Jlieutue fciiisrl) e GTourant Scherpe nota over Indonesiës optreden aan de V.N. üasjoemileider in arrest De rechten van de mens met voeten getreden Kamer staat eensgezind achter de regering Koninklijk gezin vierde met hofpersoneel t Kerstfeest Brits protest op komst inzake Javazee Geen raketten in Europa als. Gratis Koopuur If57 [IINSDAG 24 DECEMBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdellng' Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten ƒ0,18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang no. 11144 Hoofdredacteur: Or. E. DIE.MEE Directie: F. OIEMEB Chef-red.: H. W. J. ENSERINK L.HRISTELIJK-NATIUNAAI DAGttLAD Voor Leiden en Omstreken jbeblmn in te^fjen-spoel" HET GEHEIM van de kapper ZIE PAGINA 6 Nederland protesteert krachtig Het net klapt dicht 'De voorzitter van de Masjoemi. johammed Natsir, is gearresteerd verband met de aanslag op jikarno, tezamen met 58 anderen, ij is een neef van de chef-staf van ït leger, generaal-majoor Nasution- Dit werd bekend gemaakt, aldus ;N.P., door het hoofd van de mili- jre inlichtingendienst van de gene- le dienst, overste Sukendro. Vol- »ns hem zo uhet voornemen zijn ge- eest de regering omver te werpen, lèmier Djuanda, de overige mi- bters en d- chef-staf te ver oorden Andere verdachten zijn nou voort- ichtig. De voormalige waarnemend chef-staf n de landmacht, kolonel Zulkifli Lubls, t sedert zijn mislukte staatsgreep in vember 1956 voortvluchtig, zou bij de tnenzwering betrokken zijn, evenals de jroe-l-Islam, een aantal officieren en len van jeugdorganisaties. Natsir zou k een neef zijn van Lubis. Het onder- ek nadert voluens Sukendro thans do Itfase. Enige leden van de landmacht, van de I. en enkele anderen behoren tot da arresteerden. Sukendro zeide, dat er in het algemeen en verband bestaat tussen de aanslag de opstand in de buitengewesten. De flitaire autoriteiten van Zuid- en Mid- n-Sumatra hebben de aaislau veroor- eld. Volgens Sukendro zou er op Ambon niet pochten zijn, maar er zijn daar 25 per- den gearresteerd, waaronder 15 belanu- ke figuren. TN EEN SCHERPE NOTA aan secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de 4 minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteravond na mens de regering bij de Verenigde Naties krachtig geprotesteerd tegen de anti-Nederlandse daden van Indonesië. De nota noemt de vijandige hande lingen tegen de Nederlandse gemeenschap een openlijke negatie van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden waarover het Handvest der V.N. moet waken. De Nederlandse regering behoudt zich alle rechten voor en vraagt, de nota onder de aandacht te brengen van alle leden, zowel van de Veiligheidsraad als van de Algemene Vergadering der V.N., aange zien de onderhavige kwestie beide lichamen raakt. MR. LUNS stelt, dat in Indonesië een vijandige campagne wordt gevoerd tegen Nederlandse onderda nen, ondernemingen en particuliere bezittingen. De economische en per soonlijke druk op de Nederlandse gemeenschap aldaar heeft thans het punt bereikt, waarop een uittocht op grote schaal gaande is. „Het is duidelijk," zo vervolgt mr. Luns na zijn brieven van verleden jaar in irinnering te hebben gebracht en de jongste gebeurtenissen te hebben ge schetst „dat de (anti-Nederlandse) han delingen opzettelijk zijn beraamd, aange kondigd en uitgevoerd door de regering van de republiek Indonesië. Het is een vaststaand feit, dat de Indonesische rege- ng opzettelijk en systematisch de toene- endc animositeit van de bevolking tegen ;n buitenlandse minderheid in haar land heeft uitgelokt." „Daarom is de regering van Indonesië verantwoordelijk in de volle betekenis van het woord voor de huidige bescha mende toestand met alle gevolgen daar- J v (Van onze parlementaire redacteur) j\E REGERINGSVERKLARING over de ontwikkeling in Indonesië heeft bij de constructieve fracties in de Tweede Kamer een gunstig onthaal (vonden. De heren Romme (kath. v.), Oud (lib.), Willems (soc.), Bruins lot (a.r.), Tilanus (c.h.) en Zandt (s.g.) hebben zich eensgezind achter tf beleid van de regering geplaatst. Hun enige kritiek was dat de regering voorschotregeling voor de ge vacueerden te schriel zou hanteren. Mi- Ister Luns heeft echter verklaard dat deze regeling soepel en loyaal zal orden toegepast. Mediedediimgen over de koeten van de ertocM moesten echter niu worden ge- lan, omdat heft anders bijzonder moeilijk U zijn de reiskosten achteraf terug te Talloze ondernemers hebben nu pmaal de plicht om de terugkeer van m erwolové's naar Nederland te beloos ten. Dit korte debat resulteerde in een orstel van dc heer Romme (kath. v.) or voorzitter Kortenhorst min of meer ergenomen een commissie ad hoc in stellen, die regelmatig met de regering ntact zal houden over de maatregelen, ten behoeve van de repatriërenden .tomen dienen te worden. Deze commis- zal zich echter niet met de buiten- Bdse politieke vraagstukken bezig liou- n. Namens dc regering verklaarde mi ster Luns zich gaarne bereid al het mo- lljke te doen om de Kamer op dezo Uze op de hoogte te houdon. Sober De eerste spreker in dit debat, prof. hnme. sloot zich wléedtfig aan bij da ver- ariwg van die regering. Zij heeft in deze Tklarirug haar gevoelens bedwongen ?ar toch briddie daarin door de verowt- sardiiiginig en het protest tegen de schen- lïgen van recht en wet. Ook kon hij zich ïl met het standpunt van de regering (reniigen, dat de Nederlanders in Indo- ■■Bsic ziefllf over hun terugkeer moeten slissen. Soekamo heeft niet te veel ge- £d toen hij enige weken geleden ver- aard'e, diat de wereld versteld zou staan a aJ at nu gebeurt is echter, zo vervolgde i heer Romme, alleen maar beschamend <>r hemzelf, voor zijn regering en voor USD" land Heeft Soekarno wel gedacht In zijn eigen land? Wordt dit ndet het gste getroffen? De heer Romme sprak zijn deelneming bezorgdheid met het lot van die ïndo- liërs uit. Hij besloot met de bede. dat God die IndonesdëTS zal besehermen en leiders tot bezinning zal brengen, dat God wijsheid zal geven aan die leiders het vrije Westen en dat de gedragin- van onze regering gekenmerkt zul len blijven door kalmte, bezadigdheid en onverzettelijkli'edd. De liberale oppositieleider, die heer Oud. had bijzondere waardering voor het be de regering. Na de soeveredni- teitsoverdracht heeft Indonesië voortdu rend rechtssohendiimgen gepleegd. Nu weer •n het begrip „territoriale zee" uit breiden. De heer Oud was het met die an dere sprekers van de democratische frac- met minister Luns eens, dat wij dergelijke eenzijdige rechtsver krachting niets te maken hebben. De minister van buitenlandse zaken deelde mede, dat Indonesië aan dit voor- nog geen gevolg heeft gegeven. Over deze zaak heeft onze regering ech ter reeds contact opgenomen met de Ver- igdle Staiten, Australië en Engeland. De heer Oud juichtte het ook toe dat de re gering de deur voor een gesprek met In donesië nog op een kier heeft gehouden. Naitölanden werden ingelicht had zijn instemming, omdat het goed dat deze landen weten dat de beslis singen van de Indonesische regering al- rechtsbeslissingen zijn. De V V.D.-voorzitter zeide dat we voor een laüonale zaak staan. De nationale ge dachte moet de nationale geschillen over- Zelf beklag? Ook de heer Willems (soc.) die de afwezige mr. Burger verving was van mening, dat we gezamenlijk de schouder onder deze zware taak moeten zetten. Nederland heeft vele malen geworsteld en Is vele maleji ontkomen. Toch be luisterde hij in de regeringsverkaring te veel een toon van nationaal zelfbeklag. Liever wilde de socialistische woord voerder dit probleem tn internationaal kader stellen. Er moet voor het wereld forum duidelijk gesteld worden, dat we hier te maken hebben met de eerste mislukking van het dekolonisatieproces, dat het communisme de overhand krijgt en dat de ontwikkeling in Indonesië een enormeschok is voor de kredietwaardig heid van geheel Azië. Zo'n houding zal onze mensen in Indonesië meer helpen dan een protest over onze gekwetste, in ternationale belangen. ZIE VERVOLG PAGINA 5 van, die een vijandige daad vormen, ge richt tegen een buitenlandse gemeen schap, die rechtmatig in Indonesië ver blijft." Mr. Luns beschrijft dan, dat de huidige situatie de veiligheid, zowel als de levens- en' arbeidsomstandigheden bedreigt van deze minderheid, die blootstaat aan een krenkende behandeling, alleen op grond van haar nationaliteit. De Indonesische re gering legt haar opzettelijk levensom standigheden op, die erop berekend zijn, ontberingen te veroorzaken en te zijner tijd gedwongen vertrek. Aangezien het in beslag 'nemen van Nederlandse ondernemingen niet dient tot handhaving van het internationale recht, maar tot politiek voordeel, vormt het een onwettige inmenging van de zij de der Indonesische regering. Bovendien zijn deze daden van groe pen en organisaties, opgedragen, goed gekeurd of toegelaten door de Indonesi sche regering. De maatregelen, genomen of goedge keurd door de Indonesische regering, vor men niet alleen een discriminatie tegen Nederlandse onderdanen, maar voldoen evenmin aan de maatstaven, die een staat moet aanleggen bij de behandeling van vreemdelingen. „Opgemerkt dient te worden", zo ver volgt mr. Luns. „dat volgens een aantal Indonesische officiële verklaringen de druk, die wordt uitgeoefend op de Neder landse gemeenschap moet worden gezien als een reactie op dc weigering van de Al gemene Vergadering, de Indonesische aan spraken op Ned. Nieuw-Guinea in te wil ligen. Indien dat zo is, zou het een poging z(jn om met onwettige middelen datgene te bereiken, wat Indonesië langs wettige wegen niet heeft kunnen verkrijgen. In dat geval houdt een dergelijke actie een uitdaging in aan het gezag van dc Ver. Naties". De nota werd ingediend door de perma- bij de V.N., mr. C. W. A. Schuermann. vertegenwoordiger van Nederland (Van een onzer verslaggevers.) SOESTDIJK, maandagmiddag ZE ZINGT al verscheidene jaren mee in het kinderkoor van Paleis Soestdijk, ons prinsesje Marijke. De eerste keer, dat ze meedeed aan het Kerstspel, dat een grote groep kinde ren van het personeel meestal uit- En God zal alle tranen van hun ogen af wissen Hemelsblauw bloeit het. vim aan de oevers van de rivier, de kristalklare rivier des levens: velden, velden van vim. Want als alles is uitgezegd of ongezegd begrepen, als bij de herinnering het hart krimpt inéén Dan, plotseling, is er de stem moederlijk en troostend, de hand, die voorzichtig en vrolijk alle tranen droogt. „En heb je dan nooit begrepen waarom het vlas bloeit hemelsblauw? Hoorde je nooitverweg in de wind, het gezoem van het hemels weefgetouw, dat linnen weeft fijner dan zijde als sneeuw zo wit en zacht?" (de engel kijkt op, en lacht) „Heeft' mijn regenboog je niet verrukt als hij rees tussen lucht en land? Groette je niet de vallende ster die ik tvierp met eigen hand? Sprak ik je dan niet vrij met Kerst in de stal, tussen ezel en os? O domoor, die schreide, en wachtte tot hier, en daarginds reeds was verlost!" Lidy van Eijsselsteijn voert tijdens de traditionele Kerst feestviering, welke om beurten in de verschillende paleizen wordt ge vierd, was ze 'n heel klein Horos- meisje. Maar vandaag was ze een van de engelen, die voor de herders in dit kinder-lekespel, door R. Winkel ge schreven, het „Ere zij God" zongen en later was ze zelfs één van de drie meiskes, die een paar soloregeltjes mochten zingen hij de stal- Tientallenpinkelende kaarsvlammen in de kerstboom en tussen het dennengroen van kransen en slingers verlichtten zoet jes de grote zaal van de Mareehausse- kazerne, diep in de Soestdijkse paleistuil» Prinses Wilhelmina was er dit keer niet bij, maar de Koningin en de Prins waren vergezeld van hun grote dochters Beatrix, Irene en Margriet. Marijke zat al op heit podium als engel gekleed, tussen d» andere jongens en meisjes van het kin derkoor. En ze was een heel gewoon klein meisje, dat onder de muziek een beetje zat te draaien, net als de andere kinderen, en prettig wat speelde met de lange witte rok waar ze haar voetjes helemaal in kou optrekken. We zongen allemaal samen „Hoe zal ik U ontvangen", en we luisterden daarna naar muziek van Handel, gespeeld door de dame du palais van H.M. de Koningin mevrouw W. A. Repelaar-van Driel en mevrouw A. M. de Ranitz-de Brauw, echt genote van Utrechts burgemeester, viool en mr. J. C. baron Baud, kamerheer in speciale dienst van de koningin, piano. En dan kwam het moment waar altijd iedereen naar uitziet: Here Majesteit be trad het podium en las de Kerstgeschie denis uit Lukas 2. Het Paleiskoor onder leiding van de heer A. Oudhof zong Kerstliederen van Julius Röntgen en dadelijk daarna sprak Prins Bernhard zijn Kerstrede uit. Deze keer had de Prins als onderwerp: het kerstcadeau. HU zei wel te weten, velen niet houden van het schenken cadeaus op Kerstfeest, omdat men op dit feest het geestelijke boven het materiële wil stellen, maar de Prins meent het zó: wij kunnen het Christuskind geen geschen ken brengen, maar toy kunnen zijn gebod om onze naaste lief te hebben volgen, dooi geschenken te geven aan onze naaste. Wit veel heeft geeft veel, wie niet of weinig heeft geve weinig of desnoods alleen liefde: vergevingsgezindheid, een harte lijke daad, echt-gemeende belangstellint „Zelfs al zouden sommige van dit sooi geschenken misschien niet altijd mt vreugde worden begroet door de ontvan gers mochten zij zich ervan bewust zijn Jezus zouden en zullen zij geluk kig maken en in die overtuiging zullen ook wij gelukkig kunnen zijn. En het heer lijke is, dat iedereen, arm en rijk, jong en oud, zelfs de meest hulpeloze zieken, op deze wijze in staat zijn het Kerstfeest daadwerkelijk mede te vieren en dat ie mand met lege handen aan de kribbe be hoeft te staan", aldus de Prins. „Kerstnacht" heette het spel, dat, aan- aansluitend op een door het koor gezongen cantate „In duloi Jubilo" van D. Buxte- hude, door de kinderen in alle eenvoud werd opgevoerd. Nog eens zongen de kinderen, nog zongen we tezamen en daarna gingen de gasten naar het naastgelegen gebouw, Koningin en prinsessen, geholpen door verscheidene andere dames, chocolade schonken. Ten slotte boden koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet aan een vetegenwoordiger van elk gezin een kerstbrood en een prin- sessekalender aan, een onderdeel vai traditie, welke sinds 1950 wordt gehand haafd. Heel aandoenlijk, in een blank engelengewaad, zong gisteren prinses Marijke haar solo in het kerstspel, dat door haar en door kinderen van de hofhou ding werd opgevoerd tijdens de kerstfeestviering op paleis Soestdijk (foto boven). Koningin Juliana las eerder het kerst evangelie bij de kerstboom (foto onder). Honger wordt geducht gevaar VTOLGENS WELINGELICHTE politieke kringen te Londen zou Engeland be slot enhebben te protesteren tegen Indo nesiës verklaring, dat het de soevereini teit heeft over dc Javazee, aldus meldt een A.P.-bericht. Volgens deze bronnen zouden de Verenigde Staten en Frankrijk waarschijnlijk een overeenkomstig besluit nemen. Tevens heeft dc Britse regering haar ambasadeur te Djakarta opgedragen Indonesiës verzoek om Nederlandse oo logsschepen uit de haven van Singapoi te weren, af te wijzen. Engeland is nog niiet officieel op de hoogte gebrachf van Indonesiës soeverei- nis te zien hoe op de Parijse conferentie een gezamenlijke politiek vorm kreeg die het belang van de eenheid en de veiligheid moest die nen. Geen enkele keer was het ge luid /an wapengekletter te horen, zei president Eisenhower gisteravond voor de Amerikaanse radio en tele visie De westelijke mogendheden zijn het er definitief over eens, ging Eisenhower verder, dat er nooit meer oorlog moet komen en de Russen zullen <M-t od den duur moeten begrijpen. De president sprak slechts drie minu ten. Daarna overhandigde hij de micro foon aan minister Foster Dulles, die er nogmaals op wees dat de N.A.V.O.-raad met algemene stemmen heeft besloten ballistische projectielen met middel-gro-te reikwijdte ter beschikking van generaal Norstad. de opperbevelhebber, te stellen Het zal echter wel enige tijd duren voor dat die wapens zijn opgesteld. Als er in tussen. zo meende Dulles, een ontwape- ngsakkoord :6 bereikt heeft de uitvoe ring daarvan natuurlijk voorrang. Het Russische voorstel om alle 82 lan den van de Verenigde Naties bij het ont wapeningsgesprek te betrekken noemde de minister niet praktisch, omdat men n veel te groot onderhandelingsorgaan zou krijgen. Het ls volgens Dulles dwaasheid een regeling te aanvaarden, waarbij de Russen over de modernste wapens be- sohikken, terwijl de Westeuropese lan den zich zouden moeten beperken met conventionele wapens. Rusland, aldus de minister, is lastiger dan ooit. Men wil zelfs niet praten over redelijke procedures om onderhandelin- te beginnen. Nasser gaf Port Said twee miljoen President Nasser van Egypte heeft de stad Port Said bijna twee miljoen gulden geschonken Het bedrag, dat imperial!is- tische agenten" aan twee Egyptenaren hadden geboden om het regiem van Nas ser omver te werpen. De som kwam in handen van een Egyptische officier, die het geld aan de regering overdroeg en dn verraders ontmaskerde, zoaüs Nasser ur een rede in het stadion zeidie. Gisteren onthulde Nasser op die be graafplaats een monument voor die ge vallenen in het Israëllsch-Bgyptisch con flict. Een enorme juichende menigte om ringde hem op zijn weg. niitedtsaanspraken op de Javazee. doch zo dra dc feiten beschikbaar zijn. zal Enge land protesteren Loos gerucht Te Djakarta hebben volgens A.N.P. de ambassadeurs van Amerika en West- Duitstand gesprekken gehad met de In donesische minister van buitenlandse za den Subamdrio. Plaatselijke bladen brach ten die bezoeken tn verband met geruch ten als zou de Nederlandse regering va/n haar bondgenoten hebben verzocht zijn ambasadeur op te dragen de Indone sische regering te polsen „over een her vatting van de onderhandelilmgen betref fende Nederlands Nieuw-Guinea. Buiten- .andsc dUplomatikc waarnemers rncncr echter, dat er geen enkele grond bestaai >or zulke veronderstellingen Intussen zijn de Indonesische goud- er devierzenreserves deze week van 14.78 tot 13.19 procent van de opeisbare verplich tingen gedaald. De voorschotten van de Bank Indonesia aan de regering steger 282 miljoen tot 14.350 min, de geld- onrloop met rp. 226 min. tot rp. 13.534 min De deviezen daalden ro. 168 min tot rp. 1797 min Honger Honger heerst nu In dertig districten van Mldden-Java, waar ruim een kwart miljoen mensen wonen. Voorts hebben In Midden- en West-Java overstromingen schade aan de rijstvelden aangericht. Vol gens Pla wordt het rljsttckort in Midden- Java een ramp. Het blad Indonesia Raya meldt, dat dc bevolking van Soembau Borneo om rjjst roept cn schrijft: „Als minister Sunarjo (van landbouw) niet in staal is de rijstprijs in de hand te houden, is er nog altijd een eervolle uitweg voor hem: aftreden." Pangkalan Brandan genationaliseerd De chef-staf van het Indonesische leger, Nasution, die in Noord-Sumatra vertoeft, heeft verklaard, dat de olleterreinen te Pangkalan Brandan „nationale olleter reinen" zijn. HU heeft een aantal offi cieren benoemd in de raad van bestuur van een N.V., waarvan de regering alle aandelen bezit Het hoofdkwartier van de B.P.M., die de werkelijke eigenares is. te Djakarta, had geen commentaar. (Advertentie) Maandag voor RIJNSBURG, KATWIJK cn NOORDWIJK van 11.3012.00 uur (stempel 6) van 2.002-30 uur (stempel C) Voor LEIDEN van 2.00—2.30 uur (stempel C) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK ).de\ Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg 4 Op Eerste en Tweede Kerst 4 rlag zal ons blad niet verschij- nen. Onze bureaus zijn dan gesloten. 1 DIRECTIE OPKLARINGEN De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend droog weer met enkele opklaringen. Vannacht weinig wind, plaat selijk mist en temperaturen om het vriespunt Morgen overdag tot matig of krach tig toenemende zuidelijke wind. leis kouder dan vandaag. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 25 Dec. Zon op 8.50, onder 16.35, maan 3 10.49, onder 21.37; 26 dec. zon op 8.59, onder 8.35, maan op 11.11, onder 22.42, 27 op 8.50, onder 8.36, maan op 11.32, onder 23.46. 29 December Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1