iNiet Amerika maar Rusland jjeeft het tempo aan RITMEESTER FIAT Interne strijd tussen Dulles en Stassen Opleving in Nederlands economie Economische verwarring in nieuwjaar verwacht Termieten, die aan tuinbouw doen .9 MAANDAG 30 DECEMBER 1957 l Slakkengang kan 'j rampzalig zijn rkj (Van onze militaire medewerker) ,E VERENIGDE STATEN zullen overgaan tot het maken van inceerplaatsen voor ballistische :etten in West-Europa. Generaal 'orstad heeft verklaard, dat voor in aantal van 6 tot 10 squa- [rons van deze nieuwe wapens in ins werelddeel zal worden gestatio- teerd. 75 Op de jongste N.A.V.O.-conferentie Rebben Noorwegen, Denemarken en fityest-Duitsland toestemming gewei gerd voor de bouw van raketbases gp h"n landen. Engeland, Frankrijk, 5furkije en Nederland hebben die 4tyel verleend. 4t Dat wil natuurlijk hog niet zeggen, dat 33e Amerikanen er toe zullen besluiten 38ergelijke bases inderdaad op ons grond gebied te vestigen. Maar wel moet houden met de mogelijkheid laarvan. Voor een goed begrip van tier gaat gebeuren en welke gevolgen zullen voortvloeien, moge het vol gende dienen. Tot nu toe was de Amerikaanse egische luchtmacht in staat elk gewenst loei in de Sowjetunie aan te vallen met toom- en waterstofbommen. Dit heeft de ode heersers van het Kremlin er 'eerhouden hun acties tegen het westen odanig op de spits te drijven, dat oriog onvermijdelijk zou worden. In deze ituatie is aanmerkelijk verandering Door een enorme inspanning op w< ihappelijk en technisch gebied is de owjetunie er in geslaagd nieuwe wapens strueren waardoor de ongunstige osi/tie, waarin zij tot nu toe verkeerde, slagen in het tegendeel. Men moet len, dat de Sowjets een grote voor atgang boekten op het gebied van de ichtverdediging. Door de invoering van geleide projec- elen voor de afweer van vliegtuigen zijn aanvalskansen voor de bommenwer- Si-s van de Amerikaanse strategische Ichtmacht sterk verminderd en deze kan- in zullen in de loop van de komende ren ongetwijfeld nog verder dalen. De lissen hebben echter niet alleen hun chtverdediging verbeterd, maar zijn er vens in geslaagd om hun eigen lucht- ten zeerste te vergroten. Reeds sedert een jaar beschikt de Sowjetunie over een machtig aanvals- wapen in de vorm van ballistische raketten voor aanzienlijke afstanden. Tijdens de Suez-orisis kon Boelganin j dan ook terecht met dreigende woorden spreken over de mogelijkheid Londen en Parijs met raketten te beschieten n' Sedertdien is men er in Rusland in ge- jslaagd zelfs intercontinentale raketten ,te construeren waarmee praktisch elk land op aarde van Rusland uit kan wor den bestookt. Wij wezen hier reeds op 'Jè artikelen over de kunstmaan. ;Ten slotte bezitten de Sowjets thans ook grote vloot van aanvals-onde-rzeeërs, rvan een aantal is of wordt uitgerust raketten voor kleinere afstand en rmee het mogelijk is om de grote ste- van de westelijke wereld, die bijna aan of nabij de kusten zijn gelegen Want doordat de eigen aanvalskracht ls afgenomen de kansen van de Ameri kaanse strategische luchtmacht de Sow jetunie met succes te kunnen aanvallen zijn immers verminderd moet tevens alles in het werk worden gesteld om de Amerikaanse offensieve kracht met nieuwe middelen te vergroten. Deze middelen zijn de ballistische raketten. Op het ogenblik beschikken de Ver enigde Staten nog niet'over doeltreffende raketten voor de grootste afstanden, maai wel begint in Amerika thans de serie- produktie van de „Thor" en de „Jupiter'* Op 27 november jl, heeft de Amerikaanse minister van defensie aangekondigd, dat deze raketten in grote hoeveelheden z len worden vervaardigd. Zij zullen ee tn Engeland en daarna ook op bases Europa worden geïnstalleerd. De 'reik wijdte bedraagt ongeveer 2400 kilometer. ÏJE VRAAG DOET zich voor waar de raketbases het best zou kunnen wor den gevestigd. Het antwoord is heel moei lijk te geven. Europees Rusland kan van het noordelijk gedeelte van Noorwegen en van noordoostelijk Turkije uit door raket en geheel worden bestreken. Engeland. Frankrijk en Nederland liggen zover het westen, dat de raketten, die van hier uit zouden worden gelanceerd, nauwelijks Moskou halen. De lanceerplaatsen West-Europa zouden daardoor in feite alleen geschikt zijn om de naderingswe- uit Rusland naar West-Europa te be stoken en de verbindingswegen te vernie len, die door de satellietlanden naai Om de grote industriegebieden van de Sowjets ten oosten van de Oeral te kun- treffen zal men uitsluitend zijn aan gewezen op raketinstallaties in Turkije. Pcrzië, Pakistan en dergelijke landen Voor Oost-Siberië zal men gebruik moe ten maken van lanceerplaatsen in Japan. Beperkt ran 1 Onvoldoende )OOR DEZE toegenomen bedreigii zgde dient het westi o spoedig mogelijk zijn luchtverdediging ijn afweer van onderzeeërs te ver en. De thans aanwezige middelen daarvoor absoluut onvoldoende en zelfs totaal ongeschikt. Zo is het voor chtvliegtuigen bijv. in het geheel niet >gelijk ballistische raketten te onder- cheppen en te vernietigen. raketten-oorlog kan het videg ig nog maar een secundaire rol spelen behoeve van de verkenning en het isport. Men mag slechts hopen, dat westerse zijde alles in het werk zal >rden gesteld om de afweer nieuw leven te blazen en dat wetensch a p en te ch in zullen slagen nieuwe wegen te waarlangs het mogelijk wordt tie tssische bedreiging het hoofd te bieden. Doch intussen moeten ook maatrege len worden genomen in andere richting. U-it deze opsomming moge blijken, dat de lanceerplaatsen in het westelijk ge deelte van Europa slechts een beperkte betekenis kunnen hebben. Veel grotere mogelijkheden zouden opstellingsplaatsen Noorwegen en Turkije bieden. Een voordeel van de eerste orde vormt hierbij de omstandigheid, dat beide laatstgenoem de landen een grote oppervlakte bezitten :n geringe bevolkingsdichtheid heb ben. Daardoor zullen de gevolgen van ijandeiijke acties om de lanceerplaatsen it te schakelen hier tot de geringste ver liezen onder de burgerbevolking. Dat Noorwegen heeft geweigerd de Amerikaanse bases op zijn grondgebied toe te laten is een slag in het gezicht van de N.A.V.O.-landen, die wel hun mede- king verlenen aan een gezamenlijke raketten-verdediging. Dat Turkije zijn toestemming gaf strekt dit land tot eer. De Turken verdienen hiervoor ons aller De vestiging van bases voor de „Thor" 1 de „Jupiter" in de landen vlak achter het IJzeren Gordijn, dus West-Duitsland zekere mate ook Nederland, biykt niet aanbevelenswaardig. Men stelt z(ji rste artillerie nu eenmaal niet op ii •orste loopgraaf. Wat Nederland be treft kan men hierbij nog de vraag si of de vestiging van raketbases in ons niet tot grotere gevaren zal leiden de burgerbevolking. YVjj meren dat zulks niet het geval zou zy'n. Over gangs proces r\NS LAND TELT reeds tal van vlieg- bases, die zolang ze nog ais opera tionele bases dienen voor de N.A.V.O.- luoh-tmach-t in tijd van oorlog tot de eer ste doelen zullen behoren van de Rus sische vliegtuigen en raketten. Een ver andering van een vliegbasis in een raket basis brengt op zichzelf geen enkele ver andering met zich mede in de feitelijke situatie. Wel zijn wij van mening, dat indien de keus heeft, de raketbases beter kunnen worden gevestigd in dun bevolkte streken, dan in gebieden met een grote bevolkings dichtheid als Nederland. Ook de bodemgesteldheid van Neder land is voor het grootste gedeelte ongun stig voor het bouwen van raketbases, het bijzonder voor de bouw van de daarbij behorende ondergrondse werk- en opslag plaatsen, Bergterrelnen, zoals aantreft in Schotland, de Ardennen, de Vogezen, de Alpen e.d. bieden zowel ui een oogpunt van geringe bevolkingsdicht heid als uit een oogpunt van bodemge steldheid en de daaruit voortvloeiende mogelijkheid tot het maken van dekkin gen, de gunstigste Uit het feit, dat voorlopig nog slechts een beperkt aantal ballistische raketten in West-Europa zal worden gestationeerd blijkt, dat het overgangsproces, waarbij men zal overschakelen van de bemande bombardementsvliegtuigen naar ballis tische raketten geleidelijk zal verlopen. In Engeland spreekt men in dit op zicht van een periode van zeven jaar. Men moet er naar onze mening echter rekening mee houden, dat het noodza kelijk kan blijken de overschakeling sneller te doen verlopen. De oflver wachte successen van de Sowjets met hun kunstmanen wijzen er op. dat men aan- de andere zijde van het IJzeren Gordijn alles op alles zet het westen voorbij te streven. Niet de Verenigde Staten, maar de Russen geven op het ogenblik het tempo aan en naar dit tempo zal men zich aan westerse zijde in de toekomst moeten richten. Een over schakeling in slakkengang'zou wel eens desastreus kunnen worden voor ons allen! Mevr. Nauta gecondoleerd door prinses Wilhelmina en Winston Churchill Mevrouw H. Nauta-Kettmer heeft na het overlijden op 18 december van haar echtgenoot de kunstschilder Max Naiuta een telegram van rouwbeklag ontvangen van prinses Wilbelmdina. Voorts ontving de weduwe Nauta een persoonlijk schrij ven van Sir Winston Churchill: „Ik ben diep ontroerd door het bericht van het plotselinge ernstige verlies dat u heeft getroffen. Het werk van uw echtgenoot bewonder ik zeer. Ik bewaar de prettig ste herinneringen aan uw bezoeken op ChiartwieU Wees overtuigd van mijn har- efüjk meeleven in uw grote smart." Het geschiiildierde portret van de grote Engelse staatsman mag als een der be- Méésterlijkzo'n Ja, en dat al 24, jaar dank zij de juiste keuze van vorm en inhoud! Een gaaf genot. President Zeekrijgsraad (67) overleden Op 67-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de kapitein-ter-zee van admi nistratie b.d. mr. D. B. A. Franken, die edert 1 april 1946 de functie bekleedde ran president van de Zeekrygsraad in Ne land. De overledene was officier in de Nass het Oorlogsherinncringskruis (1940) het Officierskruis. De begrafenis zal plaats hebben morgenmiddag twaalf p de algemene begraafplaats te Be De thans overledene ontving zijn oplei ding tot officier-administrateur iterdam. Hij beëindigde zijn opleiding hier n het jaar 1912, waarna hij tot 1928 heeft gevaren. In dat jaar werd hij benoemd tot officier-commissaris bij de Zeekrijgs raad te Willemsoord. Vijf jaar later deed hij het doctoraal examen in de rechten de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1934 werd mr. Franken benoemd tot fiscaal bij de Zeekrijgsraad Nederland te Den Haag. Tijdens de Duitse bezetting Franken als krijgsgevangene weggevoerd; op 20 juli 1945 zette hij zijn arbeid bij de Zeekrijgsraad Nederland .5. wachten op Eisenhowers woorden )STER DULLES, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, spant i in om een nauwer contact en betere lenwerking tot stand te brengen tus- de verschillende militaire organisaties de anti-communistische landen. Hij feeft de ambassadeurs in Washington van ,V.O.-landen gevraagd aanbe- e doen voor een hechtere samen- srking tussen de N.A.V. en de Z.O.A.V.O (Verder is Foster Dulles van plan zelf bijeenkomst van de raad van ran het Pact van Bagdad bjj te ;ze conferentie wordt van 27 30 januari in Ankara gehouden. Ook ifchef van het Amerikaanse leger, tal Maxwell Taylor zal naar An- taan. [intussen heeft Foster Dulles te kampen meningsverschil in zijn eigen ring. De kwestie gaat over het ant- op de brief van Boelganin, waarin Russische premier voorstellen doet oor de vermindering van de spanning jssen Oost en West. tDe speciale adviseur voor ontwapening president Eisenhower, Stassen, is el ijk van mening, dat de Amerikaanse fgering met geheel nieuwe ontwape- voorst ellen moet komen om de on- met Rusland te kunnen krvatten. Dulles daarentegen zou hier meer voor voelen en president Eisen- een geheel tegengesteld advies heb- fcn gegeven. i Verwacht wordt, dat Stassen, die niet State of the Union Terwijl deze kwestie nog niet is opge lost, ziet Amerika in grote spanning uit naar president Eisenhowers jaarlijkse boodschap aan het congres, de State of the Union. Deze rede, zo heeft de perschef van het Witte Huis Hagerty meegedeeld, zal ge baseerd zijn op de aanbevelingen, die zijn gedaan in het weliswaar geheime, maar reeds als berucht bekende Gaither-raD- I-n dit rapport zou duidelijk aangetoond zijn, dat Amerika militair zwakker is dan Rusland. Hagerty echter ontkende dit. Amerikaanse hulp Tien landen van het Verre Oosten heb ben in het belastingjaar dat op 30 juni van ddt jaar eindigde in totaal 810.478.000 dol lar voor met-militair i doeleinden van de V.S. gekregen. In totaal werd 1500 miljoen dollar in dit belastingjaar aan buiten landse hulp besteed. Het grootste gedeelte ging naar Vietnam, Korea, de Philip- pijnen. Formosa. Thailand. Laos en Cam bodja Indonesië heeft noch rechtstreekse mili taire hulp. noch gelden voor zijn defensie van de V.S. gehad. Wel kreeg bet 7 mil joen dollar voor samenwerking op tech nisch gebied en 4.718.900 dollar voor ont wikkelingswerken. Sinds jaar en dag men neemt zelfs aan sinds de oude Ger manen kent men in Neder land de traditie rond de jaar wisseling du(i)vekaters te bak ken, broden in een bepaald sierlijk model. Brederode schreef er over en Jan Steen vereeuwigde (met de bakker Oostwaard) de bijzondere bro den op zijn eigen wijze. Bak ker A. Kroes uit Nieuwendam, die de kunst van het duive katers bakken uitnemend ver staat, legt er zich elk jaar weer op toe om zijn broden tot de mooiste van het land te doen zijn. De foto laat hem bij zijn oven zien als hij enkele zojuist gereed gekomen duivekaters te voorschijn haalt. Het Nederlandse economische leven heeft in oktober een opleving doorge maakt, maar een schaduw vormen de slechter wordende betrekkingen met In donesië, zo wordt in een rapport var het Amerikaanse ministerie van handel meegedeeld. Hét rapport, dat verscheen 'm Foreign Commerce Weekly betoogt, dat de slech ter wordende betrekkingen met Indonesië een nadelige imivtoed zullen hebben op de Nederlandse buitenlandse ham-del en in vesteringen!! Er bestaat ook de mogelijkheid var entige teruggang in de economische bedrij. vigbedd im andieire landen, welke van in vloed zou kunnen zijn op de Nederlandse uitvoer naar deze gebieden. Wat Nederland zelf betreft wijst het rapport op het a-fnemen van de inflatoire druk. Het vooruit-zi-ch-t op een evenwicht in de betalingsbalans in 1957 schijnt bemoedigend. Indien de uitvoer in november en cember hoog blijft, dan zal het tekort op de han-delsbedams misschien beperkt blijven tot 3,8 miljard gulden, hetgeen -ets boter is dan vroegere ramingen. De Nederlandse industriële produkti-e bleef ongeveer 4 pet. hoger dan in 1956. ondanks het regeringsprogramma ter be- Dorking van die bestedingen, aldus het r-ao- Zuid-Hollanclse Cartoimage breidt uit te Tilburg De Zuid-Hollandse Cartonnagefabriek te Delft, die in 1957 de Franse Carton nagefabriek met 25 man personeel heeft overgenomen, zal wegens sterke stijging orders het Tilburgse bedrijf uitbrei den. Burgemeester en wethouders heb ben daarvoor het pand van de textiel fabriek Elias toegewezen en na bekrach tiging door Gedeputeerde Staten wordt n gebruik genomen en zal men het personeel kunnen uitbreiden. Gevaar van deflatoire spiraal O JJJET ECONOMISCHE LEVEN in de wereld gaat het meest verwarring jaar sedert de oorlog tegemoet. Dit schrijft de financiële redacteur van Reuter. De Amerikaanse industrie maakt haar duidelijkste kentering sedert 1954 of 1949 door, mogelijk ook sedert 1945. De internationale goederenmarkten, waarvan vele in economisch opzicht minder ontwikkelde landen afhankelijk zijn, zijn zwakker dan ooit na de oorlog. Tot dusverre is de kentering nog niet zeer ernstig, gemeten met de vooroorlog- maat van inzinkingen. Misschien is het niet meer dan een pauze in de grote, his torische expansie over de gehele wereld. In 1954 woog een „boom" in West-Euro pa op tegen een recessrtie im de Verenigde Staten. Overzeese leveranciers konden betere Europese markt stellen .tegenover slechtere Amerikaanse en niemand werd ernstig getroffen. Ditmaal is eer onafhankelijke boom" in de Europese ei in vele andere la-nden niet mogelijk. Be halve West-Duitsland en enkele andere landen beschikken de landen over zo we nig dollars, dat zij zich wat moeten ii binden. Tenzij Duitsland nieuwe dynamische leiding kan geven-, bestaat er een zeker gevaar voor een kettingreactie of een diefllafodre spiraal. Zowel in de Verenigde Staten ails in Duitsland wordt veel gedaan om het gevaar b» voorkomen. Zoals het goede crediteu ren past hebben bedde landen het geld ruimer gemaakt, zowel ten eigen bat» als ten bate van de wereld. De grote depressd-e van de jaren dertig ward veroorzaakt doord-at de Amerikanen die eerste en enige maal hun zelf beheersing verloren. Ditmaal is dit niet het geval, en het lijkt ook nl-i schijmiüjk dat het zal gebeuren. A3 wat gebeurde is, dat de Amerikaanse, Duitse ïigalse regieringen de inflatie bestre- :n daarbij een berekend ri enige deflatie namen, welk risico zich heeft voorgedaan. Engeland had geen an dere keuze. De Verenigde Staten en Duits- RECORD VOOR HAVEN VAN ROTTERDAM De Rotterdamse haven heeft wat het aantal binnengelopen zeeschepen betreft een nieuw record geboekt: zondagmiddag stoomde het Franse schip Les Glières als 22.000ste inkomende zeeschip van 1957 de n in. Op 27 december 1956 werd het 21.000ste schip genoteerd en dat was een record. -Dit is nu dus belangrijk verbeterd. HET LEVEN I® bondig "W/"E HEBBEN MAAR VAST een plaatsje besproken op de publieke tribune van de Tweede Kamer om er zeker van te zijn, dat we de behandeling van de oorlogsbegroting van a tot z kunnen volgen, want het zal daar druk worden nu de minister moet vertellen wat hij met de Natio nale Reserve gaat doen. Van alle kanten is tegen de voorgenomen opheffing geprotesteerd, vertelde ons zaterdag de sergeant-vrijwilliger J. van Donse laar uit Driebergen, en ik, zei hij, heb de minister tweemaal een protest nota overhandigd, in totaal ondertekend door een 25.000 leden. PORTIER De eerste protest-nota, ad-dus sergeant Va>n Donsela-a-r, had 17.900 handtekeningen en de tweedie 7.000. Deze tweede nota heb ik vorige week overhandigd. Da-t gebeur de op 'n zeer proza-rische ma-niier. Ik kwam n.l. niet verder dam de portier. Op die nota heb ik uiteraard niets gehoord en ik zal er ook weil niets op horen voor de begroting van oorlog in de Kamer komt. En we wachten met spanning af' wat er gaal gebeuren. ENTHOUSIAST kelijk was, trad ik o-p 1 a-prid 1950 toe d-e Niaibionaile Reserve. Nu ben ik insbr teur en ik oefen met twee groepen Kooten en Werkhoven, twee plattelands gemeenten, waar het enthousiasme de Nationale Reserve groot is. Ik heb daar de zaak opgericht en georganiseerd. De jongens zijn erg trouw en oefenen spontaan. Ze zouden het heed erg vinden ads de mini-ster aan zijn voering geeft En in feite een belediging zijn ads ik moet gaan af breken waf ï-k zed-f heb opgebouwd, sergea-nt Van Donselaar en dat begrijpen we ten voddia Tucli is het zo hout te kauwen, dal t in de ingewanden tefa wordt en van Ic kweekbedden gc- maakt. Zo eenvoudi Ig al» wy het haer niet, want de' al» ce n" hru'ine drek Ifg. «-heiden houtpulp r noei mei de mond delen opnieuw bew erkt worden, waar na de maua door r nidrlel van apeekarl wordt aangek it. Da n pa» nnmaan dr erhte kweekbedden. bruine, -pontflrhli- ge lichamen, die «oonlijk wat voeh- VISSEN We hebben dit verhaal van de beer M. Christiaanse uit Rotterdam, die het ona, nog diep onder de indruk, vanmorgen ver telde. Hij zei: „Zaterdagmiddag was ik gaan vissen in de Botlek, in een van die insteekhavens, een tien minuten rijden voorbij de Botlekbrug. Ik had nauwelijks ingelegd of er komt een waker toe, die me toeroept: Maar dat doe ik nooit meer, wat is dat voor een land hier. Ik begreep hem niet zo snel, telde de heer Christiaanse, „en ik dacht wat heeft dat te betekenen, maar de aap kwam spoedig uit de mouw VERLATEN Nu moet u zi-ch die Botlek voorstellen op een d-a-g waarop er niet wordt ge-werkt. Een uitgestrekte verlatenheid, ki-lometers verwijd-erd van d-e bewoonde wereld. Nie mand te zien en niemand te horen. Ai-leen maar land. land en nog eens land-, lucht, en water. En daar loop je dan a-ls waiker, helemaal in je eentje. Als je toe vallig hard-op praat, schrik ji ertsen stem. En ads je iemand zdef aanko men, weef je niet waf je moet doen. zo z-ert ons die heer Christiaans». LICHT Hij zeii: „De waker vertelde me: ze kunnen hi-er a-10-es mef je d-oen. Van de wèek op een' avond zag ik een k-lerth lichtje i-n de verte. I-k (de wak-er dus) er op af, m-aa-r hef lichtje ging achteruit, en ug en hel lichtje ook terug. Kijk. en daar houd heb atlt-ijd gevaren, maar van dde f-lau-we ku-1 dingetjes moet ik niets hebben, ter ben i-k gaan onderzoeken waf da-t een lichtje was, en toen bleek het hef schijnsel van Permis te zijn in het water dart op en neer ging met de golfslag. Maai daar moeten ze bij mij n-iert mee aanko men, zed die waker." vertelde ons de heer Ch-ris-ti-aanse. GELUK Dit bericht komt uit Genua en de per soon om wie het gaat is mevrouw Rosa Montobbio, oud 64 jaar. Ze wandelde op brug, toen zjj flauw viel en, aldus bet bericht van de brug stortte en bleef lig gen tussen de rails van een spoorbaan. Drie treinen denderden over die spoor baan voordat mevrouw Montobbio werd gevonden In een ziekenhuis werd zjj on- bét bleek, dat z(j slechts on beduidende kwetsuren had opgedaan bij land streden nrtef zozeer tegen inflatie dan wed tegen die verwachting van een chro nische inflatie. Hef bedrijfsleven en de verbruikers ma-akten hun plannen voor die lo-ekomst, aannemende dat het geld jaar na jaar zou voortgaan in waarde te verminderen, op een wijze dat d-e maatschappelijke orde er door ondenmljaid had kunnen worden. A-l heeft Washington misschien het ge vaar van deflatie waf laat ingezien, het gevaar is thans erkend en wordt bestre den. Men mag redelijkerwijze hopen, dat de Verenigde Staten nog voor het ein de vain 1658 inflatie en deflatie de kop zullen hebben ingedrukt en het evenwicht in het economische leven der wereld her steld zullen hebben. Havens Het feit, dat de Rotterdamse haven, iet haar veel hogere totalen, in 1957 ■n flinke verdere vooruitgang heeft ge boekt en met het Europoortproject de stad en het land een nieuwe stimulans geeft, mag niet doen vergeten, dat ook de Amsterdamse haven, met haar be- cheidener cijfers, op een zeer bevredi gende ontwikkeling in het afgelopen jaar kan terugzien. Deze vooruitgang en ver steviging valt des te meer te verwel komen, waar de economische gevolgen au de gebeurtenissen in Indonesië wel- cht ome hoofdstad het meest zullen effen. Zeer belangrijk is, dat wanneer de thans wat al te veel reeds als ■ealiteit beschouwde „supertankers" Derkelijk zullen varen, er geen bijzonder grote extra-kosten nodig zullen zijn om IJmuiden en het Noordzeekanaal voor hun ontvangst gereed te maken. Met één uitzondering die trouwens reeds sinds lang ook voor het huidige scheepvaart verkeer geldt de Hembrug moet ver dwijnen. Voor enkele door Amsterdam gestelde verkeerseisen en in het bijzonder de wijze, waarop getracht is deze verwezenlijken, hebben wij weinig waardering gehad; doch met de verdwij ning van de Hembrug zal inderdaad niet alleen een Amsterdams, maar ook een Nederlands belang worden gediend. (Els. weekblad) Geheime diplomatie Ons geloof zou nog krachtiger zijn, als er wat minder gebazeld werd over conferenties op hoog niveau, en dan liefst nog zo openbaar mogelijk, met veel pers mensen in de buurt en veel verklaringen van hoge heren, zogenaamd „omdat de mensen er recht op hebben te weten wat er over heen wordt beslist". Openbaar heid in deze zaken betekent alleen maar gezichtredderij, bemoeilijking van con cessies, verkramping van stijl. Alleen in eiydeloos-geduldige, desnoods maanden lang, desnoods jarenlang durende bespre- gingen op departementen en ambassades ï(;n echte resultaten te bereiken. Alleen door geheime diplomatie. (De ene De nieuwe Eeuw De ZWeRVgR ijs der onafhankelijkheid! De Nieuwe Eeuw, het katholieke pro gressieve weekblad, heeft opgehouden te lestaan. als weekblad althans. Men zou vele oorzaken kunnen noemen, de prijs van het papier, het gebrek aan ruime belangstelling voor een krant, die tracht diep op vele problemen in te gaan. Het is allemaal juist, maar toch zouden wij liever zeggen, dat De Nieuwe Eeuw de prijs voor zijn onafhankelijkheid betaalt. Zelden of nooit heeft dit blad blindelings de politiek van de KVP of voor de oorlog van de RKSP gevolgd. Soms stond het rechts van deze partijen, soms vooral de laatste jaren links, al bewonderde de redactie de terminologie rechts-links niet. In ieder geval was het een blad, z(jn onafhankelijk geluid in som Thipe kringen werd gewaardeerd. Ook in de KVP hier en dqar, waar men beseft dat niets gevaarlijker is tioor een parte dan het ontbreken van vrije politieke discussie. Dat het blad is gewurgd zullen we niet zeggen. Dat het blad nooit ver dacht is gemaakt in kringen, waar het zijn publiek had moeten vinden, ook niet. helaasI En dat weinigen in de lei'ding de KVP een traan zullen laten over verdwijnen van deze criticus, weten maar al te goed. (Vrü Nederland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5