wijze waarop de kennis van de bijbel de jeugd wordt bij gebracht. Er is vanuit de vergadering aandrang op het bestuur uitgeoefend wijziging aan te brengen in de schetsen en ook verzet ten enkelen zich tegen het feit, dat de bond 's zomers kampen organiseert. Deze laatste critici waren hiertegen vanuit het principe, dat de gelden van de bond niet aan enkelen ten goede mogen komen, maar uitsluitend besteed mogen worden in het belang van alle leden der aange sloten verenigingen. 54. „Dat doet me genoegen Jess beet op de lip pen om het trillen van haar mond te onderdruk ken. „Wilt u me geloven, als ik u verzeker, dat mevrouw Bretton wel met dokter Leyden ge sproken heeft, maar dat ze hem geen boodschap gegeven heeft voor mij en dat ze mij niet ge sproken heeft?" Hij keek haar enkele seconden strak aan. Toen zei hij voorzichtig: „Het zal me moeilijk vallen, dat moet ik toegeven. Tenslotte is ze juist met dat doel gegaan om uw hulp in te roepen. U was nog niet weg. Waarom zou ze die boodschap dan niet afgegeven hebben9" „U gelooft me dus niet?" Het was haar een behoefte om uit zijn mond te horen, dat hij haar op haar woord geloofde. „Dat heb ik niet gezegd," antwoordde hij. „Er is nog een andere mogelijkheid dat Jane de boodschap aan dokter Leyden doorgaf. Mis schien is hij vergeten, die aan u door te geven." „Laat Michael er alstublieft buiten!" zei ze in een opwelling van woede. „Hoe durft u te veron derstellen, dat hij, een dokter, niet onmiddellijk gehandeld zou hebben, als hij een dergelijke boodschap gekregen had?" Muir haalde zijn schouders op. „Het lijkt me niet onwaarschijnlijk. Tenslotte zou ik het een tamelijk menselijke reactie vinden, als hij plan nen had voor de avond en die niet in de war wilde laten sturen." „Als u zegt menselijk, bedoelt u egoïstisch. Dat kunt u niet geloven". „Ik wil het ook liever niet geloven", zèi Muir en keek haar strak aan." „Het leek me het enige alternatief, want ik zou het afschuwe lijk vinden, als ik de andere mogelijkheid zou moeten geloven. door Jane Arbor „U bedoelt, de mogelijkheid, dat Jane Bretton gelogen heeft?" „Niet zij. maar u." Jess reed terug naar haar kamer, gebruikte de lunch en ging daarna terug naar het huisje van mevrouw Castle. Ze was boos niet alleen voor zichzelf, maar ook voor Micheal, op wie een blaam van harteloosheid was komen te rusten, terwijl hij er zelf niets aan kon doem Toen ze arriveerde, stond Muir met mevrouw Castle al klaar om te vertrekken. De kinderen liepen om de auto heen en Muir bleef even bij Jess staan, voor hij achter het stuur ging zit ten. „Ik breng mevrouw Castle naar het zieken huis en ga haar later weer halen. Intussen kom ik terug. Ik heb je iets te zeggen." Ze hield zichzelf voor, dat ze hem niet wilde zien. Toch zat ze bij zichzelf al uit te rekenen, hoe lang het zou duren, voor hij terug kwam. Dit was de liefde op haar afschuwelijkst, dacht ze bereid te zijn onrechtvaardigheid en schan de te verdragen, als je maar bij de man kon zijn van wie je hield. Toen Muir terugkwam, ging Jess hem binnen laten..,Waar zijn de kinderen?" vroeg hij. „In de keuken, ze zitten te lezen ein te schil deren." vrij. „Dat is niet nodig, maar ze zullen het natuur lijk heerlijk vinden. Ik zal het hen gaan zeggen." Hij hield haar tegen. „Ik ben nog niet klaar. Ik ben teruggekomen, omdat ik jou moest spre ken. Je begrijpt natuurlijk wel, dat ik vanmor gen regelrecht naar Jane gegaan ben." „Ja?" „Dat had je toch wel kunnen nagaan," zei hij en trok zijn wenkbrauwen op. „Hoe had ik anders achter de waarheid moeten komen?" Met een scherpe klank in zijn stem ging Muir verder: „Ik behoef je natuurlijk niet te vertellen, wat ik met veel moeite van Jane te weten kwam dat mijn verzoek om hulp voor Castle noch dokter Ley den noch jou ooit bereikte. Ze probeerde een of andere excuus te bedenken, dat echter niet erg aannemelijk klonk en ik was zo woedend, dat ik niet bleef om haar naar haar ware redenen te vragen, Jess..." Hij hield op met een vreemde, gespannen klank in zijn stem. Jess moest heel even denken aan die dag voor Kerstmis toen ze die vlam in zijn ogen had gezien, toen hij Liane kuste onder de mistletoe. Toen had hij bij die kus opzette lijk zijn hartstocht aan banden gelegd. Welke emotie legde hij nu voor haar aan banden? Haar verbeelding speelde haar natuurlijk par ten. Ze kon zich het gesprek, dat zou volgen pre cies indenken. Hij zou excuus vragen, dat hij haar verkeerd beoordeeld had. Zij zou zeggen. dat hij geen excuus behoefde te vragen. Mis- j die duidelijk hun wortels slaan schien zou hij zelfs Jane Bretton met haar wil- kerkelijk gereformeerde verleden len confronteren. De hele geschiedenis hing Ion™.. Su v haar de keel uit en liefst wilde ze er geen woord gjezen weeHwr bM^tnés1 meer aan vuil maken. kerk ln 1957 En kan daarmee het* pal (Wordt vervolgd} 'begonnen jaar goed toegerust in. "yANDAAG, op deze eerste werkdag van het nieuwe jaar, zijn ook de eerste financiële en economische redevoeringen gehouden en zij zijn over het algemeen gekenmerkt ge weest door een manende toon. Manende namelijk tot voorzichtig heid en tot waakzaamheid. Wij zijn bezig, onze binnenlandse uitgaven te beperken. Gebleken was, dat wij als volk aan het leven waren op te grote voet. Er werd meer uitgegeven dan ontvangen werd. Daarom zijn maatregelen genomen om de uitga ven af te remmen. Maar nu gaat het erom, dat met name in het bedrijfs leven de remming niet zo krachtig wordt, dat de vaart eruit raakt. Deze woorden zijn niet nieuw. Zij zijn echter wel waard, dat ze en dan in het bijzonder bij het begin van het nieuwe jaar worden her- Het is immers waar, wat vandaag in een of meer der redevoeringen is betoogd, dat de druk van de beste dingsbeperking altijd op de een of andere manier terugvalt op het be drijfsleven. Maar wanneer men het zo formuleert, dan is de bestedings beperking al een druk geworden. Op zichzelf behoeft bestedingsbe perking nog geen druk te zijn. Ons volk als geheel kent een mate van welvaart, die tot dankbaarheid be hoort te stemmen en die het behoort te prikkelen tot de bijzondere ver plichtingen, welke daaruit voort vloeien. In dit geheel behoeft enige beperking in de bestedingen waarlijk geen rampzalige gevolgen te heb ben. Echter, wanneer de beperking in de bestedingen werkelijk het karakter zou krijgen van druk, zijn de woor den van waarschuwing tot voorzich tigheid en waakzaamheid alleszins gerechtvaardigd. Uit de vandaag uit gesproken redevoeringen blijkt, dat dit ogenblik schijnt aangebroken. Zo mag de bestedingsbeperking niet in druk gaan ontaarden. Zulks te minder, nu er, in ruimer verband, in de financieel-economische wereld nog enkele factoren zich doen gelden, die al evenzeer tot voorzichtigheid no pen. Hoe zal het gaan met de conjunctuur in de wereld, een conjunctuur waar van de onze veelszins afhankelijk is doch aan de beheersing waarvan men tot op heden nog slechts weinig kan doen? Hoe zal het gaan met Indonesië en in verband daarmede met die onder nemingen ten onzent, die geheel of voor een deel op Indonesië zijn ge. oriënteerd? Waakzaamheid en voorzichtigheid zijn geboden, maar niet bij de pak ken neerzitten. Integendeel, wij le ven, als gezegd, als volk in een toe? stand van redelijke welvaart en wel stand. Moge het ons ook in 1958 niet .aan de nodige werkzin ontbreken. Onze bevolking breidt zich gestadig uit. Zonder onderbreken moet wor den gezonnen op mogelijkheden tot verhoging en uitbreiding van onze nationale produktie. Dat in verschei dene redevoeringen van vandaag ook aandacht is gevraagd voor de tot activiteit prikkelende elementen welke er liggen in de straks komende Euromarkt, laat zich begrijpen. Ook voor 1958 zijn wij afhankelijk van de goede gunst Gods. Dit is geen afhankelijkheid, die ons tot lijdzaamheid brengen moet. Het is een afhankelijkheid, die ons tot werkzame gehoorzaamheid, op alle gebieden des levens, wekken en sti muleren moet. STRIJD OM DE MACHT Wat de schetsen betreft merkte de voorzitter, de heer C. Schout uit Dor drecht, op, dat dit punt niet voor het eerst ter sprake komt. Het zal ook niet de laatste keer mogen zijn. Hij deelde mee dat het bondsbestuur plannen heeft ont worpen, die een wijziging kunnen bren- 85 ouderverenigingen zijn aangesloten. Hoewel enkele verenigingen bij gebrek aan leden moesten worden opgeheven en enkele andere zich om bovengenoemde reden onttrokken, kon secretaris H. H. van de Linden uit Goes wijzen op de in schrijving van een nieuwe vereniging. Ongerustheid over het ledental achtte hij niet nodig. In plaats van ds. L, de Wolff uit En schede, die door ziekte verhinderd was, heeft ds. K. Deddens uit Leerdam gerefe reerd over het boek Jozua. Bijna alle kerknieuws van vorig jaar De redactie van Kerknieuws vraagt ons aan te kondigen het 32 pagina's tel lende oudejaarsnummer. waarin de heer W. C. F. Scheps een uitvoerig over zicht geeft over de gang van de kerk in 1957. Deze overzichten zijn veel ge roemd en niet ten onrechte. En alleen hierom al willen wij gaarne de aan dacht weer eens op deze kerkelijke vraagbaak vestigen. De administratie is gevestigd Ellekomstraat 16, Den Haag. Het kerkelijk overzicht onder de titel Het jaar dat gingopent met een semi-stichtelijke overpeinzing, die ons wat tegenvalt van de man, die medita tieve „voorwoorden" van bij voorbeeld kerkelijke jaarboeken vlijmscherp in hun overbodigheid kan schetsen. Merkwaardigerwijs vonden we niets over de toelating van de Gereformeer de Kerken in Indonesië tot de Wereld raad van Kerken. De wereldkerk blijft trouwens in het algemeen buiten be schouwing. Wie de katheders in het gebouw aan de Keizersgracht kent zal glimlachen wanneer geschreven wordt over prof. Grosheide die zich in zijn jeugd zette rond Kuypers katheder. En wie de heer Scheps welgezind is ziet heen over het feit, dat prof. dr. J. Prins hoog leraar te Utrecht en niet te Groningen Maar als ernstige fout willen wij aan rekenen het opnemen van de mormo- in één adem met gemeenschappen s heeft yo omstreeks de jaarwisseling schijnt men in de Midden- en Zuidamerikaanse republieken er behoefte aan te hebben, een revo lutie te ontketenen. Dit is ook nu weer het geval. In verschillende landen is het al enige tijd onrustig. In Argentinië broeit er iets en ex- president Peron heeft laten weten, dat hij dit jaar zonodig met geweld naar het land zal terugkeren. En in Venezuela is gisteren een op stand uitgebroken, die de politieke situatie in dat olierijke land gron dig kan veranderen. Op het ogen blik, dat wij deze regels schrijven, is de uitslag van de strijd nog niet bekend. Ook valt nog moeilijk uit te maken, wat precies de bedoe lingen zijn van de opstandige ele menten. Een ding is evenwel duidelijk: de machtsverhoudingen in het land zijn in de afgelopen jaren sterk veran derd. Het leger was sedert 1945, toen enkele jonge officieren met de steun van de Action Democra- tica een eind maakte aan het be wind van generaal Medina Anga- rita, de belangrijkste politieke factor in het land. Tot deze offi cieren behoorde ook Perez Jimenez, de huidige president. Hij werd al spoedig de drijvende kracht achter de Action Democratica, welke poli tieke beweging de basis legde voor een democratisch bewind. In 1947 werden voor het eerst vrije ver kiezingen gehouden en de letter kundige Gallegos werd nresident. De nieuwe «-egering trachtte ter stond, de invloed van het leger te verminderen. Deze strijd achter de schermen leidde tot een nieuwe staatsgreep: Een militaire junta, waarin ook Perez Jiminez zitting had, nam het bewind over en maak te een eind aan het bestaan van de Action Democratica. Er werd een nieuwe grondwet opgesteld en in 1952 werden nieuwe verkiezingen gehouden. Toen het duidelijk was, dat de oppositiepartijen de overwin ning zouden behalen, greep Perez Jiminez in: hij liet zich tot voorlopig president benoemen en de werkelij ke uitslag werd nooit bekend ge maakt. In april van het volgende jaar riep een nieuwe constituerende vergadering hem tot president uit. Sedertdien is Perez Jimenez onafge broken aan het bewind geweest. Het was in die jaren de oppositiepartijen niet toegestaan, politieke activiteit I te ontplooien. Enkele weken geleden werd Perez Jimenez opnieuw tot president gekozen: er waren geen tegencandidaten. Kort tevoren was een aanslag op de president gepleegd. Het was een voorbode van de op stand, die gisteren is uitgebroken en die duidt op een wijziging in de machtsverhouding in Venezuela. Thans blijkt, dat het gedaan is met de alleenheerschappij van het leger. De luchtmacht, klaarblijkelijk met steun van de marine, heeft het heft in handen genomen en zal wellicht aan het langste eind trekken. Het ls nog niet duidelijk, welke krachten achter de opstandige elementen aan het werk zijn. Het feit, dat zij zullen trachten, een algemene staking uit te roepen, kan er op wijzen, dat zij steun zoeken bij de vakbonden en andere linkse groeperingen in het land. Prof. dr. B. J. van der Plaats overleden Gisteren is in Maastricht overleden prof. dr. B J. van der Plaats, oud-hoog leraar in de radiologie aan de univer siteit van Batavia. Hy is 69 jaar oud geworden. Dr. Van der Plaats promoveerde in 1917 in de Wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1924 werd hij tot arts bevorderd, tegelijk met zyn vrouw. In 1928 vertrok hij naar Batavia, waar hij belast werd met de supervisie over alle röntgeninrichtingen in de Indonesische archipel, en waar hij in het bijzonder het probleem van de stralenbescherming op de voorgrond stelde. Verder heeft hij in belangrijke mate meegeholpen aan de tuberculose bestrijding in Indonesië. Na geruime tijd in Japanse krijgs gevangenschap te zyn geweest, repatri eerde hij in 1950. In samenwerking met zijn broer, prof. dr. G. J. van der Plaats, geneesheer-radioloog van het ziekenhuis Sint-Annadal in Maastricht, werkte hij sedertdien aan enige wetenschappelijke problemen op radiologisch gebied. Prof. Moeilijkheden voor Hillary De Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary, wiens expeditiegroep voorspoedig voort trok in de richting van de Zuidpool, heeft dinsdagmiddag met grote moeilijkheden te kampen gekregen. De leden van de expeditie moesten hun tractors uit de sneeuw graven en een groot deel van hun voorraden uitladen. Men heeft twee van de vier vracht sleden moeten achterlaten. Volgens de laatste berichten bevindt Hillary zich nu op circa 100 km van de Zuidpool. De Britse ploeg onder leiding van dr. Vivian Fuchs, die hem van de andere kant af tegemoet komt, moest woensdag nog een 450 km afleggen om de Pool te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2