n U OXV Jiaay! BRAVO' Fijn voor de Pas cp voor Achttien jaar wegens moord BINNENLANDS LUCHTNET NIET TE EXPLOITEREN .Kynbenöc'e Reclame-televisie zal het culturele peil schaden zo'n hele slof ROXY feestdagen SfBBPB Kort geding om Bijbeluitgave Dorothy L. Sayersdetectives en bijbelse spelen verkoudheid VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 De rechtbank te Zutphen heeft heden de 28-jarige bakker J. P. uit Miste (ge meente Winterswijk) veroordeeld tot eer. gevangenisstraf van achttien jaar wegens moord op de postbode J. G. Hesselink op 11 januari van dit jaar. Veertien dagen geleden had de officier van jnstitic levenslange gevangenisstraf geëist Weer acht jaar geëist wegens doodslag In hoger beroep heeft de procureur- generaal bij het Arnhemse hof aoht jaar me' aftrek geëist tegen de 59-jarige los- arbeider C. J. uit Arnhem, die door de rechtbank reeds tot acht jaar was ver oordeeld. J. had op 1 maart de 45-iarige Arnhemmer A H W Klaassen na een ruzie in een kleedlokaal van een sport vereniging met een moker van het leven beroofd. Verlies van 5 a 6 miljoen gulden per jaar lands luchtverkeersnet, waarin ook enkele buitenlandse steden zijn opgenomen, zou de KLM jaarlijks op een verlies van 5 a 6 miljoen ko men te staan bij een totaal aan ploitatiekosten van ongeveer het dubbele. Er Is een plan opgezet om met „Twin Pionecr"-machinc8 (eenmotorige hoogdekkers met vast landingsgestel, De 1.100.000 bezitters van t.v.-toestellen, iet een gemiddelde van vijf miljoen kij kers, dringen evenwel krachtig aan op in voering van een tweede programma: het- nli ilj door radio-omroepen, hetzij door een nieuwe particuliere organisatie, zodat zij niet de gehele avond afhankelijk zijn icnheidsprogramma, dat over Westduitse t.v.-zenders wordt uitgei Technisch Ls de invoering van zulk tweede programma met of zonder.reclame mogelijk. De vraag is slechts of de raddo- omroepen in staat zijn een tweede pro- gramma in de lucht te brengen, Verzet tegen de invoering van de par- »re reclame-televisie is ook reeds aangetekend d-oor vertegenwoordigers der BESSENGENEVER Westduitse premiers vrezen (Van onze correspondent te Bonn) TVe ministers-presidenten der tien Westduitse deelstaten hebben zich gis- teren op hun periodieke vergadering in Bonn uitgesproken tegen de invoering van de particuliere reclame-televisie. Zij spraken de vrees uit, dat door de reclame-televisie de culturele kwaliteit der programma's sterk zou verminderen en wezen daarbij op het voorbeeld van Engeland. Zij hebben de wens uitgesproken over deze aangelegenheid een gesprek te voeren met bondskanselier, dr. Adenauer, alvorens de Westduitse regering een besluit neemt ten aanzien van de reclame-televisie. waarvan De Kr. er twee heeft) via Texel naar via Enschede na dorp via Eindh Spa. Luxemburj tricht en Eindh Brussel via Ar onduif op Nieuw G te vliegen van Borkum, Schiphol, van Hamburg ar Schiphol, van Dussel- ven naar Schiphol, van Straatsburg via Maas- .ven naar Schiphol, van twerpen en Rotterdam naar Schiphol en natuurlijk omgekeerd van Schiphol naar al deze steden te Bij een minimaal aantal verblindingen per dag en per route, verder bij eei ladingsgraad van ca. 60 pet. in beide rich tingen en bij een tarief, circa anderhalf maal zo hoog als dat van de trein eerste klasse, zou dit luchtnet de KLM op de genoemde jaarlijkse verliespost komen tc De heer Th. M. v,an Erp, direoteui „Planning" van de KLM, die deze mede deling gisteren deed op een bespreking te Utrecht over „Luchtverkeer en Lucht havens" van de vereniging „Het Neder lands Verkeerscongres", vertelde er niet bij, of de KLM toch nog brood ziet in een dergelijke exploitatie of pogingen zal doen, met subsidies dit studieplan te werkelijken Helikopters De heer Van Erp sprak- ook nog over het plan van Aero Contractors N.V. om komende zomer een proefdienst te ope- n met helikopters i>n het Rotterdamse vengebied. „De helikopter van van daag is in exploitatie een bijzonder duur 'ieg-tuig", zei de heer Van Erp. „dat zal >k de nieuwe maatschappij ondervin- Hjj meende verder, dat indien dit den dui liet i het i wal ziji beide kerken, de Deutsche Gewerk- schaftsbund. de overkoepelende vakorga nisatie, waarbij zestien bcrocten met zes- miljoen leden zijn aangesloten en door de Duitse omroepverenigingen, dde wel voor de -invoering van r e olam e-teleyisie zijn en deze ten dele reeds bedrijven (zoals de Beierse omroep en de zender Vrij Benlijn) dooh hun monopolie vpor het t.v.-pro- gramraa- niet uit handen willen r dus meer helikopters in gebruik zouden worden genomen, het uitgesloten moet worden geacht, dat zich bjiv. op de Rotterdamse Heliport een intensief heli- kopterverkeer ontwikkelt Men zou daar dan ook i leiding nodig hebben, de helikoptei den hun landingsbeurt moeten afwachten en dus in de nabijheid van de Heliport m de lucht moeten blijven hangen. Dat zou er naar de mening va heer Van Erp toe kunnen leiden, dat het helikopterverkeer tenslotte uit het centrum van de stad wordt geweerd, waardoor een der voordelen van dit soort komt te vervallen. Paard op hol; meisje omgekomen In Deurne i6 gisteren een tweejarig dochtertje van het echtpaar C. ondier een op hol -geslagen paard gekomen, Het werd zo erhstig gewond, dalt het kont daarna aan de verwondingen leed. Lesvliegtuig van Kon. luchtmacht verongelukt Een lesvliegtuig van de Koninklijke luchtmacht is gistermiddag omstreeks half vijf bij Zalbbommel verongelukt. De bestuurder, de sergeant-leerling-vlieger H. C. Biesbroek uit Haarlem, kwam een gecompliceerde beenbreuk uit de Harvard. Sergeant Biesbroek was laagvliegen aan het beoefenen, waarbij hij tegen een hoogspanningskabel vloog. Het toestel werd praktisch geheel ver nield. Weer protest van Nat. reserve De sergeant-vrijwilliger bij de natio nale reserve J. van Donselaar uit DriP- bergen heeft vanmiddag voor de tweede op het departement van defensie protestnota overhandigd van leden de Nationale Reserve, die tegen de door de minister voorgestane opheffing van dit instituut zün. Reeds eerder, toen er sprake was van opheffing van de Nationale Reserve, bezorgde sergeant Van Donselaar de minister van oorlog protestnota, die ondertekend door 27.000 personen. Vanmiddag bood hij nog eens 7.000 handtekeningen aan Inmiddels hebben tal van National» Reserve-groepen uit het land de mini» ter telegrafisch hun ontstemming ove vergebracht Nieuwe directeur voor de Herstelbank Drs. G. J. H. de Graaff, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de gecombineerde Nederlandse vertegen- woord i ging bij de Noordatlantische en bij de organisatie voor Eu ropes t nomische samenwerking, wordt I kroon voorgedragen voor benoeming per directeur-secretaris t Maatschappij tot financiering d( nationaal herstel N.V II» Personalia Dr. E. D. Spelberg, programmadirecteur Mi de V.P.R.O.. is benoemd tot officier i de Kroonorde va-n België. Ir. P. Stalling», seoretaaiis van de Bond van zuiiveltfabrrijeken, -is benoemd tort of- "oier im die orde van Oranje Nassau. H. J. de Dreu, burgemeester van Assen loJtsoc.) gaat 1 a-prdil met pens Vrachtovereenkomst Nederlandse en Duitse reders en scheeps- igenaren. die zich bezighouden met de [kustvaart, hebben de koppen bij elkaar itoken. Op Groninger initiatief hebben !l|2Ü plannen opgesteld tot oprichting var :.g. conference, een vrachtenovereen komst. die minimumtarieven zal vast- als kolen, graan, ertsen, kunstmest, suiker enz. Dit transport Europa zeer belangijk. Jaarlijks hoeveelheden van deze grond waar West-Europa aangevoerd uit Noord-Afrika, hel Middellandse Zee gebied, Spanje, Scandinavië, Rusland en Ierland en gaan talrijke landingen in om gekeerde richting. en landbouw hebben tijdens en de Suezcrisis belangrijke voor raden van deze grondstoffen en goederen aangelegd. Sedert het midden van dit jaar kopen ze nog maar mondjesmaat, waar door de vrachtprijzen belangrijk zijn ge daald. Ook het invallende winterseizoen reeft tot dusver nog geen opleving ge- In verband met de onzekere con- ir wachten de verbruikers af en e voorlopig in op hun voorraden, n genoeg schijnen om een normale door te komen. De vrachttarieven bewegen zich reeds enige tijd op een peil, vaarop de meeste oudere en ook wel jon- chepen slechts met verlies kunnen Die verliezen lopen thans zo uit, 'ut het zelfs al „voordeliger" begint te morden schepen op te leggen dan ze in de te houden. Verwonderlijk is het dus dat de elkaar doorgaans stevig be- irrerende kustvaartrederijen nu de landen meen willen slaan. Het gesprek it de collega's in Hamburg vordert zelfs dat ook Zweden nu blijk geeft van toenadering. Dit kan de kracht en de nacht van de nieuwe conference de —w de kustvaart zou worden ge vormd versterken. De Volkskrant) Wormer is gisteren voor de hoogste klas van de school in Jisp gaan staan om de leerlingen les te geven. Dit lesuur vertelde hij hoe de gang van zaken in een gemeentebestuur is. Vandaag zouden de kinderen dan naar het gemeentehuis gaan om te kijken hoe alles in de praktijk werkt. Kustvaarder in .Noordzeekanaal gezonken Vainnacht of half een heeft zich op het Noordzeekanaal dicht bij de Hembrug een aanvaring voorgedaan tussen de 6i ton metende Nederlandse rijnaak Spei en de Duitse kustvaarder Gertrud (250 t.). De Ge-rtrud. die met een lading hout derweg was van Zweden naar Amsterdam is onmiddellijk gezonken, De Spera voer met een lading kunst- est van IJmulden naar Rotterdam. De kapitein, de 51-jarige P van Veen, die met zijn vrouw en twee zoons aan boord verklaarde dat hij de Duitse boot tussen de Ford fabriek en de Westhaven weg met de kop haaks op ae wal gemeerd zag liggen. De Spera week uit on kustvaarder te passeren, maar toer het schip tot op een afstand van onge- 20 meter was genaderd, begon de Gertrud achteruit te varen, aldus de ver klaring van de kapitein. Hij kon een aan varing toen niet voorkomen. De kapitein van de Gertrud Wilhelm Kormann. en zijn vier opvarenden bleven ongedeerd. Margarineprijs wordt niet gewijzigd De voorzitter van het prodruktschap voo-i margarine, vetten en oliën heeft zich gis teren M gekeerd tegen suggesties om ter behoeve van de vankensprijs een heffing te leggen op grondstoffen voor mangari- enz. Daardoor zou de margarine dirie nt per pakje duurder worden, maar er geen vuiltje aan de lucht, want het be stuur van het produktschap was unaniem tegen die prijsverhoging. Jammer vond men het dat er geen prijsverlaging kan komen daar die wereldmarktprijs dii'e niet toelaat. Bezorgdheid over melkprijs Het Consumenten contactorgaan heeft zich bot de minister van Landbouw ge wend, omdat het vreest voor inwilliging -an. de wensen van het landbouwschap nJhike de garantieprijs. Men is namelijk bang, dat hierdoor de consumenitenprij- voor melk zou kunnen stijgen. De president van de Utrechtse recht bank heeft gisteren twee pleitbezorgers gehoord in een kort geding om de vraag of het geoorloofd is fotocopieën te maken van een reeds uitgegeven tekst om die op nieuw uit te geven. De zaak ging tussen de N.V. Kok te Kampen en de uitgeverij Den Hertog te Utrecht. De laatste firma had fotocopieën gemaakt van een in 1937 door Kok uit gegeven Bijbel (Statenvertaling) en de Bijbel opnieuw gedrukt. De tekst was dus tot de zetfouten toe identiek. De Bijbel komt binnenkort in de handel. De pleit bezorger van Kok voerde aan, dat het auteursrecht is geschonden. De zaak was niet in d-e eerste plaats uit concurrentie- overwegingen aanhangig gemaakt, maar veel meer op principiële gronden. Men wilde een uitspraak van de rechter over het nieuwe procédé van drukken naar fotocopieën. Van de firma Den Hertog werd een dwangsom geëist van 50.000 voor elk exemplaar, dat in omloop wordt gebracht. De pleitbezorger van Den Her tog zei dat vroeger wel was toegestaan de Bijbel letter voor letter over te zetten, n zou dat nu. met de voortgesohre- Lddelen der techniek, niet kunnen »n pagina tegelijk? De president doet op 27 december uitspraak. Zo'n vrolijk gekleurde feestslof met 200 verse ROXY sigaretten verhoogt de feestvreugde voor U zelf en voor Uw gasten HET LEVEN \WPbowM T^n hier is dan een brief van dokter P. Kanaar de zendingsarts, het hoofd van de Zendingsleprozerie „Manggurai" op Nieuw-Guinea. Hij schrijft ons: „Van mijn schoonvader kreeg ik krantenknipsels toegezonden over de actie voor de voetbaluitrusting ten behoeve van de patiënten van de leprozerie. Wij waren zeer verrast door de vele spontane bijdragen, die als resultaat hiervan binnenkwamen. Het deed ons goed, dat zovelen een blijk van medeleven met de patiënten en met het werk in de leprozerie gaven, en ik wil hier mijn hartelijke dank uitspreken aan allen, die door mede werking of geldelijke bijdragen deze actie tot zo'n verrassend succes maak ten". COMPETITIE Zij kunnen, gaat de brief verder, ver zekerd zijn van de blijdschap en de dank baarheid van de leden en supporters van TYOROTHY LEIGH SAYERS 'rothy Sayers haar schrijv< de Engelse romanschrijf- talenten het best kon ontwik- Bpdy" (1923), „Unnatural ster. is zoals we gisteren reeds kelen en ook uitvieren in de- Death" (1927), „The five red tective-verhalen. In die ver- zo heerlijk weg heel kleine en ichijnbaar onbetekenende de- :ails. die echter later de ele- vorm nenten bleken te zijn om tot in jen onthulling te voeren. En Sayers ook kon ze allerlei komische Fleming, meldden, overleden. En veronderstellen niet dat deze halen kon naam bij vele lezers onbekend duiken zal zijn. Veel van haar werk is in het Nederlands vertaald uit Werken als „Whose grote opgang gemaakt als sorspelen, terwijl men ooi i ons land kennis heeft kun- sn maken met deze stukken. Men kan over het bijbelse •neelstuk verschillend den- echte literatuur in de ken, de wijze waarop Dorothy van detective-verhalen. Sayers de onderwerpen heeft 1926 trouwde Dorothy behandeld is zo bijzonder kapitein Atherton gevoelig, dat men toch wel de later iriajoor uitwerking van zo'n spel voelt herrings" (1934), „Murder Must Advertise" (1933) en ..Gaudy- Night" (1935) zijn voorbeelden de detective-literatuur. Met situaties in zo'n verhaal in- werd en in 1950 overleed. Tij- Haar liefde voor de middel- opzet zeggen we niet detec- voeren, tive-lectuur, omdat het werk ben een van Dorothy Sayers eigenlijk breken, meer is dan gewone treinlec tuur. Men kan haar tot de li teratoren rekenen- zonder angst te heb- dens haar huwelijk heeft Do- bepaalde sfeer t ro-tihy Sayers zich meer toege- legd op de psychologische ont wikkeling van haar figuren, waarbij ook nog morele literatuur heeft Do rothy Sayers op late leeftijd nog gebracht tot een vertaling van Dante's „Divina Comme dia". Helaas heeft zij di Dorothy Sayers werd in 1893 te Oxford geboren en was een der eerste vrouwen die aldaar (in 1915) een graad behaalde. Zij studeerde er middeleeuwse literatuur. Tijdens die studie tijd viel ze al op als vertelster. Haar mede-studenten luister den graag naar haar. En bo- verantwoord. bijzonder gevoel voor humor. Dorothy „de grote", zoals zt wel eens genoemd werd dooi haar lengte, zag in alle situa- échter" ties de humor en zelfs het ""ïi"! tëctlves "ichreel" ioalï jfl duizenden op de Engelse Heel vroeg al begon ze met die detective-verhalen en ze trainde er zich zo goed in, dat haar gepubliceerde romans naast de humor vooral verras- ton door een „plot" die fan tastisch was opgebouwd. In haar fantasieën liet ze al tijd de detective Lord Peter Wimsey optreden, een even imaginaire figuur als Paul beschouwing, die haar ten prachtige essays op godsdien- alleen veel si0tte tot het rooms-katholi- stig gebied De laatste twintig haar latere detectives, zoals bijv. „Busman's Honeymoon" (1937), van de gangbare detec tive-vorm af. Dorothy Sayers ging meer diepte zoeken i Met Dorothy Sayers is groot schrijfster heengegaan, die een. zuiver proza wist schrijven. En bovendien e vrouw, die zich religieus In de tot Vlaanderen, i 2 gezien door haar scherpzinniger, veel logischer Lord Peter Wimsey is de held schrééf ze geen thrillers haar detectives. Denkt U doch legde zich voorn; lelijk toe op religieuze werken. vooral de „Four Sa komen Reeds tijdens die oorlog heeft ze velen in Engeland gesteund door haar stuk over Christus „The man born to be King' Als in ons land die stukken zullen doordringen, haar aandacht niet. Haar scherp heeft toen al velen verbaasd. Is het een wondt bij cred Plays" (1948) gerekend dan zal ze zeker n opmerlringsvermogen Amerikaanse markt in pocket- nee 1st ukken edities verschijnen. Haar ro- gehalte. Vooral mans steken er literair moeten worden, bijbelse to Engeland hebben deze bijbelse spelen r ge. waardeerd worden dan nu hoofdzakelijk als schrijfster van ingenieuze detectiv DE FIJNSTE BOLKNAK VOOR 20 CTS UW WILLEM II BRAVO IS ER WEER de voetbalclub M.B.B. („Manggurai Be- thesda Baru" Nieuw Bethesda Mang gurai), en de clubkleuren zullen met des te meer vuur verdedigd worden in de regionale competitie. Tot zover over de aotne voor de voetbalkostuums. Maar ook over het sportveld, waarop de beide elf tallen straks in hun spiksplinternieuwe broekjes en shirts zullen voetballen schrijft dokter Kanaar zeer uitvoerig. En hij heeft ons daarbij op een idee gebracht. MAAIMACHINE Dokter Kanaar zegt: „Op het ogenblik wordt het sportveld in de leprozerie, dat veel te klein en erg ongelijk was, be langrijk vergroot en geëgaliseerd. Het wordt HO bij 60 meter groot en er wordt hard gewerkt om boomstronken en ste nen te verwijderen, en het terrein gelijk te maken. Dat is een verschrikkelijk kar wei, maar er wordt door de patiënten met enthousiasme aan gewenkt. Nu is het onderhoud van zo'n uitgestrekt ter rein in de tropen geen kleinigheid: het Russische kritiek op N.A.V.O. (Ve pagina 1) In Moskou waar juist gisteren de Op perste Sowjet bijeen is gekomen wordt felle kritiek geleverd op het slotcon niqué. Verschillende afgevaardigden gen de regering een verklaring ove conferentie. Uit persberichten zeiden z(J te hebben begrepen, dat de westelijke gendheden de koude oorlog trachten v tetten. Waarnemers in Moskon ihtcn echter, dat het voorste! tot vier mogendheden conferentie van minis- irs van buitenlandse zaken gunstig zal orden ontvangen. Volgens radio-Moskou is de slotverkla ring bedoeld om het publiek te misleiden e ware aard van de Partjse bespre kingen te verdoezelen. Bijvoorbeeld is er uitgelaten, dat grote aandacht is besteed aan de brieven die kameraad Boelganin heeft geschreven, aldus de radio. Stabiliteit In de Arabische dienst van radio-Mos kou werd gezegd, dat landen als Amerika, Engeland, Frankrijk en Nederland niet weten wat stabiliteit Is. „Frankrijk bijvoorbeeld verstaat eronder voortzetting de imperialistische oorlog ln Algerije Nederland het voorkomen dat West- Irian (een integrerend deel van Indonesië) door laatstgenoemd land in bezit wordt genomen". M. Visser, commies le klas ter gemeen tesecretarie van Aalten, is per 1 januari benoemd tot burgemeester van Goudriaan fen Ottoland. De heer Visser is 41 jaar oud, gereformeerd en anti-revolutionair. gras vliegt hier de grond uit. Ik heb er wel eens over nagedacht in de toekomst een maaimachientje met motor aan te schaffen. We hebben wel een handmaai- miachine, maar het gras is zo taai, dat het werken met zo'n machientje ondoen lijk is. De patiënten houden liever het gras kort met kapmessen of scherpgesne- den bamboelatjes." GESCHENK Dank zij de royale hulp beschikken we zoals bekend over een belangrijk bedrag. Méér dan duizend gulden is bin nengekomen. Na aftrek van de kosten voor de voetbalkostuums en van het vervoer naar Nieuw-Guineais er nog een 350 over. De mogelijkheid is er voor dit bedrag een maadmachdne met motor aan te schaffen. We hebben ons echter in verbinding gesteld met deskundigen over het geschiktste type. Want. zoals uit de brief van dokter Kanaar blijkt, niet elke machine is geschikt voor het land van Nieuw-Guinea. Een sportveld daar is anders dan een sportveld hier. Maar het zou wel prettig zijn als de voetbal lers op een gemakkelijke manier hun sportveld egaal zouden kunnen houden. GEKOCHT Inmiddels is, eveneens na het Inwinnen van deskundige adviezen, de voetbaluit rusting gekocht en het schip, dat het pakket vervoert, staat op het punt te vertrekken. Gekocht z(jn: een voetbal, een dartboard, 20 darts, een volleybalnet, een volleybal, twee witte petten, 25 paar voetbalkouscn, 25 voetbalshirts, 25 voet- balbroekcn. totale kosten ƒ565,05. De shirts zijn blauw-wit en de broekjes blauw. We hopen, dat het schip de reis extra snel aflegt, want we weten, dat ln Nieuw- Guinea met verlangen op het pakket wordt gewacht. Zodra wc nader zUn In gelicht over de maaimachinc zullen we ZWÊRV6R Ntfm tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.08 PHIUPS-ROXANE NEDERLAWD

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5