Leiden houdt vast aan Merenpl an Geen hobby van college maar harde noodzaak J. C. F, Coers inspecteur van lichamelijke oefening Jongenskoor in wording maakte debuut in Maranathakerk Alleraardigste kennismaking Club je van met Ver meer Kerstfeest niet voor enkele, maar voor alle mensen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 24 DECEMBER 1957 Houding van Ged. Staten gelaakt |AT DE GEMEENTERAAD van Leiden gistermiddag de meeste aandacht zou schenken aan het door de trage gang var zaken en de vele kri tiek, die er in de loop der jaren al op geleverd is min of meer berucht geworden Merenplan, was te verwachten. Het werd wethouder Jongeleen niet gemakkelijk gemaakt, vooral niet door de heren Van Iterson en Van Dijk, maar het eind van het lied was toch wel in majeur; de heer Van Iterson was bereid zijn voorstel tot staking van de pogingen en liquidatie van het plan, nadat het college van B. en W. het had verworpen, in te trekken en de heer Piena zag zijn voorstel, dat een beroep op het college van Ged. Staten behelsde, aangenomen. DA De heer Van Iterson (prot.-christelijk) vond de nota van B. en W. over dit plan een opvallend stuk. „Als men verder zou weten, zei men vast en zeker: Dat college van G.S. toch!" Deze woordvoer der van de prot.-christelijke fractie her innerde niet zonder ironie aan de raads vergadering van 17 juni 1950. toen college noodkreten heeft geslaakt or nodige sympathie voor dit plan te i is De kosten van het zand voor het op hogen van terreinen voor woningbouw en andere objecten vormden een beslis sende factor voor het bepalen van de grondkosten en de financiering van de woningbouw, zodat de oplossing van het vraagstuk een dringende noodzakelijkheid was geworden. „Onze gemeente heeft de eerste tien jaren grote hoeveelheden zand z^j! nodig," zo werd gesteld. Er zou een sa- menspel moeten ontstaan tussen het rijk, 1 de provincie en de gemeente. Het voor- stel van 1950 liet de indruk na, dat de dl?! zaak zo goed was voorbereid en dat het I rijk en de provincie de partners- van de de gemeente Leiden zouden ziin. GEEN HAAST de Leiden heeft nu zeven jaren ge- j bouwd zonder zand uit het Merenplan. En Leiden zal, zo stelde de heer Van 1 Iterson, nog wel enkele jaren moeten bouwen zonder zand uit het Meren- plan. Na 1950 heeft men geen enkele kreet meer gehoord over een moge lijke stagnatie van de woningbouw door gebrek aan zand. Noch het rijk, noch de provincie blijkt er voor te voelen, haast achter deze zaak te Aangenomen dat nu de vergunning var G.S. voor ontgronding afkomt, gaat Lei den dan tot uitvoering van het plan over! Zo luidde een vraag, die de heer Var I Iterson wethouder Jongeleen stelde. Nog een vraag: Als Zuid-Holland als partner l niet meedoet, komt het plan voor Leiden dan te vallen? De heer Van Iterson ging ook I financiële consequenties van Volgens de stand van 1956 was een bedrag I van f 544.000 in het Merenplan gestoken. aan kosten voor grondaankoop, I ringen, aan adviezen en aan „rente-op- rente". Hij had berekend, dat het plan Leaden per jaar een f 14.000 kos de inkomsten niet meer dan f 4.000 per Jaar bedragen, zodat het „zwevende Me- I renplan" de stad jaarlijks op eei van f 10.000 komt te staan. Het was deze spreker duidelijk geworden, gezien de ontwikkeling I van het plan en de nota van B. en W., dat de argumentatie vap 1950 niet meer kan gelden. Het argument van de recreatie is niet doorslagge vend voor Leiden; dat is een zaak voor Warmond of voor de provincie. De laatste concrete vraag van de heer Van Iterson was of Leiden bin nen zijn tegenwoordige grenzen nog voldoende gronden bouwrijp kan maken. VIT ZEE Ook de heer Van Dijk van de k.v.p. doorspekte zijn betoog met herinneringen aan de besprekingen van 1950. Hij teerde, dat na zeven jaren de gemeente Leiden alie partners zijn ontvallen, en meende, dat de inzichten van de verschil lende organen zich in de loop der jaren hebben gewijzigd ten nadele van de uit voering van het plan. Met klem verzocht de heer Van Dijk het college, de idee van zandwinning uit de zee bij Katwijk in overweging te ne men. Deze zandwinning doet geen schade aan de duinen en de recreatie en is voor onbepaalde tijd verzekerd. Ook pleitte de heer Van Dijk voor een open gesprek met de naburige gemeenten over deze aange legenheid. Hij vroeg zich af, of de wet houders Jongeleen, Menken en Van der Kwaak, die deel uitmaken van de provin ciale staten van Zuid-Holland, in dat college niet eens flink aan de bel kunnen trekken en duidelijk kunnen vragen, waar de beslissing van G.S. inzake dit plan dan toch blijft er in Den Haag op a beslissing over dit plan De wethouder deelde angedrongen, te nemen." HOEVEEL.. De heer Schüller van de p.v.d.a. liet een ander geluid horen. Hij zei, dat er inder- I daad nog steeds is gebouwd, maar dat j men niet moet vragen, hoe hoog de zand- i kosten waren. Uit de stukken blijkt toch duidelijk, aldus de heer Schüller, hoeveel malen het gemeentebestuur bij Ged. Sta ten aan de bel heeft getrokken, hoeveel malen de deur van G.S. dicht is gebleven j en hoeveel malen, als deze openging, een j ontwijkend antwoord is gegeven. De heer Schüller weet deze situatie I uitsluitend aan de zijns inziens laakbare houding van G.S. Het gemeentebestuur heeft alles gedaan wat mogelijk is om deze zaak tot klaarheid te brengen. STEKJES EIS BEETJES De wethouder antwoordde uitvoerig. I Hij ging er van uit, dat het voorstel van 1950 in betekenis nog steeds niet is ver minderd. „Wij hebben gebouwd. Dat is de kern van de zaak. Maar hoe hebben wij j gebouwd? Zijn de dames en heren de i kritiek vergeten, die hier meermalen naar I voren is gebracht, als het over de woning bouw in Ledden ging? Telkens hebben wij .ee, op 11 nov. jl :bben gehad met een lid van G.S. en op 19 november jl met de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat. Hij gaf een schets van de moeilijkheden, die zich bij het bouwrijp maken van gronden hebben voorgedaan; „slechts bij stukjes en beet les zijn wij bezig terreinen op te hogen Maar wij zullen wel moéten doorgaan." Het valt, aldus de wethouder, niet te ontkennen, dat Leiden nu minder zand nodig heeft dan enige jaren ge leden. Maar er is nog 1,7 miljoen m3 nodig en als het plan tot ontgron ding van het „Sweiland" wordt afge ketst, dat gaat over een hoeveelheid van 1,2 miljoen m3, in totaal nog 3 miljoen m3. De wethouder kon zich niet indenken, dat in het noorden van Leiden gebouwd zou kunnen worden op polderpeil; het gevolg zal zijn: „drijvende" straten. „Het i. geen hobby van het college, er eei Merenplan op na te houden. Het i ook geen hobby van mij. Maar het i: uit harde noodzaak geboren." Al: het plan tot uitvoering, was geko men, zou dat Leiden meer dan 2 miljoen hebben gescheeld. Daarvoor hadden 125 woningen kunnen den gebouwd. Leiden heeft het zand echter niet alleen nodig voor de ningbouw. ook voor de wegen de stad. NATUERSCHOON De burgemeester voegde aan het betoog van de wethouder nog toe. dat het besluit van 1950 gezien moest worden als een principebesluit. Hij merkte ook op, dat de zandput die door het Merenplan zou ont staan, een functie kan hebben in het natuurschoon in de omgeving van Leiden. Een taak zag de heer Van Kinschot hier voor Zuid-Holland; niet alleen Leiden zou van dit oord genieten, maar zee velen uit wüde omtrok VOORSTELLEN Nieuwe gezichtspunten had de heer Van Iterson niet kunnen ontdekken ei daarom diende hij een voorstel in om di pogingen om het plan ten uitvoer te bren gen te staken en het plan zelf te liquide- De heer Van Dijk bracht de heer Van Iterson onder de aandacht, dat men er met de indiening van zo'n voorstel niet is. „Wij moeten de zaak op hoog niveau aanpakken. En als een beslissing uitblijft, dienen wij ons er ernstig over te beraden, welke wegen Leiden moet gaan bewande- De heer Schüller drong erop aan, achter het college te blijven staan. Ook de heer Ten Broek, k.v.p., verklaarde het voorstel van de heer Van Iterson niet te kunnen steunen. een tegenvoorstel kwam de heer p.v.d.a.; de heer Meester was af wezig. Dat voorstel behelsde het verzoek het college van B. en W. zich te wenden tot het college van G.S. met het verzoek de raad van Leiden zo spoedig mogelijk zijn beslissing aangaande het Merenplan bekend te maken. In tweede instantie wenste de wet houder het gebrek aan zand, waarmee Leiden -zit, duidelijk aan te tonen. Hjj deelde mee, dat in het tweede kwar taal van het volgende jaar hoogst waarschijnlijk in het zuidwesten van de stad, nabij de Voorschoterweg, kan worden begonnen i 220 woningwetwoningen. „Maar wjj hebben hiervoor nog geen schep zand". Toch zal het college alles op alles zetten, tijdig met deze bouw te beginnen. „Desnoods zonder riolerin gen en straten!" „Wij knijpen onze handen dicht, als wij terreinen kun nen ophogen voor 100 of 200 wonin gen. En dan moet het zand nog wor den aangevoerd per auto of per Na overleg van niet meer dan één minuut deelde de burgemeester mee, dat het college het voorstel-Van Iterson had verworpen De heer Van Iterson ver klaarde zich bereid, zijn voorstel in te trekken. Hij hoopte, dat hij door de zaak zo scherp te stellen, een vruchtbare be roering had teweeggebracht. Het voorstel van de heer Piena werd ten slotte aan- Lente in de Winter 23—28 DECEMBER -hallen le Kerstdag geslote Benoemingen in de Leidse raad Na de breedvoerige discussie over d instelling van een inspectie voor de licha melijke oefening kon de Leidse raad gis termiddag bij een aantal benoemingcr wat op adem komen. Dat rustgevenc kwartiertje is wel benut, want ondank) de snelheid, waarmee de wijzers van di klok deze middag draaiden, nam mcr even later een dicne duik in het Meren plan. De heer J. C. F. Coers werd benoemd tol inspecteur voor de lichamelijke oefe ning, dr. H. Zwanenburg tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde aan het gymnasium, de heer Th. H. teri Berge tot tijdelijk leraar in de natuur lijke historie aan het gymnasium, mej M. W. van Weerlee tot tijdelijk lera- in de Franse taal en letterkunde aan de H S.B. voor meisjes, de heer J. A i Gelderen tot tijdelijk leeraar in d" uurkunde aan deze H.B.S.. mej. M A. Groenhoff tot tijdelijk lerares in de Engelse laai en letterkunde, de heer Meyer tot tijdelijk leraar in de geschiedenis, mej M K. Young tot. tij delijk lerares in de wiskunde en de heer de Zeeuw tot tijdelijk leraar in de istcunde. mevrouw dra. H. E. Visser- Koster tot tijdelijk lerares in de Franse letterkunde aan het Rembrandt- lyceum en de heer S. Lopes Cardozo to» ijdelijk leraar in de geschiedenis aan dit lyceum, de heer J H Pompe tot on derwijzer aan de u.l.o.-school Pieterskerk- mej. A. H. Janse van Mant- onderwijzeres aan de school Drie-Octoberstraat. kapelaan G. W Lem- ijaelijk leraar in het gods dienstonderwijs aan de bedrijfstechni- sche school en de heer A. A. M. Walter tot tijdelijk leraar in de algemeen vor- nende vakken aan deze school en ten ilobte de heren P F. S Biegstraten. Lei den. J. A. Noordenbos. Oegstgeest, en snen, Leiden, tot lid van de beheer van de sportstichting resp. namens de r k. sportcentrale district Leiden, de afdeling Leiden van de Kon Ned. Athletiek-Un-ie en de verenigingen Lei- lichameliike Praktijk van dit vak laat hier en daar te wensen over I" EIDEN HEEFT nu een gemeentelijk inspecteur voor de lichamelijke ■"-J oefening. Gistermiddag heeft de gemeenteraad de heer J. C. F. Coers in deze functie benoemd. De heer Coers was tot dusver ambtenaar voor dit deel van het onderwijs en de sport. Bij de stemming bleken 27 leden zich vóór deze benoeming te hebben uitgesproken, 2 stemden tegen en 6 lieten hun stembiljet wit. Een uitvoerige bespreking ging dan ook aan de benoe ming van de heer Coers vooraf. De heer Van Dijk van de k.vp. ver klaarde, dat zijn fractie wel enige bezwa. ren koesterde tegen de instelling van een dergelijke functie. Er is een chef van de afdeling onderwijs en er is ook een ln- ;eur; in zijn fractie was de vraag ge- 1, of deze nieuwe figuur, de inspec- voor de lichamelijke oefening dus. n de toekomst ook wel alleen aan kan. Moet aan dit vak zóveel aandach worden besteed en zijn de leerkrachter et geheel bevoegd? de lagere klassen De invloed van de inspecteur op het on derwijzend personeel zal veel groter züj Nieuwe dienst Waarom is deze zaak niet in de nissie van financiën gebracht? Deze v telde mr. dr. Knol van de prot. christe lijke fractie. Hij meende echter niet. dal dit voorstel iets te maken had met da bestedingsbeperking; wat noodzakelijk is, oet gebeuren. De commissie financiën •u zich hebben beziggehouden met d« aag, of door deze benoeming niet een nieuwe kleine dienst werd gecreëerd. Het grootste bezwaar van de heer Knol ■el. dat diit weer een apparaat kan •orden, dat veel geld kost De heer Porthei-ne van de v.v.d. zag wel 3-ige noodzaak. Hij zou het evenwel anvaardbaar vinden, als de benoeming a-n de inspecteur de benoeming van ee meer ambtenaren tot gevolg had. Groot belang hechtte de heer Zundei an van de p.v.d.a aan de nieuwe kwali Samenkomst met zang en kerstspel T~"\E HEER C. Vermeer, koster van de Maranathakerk, is een hoogst actief ■L' man. Zijn leven, gevuld met een dagtaak bij de Gemeentereiniging, het kosterschap en het jeugdwerk, kent géén vrije tijd Die.heeft hij ook niet nodig, want zijn vrijetijdsbesteding is bij dit bezige bestaan reeds inbe grepen Vooral het werk voor de jeugd >s voor hem pure liefhebberij Toen de Morswijk nog niet het mooie vergadercentrum bezat, vergaderde de jeugd in heel bescheiden getale in het Militair Tehuis. Koster Vermeer vond, dat het anders moest en kón. Daarom stelde hij, na de opening van het nieuwe wijkgebouw, zijn energie en liefde ten dienste van het zo nood zakelijke jeugdwerk Samen met zijn vrouw heeft deze kos ter anderhalf jaar gebouwd. Hij begon met zes jongens; het zijn er nu honderd twintig. Allemaal bóven de dertien jaar De organisatie werd van meet af aan hecht gefundeerd. Zes Jongens krijgen hun vorming tot assistent-leider. Een sportclub, een kampeer&roep, een jon genskoor ontstonden; een toneelclub en 'n muziekgroep zuMen binnenkort volgen. Voldoening Het de heer Vermeer tuurlijk een grote voldoening, dat hij op de kerstwijding in de Maranathakerk. et eerst zijn jongenskoor voor het kon brengen. En zo maar niet in hun zondagse pakje, maar in zwart-grijze Don-Kozakken-uniformpjes. Dat werd een alleraardigste kennismaking. De koster zélf dirigeert niet; die taak achtte hij bij de organist ln veiliger handen Het koi Is du: uit de Jon gensclubs, als een orgaan met een speciale taak. Oprichter en dirigent zün heel voorzichtig in hun uitspra ken. „Misschien groeit er uit dit zang clubje nog eens een jongenskoor," zo hoopte de heer Vermeer. Men verzocht ons daarom, dit eerste optreden (na tien repetities) nog niet ernstig te nemen. De heer Henzen leidde aan de piano de zang van enkele kerstgezan gen, die de jongens met kennelijk ge noegen zongen. Ds. H. J. van Achterberg oaseerde zijn openingswoord op het (voorgelezen) twee de hoofdstuk van MattheÜ6. Hij zag drie wegen naar Bethlehem: die van de bij belkennis. de angst en die van het geloof. Ze werden respectievelijk begaan door de schriftgeleerden. Herode6 en de wijzen Bijbelkennis alléén 16 onvoldoende. Di de Bijbel jarenlai kenden, werden de eereten, de schriftge leerden de laatsten. Want de wij; ben met het hart geluisterd naar Gods boodschap uit de sterrenhemel en wilden overal wel heen, als ze maar bij de jonge Koning terecht kwamen. Leden van de Jonge Kerk voerden een kerstspel op. Zij hadden daarbij een schei ding gemaakt tussen handelende perso nen (herders, Maria, Jozef, engel, drie koningen en sprekers, die op enkele plaatsen in de kerk een poëtische tekst lazen. Hun spel werd afgewisseld met gemeentezang. Gisteravond trad 't in de Her vormde wijkgemeente „Mors- kwartier" opgerichte jongens koor voor het eerst op tijdens een kerstwijding in de Mara nathakerk- De eerste stappen op vocaal gebied zijn nog wat wankel, maar dirigent en jon gens zijn vast van plan, vol te houden en te streven naar ver betering. Daarvan leggen ook de kostuums, die de jongens nu al hebben, getuigenis af. Foto N. van der Horst. Amateurfotografen kAvamen bijeen Voor de amateurfotografen trad gis teravond in De Doelen als spreker op de heer J. G. Beernink, die bekendheid heeft verworven door een drietal boek jes over de compositie van de foto. In zijn causerie zei spreker onder meer. dat men bij het maken van een foto be wust, onbewust of onderbewust te werk gaat volgens bepaalde compositiewetlen Aan de hand van een lectie zwart-wit foto's zette hij zijn op vattingen hierover uiteen, waarbij hij telkens vergelijkingen trof met de wer ken van grote schilders en beeldhouwer.' uit het verleden. De heer Beernink achtti de vlakverdeling zeer belangrijk en ooi de aanwezigheid van Vier leden van de Leidse afdeling heb ben hun Ingezonden werk mogen plaat sen in de Kerstsalon te Amsterdam. Hel zijn mevrouw W. B. Wajon-Stroethoff de heren J. G. Gompelman. G. L. v Berg en G. Kikkert. Pro Juventute had kerstavond De kinderen van Pro Juventute Rijn land hebben gisteravond in de kantine van de gemeentelijke werkplaats i Groenesteeg een kerstbijeenkomst gehou den onder leiding van drs. M. Hins. Aan het einde van de avond kreeg de jeugd enkele geschenken mee naar huis u actie van één der omroepverenigingen Na een welkomstwoord van drs. Hini en samenzang vertelde de clubleider J. van der Tuijn het kerstverhaal uit Lucas 2. Enkele meisjes voerden een kerstspelb tje op en na de pauze vertelde de hei Rein Brouwer een verhaal uit Finland Geslol 'erd r M. I. Smit overleden Op 55-jarige leeftijd is in Leiden na een ziekte van enkele dagen overleden de heer M. I. Smit, die ambtenaar was op het ge westelijk arbeidsbureau. De heer Smil heeft zich in het openbar? leven vooral in de Tuinstadwijk verdienstelijk gemaakt, waar hij vele jaren deel heeft uitgemaakt van het bestuur van de woningbouwver- eniging, die hem ook tot voorzitter verkoos Hij Is eveneens voorzitter van de na di tweede wereldoorlog mede door hem opge richte buurtvereniging geweest. Op wo ningbouwgebied' heeft de heer Smit nos ln een provinciaal college zitting gehad namelijk in de afdeling Zuid-Holland van de Nationale Woningraad. In de oorlog nam de heer Smit een aan deel im het verzet tegen die be-zebter. Voor onderduikers heeft hij veel gedaan. N oorlog werd hij gekozen tot bestuuralid van de plaatselijke afdeling van de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd en hij maakte ook deel uit van het hoofdbestuur dezer orga- Kerstboombrand in Leiden Od 2 januari tussen kwart voor acht en cht uur 's avonds sullen op twee plaat- en in Leiden kerstbomen worden ver brand: het Schuttersveld en het terrein de bocht van de Kanaalwee bij de Voorschoterweg. Op de regeling, die daarvoor door de ommissie kerstboomverbranding van de Leidse Jeugd-Actie Is uitgestippeld, ho pen w(J vrijdag te schrijven. De heer J. C. F. Coers, die gisteren door de Leidse gemeenteraad is be noemd tot gemeentelijk inspecteur voor de lichamelijke oefening. De heer Coers werd in 1947 tot ambte naar voor de lichamelijke oefening in Leiden benoemd. Hij doorliep de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding en is gymnastiekleraar en sportofficier bij de luchtmacht troepen ln Breda geweest. klaar la. Deze ambtenaar krijgt er toch oen grote taak bij; heeft dit niet tot go- volg. dat hü assistentie moet hebben? Webhouder Van Schaik stelde, dat de praktijk van hef vak lichamelijke oefening op de soholem te wensen overlaat. Hoi wordt van rijkswege verwaarloosd door het gebrek aan gymnastiekzalen Een inspecteur kan ons weliswaar geen zalen en terreinen bezorgen, maar als bij de hoge overheid zo dui delijk een gebrek aan waardering voor dit onderwijs is waar te nemen, kan men zich dan niet voorstellen, dat de aandacht op de scholen voor dit onderdeel van het onderwijsplan afneemt? Terwijl het toch een ver plicht vak is. De lichamelijke oefe ning bij het kleuteronderwijs achtte de wethouder zeker niet van minder belang dan bij het lager onderwijs. De ambtena: oefening heeft veranderd is. Van B. en W en van ver schillende schoolbesturen heeft hij al meermalen het verzoek ontvangen te adviseren met betrekking tot d bouw en de inrichting van gymnastiekzalen. Vol gens de wethouder komt daarin de be hoefte aan inspectie klaar tot uitdrukking. Er bestaat bij het college bepaald niet de gedachte om het bureau uit te breiden en financiële consequenties ling van deze functie te verbinden. De heer Van Schaik gaf toe, dat de leer krachten bevoegd geacht kunnen worden, maar dat hun diploma door de ontwikke ling van dit onderwijs niet altijd voldoen de meer is; vandaar de aanvullingscur- Groot belang In tweede instantie voerde onder ren de heer Quesbroo, prot.-christelijk, het woord Hij meende, dat velen het vak lichamelijke oefening stiefmoederlijk wil len bedelen. De aanstelling van een in specteur achtte hi1 van groot belang. Gym nastiekzalen moeten er zijn, maar de in stelling van een inspectie kan ertoe bij dragen, dat de materialen waarover nu wordt beschikt, doelmatig worden ge bruikt. Als antwoord op een vraag van mr. Woudsbra, prot.-christelijk, deelde de wet houder mee, dat de inspecteur het college slechts van advies zal dienen met betrek king tot de inrichting van lokalen bij bijzondere scholen. Br wordt dus geen controle uitgeoefend op de lessen van het personeel van deze scholen. Het voorstel tot het vaststellen van een instructie voor de gemeentelijke inspec teur lichamelijke oefening werd hierna aangenomen. Zoals in het begin al ver meld, werd de heer Coers benoemd. Adventsbijeenkomst Geref. jeugdverband Voor de leden van het Gereformeerd Jeugdverband werd gisteren een advents- avond gehouden In de Oude. Vestkerk. Dr. F. H. von Meyenfcldt hield een me ditatie over De blinkende Morgenster en de toneelgroep Imperium speelde frag- lethl NUhoff. viool en Marlicn Paats. declamatie. Wiro van der Rc.vden bespeelde het orgel. De avond stond onder leiding van dc jeugd- predikant ds. J. Heule. Dr. von Meyenfeldt zag ln zijn medita tie de geweldige achtergrond van strijd, waartegen het kerstgebeuren zich af speelt. Hij plaatste tegenover elkaar de profetie uit Jesaja over de blinkende morgenster, die het symbool is van het goddeloze Babel en die ten onder gaat, en het woord uit Openbaringen waar de overwinnende Christus de blinkende morgensier wordt genoemd. Vondel heeft terecht de naam van de duivel ontleend Jesaja's morgenster. Lucifer, licht drager, zo wordt de anti-goddelijke macht Lichtdrager, dat Is ook Christus. Als Hij komt, ontbrandt er een geweldige .trijd met als inzet ons leven. Jesaja be- ;chrijft de ondergang van Babel. Lucas beschrijft de geboorte van Christus. Voor er geen toekomst, er is geen plaats, toch heeft Hij de belofte van de ining. on Meyenfeldt liet tenslotte zien, dat het kerstgebeuren niet een kwestie s van een tweetal feestdagen. Kerstfeest s acht geven op het profetische Woord, ot de dag aanbreekt en de Morgenster n je eigen hart opengaat. De toneelgroep Imperium bracht op tijlvolle wijze de hierbovengenoemde fragmenten over het voetlicht. Er was •oor een goede entourage gezorgd. Hen- iy Ravestein vertolkte het andante uit Bachs vioolconcert in A. Uit Des Hei- nds Tuin van Nijhoff droeg Martin Paats voor Wie is de Geest? Leidse huisvrouwen vierden kerstfeest Gistermiddag heeft de afdeling Leiden 'an de Vereniging van Huisvrouwen serstfeest gevierd in de foyer van da Jadsgehoorzaal. Mevrouw C. Hageman- Verhagen verwelkomde de aanwezigen zei verheugd te zijn, dat zoveel huis- iuwen gezamenlijk dit feest wilden ren ondanks het feit, dat de leden •schillende overtuigingen zijn toege daan. Zij wees op de geboorte van het Kind. dat over de hele wereld het „Vrede op aardedoet zingen. Na Je woorden an de presidente zong men gezamenlijk Itille Nacht. Het koor zong een kerstcantate van J le Cosquino de Bussy, onder leiding an mevrouw Rensink-Zaalberg, die do dirigente, mevrouw Massaar- van DrleL •erving. Aan de piano begeleidde m«- •rouw V. d. Heyden-Brakel. Declama- rice was mevrouw Hageman-Verhagen. Na de pauze werd door mevrouw Ha- eman het kerstverhaal De vierde Wlizo an Henry van Dijke verteld. Na de slui« ing door de presidente zong men nog ezamenlijk Ere zij God. VOOR UW DRUKWERK Demmeniz Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Een dokter nodig De dienst der huisartsen te Leiden wordt op eerste Kerstdag waargenomen door de dokters 's-Gravenzande, De Jong, Masten broek. Den Haan en Van Wingerden en od tweede Kerstdag door de dokters Verhoef. Pieterse. Postel. Jansen en Langezaal^ Welke apotheek? Dc avond- en nachtddienst der apothe ken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door apotheek Douza, Douza- straat 31, telef. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, telef. 20523, en apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, Oegstgeest, telef. 26274. Op eerste Kerstdag is van 's ochtends acht uur tot 's avonds twaalf uur alleen geopend apotheek Nieuwe Rijn; 's nachts van 25 op 26 december zijn geopend apo theek Douza, apotheek Nieuwe Rijn en apotheek Oegstgeest. Op tweede Kerstdag zijn van 's ochtends acht uur tot 's avonds twaalf uur ge opend apotheek „Tot hulp der mensch- heid", Hooigracht 46, telef. 21060, en apotheek Oegstgeest; vanaf 's avonds twaalf uur zijn geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807; apotheek „Tot hulp der menschheid" en apotheek Oegst- Zie vervolg stadsnieuw» O pen -deur-kerst'wij din g Leven daal Levendaal heel ehouden. De bljei In het wUkgebotr wykgemeente van deur-kerstwtjding kant ds. D. J. dltatie stelde ds. V kelen? Als we ln deze dagen om ons heen kij- en, vinden wij dit op het eerste gezicht eigenlijk een zonderlinge vraag, zo zei de predikant. Maakt niet iedereen zich feest te vieren? De Duitsers heb ben hun Weihnachten en in Engeland kent men een .Merry Christmas" met al* hoogtepunt de „boxingday". echter werkelijk Kerstfeesl moet men in gedachten terug- de velden rondom Bethlehem Hier waren herders bijeen, om hun kud- e beschermen. In de maatschappij die dagen werden zij veracht. ZIJ stonden bekend als onbetrouwbare en Wij zien nu, dat juist aan deze lieden het eerst de blijde boodschap wordt be kend gemaakt. Zij aanbidden het Kind in de kribbe en vertellen daarna het grote Nieuws aan de andere mensen. Het Kerstgebeuren moest aan iedereen wor den verteld. Christus kwam voor ons al len en gaf aan een kleine groep opdracht. Zijn naam over de gehele wereld uit te dragen. Hier ligt voor ons Christenen een grote taak. Het gemengd dubbelkwartet Muslca verleende op fijne wijze medewerking. De heer S. Koopmans vertelde de aan wezigen het verhaal van Artaban, de vierde wijze. Deze geschiedenis. ge- ichreven door Henry van Dijke, handelt over een man die te laat In Bethlehem kwam, doordat hij onderweg een mede mens geholpen had. Hij blijft Jezus zoe ken, maar door zijn liefde tot de naaste komt hij telkens le laat. Hij denkt dat hij Christus niet heeft gevonden, maar juist in het navolgen van Zijn grote gebod vindt hij de Heiland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3