Jlieuttie rije GTwirant UCHTBRUG WEER AFGEBROKEN Australisch KROESJTSJEF toast op Eisenhowers gezondheid Britse Canberra niet gevonden Thunderstreak neergestort schip van escorte K.C.J.P.L.? bij Luchtmacht dreigt met aanval op Caracas Gisteren 36 Ned. seholen in Indonesië gesloten Mislukte staatsgreep op Ambon Oralis Koopuur SENSATIEVERKOOP 50% - 40% - 20% „WERKELIJKE" KORTING PENSEEL IONDERDAG 2 JANUARI 1958 r BUREAUS Sieensiraat 37 Directie Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0,18 per millimeter- (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11149 Directie: F. DXEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. 1. ENSERINK cHRISTELIJK-VAIIONAAL DAGBLAD foor Leiden en Omstreken jStotthwstirb is dbtMfwtt myo Qff-i in tegenspeel" ,Voor geen goud in dat ding" ZIE PAGINA 4 J Nieuwe plagerij van Djakarta - de reden nog onbekend Met het nieuwe jaar zijn ook koude en natte sneeuw geko men. Automobilisten, die gis teren van noord naar zuid door het land reden, zagen hoe de regen op hun voorruit ge leidelijk in sneeuw veranderde en dat bracht een koud kar weitje mee (zie foto). Het nieu we jaar gaf geen onbelemmerd uitzichtDe oorzaak (van de sneeuwval) lag in de verdrin ging naar het zuiden van de zachte, maritieme lucht door koude, polaire lucht uit Scan dinavië. De temperatuur daal de hier en daar tot het vries punt en in het uiterste noor den van het land vroor het zelfs al iets. De Bilt verwacht nu voor vannacht en morgen een verdere aanvoer van de koude lucht, die vannacht wel licht op de meeste plaatsen lichte vorst en morgen moge lijk in de kustplaatsen sneeuw zal brengen Treinongeluk in India Tweeëndertig personen zijn om het iven gekomen en 92 gewond bij een trein- wtsing -te Ambala in India. Het ongelijk ad plaats in een dichte mist. De red- ingswerkzaamheden ondervonden hder- veel hinder. Nieuwjaarswensen over en weer DE RUSSISCHE PARTIJLEIDER, Kroesjtsjef, heeft op de nieuwjaars receptie in het Kremlin drie toasts uitgebracht:-de eerste op directe onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie, de tweede op de gezondheid van president Eisenhower en de derde op China en de overige landen van het communistische blok. Een toast op het leger vond Kroesjtsjef niet nodig, „omdat we liever geen leger hadden". Maar later bedacht hij zich toch en dronk op „het leger en die landen, die hebben meegeholpen aan de vernietiging van het fascisme". Tezamen met Boelganin en president Worosjilof heeft Kroesjtsjef aan vele staatshoofden en regeringsleiders een te legram gezonden. Koningin Elizabeth en president Eisenhower antwoordden met de beste wensen voor het Russische volk In Boedapest recipieerde Dobi. de voorzitter van de presidentiële raad. Premier Kadar was niet aanwezig Wel krwamen voor het eerst sinds de Hon gaarse opstand de westerse diplomaten, die besloten hebben ook de parlements vergaderingen weer bij te zullen wonen. Dit vooral omdat de communistische per6 maar zeer ten dele bekendmaakt, wat daar behandeld wordt en de diplomaten dus niet in staat zijn kennis te nemen van belangrijke uitlatingen. President Tito van Zuid-Slavië Er is nog geen spoor gevonden .ndagavond met drie inzittendi n Britse Canberra-straalbc r. Het R.A.F.-vliegtuig is he Zeeland gehoord. Volgei de VLIEGER OMGEKOMEN Oudejaarsdag is een Thunderstreak- itraaljager van de vliegbasis Volkel neer- festort. De 25-jarige tweede luitenant- rlieger J. Venekamp uit Groningen kwam om het leven. De vlieger raakte in moeilijkheden toen hij op de basis wilde landen. Zes kilo meter voor de landingsbaan, bij Mill, stortte het toestel neer. Op het laatste moment maakte luitenant Venekamp nog gebruik van zijn schietstoel, doch dat mocht niet meer baten. irenwachter van Westkapelle kwam hel tussen zeven uur en half acht driemaal vliegen, kennelijk zoekende. Daarna verdween het in de richting van de zee. Herhaalde oproepen via de Nederlandse radio hebben niet tot resultaat geleid Twee inwoners van Callantsoog hebben ten westen van deze plaats, ver in zee. een lichtbol of lichtparachute gezien. Gisteren hebben vliegtuigen van de tweede geallieerde tactische luchtmacht de gehele dag bij uiterst slecht zicht naar de verdwenen bommenwerper gezocht. D» speurtocht concentreerde zich op het ge bied bij de Waddeneilanden. Vanmorgen zouden Nederlandse militaire vliegtuigen het zeegebied ten westen van Zeeland af leken De Britse R.A.F.-basis bij Hannover heeft bekendgemaakt, dat de straalbom- menwerper vermoedelijk tussen Helgo land en de Noordfriese eilanden in zee is gestort Ben Goerion vormt nieuwe regering David Ben Goerion, die 31 december aftrad als premier van Israël, heeft zo als verwacht werd een verzoek van pre sident Izaak Ben-Zvi. om een nieuwe re gering te vormen, aanvaard Tevoren had de president de leiders van de tien litieke partijen geraadpleegd over de sis. Ben Goerion aanvaardde' de opdracht op voorwaarde dat de coalitie-partners zich houden aan het principe van collec tieve verantwoordelijkheid van de kabi netsleden en de politieke partijen die zij vertegenwoordigen. Hij eiste ever volledige geheimhouding van alle katoi- netsbesprekingen betreffende de v< heid en de buitenlandse politiek en der» zaken die al6 geheim genoteerd Zeeroof bij Celebes Het Panamese schip At Stureborg is volgens een door A.P. doorgegeven be richt van het Indonesische persbureau Antara nabij Ampana (Midden-Celebes) -eplunderd. Het schip had voedingsmid delen aan boord voor Poso en Gorontalo- Het blad Menado meldde, dat de over vallers een grote hoeveelheid rijst en geld gestolen hadden. zeide in zijn oude jaarsrede tot het Joe goslavische volk. dat het „twaalfde bespreking van de huidige gevaar lijke situatie voor de vrede was aange broken Hij meende dat actieve co-ëxis- tentie het enige effectieve tegenwicht wai de koude oorlog, die een voortdu rende bedreiging is voor de vrede Het ian van blokken achtte hij een I dreiging van de mogelijkheid tot d< o zeide dat Indonesië „een get lijke kweekplaats van een conflict nationale aard kan worden doo billende kuiperijen van buitei Volgens hem kunnen de koloniale gendheden zich niet verzoenen met dat de tijd van het kolonialisme voorbij is en dat de mensen in vroegere log bestaande koloniën hun rechten i. Maar deze, aldus Tito, staan erop, dat bun volledige onafhankelijkheid en ;chendbaarheid wordt gegeven, die hun vroeger met geweld ontnomen is. u r c h 111 noemde noch Indonesië noch Algerije, doch pleitte in een Nieuw jaareredevoering van de Primrose League uitbreiding van het N A.V.O.-pro gramma voor wederzijdse bijstand ook buiten Europa. „Wij kunnen niet onver schillig staan tegenover de overzeese be langen van onze vrienden." meende Churchill Franse premier, Felix GaiJ- lard, heeft zijn landgenoten ernstig ge- n op de versobering die nodig zal .om Frankrijk in 1958 zijn econo- mi6oh evenwicht te doen herwinnen Hij verklaarde, dat Frankrijk in 1958 kredie ten hoopt te krijgen om de produktie op gang te houden Maar hij voegde eraan „Wij moeten onszelf beloven, dal dit het laatste buitenlandse krediet is. om wij zullen verzoeken." Verder zeide hij. dat de Franse toekomst waarlijk afhangt van het vinden van de remedie tegen de ministeriële onstabiliteit. esident Heuss van de Duitse bondsrepubliek heeft in zijn nieuwjaars- -ede gepleit voor het teruggaan naar de geheime diplomatie en zich uitgespro ken tegen de grote internationale confe renties, die grote publiciteit verwekken De besprekingen ussen Oost en West worden op deze wijze propagandistische uitingen en leiden niet tot resultaten. Heuss wijdde woorden van grote lof aan George Kennan, de vroegere Amerikaan ambassadeur in Moskou. DE INDONESISCHE REGERING heeft plotseling het vervoer door de lucht van Nederlandse vluchtelingen naar Singapore verboden. Een reden voor het verbod is niet opgegeven. In Singapore maakte de Indo nesische luchtvaartmaatschappij gisteravond bekend, dat de Garuda geen chartervluchten meer zal uitvoeren. De vluchten van de Argonaut en van de B.O.A.C. zijn eveneens door de Indonesische regering verboden. Een opmerkelijk verschijnsel is. -.koloniale elementen" uit het regerings dat de belangstelling voor de uit tocht per schip plotseling gedaald is, hoewel deze normaal doorgaat. De Willem Ruys kwam op nieuw jaarsdag te Singapore met 656 pas sagiers. Het had er nog wel 500 kun nen medenemen. De Waterman zou heden aankomen met 720 Neder landers of 180 minder dan bij de vorige vaart. De reden wordt ge acht, dat de toestand in Indonesië wat rustiger is geworden- Op de loer Dit Singapore Is gisteren het 11.400 ton metende passagiersschip Nieuw Holland van de K.J.P^j.L. naar Melbourne vertrok ken, gelijktijdig uitvarend met de Austra lische torpedobootjager Anzac. Tevoren hadden hardnekkige geruchten de ronde gedaan, dat even buiten Singapore cei donesische kanoneerboot op dc loer lag om het Nederlandse schip aan it houden zodra dit zich in de Indonesische wateren zou vertonen. Het feit, dat op Oudejaarsdag de Austra lische torpedobootjagers Tobruk en Anzac naast de Nieuw Holland ligplaats kozen op de rede van Singapore, gaf veel stof tot praten. Want het Nederlandse schip lag daar al een week op vertrek te wachten en tot tweemaal toe was dit vertrek uit gesteld. De passagiers moesten er rekening mee houden, dat de Nieuw Holland elk ogenblik zou kunnen afvaren. Volgens een woordvoerder van de Britse marine te Singapore waren de Australi sche oorlogsbodems in Singapore in ver band met „routine-oefeningen". Tussen het vertrek van de Nieuw Holland en dat van de Anzac zou geen verband bestaan. Geen neg terug zegt Sukarno Voor Indonesië zal in 1958 geen terug keer mogelijk zijn, heeft president Sukar no gisteren op zijn Nieuwjaarsreceptie ln het staatspalcis te Djakarta gezegd- Hc jaar 1957 was het jaar van de beslissing geweest, in het nieuwe jaar zal volgei Sukarno die beslissing worden uitgevoerd. Onder de 400 gasten van de president bevond zich de heer Hasselman, het hoofd van de Nederlandse diplomatieke ver- egenwoordiging. Op de receptie waren nog vier andere Nederlanders aanwezig. Moh. Hatta. wiens naam wel voorkwam op de lijst van genodigden, was niet ver- -chenen. Ook Sukarno's plaatsvervanger. Sartono, had verstek laten gaan. Hij zou ziek zijn geweest. De 23 Nederlandse financiële deskundi gen. die nog bij de Bank Indonesia werk zaam waren, hebben dinsdag op staande voet ontslag gekregen. Een aantal Neder landse hoogleraren wil het dienstverband met de Indonesische regering verbreken De universiteit van Indonesië probeert vervangers te vinden. Het vertrek van de Nederlanders zou moeilijkheden opleveren in verband met hun aanspraken op pen sioen voor zover zij al in vaste dienst warén getreden. Tabak, thee en palmolie van onder be heer gestelde Nederlandse cultuuronder nemingen in Indonesië mogen wel naar Nederland worden geëxporteerd mits '.ij niet met Nederlandse guldens v/orden be taald. Ook mogen bij deze export geen Nederlandse exporteurs worden betrokken Honden en katten naar ISederland Vijfendertig honden en drie katten van Nederlandse vluchtelingen zijn volgens een woordvoerder van de Qantas te Sin gapore hun meesters vooruitgereisd naar Nederland. De hokken van deze in de tropen geboren dieren zijn voorzien van winterdekken en instruües als: „Indien deze hond rilt van de kou, gelieve de verwarming in zijn hok in te schakelen Duizende ondernemingsarbeiders, aan gesloten bij de niet-communistische vak bond K.B.K.I. hebben er te Bandoeng op aangedrongen de Nederlanders zo moge lijk met geweld van het Indonesische grondgebied te verdrijven. Tevens willen zij samenwerking tussen Sukarno en Hatta. de doodstraf voor de plegers van de aan slag op Sukarno en verwijdering van alle Amerikaanse stemmen De Washington Star prijst de moed van Hatta om kritiek te oefenen op de anti- Nederlandse handelingen van de Indo nesische regering. De Wallstreet Journal in New York schrijft over het Indonesische voornemen wapens te kopen in communistische lan den met de kans, dat het daarvoor achter het Bamboe Gordijn verdwijnt. Nadat Indonesië zijn onafhankelijkheid verkreeg, heeft het voor 1.3J0 miljoen hulp van de Verenigde Staten ontvangen. Nu wil het 760 miljoen aan wapens hebben en dreigt zich tot Moskou te wenden. Wat ZIE VERVOLG PAGINA 5 Opstand in Venezuela CARACAS, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse staat Venezuela, was vannacht gedeeltelijk verduisterd, terwijl vliegtuigen van de lucht macht, die in opstand is tegen de regering, voortdurend boven de stad cirkelden. In Washington wordt de toestand in Venezuela ernstig geacht. Meegedeeld werd, dat de opstandelingen Caracas met straaljagers hebben beschoten en dat er tenminste één bom in de stad is gevallen. De opstand tegen de dictatoriale rege ring van president Jiménez Is gistermor gen op de militaire basis van Maracay. 75 km ten westen Caracas, uitgebroken. Al snel hadden de opstandelingen, die on der leiding staan van luchtmachtofficieren, een radiozender in handen. Volgens deze zender zou ook Valencia, 90 km ten zuid westen van Maracay. op de regering ver overd ziin In de hoofdstad Ca<nacas vreest men een luchtaanval) van de opsfcanddige luchtmacht Gedreigd is namelijk met een bombarde ment ais de regering zich niet overgeeft Het enige wat de regering heeft gedaan, is het gelasten van een gedeeltelijke ver- iuiisteriing van de stad. Verder ie de bevolking van Canacae De luchtmacht van Venezuela heeft de strijd aangegord tegen de dicta toriale president Pèrez Jiménez De haard van het verzet is de luchtmacht basis Maracay, ten westen van de hoofdstad Caracas. Op 1 januari zijn in Indonesië zes-en- derig Nederlandse scholen gesloten, al dus vernam de correspondent van het A.N.P. te Djakarta van gezaghebbende Engels vliegtuig in Albanië tot landen gedwongen Een viermotorig transportvliegtuig van een particuliere Britse luchtvaartmaat schappij is door Albanese straaljagers on derschept en op een Albanees vliegveld tot landen gedwongen. Het zou het lucht ruim boven deze communistische staat hebben geschonden. Het vliegtuig, een Skymaster, was van Düsseldorf met een lading machinerieën onderweg naar Singapore Toen het in de buurt van de Adriatische Zee vloog, sein de het, dat het door straaljagers werd on derschept. Van Albanese zijde werd gis teren gemeld, dat de Skymaster een half iur boven Albanees grondgebied had ge logen en gedwongen was. te landen od het vliegveld van Valona Cultureel akkoord V.S. en Rusland Amerika en Rusland zijn het in principe eens geworden over culturele uitwisseling tussen beide landen od verschillend ge bied. De New York Times schrijft dat afspra ken zijn gemaakt over het goederenver voer per vliegtuig tussen beide landen en over uitwisseling van gegevens betreffen de het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden De kwestie van de uitwisseling van films en radio- en tele visieprogramma's zou nog geregeld moe- ton worden. MILITAIREN EN BURGERS GEARRESTEERD UIT EEN GISTEREN op Ambon uitgegeven Indonesisch leger communiqué blijkt dat midden de cember pogingen zijn ondernomen om de regionale redering van de Molukken en de Indonesische pro vincie West-Irian (nabij Nederlands Nieuw-Guinea) omver te werpen, aldus seint A.N.P. uit Djakarta. Volgens het communiqué was op 13 da- cember een aantal officieren van hel leger en burgers gearresteerd, aangezien „duidelijk bewezen was, dat z(J poogden de wettige regering van de Molukken cd Wesl-Iriau omver te werpen". Het communiqué was uitgegeven door het provinciaal militair bestuur van de eilandengroep tussen Celebes en Neder lands Nieuw-Guinea De airrestatiies wa ren verricht „in het belang van de bin nenlandse veiligheid en in het kader van de bevrijding van West-Irian". Te Djakarta werd woensdag uit Ambon vernomen, dat verscheidene bedrijven en ondernemingen sedert de mislukte staats greep onder zware militaire bewaking varen gesteld Onder de gearresteerden oevinden mch een majoor, een kapitein. twee luitenants, een arts, een voorlaoh- tingsofficier. een onderwijzer en drie an dere burgers. Bevoegde gezagsdragers op Ambon betoogden nadrukkelijk, dat de aansdag niet door de verbannen leaders van de republiek der Zuid-Molukken was aan gesticht (Emd 1957 werd gemeld dat 200 gevan genen uit Ambon naar Djakarta werden overgebracht. In dit verband wordt ei van de zijde der republiek Zuid-Moiukken aan herinnerd, hoe noodzakelijk het is de Kerstpakkvttenactie ten behoeve van de gevangen Ambonezen te steunen. Red.) zijde. Het zijn onder meer scholen te Medan. Palembang, Djakarta, Bogor. Soerabaja en Malang. Verwacht wordt, dat ook de Nederlandse middelbare scho len te Bandoeng en Soerabaja binnen enkele maanden moeten sluiten. Getroffen zijn de Nederlandse middel bare scholen te Medan en Bogor. De christelijke middelbare school te Dja karta werd gecombineerd met de neu trale. In Medan, Palembang, Malang, Soerabaja en Djakarta werden de ulo scholen gesloten. De overige zijn lagere scholen. De twee Nederlandse lagere scholen m Kebajonan te Djakarta wer den begin december nog bezocht door 535 leerlingen. Na de Kerstvakantie zul len dit er slechts 130 zijn op de enige overblijvende Nederlandse lagere school, doch zelfs dit cijfer is wellicht te hoog geschat elke DAG 1 UUR GRATIS kopen koop n rijk Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg De president Zoete bekend is bestaat er geen open lijke oppositie in Venezuela. De leiders van de vroègeire oppositie zijn dood of Bitten gevangen. Pérez Jiménez heeflt het land vast in zijn greep sedert hij 3 december 1963 voorlopig president werd. Hij was in 1949 de leider van de legerofficieren, doe da regering van Rómulo Gail egos aan dm dijk zetten. In 1952 zijn nog verkieziingen gehouden in Venezuela. Tijdens het tellen van de stemmen hadden de kandidaten van de oppositie de ledding. Plotseling werden toen de verdere bekendmakingen over de uitslagen gestaakt Later hervaftten de stembureau® de publikaties over de uit slagen en de regeringskandidaten stonden ver voor op de oppositie. Op 15 december maakte de regemng, zoals was te verwachten, een overweldi gende meerderheid van het regiem van Jiménez bekend. Het Congres benoemde hem toen weer voor de tlid van vüf jaar tot president Veertien dagen geleden werd Pérez Ji ménez herkozen voor een nieuwe ambts termijn van vijf jaar. Bij deze stemming waren geen kandidaten van de oppositi» toegelaten. Kolonnes op weg Uit Caracas wordt gemeld, dat een der vliegtuigen, die boven Caracas cirkelden, gedwongen is te dalen. De piloot is ge vangen genomen. De regering heeft inmiddels een strenge censuur ingesteld. Telefoongesprekken uit New York werden gisteren niet meer aangenomen. Vanmorgen kwam bericht uit Caracas, dat de stad Maracay in handen van de regeringstroepen Is. Er waren vier sterk bewapende kolonnes op afgezonden. De leiders van de opstand zouden gevlucht zijn. Spoetnik korte tijd als een heldere fakkel Geleerden van het Smithsonian obser vatorium te Cambridge verwachten dat de eerste Russische Spoetnik voor vrijdag avond zal neerstorten, aldus heeft de directeur van het observatorium, dr. Whipple, vanmorgen meegedeeld. Als de Spoetnik In de dampkring komt zal z(j er uit zien als een heldere fakkel die van enkele seconden tot zeven minuten zicht baar zal z(jn. WEERBERICHT LICHTE VORST De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met in het binnenland op da meeste plaatsen droog weer. maar aan de kust mogelijk enkele sneeuwbuien. Van nacht lichte vorst en hier en daar mist, morgen overdag temperaturen om het vries punt. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 3 januari: Zon op 8.48 uur. onder 16.41 uur; Maan op 14 55 uur. on der 6.08 uur. Op 5 januari volle maan. Vrijdag 3 januari i begint onze jaarlijkse van de ..BETERE KWALITEIT8KLEDING" Werkelijke moderne kwaliteit** leding. zetfs de nieuwste Ascot modellen (dék die wy deee week ontvingen) koopt van morgen ad voor I verlaagde prljsen. Uitstortend Mj: Haarlemmerstraat 175

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1