Unci kan voor Nederland als hefboom fungeren De moeilijkheden met Indonesië Onderzoek treinramp bij Woensel afgesloten Rapport gaat naar minister RADIO Comité onder toezicht ZWAARDEMAKER 5 ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 it h 7119 ,l In een van zijn commentaren over de alarmerende moeilijkheden met In donesië heeft prof. C. Gerretson een treffende beeldspraak gebezigd. Deze beeldspraak geeft aan, dat de moeilijkheden van het moment een geheel ander karakter dragen dan die, waaraan wij in de afgelopen jaren als het ware zijn gewend geraakt. Het is onwaarschijnlijk, schrijft prof. Gerretson, (zjdat men het Nederlandse been uit de Indonesische bek zou loskrijgen. de aanwijzingen dat ook de Ne derlandse regering die kans niet hoog 0l>TJjrteer aanslaat en dat zij zich lde niet meer bezighoudt met de handha- de Necteriaiiclsg belangen, ïog slechts met het afwikkelen, tergen en beveiligen. zijn de moeilijkheden geste- bek< ;en dat nu zelfs die afwikkeling, li erugtrekken van mensen en van sche- uit Indonesië, als een delicate jevaarlijke affaire moet worden chouwd. De vraag om bijstand tode Kruis is een teken De dolle plannen, welke in Indonesi- 017 tpgeld doen bij avontuurlijke groepen, de gedachte, welke reeds in Indone- ische dagbladen is uitgesproken, federlanders als gijzelaars te gaan be- landelen het zijn alle symptomen isarj en abnormale situatie, ergens rede en oorlog. Het Nederlandse been klem en er zal onder elke voor gaarde een oplossing moeten worden ge- onden om het weer los te krijgen. Tegenpartij onaanwijsbaar De Indonesische besluitvorming 01 ik te sluiten is voor ons ondoorgron- ik. Blijkbaar heeft mén hier niet met één beleidscentrum maar n machten, die tegen elkaar op- president Soekarno, de commu- de militaire commandanten op i de militaire commandanten in buitengewesten. Daarnevens treft men reeks van meelopers in hoge functies. de maatregelen tegen de federlanders verdedigen, dan weer ver doezelen en verklaren dat de gebeurte- fissen Djakarta uit de hand zijn ge- 1 7 ipen. Dit alles maakt zelfs het gesprek 60~jDor onze regering vrij zinloos. De tegenpartij is ongrijpbaar en rnis- zelfs onaanwijsbaar. Daarom valt te zien hoe de regering iets zal i bereiken, indien niet van een ?fboom kan worden gebruik gemaakt en methode moeten worden ge- om een nieuw contact te leggen iet de tegenpartij, waarbij komt vast staan wie aan die zijde over de nood- "akelijke bevoegdheden beschikt en he in staat is om verantwoordelijk- dragen. (Met andere woorden: in de chaos aan andere kant zal eerst meer tekening :ten komen of worden gebracht, zoals bij de RTC-overeenkomsten is be- ufeld. Een hefboom voor verweer let enige internationale orgaan, w 'oor dit doel een beroep kan gedaan is de United Nations Com- ion for Indonesia (UNCI). Dit orgaan it zo weinig populariteit, dat nauwelijks als een redder in de nood :men. Niettemin staat het vast dit orgaan, en dit orgaan alleen, d< 'oegdheden bezit, welke de mogelijk- bieden om de verhoudingen tussen Ierland en Indonesië te onderzoeken i te herstellen. jHet staat verder vast dat de diensten in deze UNCI nog steeds beschikbaar in voor partijen. Haar taak is niet uit werkt door of met de soevereiniteits overdracht en evenmin door een later impleteren van dc overige resultaten uusn de Ronde Tafel-conferentie. Haar jan da at blijft van kracht zolang dit niet de Veiligheidsraad is ingetrokken intrekking heeft nimmer plaats ge ilden, zodat de UNCI nog steeds com- ert op de officiële lijst van organen de Verenigde Naties, leze UNCI heeft een titel om in te jpen in de chaos rondom Indonesië en Indonesië zelf. Zij zal na haar lange ïtpauze in Indonesië verschillende chten aantreffen en territoiren onder ags'verhoudingen, welke niet meer idelijk zijn. )e taak van de UNCI strekt zich mede tot de voltooiing van het staatsbeste] Indonesië en tot de verwezenlijking i het zelfbeschikkingsrecht. De belan gen van Nederland zijn ook daarbij recht streeks betrokken. Krachtens hun zelf beschikkingsrecht zouden gebieden voor zich een bijzondere verhouding tot Ne derland kunnen kiezen. 1) De berichten, welke ons land bereiken, leren dat de houding tegenover de. Ne derlandse belangen in het ene gebied ook geheel anders is dan in het andere In verschillende streken is het proble matisch geworden wie daar nog de soe vereiniteit uitoefent. Welk een belang zou het voor Nederland zijn, indien wij door tussenkomst van de UNCI in al deze troebele toestanden meer inzic-hi zouden kunnen krijgen. De JJNCI is de enige hefboom welke ons inzake Indonesië ter beschikking staat om het Nederlandse been los t< wrikken. Het zal dan wel kunnen blij ken dat deze hefboom stroef te hanteren indien geen anden hulpmiddelen beschikbaar zijn. De UNCI zelf zal er ons ook niet naao een andere bevoegde instantie kunnen verwijzen. Uiteindelijk valt niet in te zien hoe deze UNCI, indien Nederland haar tussenkomst inroept, deze zou kun nen weigeren, en, indien zij die zou willen weigeren, hoe zij die weige ring tegenover Nederland en tegenover de Verenigde Naties zou kunnen verant- Australië Drie landen zijn vertegenwoordigd in de UNCI: België, dat is gekozen door Ne derland, Australië dat is gekozen door In donesië en de U.S.A. als derde. Wij mogen wel verwachten dat Austra lië weinig ingenomen zal zijn met een re activering van de UNCI. Maar de lust- en onlustgevoelens van dit land, welks ver tegenwoordiger destijds in de UNO in zijn drift om de Republik Indonesia te helpen zelfs onze Koningin beledigde, mogen wij niet te zwaar nemen. Nederland moet zich ook niet wenden rechtstreeks tot Austra lië, maar tot het bestaande orgaan, de UNCI. Australië zal zijn rol in dat orgaan moeten vervullen, driftig of niet driftig. of niet anders dan het Amerika Over de U.S.A. behoeft Nederland o.i. evenmin zorgen te maken. Als de UNCI straks moet gaan opkomen voor de naleving van bestaande overeenkomsten, dan is die taak heel wat minder glibberig dan het werk dat zij vroeger heeft gedaan en waarvoor Amerika zich met bedoelii gen van onpartijdigheid hééft laten vinden. Het was Amerika zelf dat destijds de Veiligheidsraad voorstelde, dat UNCI bij meerderheid van stemmen kunnen beslissen. Nederland zag daarin toen reeds een macht juist van Amerika als derde lid, welke niet verenigbaar was met de Nederlandse soevereiniteit Indo nesië vond die macht echter prachtig Amerika zal dan straks, als de UNCI weer tot leven komt, die macht verdei kunnen uitoefenen, zonder dat Indonesië daartegen bezwaren zal kunnen inbren- Amerika is nu al door Indonesië aan gevallen omdat het zich als lid van de NAVO met het Nederlands-Indonesisch geschil zou willen inlaten. Het zou ook op eigen avontuur kunnen gaan bemid delen en dan een speelbal kunnen wor den van de Indonesische staatslieden. Als lid van de UNCI echter heeft Amerika eeD onaanvechtbare titel voor inmenging: niet lleen een recht, maar zelfs een plicht en en plicht welker vervulling niet kan uit lopen op politieke manoeuvres omdat zij gebonden is aan de overeenkomsten, waar op Nederland zich beroept. Onderkruiperij De inschakeling van de UNCI zal in elk geval moeten leiden tot een behoor lijk onderzoek door een orgaan van de Verenigde Naties en wel tot een onder- >ek dat zich niet in een soort van poli tiek luchtledig zal afspelen, maar binnen de grenzen van de bij de Verenigde Naties geregistreerde overeenkomsten der Rondi Tafel Conferentie. Nederland kan er oj rekenen dat alleen reeds van een derge lijk onderzoek een sterke invloed op de wereldopinie zal uitgaan. Het Nederlands-Indonesisch geschil ge raakt weer zou men kunnen zeggen :ub judice, in zoverre dat een tot beslis sing bevoegd orgaan, dat voor de oplos sing verantwoordelijk is, zich er mede bezig houdt, met het gevolg dat de dedigingspositie van Nederland zowel genover Indonesië als tegenover derden nlossen van een aanvaarde verplichting.daardoor aanmerkelijk wordt versterkt. verplichting om mede te werken aan Eigen richting van Indonesië in deze fase de eerlijke uitvoering van overeenkom-1 van onderzoek wordt zoveel moeilijker sten. waaraan Indonesië evenzeer als Ne-1 Nederland zal tenminste door tussen komst van de UNCI kunnen vorderen dat de onteigeningen van Nederlands bezit worden opgeschort en dat waarborgen worden gegeven voor de landgenoten in Indonesië. Men bedenke dat juist de RTC- komsten, welke deze UNCI moet hand haven, t.a.v. deze zwaarste punten duide lijke voorzieningen bevatten. Onderkruiper^] door derden, die Neder landse belangen zouden willen ov wordt zoveel moeilijker indien deze belan gen sub judice zijn en Nederland daarnaar zal kunnen verwijzen Het vetorecht Twijfelaars en pessimisten zullen wel opperen dat de UNCI na haar onderzoek geen gehoor meer zal kunnen vinden bij haar eigen principaal: de Veiligheidsraad. Rusland zal zijn veto hanteren ten gunste van Indonesië. Men dient dan echter te bedenken dat alleen al de existentie van deze UNCI haar bekleding met bevoegdheden i land in zijn moeilijke positie een vo sprong geven, welke men ons niet m door hantering van het veto-recht zal kunnen afnemen. Integendeel zal deze voorsprong de be scherming genieten van bijv. het veto var Frankrijk, indien de Veiligheidsraad om dit houvast zou willen afnemen. Dit houvast op zichzelf is reeds van on schatbare waarde omdat reeds het onder zoek van de UNCI, de conclusies waartoe zij zal moeten komen en haar aanbeva lingen een enorm gezag zullen gaan ver lenen aan het standpunt van de in het gelijk gestelde partij, ook al worden die aanbevelingen door de Veiligheidsraad zelf niet gehonoreerd. Dat geza ken zowel ten aanzien van Indonesië als t.a.v. derde staten, die zouden willen derkruipen. Indonesië tart de Ver. Staten De v.raag of Nederland wel in het ge lijk zal worden gesteld, behoeft ons geen zorgen te geven. De geschillen tussen Nederland en In donesië zijn destijds dank zij de bemidde ling van de UNCI in een concrete vorm opgelost en Indonesië betwist geen ogen blik dat het juist deze oplossing heeft ge schonden en nog verder wil schenden. De Republik tart de UNCI. De Republik tart ook het gezag van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Immers, zij wil niet berusten in de uitspraak inzake Nieuw-Guinea welke zij zelf heeft uitgelokt en welke in haar nadeel is uitgevallen. Zij kan niet ver wachten dat de UNCI haar in deze eigen richting ook maar enigermate zal kunnen of willen tegemoet komen. rukkeiijke bouquet opsnui- >ng, langs het gchcmcl- r godendrank, di cognac par excellence, HENNESSY. Bij het genieten van een glas HENNESSY proeft u dc door dc wijnbouwers uit Cognac bestede zorg aan de productie en distillatie van dc racer dan 200.000 fusten „vin des Charcntes", die nodig zijn om de jaarlijkse behoeften van het huis HENNESSY te dekken. Onder ga ?elf eens die bekoring van de sublieme eigenschappen van HENNESSY. Dan bevindt u zich in het beste gezelschap. HENNESSY, de naam, die de cognac beroemd maakte. HENNESSY Zendtijd Dat de heer Burger niet tevreden was met de zendtijdregeling voor de politieke partijen, is niet zo vreemd, wat niet weg neemt, dat men zich toch telkens weer ver baast over de grove wijze, waarop hij van tijd tot tijd aan zijn onlustgevoelens uitdrukking verleent. Het is werkelijk jam mer, dat het aandeel, hetwelk zyn fractie tot de verheffing van 't culturele peil van de Nederlandse bevolking poogt bij te dragen, aan hemzelf zo bitter weinig be steed is. De heer Burger schijnt over het hoofd te zien, dat een van de machtigste bindmiddelen van een natie bestaat in be schaafde omgangsvormen, waardoor zelfs geestelijke tegenstanders toch het besef hebben bjj elkaar te horen. Respect uoor eens anders mening moet niet met de mond alléén beleden worden, laat staan, dat het iets met een grote mond zou hebben uit te staan. Het is voorts vreemd, dat de heer Burger, die steeds terstond in het geweer komt ondanks zijn afkeer van ,,de ver zuiling" zodra men aan de politieke VARA-zuil in ons omroepbestel wenst te tornen, aan de bezwaren van de andere omroepverenigingen tegen de toelating van „niet-geestverwante" politieke partijen in hun zendtijd eenvoudig klakkeloos voorbij gaat. In feite wenst de heer Burger aan deze omroepverenigingen het dictaat van zijn speciale visie op te leggen. Wij zien >f in hoe de regering anders had behoren doen dan zoveel mogelijk met de bij de troepverenigingen bestaande wensen rekening te houden. Eén ding begrijpen we niet. Als de P.v.d.A. inderdaad zo'n voor stander is van de toelating van partijen r niet geestverwante omroepen, waar- heeft men dan niet getracht de V.V.D. de C.H. zoveel mogelijk in de VARA- idtijd te krijgen? Daar kan de heer Bur ger als fractieleider niet dan mee instem- HET LEVEN \BhonM YY7E HEBBEN met mr. G. W. Eskes, de penningmeester van de stichting I vangen we op ons bureau bedankbriefjes "Hulp aan landgenoten in Indonesië" gesproken over de hulp, die in van Nederlanders, die we hebben kunnen Singapore aan de uit Indonesië verdreven Nederlanders wordt verleend. helpen Het werk daar, heeft hij ons verteld, berust bij een comité, dat is gevormd uit de leden van de Nederlandse vereniging, en in dit comité is de stich ting vertegenwoordigd door de heer Th. C. Droogh. Aan iedere noodlijden de Nederlander wordt een (Kerst)pakket uitgereikt en de financiering be rust bij de stichting. Voorlopig zijn er duizend pakketten klaargemaakt en elk pakket kost een 25,zodat u precies kan uitrekenen hoeveel deze hulpverlening kost. steun IMaar mot deze duizend pakketten is c sidhting er nog op lange na niet. Er zijn i Indonesië 25.000 Nederlanders, dde finar zich gisteren langdurig bezig gehouden met de vraag of men op het station Eindhoven lastgevingen „verkeerd spoor rijden" mag geven voor het baanvak Woensel-Best. Daartoe werden in de middagzitting talrijke getuigen gehoord. In principe moeten deze lastgevingen in Woensel liggen, zo getuigde een inspec teur van de spoorwegen uit Breda, die met de instructies van deze lastgevini belast is, maar men achtte het in kader van het administratieve beheer beter deze formulieren in Eindhoven te houden. Inmiddels, zo werd ter zitting derland is gebonden. Australië heeft In donesië waarlijk genoeg geholpen. :r om ging de inhoud van die eenkomsten vast te stellen. Australië mag ïu ook van zijn voormalige gunsteling eisen dat zij zich naar die inhoud zal ge dragen. Dat is meer een eis van fatsoi "an van „politiek" Bovendien, hier gaat het immers ni> n eigen belangen van Australië, ma: n de plichten van een orgaan van c Verenigde Naties, waarin dat Australië r eenmaal zitting heeft genomen. (Vervolg van pagina 1) Bij het Indonesische kabinet en op het presidentspaleis is volgens A.P. nog geen zekerheid te verkrijgen of Sukarno's ve: trek op 5 januari is vastgesteld. Uit ve ligheidsoverwegingen wordt de juiste di turn geheim gehouden. Men verwacht, dat Sukarno door India, Birma, Japan, Egypte en Zwitserland zal reizen. De president van de Japanse reders- vereniging heeft volgens een A.P.-tele- gram uit Tokio de Indonesische consul- generaal officieel medegedeeld, dat In donesië Japanse schepen kan charteren, als d'e Indonesische voorwaarden aan vaardbaar zijn. Volgens het blad Asahl zal Indonesië vermoedelijk spoedig een onderhandel! ngsdel egatie zenden. Japan heeft 900.000 ton aan opgelegde schepen Indonesië zou volgens de Japanse bladen verzocht hebben om 30 schepen van 500 tot 750 ton. 31 van «000 tot 2000 en 15 van 1500 tot 5000. De Indonesische mi nister van scheepvaart Nazir heeft in hel parlement medegedeeld, dat men 100 mil joen dollar Russisch krediet wil gebrui- om schepen te kopen, in het bijzonder der Russische. Een zegsman van Stanvac te Djakarta heeft volgens A.P. verklaard, dat de Indo nesische regering het Nederlandse admi nistratieve personeel van het bedrijf ver docht aan het werk te blijven. De Indonesische minister van handel, Sümardjo heeft volgens een door Reuter weergegeven bericht in het communisti sche blad Sin Po verklaard, dat Indone sië invoer van Nederlandse melkpoeder, textiel, kunstmest en machinerieën kan vervangen. Normaal Nader wordt gemeld, dat minister Su- bandrio in zijn aangekondigde rede weer 'n oplossing voor Nieuw-Guinea als voor waarde heeft gesteld voor een „vreedza me regeling". Het is nu aan de Nederlan ders te beslissen of de jongste gebeurte nissen kunnen worden aangemerkt als begin van normale betrekkingen of als hel laatste hoofdstuk van de Nederlandse werkzaamheden in Indonesië, zeide hij. Als onderhandelingen met Nederland niet slagen, zou men voortaan met de ontwik keling van Nederlandse belangen te ver hinderen. Comité ontbinden Volgens A.N.P. heeft premier Djuanda het „centraal comité van actie voor de bevrijding van Wcst-Irian" ontbonden. Het comité was verantwoordelijk voor de beruchte vcrfkw&stenactic en dc boycot tegen dc Nederlanders. Boekverkopersbedienden De bij de drie vakcentralen aangesloten bonden van winkelbedienden hebben de Nederlandse boekverkopersbond voorgesteld te komen en collectieve regeling van lonen en re arbeidsvoorwaarden medegedeeld, zijn de formulieren niet meer in Eindhoven, maar worden ze op geborgen im Woensel. Ten slotte maakte van de mogelijkheid om de raad nog in tweede instantie iets mede te delen, alleen de Eindhovense treindienstleider Rensen gebruik. Hij verdedigde zijn handelwijze met betrekking tot de opdracht, die hij gaf en lastgeving „verkeerd spoor" aan de machinisten mee te geven. Dit deed de voorzitter van de raad de opmerking maken, dat hij hier niet als verdachte stond. De heer Rensen was hier echter niet zo zeker van, omdat hij reeds door de N. S. in zijn functie gedegradeerd De voorzitter deelde tenslotte mede, dat van dit verhoor verslag zal worden uitge bracht aan de minister van verkeer ei waterstaat. Prins bestuurslid van industriële stichting internat, belangen De stichting Vertegenwoordiging in In donesië van de Nederlandse Industrie heeft een naamswijziging ondergaan. Het bestuur besloot gisteravond de ijzigen Ln Stichting Vertegenwoordiging n de Nederlandse Industrie voor Inter nationale Belangen. In 1950 werd de stich ting door de drie werkgeversverbonden in het leven geroepen. In de loop der ja ren werden de activiteiten ook tot buiten Indonesië uitgebreid, met name het Verre Oosten, inclusief China en Jajan en het Midden-Oosten. Thans bestaat het voor- zich ook te oriënteren op Marokko, Tunis, Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Mldden-Amerika. In het bijzonder wordt voorts aandacht besteed aan de bevorde- de Nederlandse export. Prins Bernhard werd gisteravond als lid van het algemeen bestuur geïnstalleerd. Mr. J. Meynen werd benoemd tot voorzitter in de plaats van ir. M. H Damme Sr drieling te sittard In Sifctard is gistermorgen een drieling geboren bij het ouderpaar C. H. Pfouth— B. Oosthoek. Dit echtpaar had reeds drie kinderen. De drie kinderen, drie jongens: Ernst, Herry en Melchior wogen bij hun geboorte respectievelijk 4 pond en 210 gram, 4 pond en 240 gram en 4 pond en 300 gram. De bevalling verliep zeer voor spoedig. De kinderen, die anderhalve maand te vroeg geboren werden, moesten naar het ziekenhuis te Slttard worden overgebracht om in couveuses verpleegd te worden. Moeder en kinderen maken het best. cieel in moeilijkheden verkeren, zei Eeke6. „Al jaren echtereen hebben wij hen financieel gesteund en daarmee zullen we doorgaan tot de laatste var ln Nederland is teruggekeerd. We hebben er voor gezorgd, dat we voldoende geld dn Indonesië hebben om onze steun het einde to vol te houden. En we onder vinden daarin geen moeilijkheden de Indonesisohe regering. Dagelijks ont- Kwestie René Sleeswij k met Avro bijgelegd )e moeilijkheden tussen René Sleeswijk de A.V.R.O., gerezen, toen bleek, dal de A.V R.O.-televisiesectie zaterdagavond evenals Walden en Muyselaar in het oudejaarsavond-programma een parodie op „Dit is uw leven" gaat opvoeren, zijn opgelost. De heer Sleeswijk heeft zich bij de gang van zaken neergelegd, omdat hem duidelijk is geworden, dat de tele visiesectie niet in een tijdsbestek van twee dagen het opgestelde programma kan wijzigen. Ontscheping van Waterman Hedenochtend zijn de 904 Nederlandse vluchtelingen aan boord van de Water man te Singapore ontscheept en in vracht auto's overgebracht naar een doorgangs kamp van het leger. Verpleegsters droe gen zuigelingen en oude ijrouwen wachtende vrachtauto's. De m; brachten de bagage van boord. De helft van de vluchtelingen bestond uit Indone sische Nederlanders, van wie een deel Indonesische klederdracht droeg. Zij len 14 tot 14 dagen in het kamp moeten blijven om te voldoen aan de eisen quarantaine. Journalisten werden niet aan boord toe gelaten en evenmin bij de ontscheping Het Nederlands consulaat deelde mede. dat dit niet op zijn verzoek was geschied Dertig van de passagiers zijn per vlieg- rig naar Amsterdam vertrokken. Het schip zou heden vertrekken om op- ordt Eerste Kerstdag terugverwacht, nieuw 90 vluchtelingen te halen en melk per 5 januari een cent duurder Met ingang van 5 januari zal de melk ti de niet-gesaneerde gebieden een cenl per liter duurder worden. Deze tijdelijke verhoging (tot begin juli) is een gevolg van de margeberekening. De slijter heefi op de melk een marge van 6,5 cent. Het ene halfjaar rekent hij iets teveel, het andere iets te weinig. Radio-telefoonverbinding met Singapore Met Ingang van maandag zal een tij delijke radio-telefoonverbinding met Sin gapore opengesteld worden. Dc openstel ling is od werkdagen van een tot twee 308 In de eerste plaats, zei mr Eskes, hel pen we dus noodlijdende Nederlanders. In het pakket, dat zij ontvangen bevinden zich naast versnaperingen en levensmid delen ook een tube tandpasta, een tanden borstel, een stuk zeep en een haarborstel. Het ligt echter in de bedoeling aan iede re Nederlander een pakket uit te reiken, ook aan hen, die behoren tot de, waf wij noemen, beschermde gezinnen, dat zijn gezinnen waarvan de man bij een maat schappij of een onderneming werkzaam is en die dus financieel worden geholpen. Maar voor deze nationale actie is veel geld nodig. En daarom hoop ik, dat u, als dat mogelijk i6, dagelijks on6 giro nummer in de krant zet, voor het geval uw lezers ons een gift willen overmaken. Ons gironummer is 306 ten name van de stichting te Den Haag, aldus mr. Eskes. WISENT Nu kunt u, als u daar trek in hebt, een broodje wisent eten, maar u moet er voor naar slager Br uil in Eijgels- hoven in Limburg, want hij heeft in opdracht van het gemeentebestuur wisent Arnold geslacht. De gemeente had de wisent gekocht omdat het een wisentkamp wilde inrichten, maar het dier werd te duur in onderhoud en daarom besloten de vroede vade ren het te slachten en het vlees te verkopen. Schoon aan de haak woog het dier 375 kilo. De prij6 van het vlees was door de burgemeester per soonlijk vastgesteld op f 6 per kg ach terbout, f 5.voor het overige vleea per kilo en f 3.per kilo ribben Donderdag werd met de verkoop be gonnen en het ging hard, want dea avonds wa6 er nog 6lechfs een achter poot en wat overig vlees over. Dat zal nu maandag van de hand worden ge- wild Hoe smaakt het vlees van een wisent? hebben we slager Brull gevraagd en hij antwoordde: net als wild. En daarom moet het ook als wild behandeld worden, d.w.z. het moet een voorbereiding krij gen met azijn. Het vlees is donker van kleur, en het kan net zo mals worden als rundvlees. Dat vertelde slager Brull ons. Hij zei ook nog, dat de wisent op dezelfde wijze 'was geslacht als een koe wordt geslacht. We vernamen, dal do huid van het dier 70 kilo weegt en ver moedelijk zal worden geprepareerd bloemen Van jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerdcn, de voorzitter van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloemen cultuur hebben we gehoord, dat de bloc- nhandelaren in dc Scandinavische lan- n aan dc dames kaarten uitreiken, arop o.m. staat: „Wanneer gaf Rj mij »r het laatst bloemen?" Dc dames leg- i zo'n kaart dan op het bureau van ar echtgenoot of stoppen haar stickum een van de zakken van zijn colbertje, wachten dan rustig af. Meestal, zei Van Nispen tot Panncrden, behoeven niet eens lang te wachten, want zo'n hte wenk wordt daar wel op prijs ge steld. Ik geloof echter niet. dat de Ne derlandse mannen een wenk als deze zouden waarderen. ZWURVUR voor de feestdagen.... BlSSChopwIJn (van Bordeauxwijn)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5