C+WSTRUK - - 1| „Ik moet wel, want het staat in mijn beroepsbrief Verontrustende situaties bij liet u.l.o. Een woord voor vandaag HOUTMAN Dissertatie legt nauw verband tussen economie en religie Kanttekenin De Ned. Zendingsraad hoopt op verzoening De onbekende man Wij doorbreken het kerkelijke jaar even, om de blik te richten op het einde van het wereld lijke jaar. In Fundamenten en Bouwstenen, orgaan van het doopsgezinde broederschapswerk en by lage van het Algemeen Doopsgezind Weekblad laat ds. W. I. Fleischer vanuit een andere hoek licht vallen op de oudejaarsdienst dan dat zulks gewoonlijk geschiedt. Hij schrijft: sche (hervormde) kerk allengs gebruik op de oudejaarsavond een kerkdienst te houden. De synode juichte dit toe. begrij pelijk voor wie het calvinisme kent: wat niet ter ere Gods geschiedt, is verwerpelijk te achten. En zoals men ook de bruiloften vierde onder de wij ding van een openings- en een slotgebed en onder afwisseling van psalmgezang, zo werd het kalenderjaar besloten met een dienst en met schriftlezing en gebed tegen dat de klok twaalf sloeg. Het wilde uitdrukken, dat men besefte, dat ook een ka lenderjaar door God geschon ken was en God gedankt en geprezen moest worden voor Zijn liefde. F\E doopsgezinden hebben de dienst op de oudejaarsavond overgenomen; ik weet niet wan neer dat is geschied, ik vermoed in de negentiende eeuw. De motieven moeten ech ter geheel andere geweest zijn, dan in de calvinistische kerk. Doopsgezinden zouden zich daartegen zelfs eerder verzet hebben met een: alsof een feestavond opeens wel mag, als er maar gebeden en ge zongen wordt! Een dienst op de oudejaarsavond kan dan ook alleen maar betekenen, dat de ze avond volledig in hun doops gezindzijn was opgenomen. Verre van te bedoelen een werelds feest ,;christelijk om te buigen", werd de oudejaars dag gezien als een door God ge ordende dag, bedoeld om de mens de balans van zichzelf in het afgelopen kalenderjaar te doen opmaken en de vergan kelijkheid dezer wereld te doen gevoelen. In de dienst werd het goed dopers vermanende karakter dan ook niet gemist. Niet wat Qod in het afgelopen jaar had gegeven was het belangrijkste: God geeft immers elk jaar zijn volle liefde. Maar hoe de mens deze gaven ontvangen en verwerkt had was hoofdzaak. Zei men daarom niet spottend van kerkgangers, die in de rest van het jaar verstek had den laten gaan: ze willen het nog even goed maken? Daarnaast werd tegen Gods eeuwigheid de vergankelijkheid geschilderd van deze wereld en in weemoed werden de le den herdacht, die in het afge lopen kalenderjaar gestorven een breuk was in deze oudejaarsavond-viering werd niet beseft: deemoedig de ba lans opmaken en weemoedig herdenken in de blijde kerst tijd, bij de vreugde van oliebol len en knalbussen, (de confé rence van Wim Kan) en de Schrift, die Lot en zijn fami lie waarschuwt niet om te kij ken op straffe van tot een zout pilaar te worden. De oudejaarsavond-dienst was lang een der best bezoch te diensten in onze gemeenten, zeer geliefd, een evangelisa tiemogelijkheid bij uitnemend heid, vanwege de vele randker- kelijken die kwamen. Hoe ik er als christen tegen over moet staan, hoe Christus, hoe God daarover denkt, is de martelende vraag: geen dienst op Hemelvaartsdag, éénmaal avondmaal per jaar, geen dienst op nieuwjaarsdag zelfs, maar uitgerekend wel op de oude jaarsdag. En ik moet wel zo, want het staat in mijn beroeps brief. Groot gebrek aan personeel Verzet tegen koppeling met v.h.m.o. Het schijnt niet zo goed. te passen in de gang (Van een redacteuren) In het oerlelijke maar gezellige gebouw van De Harmonie te Groningen is gisteren en vandaag de vereniging van christeliike ulo-onderwijzers bijeen geweest, officieel genaamd de Vereniging tot Behartiging van de Belangen der Christelijke Scholen voor Mulo. Na ontvangst ten stadhuize en de opening van een tentoonstelling, waaraan niet minder dan 32 leveranciers van boe- j W. C. Lamain leermiddelen deelnamen, heeft voorzitter Joh. Tigchelaar in een ope- Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Tzummarum (toez.): J. Boekee te Nuis en Niebert. Aangenomen naar Warmond: H. L. Boonstra te Wissekerke. Bedankt voor Goedereede: A. J. Wijn malen te Maartensdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Opperdoes: kand. W. Bos te Apeldoorn, te Barchem: kand. E. de Vries te Emmen. Tweetal te Groningen-West (vak. L. v. d. Zanden): H. D. Bakker te Tiholen en C. Ch Griffioen te Voorthuizen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Middelburg: J. B. Bel te Krabbenö'ijke en K. de Gier te 's-Gra- venhage, van wie ds. K. de Gier is be- Beroepen te Sioux-Center (U.S.A.): Grand-Rapids. Advertentie SINGEL 114-116 SCHIEDAM ORGELS ALGEMENE MUZIEKHANDEL gebreid lager onderwijs. Het mulo is de meest verbreide vorm van voortgezet algemeen vormend onder wijs; in meer dan duizend scholen wordt onderwijs gegeven aan bijna 205.000 leer lingen. Het moge dan ook van onbere kenbare maatschappelijke betekenis zijn, opvoedkundig heeft het ulo niet minder waardede leerlingen zijn juist op een leeftijd, waarin het „vertalen" Evangelie als eis en belofte veel onderwijzer vraagt, maar ook zonder dankbare taak. Het woordenspel over de christelijkheid der scholen wordt, aldus de heer Tigche laar, hier en daar vervelend, al zal meu moeten blijven oppassen voor vereenzel viging van eigen opvatting met het Evan gelie: Het salarisakkoord voor het lager on derwijs van dit jaar kreeg uiteraard ir de openingsrede en ook daarna ruime aandacht. De heer Tigchelaar zei Amerikaanse onderneming, die zich toe legt op de produktie van vrachtauto's daarvan, dat het mulo terwille van een en koelkasten, heeft mededeeld, dat zij eervolle vrede had gecapituleerd. Hierbij een zevental predikanten van verschil- speelde de lange duurder besprekingen lende kerken heeft verzocht de leiding J 1'- J-'van het bedrijf te adviseren omtrent de ethische problemen bij de loonon derhandelingen met de betreffende vak bonden in het komende jaar. Dr. J. G. Knol gepromoveerd (Advertentie) 2 Schlagers van de GE JONA'S zolang er dagen zijn de .verloren zoon M —f" kerkelijk jaar om in de Adventstijd over de opstanding vai Christus te spreken. Maar op deze zaterdagavond bereidet we ons op de zondag voor. De eerste dag der week, de dawn van Christus' overwinning op de dood. Hoe zouden de engele\\j in Ejratha's velden ook zo blij hebben kunnen zingen, als diei komst van Gods Zoon in het aan de dood onderviorpen vleeue niet betekende de overwinning op de dood: als Kerstfeest eijia. Goede Vrijdag en Pasen niet in eikaars verlengde lagen? Intel derdaad: alle zoetelijke romantiek rondom de kribbe wijktwe als we bedenken, dat het gaat om een strijd op leven en dooèel Het heeft Jezus Zijn leven gekost, want „Zijn kroon was eel kruis". Over de kribbe valt de schaduw van het kruis, maaL die schaduw wordt verdreven door het licht van het open grafat „Maak mij vrij door Uwe banden, Maak mij rijk door Uwe nood, Maak mij blijde door Uw lijden, Maak mij levend door Uw dood." BELANGSTELLING BIJ EERSTE STAP Drs. J. G. Knol te Katwijk aan Zee, docent aan het Instituut voor sociale wetenschappen te 's-Gra- venhage, is gistermiddag aan de Vrije Universiteit tot doctor in de economische wetenschappen ge promoveerd. De eerste, dié de strijd aanbond ties tegen de jonge doctorandus, C J. Breen van Katwijk. Hij besprak deze stelling: ..De methode om, onge acht confessionele verschillen, door kanselruil te komen tot eenheid der kerk. berooft de kerk van haar waar dij." Vervolgens traden in het krijt de hoogleraren dr. S U. Zuidema. dr. H. Thierry en dr. T. P. van der Kooy. De discussie liep over het onderwerp ..Aard en taak van de monetaire poli tiek". De promotor, prof. dr. F. de Roos. zei na de promotie, dat dr. Knol met deze dissertatietatle een belangrijk werk heeft verricht. Hij heeft zijn studie in korte tijd volbracht, zodat de opmer- king ..een proefschrift is gelijk aan een jaloerse vrouw, die haar man voortdu rend bezig houdt" hier niet opgaat. Van betekenis achtte prof. De Roos, dr. Knol In zijn dissertatie het nauw ,-erband tussen economie en religie heeft gelegd. Deze opvatting is hier be vissend. Dr. Knol, besloot de hoogleraar, is de eerste, die in de economische faculteit de V.U. promoveert, nadat zijn op leiding geheel aan deze hogeschool kon Benoemd tot onderwijzeres: aan de chr. school te Hoef Putten (Gld.) mej. J. H. Tromp te Ermelo; aan de chr. uloschool te Utrecht mej. T. Renzema te Hilver- ^>)PARNALLg dr. Knol te kunnen tegemoet De Nederlandsche Zendingsraad heeft op zijn gisteren in Amsterdam gehouden vergadering de volgende verklaring aangenomen: „De raad heeft met dankbaarheid vernomen, dat de van Indonesische zijde aangenomen houding tegenover de Nederlandse zendingsarbeiders verblijdend is. De raad blijft echter met zorg voor de toekomst vervuld. Hij spreekt daarom de hoqp uit dat het vurig gebed van velen ertoe moge leiden dal er ook thans nog een verzoening tot Stand komt tussen Indonesië eh Nederland. Tevens spreekt üe raad als zijn hoop en verwachting uit, dat het Nederlandse volk onder alle omstandigheden in zijn houding tegenover de onder ons vertoevende Indonesiërs zal doen uitkomen, hoezeer het verlangen naar een goede en rechtvaardige verhouding tussen beide volken bij ons levend is". De promotie geschiedde ten overstaan an een groot auditorium, leden Geref Kerken, onderhoudende art. 31 K.O. uit Katwijk. Leiden, Valkenburg en Rijnsburg. Onder hen bemerkten wij de predikanten ds. K, Bruning te Rijnsburg, ds. W. G. de Vries, Leiden; ds. H. van der Kwast te Haarlemmer- mèer-Oost. Paranymfen waren de doctorandi in der Leun en E. Schuurman. Utrecht. Na dc plechtigheid recepieerde dr. Knol. Ds. A. Keuzenkamp halve eeuw predikant Ds. A. Keuzenkamp. emeritus-predikan te Apeldoorn, herdenkt morgen de dag waarop hij 50 jaar geleden het predik ambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. De jubilaris werd op 5 september 1881 te Schiedam geboren. Hij werd in 1907 kandidaat in Zeeland en deed op 22 december van dat jaar zijn intrede in zijn eerste gemeente te Kolderveen. In 1914 vertrok hij naar Nieuw-Bumen in 1919 verkreeg hij eervol ontslag r de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot voorganger van de Her vormde evangelisatie te Emmen. In 1923 trad hij opnieuw in actieve dienst en werd predikant te Uithuizermeeden. In 1932 verbond hij zich aan zijn laatste gemeente te Lemmer, waar hij op 1 mei 1947 met emeritaat ging. Hij ves tigde zch daarop te Apeldoorn. De jubi laris was scrib? en praëtor van de ring Joure. In Apeldoorn was ds. Keuzen kamp werkzaam als hulpprediker. ietekent echter niet het prijsgeven en standpunt. Bij de zgn. functiebepa-1 ing en taakanalyse van alle werkers in het onderwijs zullen de vragen'over de marges tussen de salarissen bij het glo en het ulo vanzelf weer ter sprake komen. PersoneelscJuiarste Een andere zaak is de personeel- schaarste. De heer Tigchelaar vond, dat! dit algemene verschijnsel vooral in het mulo verwoestend werkt en tot benau wende gevolgen leidt-Daar komt bij, dat het niet precies weet hoeveel personeel het kan verwachten. Er is geen eigen opleiding, want de meeste onderwijzers komen van het glo. Het is daarom moeilijk de „trek" naar het ulo te bepalen/ Het hoofdbestuur is voornemens met alle legale middelen propaganda te maken om de onderwijs mensen. De vraag is maarhoe. Men weet. dat het mulo slecht te spreken is over de plannen van minis ter Cals voor ihet voortgezette onder wijs. In het voorbijgaan noemde de heer Tigchelaar dit verzet. Een motie, ingediend door de heer W. F. J. Takke- bos uit Rotterdam zei het scherper; hij hodigde het hoofdbestuur uit zich met kracht te blijven verzetten tegen koppeling van het vhrno en ulo. In zijn motie noemde de heer Takkebos nog een an,der punt. Een ulo-onderwijzer met K hoofdakte een lagere taaiakte en een lagere wiskundeakte. verdient i- - - - beduidend minder dan een leraar voor 'us,e ™et de P? P Y.' hfiliwnnnH ...O., met dezelfde aktes aan een De vergadenng^^Jtagnroond gebreid technische schpol. Allicht trekt krijgt Deze gang van zaken Is weinig be- refïaJrZ; h£ I Verenigingsleven heer Takkebos het hoofdbestuur uit te j De vereniging telt thans bijna 2100 blijven streven naar een salarisrege-1 iecjen en mag zjch verheugen in een op- liTg, die dergelijke gelijkwaardige ta- gewekt afdelingsleven en grote belang stelling voor het werk van het hoofdbe stuur. Dit bleek uit de discussie van gis teren overduidelijk. Een voorstel van d< afdeling Dordrecht, dat voor enkele leer lingen uitbreiding spreker zwaar op de maag. Hij werd met applaus beloond voor de vondst, dat overleg zich verhield tot georgani seerd overleg als democratie tot volks democratie. Wij moesten niet bukken voor de dictatuur van de ambtenaren- staat, zo riep hij uit. Het werd alles veronderstellenderwijs gezegd en opge- Voorzitter Tigchelaar legde er nog maals de nadruk op, dat zelfstandigheid van de ulo-onderwijzers in eigen vereni ging zeer nodig is, ook al wil men zo nauw mogelijk aansluiting bij de andere lagere wiskundeakte. verdient j onderwijzersverenigingen, - - ,or fusie met de P.C.O.V. is men toe. De vergadering werd ,r_ door ds. O. V. Henkei. namens de Her- ondèrwijZer"'ais hij'dë kans vormde synode en door dr. L. Praamsma, ken ook ongeveer gelijk beloont. Houvast Ook dit soort zaken komt uitvoerig aan de orde, wanneer de taakanalyse en functiewaardering gereed zijn. Dan heeft -men in het georganiseerde over leg houvast. Dat georganiseerde over leg vindt plaats onder het zegel der geheimhouding en dit lag een ander» A avert entte /z^coors o -diploma mogelijk wil maken, werd tegen het advies van het hoofdbestuur in aange nomen. Het moet nu door de neutrale onderwijzers worden behandeld. G. van Hoven nam afscheid met een ernstig slotwoord (Van onze sociaal-economische redactie) Ue heer G. van Hoven, dertig jaar werkzaam geweest in dienst van de chr. vakbeweging, waarvan de laatste jaren als bestuurder van de Chr. Metaalbedrijfsbond, heeft gisteren met een druk bezochte geslaagde receptie te Utrecht afscheid genomen van zijn werk en zijn medewerkers. Een groot aantal vertegenwoordigers uit de vele kringen van de vak beweging spraken met grote waardering over het werk, dat de heer Van Hoven in de loop der jaren heeft verricht. In ons nummer van donderdag jl. besteedden wij hieraan reeds aandacht. Het bleef gisteren echter niet bij hartelijke bewoordingen. De cadeaux, die de heer Van Hoven in ontvangst mocht nemen, waren talrijk en omvangrijk. Namens de C.M.B. voerde de voorzitter, de heer H. Peters het woord. De heer R. Slok vertegenwoordigde in de rij der sprekers de C.N.V.-organisaties, en de K. de Boer, tweede voorzitter van CN V sprak namens het bestuur het C.N.V. Vele figuren uit de kring der technici richtten daarna nog het woord tot hun oude vriend Van Hoven. Oud, met het oog op zijn vele dienst jaren, want dat de heer Van Hoven nog niet oud van hart is toonde hij wel in zijn dank- en slotwoord. Op de hem eigen karakteristieke wijze, waardoor hij altijd een ruime plaats ver overde in de harten van velen, dankte Van Hoven voor dé getoonde maar voor hem onbegrijpelijk grote waardering voor zijn werk. In zijn slotwoord ont brak ook de ernstige toon niet. Zich bij het werk van de vakbeweging Londen door- 47. „Dan had ik toch gelijk," zei Jess langzaam. Je voelde je de laatste tyd gelukkiger, alsof je wist, dat er een uitweg was, zonder dat je Pe ter behoefde op te geven." De verbaasde blik waarmee Liane haar aan keek, was een verrassing voor haar. „Dat heb ik niet gezegd." antwoordde het meisje scherp. ,,Dat was ook niet nodig. Ik heb gemerkt, dat je op iets hoopte en wachtte. Misschien een te ken van Peter zelf, hoewel hij me vertelde, dat hij van plan was met je te breken." ..Heeft Peter je dat gezegd, wanneer?" ,,Een paar dagen voor hij vertrok ,w' dio laatste dag, die jullie sT aan brachten. „Voor die laatste dag? O!" Onwillekeurig bracht Liane haar hand naar haar keel en heel even leek het alsof het pantser van haar trots niet voldoende was tegen haar behoefte aan troost. Toen ging ze op scherpere toon verder: ,,Ik wist niet, dat je van die dag afwist." ,,0 ja." zei Jess een beetje vermoeid, ..maar dat doet er niet toe. Je behoeft me niets te ver tellen, Liane, als je niet wilt en wat ik al weet zal ik trachten te vergeten. Dat wil je toch, nietwaar?" Al sprekende liep ze naar de deur en hoewel Liane een half gesmoorde kreet uitte, hield ze haar niet tegen. Muir zat beneden op haar te wachten in de kleine kamer, die hij als zijn studeerkamer ge bruikte. ,,Je ziet er moe uit," zei hij, „wil je iets met me drinken, voor je weggaat? Wat denk je van een sherry? Dat*geeft je warmte op deze koude dag." Jess accepteerde dankbaar en strekte haar handen uit naar de haard, terwijl hij inschonk en met zijn glas naast haar kwam staan. door Jane Arbor „Mevrouw Seacombe slaapt nog steeds," ver telde ze hem, ,.en ik geloof, dat Liane van plan is zich aan te kleden en beneden te komen eten. Ze zei, dat haar flauwte niets te betekenen had. Ik denk, dat ze vanmorgen niet genoeg gegeten „Nee, dat had ze inderdaad niet. We hadden geen van allen behoorlijk gegeten. Ik heb onmid dellijk contact opgenomen met een stafofficier van het ministerie van oorlog, die ik gekend heb in de oorlog. Hij kon me echter alleen vertellen, dat het front voortdurend in beweging is en dat het herhaaldelijk voorkomt, dat een patrouille het contact met zijn eenheid verliest." ..Dat betekent fluisterde Jess. ..Dat het bericht, dat we vanmorgen ontvangen hebben, het ergste te vrezen geeft, maar tegen over mevrouw Seacombe moeten we blijven vol houden, dat er nog steeds hoop is. Dokter Gilder is van mening, dat haar lichaam en geest de schok zullen kunnen dragen, als het nodig is. Het zou echter wreed zijn, haar alle hoop te ontne men. zolang dit nog niet nodig is." „Natuurlijk. Hoe verschrikkelijk wreed is de oorlog voor moeders." mompelde Jess. ..Niet alleen voor moeders", zei hij ernstig „Mag ik zeggen, dat ik de moed bewonder, w?armee je je eigen gevoelens vanmorgen wist te verbergen?" t Ze zweeg, want ze herinnerde zich, dat hij aan Peter's broederlijke kus, waarvan hij getui ge was geweest, een betekenis had toegekend, die ze er geen van beiden aan hadden .willen geven. Ze had hem toen in de waan gelaten om het ge heim van Liane beter te kunnen bewaren. Ook al was ze er vast van overtuigd, dat het verkeerd was van het meisje, de waarheid voor Muir ver borgen te houden, Liane had Jess' hulp nu meer dan ooit nodig. Dus moest ze stilzwijgend toegeven, dat het bericht over Peter ook haar verdriet berokkend had. Ze ging eensklaps begrijpen, wat Muir waar schijnlijk van haar dacht. Natuurlijk geloofde hij dat ze met Michael gtbroken had, zodra Peter haar het hof ging maken. Toen had Michael haar die avond opgebeld. Muir had dat natuurlijk als i een aanwijzing beschouwd, dat er tussen haar en Michael nog steeds iets bestond en dat ze niet vrij was van hem. Hoe moest hij haar verachten! Hij veranderde van onderwerp door te vragen: „Afgezien van haar begrijpelijk verdriet over het nieuws ten aanzien van Seacombe wat denk je eigenlijk van Liane? Zou ze zich geluk kiger voelen, dan toen je haar pas leerde ken nen?" L, Jess aarzelde, verbaasd, dat hij. .haar oordeel vroeg en bang, dat ze zou verraden, wat ze in werkelijkheid van Liane wist. „Dat is moeilijk te zeggen." zei ze ten slott^ langzaam. „Ik heb haar vrolijk en zorgeloos meegemaakt, maar soms trekt ze zich in zichzelf terug en zie ik geen kans haar te bereiken. Als ik mijn oordeel in een woord zou moeten samenvatten, zou ik zeg gen. dat ze stuurloos is." „Stuurloos?" zei Muir nadenkend. „Aan wat ontbreekt het haar dan?" (Wordt vervolgd) de tegenwoordige problematiek be palend. verklaarde hij. dat één ding in de afgelopen dertig jaar hem niet was gelukt, en wel het formuleren van wat nu precies het fascinerende van de vak beweging is. Hij wilde dit werk zien als dienst aan de naaste. Hij constateerde in dit verband de laatste tijd in de kring de vakbeweging een accentverschui ving. ,B?1 Vroeger werd bijzonder sterk op de voorgrond geplaatst de sociale gerechtig heid. Thans ligt meer het accent bij de naastenliefde, een horizontale relatie. Duidelijk dient men echter te beseffen, dat deze horizontale lijn doorbroken dient te worden door de verticale lijn God-mens. Het begrip naastenliefde zal daarom meer gepreciseerd moeten Dit concreet toespitsend op de be tekenis van de komende Euromarkt sprak de heer Van Hoven in deze laatste rede als vakbondsbestuurder, de wens uit, dat de vakbeweging in het bijzonder zal letten op de apocalyptische achter grond, ook bij de Europese integratie. 'TEGELIJK met het teleurstellende Op het punt van de sociale wetgiüj bericht uit Parijs, dat de ministers ving heeft de E-G.K.S. geen supraing der zes landen van klein Europa nationaal gezag. Op dit gebied moeb11' het niet eens zijn kunnen worden de harmonisatie door samenwe^ over de zetels van de E.E.G. en hing tot standkomen zonder veir'e Euratom, en dus de verdragen op dragsdwang. Door de vrijheid vaiH> 1 januari wel in werking treden beweging voor werknemers in hdit doch niet kunnen functioneren, is gehele arbeidsgebied der zes laaian in Nederland, en wel te Utrecht, den wordt een stimulans gegevefob weer een klein stapje gezet op de om ten aanzien van de sociale orataa weg naar de feitelijke Europese in- standigheden te streven naar h^er tegratie. hoogst aanwezige niveau in de ge-fan Minister Suurhoff heeft namelijk de meenschap. ja! eerste Europese arbeidskaarten uit- j)e praktijk zal thans moeten uitf gereikt. Hiermede is, althans ge- maken of deze theorie aan de vei 1 deeltelijk, artikel 69a van het ver- wachtingen beantwoordt. In een tijre drag van de E.G-K.S. (dat op 25 ^an hoogconjunctuur zullen weinlfl juli 1952 in werking is getreden) moeilijkheden te verwachten zijrf>°r verwezenlijkt. doch het zal er om gaan, of ooWk Dit artikel luidt: De deelnemende bij een aflopende arbeidsmarkt djel, staten verbinden zich, ten aanzien vrijheid van bewegen voor de werkfegc van de werknemers die de natio- nemer gegarandeerd blijft. looi naliteit van een der deelnemende oe arbeidskaart is bijvoorbeeld gelet staten bezitten en geschoold zijn dig gedurende twee jaar en ka^ee voor een beroep in de kolen-, mijn- dan telkens voor twee jaar verleng^ en staalindustrie, elke op de natio- worden. Deze termijn is gestel<Lrj naliteit van deze werknemers ge- omdat een werknemer zijn oor.en gronde beperking met betrekking spronkelijke beroep kan wijzigen tf.. tot hun tewerkstelling in deze in- een, dat niet op de lijst voorkom! t dustrieën op te heffen, behoudens Een vraag nu zal zijn, of hij, in ge de uit dc noodzakelijke zorg voor val hij ten tijde van het aflopen del001 de openbare en de volksgezondheid kaart werkloos is, toch voor vervo. voortvloeiende beperkingen. lenging in aanmerking komt. Diuid< In artikel 69 sub 2 wordt dan vast: houder van een Europese arbeidshjs gesteld, dat de betreffende beroe- kaart heeft geen werkvergunnini pen geclassificeerd zullen worden, meer nodig om in een ander lan( In 1954 hebben de zes regeringen van de gemeenschap een betrekkit^ overeenstemming bereikt over deze te aanvaarden, maar zal hij, lijst, .doch pas in 1951 was deze loos geworden, wèl een verblijfsvei£ overeenkomst door alle zes gerati- gunning behouden of verlengd krii ficeerd. Het was dus duidelijk, dat een of meer Worden deze vragen bevestigen| deelnemende staten tegenover deze beantwoord, dan pas betekent de a integratie afwijzend stonden. Het beidskaart een volkomen vrije betrekkelijk klein gedeelte van de gratie der werknemers. Garantie! werknemers in deze industrieën, dat die wellicht gevaarlijk lijken, doc(° op de lijst voorkomt, duidt hier die dit toch niet zo zijn. daar de eveneens op. Van de 1.600.000 werk- geschoolde arbeider vrijwel nini nemers in de kolen- en staalindus- rner de neiging vertoont „beroepsrou' trie komen er slechts 350.000 in aan- werkloze" te willen zijn en juishde. merking voor een arbeidskaart en door de vrijheid van migrate v dit zijn de hoger geclassificeerde 2a] trachten waar ook in de gemeen^ de functies. In de mijnindustrie betreft 8Chap rijn arbeid te zoeken. [ar het o.m. zelfs de ingenieurs. In Nederland geidt nog het verboKj Niettemin is de invoering van deze Van ontslagneming zonder toestemL, Europese arbeidskaart van belang, ming van het arbeidsbureau, intree want zij bewijst, dat de nationale dien de werkgever bezwaar maaktoor regeringen ten slotte toch een stuk- [ets wat mogelijk tot moeilijkhede# ei je hebben losgelaten van het pro- aanleiding zal kunnen geven. Is i{ tectionisme, dat vooral in de crisis- Zo is deze eerste stap op het pal De jaren is opgebloeid. Men heeft de der arbeidsintegratie van Europfeeft bescherming van de eigen werkne- voorzichtig gezet, omdat er nog te^c mers tegen „de vreemde concur- rent" in deze sector opgeheven en erkend, dat in plaats daarvan de „Europese collega" is gekomen. Het is duidelijk, dat de werkne mer zal trachten daar arbeid te vinden, waar hem een behoorlijke beloning en welvaart wachten en waar de sociale zekerheden gewaar borgd zijn. !rb0Ibni re; veel voetangels en klemmen gen liggen. Maar wie doelbewust een weg volgen, ruimt ook de hinderpalei wel op. Het gedroomde doel is, dar' de E.E.G. eens ook een Europese a beidsmarkt zal zijn, en daarom belangstelling voor deze eerstf schrede, al voert ze nog niet ver|Wij gerechtvaardigd- rerk CRISIS IN ISRAËL »ed Advertentie Wilt u iets bijzonders geven? relswekker een KIENZLE-sped- it op die gebied te J7R IS een streven om de pro- van enkele belangrijke concessie^hoi blemen in het Middenoosten op hun medewerking willen verlenett!erTri te lossen door wijziging van de dan is het toch zo goed als zekerD_, grenzen van Israël. Enkele landen dzij na betrekkelijk korte tijfcr met name Engeland en Turkije nieuwe eisen gaan stellen, of betejen menen, dat op deze manier de gezegd: terugkomen op hun oudf ja medewerking van de Arabische lan- eis, dat de staat Israël geheel var den kan worden verkregen bij het de kaart moet verdwijnen. Vrijwe uit de wereld helpen van het zgn. alle Arabische landen hebben zi; Palestijnse probleem. het uit verschillende overwegingei De Turkse premier, Adnan Mende- de vernietiging van Israël op hui res, heeft deze mogelijkheid zelfs program staan, op de Navoconferentie te Parijs ter Het behoeft dan ook niet te ver sprake gebracht bij de behandeling bazën, dat Israël fel heeft gerea van de problemen, waarvoor de geerd op eerdergenoemde suggestie) westelijke landen zich in het Mid- van Turkije en Engeland. Het heeff denoosten geplaatst zien. enige tijd geleden al contact ge De Britten praten er niet openlijk zocht met de Navo. Er is toen be< De over, maar het is een publiek ge- weerd, dat Israël pogingen in bedaar heim, dat zij in de huidige omstan- w^rk stelde, als zestiende lid va^chai digheden een oplossing ten koste de Navo te worden toegelaten. Mee*ra van de staat Israël zullen steunen, aanvaardbaar is de veronderstelling Nu bestaat er op zichzelf geen enkel dat het getracht heeft de verzekerinf bezwaar tegen zgn. grenscorrecties, te krijgen, dat de Navo niet zal in als daarmede bereikt kan worden, gaan op de suggesties van TurklJiZaA dat er een eind wordt gemaakt aan4 en Engeland. Ijn ongewenste toestanden, die de vredp Inmiddels is ook contact opgenomeiPpte in gevaar kunnen brengen. Maar dat met de Navolanden afzonderlijk, te^are zou dan over en weer moeten ge- verkrijging van politieke en militairfen"t schleden en op onpartijdige wijze. steun. En voor het eerst heeft larf* Anders wordt het evenwel, als de raël zich ook tot West-Duitsland gejUjd< grenswijzigingen het karakter krij- wend. Tegen dit contact heeft een gen van belangrijke concessies van der regeringspartijen in Jeruzalem Israël aan de omringende Arabische zich verzet en de kabinetscrisis, di» landen om tot elke prijs tot een hier het gevolg van was, is op dil soort „vredestoestand" te komen oeenblik nog niet opgelost. Premie! die in feite niets met vrede te ma- Ben Goerion heeft dc afvalligen een ken heeft. ultimatum gesteld en zal zonodig Engeland en Turkije moeten zich zonder steun van bedoelde partij, dt niet aan illusies overgeven. Zelfs ai Achdoeth Haavoda, zijn plannen uit- zouden de Arabische landen op grond voeren. Benoemd tot hoofd: van de chr. school,de heer J te Zevenhuizen (Z.-H.) de heer N. H. Maat te Rotterdam-Zuid. Benoemd tot onder I Aeneas Mackayschool de heer A. Zuiderhof 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2