Dieric Bouts, schilder van devotie en isolement Kamer over Indonesië Verkaveling Walcheren afgesloten gisteren Het verschijnsel cler plantengallen WÈG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN D0LCIN DOLCIN DINSDAG 24 DECEMBER 1937 In het Prinsenhof te Delft 11 TK HEB NIET kunnen ontdekken bij wie hij in de leer geweest is. Hij heeft te Haarlem gewoond in de Kruisstraat niet ver van het Weeshuis, in een kleine woning met een ouderwets geveltje, versierd met enige ge beeldhouwde koppen. Maar het blijkt dat hij ook te Leuven in Brabant gewoond h?eft, ivant ik heb te Leiden een stuk met twee deuren van hem gezien: op1 het middendeel was het hoofd van de Zaligmaker, op de ene deur dat van de heilige Petrus, op de andere dat van de heilige Paulus ge schilderd. Er stond met gouden letters in het Latijn geschreven: „In duizend vierhonderd en twee en zestig na Christus' geboorte heeft- Dirk, die te Haar lem werd geborenmij te Leuven gemaakt. De eeuwige rust moge hem geworden". lijk angstig en blij is. die het Kind niet in trotse zelfverzekerdheid opheft, maar Het in eigen gedachten beschouwt, verder ziend dan dit korte moment van moeder weelde. En zo heeft Bouts zich ook. in andere werken ails een zoon van het Noorden ge toond, het Noorden waar na hem het Cal vinisme vaste grond onder de voet zou krijgen en dat zich afkerig toonde van alles, wat naar uiterlijk effect zweemde. Heeft Bouts toen al reeds alle uiterlijke effect geweerd? Geenszins, maar ten aan zien van de hei'lige dingen was hij veel ingetogener dan zijn Vlaamse kunstbroe ders. Beziet u op de tentoonstelling eens rustig en aandachtig het paneel „Christus Salvador Mundi", dan merkt u dat hier niets aan pathetiek, niets aan zwierig ef fect is gegeven, doch een Christuskop is geschilderd, die in alle eenvoud tegelijk .ld is tegelijk heerser en red- Dat schreef in 1604 Care! van Mander zijn „Schilder-Boeck", waarin het leven beschreven wordt van de „vermai doorluchtighe Schilders des ouden nieuwen tijds". Het gaat hier over, z Oarel van Mander hem noèmt. Dierick van Haarlem, bekend onder de naam Dieric Bouts. Wat Oarel van Man der in 1604 met kon, kunnen we thans nog niet, nl. ontdekken waar die grote figuur uit de Nederlandse schilderkunst. Dieric Bouts, zijn opleiding heeft gehad. De een ver onderstelt, dat Bouts zijn opleiding kreeg bij Petrus Christus (overleden plm. 1473), de ander noemt Rogier van der Weyden (overleden 1464). Vermoedelijk zal men het nimmer te weten komen en heel erg belangrijk voor de beschouwing van Bouts' kunst vind lk het ook niet. Het is m.i. helemaal niet uit gesloten dat Dieric Bouts van een vol komen onbekende schilder in Haarlem tijdens zijn jonge jaren les heeft gehad en dat hij heel veel geleerd heeft van het kijken naar de werken van Petrus Christus en Rogier van der Weyden. Hij heeft er zelfs zoveel naar gekeken, dat men opvallende invloeden kan aan wijzen, eerst van Petrus Christus, later van Rogier. Wie thans op de grote en kostbare Dieric Bouts-tentoonstelling in Het Prinsenhof te Delft (duurt tot 3 febru ari) rondwandelt, zal die invloeden met de vinger kunnen aanwijzen, maar hij zal ook kunnen constateren, dat Dieric Bouts het alles op een volstrekt eigen manier heeft verwerkt. Men zou eigen- I lijk kunnen zeggen: hier is geen sprake van navolging, maar van een volgens eigen instelling, volgens eigen tempe rament, volgens eigen innerlijk, voort bouwen op een algemene stijl, de stijl der Vlaamse primitieven. De thans 9U- jarige Max Friedlander. die de vroege Nederlandse schilderkunst zo grondig heeft bestudeerd, gaf eens heel duide lijk het onderscheid aan tussen Rogier v. d. Weyden en Dieric Bouts: de eer ste noemde hij een „streitbarer Pries ter", de tweede een „milder Seelen- Hollands element Die instelling ten aanzien van alle heilige zaken heeft Bouts ook beheerst bij zijn ander werk. Zijn twee enorme hoge zgm. gereoht- tógheids schilderin gen geven dat op bijzondere manier aan. Het zijn af beeldingen van een rechterlijke vergis sing te Manta, Keizer Qbto laat een raadsheeront hoofden, die een aanslag zou hebben gepleegd op de eerbaarheid van de maar Bouts heeft die dramatiek nergens aangedikt. Integendeel, hij laat de figuren op zijn panelen allen in eigen gedachten verzonken toekijken. Er is geen gelaat waarop enige spanning merkbaar Is, het zijn allen als 't ware geïsoleerde mensen, verinnerlijkte mensen die niet aan de handeling deelnemen, doch slechts in een enkel gebaar of een bepaalde houding de gedachte aan contemplatie geven. Er is een angstige stilte bij deze gebeurtenissen, een rust die welsprekender is dan alle dramatiek zou kunnen zijn, omdat men in deze stilte Dij al die personen evenzovele gedachten over d'e betekenis van het leven en over de waarde van de menselijke rechtspraak vermoedt. In dit verband merk ik op, dat prof. Vermeylen nog een fout maakt als hij zegt, dat Bouts nooit bloed liet vloeien op een schilderij. Bij de onthoofding van de raadsheer stroomt het bloed uit de hals, maar in de 17e eeuw was dat blijk baar niet toelaatbaar en toen heeft men het gebladerte onderaan zo bijgeschil derd, dat de romp van boven bedekt was. Die bijschildering is nu weer verwijderd. Men zou nog veel meer over deze unieke expositie kunnen schrijven. Dit zij vol doende om U te overtuigen van de waarde dezer tentoonstelling, die aangevuld met werk van Bouts' tijdgenoten en v gelingen CORN. BASOSKI Kei-ze De r\EZK TYPERING kan het uitgangspunt zijn bij de beschouwing van het werk van Dieric Bouts, die in 1444 Haarlem ver liet, in Leuven trouwde met Katharina I weduwe van der Brugghen en vier kinderen had, - van wie Dieric Jr. en Albrecht eveneens schilder werden. Na de dood van Katha rina trouwde Bouts met de beenhouwers weduwe Elisabeth van Voshem en op 6 mei 1475 overleed hij, na e ment gedicteerd te hebben. Er is nogal het een en ander geschreven en gesproken over het Hollandse element in het werk van Bouts. Prof. dr. August Vermeylen ontkent ten enenmale enige Hollandse instelling en noemt Bouts een typisch Vlaamse kunstenaar. Hier stuiten we weer op een moeilijkheid, want Bouts heeft zich na 1448 zo ingeleefd in het werk der Vlaamse meesters, dat hij, zoals ik reeds schreef, voortbouwde op de alge mene stijl der Vlaamse primitieven. Maar toch acht ik de uitspraak van Vermeylen niet geheel juist, wapt op twee punten wijkt Bouts sterk af van zijn Vlaamse collegae. In de eerste plaats in de land schapschildering en in de tweede plaats dn de verinnerlijking van zijn figuren. Dieric Bouts kan men met recht de eerste schilder noemen die het landschap niet als een decor op zijn schilderij of paneel aanbracht, maar als een ruimte waarin de figuren volkomen zijn opgeno men. Wie bv. het sublieme Leuvense altaar beschouwt met „Het laatste avond maal", zal op de zijpanelen enkele treffen de voorbeelden van deze landschapschil dering vinden. Op „Het manna" (naar Ex. 16) zien we de figuren geheel in en met de ruimte van het landschap en op „Elias door de engel gespijzigd" (naar Kon. 20) heeft Boute de profeet, gesterkt door het brood, in de ruimtelijkheid van het land schap doen lopen. Vergelijk in dit opzicht eens het Bladelm-altaar te Berlijn van Rogier v. d. Weyden, wa« zuiver decoratief werkt. Wat de verinnerlijking betreft bemerkt men ook schil met de Vlamingen, Max Friedlander, zoals boven aangegeven, al duidelijk omschreef. Bij Bouts mist men de dramatiek, soms uitgegroeid tot pathe tiek, van Rogder van der Weyden. Bouts geeft zijn figuren als het ware steeds een stijve houding; schijnbaar onbewogen kijken zij toe bij de ergste martelingen, zoals b.v. de foltering van de bisschop Erasmus, wie de darmen door middel van een windas uit het lichaam worden ge haald, of bij de marteling van Hippo- lytus, die door vier paarden uit elkaar wordt getrokken. was echter schuldig de Kei zerin schuldig. Als straf liet de Keizer ijn eigen vrouw verbranden. Op het ene tafe reel ziet men de onthoofde liggen, terwijl zijn wedu we het hoofd in Op het andere ta fereel khielt de r het landschap van de figuren verschil dat Bewogen landschap TN HOEVERRE kunnen we hier nu een Hollandse afkomst b(j Dieric Bouts constateren? De landschapschildering is altijd een der sterkste eigenschappen van de schilders boven de Moerdijk geweest. Hierin openbaart zich ook bij Dieric Bouts een volstrekte Hollandse mentaliteit. Nocb b(j een Jan van Eyek. noch b(j een Rogier van der Weyden is er in het achterliggen de landschap enige spanning te bespeuren. ZU zoeken alle spanning in de figuren zelf. Bouts geeft juist het landschap een bewogenheid, die men punr Hollands kan Maar zijtn figuren trekt hij terug in zichzelf, isoleert hij als het ware. Zij zijn wel handelend, maar in een stille inge togenheid. Een Madonna van Dieric Bouts mist de stralende soms protserige trots van een Madonna van Jan van Eyck. mist ook de pathetische houding en de hoog hartigheid van een Madonna van Rogier van der Weyden. Bouts' Madonna's zijn volkomen naar binnen gekeerde, contem platieve figuren, de moeder Gods die tege- rechsterhand het hoofd van 1 de linkerhand een gloeiend ijzer, dat haar eohter geen letsel toebracht. Dit was het bewijs van de onschuld van de raadsheer. Op de aohtengrond wordt de Keizerin op de brandstapel verbrand. Het zijn dus on getwijfeld dramatische gebeurtenissen, Detail-opname van twee raads heren van Keizer Otto, op het „gerechtigheïdstafereel", waar op de weduwe van de raadsheer het bewijs van diens onschuld (Vervolg pagina 1) Terecht merkte minister Luns op. dat ir een verklaring voor het Nederlandse par lement de Nederlandse belangen speciaal onderstreept worden. De probleemstel ling van de heer WiÉiems is zowel door; dir. Drees ais door hemzelf met grote na druk naar voren gebracht. In ieder geval kan de .regening van de P.v.d.A.-fractie slechts constructieve steun verwachten.' De sooialdsten hebben eohter gieen spijt van hun medewerking aan de soevereini teitsoverdracht. Het koloniale tijdiperk is nu eenmaal ten einde, aldus de heer Wil- lems. Hij betreurde het echter, dat de vrijheid van Indonesië waarschijnlijk maar zo kort zal zijn. wanit gebleken is, dat de destructieve krachten de overhand hebben. Deze krachten hebben elk-e ver trouwensbasis ondermijnd Daardoor was ook een oplossing van het Nleuw-Gulnea- vraagstuk niet mogelijk, hoewel de socia listen de huidige ijskast politiek niet erg kunnen waarderen. Een compromis over dit gebiedsdeel had echter na langer of korter tijd in de rede gelegen Als de con structieve krachten de overhand krijgen zal onze regering, aldus de heer Wilüema. de verzoenimifismoseliikheden moeten aam- De fra tter der antirevolutio nairen. dr. Bruins Slot, wilde de politieke verantwoordelijkheid van de na-oorlog- se kabinetten voor deze ontwikkeling niet uitmeten. De revolutie in Indonesië wordt niet geremd door „anti-revolutionaire" krachten, daarom verloopt zij in chaos en irnü Ook wenste de heer tins Slot niet in te gaan op het betoog i de heer Willcms. H(j was het eens t de regering en met hem alle an- e sprekers dat de kwestie Nieuw- Inea voor de Indonesiërs slechts een irwendscl is om deze politiek te voe- i. In Indonesië leeft men alleen de rc- ilutie meer consequent uit. Kan dit ;cns anders uitlopen dan in een com- nistische staat, naar Chinees model? a.r-. fractievoorzitter had waardering - de houdim tralie Op de c.h.-fractie had de negerin ge ver klaring een bevredigende indiruk gemaakt. De heer Tilonus zeidie, dat het Indonesi sche volk ernstig te lijden heeft onder het optreden van zijn regering. Kan onze re gering contact opnemen met de Neder landers buiten Java en met de Nederland se ondernemers in Indonesië? Ook juichte de heer Tilonus toe dat de regering nog bereid is met de Indonesische regering te onderhandelen, al is de basis van dit ge sprek wel erg smal. De heer Zandt (s.g.) legde speech een loodzware last op de partij e: diedestijds voor de soevereini zijn dracht hebben gestemd. Men heeft ge varen met stuurman „IJdel Vertrouwen" aan boord. Ds. Zandt herinnerde aan een uitlating van Soekarno (vóór de soe vereiniteitsoverdracht). dat alle Neder landers de hals afgesneden moesten wor- Miwister Luns liet in zijn antwoord 'alle politieke beschouwingen liggen. Het zal moeilijk worden met Indonesië te spreken, zo zedde hij. De oonfiisk-aibies en andere rechtssohendllngen kunnen echter geen on derwerp van bespreking zijn. Aan de Ver enigde Naties is een inleidende brief ge zonden over de gebeurtenissen in Indon- nesië. Het Nederlandse standpunt is daar in nog eens duidelijk uiteengezet. Wellicht kan deze stap gevolgd worden door een beroep op de Veiligheidsraad. Ondanks het opheffen van de consulaten zijn nog contacten met de Nederlanders mogelijk. Zij hebben plaatselijke comité's opgericht. Ook de ambtenaren uit Djakarta gaan op toernee langs verschillende plaatsen. En ten slotte is er dan nog contact via buitenlandse consulaten. Gemeentelijke herindeling T^EN EXPERIMENT van nationale -L-J betekenis, de herverkaveling van Walcheren, is gisteren afgeslo ten. Een nieuwe landbouwgebied van 15.000 ha is ontstaan, een gebied, dat hard op weg is weer de trotse titel van „tuin van Zeeland" te veroveren. Gisteren werd de herverkaveling juridisch afgesloten met het passeren van de akte, waarin de rechten eigendom en het gebruik van gronden is vastgelegd. Handhaving van de landbouw als i grerend deel der maatschappij is zaak van heel ons volk, zo betoogde nister Mansholt te Middelburg. De standi'gheden, waaronder de boer r werken, mogen geen belemmering zijn voor zijn ontplooiing en daarom zal alles onze landbouw moeten worden be vrijd van de kluisters van ondoelmatig heid. Ruil- en herverkaveling i3 een be langrijk middel daartoe. Een meerjaren plan voor dit doe) is in de maak. ze; Mansholt. TELEURSTELLING Mr. A. J. van der Weel. voorzitter de herverkavelingscommissie Walcheren, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de 3000 ha in de Noordoostpolder de gedupeerde Walcherse boeren gei eerde grond maar 2000 is opgenomen. Zouden er meer dan 118 boeren zijn ver trokken en de gehele 3000 ha zijn ge vraagd, dan zou er op Walcheren zelf heel wat meer grond beschikbaar zijl gekomen om anderen in staat te steller jroter bedrijf te krüfien. CIJFERS n welk een omvang de herverkave- van Walcheren is geweest, leren enkele cijfers. Er is 2500 kn dempt en 1200 km sloot gegraven. Er n 28 miljoen drainbuizen gelegd en er 25 miljoen kubieke meter grond verzet. Voorts ziin er 17 nieuwe boerdcriien ge bouwd. Aan nieuwe wegen is 372 km aange legd, terwijl 34 betonnen bruggen zijn ge bouwd. Ook is 280 km waterlopen gegra ven en verder kwamen 3 gemalen en 64 stuwen tot stand. In totaal werd 115 km waterleiding aangelegd met 465 nieu we aansluitingen, waarvan 225 in de wei landen. Vijftig draglines hebben vele ja ren op Walcheren dienst gedaan en dui zenden arbeiders hebben er in de loop der jaren gewerkt. De totale kosten liggen in de buurt van de 80 miljoen gulden. Rond 3 miljoen bomen en struiken zijn aangeplant en 190 ha bos kwam tot stand. In totaal werden 212 bedrijven fnet een oppervlakte van 1290 ha vergroot tot 2192 ha en 29 tuinbouwbedrijven van 38 ha tot 63 ha. De gemiddelde grootte der land bouwbedrijven steeg van 0.2 tot 10.3 ha. die der tuinbouwbedrijven van 1.3 tot 2.2 ONDERSCHEIDEN De minister reikte zes Koninklijke on derscheidingen uit. De voorzitter van de herverkavelingscommissie Walcheren mr. A. J. van der Weel, is benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heren G. Bier ma hoofd bureau ruilverkaveling en ir. W. A. van der Werff, voormalig secretaris der herver kavelingscommissie, ontvingen de ver sierselen als officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het lid dezer commissie, de heer P. Verhage, ontving de ereme daille in goud, de heer L. Oste, opzichter, die in zilver, terwijl de heren A. Pro voost en W. Louws, arbeiders, de bron zen medaille in ontvangst mochten ne- GEMEENTEN De minister van Binnenlandse Zaken heeft plannen voor een gemeentelijke herindeling van Walcheren. Medio janu ari wil hij daartoe de gemeenteraden van Walcheren horen en daarom hebben Ge deputeerde Staten van Zeeland deze ra den verzocht hun standpunt te bepalen met betrekking tot de door de minister aangegeven mogelijkheden tot herinde ling, die voor 1960 haar beslag dient te krijgen. Een detail van een der „ge- rechtigheidstaferelen" van Die ric Bouts, waarop men de figu ren ziet die de onthoofding van de onschuldige raadsheer heb ben bijgewoond. De Keizer en de Keizerin kijken van achter de 7 toe. 't Haventje Onder de evangeliserende bladen die vooral met de Kerstdagen een grote acti viteit ontplooien we bespraken er al enkele bevindt zich ook 't Haventje, het bekende maandblad van ds. A. van der Most uit Rotterdam. Wat in dit nummer1 't meest opvalt, is een aantal getuigenis sen, gegeven door een Kamerlid, een kan toorbediende, een zakenman, een huis vrouw, een burgemeester, een hoogleraar, een synodepraeses, een havenarbeider en een schipper. De warme toon en de blij heid in Christus zijn verkwikkend. Achter op de omslag staan muziek en tekst van Stuart Hamblens bekende lied „Daar zijn geen grenzen aan Jezus' macht". Kerstklanken in vele landen TJlT VELE HOEKEN DER WERELD worden ruim vijfduizend pelgrims verwacht, die het Kerstfeest in het Hei lige Land willen doorbrengen. De vie ring van het Kerstfeest is vanmiddag begonnen op het Plein van de Kribbe in Jeruzalem en zal morgen het hoogtepunt bereiken in de kleine grot in de rotsen te Bethlehem. Dc protestanten houden hun kerstavonddienst op de heuvel, dia uitzicht geeft op Bethlehem. IN DE LANDSTROOK VAN GAZA klin ken kerstliederen uit Brazilië, Canada, Colombië, Finland. Denemarken, Noor wegen, Zweden, Zuid-Slavië. gezongen door de militairen van de Verenigde Naties. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, zal deze dagen alle continenten bezoeken. Hij zal aanzitten aan het kerstdiner van de Zweedse eenheid. Langs de demarcatielijn tussen Gaza en Israël houden legerpredikanten en aal moezeniers middernhehtdiensten voor de militairen die moeten patrouilleren. IN SAN MARINO staat voor het eerst sinds twaalf jaar weer een kerstboom op het marktplein. Toen de communis ten het heft in handen hadden, was dit verboden. De bewoners hebben kerstkransen aan hun deuren gehangen en de straten versierd. KONINGIN ELIZABETH II van Enge land heeft gisteren reeds een drukke dag gehad. Zij moest repeteren voor haar toespraak voor de televisie. Maar de avond was voor het gezin. Traditie getrouw lieten de Carolsingers, leden van het dorpskoortje van Sandring- ham, voor de poort van het kasteel hun kerstliederen horen. Zij werden binnengenood en voor het knappend haardvuur zongen zij met het konink lijk gezin, waarbij ook de Koningin moeder en prinses Margaret zich schaarden, de oude liederen. Prins Charles, met kerstvakantie thuis, en prinses Anne zongen dapper mee. PRESIDENT EISENHOWER sprak voor de radio, terwijl plechtig de kerstboom voor het Witte Huis ontstoken werd. Hij zeide het Amerikaanse volk, dat zweet cn zwoegen nodig waren om goede bedoelingen te maken tot een vruchtbare actie ten behoeve van de vrede. HET LEVEN MPhowM OP Eerste Kerstdag c A.N.W.B.-wegenwachten niet op de wegen zijn, omdat de traditie op Nieuwjaarsdag, hebben 1 gelezen, zullen de ïl, dat zij deze dagen in huiselijke kring doorbrengen, en met alle automobilis ten zijn we daar verheugd over. Maar dat betekent weer niet, vertelde ons de heer J. Verkerk van de persdienst, dat zij geen hulp zouden verlenen als dat nodig is. De organisatie is zo opgebouwd, dat het grootste deel van de wegenwachten langs de routes woont, die zij berijden cn zij zijn dus altijd bij de hand, hetgeen juist voor beide dagen een groot voordeel is omdat dan ook alle garages zijn gesloten. De verhalen over dc vérgaande be reidheid tot helpen van de wegenwachten zUn legio. Maar dit hadden we nog niet gehoord: een Duits echtpaar kreeg panne met de auto en de reparatie zou lange tijd in beslag nemen. Om hen niet de gehele nacht onnodig van de rust te bc- n bood de wegenwacht meneer en ouw in zijn woning logies aan. TREIN Overigens zijn het niet alleen automobi listen en motorrijders, die profiteren van de hulp van de wegenwachten. Ook het bepaalde plantenge- irop de gal kan ont- e galverwckker» vaak blijken dc planlengalli personeel van meneer Den Hollander van de Nederlandse Spoorwegen komt daarvoor in aanmerking. De heer W. Dalen, rayoninspecteur, passeerde z dagochtend de spoorwegovergang Moordrecht, toen hij daar een trein zag staan, die ten gevolge van een manke ment niet op gang kon komen. Zijn wel ingelicht, dan was de remversteller vastgeraakt. De heer Van Dalen heeft de stelmoer losgedraaid en de remschoen vrijgesteld en toen kon de trein verdi rijden naar Rotterdam. Om te bewijzen, d; onder de zon Is: in de heeft de straaljage van de tijd :ht hulp verleend helicopter, die noodlanding hadden gemaakt bU hc gang brengen van tal van motorboten er bij het demonteren van een dragline. dli een ^poorbaan blokkeerde LUCHTM.AARSCHALK Toen de Britse vice-luchtmaarschalk D'Aeth er 36 dienstjaren bij de Royal Air Force had opzitten nam hij ontslag ging hij. zo hebben we gelezen, met spoed theologie studeren. Dezer dagen heeft hij zijn studie beëindigd en zondag heeft de Anglicaanse bisschop van Oxford hem In de kathedraal aldaar tot predikant be vestigd. We vermoeden, dat zijn jeugdige cathechisanten af en toe zullen probei hem ook wat te laten vertellen over vliegen sneller dan het geluid l'OES We hebben het verhaal van mevrouw F. Verhey-Neumeyer uit Bussum per- onlijk. Als Nederlands staatsburgeres heeft ze, zoals ze ons vertelde, een klacht ingediend bij de officier van justitie te Amsterdam tegen de afdeling Gooiland van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren, en de klacht :ijn er van geschrokken betreft: dierenmishandeling. PrecieseT aangege- overtreding van art. 254 Wetboek Strafrecht: het opzettelijk be nadelen van de gezondheid van een dier." LOODS De moeilijkheden zitten in de zg. poo- senloods van het asiel van de vereniging. Daar tou enkele maanden geleden een besmettelijke ziekte zijn uitgebroken ten gevolge waarvan enkele poesen zijn over leden. En nu verluidt het, dat het be stuur geen gehoor heeft gegeven aan het verzoek van de beheerders van het asiel die poesenloods te sluiten. Dat ge beurde eerst op 1 november op bevel van de dierenarts. Een paar- dagen daar na zoudeh een aantal poesen zijn afge maakt. echter niet volgens de daarvoor aangegeven methode. Ook wordt er ge mompeld, dat de beheerders van -het asiel van het bestuur opdracht zouden hebben gekregen niet over de poesen- loods en de moeilijkheden te praten. OPPOSITIE Uit de oppositiegroep onder de leden werd in begin september een com missie gevormd, die de toestand, waarin het asiel verkeerde zou onderzoeken. Op 5 november bracht deze commissie op een algemene ledenvergadering verslag uit, maar tot een bevredigend resultaat kwam men niet en er werd een nieuwe commissie benoemd. Toen heb ik me er maar uit teruggetrokken, zei ons mevrouw Verhey-Neumeyer. En nu wachten we met spanning af of de officier van jus titie termen aanwezig acht tegen het ber stuur een vervolging in te stellen. Latei nstaande aanklacht niet van de w(js brengen. We mogen constateren, dat de Nederlandse vereniging lol bescherming van dieren zeer goed werk verricht. Dit werk staat of valt niet met fouten, die een afdeling zou hebben gemaakt. ZWERVER Terstond verlichting door M Ontclbire mannen en vrou- ,3 wen, jarenlang door de reu- matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen en hun oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLCIN tabletten! Lijdt U aap jicht, ischias, reumatiek, «aandoeningen - grijp dan >g vandaag met DOLCIN. net nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons van 100 tabletten f 4.15 - kuur- flacons van 500 tabletten k'^ J Begin

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5