Groot respect voor strijd Zuidafrikaan se volk van erf actie voor het onderwijs voor karaktervaste - Land Nederlandse immigrant Ordass uit leiding van Lutherse kerk gezet Een woord voor vandaag Kanttekening De onbekende man Eert nieuwe vorm van levensverzekering oging om daling koopkracli op te vangen Asser synode blijkt geen bezwaar te hebben tesren subsidie kerkbouw 2 Operatie spoed frik Uit het Correspondentieblad De christelijke onderwijzer is onderstaande satire met het er- stige eind. r\P het departement van o., k. en w wordt op het ogenblik gebroed op een klinkende werfactie voor mderwijzers en leraren. We hebben niet gelezen of men hiervoor in retraite gaat. We geloven het ook niet; men kan tenslotte daar niet voor ieder wissewasje in retraite gaan. Men zal de campagne wel aan de bureaus moeten uitwerken Er kan nog meer bij! Nu we hebben kunnen lezen, dat het departement eigenlijk overbelast is en wij toch in de eerste plaats belanghebbenden zijn, is het toch onze plicht zo mogelijk hierin een handje te hel pen. Een paar ideetjes onzerzijds zal men wellicht goed kunnen ge bruiken. Ons dacht, dat het geen kwaad zou kunnen deze actie een naam te geven. Men noemt tegenwoordig dergelijke dingen operaties. Wat denkt u van „operatie spoed- frik". kelen. Grote advertenties in alle dag- en weekbladen, formaat a la Blue Band: De onderwijzer aan de gedekte tafel. Kaarslicht, kristal, madeira, kip, wijnsaus. Om de tafel een stralend gezin. Me vrouw als Madame Rama. Meneer als een lord, in smoking, met een grote gulle lach op het sympa thieke gelaat. De kinderen als prinsen en prinsessen uit een sprookje. Verder grote affiches op de aan plakzuilen, waarop men een leuk stel leraren (en leraressen) ziet af gebeeld. gebruind in de Dolomie ten, twee maanden in de zomer, drie weken wintersport in Adel- boden. In alle bioscopen moet een film draaien met een openluchtbad, waar een leraar met z'n pupillen aan het ravotten is in het licht groene water van het blauwe bas sin. Op de achtrgrond het bijbe horende glas- en staalgebouw: de school. Op het televisiescherm behoort zo nu en dan een vlot heer te verschijnen, die op de moeilijkste v.agen een juist antwoord geelt. Dit is meneer X., park Zorgvliet, leraar aan de lagere school te IJ. Meneer wint de pot, maar staat jze gul af aan de Novib. ZO worden we populair, colle ga's: laten we onze vanouds oekende schoolmeestersfysionomie afleggen en vervangen door een rijke, zonnige gelaatsuitdrukking Koop eens een nieuwe das. een dure. Waag er eens een tientje aan. Och, juffrouw, weg dat knoetje. Toe. wat make up. En lach eens gezellig. Tegen de kindertjes. En tegen de collega's. Laten we ook niet en nooit meer over de salarissen praten. Dat ver lamt de aktie van de minister. Leraren, moet het grote pubjiek dan altijd maar weer horen, dat uw salarissen bij die van de ho gere ambtenaren Zijn achtergeble ven? Helpt dc minister met een blij en tevreden gezicht. Onderwijzers, als de lagere en middelbare ambtenaren toch nog iets mochten krijgen, praat dan tijdens deze werfcampagne niet over „gelijktijdig en evenredig" Laat dat even rusten. Onze rege ring zullen deze termen misschien Boek VAN DE DAG In deze bundel zijn korte toespraken bijeengebracht, die ds. Okke Jager voor de radio heeft uitgesproken (onmid dellijk na de nieuwsberichten), alsmede toespraken voor de Interkerkelijke Jeugd Evangelisatie te Rotterdam-Charlois. On nodig deze bundel aan te bevelen. Het is weer volop Okke Jager, met zijn wij ze van zeggen, wat hier betekent: met zijn zeggenskracht. In de ..Serie kleine Bijbelboekjes vc de kleuters", waarin Anne de Vries bevattelijk vertelt, is weer een niei deeltje verschenen: „Die domme Jona' Van reeds verschenen deeltjes zijn er nieuwe drukken: een tweede van „De wijzen uit het Oosten", van David, de herdersjongen" en van „Met Jezus in een scheepje" en een vierde van „Het Kindje in de kribbe". De tekeningen zijn van Tjeerd Bottema. Het is een uit gave van Kok. Kampen. Enkele merkwaardigheden van de meetkundige terminologie, door prof. dr. G. H. A. Grosheide F. Wzn. Rectorale rede V.U. Uitgave Kok, Kampen. even door het hoofd gegaan zijn, maar trekt haar daarover in deze reklametijd nu niet aan haar jas je. Helpt mee. De aktie moet slagen. Over grote klassen geen woord. Net iets om af te schrikken. Stil over klassen op straat. Ook vooral nu geen lokkende advertenties in onze bladen over het natuurschoon van Polsbroekerdam of de schone kleuren van Breezand. 't Wordt immers spoedig beter. Er komen nu toch wel sollicitanten. Hoevelé bezitters van onderwysbevoegd- heden zullen nu niet in de school terugkeren. Nog vrolijk door bijten en we zijn er. TN alle ernst: wij wensen de mi- -*• nister het grootst mogelijke succes by de werfcampagne. Hoe eerder uit de nood, hoe liever. Maar dagelijks by het naar huis sturen van een klas, omdat er een vakature is en blyft, denkep we aan de waarschuwingen van de organisaties in 1950 en eerder «an de regering: Exellentie, het loopt spaak. Deze wuifde luchthartig het pes simisme van de A.N.O.F. van zich af: Het loopt wel los. Alles wat gedaan werd, kwam te laat. Minister Cals zit er maar mee. Hy doet wat hy kan. Laten we maar wat meehelpen. Conferentie van de Europese kerken Het voorlopig bestuur van de conferen tie van Europese kerken, in mei te Lise- lund in Denemasken opgericht, heeft de zer dagen vergaderd op Oud-Poelgeest. Alle bestuursleden uit Oost- en West- Europa waren aanwezig, met uitzondering van het bestuurslid uit Oost-Berlyn. In plaats van de kort geleden overleden praeses Held van de Evangelische Kerk in het Rijnland, werd in het bestuur ge- "kozen praeses Wilm van de Evangelische Kerk van Westfalen, zodat het modera- men thans gevormd wordt door praeses Wilm (Bielefeld), dr. E. Emmen, secre taris-generaal van de Ned. Herv. Kerk en aartsbisschop Kieviit uit Estland. Het bestuur bevestigde de opdracht aan het moderamen om de aaneensluiting van alle Europese kerken verder te bevorderen. Het voorlopig secretariaat blyft in ons land gevestigd. Prof. Bavinck sprak voor mulo-onderwijzers i onzer redacteuren) ?reniging van chr. rnulo- heeft zaterdagmorgen, op T. CNOSSEN NA REIS NAAR AFRIKA (Van onze sociaal-economische redactie) De heer T. Cnossen, secretaris-directeur van de Christelijke Emi gratie Centrale heeft zaterdag op de najaarsvergadering van de C.E.C. te Utrecht naar aanleiding van zfjn reis naar Zuid-Afrika en Rhodesia gesproken over Zuid-Afrika als immigratieland. Bfj zijn schets van de ruime economische mogelijkheden van het land legde de heer Cnossen er de nadruk op, dat in het bijzonder technici en zij die een zelfstandig ambacht beoefenen welkom zijn hier. Sprekend over het rassenvraagstuk erkende de heer Cnossen, dat men hier te doen heeft toet een enorm vraagstuk. Op het ogenblik telt het land drie miljoen blanken en elf miljoen niet-blanken. In het jaar 2000 zullen deze getallen resp. zijn vijf miljoen en negentien miljoen. (Van Voor de onderwijzen de tweede dag van hun algemene gadering, prof. dr. J. H. Bavinck in De Harmonie te Groningen een rede gehou den over onderwys en oecumene. De christeiyke school, aldus de Am sterdamse hoogleraar, heeft mede tot taak de opgroeiende jeugd te doordrin gen van het besef, welk een-zegen het betekent Jezus Christus te mogen die nen cn liefhebben in onre moderne we reld. Een zegen, maar niet minder een verantwoordelykheid. Het is van be lang, dat de school de ogen open; voor de wereldwyde omvang van de pro blemen waarmee de christenen in Ne derland worstelen. En ook voor de even wereldwijde, ja wereldveroverende gang van het Evangelie. Verschillende onderdelen van het! onderwijs kunnen gemakkelijk dienst baar gemaakt worden aan de vervul ling van deze taak. Prof. Bavinck wees met name op het godsdienstonderwijs, en de lessen in aardrykskunde en ge schiedenis. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te 's-Gravenhage-Loosdui- nen (wijkgemeente Bouwlust; toez.): J. C. H. Jörg te Apeldoorn. Aangenomen naar Biyham: vie. G. Ver schragen te Borculo; naar Warmond: H L. Boonstra te Wissekerke. Bedankt voor Rysoord (toez.): A. W. Kranenburg te Tange-Alteveer. Benoemd tot diakonessenhuispredi- kant te Meppel: I. de Boer aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Helpman (Gr.): J. van Leeuwen te IJmuiden. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Schiebroek/Hillegersberg- *71 Centrum: J. Faber te Deventer. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Amersfoort: W. H. Eer- land te Lisse. Bedankt voor Biezelinge: W. van 't Spyker te Drogeham. Maar met grote waardering en ver trouwen voor de toekomst sprak de heer Cnossen over de wil van het Zuidafrikaanse volk een blank volk te willen zijn en blijven. Het zegt zeer bewust neen tegen de assimilatie. Wie de Afrikaanse oplossing van dit vraag stuk wil zien moet letten op de tech nische en sociale ontwikkeling van de niet-blanken, op de woningbouw voor deze bevolkingsgroepen, de bouw van ziekenhuizen, het onderwijs etc. Wanneer de verkiezingen van het volgend voorjaar een overwinning zul len worden voor de zittende regering, zal dit waarschijnlijk de spoedige proclamatie inhouden van de repu bliek Zuid-Afrika. Dit zal naar de mening van de heer Cnossen de ont wikkeling van het typisch eigene van dit volk stimuleren en het ook inder daad één volk maken. Beivustivording De heer Cnossen verklaarde onder de indruk gekomen te zijn van de levens- worstelhig van het Zuidafrikaanse volk, de hoge levensstandaard, de betrekke lijke welvaart, de snel expanderende economie, de toenemende bewustwor ding van het eigen type en de aanpak van een zo explosief vraagstuk als ras senkwestie. Men zal echter een open oog..moeten hebben voor de moeilijkhe den, die voor de al te veel verwende Ne derlandse emigrant aan zulk een gis tend levfcn verbonden zijn. Maar zo ver klaarde de heer Cnossen ten slotte, ik sta sterker dan voorbeen positief tegen over emigratie van Nederlanders n Zuid-Afrika en Rhodesia, maar dan raktervaste bij voorkeur getrouwde arbeidsblije Nederlanders. Wegens ziekte van de ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys. werd diens toespraak voorgelezen door de heer Van Zeyl Hofmeyr van de Zuid afrikaanse ambassade. Hij vroeg zich af waarom Engeland en Amerika voortdurend deel nemen aan de verdere industriële uitbreiding van Zuid-Afrika en Nederland niet op veel grotere schaal dochterondernemingen vestigt. In Zuid-Afrika zou een veel grotere migratie van geschoolde krachten wel kom zijn en de ambassadeur vertrouw de er op. dat dit er in de toekomst ook van zal komen. Omdat de bevolking van Zuid-Afrika overwegend protestants is, zal vooral de Christelijke Emigratie Centrale langrijke rol kunnen spelen. Op de jongste synode van de N.G.- kerk van Kaapland is besloten een pre dikant te benoemen speciaal voor he werk onder de immigranten. Suurhoff naar Afrika In de huishoudelijke ochtendvergade- ring deelde de voorzitter, de heer A. Warnaar, burgemeester van Waddinx- veen mede, dat drie Afrikaanse predi- j kanten ln januari van het volgend jaar namens de Europese Maatschappij voor Emigratie naar Nederland zullen komen ter versterking van de contacten. Mi nister Suurhoff is voornemens volgend jaar een reis te maken naar Zuid-Afri ka en Rhodesia. •dering dacht de voor- .iet vele verdienstelijke de centrale van de heer J. Met grote zitter terug werk voor Berghuis, die het afgelopen jaar leed. Hij diende de centrale als lid van het dagelyks bestuur en als voorzitter van de afdeling Zuid-Holland. In het D.B. is hij opgevolgd door de heer H. H. C. Vos, burgemeester van Woerden en als afdelingsvoorzitter door de heer J. C. Pellicaan. Naar aanleiding van de onenigheid, die er is gerezen tussen de C.E.C. en dr. A. van der Hoeven, voormalig her vormd predikant te Utrecht, thans pre dikant van de Presbyterian Church in Australië, die met verlof in Nederland is, deelde de heer Warnaar mee, dat éen onderhoud had gehad met dr. Van der Hoeven. Nadit gesprek heeft de heer War naar zich bereid verklaard de uitla tingen van de zijde van de C.E.C, aan het adres van dr. Van der Hoeven T. Cnossen „doorbraakpredikant" en „onwaarach tig" terug te nemen. Wel is de zake lijke tegenstelling blijven bestaan, rnaar de heer Warnaar pprak de wens uit, dat voor het vertrek van dr. Van der Hoeven nog een gesprek met het dagelijks bestuur zou plaats hebben en men met meer begrip tegenover elkaar zou komen te staan. Dr. Van der Hoeven beticht de C.E.C. van een al te nauwe bijna uitsluitende relatie met de Chr. Reformed Church, waar door de leden van de N.H. kerk bij de C.E.C. niet zouden thuis horen. De C.E.C. bestrijdt dit zeer positief. Het totaal aantal aanmeldingen voor emigratie bij de C.E.C. liep het afgelo pen jaar iets terug bij vorig jaar verge leken. Verwacht worden in totaal cir-- 9300 aanmeldingen, tegen vorig j; ruim 10.000. De cyfers voor Australië zijn weer sterk gedaald en voor Canada aanzienlijk gestegen. In de eerste elf maanden van vorig jaar vertrokken naar Australië 10.108 personen tegen nu 6603, voor Canada zij» deze cijfers 7356 en 11.582. Het aantal aanmeldin gen voor Canada was resp. 13.325 en 21.374 en voor Australië resp. 13.157 en 9963. Voor de overige landen bleven de cijfers ongeveer gelijk. Hongaarse lutheranen moeten buigen Collaborateurs keren terug Lajos Ordass, de bisschop van de noordelijke kerkprovincie der Hon gaarse Lutherse Kerk, is afgezet als leidende bisschop van deze kerk. De Hongaarse regering heeft in zijn plaats benoemd de vroegere bisschop Lajos Vetö, die in het najaar van vorig jaar moest aftreden als bisschop zuidelijke kerkprovincie, maai dat ambt hersteld is. De regering heeft voorts bijna alle ambtsdragers, die vlak voor en tijdens de oktober revolutie heengingen, teruggeroepen hun opvolgers van hun plaats wijderd. In het onder nieuwe leiding verschijnend Hongaarse evangelisch- Lutherse weekblad wordt de ontwik keling een „teken van Advent" ge noemd. Het blad besluit zijn artikel, dat het opschrift „Bereidt de weg" droeg met enkele teksten, die zich tegen broedertwist keren Lajos Ordass werd in 1948 wegens „deviezensmokkel" veroordeeld; dit von nis wekte, evenals de naast waarmee de Lutherse Kerk hem toen vallen liet, ver vaardiging in het westen, in augustus |iet vorige jaar werd hy door staat kerk gerehabiliteerd, al bleef hy emeritus-bisschop. Op 1 november 1956 kon hy na een onderbreking van acht jaar de leiding van de kerk er noordelijke kerkprovincie weer op zich nemen. Deze zomer koos de assemblee van de Lutherse Wereldfederatie in Min neapolis hem tot eerste vice-president. Bisschop Ordass is niet verwyderd als leider van zyn kerkprovincie, zo meent men uit de mededelingen in het weekblad te kunnen aflezen. Wel maar dit meldden wy reeds eerder is hy geen eindredacteur van het week blad meer. Het ingrypen van de rege ring werd al verwacht, sinds de cor- teopoudent van de Londense Times een nogal verontrustend vraaggesprek had met de leider van het staatsbureau voor erediensten, Janos Horvath. Ook andere berichten wezen erop, dat de in de re\ '.utietyd s°kozen lutherse kerkleiding zich nie. .onder slag of stoot wilde u,M6..oi. De heer Vetö neemt in de zuidelyke kerkprovincie het bisschopambt weer op Dit betekent, dat de wettig gekozen bis schop geen enkele geestelijke functie meei heeft. De heer Vetö .wordt in de leiding der kerk bijgestaan door twee leken-functionarissen van vóór november 1956, die beiden bekend staan om hun „samenwerkingsgevoelens" ten opzichte de regering; in r.k. kring zou men „Komt, verwondert u hier, mensen" zegt een oi Kerstlied, .en er zijn nog veel meer liederen, gedichtei legenden en schilderijen, die uitdrukking willen geven aa de verwondering over de geboorte van de Here Jezus. Kon u eraan toe in deze drukke dagen voor Kerstfeest? Voor verwondering is stilte nodig, en concentratie. 2 kan ons ook zomaar overvallen, als een verrassing, midde in de drukte. Wat een wonder: God zendt Zijn Zoon om m te bevrijden, God kijkt naar een zondaar om! U zult het noo. begrijpen, hoe vhak u het Evangelie ook hoort, en hoe ue« ti ervan zingt. God vraagt ook niet of we het begrijpen; Gw tuil dat we geloven. Zoals de herders in het veld van EfratM Gij zult een kind vinden", zei de engel. „En zij gingej - en vonden." NIET ONVERKLAARBAAR TN een beschouwing, gewijd aan Navoconferentie, hebben wij terdag de woorden aangehaald, de vroegere Canadese minister de is het resultaat van de Navoconl :a- rentie een verrassing geweest, lie brief van Boelganin was bedot} an om zoveel mogelijk landen er buitenlandse zaken, Lester Pearson, te weerhouden, bases voor het 1 atoom- en raketwapi op hun grondgebied toe te late Niettemin spraken alle deelnemen} landen zich in principe uit v« het uitrusten van de Navostrijj krachten in Europa met bedoel} dat wapens, zij het dan met het vo« behoud, dat eerst de mogelijk) van een gesprek met de Sowjetui zou worden onderzocht. Hierdoor i) het dus als het ware van de Russi afhangen, of de Europese land} met atoom- en raketwapens heeft gebezigd naar aanleiding door hem noodzakelijk geachte nieu we besprekingen met de Sowjetunie. Hij zeide: „Het zou dwaas zijn, snelle, gemakkelijke en volledige sultaten te verwachten. Ook is niet juist te veronderstellen, dai vrees en onenigheid plotseling z'ul- len verdwijnen". Merkwaardigerwijs bereikten ons op diezelfde dag berichten uit Moskou, die er op wezen, dat het niet een voudig zal zijn, met de Sowjetunie worden" uitgerust! tot een vergelijk te komen. Zowel Daar komt nog bIj> dat ond. Chroesjtsjef, de secretaris van de de geruchtmakende successen communistische partij, als Gromy- wetenschappelijk terrein de ko, minister van buitenlandse za- iitieke situatie ken van de Sowjetunie, hebben er geenszins gest in hun redevoeringen tot de Opper- aandacht wat af te leiden hei ste Sowjet geen twijfel over laten Chroesjtsjef er alle belang bij, bestaan, dat de Sowjetunie hoge te doen voorkomen, alsof de west eisen zal stellen en ondertussen zal 'Uke landen voortgaan, de Navo af te schilderen naar vrede, als een oorlogsinstrument in handen dringen werkelijkheid *r naar het teru) T het communistisci 1 blok streven. We hebben er al ker op gewezen, dat de herenigii) Duitsland vèrreikende gevolg}1 van de Verenigde Staten. Het zou evenwel onjuist zijn, de ver klaringen, in de afgelopen dagen te Moskou afgelegd, al te tragisch op hebben voor de Oosteuropi te vatten, zo goed als het vorige landen en wellicht week verkeerd zou zijn geweest, al Sowjetunie zelf. te* hoge verwachtingen te hebben Het is dus niet z van het besluit van de Navo, het dat Chroesjtsjef e contact met de Sowjetunie te her- fel hebben gereageerd op het reso nieuwen. Men uiterste ln het andere vervallen yook daartegen moeten wij waken. Want de houding Chroesjtsjef is niet baar als wel lijkt, juist omdat zij hebben. taat van de Navoconferentie. 0}op zij moeten de consequenties overwre gen, die een ontwapeningsakkooj^ mensen als (ook al is dat nog maar gedeeltelijlon onverklaar- voor de communistische wereld ta. onprettig is. Zij herinnert Aan beide zijden is men thans dat de Sowjetunie zig, op politiek terrein elkaijd; haar eigen moeilijkheden heeft. Niet alleen voor de Amerikanen, maar ook en wellicht in nog het propaganda-offensief van meerdere mate voor de Russen Sowjetunie geen eind komen. hen „vredespriesters" 48. „Misschien het gevoel, ergens werkelijk thuis te horen. Ze was wat genegenheid betreft, hele maal aangewezen op haar vader, nietwaar?" „Ja, helemaal. En hij op haar. De manier, waarop ze eensklaps werd losgeslagen, beteken de een geweldige schok voor haar. Maar het ont breekt haar hier niet aan genegenheid." „Dat weet ik." Jess keek hem van terzijde aan, maar hij keek niet naar haar. In een opwelling van vermetelheid ging ze verder: „Misschien is genegenheid zonder begrip voor iemand als Liane niet voldoende." „Wil je daarmee zeggen, dat Liane zich niet begrepen voelt? Door wie? Door mij?" vroeg hij kritisch. „Niet alleen door u. Ik geloof, dat ze zich graag nuttig zou maken op de manier, waarop ze zich voor haar vader nuttig maakte door voor hem te zorgen en een belangrijke, onontbeerlijke fac tor in zijn dagelijks leven te zijn. Ik weet, dat ze hoopte hier ook een dergelijke taak te zullen vinden, maar dat mevrouw Seacombe haar geen kans geeft." „Misschien kunnen we daarin verandering brengen. Maar je „niet alleen door u" hield in, dat ik ook in begrip voor haar tekort geschoten ben. Kun je dat misschien nader toelichten?" Jess, vingers verstrakten om de steel van haar glas. Zij was niet over dit onderwerp begonnen, maar nu moest ze doorzetten en niet letten op de pijn, die het haar veroorzaakte, Liane's zaak bij de man van wie ze zelf hield, te bepleiten „Liane heeft in zekere zin ontzag voor u," zei ze kalm. „Ik geloof, dat dat de oorzaak is, dat er ding n zijn in haar leven, die ze niet met u deelt. Ze weet, dat u volkomen achter haar staat, maar aangezien ze bang voor u is. kan zo zich nooit op natuurlijke wijze tot u wenden, als ze u nodJg heeft." door Jane Arbor „Beide. Ik weet, dat ze dat toen bedoelde. Al leen maar, dat ze voelde, dat haar vrees voor u een barrière was tussen u en haar." „Dan toch een barrière, die ze zelf had ge maakt? Ze heeft helemaal geen reden om ver legen te zijn tegen mij en als er dus een barrière bestaat, zal het haar taak zijn die af te breken." De zijne ook! Daar was Jess heilig van over tuigd, maar de taak, om hem duidelijk te ma ken hoe Liane hem werkelijk nodig had, leek haar te zwaar. Deze taak werd haar bespaard, want de deur ging open en Liane kwam binnen. Ze had zich gekleed voor het diner en ze had zich zwaarder opgemaakt, dan Jess ooit had ge zien. Haar haar zat onberispelijk en van de ver woesting, die verdriet en wanhoop op haar gelaat hadden aangericht, was geen spoor meer te be kennen. Ze glimlachte, liep naar Muir, tikte met een rood gelakte nagel tegen zijn wijnglas en zei: „Sherry? Ja, ik zou geloof ik wel een glas lusten. Mag ik?" Ze speelde haar rol voortreffelijk Dit had ze bedoeld, toen ze tegen Jess zei, dat Muir haar geheim nooit te weten zou komen. Jess begreep dat deze dapperheid volkomen misplaatst was en over Liane's hoofd heen ontmoette ze Muir's blik. Aan de manier, waarop hij spottend zijn wenk brauwen optrok, begreep ze zijn onuitgesproken vraag. Hij geloofde niet, dat Liane behoefte had aan hulp, die ze niet durfde vragen. Alleen door hem de waarheid te vertellen, zou ze hem er van kunnen overtuigen, dat ze wel degelijk .gelijk had Ondanks Muir's pogingen bèreikten geen nade re berichten over Peter zijn moeder en langzaarrj verstreken de sombere Januari-dagen. Met iede re dag, die verstreek, begon de hoop van me vrouw Seacombe te tanen. Ze bleef normaal haar werk doen en Jess behoefde voor haar niet meer te komen. Jess zag Liane evenmin, maar over haar kreeg ze nieuws van Petra Tempton, toen ze elkaar op een morgen aan het strand van Cranemouth ont moetten. „Zeg, Liane Hart is toch wel in orde?" vroeg Petra. „In orde? Ja, ik geloof van wel, zei Jess voor zichting. „Waarom vraag je. dat? „Ik heb haar vrijwel niet gezien hier, afgezien van een paar keer in de zomer, toen zij en lui tenant Seacombe kwamen zwemmen. De laatste tijd maakt ze helemaal alleen lange wandelingen over de Warrens. Of ze zit urenlang op een be schut plaatsje in de duinAi en ik geloof, dat ze het niet prettig vond, toen ik haar daar op een keer vond." „Misschien maakte je haar aan het schrik ken''" veronderstelde Jess. „Dat is mogelijk Ik had in ieder geval niet verwacht haar daar te zullen vinden, 's Winters ben ik meestal de enige, die de Warrens bezoek. Dat is maar beter ook, want voor iemand, die de Warrens niet kent, is het daar niet ve:lig." ,,Ni°t veilig? Waarom niet?" (Wordt vervolgd) Protest De Lutherse Wereldfederatie heeft in fn telegram aan Horvath ernstig ge protesteerd tegen de schending van het recht tot vrye keuze van kerkeiyke ambtsdragers. Ook de Wereldraad van Kerken heeft zich gesteld achter allen, die in de Hongaarse kerken stryden voor de onafhankelykheid der kerk. De Hongaarse Lutherse Kerk telt een half miljoen leden. De Hongaarse Ge reformeerde of Hervormde Kerk heeft twee miljoen leden. Over deze kerk is sinds de berichten dver de terugkeer van de vredesbisschop Peter en het aan blijven van zyn collega Bereckzy niets meer bekend. De situatie van de Hon-i gaarse r.k. kerkprovincie is duister. i< De N.V. Levensverzekering-maat schappij Aurora te Amsterdam za! begin 1958 een nieuwe vorm van le vensverzekering introduceren. Hel indexcijfer van de kosten van levens onderhoud is hierbij verdelingssleu- joor de aan verzekerden toe te kennen winstaandelen. Dit systeem wordt genoemd „de index-benade- ringspolis" (i.b.p.) het komt hierop neer, dat uit de aan de verzekerden toe te kennen winstaandelen een fonds wordt gevormd, waaruit tel kens wanneer het in verband met de stijging van de kosten van levenson derhoud nodig is het verzekerde be drag te verhogen ban worden ge- om de premiereserves dier ver zekeringen te verhogen. Met hetzelfde percentage, ie de premiereserves der i.b.p. zekeringen worden verhoogd, zullen gelijktijdig de toekomstige premiën stijgen. De Aurora garandeert dus niet dat op deze wijze „elke koop krachtvermindering van het betaal middel volledig zal kunrten worden gecompenseerd", doch naar de me- Enigszins als een verrassing komt de mededeling van prof. dr. Herm. N. Ridder boa, da: de Asser synode der Gereformeerde Kerken in haar zitting van 4 oktober zien van bijdragen van de overheid geen enkele bekendheid en ook na >ver het probleem geschreven, alsof standpunt heeft bekend gemaakt t by de bouw van kerken. Dit besluit genooi 4 oktober werd in de verschillende bladen de zaak nog beslist moest worden. ning van het bestuur der maatscha«jje pij wordt met dit systeem wel g, tracht „de daling van de kocpkrac!1 binnen zekere grenzen op te vangenmic Voor elke i.b. polis wordt ee keringsindex vastgesteld. Als a verzekeringsindex geldt het door C.Bjk te publiceren prijsindexcijfer van levensonderhoud van hoofd- en hand:" beiders. Door de Aurora zal een indiko benaderingsfonds worden gevormd bestaat uit rechtstreekse overboeking, uit de winst der afdeling i.b. polissflicl en uit overboekingen van een extra serve voor i.b. polissen, die uit de 1 drijfswinst der maatschappij wordt creëerd. de Het beginindexcijfer van de nieutj levensverzekering wordt gebaseerd L... de kosten van levensonderhoud gedurr1^ de 1957. Indien het i.b.fonds, in een paald jaar niet toereikend mocht zjbeh om voor alle i.b. polissen de stijgi rich van het indexcijfer van levensond houd te volgen, zullen de i.b. poliss in elk geval met een zodanig percen ge worden verhoogd, dat het totaal v'13 alle verhogingen de bijvoeging verend van het gehele kapitaal waarover tiet i.b.f. op de 31ste december van 1 laatst verstreken jaar beschikt. Indi het indexcijfer mocht dalen in paald jaar, zal de v.i. en dus het zekerde bedrag niet worden verlaar ook de nog verschuldigde premif1" blijven dan gelijk aan de laatste gestelde premie. In alle gevallen zal het grootste 1 zekerde bedrag tot uitkering kom^f- hetwelk tydens de looptijd der vei ring werd vastgesteld. In de acta der synode, artikel 258, heet het.. De praeses deelt tevens mee, dat de synode in haar comité-zitting naar aanleiding van een rapport van com missie II, rapporteur ds. mr. D. Nauta opgesteld resumé van de door de staatscommissie voorgestelde regeling De synode besluit aan de deputaten DRINKT GEREGELD HET BESTE VOOR UW GEZONDHEID EEN NATUURPRODUCT OVERAL VERKRIJGBAAR de correspondentie beid te berichten, d: bezwaren bestaan tegen het van overheldsbydragen voor kerken bouw omdat hierb(j geen sprake is van subsidie, maar van bijdragen voor éénmaal en omdat hieraan r trekking tot het kerkelijk levi voorwaarden zyn verhonden. i bespreking van de nieuf, in levensverzekering heeft van de maatschappij 1 sinds jaren te kamper het verwijt ,dat de premiën voor ifcn vensverzekering, die men in goede gifca de Hoge Over- dens betaalt, na een aantal jaren e}j. harerzyds geen uitkerlng waarborgen van In felte t. IrVon"devalueerde guldens". Met deze nUL i wordt thans getracht dit br o veel mogelijk te onderval Vice-luchtmaarschalk b.d. werd predikant Zondag vond in de kathedraal van Cb ord een merkwaardige plechtigheid plaats. De anglicaanse bisschop van Ox ford ordende tot predikant een vice- luchtmaarschalk van de R.A.F. Na een diensttijd van 36 jaar nam de vice-lucht maarschalk D'Aeth pensioen om met -.poed theologie te gaan studeren. Vermoedelyk bedraagt zijn pensioen ranzienlilk meer dan het in de Kerk van Engeland vooral op het platteland zeer lage traktement. Prof. C. Wijker overledei d Zaterdagavond overleed te AmersfooC in de ouderdom van 85 jaar professf Cornelis Wyker, oud-president van fl Oud-Katholiek seminarie te Amersfoo^1» (-kanunnik van het metropolita#en Utrecht. .Hij was officif kapittel in de orde van Oranje "Nassau. De thans overledene was gebor Egmond aan Zee en was voor d: president van het seminarie werd toor te Oudewater. Dordrecht, Amei foort en later te Delft. Sinds 1946 leef} hij te Amersfoort als emeritus. De uitvaart en begrafenis vinden ig a.s. te Amersfoort plaats. lede

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2