CHRISTELIJK Einde van een Indonesisch kerkelijk blad Prol. dr. J. de Zwaan overleden vo/f Plaats en taak van S.S.R. in de Eindhovense studentengemeenschap Een woord voor vandaag Kanttekening Dr. E. Diemer lector de perswetenschap BECKERS De onbekende man Geen uitverkoop In het nummer van 27 decem ber van het Gereformeerd Week blad ons door de goede zor gen van de uitgeverij Kok reeds vorige week toegezonden neemt prof. dr. H. N. Ridderbos over de brief die ds. J. J. Oranje te Djakarta als eindredacteur van Contactaan de leden van de Nederlandssprekende Gere formeerde Kerken in Indonesië (de vroegere classis Batavia van de kerken in Nederland) heeft toegezonden. Jlet blad is, zoals men wee*, getroffen door het al gemeen verbod van periodieken die in het Nederlands gesteld zijn. De brief die gedateerd is op 12 december en het opschrift heeft: „Broeders en zusters, le zers en lezeressen van „Contact", luidt: QP ONS VERZOEK, of ons kerk- blad mocht blijven verschijnen, heeft de minister van voorlichting wel toegestaan,» dat het mocht verschijnen, alleen niet in de Ne derlandse taal. Daarmee is het lot van ons blad bezegeld. Een nader verzoek is nog niet gedaan; de lec- tuurdeputaten onzer kerken ver gaderen D.V. maandag, 16 decem ber. Het is niet te verwachten, dat wij zullen overgaan tot een uitga ve van „Contact" in de Indone sische of Engelse taal. Het zou waarschijnlijk aan zijn doel voor bijschieten. Misschien kunnen we nog wel eens een gestencilde preek rondzenden. We kunnen wel zeggen, dat het blad „Contact" in de 11% jaar van zijn bestaan, beantwoord heeft aan zijn doel. Nu dit middel ons uit de hand gelopen is, dienen wij de nog ter onze beschikking staande middelen tot onderling contact te intensiveren. HET IS JAMMER, dat een zo grote onrust zich neeft meester gemaakt van ons kerkelijk leven. De Nederlandse leden maken aan stalten om weg te gaan. Dan heb ik het niet overdreven gezegd. Veel werk, dat in en door onze kerken werd gedaan moet blijven liggen. Ieder, die in handel en bedrijf werkzaam is. heeft genoeg aan eigen zorgen en pikirans. Voor ieder is er weer een ander pro bleem. Daarbij moeten wij wel be denken. dat het koninkrijk Gods niet gebonden is aan de personen, en zelfs ook niet aan de door ons aangewende middelen. Het is al zo vaak gebleken in de geschie denis, dat God zijn werk in stand houdt in het midden der jaren. Het koninkrijk Gods bestaat trouwens in de harten van mensen, die zich verlaten op de genade van onze Heiland en die daardoor in hun gehele leven het burgerschap der hemelen niet kunnen verlooche- \700R ONZE Indonesische en Chinese broeders en zusters (be doeld zijn hier degenen, die zich bij de Nederlands sprekende kerken hadden aangesloten. Red.) breekt er een moeilijke tijd aan. Mis schien zijn er wel. die om de vei ligheid zich liever zouden voegen bij een Indonesisch-sprekende kerk. Maar ik geloof, dat het ar gument van de veiligheid niet he lemaal goed is. De gezinnen waar de Nederland se cultuur overheersend is, kun nen zo maar niet omschakelen op een andere taal. Het is ook niet nodig, dat wij in onze religieuze uitdrukking en beleving worden gedwongen in een richting, die te kort doet aan onze wezenlijke be hoeften. Zolang wij de Here het best kunnen verheerlijken in de Nederlandse taal, moeten wij dit blijven doen. En waar de over heid nog geen blijk gegeven heeft, dat zij de vrijheid der kerk om haar eredienst te houden in de taal die zij nodig acht. beperken gaat, mogen wij niet tot schade van ons eigen geestelijk leven op de ontwikkeling der dingen voor uitlopen. Het is gelukkig, dat de kerken in Indonesia, die de Nederlandse taal als voertaal hebben, toch In donesisch rechtspersoon zijn en als zodanig ook bekend bij de over heid, haar bescherming genieten en de voorbede voor haar opzen den. Al zullen dus de Gerefor meerde Kerken in Indonesia, zo als het er nu voorstaat een ern stige aderlating ondergaan, door het vertrek van vele van haar Nederlandse leden, zij blijven toch bestaan en hebben, hoe klein ook. nog altijd een taak in het midden van de wereld. Daartoe is echter ook nodig, dat ieder lid van de gemeen- zijn hoge deze tijd bij- tot het vurig gebed voor heel de christenheid, de christelijke activiteit in Indone sië. Het verantwoordelijkheidsbe sef voor het inzetten van al onze krachten bij de volvoering van on ze taak. ook onze kerkelijke taak, moet worden versterkt. Wij moe ten op dit punt onszelf onderzoe ken en wij moeten anderen aan sporen. De gedachte dat wij nu de zaak wel kunnen uitverkopen, moeten wij ver van ons werpen. Na melding gemaakt te heb ben van blijken van medeleven uit Nieuw Zeeland en Nederland, vervolgt hij dan: in de wereld leven. Nu kunnen wij in het geheel niet zeggen, dat wij als kerkengroep enige hinder of tegenwerking heb ben ondervonden. Wij genieten als kerkengroep nog steeds de volle dige bescherming van de over heid. Het zij met dankbaarheid geconstateerd. Overal konden on ze diensten gewoon doorgang vin den. De christelijke lagere scholen zijn, op één na, in Djakarta van taal veranderd op maandag, 16 de cember. Zij zijn echter niet van beginsel veranderd. De christelij ke middelbare school zal echter moeten worden opgeheven, met dien verstande, dat er een S.M.A. Keristen voor in de plaats komt. Voor degenen, die al spoedig ver trekken, zou ik willen zeggen: De Here zegene u, en'Hij behoede u op de reis! Voor degenen, die hun zaak en al wat zij opgebouwd heb ben moeten verlaten: De Here ge ve u inzicht in alle dingen; Hij alleen is de Heer van ons bezit. Voor degenen, die onrecht lijden: Het is beter onrechtvaardig be handeld te worden, dan onrecht te doen! U allen in de genade van onze Heiland aanbevelend, Uw ex- eindredacteur, J. J. Oranje. Beroepingswerk met OSRAM BESTRALINGSLAMPEN ULTRA-VITALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw arts) QP 74-JARIGE LEEFTIJD is gisteren overleden professor dr. J. de Zwaan, oud-lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U. en oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteiten te Groningen en Leiden. Op 14 april jl. heeft prof. De Zwaan zijn gouden ambtsjubileum ge vierd als predikant der Ned. Herv. Kerk. Johannes de Zwaan werd op 26 juni 1883 in Den Haag geboren. Na zijn studie in de theologie te Leiden werd hij op 14 april 1907 te Heemse (O) in het predik ambt bevestigd. Twee jaar later promo veerde hij cum laude tot doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld: „Petrus en Judas, textuitgave met inlei dende studiën en textuele commentaar". Hij heeft daarna achtereenvolgens ge staan te Oostloorn en Baambrugge. In 1912 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het Grieks-Oosters chris tendom aan de Rijksuniversiteit te Lei den. In 1913 werd hij hoogleraar «Sr I In Groningen is prof. De Z' nn" 1929 gebleven. Hij was er o.m. lia van ae gemeenteraad (van '24 tot '29) en lid van Provinciale Staten van Groningen (van '27 tot '29). In dat jaar ging hij naar Leiden om aan de Rijksuniversiteit aldaar de uit legging van het Nieuwe Testament en de oud-christelijke letterkunde te do ceren. In die tijd gaf hij tal van ge-j schriften uit over Bijbelse onderwerpen I en Bijbelse studies. Hij schreef o.m. in Duitse, Engelse en Franse tijdschriften. De overledene is lid geweest van de classicale besturen te Zwolle en Utrecht. Hij was sedert de oprichting GEREFORMEERDE kerken Beroepen te Wieringen: kand. N. H. Heiner te Ter Aar. Aangenomen naar Sprang: kand. W. B. van der Meulen te Amsterdam-Noord, die bedankte voor Broek onder Akkerwoude, voor Bozum en voor Oosthem. Bedankt voor Diever: H. Veenstra te had zitting in de commissie voor de ver- Veenwoudsterwal taling van het Nieuwe Testament van het CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Ned. Bijbelgenootschap en was sinds 1935Bedankt voor Zaandam: D. Henstra te bibliothecaris van de „Pilgrim Fathers Oud-Beijerland. Society". In 1938 nam prof. De Zwaan het' GEREFORMEERDE GEMEENTEN initiatief tot de oprichting van de inter-Beroepen te Boskoop: J. B. Bel te Krabbendijke, die bedankte voor Wol- iationale vereniging van nieuw-testa- mentici, die hem in 1947 te Oslo tot eer ste voorzitter koos. In 1935 werd hij ouderling van de Hervormde Gemeente Voor en tijdens de bezetting maakte prof. De Zwaan deel uit van de alge mene synodale commissie der Ned. Hervormde Kerk. In 1937 bracht de C.H.U hem in de Eerste Kamer. Prof. De Zwaan heeft zich echter niet her kiesbaar gesteld. Hij was vice-voorzitter van de C.H.U en maakte deel uit van de hoofdredactie van het voormalige dagblad „De Nederlander". Bij de Paulusherdenking in 1952 in Griekenland vertegenwoordigde prof. De Zwaan de Nederlandse universi teiten. Op 22 mei 1953 hield hij onder grote belangstelling te Leiden zijn af- scheidscollege na meer dan 40 jaar als tot I hoogleraar werkzaam te zijn geweest. faartsdijk. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Rotterdam: mej. da. G. S. Westerouwen van Meeteren te Vlaardingen. Op 55-jarige leeftijd is hedenmorgen te Amersfoort overleden dr. P. C. van der Horst, die sedert september 1951 rector was van het stedelijk gymnasium ,,Johan van Oldebarnevelt". Destijds was hij zes jaar leraar in de klassieke talen aan gemeentelijke lycea voor meisjes te Rotterdam. De begrafenis is donderdag om halftwaalf. Advertentie DAMPO GENEEST verkoudheden bijj^ader^ta O.J.M.V. beperkt zich Eerste openbare vergadering Na de uitreiking van de Unie-alma nak sprak de rector magnificus prof. dr. H. B. Dorgelo. Naast de vorming en geestelijke verdieping in eigen vereni- ging, zo zeide hij, moet de christenstu- Onder grote belangstelling uit de j dent zich bewust blijven van zijn roe- tamelijke SS R. heeft vrijdag- S, I iÏTAS avond de afdeling Eindhoven der leven, zo besloot prof. Dorgelo zijn toe- Societas Stndiosorum Reformato- !?raak,; "ori toegerust zijn tot rijn taak 1,1 1 niet alleen als vakman, maar ook als rum haar eerste openbare verga-christen en hij moet ook in geestelijk opzicht de leiding kunnén geven, die van hem mag worden verwacht. Troost, troost Mijn volk, zegt uw God. Spreekt tot hei hart van Jeruzalem, roept het toe, dat zijn lijdenstiji volbracht is, dat zijn ongerechtigheid geboet is, dat het uit de hand des Heren dubbel ontvangen heeft voor al zijn zonden. Hoor, iemand roept: Bereidt in de woestijn de weg dejj Heren, effent in de wildernis een baan voor onze God. Elk! dal worde verhoogd en elke berg en heuvel geslecht, en hel oneffene worde tot een vlakte en de rotsbodem tot een vallei. En de heerlijkheid des Heren zal zich openbaren, en] al het levende te zamen zal dit zien, want de mond des! Heren heeft het gesproken. Klim op een hoge berg, vreugdebode Sion; verhef uvi stem met kracht, vreugdebode Jeruzalem; verhef ze, vrees niet; zeg tot de steden van Juda: Zie, hier is uw God! -Zie, de Here zal komen met kracht en Zijn arm zal heerschappij oefenen; zie, Zijn loon is bij Hem en Zijn vergelding gaal voor Hem uit. Hij zal als een herder Zijn kudde weiden, in Zijn arm de lammeren vergaren en ze in Zijn schoot dragen de zogenden zal Hij zachtkens leiden. (Uit Jesaja 40) EERVOL EN ZINVOL ven te veel technische en organisatori sche bezwaren. Ook speelt bij de over wegingen een rol de bestedingsbeper king en de moeilijke situatie van de bondsfinanciën. Op woensdag 14 mei zal het congres beginnen met een behandeling van de jaahv'erslagen. Des avonds is er dan naar traditie een ontspanningsavond. Op Hemelvaartsdag zelf zet het congres van het C J.M.V. zich na de kerkdienst aan de bespreking van het principe van een fusie met de meisjesbond. Benoeming aan de V.U. DR. E. DIEMER, hoofdredac- teur van ons blad, is benoemd tot lector in de perswetenschap aan de Vrije Universiteit. Diemer, die in de journalistieke wereld een bekende figuur is. werd 14 augustus 191 f in Rotterdam geboren. studeerde aan de Vrije Univer siteit, waar hij in 1936 zijn doctoraal en in de rechtswetenschappen af legde. Op 5 november 1937 promoveerde dr. Diemer bij prof. mr. A. Anema tot doctor in de rechten op het proef schrift getiteld: „Vrijheid van druk- P Tegelijk met hem promoveerde zijn echtgenote, mevrouw F. T. Diemer- Lindeboom, tot doctor in de rechten ?n dissertatie, getiteld ,,De ontwik keling van het strafstelsel in Sowjet- Rusland". Sedert 1 januari 1946 is dr. Diemer hoofdredacteur van ons blad. In de uitoefening van deze functie komt geen ijziging. Hiernaast vervult dr. Diemer nog tal an andere functies. Zo is hij xirzitter van de Federatie van derlandse journalisten, voorzitter Geen bondsdag maar een 'dering gehouden in aanwezigheid van de rector magnificus der ]S COngreS (Eindhovense hogeschool, prof. dr. H. B. Dorgelo. Alle andere afde- In plaats van de traditionele bonds-1 lingen der S.S.R. deden zich op «?taSddC.5eM.Vhrïei»8 eeïAweedaags I deze vergadering vertegenwoor- gres te Amsterdam. Aan een feest digen. In zijn openingswoord heeft de praeses gesproken over de plaats van de S.S.R.E. in de Eindhovense studen tengemeenschap. Er heerst nogal wat misverstand. Aan de ene kant wordt met name in de r.k. pers me nigmaal de S.S.R.E. het verwijt ge maakt, iat zij de in Eindhoven leven de eenheidsgedachte door een ge ïsoleerd bestaan tot een holle leuze maakt. Anderzijds wordt de S.S.R.E. vaak naar een isolement gedrongen, welke aandrang een gevolg moet zijn van gebrek aan kennis omtrent de mogelijkheden in de Eindhovense stu dentengemeenschap. De leden der S.S.R.E. nemen allen ten volle deel aan het algemene stu dentenleven. De S.S.R.E. is in Eind hoven een zelfstandige eigen organi satie, natuurlijk, maar dit is geen be letsel om als christenstudent met een eigen opdracht positief deel uit te ma ken van die ene studentengemeen schap. Dr. F. H. von Meyenfeldt uit Leiden heeft een historische beschouwing gege ven over het ontstaan en de groei van de universiteiten en hogescholen. Het was eertijds een gesloten gemeenschap, te vergelijken met de gilden, waarbin nen men eigen tradities had en studeer de om de „meesterstitel" te verkrijgen. Terugverlangen naar die gesloten ho geschool, zo zeide dr. von Meyenfeldt, is pogen de klok terug te zetten. Een gezonde differentiatie is gewenst. Met name voor een vrij studentenleven, waar de vriendschap wordt beleefd van- 111 lid de Persraad" Tucht, vice-voorzitter van het Interna tionale werkgemeenschap voor protes tantse informaties, bestuurslid van de Vereniging voor middelbaar onderwijs en voorbereidend hoger onderwijs op gereformeerde grondslag te Rotterdam en lid van de commissie van toezicht van de christelijke middelbare meisjes school in deze plaats. Vele jaren is dr. Diemer secretaris penningmeester van de Calvinistische ing geweest. DE SUPERIEURE ONAFBRANDBARE LAK WORDT TIJDENS DE GEHELE LEVENSDUUR VAN UW VOORTAAN TEN VOLLE GEGARANDEERD Onze hoofdredacteur vergeve het ons dat wij, zonder zijn voorkennis, dit artikel plaatsen in de kolommen die gewoonlijk voor hem zijn ge reserveerd: zijn benoeming tot lector in de perswetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is daarvan de oorzaak. De redactie van onze bladen heeft er namelijk be hoefte aan hem juist op deze plaats haar gelukwensen aan te bieden; en de redactie niet alleen maar allen vermoedelijk, u als lezer incluis, die ■zich met onze bladen verbonden voelen. Het is een eervolle benoe ming die ons allen met een zekere trots vervult. Echter niet aellen trots deze benoeming wekt ook verwachtingen. Aan vele universiteiten reeds wordt het vak perswetenschappen onder wezen; algemeen is thans wel het inzicht dat voorlichting aan het publiek via de persórganen een wetenschap geworden is. Van de ontwikkeling van die wetenschap dient ook de christelijke pers te profiteren. Sterker nog: van onze christelijke visie uit zal aan die ont wikkeling mede leiding gegevei^ dienen te worden. En daarom is de! benoeming van dr. Diemer tot lectori niet slechts eervol maar ook zinvol,] Het is duidelijk dat hij hiermee een zeer zware taak op zijn schou ders neemt. Maar ook is duidelijk dat hij hiervoor de aangewezen figuur is. Zijn brochure ter gelegen heid van onze propaganda-actie in september was er (weer) een bewijs van dat hij verder da nwie ook is doorgedrongen in de problematiek, van de voorlichting in het algemeen en van de voorlichting op een christelijke verantwoorde wijze in! het bijzonder. Bescheiden als hij is betitelde hij deze brochure met „enkele opmerkingen" het zal thans zijn taak zijn die opmerkingen' verder uit te werken. De christelijke pers heeft deze fundering hard nodig; en zij wacht vol vertrouwen af. En nu laten we dan weer de ruimte over aan onze hoofdredac-' teur. Een ruimte die hij (het zij ten overvloede vermeld) ook in de toekomst zal blijven vullen. 49. „Wel, op sommige plaatsen is er drijfzand en op andere plaatsen zoekt de vloed zich een weg langs de kanalen, waar je het helemaal niet ver wacht en zo zou het kunnen gebeuren, dat je je bij hoog water eensklaps ingesloten vindt, met de zee voor en achter je." Jess keek naar de uitgestrekte open zandvlakte voor hen. „Hier zou toch zeker niemand door de vloed „verrast" kunnen worden? Men kan het water hier mijlenver zien aankomen." „Bij daglicht," zei Petra. „Het was toch niet in donker, dat je Liane in de Warrens vond?" „Het was laat in de middag en het was al bijna donker, toen ik haar in de duinen aantrof. Ze kon niet meer terug langs de weg, waar ze langs ge komen was. Ik moest haar de weg terug wijzen' zei Petra stug. „Ik legde haar uit, dat je gemak kelijk in gevaar kunt komen." „Kreeg je de indruk, dat Liane je die waar schuwing kwalijk nam?" „Ik weet niet of het dat was of dat ik haar aan het schrikken gemaakt had. Ze luisterde nau welijks naar wat ik zei, hoewel ze heel beleefd ja en nee zei, toen ze besefte, dat ik het goed be doelde. Ik wist, dat haar gedachten er niet bij waren toen ik haar waarschuwde,, dat binnen een fiaar weken springvloeden te verwachten zijn. Ik iep met haar mee, tot ze buiten gevaar was en daarna heb ik haa niet meer gezien." „Bedankt, dat je me dit verteld hebt, Petra," zei Jess na een korte stilte. „Ik dacht," zei Petra, „dat iemand, die haar beter kent dan ik, haar ook diende te waarschu wen. Mijnheer Forester bijvoorbeeld. Naar hem *ou ze toch zeker wel luisteren." Bezorgdheid voor Liane deed Jes scherp spreken. door Jane Arbor ..Misschien dacht ze, dat ik er niets mee te ma ken had," zei Petra schouderophalend. „Maar het is heus beter, dat ze zich niet alleen in de Warrens waagt." Jess had medelijden met Liane, die een eenza me plek gezocht had, waar ze haar trots kon afleggen; waar ze haar verborgen strijd tegen haar verlangen naar Peter even kon staken; waar ze misschien zelfs in alle eenzaamheid kon huilen om een reden, die niemand mocht weten. Dat nam niet weg, dat ze niet achteloos mocht omspringen met haar eigen veiligheid. Toen Jess er met Liane over praatte, werd ze dom gehandeld had en dat ze zich niet meer in ge vaar zou begeven. Jess was overtuigd, dat ze niet meer alleen naar de Warrens zou gaan. Een paar dagen voor Michael zou komen lo geren, stak een ijskoude noordoostenwind op en Jess, die zelfs in haar warme winterjas nog hui verde, begreep aanvankelijk niet, waarom ieder een er zo op gesteld was, dat de vorst het week einde zou aanhouden. Mevrouw Boss, die haar een schaal vers ge bakken koekjes kwam brengen, toen ze haar thee nuttigde voor het haardvuur in haar zitkamer, lichtte haar in. „Vanwege het schaatsenrijden natuurlijk vertelde ze. „Als de vorst aanhoudt, zullen de j 'maanden uiterwaarden van de rivier bevriezen en dan aangeeft, gaat iedereen schaatsenrijden, jong en oud. Kunt De heer Rang u ook schaatsenrijden, Zuster? Anders zult u niet kunnen meedoen aan de pret, want we gaan allemaal naar het ijs." „Toevallig kan ik het," vertelde Jess. Ze her innerde zich de strenge winter van haar eerste jaar in het ziekenhuis en hoe Michael haar schaatsenrijden geleerd had op de vijvers van het Regents Park. Nad.en was ze f'P Kaatsen op Eïïïïrii» overdekte ijsbanen. Ze besloot Michael op te bel-1 Jubilea predikanten Nederlandse Hervormde Kerk, zijn 55- jarig ambtsjubileum herdacht. Ds. De Bode, dje zijn ambtelijke loop- i baan begon in het Drentse Schoonoord,] was van 1909 tot 1916 voorganger te Düs- j seldorf van de protestantse Nederlan- ders in het Rijnland en in Westfalen, daartoe aangezocht door de algemene1 synode der Hervormde Kerk. In 1916 verkreeg hij ontslag met behoud van! de bevoegdheden van een emeritus pre-] dikant. Twee jaren was ds. De Bode di-l recteur van een herstellingsoord voor drankzuchtigen te Beekbergen, tot 19391 was hij predikant-directeur van het her-] vormde diakonessenhuis te Rotterdam. In1942 keerde ds. De Bode terug als dienstdoend predikant. Hij diende tot] 1946 de hervormde gemeente van Hel-1 Ds. J. T o 1 s m a te Zeist, emeritus predikant van de christelijke gerefor-| meerde kerk van 's-Gravenmoer, werd zaterdag 85 jaar. Ds. Tolsma kwam uit een Leeuwar-I der r.k. gezin en ging eerst op gevor-| derde leeftijd theologie studeren. Hij diende de chr. geref. kerken (toen nog: gemeenten) van Aalten (1915), Zeist (1919), Zaamslag (1924) en 's-Graven moer (1042). In 1948 ging hij met eme ritaat. Nieuwe secretaris van de Civitasraad der V.U. (Van een onzer redacteuren) Directeuren der Vereniging voor hoger] onderwijs op gereformeerde grondslag, die de Vrije Universiteit besturen, hebben de heer J. F. Rang, jur. drs., benoemd' tot secretaris van de civitasraad der universiteit en tot secretaris van de com-, missie voor de buitenlandse betrekkingen. In de civitasraad hebben zitting ver-: tegenwoordigers van directeuren, curato ren, de academische senaat, de organi- satie der afgestudeerden en van de studentenraad. Hij behartigt de algemene belangen van en de sociale voorzieningen voor de studenten en bespreekt voorts alles wat de academische gemeenschap ten goede kan komen. De heer Rang volgt als secretaris van de raad mr. C. A. van Swigchem op, die jaren deze functie heeft vervuld, maar haar heeft neerge legd wegens zijn werkzaamheden als directeur van het bureau van de acade mische senaat. Als secretaris van de commissie voor1 buitenlandse betrekkingen volgt de heer Rang eveneens mr. Van Swigchem op. In déze functie zal hij o.m. redactie-secre taris zijn van „Free University Quaterly", I een in het Engels gesteld tijdschrift voor het buitenland, waarvan men hoopt dat het binnenkort metterdaad om de drie erschijnt, zoals de naam VERKLARING MET WEINIG PERSPECTIEF ■■PB. hij studeerde rechten (vrije studierichting) aan de V.U. Hij zal op 1 februari in functie i ONDERWIJS BENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzeres aan de c.v.o.-school te Heerenveen: mevrouw H. A. Kwast-van der Ploeg te Drachten (tijd.): aan de Koningin Julianaschool te Zaandam: mejuffrouw G. Greebe j^EN .van de ernstigste zaken in de regeringsverklaring over Indo nesië is, dat zij weinig perspectief vermag te bieden. Zij loopt uit op de onverholen erkenning, dat de ba sis voor een gesprek uitermate smal is geworden. Dit is dan de sombere conclusie. De redenering die tot deze conclusie leidt is evenredig somber. Ontrafeld wordt de motivering, dat wat nu in Indonesië gebeurt door de teleur stelling over Nieuw-Guinea zou zijn ingegeven. In werkelijkheid ligt het alles in dezelfde lijn van wat zich sinds de overdracht van de soeverei niteit heeft afgespeeld. Voor de In donesische regering behoort alles nog tot de opzegging van de overeen komsten der rondetafelconferentie. De lijst zoals de geschiedenis deze te zien heeft gegeven is overigens opmerkelijk genoeg. Eerst heeft men ginds de federale structuur van de Indonesische republiek onwettig teniet gedaan. Daarna zijn vele an dere afspraken van de unie met Ne derland gesaboteerd. Vervolgens zijn er processen gekomen tegen on schuldige Nederlanders. Uit 1954 da teert het niet ondertekenen van het moeizaam bereikte protocol; uit 1954 ook de eenzijdige opzegging van de overeenkomsten met Nederland en schrappen van alle financiële ver plichtingen. Deze al lange lijst moet worden aan gevuld met wat thans in Indonesië gebeurt Tegenover zo grote wille keur kan men in redelijkheid bitter weinig beginnen. Het Is één com. plex van gedragingen, die volken rechtelijk volstrekt onrechtmatig zijn. De duidelijke opzet is, dat aan Nederlandse bedrijven in Indonesië het werken onmogelijk rnoet worden gemaakt, alsmede voor de Neder landers zelf het leven daar. Perso nen en bedrijven zijn er gelijkelijk het voorwerp van ergerlijke plage rijen. Hoever de Indonesische regering met deze plagerijen gaat, wordt in de verklaring van onze regering nog eens weer uit de doeken gedaan. De Indonesische regering wil, dat de Nederlanders het land verlaten. Maar tegelijk heeft ze, buiten Dja karta zelf, alle Nederlandse consu laten gesloten. Een kind kan begrij. pen, dat*juist de sluiting van de con sulaten de Nederlanders, die onner de huidige omstandigheden heus wel willen vertrekken, voor allerlei nieuwe problemen plaatst. Beschamend en feitelijk vernederend is, dat hiertegenover geen enkel pro test onzerzijds schijnt te helpen, ja dat de Indonesische regering het zelfs niet nodig acht, op tal van pro testen enig antwoord te geven. De regeringsverklaring vermeldt dan onze benadering van de Nato. Dit is gebeurd binnen het kader van de verplichting tot onderling raadple gen over politieke kwesties die voor de Nato-landen in het algemeen van belang moeten worden geacht. Hier kan de regeringsverklaring ook een lichtpuntje brengen, al is het klein: er is binnen de Nato begrip en solidariteit gevonden, alsmede ern- stige bezorgdheid over wat ginds ge- j beurt. Helaas hebben dat begrip, die solidariteit en die ernstige bezorgd- heid ook nog niet iets bewerkt, wat j zou kunnen worden aangemerkt als het begin van een keer ten goede. Over wat de Verenigde Naties hier ten goede zouden kunnen doen, is onze regering sceptisch gestemd. Zij heeft daar haar redenen voor. De Verenigde Naties hebben tot dusver illeen blijk gegeven, onze betrek kingen tot Indonesië te kunnen be derven. Niettemin is van de zijde onzer re gering de aandacht van deze verga dering van staten op de vijandelijke acties der Indonesische regering ge vestigd alsmede op de duidelijke schendingen van internationaal recht •n van volkenrechtelijke normen. Ook onze verwachtingen zijn daaromtrent aan de bescheiden kant. Onder deze omstandigheden rest weinig anders dan dat de evacuatie van Nederlanders uit Indonesië in zo snel mogelijk tempo voortgang i vindt. Dat daarbij geen financiële belemmeringen mogen gelden, laat zich verstaan Het is nu veelal een zaak van eenvoudig lijfsbehoud. Dat door dit alles het Indonesië zelf is, dat zich het diepst in de vingers snijdt we zouden ons bijna gene ren het nog eens te herhalen. Niet temin blijft het de harde waarheid. mometer met evenveel spanning in h&t oog alle anderen. Michael kwam met de trein naar Crane er kon hem met de auto afhalen, toen ze een zoek gemaakt had in het dorp. Hij sprong vaarlijk met zijn schaatsen zwaaiend uit de trein en ogenschijnlijk had hij niet meer bagage j dan wat hij in de ruime zakken van zijn sport- jas gepropt had. Hij begroette Jess niet zoals gewoonlijk met de broederlijke kus op de wang waaraan ze nimmer aanstoot genomen had, maar nam haar beide handen en zijn ogen straalden van het genoegen, haar weer te zien. Jess had, terwijl ze op zijn^begroeting wacht te, een kort knikje gekregen van Jane Bretton, die uit dezelfde coupé stapte. Jane bleef op het perron staan en wenkte de enige witkiel van het stationnetje, dat hij haar koffer moest komen halen. Intussen nam ze Michae) op en sloeg hun begroeting met ongeveinsde belangstelling gade. „Wie is die zuursnoet?" vroeg Michael, toen hij zijn kaartje afgegeven had.,,Ik zag, dat jul lie elkaar kenden." (Wordt vervolgd) PROF. DE ZWAAN HEENGEGAAN Alvorens te beslissen doet U ver standig ons uitvoerig Prospectus STAATSEXAMEN,H.B.5.of MULO- OPLEIDING aan te vragen IJ ET heengaan van prof. De Zwaan treft ons. Wel was voor zijn ons het meest toesprekende functies en ambten langzamerhand het woord je „oud" verschenen, maar zijn veelzijdige werkzaamheden liggen ons nog te helder in de herinnering, dan dat we ook aan dat woordje „oud" niet telkens weer even moes ten wennen. Zijn werkzaamheden en zijn .per soon. Bij prof. De Zwaan vormden zij een duidelijke twee-eenheid. Geen wonder: zijn persoonlijkheid, die gelijkelijk getuigde van innemend heid en van beslistheid, drukte op zijn arbeid een onmiskenbaar stem pel. De voornaamste werkzaamheden van prof. De Zwaan hebben gelegen op het terrein van~ de theologie en van de politiek. Alleen voor de op pervlakkige beschouwer moet dit een vreemde combinatie zijn. In de wijze waarop prof. De Zwaan beide beoefende, lag een goed verstaan bare harmonie. Theologie en politiek. Meer dan veertig jaar is hij hoogleraar ge weest. Men stelle zich de invloed voor, die hij vanuit dit ambt op een lange reeks van studentengeneraties heeft geoefend. En daarnaast de po litiek. Van bijzondere waarde is het, wan neer een erudiet geleerde als prof. De Zwaan was zich bewust is, dat de politiek een leder nodig heeft, ook de hooggeleerde. De roep van de politiek is door prof. De Zwaan beantwoord en er is alle reden, hem ook in dit opzicht in dankbaarheid te gedenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2